DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Yerli Hava Sistemleri ile İlgili Gelişmeler => Konuyu başlatan: mixer - 06 Ocak 2010, 23:08:23

Başlık: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: mixer - 06 Ocak 2010, 23:08:23
GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları

2 Adet İnsansız Hava Aracı Sistem İhtiyacını Karşılamak Üzere Kalekalıp/Baykar Makina Ortak Girişimi ile Görüşülüyor.

(http://www.aes-tr.com/wp-content/uploads/2013/06/karayel7.png)(http://www.baykarmakina.com/ckfinder/userfiles/images/BAY-01(1).jpg)

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet Taktik İnsansız Hava Aracı Sistem ihtiyacını karşılamak üzere Kalekalıp/Baykar Makina Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini söyledi.

Gönül, Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, değerlendirme çalışmaları tamamlanan projelerde yüklenici firmalar ile sözleşme imzalamak üzere Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın yetkili kılındığını belirtti.

 Bakan Gönül, bu çerçevede Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet Taktik İnsansız Hava Aracı Sistem ihtiyacını karşılamak üzere 3. Paket İnsansız Hava Aracı Projesi'nde alınan tekliflerin değerlendirme çalışması sonucunda Kalekalıp/Baykar Makina Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini ifade etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik insansız hava aracı ihtiyaçları çerçevesinde katapult ile atılabilen 1 adet sistemin Vestel Savunma Sanayi A.Ş tarafından geliştirilmesi için sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini belirten Gönül, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet amfibi gemi (LST) ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında alınan tekliflerin değerlendirme çalışmaları sonucunda da Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş - Alyans A.Ş Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini kaydetti.

Bakan Gönül'ün verdiği bilgiye göre alınan diğer kararlar şöyle:

''Hava Kuvvetleri Komutanlığının T-38 Tekamül Eğitim Uçağı Aviyonik Modernizasyonu Projesi kapsamında, 110 adete kadar (55 uçaklık) fırlatma sandalyelerinin tedarikine yönelik alınan teklifin değerlendirme çalışmaları sonucunda Martin Baker Firması ile sözleşme görüşmelerine,

Kara Kuvvetleri Komutanlığının 35 mm Oerlikon hava savunma silah sistemlerinin modernizasyonu ve parçacıklı mühimmat ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında alınan tasarım ve geliştirme dönemi teklifinin değerlendirme çalışmaları sonucunda ASELSAN ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına,

Hava Kuvvetleri Komutanlığının yeni Ana silah sistemlerine ait bilgi sistemlerinin Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HVBS) ile bütünleşmesi ihtiyacının karşılanması maksadıyla başlatılan proje kapsamında alınan teklifin değerlendirme çalışmaları sonucunda HAVELSAN A.Ş. ile sözleşme görüşmelerinin başlanmasına,

Kara Kuvvetleri komutanlığının 1 adet kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer mobil arıza laboratuvarı ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında Indra Sistems Firması ile yerli imkanların kullanımını öngörecek şekilde sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.''

Bakan Gönül, toplantıda ayrıca Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen çeşitli projeler kapsamında oluşan ihtiyaçların giderilmesi amacıyla muhtelif sözleşme değişiklikleri yapılması ve kaynak tahsisi konularında SSM'nin yetkilendirilmesi kararının alındığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanı Gönül, İcra Komitesinin ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin gelişen ihtiyaçları çerçevesinde de Keşif Gözetleme Uydu Sistemi (Göktürk-3), TSK Ku Band Uydu Muhabere Sistemi, Zırhlı Araç Mürettebatı Kompozit Başlığı, Ağ Yetenekli ve Çok Sensörlü Sualtı Keşif Sistemi (Ahtapot), Hedef Uçak (Dron) tedariki, Tek Er Tarafından Kullanılan Orta Menzilli At-Unut Tipi Tanksavar Silahı projelerinin başlatılmasına karar aldığını kaydetti.

http://www.haberler.com/insansiz-araci-turk-firmasi-uretecek-haberi/ (http://www.haberler.com/insansiz-araci-turk-firmasi-uretecek-haberi/)
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: armata - 15 Haziran 2010, 17:00:41
Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak  
 
(http://www.ulasimonline.com/images/news/9941.jpg)
 
İsrail'in, Heron operatörlerini geri çağırmasının ardından, istihbarat toplama görevi Türk yapımı insansız hava araçlarına (İHA) verildi. Gözcü adı verilen İHA'lar şu anda Güneydoğu'da istihbarat topluyor. Yakın bir zamanda bu görevi daha gelişmiş olan Çaldıran'lar yapacak.
İsrail'in istihbarat uçağı olarak bilinen Heron'larla ilgili Türk subaylara eğitim veren operatörlerini geri çağırmasının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) B planını devreye soktu. Yazla birlikte artan terör faaliyetlerine dönük istihbarat toplama görevi, Türk şirketi Baykar tarafından geliştirilen 'insansız hava araçları'na (İHA) verildi. TSK'nın envanterine 'Gözcü' olarak giren İHA'lar, şu anda Güneydoğu'da istihbarat topluyor. 15 km menzile sahip uçaklar, saatte 55 km hızla uçuyor. 12 bin feet'e kadar yükselirken havada bir saat kalabiliyor. Türk İHA'ları, Efes 2010 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nda da kullanılmıştı. Zaman, geçtiğimiz gün, iki ülkenin yaşadığı krizin ardından İsrail'in operatörleri geri çağırdığını yazmış ve Türk subayların eğitimi tamamlanmadığı için Heron'ların uçurulmasıyla ilgili sıkıntılar yaşandığını dile getirmişti. Haberin ardından Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yaptığı açıklamada, bunu doğrulamıştı. Gönül, Heron'ların uçurulmasında bir sorun yaşanmayacağını kaydetse de, savunma çevrelerinde bu uçakların bir süredir havalanmadığı iddia ediliyor.

Yaz aylarında artan terörist hareketlere karşı istihbarat toplama görevi de Türk İHA'larına kaldı. Türk 'Gözcü'leri'nin milli imkânlarla üretilmiş olmaları büyük önem taşıyor. 1,2 metre boyundaki Gözcü'ler, hem gövde üzerine otomatik iniş yapabiliyor hem de gerek duyulduğunda yere paraşütle iniyor. Termal ve gündüz kamera sistemiyle donatılan Türk uçakları, havadan topladığı istihbaratı, yerdeki istasyonlara iletiyor. Uçaklar, otomatik kalkış yapabilirken aynı zamanda otomatik hedef takibi becerisine de sahip.

Öte yandan, Baykar Makina ve Kale Kalıp ortaklığı TSK için yeni bir İHA üretiyor. Uçağın deneme aşaması tamamlandı. Artık seri üretime geçilecek. 'Çaldıran' isimli bu uçak, eldeki İHA'lardan çok daha üstün özelliklere sahip olacak. Bazı özellikleri ile Heron'ları da geride bırakacak olan Çaldıran, 1.200 km menzile sahip. 22 bin feet'e kadar da çıkabiliyor ve 12 saat havada kalabiliyor. Kanat açıklığı 9 metre. Üzerinde gece ve gündüz en gelişmiş görüş alabilen termal özelliği de bulunan kameralara sahip. 7 km yukarıdan, yerdeki hedeflerin çok ayrıntılı görüntülerini alabiliyor

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=995425&title=heronlarin-yerine-istihbarati-gozcu-ve-caldiran-toplayacak
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: darkranger - 15 Haziran 2010, 17:52:10
Çaldıran İHA'lar test uçuşu sırasında düşmüştü sanırım projesinin devamı gelcek
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: es[ape - 15 Haziran 2010, 18:11:05
iki prototipten ilki düşmüştü ikinci prototip testleri başarıyla tamamlamıştı. düşen prototipinde kullanıcı hatası nedeniyle düştüğü söylenmişti
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: armata - 15 Haziran 2010, 19:20:14
Yanlız kafama takılan 1200 km menzil!

O kadar varmı bunun menzili?
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: EfsaneAsker - 16 Haziran 2010, 00:41:01
Saatte 100 km ile gitse 12 saatte 1200 km uzakta.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: boxer - 16 Haziran 2010, 13:11:41
Çaldıran ardından Tiha ve Tiha-B basamakları çok mu hızlı çıkıyoruz " MAŞALLAH ".
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: hadessus - 28 Haziran 2010, 09:54:43
Genelkurmay’ın isteği üzerine geliştiren "Çaldıran" Heron’a meydan okuyor.

11 askerin şehit olduğu Gediktepe saldırısından sonra çok tartışılan İsrail yapımı insansız hava aracı HERON’un, Türk yapımı rakibi ÇALDIRAN yaklaşık 10 aydır seri üretime hazır vaziyette hangarda bekletiliyor. Çaldıran’ı Genelkurmay’ın isteği üzerine geliştiren Baykar firması, Heron’a meydan okuyor.

İsrail yapımı Heron’la ilgili belirsizlik devam ederken, yazılım ve elektronik altyapısı dahil her şeyi Türk yapımı insansız hava aracı Çaldıran’ın uçuş ve seri üretime hazır halde 10 aydır hangarda bekletildiği ortaya çıktı. 2000 yılından beri geliştirme sürecinde çok sayıda bürokratik engellerle karşılaşan projenin önündeki son engel, Türkiye’nin İsrail’den aldığı Heron ya da ABD’den almak istediği Predatör’den talep edilmeyen ve kimden alınacağı belli olmayan uçuş sertifikası.

Devletin zirvesi onayladı

Kale-Baykar ortaklığında geliştirilen ilk Türk Taktik İnsansız Hava Aracı Çaldıran, bugüne kadar yapılan testlerde 100 saatin üstünde başarılı uçuş yaptı. Çaldıran’ın resmi test uçuşu Sinop Erfelek’te 29 Eylül 2009’da tamamlandı. Proje aşamasında TSK tarafından 24 adet alınacağı belirtilen, Ocak 2010’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı’nda yapılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar’ın katıldığı Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı’nda 12 adet Çaldıran alımı için görüşmelerin başlaması kararı verildi. Ancak ne olduysa bu aşamadan sonra oldu. Şimdi şirketi ne arayan ne de soran var. Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “Bizden kimseden istenmeyen NATO tarafından İnsansız Hava Aracı Sistemleri Uçuşa Elverişlilik Sertifikası isteniyor. Ancak bu konu işe başlarken verilen şartnamede de yoktu. Bu sertifikayı kimden ya da nereden alacağımız da belli değil” diye konuştu.

Menzil artırılabilir

Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar, VATAN’a, “Türkiye’nin ihtiyaçları doğrultusunda bizden 10 saat uçan ve 18 bin feet yükseğe çıkan İHA İstemişlerdi. Uçağı ve yakıt deposunu büyüterek menzil 3 bin km.’nin üstüne çıkabilir. Elektronik altyapı ve yazılımı daha büyük bir uçağa koyup onu da uçururuz. 30 saat havada kalacak uçak istenseydi onu da üretirdik” dedi.

Kandil üzerinde saatlerce uçabilir

Karbon-kevlar alaşımlı zırh malzemesinden dış gövdeye sahip Çaldıran 600 kilometreden yayın yaparak elde ettiği görüntüleri istenilen merkeze gönderiyor. 35 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen Çaldıran’ı, Heron’lardan çok daha ileri bir teknolojiye sahip. Çaldıran Heron’larda olduğu gibi kalkış iniş, uçuş sırasında yerde bulunan bir pilota ihtiyaç duymuyor. Agresif manevralar yapabilen Çaldıran için Baykar tarafından geliştirilen yazılımda 1 milyon satırdan fazla kod bulunuyor. Hedef tespit hassasiyeti Heron’dandaha yüksek olan Çaldıran, Türkiye’ye kuş uçuşu 90 km. olan PKK’nın Kandil Kampı üstünde saatlerce keşif uçuşu yapıp istihbarat görüntüsü aktarabilecek. Haberleşme kaybında ise Çaldıran otomatik olarak eve dönüp, inebiliyor. Bu özellik Heron’larda yok. Termal kamerasıyla gece de görüntü alabilen Çaldıran için Baykar Makina fiyat açıklamasa da tanesi yaklaşık 20 milyon dolar olan Heron’un 5’te birine malolduğu belirtiliyor.

Vecihi Hürkuş da engellenmişti

Genel Müdür Haluk Bayraktar, “1930’da ilk Türk uçağını yapan Vecihi Hürkuş’tan da sertifika istendi. Türkiye’de verecek kurum olmadığı için Hürkuş uçağını söküp tren vagonlarıyla Çekoslavakya’ya gönderdi. Oradan aldığı sertifikayla uçağı uçurabildi. Şimdi yine tarih tekerrür ediyor” dedi. Son günlerdeki tartışmalara dikkat çeken Bayraktar, “Bu tip çalışmalar aslında bir bağımsızlık savaşıdır. Çaldıran şu anda uçuşa hazır, görev bekliyor. Yoksa geçtiğimiz günlerde yaşadığımız istihbarat zaafı gibi durumları daha çok yaşarız. Önümüzdeki 15-20 yılda pilotlu savaş uçağı kalmayacak. Bundan sonraki hedefimiz silahlı İHA üretmek” diye konuştu.

Gözcü de onların eseri

İnsansız hava aracı sistemlerine gönül vermiş bir aileden oluşan Baykar Makina’nın başında mühendis olan Özdemir Bayraktar (61) bulunuyor. Özdemir Bayraktar projeyi biri işletme eğitimi almış diğer ikisi mühendis iki oğluyla yürütüyor. Ailenin en küçüğü Ahmet Bayraktar (27) projelerin idari kısmıyla uğraşırken, İHA projelerinde şirketin genel müdürü olan ABD’de Columbia Üniversitesi’nde master yapmış endüstri mühendisi Haluk Bayraktar (31) ve yine ABD’de Pennsylvania’da Üniversitesi’nde İHA’lar üzerine master ve dünyanın en prestijli teknik üniversitesi MIT’de robotik kontrol sistemleri doktorası yapmış olan elektronik mühendisi Selçuk Bayraktar (30) öne çıkıyor. Baykar Makina Ege Bölgesi’nde yapılan Efes-2010 Tatbikatı’nda kullanılan Türk yapımı ilk İnsansız Hava Aracı Gözcü’nün de üreticisi. Geliştirme sürecinde Şırnak 6. İç Güvenlik Tugayı’nda 2 yıl kalarak çalışan Bayraktar kardeşler bölgeyi inceleyerek, Türk Ordusu’nun ihtiyaç duyduğu sistemleri de yerinde geliştirmiş. TSK ve Savunma Sanayi Müşteşarlığı ile birlikte geliştirilen mini İHA Gözcü’den 148, döner kanatlı İHA Malazgirt’ten ise 4 adet TSK envanterine girdi.

Vatan / İlker Akgüngör
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: hadessus - 29 Haziran 2010, 13:07:21
Sanki birileri bu projeyi engellemeye çalışıyor gibi geldi bana
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: F-16 figthing falcon - 29 Haziran 2010, 20:26:14
Sayın Hadessus,
Az önce bir tv kanalının 20:00 haberlerinde,yukarıda verdiğiniz bilgiler,Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar tarafından da veriliyordu.Ağzım açık kaldı.Hemen defencetürk'e bakmak alkıma geldi.Sizde bu konuya değinmişsiniz.Tamam bu sertifika çok önemli birşey olabilir ama istihbarata bu kadar fazla ihtiyaç duyduğumuz bir ortamda,1 yıldır hazır olup uçmayan-üretilmeyen bir ürünü biz ne yapalım,öyle değilmi!!! Bende sizin gibi çok şaşkınım...
Arkadaşlar nedir bu konu,bilgisi olan varmı acaba?
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: MilliyetciVatandas - 29 Haziran 2010, 20:44:25
1930 larda oldugu gibi o zaman nasil Ucak üretmemizi engellediler bugünde bence Batili Ülkeler tarafindan, Türkiyenin ilerlememis icin bir uygulamaya koyulan bir uygulama.  :o

Yok NATO Standartiymis suymus buymus. >:(

Aceba NATO nun sehit standartida varmidir, sacma sapan islerle vurasiyoruz orada istihbarat eksikligi yüzünden sehit olan Kahramnlarimizin SEHIT olmamisi icin ne NATO standarti ne ABD nede AB standarti tanirim ben. >:(
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: hadessus - 29 Haziran 2010, 23:38:01
Şöyle bir haber gördüm

http://www.ensonhaber.com/turk-heronlar-cok-yakinda.html

TİHA'nın 1 yıl içinde hizmete gireceği söyleniyor.Bana pek inandırıcı gelmedi 1 yılda hazır olabilir mi? Daha yer testleri bitmedi. Bu yüzden ÇALDIRAN'ı bekletiyor olabilirler mi?Şimdi bazı arkadaşlar bu ihalar farklı sınıfta diyecek ama haberi okuyunca ne demek istediğimi anlarlar sanırım.TİHA'nın başta 23 bin fitte  18 saat uçması planlanıyormuş... ÇALDIRAN'da 18bin fitte 10 saat uçuyormuş
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: AVCI - 30 Haziran 2010, 15:30:52
Malesef öyle ikisi farklı kategoride araçlar.Biri var diye diğerinden vazgeçilmeyecek rahat olun.Zaten bu projeler başlarken planlaması yapıldı,mini-taktik-male-hale ve silahlı İha olmak üzere bir program dahilinde çalışmalar devam ediyor.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: hadessus - 30 Haziran 2010, 16:06:07
Malesef öyle ikisi farklı kategoride araçlar.Biri var diye diğerinden vazgeçilmeyecek rahat olun.Zaten bu projeler başlarken planlaması yapıldı,mini-taktik-male-hale ve silahlı İha olmak üzere bir program dahilinde çalışmalar devam ediyor.
ÇALDIRAN'ın hazır olduğu söyleniyor.Sertifika istemelerinin nedeni ne acaba? Bu sertifikanın HERON lardan istenmediği halde neden ÇALDIRAN'dan istiyorlar.Bu işte bi bit yeniği var ama anlayamadım.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: AVCI - 30 Haziran 2010, 16:21:34
Başka bir forumdan sevgili arkadaşım Robust konuya açıklık getiren bir yanıt vermiş direk aktarıyorum.

Alıntı
Baykar'in onune zorluk olarak cikarildigi soylenen NATO sertifikasyonu meselesi ise bir kac yildir NATO gundemindeydi ve sanirim uye ulkeleriin imzalamasi ile 2009'da yururluge girmis. NATO STANAG 4671 dokumani. Isteyen asagidaki linkten okuyabilir:
[url]http://www.nato.int/docu/stanag/4671/4671_ed1_e.pdf[/url]
150-20,000kg agirligindaki IHA'larin NATO ulkelerinin hava sahasinda ucabilmesi icin NATO STANAG sertifikasyonuna sahip olmasi isteniyor. Bu asamada Baykar Makina bu sertifikasyondan muaf tutulsa bile ilerde yine karsilarina cikacaktir. Araclarini Turkiye disina pazarlamak itiyorlarsa buna benzer sertifikasyonlara ihtiyaclari olacak.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: hadessus - 30 Haziran 2010, 19:09:18
Başka bir forumdan sevgili arkadaşım Robust konuya açıklık getiren bir yanıt vermiş direk aktarıyorum.

Alıntı
Baykar'in onune zorluk olarak cikarildigi soylenen NATO sertifikasyonu meselesi ise bir kac yildir NATO gundemindeydi ve sanirim uye ulkeleriin imzalamasi ile 2009'da yururluge girmis. NATO STANAG 4671 dokumani. Isteyen asagidaki linkten okuyabilir:
[url]http://www.nato.int/docu/stanag/4671/4671_ed1_e.pdf[/url]
150-20,000kg agirligindaki IHA'larin NATO ulkelerinin hava sahasinda ucabilmesi icin NATO STANAG sertifikasyonuna sahip olmasi isteniyor. Bu asamada Baykar Makina bu sertifikasyondan muaf tutulsa bile ilerde yine karsilarina cikacaktir. Araclarini Turkiye disina pazarlamak itiyorlarsa buna benzer sertifikasyonlara ihtiyaclari olacak.


Teşekkür ederim Sayın AVCI
İstihbarata bu kadar çok ihtiyacımız varken çok gereksiz bişey
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: DedeKorkut - 30 Haziran 2010, 21:01:41
Madem öyle Baykar makina neden şu illet sertifikayı almıyorda televizyonlarda yöneticileri bağırıp çağırıp duruyor... Bu kadar zor mu bu sertifikayı almak? Nereden alınacak bu sertifika?
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: skywalker - 30 Haziran 2010, 21:49:38
Anladığım kadarıyla NATO Standardization Agency denilen kurum aracılığıyla yapılıyor, sertifikasyona giren ürün nato teknik standartlarını karşılıyorsa ürün sertifiye edilir.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: AVCI - 01 Temmuz 2010, 21:28:53
Alıntı
Madem öyle Baykar makina neden şu illet sertifikayı almıyorda televizyonlarda yöneticileri bağırıp çağırıp duruyor... Bu kadar zor mu bu sertifikayı almak? Nereden alınacak bu sertifika?

Sıkıntının kaynağı şurada:Şimdiye kadar bu sertifika istenmiyordu firmalardan.Hatta ne teslim alınan Heron'lardan ne de Aerostar İHA'lardan bu sertifika istenmemiştir.Firma yetkilileri kendilerini aşacak bir prosedüre sahip olacağını düşündükleri bu işe doğal olarak soğuk bakıyorlar.

Ancak şöyle bir durum var ki bu hava araçlarının Avrupa ve Amerika hava sahalarında uçuş yapabilmesi için bu sertifika gerekiyor,bir de ihracat yapıldığında satış için bu sertifikanın olması artı puan kazandıracaktır.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: hadessus - 03 Temmuz 2010, 10:15:11
http://blip.tv/file/3817875

Bu videoda ÇALDIRAN'ın 23000 Feet 14 saat havada kalabildiği söyleniyor.Tiha'nın baştaki değerlerine oldukca yakın.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: Tuco - 03 Temmuz 2010, 13:02:12
Herhangi bir aletin,aracın vs... sertifiye edilmesi , sertifiye edecek kuruluş tarafından tüm detaylarıyla incelenip ,denenmesi anlamına gelir.Bu aracın planları, çizimleri vs...natonun atadığı Türkiye'den bağımsız denetçilerce denetlenecekler,bu da o denetçilerin detaylar hakkında bilgi sahibi olması anlamına gelir.

Biraz paranoyakça bir düşünce ancak,yerli üretim ,tasarım askeri ürünlerin gizliliği önem arz ederken,bu sertifikalandırılma prosedürüne tabi tutulmalarını her zaman yadırgamışımdır...
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: DedeKorkut - 03 Temmuz 2010, 17:22:34
Arkadaslar sizlere sormak istediğim bazı sorular var... Baykar makinenin internet sitesinde Çaldıran İHA sının menzili 2500 km yazıyor... Muhtemelen uydu destekli.... Bizim bu şekilde uydu donanımımız var mı? Yani Uyduyla İHA uçuracak kabiliyetimiz...
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: BLACKHAWK - 03 Temmuz 2010, 18:15:28
Arkadaslar sizlere sormak istediğim bazı sorular var... Baykar makinenin internet sitesinde Çaldıran İHA sının menzili 2500 km yazıyor... Muhtemelen uydu destekli.... Bizim bu şekilde uydu donanımımız var mı? Yani Uyduyla İHA uçuracak kabiliyetimiz...
Göktürk 2013te yörüngede olacakmış hava kuvvetlerinin resmi sitesinde mevcut bilgi.Veya coni destekli olabilir.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: shadowww - 03 Temmuz 2010, 19:34:45
Sertifika için teknik sır felan verilmiyo yok öyle bişey. İşte ben kofti şirket deyince millet kızıyo. Muhtemelen o sertifika sonuçta bu alet bir uçak olduğu için isteniyo. Yani uçuş güvenliği vs için her uçak için üreticilerden istenen zorunlu bişey...
Tai nin tiha için böyle bir sorun olmaz çünkü o adamların işi o. Her türlü uluslararası şartnameye uygun yaparlar ve sertifika alma problemleri olmaz. Ama baykar için aynı şeyi söyliyemem, zaten sahibinin sertifika için cıbırmasından belli....
Esas konuya gelelim şimdi; son zamanlardaki şehit haberleri ve tiha nın hazır olmaması nedeniyle çaldıran gazı veren basın ve sevgili arkadaşlar. Tamam asker ölmesin de para da sokaktan toplanmıyo. Tskgv  aslesanı niye kurdu? Roketsanı niye aldı? Askeri gereçleri yerli üretmek aynı zamanda da ucuza üretmek için. Bu çaldıranın fiyatını bileniniz var mı? 5 heron parasıymış. Yani 4 milyon dolar = 6 triyon  çaldıranı gözünüzün önüne getirin ve üzerindeki motor ve diğer tüm sistemler dahil maliyetinin ne olacağını tahmin edin. Bence taş çatlasa 200-250 milyar. Satış fiyatı 6 trilyon. 5.75 trilyon kar. ne ballı para. Şehitler üzerinden tv de demogoji yapıp tüyü bitmemiş yetimin hakkını gasp etmek.
Sanki 100 tane çaldıran uçsa ne olacak asker ölmeyecek mi? Malesef ki yine ölecek. O köpekler bu seferde şehirlere bomba koyar yine polis,  asker öldürür. Bu isyan eden köpek sorununun çözümü çok basit, tarih tekerrürden ibarettir diye boşuna dememişler. Zamanında yavuz sultan selim, fatih, kanuni ne yaptıysa şimdi de onu yapcaz bu kadar basit çözüm.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: SKYWOLF - 03 Temmuz 2010, 21:43:21
Bu çaldıranın fiyatını bileniniz var mı? 5 heron parasıymış. Yani 4 milyon dolar = 6 triyon  çaldıranı gözünüzün önüne getirin ve üzerindeki motor ve diğer tüm sistemler dahil maliyetinin ne olacağını tahmin edin. Bence taş çatlasa 200-250 milyar. Satış fiyatı 6 trilyon. 5.75 trilyon kar. ne ballı para. Şehitler üzerinden tv de demogoji yapıp tüyü bitmemiş yetimin hakkını gasp etmek.

Alıntı
Çaldıran için Baykar Makina fiyat açıklamasa da tanesi yaklaşık 20 milyon dolar olan Heron�n 5�e birine malolduğu belirtiliyor.

Kısacası fiyatı 5 Heron parası değil, bir Heron 5 Çaldıran parası. Artık günümüzde keşif ve gözlem görevleri insansız hava araçlarıyla yapılıyor. Eskiden bu işlem Jet uçaklarıyla yapılırken, bugün çok daha uzun süreli gözlem yapılarak anlık veri akışı sağlanabiliyor. Ayrıca bir keşif uçağı ile bir 4 Milyon dolarlık bir İHA arasında oldukça uçuk bir fark var. Kısacası bu yöntem gerek teknolojik, gerekse ekonomik açıdan çağımızın en uygun yöntem.Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: HDS - 04 Temmuz 2010, 12:55:11
Bir Caldiran bir Heron degil ki Heron ile ayni para olsun..
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: shadowww - 04 Temmuz 2010, 17:03:29
SKYWOLF,  1/5' i yazacağıma ters yazmışım ama sonuçta rakam doğru. 1 heron 20 milyon dolar ise 1 çaldıran da şirket sahibinin açıklamasına göre 4 milyon dolar yani 6 milyon lira. Maliyeti de benim yukarda yazdığımı geçmez.
Ayrıca bu ihaları keşif uçaklarıyla karşılaştırma mantığın yanlış, gerçi bunu sende biliyosun da gönlün çaldıran dan yana o yüzden bahane arıyon heralde.
Eğer baykar gerçekten bişeyler yapacaksa tai ye felan taşeron olsun, parça felan üretsin. Motoru, kameraları, veri aktarıcısını vs'i dışardan alarak Türkiye'nin önünü kesmesin, işi uzmanlarına bıraksın,şehit kanları üzerinden tv lerde demogoji yapıp Türk halkını gaza getirip malını satmaya çalışmasın.

Bide şunu söyliyim arkadaşlar; diğer arkadaşların yazdıklarına göre baykar sürekli mühendis değiştiriyomuş ve bi arkadaş da galiba bunu, yazılımla yada başka kritik teknolojilerle ilgili bilgi sızmasını engellemek için yapıyolarmış demiş. Malesef o iş öyle değil, sürekli personel değiştirmeyi vur-kaçcı müteahitler yapar. Böylece sürekli olarak personel çalıştırmaz sadece iş aldığı zaman ihtiyaç duyduğu personeli iş bitene kadar çalıştırır. Niye yaptıkları da açık! daha çok kar elde etmek için. İşte baykar da bu yüzden ürün bitince personelin bi kısmını çıkarıyordur, sipariş alınca ihtiyacı olan personeli üretim bitinceye kadar tekrar işe alıyordur. Bu da benim daha önceki yazımda yazdığım iddaaları güçlendiriyor.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: HDS - 04 Temmuz 2010, 21:54:55
Baykar sirketinin cekirdegi olan baba ve uc oglu gercekten enteresan insanlar.. Bunlarin kar ile falan cok isi olmaz.. Pek oyle degiller.. Garip, deli dolu adamlar..

Sadece gaza gelmisler.. Ogrenirler yakinda Ankara'nin carklarini..  :)
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: SKYWOLF - 04 Temmuz 2010, 23:05:26
SKYWOLF,  1/5' i yazacağıma ters yazmışım ama sonuçta rakam doğru. 1 heron 20 milyon dolar ise 1 çaldıran da şirket sahibinin açıklamasına göre 4 milyon dolar yani 6 milyon lira. Maliyeti de benim yukarda yazdığımı geçmez.
Ayrıca bu ihaları keşif uçaklarıyla karşılaştırma mantığın yanlış, gerçi bunu sende biliyosun da gönlün çaldıran dan yana o yüzden bahane arıyon heralde.
Eğer baykar gerçekten bişeyler yapacaksa tai ye felan taşeron olsun, parça felan üretsin. Motoru, kameraları, veri aktarıcısını vs'i dışardan alarak Türkiye'nin önünü kesmesin, işi uzmanlarına bıraksın,şehit kanları üzerinden tv lerde demogoji yapıp Türk halkını gaza getirip malını satmaya çalışmasın.

Bide şunu söyliyim arkadaşlar; diğer arkadaşların yazdıklarına göre baykar sürekli mühendis değiştiriyomuş ve bi arkadaş da galiba bunu, yazılımla yada başka kritik teknolojilerle ilgili bilgi sızmasını engellemek için yapıyolarmış demiş. Malesef o iş öyle değil, sürekli personel değiştirmeyi vur-kaçcı müteahitler yapar. Böylece sürekli olarak personel çalıştırmaz sadece iş aldığı zaman ihtiyaç duyduğu personeli iş bitene kadar çalıştırır. Niye yaptıkları da açık! daha çok kar elde etmek için. İşte baykar da bu yüzden ürün bitince personelin bi kısmını çıkarıyordur, sipariş alınca ihtiyacı olan personeli üretim bitinceye kadar tekrar işe alıyordur. Bu da benim daha önceki yazımda yazdığım iddaaları güçlendiriyor.


Çok ilginç iddialarınız var. Ancak bir iddia ispatlanamazsa iftiradan öteye geçemez. Bu nedenle bunlara iddia değil de düşünce dersek daha mantıklı olur. Bir özel şirketin, böylesine önemli bir konuda bu kadar iddialı  olması Türkiye'nin önünü nasıl kapatıyor anlamadım. Bu adamlar kullanılan sistemlerden daha verimli olanları yapabildiklerini söylüyorlarsa, ilgili kurumlar bu söylediklerini dikkate alırlar ve sistemleri gerekli testlerden geçirirler. Uygunsa o zaman gerçekten değerlendirirler, değilse değerlendirmezler. Bu kadar basit. Böylelikle Heron vs gibi yabancı araçlara para vereceğimize, yerli bir firmaya para veririz ve o para yine yurtiçinde kalmış olur. Böylelikle Türkiye'nin önü de kapanmamış olur.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: boxer - 04 Temmuz 2010, 23:58:18
Ben sonuna kadar destekliyorum Baykar ı adamlar silahlısını da yapmak istiyoruz demişler mesele korkmadan parayı harcayabilmek yatırım yapabilmek bunun içinde Hds nin bahsettiği gibi deli dolu insanlar gerekiyor ki mevcut inşallah başarılı olurlar.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: BLACKHAWK - 05 Temmuz 2010, 00:05:59
Uyanan firmalar artmaya başladı inşallah hepsi uyanır.Özellikle silahlı İHA lazım bize Modern Warfare 2de çok iş görüyor uçak yollayamadığın bölgeye yolla İHA bitir işlerini.Oyun olabilir ama gerçeğe yakın bir savaş atmosferi.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: shadowww - 11 Temmuz 2010, 20:48:10
Beyler ne deli dolusu !!!! Baykar parayı sokaktan mı topluyor, geçin bu saçma yaklaşımları. Her özel şirket kar için çalışır, neymiş adam deliymiş, parası çokmuş da harcamak için tsk ya iha yapmaya karar vermiş....   :-))
Tamam benim yazdıklarıma iddaa demiyelim de düşünce diyelim. Artı size şunu da söyliyim baykarın üretim yerini gördünüz merdiven altı, bu bile profesyonel bir firma olmadığını gösterir.
Ayrıca isteyen herkes bu işleri böyle kolayca yapabiliyorsa gelin bizde yapalım o zaman. Ben makine mühendisiyim, yine makine, elektrik-elektronik müh, uçak mühendisi arkadaşlar varsa biraraya gelir küçük bi ltd şirket kurar silahlı iha yaparız. Hatta jet motorunu da yaparız. nasıl olsa bu işlerde anormal karlar var ! takım, tezgah almaya gerek yok. Gövdeyi kompozitten yaparız, motorunda parçalarını sanayideki firmalara ürettirir işi bitiririz. 5 yıl sonra hazır olur.
Satmak da kolay. Zaten pokoko sorunu 5 yılda çözülemeyeceği için ilk müşteri de tsk olur.
Var mısınız? :-))
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: arrrow - 11 Temmuz 2010, 20:55:09
Baykar Mühendisi kaynak kodları elinizde olmayan bir silah sisteminin düşman tarafından müdahale ile kendimizi vurması bile mümkün diyor
Niye diyor acaba?Şimdi birileri çıkıp kendi ürününü satmak için demiştir yazarsa şaşırmam

Ayrıca Baykar Makina da Colombia Üni. mezunu bir mühendiste şunu söylüyor

Örneğin bugün yurtdışından İHA sistemlerinde kullanmak üzere bir otopilot sistemi almak isteseniz, füze rejimi kurallarına tabi olduğu için birçok engel ile karşılaşılır. Özellikle askeri açıdan akıllı silah kapsamına giren bu tür ürünlerde yabancı kaynaklardan alım sistemlerin güvenilirliği açısından tehlikeler arz etmektedir..
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: SKYWOLF - 11 Temmuz 2010, 23:53:00
Beyler ne deli dolusu !!!! Baykar parayı sokaktan mı topluyor, geçin bu saçma yaklaşımları. Her özel şirket kar için çalışır, neymiş adam deliymiş, parası çokmuş da harcamak için tsk ya iha yapmaya karar vermiş....   :-))
Tamam benim yazdıklarıma iddaa demiyelim de düşünce diyelim. Artı size şunu da söyliyim baykarın üretim yerini gördünüz merdiven altı, bu bile profesyonel bir firma olmadığını gösterir.
Ayrıca isteyen herkes bu işleri böyle kolayca yapabiliyorsa gelin bizde yapalım o zaman. Ben makine mühendisiyim, yine makine, elektrik-elektronik müh, uçak mühendisi arkadaşlar varsa biraraya gelir küçük bi ltd şirket kurar silahlı iha yaparız. Hatta jet motorunu da yaparız. nasıl olsa bu işlerde anormal karlar var ! takım, tezgah almaya gerek yok. Gövdeyi kompozitten yaparız, motorunda parçalarını sanayideki firmalara ürettirir işi bitiririz. 5 yıl sonra hazır olur.
Satmak da kolay. Zaten pokoko sorunu 5 yılda çözülemeyeceği için ilk müşteri de tsk olur.
Var mısınız? :-))

İster merdiven altı olsun, ister üstü! Ne fark eder? Adamlar belirttikleri özellikte bir aracı yapmışlarsa bunu zaten kullanıcı test ederek alacak. İşine yarayacaksa alacak, yaramayacaksa almayacak. Bunun şartnameleri var. Kullanıcı herhalde salak değil, işine yaramayacak bir araca tonla para vermez. Üretici de aptal değil, kendi ülkesindeki kullanıcıyı kandırsın. Ben de bir makine mühendisi olarak bu kadar basit bir şeyi anlayabiliyorum.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: boxer - 17 Temmuz 2010, 12:02:55
Beyler ne deli dolusu !!!! Baykar parayı sokaktan mı topluyor, geçin bu saçma yaklaşımları. Her özel şirket kar için çalışır, neymiş adam deliymiş, parası çokmuş da harcamak için tsk ya iha yapmaya karar vermiş....   :-))
Tamam benim yazdıklarıma iddaa demiyelim de düşünce diyelim. Artı size şunu da söyliyim baykarın üretim yerini gördünüz merdiven altı, bu bile profesyonel bir firma olmadığını gösterir.
Ayrıca isteyen herkes bu işleri böyle kolayca yapabiliyorsa gelin bizde yapalım o zaman. Ben makine mühendisiyim, yine makine, elektrik-elektronik müh, uçak mühendisi arkadaşlar varsa biraraya gelir küçük bi ltd şirket kurar silahlı iha yaparız. Hatta jet motorunu da yaparız. nasıl olsa bu işlerde anormal karlar var ! takım, tezgah almaya gerek yok. Gövdeyi kompozitten yaparız, motorunda parçalarını sanayideki firmalara ürettirir işi bitiririz. 5 yıl sonra hazır olur.
Satmak da kolay. Zaten pokoko sorunu 5 yılda çözülemeyeceği için ilk müşteri de tsk olur.
Var mısınız? :-))
Sadece parasıyla korkmadan yatırım yapmış helal olsun...Bugün Türkiyenin en büyük firmaları , holdingleri bir market işini bile yabancı ortakla yapıyor malesef ne kadar korkak olduklarını ve Bayraktarın ne kadar büyük bir iş başardığını gösterir.Kar etme olayına gelince adam işini yapmış hakkını alacak karını edecek ki sana daha iyisini sunabilsin bundan daha doğal ne olabilir ki.Firmanın profesyonel olması mı (?) kapatalım gitsin yurtdışındaki profesyonellerden alalım bu konuda çok haklısın >:(  bu nasıl bir zihniyettir pes...
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: HDS - 17 Temmuz 2010, 12:34:32
Mini-İHA'nın ilk testleri sırasında çektikleri videolar var.. Bilmiyorum serbest dolaşımda var mı.. İlk kez sütre arkasında sistemi kaybettiklerinde, kamerada ses kayıtları falan çok enteresan.. "Gitti abi.. " şeklinde.. Sonra bir yerden otopilot ile dönüp gelince çığlıklar, kahkahalar falan..

Bunlar makina yapan ve paralarını oradan kazanmış, halen de kazanan bir şirket.. Baba da, çocukları da çok enteresan insanlar.. Ailece çok sıkı mühendisler.. Çok tipik Amerikan ekolü.. Bizim ülkemizde görmeyi özlediğimiz türden, kolları sıvayıp, M5 alyanı alıp civata bağlayan, elini yaka yaka lehim atıp devre test eden tipler.. Bu derecede de entegre, işine hakim İHA'cı ekip, dünyada çok az yerde var.. Dolayısı ile de ürettikleri Mini-İHA, ufak tefek diye pek umursanmadı ama, muhteşem bir alet.. Çok ileri..

Şimdi o sistem entegrasyon bilgisini, o yeteneği biraz sindirmeleri gerekiyor.. Daha büyük platformlar için.. Bu konuda da uzun süredir, para kaybetmecesine uğraşıyorlar.. Zaten şirketin çarkını asıl işleri döndürüyor.. Daha bu işlerden yeni yeni, o da belki para kazanacaklar..

Ancak bu şirket, bu hali ile, SSM'nin daha büyük İHA'ları ürettimek istediği, iş ve strateji kararı verdiği şirketler arasında değil.. Bundan dolayı da bu yaygarayı koparıyorlar.. Aslında haklılar.. Ancak Ankara'nın çarkları öyle dönmüyor..

Vesilesi ile, bu mücadele sonucunda biz de Anka'yı görmüş olduk..
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: AVCI - 28 Temmuz 2010, 14:55:15
Kale Grubu taktik insansız hava aracı seri üretime geçiyor ???
Kale Grubu Başkanı Okyay, yeni taktik insansız hava aracının seri üretimine başlayacaklarını söyledi

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, yeni bir taktik insansız hava aracı için deneme aşamasının tamamlandığını, kısa süre içinde seri üretime geçilecek olan istihbarat aracının bin 200 km menzile sahip olduğunu söyledi. Kale Grubu’nun 53. Kuruluş Yıldönümü ve Geleneksel Seramik Bayramı nedeniyle, Çanakkale’nin Çan ilçesindeki Kaleseramik Fabrikaları’nda düzenlenen törende konuşan Okyay, KaleHavacılık’ın, uluslararası ortaklıkları ve işbirlikleri ile adından söz ettirdiğini belirtti.

DEVLERE UÇAK PARÇASI ÜRETİYOR

Bu firmanın, uçan ilk yeni nesil müşterek taarruz uçağı olan F35’te parçası yer alan tek Türk firması olarak, yeni işler almaya devam ettiğini açıklayan Okyay, firmanın aynı zamanda Lockheed Martin, Pratt and Whitney, Northrop Grumman, Airbus, Boeing gibi firmalara da alt yapımcı olarak uzun vadeli parça üretimi sözleşmelerinin bulunduğunu anlattı. Okyay, F35 uçağının motoru olan F135 serisi yeni jenerasyon motorların parçalarının üretimi hedefiyle Kale ve Pratt and Whitney ortaklığında bir şirket kurulması için ön anlaşma imzalandığını belirterek, şunları söyledi: “Ayrıca teknolojisi ve yazılımıyla tamamen Türk mühendislerin eseri olan Bayraktar İnsansız Hava Aracı, Ege’de gerçekleşen EFES 2010 tatbikatını başarıyla tamamladı. Diğer bir taktik insansız hava aracı için de deneme aşaması tamamlandı. Kısa süre içinde seri üretime geçilecek olan istihbarat aracı, bin 200 kilometre menzile sahip.”

http://ekonomi.haberturk.com/airport/haber/536599-yerli-heron-seri-uretime-geciyor
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: armata - 30 Temmuz 2010, 20:35:34
Kale Grubu taktik insansız hava aracı seri üretime geçiyor ???
Kale Grubu Başkanı Okyay, yeni taktik insansız hava aracının seri üretimine başlayacaklarını söyledi

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, yeni bir taktik insansız hava aracı için deneme aşamasının tamamlandığını, kısa süre içinde seri üretime geçilecek olan istihbarat aracının bin 200 km menzile sahip olduğunu söyledi. Kale Grubu’nun 53. Kuruluş Yıldönümü ve Geleneksel Seramik Bayramı nedeniyle, Çanakkale’nin Çan ilçesindeki Kaleseramik Fabrikaları’nda düzenlenen törende konuşan Okyay, KaleHavacılık’ın, uluslararası ortaklıkları ve işbirlikleri ile adından söz ettirdiğini belirtti.

DEVLERE UÇAK PARÇASI ÜRETİYOR

Bu firmanın, uçan ilk yeni nesil müşterek taarruz uçağı olan F35’te parçası yer alan tek Türk firması olarak, yeni işler almaya devam ettiğini açıklayan Okyay, firmanın aynı zamanda Lockheed Martin, Pratt and Whitney, Northrop Grumman, Airbus, Boeing gibi firmalara da alt yapımcı olarak uzun vadeli parça üretimi sözleşmelerinin bulunduğunu anlattı. Okyay, F35 uçağının motoru olan F135 serisi yeni jenerasyon motorların parçalarının üretimi hedefiyle Kale ve Pratt and Whitney ortaklığında bir şirket kurulması için ön anlaşma imzalandığını belirterek, şunları söyledi: “Ayrıca teknolojisi ve yazılımıyla tamamen Türk mühendislerin eseri olan Bayraktar İnsansız Hava Aracı, Ege’de gerçekleşen EFES 2010 tatbikatını başarıyla tamamladı. Diğer bir taktik insansız hava aracı için de deneme aşaması tamamlandı. Kısa süre içinde seri üretime geçilecek olan istihbarat aracı, bin 200 kilometre menzile sahip.”

[url]http://ekonomi.haberturk.com/airport/haber/536599-yerli-heron-seri-uretime-geciyor[/url]


TAİ Anka,Vestel Karayel,Baykar Çaldıran derken şimdi de böyle bi haber :)hadi hayırlısı.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: AVCI - 30 Temmuz 2010, 21:42:35
Bahsedilen Çaldıran zaten.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: ladre - 26 Kasım 2011, 13:46:40
Milli Savunma Bakanlığı, terörle etkin mücadele için önemli bir adım daha attı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Kale-Baykar grubu arasında 12 insansız hava aracı (İHA) için sözleşme imzalandı. Taktik kategorisindeki ilk İHA önümüzdeki hafta iç güvenlik harekat bölgesinde kullanılmaya başlanacak. Diğer 11 istihbarat toplama uçağı ise 2 yıl içinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilecek. Zaman'a konuşan Savunma kaynakları, projenin toplam bedelinin 24 milyon dolar olduğu bilgisini verdi. Üreticisi tarafından 'Çaldıran' ismi verilen uçak, eldeki yerli İHA'lardan daha üstün özelliklere sahip olacak. Çaldıran, 1.200 kilometre menzile sahip. 22 bin feet'e kadar da çıkabiliyor ve 12 saat havada kalabiliyor. Kanat açıklığı 9 metre. Üzerinde gece ve gündüz en gelişmiş görüş alabilen termal özelliği de bulunan kameralara sahip.

7 kilometre yukarıdan, yerdeki hedeflerin çok ayrıntılı görüntülerini alabiliyor. Halen tamamen yerli imkânlarla üretilen 168 mini insansız hava aracı TSK tarafından keşif ve gözetleme amacıyla kullanılıyor. Aynı grubun ürettiği daha küçük boyuttaki İHA'lar da şu anda Güneydoğu'da istihbarat topluyor. 15 km menzile sahip uçaklar, saatte 55 km hızla uçuyor. 12 bin feet'e kadar yükselirken havada bir saat kalabiliyor. Türk İHA'ları, Efes 2010 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nda da kullanılmıştı. Operatif insansız hava aracı kategorisinde ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen ANKA, terörle mücadelede kullanılmak için gün sayıyor. ANKA'nın Heron'ların yerine geçmesi öngörülüyor.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1205720

Arkadaşlar bufirma neticede dışa bağımlı olduğumuz bir malzemeyi yerli yazılım olarak üretmiş ve emsalinden 1/5 daha az bir maliyete de maletmiş.Dışarıya para ödemektense yerli firmalara şans verilmesinden yanayım ve bu insanların yaptıklarınıda küçümsemeyin.Neticede bu aleti yapanlar da mühendislerimiz olarak bir işe yarıyor boşta duruppta insanların üretitiği faydalı malzemelere laf atmıyorlar.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: Zamane - 26 Kasım 2011, 16:42:47
Güzel haber. Bizim 168 tane mini İHA mız varmış. İyi bir sayı.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: TR(B) - 26 Kasım 2011, 17:51:57

Sonunda çaldıran garajdan çıkıp gök yüzünde süzülecek, baykar makina sonunda emeğinin karşılığını alacak. ülkemize milletimize hayırlı olsun. sertifika işini nasıl hallettiler merak ediyorum... ülkede şehitler verilirken sertifika işi bana hep saçma gelmişti sertifikası yok diye garajda  bekletilen ihanın   görüntüleri özgürlüğünü bekleyen bir mahkumu andırırdı.  neyse sonunda doğru yol bulundu. Hayırlı olsun.

(http://www.baykarmakina.com/sites/default/files/images/Tacticalplatforms.jpg)


http://www.youtube.com/user/halukbayraktar1#p/a/u/0/wosmbQXseag

Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: orhancebi - 27 Aralık 2011, 19:48:47
Arkadaşlar bir önceki sayfada taktik iha çaldıranla ilgili sözleşme imzalandığı haberi vardı.Baykar makinanın internet sitesine bakarken imzalanan sözleşmenin 20 Aralık 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe girdiği müjdesi verildiği müjdesini gördüm.Hayırlı olur inşaallah.Yalnız haberde 2 adet taktik iha sistemi için sözleşme imzalandığı belirtiliyor.2 adet taktik iha sistemi kaç adet çaldıran iha içeriyor ki acaba?

Taktik İHA Projesi İmzalandı!

Heyecan ve dertleriyle bu süreci bizimle paylaşan gönül ortaklarımıza duyurulur:

2007 yılında SSM tarafından rekabet esasına dayalı olarak başlatılan Taktik İnsansız Hava Aracı Geliştirme programı kapsamında, firmamızın geliştirmiş olduğu Bayraktar-Çaldıran Taktik Sınıfı İnsansız Hava Aracı Sistemi ile 2009 yılının Eylül-Ekim tarihlerinde  hedeflenen tüm uçuş performans kriterlerinin başarıyla tamamlanması sonrasında, 2010 Ocak Savunma Sanayi İcra Kurulu'nda 2 Adet Taktik İHA Sistemi için firmamızla sözleşme yapılmasına karar verilmiştir.

20 Aralık 2011 tarihinde Taktik İHA Sözleşmesi yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Sistemin 2 yıl içerisinde ülkemizin hizmetine sunulması planlanmaktadır.

Bayraktar-Çaldıran Taktik İHA Sistemi özgün olarak geliştirilen güdüm kontrol, elektronik donanım ve yazılım sistemleri ile 2009 yılında Sinop Havalimanı'nda gerçekleştirdiği hangardan çıktığı andan itibaren otomatik taksi, otomatik kalkış, uçuş ve iniş kabiliyetlerini başarıyla sunmuş bir İHA Sistemi olarak kendi klasmanında en ileri teknoloji düzeyine ulaşmıştır.

Baykar Makina Ar-Ge ekibi olarak havacılıkta yaşanan çağ dönüşümünü ifade eden İnsansız Hava Aracı Sistemleri Teknolojileri alanında ülkemizi lider konuma ulaştırmanın azim ve kararlılığındayız.

http://www.baykarmakina.com/content/taktik-iha-projesi-imzalandi
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: AYDIN - 27 Aralık 2011, 21:50:59
Böyle önemli ve stratejik bir ürünün sertifikasyonunu hangi ülke verir bunu isteyen adam kişi veya kurum tamamen art niyetli düşünceye sahip insanlardır bence ABD israil veya üretici başka bir ülke ne kadar iyi bir sistem olsada size o sertifikayı vermeyeceği gibi kullanmış olduğunuz üstün sistemleri kendi sistemine aktarırlar.üzülerek izliyorum.
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: ZenCom - 27 Aralık 2011, 22:34:10
Yanlış hatırlamıyor isem her bir sistem 6 İHA içeriyor..
Başlık: Heron'ların yerine istihbaratı Gözcü ve Çaldıran toplayacak
Gönderen: mavi1991 - 04 Temmuz 2012, 20:50:47
ihaleyi vestel karayel kazandi diye hatirliyorum acaba vestelin teslimatlarinda bir sorun olustumu?