DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Yerli Deniz Sistemleri ile İlgili Gelişmeler => Konuyu başlatan: Şahinbey - 29 Ocak 2010, 10:07:19

Başlık: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: Şahinbey - 29 Ocak 2010, 10:07:19
Süratli amfibi gemilerin inşası başladı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaca olan 8 adet Süratli Amfibi gemilerinden birincisinin kaynak töreni A.D.İ.K Tersanesi’nde yapıldı. Yüzde 100 Türk mühendisleri tarafından dizayn edilen ve kendi sınıfında dünya donanmalarının en güçlü taşıma kapasitesine sahip gemilerin ilk kaynak törenine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri, Furtrans Yönetim Kurulu ve sektör temsilcileri katıldı.

2006 yılından itibaren Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yürütülen gemi inşa projelerine teklif vermeye başlayan A.D.İ.K Tersanesi 17 Haziran 2009 tarihinde 8 adet geminin inşası için “Süratli Ambibi Gemi (LCT) Tedarik Projesi sözleşmesini imzalamıştı. Proje kapsamında birinci geminin ilk kaynak töreni A.D.İ.K Tersanesi’nde yapıldı. Savunma Sanayi Destekleme Fonu(SSDF) kaynakları tarafından finanse edilen projede söz konusu gemilerin inşası ile yerli firmalara önemli bir iş olanağı sağlanacak. Yoğun bir inşa programı ile 8 adet geminin tamamının Ağustos 2012 yılına kadar teslimi planlanmakta.

Yaklaşık 1150 ton azami deplasman, 20 mil sürat, araç/personel taşıma kapasitesi ve silah sistemleri ile dünya bahriyelerinde kendi sınıfının en kabiliyetli gemisi olan LCT’ler için Furtrans Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ö. Ürkmez, Hedeflerinin Türk mühendis, işçi ve firmalarının değerli katkılarıyla bahse konu gemilerin gelecek yıllarda dost ve müttefik ülke donanmalarınca da kullanılması olduğunu söyledi. A.D.İ.K’in içinde bulunduğu Tuzla tersanelerinin önümüzdeki yıllarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı olan her türlü muharip ve destek gemilerini inşa etme kapasitesine ulaşacağını belirtti.

Ürkmez sözlerine şöyle devam etti:

“Tersanemiz, süratli Amfibi Gemi Tedarik Projesini kazanması hitamında, büyük bir istekle Amfibi (LST-yaklaşık 6500 ton tam yük deplasman) projesine hazırlanarak teklif vermiş, 06 Ocak 2010 tarihinde Başbakanın başkanlığında yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi Kararı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2 adet Amfibi Gemi (LST) ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında, anılan tekliflerin değerlendirme aşamaları sonucunda, Grubumuz ile sözleşme görüşmelerine başlanması konusunda SSM yetkili kılınmıştır. Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi’nde inşa aşamasına ve Amfibi Gemi (LST) Projesi’nde sözleşme görüşmelerine başlanacak olması nedeniyle, tüm çalışanlarımız büyük bir mutluluk ve gururu paylaşmaktadır. İnşa edeceğimiz LCT ve LST Amfibi Gemilerinin; milli menfaatlerimizi korumak ve kollamak için mavi denizlere şanlı “Tük Sancağını”dalgalandıran güçlü donanmamıza hayırlı olmasını dileriz”

http://www.denizhaber.com.tr/gemi-insa-san./23977/suratli-amfibi-gemi-deniz-kuvvetleri-a.d.i.k.-tersane-yonetim-kurulu-tedarik-pro.html
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: RekarnO - 29 Ocak 2010, 14:40:29
2012 ye kadar Tamamlanması Çok iyi bir süre.2 Yılda 8 gemiyi bitirmek gerçekten takdire şayan bir olay.Allah kaza bela vermesin. Hayırlı uğurlu olsun. :)
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: EfsaneAsker - 29 Ocak 2010, 18:29:06
Aynı tersaneden 2-3 senede 8 amfibi gerçekten hızlı.
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: Falcon - 01 Mart 2011, 19:52:16
Turkish shipbuilder ADIK is preparing to commence sea trials of the first of eight 80 m high-speed landing craft tank (LCT) vessels being built for the Turkish Naval Forces Command.

Ordered by the Ministry of Defence's Undersecretariat for Defence Industries (SSM) in mid-2009, the new LCTs are designed to perform amphibious operations and troop transfer (with a secondary role of delivering humanitarian aid/disaster relief). ADIK was selected following a competition with three other Turkish shipyards.

The operational requirements developed by the Turkish Navy emphasise a capability for high speed at full load. To achieve this ADIK has developed a hullform that combines improved hydrodynamic efficiency with good stability (draught is less than 0.95 m forward and less than 2.35 m aft at full load).

Of all-steel construction and displacing 1,155 tons, the LCT will be capable of carrying a payload of up to 200 tons (such as three main battle tanks) at full performance. The deck itself is strengthened to allow for up to 420 tons of cargo at reduced performance.

Propulsion is provided by twin MTU 16V4000 M70 diesels driving two shafts through ZF 7666 reverse reduction gearboxes. This will deliver a maximum speed of 18 kt at full displacement or a maximum continuous speed of 16.5 kt, offering an endurance of 400 n miles with 90 per cent fuel capacity at full load displacement. The design can make 20 kt at light ship displacement.

The first LCT, Ç-151, was launched from the ADIK yard in Istanbul's Tuzla district on 2 October 2010. Sea trials were due to start at the end of February 2011, with handover to the SSM scheduled for the end of March. Follow-on deliveries are planned to take place at three-month intervals for the next three vessels, accelerating to one ship every two-and-a-half months for the final four.

ADIK was selected by SSM in March 2010 as preferred supplier for the construction of two new 7,125-ton displacement landing ship tank (LST) vessels. A final contract award is expected later in 2011
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: SKYWOLF - 01 Mart 2011, 20:02:32
Bu ne? Tarzanca mı? :D
Yapmayın böyle komik şeyler ya...
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: Falcon - 01 Mart 2011, 20:06:23
Hayırdır.
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: EfsaneAsker - 01 Mart 2011, 20:20:53
Adik Tersanesinde yapılan Hızlı Amfibi çıkarma gemisinin denmesi, ne sorun ver ki?
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: Falcon - 01 Mart 2011, 20:23:14
Türk gemisi ADIK 80 m yüksek hızlı çıkartma gemisi tankı (LCT) gemileri Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilen ilk deniz denemeleri başlamak için hazırlanıyor. 2009 yılının ortalarında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı tarafından imzalanmıştı ,yeni LCTs amfibi işlemleri ve asker transferi (insani yardım / afet yardımı sağlayan bir ikincil rolü ile) gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. ADIK diğer üç Türk tersaneleri ile rekabet aşağıdaki seçildi. Türk Deniz Kuvvetleri tarafından geliştirilen operasyonel gereksinimleri tam yükte yüksek hız için bir yetenekliydi.Bu ADIK başarmak için iyi bir istikrar (taslak az 0.95 m ileri ve tam yükte en az 2,35 m arka edilir) hidrodinamik verimliliğini gelişmiş bir araya getiren hullform geliştirdi. All-çelik konstrüksiyon ve yerinden 1.155 ton ki, LCT tam performansında 200 ton (gibi üç ana muharebe tankları) kadar bir yük taşıma kapasitesine sahip olacak.ADIK (LST) gemiler iki yeni 7125 tonluk yer iniş gemi tank yapımı için tercih edilen tedarikçi olarak Mart 2010'da SSM tarafından seçildi. Son bir sözleşme 2011 yılında daha sonra bekleniyor.Tahrik ZF 7666 ters azaltma şanzıman sayesinde iki mil sürüş ikiz MTU 16V4000 M70 dizel tarafından sağlanmaktadır. Bu tam yük deplasman yüzde yakıt kapasitesi başına 90 ile 400 kilometre  bir dayanıklılık sunan, tam deplasman veya 16.5 kt maksimum sürekli hızda 18 kt maksimum hızı sunacak. Tasarım ışık gemi deplasman az 20 kt yapabilirsiniz. İlk LCT, Ç-151, 2 Ekim 2010 tarihinde İstanbul'un Tuzla ilçesinde ADIK bahçesinde başlatıldı. Deniz çalışmaların Mart ayı sonuna kadar yapılması planlanan SSM'ye teslimi ile, Şubat 2011 sonunda start kalmıştı. Takip teslimatları son dört için her iki-ve-bir buçuk ay bir gemi için hızlandırılması, önümüzdeki üç gemiler için üç aylık aralıklarla gerçekleşmesi planlanmaktadır gör. ADIK (LST) gemiler iki yeni 7125 tonluk yer iniş gemi tank yapımı için tercih edilen tedarikçi olarak Mart 2010'da SSM tarafından seçildi.
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: SKYWOLF - 01 Mart 2011, 20:49:45
Adik Tersanesinde yapılan Hızlı Amfibi çıkarma gemisinin denmesi, ne sorun ver ki?

Sorun tersanede veya teknede değil, haberin sitede veriliş şeklindeydi. Neyseki arkadaş tarzancadan Türkçeye çevirip sorunu halletti.
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: Falcon - 01 Mart 2011, 21:01:46
Ya ne yapalım Skywolf hocam işte eldeki çeviriciler ancak bukadar veriyor.Profesyonel ingilizcem keşke olsa yabancı kaynaktan olunca öyle oluyor.Düzeltmelerle işte  böyle anca.Sonra bende okudum harbiden tarzancaydı.
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: EfsaneAsker - 01 Mart 2011, 21:23:50
Ben biraz çevirebilirim ama pek vaktim yok. Düzgün Türkçe ile çevirek de zor oluyor:)
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: Falcon - 01 Mart 2011, 21:26:27
Efsane Asker ben yazayım ingilizce sen artık çevirisin türkçesine :D.Bir ara konuları biriktirip sana yolliyim çevir olur mu ? :D
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: Tuco - 11 Eylül 2012, 10:59:42
8 adet süratli LCT teslimi tamamlandı...

Kaynak: http://worldmaritimenews.com/archives/65097

Turkey: ANADOLU Shipyard Completes LCT Project
(http://worldmaritimenews.com/wp-content/uploads/2012/09/Turkey-ANADOLU-Shipyard-Completes-LCT-Project.jpg)

ANADOLU Shipyard has successfully completed the LCT (Landing Craft Tank) project of 8 vessels for Turkish Navy back in August 2012.
On August 28th 2012 Tuesday, TCG Ç-158, the last vessel of the serries was delivered to Turkish Navy with a ceremony.
ANADOLU Shipyard is actually proceeding with 8 vessels Landing Craft Tank project and 2 vessels Landing Ship Tank project for Turkish Naval Forces Command. These vessels are built according to NATO and all other relevant Navy standards.
TCG Ç-158 is the Eight vessel of the Project. All of the LCTs of ANADOLU Shipyard were successfully tested and delivered to Turkish Navy.
The first LCT of ANADOLU Shipyard, namely TCG Ç-151 was delivered on March 9th 2012 and since that time it has been delivered a total of eight Landing Craft Tanks.
Thus for the first time a Navy project undertaken by a privately owned Naval Shipyard is completed on time and on scheduled as it was been planned to be 37 months back in July 2009.
ANADOLU Shipyard has thus decided to run a serries of international and national adverts in order to publicize this success. The first advert therefore was published on August 29th 2012 issue of Jane’s Defense Weekly.
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: AYDIN - 15 Eylül 2012, 15:20:05
daha
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: Tuco - 13 Mart 2013, 09:50:38
ADİK, TCG Ç-151'in kesin teslimini yaptı
SSİK kararı ile ihalesi Anadolu Tersanesi tarafından kazanılan ve 28 Temmuz 2009 tarihinde başlayan sekiz gemilik Süratli Amfibi Gemi projesinin ilk gemisi olan TCG Ç-151'in kesin teslimi yapıldı.
12 Mart 2013 / 16:54
(http://www.denizhaber.com.tr/images/news/55627.jpg)

18 Aralık 2008 tarihinde yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) kararı ile ihalesi Anadolu Tersanesi tarafından kazanılan ve 28 Temmuz 2009 tarihinde başlayan sekiz gemilik Süratli Amfibi Gemi projesinin ilk gemisi olan TCG Ç-151'in (NB 223) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na kesin teslimi, 12 aylık garanti döneminin sonunda, 9 Mart 2013 tarihi itibarı ile yapıldı.

Ankara'da Savunma Sanayi Müsteşarlığı binasında SSM yetkilileri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevli personeli ve Anadolu Tersanesi Savunma Grubu Koordinatörü emekli Amiral Metin Poyrazlar başkanlığındaki ADİK tersanesi  heyeti arasından yapılan teslim toplantısının ardından teslim tutanağı imzalandı.

ADİK Tersanesi, 37 ayda tamamlama sözü verdiği (28 Temmuz 2009 ile 28 Ağustos 2012 arasında) sekiz gemilik LCT projesinin zamanında tamamlamasının ardından, ilk geminin kesin teslimini de zamanında yaparak önemli bir başarıya daha imza attı.
ADİK tersanesi  tarafından inşa edilen ilk LCT olan TCG Ç-151'in ardından diğer kardeşler TCG Ç-152 (NB 224), TCG Ç-153 (NB 225) ve TCG Ç-154 (NB 226) da Mart ve Nisan aylarında Anadolu tersanesinde kesin teslim çalışmalarına tabi olacak ve yapılan çalışmaların  ardından SSM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın uygun görmesi halinde kesin teslimleri yapılacak.

Mayıs - Ağustos aylarında ise geri kalan dört LCT'nin (TCG Ç-155; TCG Ç-156; TCG Ç-157 ve TCG Ç-158) kesin teslim işlemlerinin yapılması bekleniyor.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/dzkk-sgk/47478/adik-tcg-c-151in-kesin-teslimini-yapti-denizhaber-adik-tersane-savunma-sanayi-de.html (http://www.denizhaber.com.tr/dzkk-sgk/47478/adik-tcg-c-151in-kesin-teslimini-yapti-denizhaber-adik-tersane-savunma-sanayi-de.html)

(http://www.denizhaber.com.tr/images/other/adik.20130312165756.jpg)
(http://www.denizhaber.com.tr/images/other/adik1.20130312165831.jpg)
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: Tuco - 24 Nisan 2013, 14:18:02
Yeni video

http://video.cnnturk.com/2013/haber/4/24/dunyanin-en-hizli-cikarma-gemileri (http://video.cnnturk.com/2013/haber/4/24/dunyanin-en-hizli-cikarma-gemileri)
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: Tuco - 28 Mayıs 2013, 10:51:00
ADİK, iki gemi daha teslim edecek
Anadolu Tersanesi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilen 8 gemilik Süratli Amfibi Gemi projesinde iki geminin kesin teslimi haziran ayı içinde yapılacak.
28 Mayıs 2013 / 00:12
Reklam

18 Aralık 2008 tarihinde yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) kararı ile ihalesi Anadolu Tersanesi tarafından kazanılan ve avans ödemesinin ardından 28 Temmuz 2009 tarihinde başlayan sekiz gemilik Süratli Amfibi Gemi projesinin ilk gemisi olan TCG Ç-151'in (NB 223) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na kesin tesliminin 9 Mart 2013 tarihi itibarı ile yapılmasının ardından serinin diğer gemilerinin kesin teslimleri de gecikmesiz sürüyor.

Anadolu Tersanesi tarafından inşası 2012 yılı içinde bitirilerek Deniz Kuvvetleri Komutanlığına sırasıyla 13 Nisan 2012 (TCG Ç-152) ve 27 Nisan 2012 (TCG Ç-153 & TCG Ç-154) tarihlerinde geçici teslimleri yapılan  ve 12 aylık garanti süresinin sona ermesinin ardından 3 adet daha LCT gemisinin kesin teslim işlemleri herhangi bir gecikme olmadan gerçekleştirildi.
Haziran 2013 içerisinde TCG Ç-155 & TCG Ç-156, Temmuz 2013'de TCG Ç-157 ve Ağustos 2013'de TCG Ç-158'in, proje takvimi içerisinde gecikme olmaksızın, kesin teslimleri planlanıyor.

Anadolu Tersanesi, proje sözleşmesi imzalanırken 37 ayda tamamlama sözünü verdiği (28 Temmuz 2009 ile 28 Ağustos 2012 arasında) sekiz gemilik LCT projesinin zamanında tamamlamasının ardından, ilk dört geminin kesin teslimini de zamanında yaparak önemli bir başarıya daha imza attı.

(http://www.denizhaber.com.tr/images/other/adik.20130527114055.jpg)

(http://www.denizhaber.com.tr/images/other/adik1.20130527114114.jpg)

(http://www.denizhaber.com.tr/images/other/adik2.20130527114132.jpg)

(http://www.denizhaber.com.tr/images/other/adik3.20130527114147.jpg)

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/gemi-insa-san./48970/adik-dzkkya-iki-gemi-daha-teslim-edecek-denizhaber-adik-tersane-deniz-kuvvetleri.html (http://www.denizhaber.com.tr/gemi-insa-san./48970/adik-dzkkya-iki-gemi-daha-teslim-edecek-denizhaber-adik-tersane-deniz-kuvvetleri.html)
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: erenbayrak52 - 12 Nisan 2014, 18:49:21
çelikten denize programında çıktı gercekten çok iyi.
Başlık: Ynt: Süratli Amfibi Gemi (LCT) Projesi
Gönderen: erenbayrak52 - 12 Nisan 2014, 18:50:13
hatırladığım kadarıyla 7 tank taşıyo.