DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Yabancı Roket, Füze, Mühimmat Sistemleri ile İlgili Haberler => Konuyu başlatan: Şahinbey - 25 Aralık 2009, 13:38:15

Başlık: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Şahinbey - 25 Aralık 2009, 13:38:15
Patriot Hava Savunma Sistemi

ABD ile Tayvan arasında füze anlaşması

Çin ile Tayvan arasındaki ilişkiler yeniden gerilimli bir döneme giriyor. Tayvan, ABD ile 1.1 milyar dolarlık füze savunma anlaşması yaptı. Çin ise Tayvan'la buzları eritmek için güneydeki füzeleri kaldıracağını açıklamıştı.


ABD'li savunma firması Raytheon, Tayvan'la 1.1 milyar dolarlık (yaklaşık 1 milyon 664 bin TL) Patriot füze savunma sistemi anlaşması imzaladı.

CCTV'nin (Çin Merkez Televizyonu) haberine göre, 2008 yılından beri üzerinde çalışılan anlaşma uyarınca füze üreticisi Raytheon, Tayvan için Patriot hava ve füze savunma sistemi üretecek.

Anlaşma çerçevesinde, Tayvan'da ilk olarak 960 milyon dolarlık kara donanım sistemi kurulacak. Tayvan, ABD'den 1950-2006 yılları arasında 18 milyar dolarlık silah satın aldı.

ÇİN ABD'NİN SİLAH SATIŞINA KARŞI ÇIKIYOR

Çin hükümeti, ABD'nin Tayvan'a silah satışına şiddetle karşı çıkıyor. Son anlaşmayla ilgili olarak Çin Dışişleri Bakanlığı, dün bir açıklama yapmış ve ABD'nin Tayvan'a silah satışına karşı olduğunu yinelemişti.

Çin'de uzmanlar, geçtiğimiz ay Pekin yönetiminin Tayvan ile arasındaki buzları eritmek için Çin'in güneyinde bulunan füzeleri kaldırmasını beklediklerini söylemişti.

1500 FÜZE TAYVAN'I HEDEF ALIYOR

Çin Devlet Konseyi Tayvan İşleri Ofisi, geçtiğimiz ay Çin'in bölgesel füzelerinin bazılarını taşımayı planladığını bildirmişti. Tayvan'ın üst düzey savunma yetkilileri, Çin'in Tayvan'ı doğrudan hedef alan 1500 füzesinin olduğunu ileri sürüyor.


http://www.hurriyet.com.tr/dunya/13305562.asp?gid=229 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/13305562.asp?gid=229)
Başlık: Suudiler Patriot’ta zirveyi istiyor
Gönderen: Falcon - 26 Haziran 2011, 11:59:59
Suudiler Patriot’ta zirveyi istiyor

Suudi Arabistan Patriot Hava Füze Savunma Sistemi’ni en modern sürümü olan Configuration-3′e yükseltmek için Raytheon ile 1,7 milyar USD’lik anlaşmaya vardı. Anlaşma, tüm ana sistem donanımlarının yanısıra kapsamlı bir eğitin paketi ve yer destek ekipmanlarının da yenilenmesi/yükseltilmesini içeriyor.Suudi Arabistan Patriot bataryalarının konumu. (Kaynak: http://geimint.blogspot.com/2010/12/saudi-arabian-sam-network.html)


Kaynak
http://www.savunmasanayi.net/suudiler-patriotta-zirveyi-istiyor/suudiler-patriotta-zirveyi-istiyor/
Başlık: 69 kaçak patriot füzesi yakalandı
Gönderen: SKYWOLF - 22 Aralık 2011, 18:41:45
69 kaçak patriot füzesi yakalandı

Finlandiya'da gümrük memurları rutin bir arama sırasında bir gemide 69 adet ABD yapımı patriot füzesi ve 150 ton patlayıcı madde ele geçirdi.
   
   
ntvmsnbc
Güncelleme: 12:13 TSİ 22 Aralık. 2011 Perşembe

Tesadüfen ele geçirilen 69 patriot füzede silah kaçakçılığının ne kadar karmaşık olduğu bir daha ortaya çıktı. Patriot füzeleri ve patlayacı madde Finlandıya'da yakalandı ancak gemi Danimarka şirketine ait ve İngiliz bayrağı taşıyor. Ayrıca Almanya'dan hareket eden gemi, Finlandiya üzerinden Çin'e gidiyordu.

Finlandiyalı yetkililer, Danimarka şirketinin sahibi olduğu "Thor Liberty" yük gemisinin İngiliz bayraklı olduğunu açıkladı.

Almanya'dan hareket eden "Thor Liberty" gemisi Finlandiya'nın Kotka kenti üzerinden Çin'in Şangay kentine gidiyordu.
Haberin devamı ↓reklam

Patriot füzeleri ve patlayıcı maddelerin ele geçmesinin ardından Finlandiya polisi, geminin 23 mürettebatını kaçakçılık suçlamasıyla gözaltına aldı.

THORCO'YA SİLAH KAÇAKÇILIĞI SORUŞTURMASI
Geminin sahibi olan Danimarkalı gemi işletmecisi Thorco hakkında soruşturma başlatıldı. Thorco şirketi başkanı Thomas Mikkelsen, silah kaçakçılığından haberi olmadığını söyledi. Mikkelsen gemilerinde kaçak silah bulunması karşısında şoke olduğunu belirtti.

FİN İÇİŞLERİ BAKANI DA ŞAŞKIN
Finlandiya İçişleri Bakanı Paivi Rasanen daha önce böyle bir vakayla karşılaşmadıklarını söyledi. Gümrük ve polis yetkilileri ihracat ve silah kaçakçılığı yasalarının ihlali olup olmadığı konusunda da iki yönlü bir soruşturma başlattığını açıkladı.

PATRIOTLAR SADECE ABD MÜTTEFİKLERİNE VERİLİYOR
Patriot füzelerini üreten Amerikan Raytheon şirketinin sitesinde yer alan bilgilere göre, füzeler "Amerikan ve müttefik kuvvetlere sağlanıyor". Füzeyi kullanan ülkeler arasında Güney Kore de yer alıyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25308147/
Başlık: Lockheed Martin PAC-3 Üretimi Sözleşmesini İmzaladı
Gönderen: SKYWOLF - 12 Ocak 2013, 03:11:53
Lockheed Martin PAC-3 Üretimi Sözleşmesini İmzaladı

(http://static.progressivemediagroup.com/uploads/imagelibrary/nri/army/news/2012/PAC-3.jpg)

Lockheed Martin, ABD Ordusu Havacılık ve Füze Komutanlığı ile 775 milyon dolar değerinde PATRIOT Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment sözlemesi imzaladı. Sözleşme Mali Yılı 2013 (FY'13) kapsamında  ABD Ordusu için ve Tayvan'a satış için PAC-3 füzesi ve fırlatma komuta sistemi üretimi içerir. 2009 yılında Tayvan PAC-3 füzesinin beşinci uluslararası müşteri oldu. Buna göre 168 adet hit-to-kill PAC-3 füzesi, 27 adet fırlatma kiti ve bunlarla ilgili takımlar üretilecekler. Sözleşmeye program yönetimi ve hizmetler de dahildir. Birleşik Devletler Hükümetinin PAC-3 Missile Segment alımı ile 14. Patriot üretimi gerçekleştirilmiş olacak.

Lockheed Martin Füze ve Ateş Kontrol PAC-3 programları başkan yardımcısı Richard McDaniel, "PAC-3 füzesi ABD ve  dünya çapındaki hükümetlerden talep almaktadır. Aslında, hepimiz PATRIOT kullanan ülkelerin yanı sıra ilk kez PAC-3 Missile Segment elde etmek isteyen ülkelerin genişleyen ilgisini  görmeye devam ediyoruz." dedi.

Tüm ekipmanların üretimi Lockheed Martin'in Dallas, Lufkin, Chelmsford, Ocala ve Camden'de bulunan üretim tesislerinde gerçekleştirilecek ve teslimatlar 2014 yılının ilk yarısında başlayacak.

Lockheed Martin, Patriot hava savunma sisteminin PAC-3 Missile Segment modernizasyonunun ana yüklenicisidir. PAC-3 Missile Segment; içerisinde 4 adet son derece çevik hit-to-kill önleyici özellikli PAC-3 füzesi bulunan fırlatıcılar, bir ateşleme bilgisayarı, bir geliştirilmiş fırlatıcı elektronik sistemi ve fırlatıcı destek donanımından oluşur.

Lockheed Martin hava ve füze savunma sistemleri ve teknolojileri ile ilgili geliştirme ve sistem entegrasyonu alanında dünya lideridir. Aynı zamanda füze tasarımı ve üretimi, kızılötesi arayıcılar, komuta ve kontrol / savaş yönetimi, iletişim, optik işaretleme ve izleme hassasiyeti, radar ve sinyal işleme konularında önemli bir deneyime sahiptir. Şirket tüm büyük ABD füze savunma sistemlerine önemli katkılar sağlamaktadır ve çeşitli küresel füze savunma ortaklıklara katılmaktadır. 2011 için şirketin net satışı 46,5 milyar $ idi.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 22 Mayıs 2013, 15:01:35
Umman Patriot Almak İstiyor

(http://defense-update.com/wp-content/uploads/2012/07/pac3-590.jpg)

Umman Sultanlığı, ABD'nin İran'a karşı Arap ülkelerinde koordineli çalışacak olan hava savunma sistemine dahil olmak için 2.1 milyar dolar değerinde füze sistemi almak üzere.

Tüm sistemlerin de dahil olduğu sözleşmenin içeriği açıklanmamış olsa da, iki taraf arasında niyet mektubunun Salı günü ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Umman ziyareti sırasında imzalanması bekleniyor. Yetkililer Kerry'nin seyahatının Amerika Birleşik Devletleri'nin  Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve  diğer Körfez müttefiklerine hava savunma sistemleri satmak olduğunu söylüyorlar. Söz konusu sistem Patriot Advanced Capability-3 sistemi.

Pentagon'un lider tedarikçisi Lockheed Martin, satış , Aralık 2011'de 1,96 milyar $ için  Birleşik Arap Emirlikleri'ne iki adet THAAD sistemi sattı. Bu kısa ve orta menzilli balistik füzelere karşı çalışan ve PAC-3 adet ile birlikte çalışabilir sistemin ilk yabancı satışı oldu.

İran'a karşı kurulan sistem için ayrıca Kuveyt'e önerilen 60 Lockheed PAC-3 Patriot füzesi ve ilgili sistemleri içeren 4,2 milyar $ değerinde bir anlaşma bulunuyor. Diğer bir PAC-3 önerisi de 9,9 milyar $ tutarındaki anlaşma ile Katar Emirliği'ne. Bu satış önerisine uzak mesafelerden fırlatılan balistik füzeleri tespit yeteneğine sahip olan bir yüksek güçlü Raytheon AN/TPY-2 X-Band radar ünitesi de dahil. Bu sistem kuzey, batı ve güney İran'dan herhangi bir noktadan fılatılan balistik füzelere karşı etkili olacaktır. İsrail'in Negev Çölü ve Türkiye'de konuşlanmış benzer birimleri ile bir üçgen oluşturarak koordineli çalışacak.

DefenceTurk.com


Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: OKÇULAR - 22 Mayıs 2013, 15:51:49
İran Şah zamanından beri ABD ye iyi para kazandırıyor. Ne güzel bir düşman..!   
Başlık: PAC-3 MSE Testleri Başarılı
Gönderen: SKYWOLF - 08 Haziran 2013, 15:52:27
PAC-3 MSE Testleri Başarılı

(https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/249039_10151635796382278_183497232_n.jpg)

Lockheed Martin'in PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE) füzesi için iki farklı tehditi temsil eden hedeflere karşı başarılı bir test gerçekleştirdi.

İlk hedef olan gelişmiş bir taktik balistik füzeyi önlemek için iki PAC-3 MSE füzesi fırlatıldı.İlk füze hedefi başarıyla imha ederken ikinci füze de kendi kendini imha etti. Üçüncü füze de BQM-74 seyir füzesini önledi.

Lockheed Martin Füze ve Ateş Kontrol, Patrio hava savunma sisteminin Missile Segment ve Missile Segment Enhancement modernizasyonunda ana yüklenici. PAC-3/MSE Füzeleri yüksek vur ve yok et özelliğine sahip. Ateş Çözüm Bilgisayarı ve Geliştirilmiş Fırlatıcı Elektronik Sistemi bu modernizasyonun getirdiği değişiklikler.

DefenceTurk.com

Başlık: Suudiler PAC-3 Alıyor
Gönderen: SKYWOLF - 02 Ekim 2014, 17:44:55
Suudiler PAC-3 Alıyor

(http://defense-update.com/wp-content/uploads/2012/07/pac3-590.jpg)

1 Ekim 2014 Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri ve Suudi Arabistan, 1,75 milyar ABD doları değerinde bir silah anlaşmasına imza attılar. Anlaşmanın içeriği Suudi Arabistan'ın elinde bulunan ve ilk Patriot hava savunma sistemlerinden olan eski sistemlerin en yeni tipi olan PAC-3 sistemleriyle değiştirilmesini kapsıyor. Böylelikle Suudiler stoklarındaki yedek parça, eskime, raf ömrü vs çeşitli nedenlerle artık verimli olamayan Patriotlarını yenileriyle güncellemiş olacaklar. Füzeler Lockheed Martin ve Raytheon tarafından tedarik edilecekler.

Pac-3 (Patriot Advanced Capability); Patriot füze savunma sisteminin en gelişmiş sürümüdür. Lockheed Martin'e göre, PAC-3 "taktik balistik füzeler, seyir füzeleri ve hava-soluyan diğer tehditlere karşı savunma için küçük, son derece çevik, kinetik öldürücü avcı sistemdir. Füze gövdesi doğrudan hedefin gövdesine etki ederek hedefi yok eder. Suriye krizi ve Gazze olayları sırasında İsrail PAC-3 füzelerini aktif olarak kullanarak test etti. ABD, Hollanda, Almanya, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Tayvan ve Kuveyt kullanıcılar arasındadır.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: tumucin - 02 Ekim 2014, 22:11:25
Pac-3 alacaklarina thaad  neden almamislar  paralari var
Başlık: Güney Kore'ye PAC-3
Gönderen: SKYWOLF - 08 Kasım 2014, 02:27:41
Güney Kore'ye PAC-3

ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kore'ye (PAC-3) füzeleri ve ilgili ekipmanlar, yedek parça ve lojistik desteği içeren satışın Yabancı Askeri Satış lar (FMS) yoluyla satını onaylayan bir değerlendirmede bulundu. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı 4 Kasım'da bu satış için gerekli olan sertifikayı ABD Kongresi'ne sundu.

Güney Kore Cumhuriyeti, konteynerleri içerisinde 136 Patriot Advanced Capability (PAC-3) Füzesi ve iki uşuş test hedefine (PAAT) ihtiyaç duyuyor. Bu satış ayrıca 2 PAC-3 telemetri kiti, 10 ateş çözüm bülgisayarı, 18 fırlatma istasyonu modifikasyon kiti, 8 PAC-3 fırlatıcı, 10 Patriot Otomatik Lojistik Sistemi Seti, TPX-58 Dost Düşman Tanıma için 13 Kurulum Kiti, PAC-3 Yer Destek Ekipmanı (GSE),  77 Savunma Gelişmiş Küresel Konumlandırma Alıcıları (DAGRs) ve Montaj Setleri, Patriot Fiber Optik Modem, 8 Güdümlü Füze taşıyıcı, 4 AN / VRC-90E Telsizleri ile birlikte Yükleme Kitleri, yedek ve onarım parçaları, destek ekipmanları, haberleşme teçhizatı, yayınlar ve teknik dokümantasyon, personel eğitimi ve eğitim ekipmanları, ABD Hükümeti ve yüklenici lojistik ve teknik destek hizmetleri, Kalite Güvence Takımlar destek, lojistik ve program desteği diğer ilgili unsurları da dahil. Kongre tarafından onaylanması beklenen satışın tahmini değeri 1,406 milyar ABD doları.

DefenceTurk.com
Başlık: Maraş’taki Alman Patriot sistemi hack’lendi mi?
Gönderen: SKYWOLF - 09 Temmuz 2015, 08:24:07
Maraş’taki Alman Patriot sistemi hack’lendi mi?
Alman kamu sektörü dergisi Behörden Spiegel, Türkiye’de konuşlandırılan Patriot hava savunma sisteminin hacker saldırısı sonucu açıklanamayan komutlar uyguladığını yazdı

(http://icube.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2015/07/08/maras-taki-alman-patriot-sistemi-hack-lendi-mi--5825980.Jpeg)

Almanya’da aylık yayınlanan kamu sektörü dergisi Behörden Spiegel, Türkiye’deki Alman Patriot hava savunma sisteminin kısa bir süreliğine hack’lendiğini iddia etti. Dergiye konuşan Alman kaynaklar, Kahramanmaraş’ın Suriye sınırında konuşlandırılan Patriot ve iki radar ile altı ateşleyiciden oluşan sisteminin, “açıklanamayan” komutları uyguladığını söyledi. Dergini kaynakları bunun sebebinin sisteme girmeyi başaran bir hacker saldırısı olduğunu belirtti.
Alman Savunma Bakanlığı ise Die Welt gazetesine gönderdiği açıklamada, hacker saldırısının olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını ve böyle bir saldırının “son derece ihtimal dışı” olduğunu bildirdi.

İki ihtimal var
Behörden Spiegel’ın kaynakları ise hackerların sisteme girmek ve ekipmanı kontrol edebilmek için ancak iki olası yolu kullanmış olabileceğini söyledi.
- Birinci ihtimal hackerların, füze kontrol sistemi ile ateşleyici arasındaki bilgi değiş-tokuşunu sağlayan, bu iki birim arasındaki bağlantıyı kuran Sensör-Ateşleyici-Enteroperabilite (SSI) sistemine girmeyi başarmış olması.
- İkinci ihtimal ise hackerların füzelerin amaçlanan hedefe yönlendirilmesini sağlayan bilgisayar çipinin programını ele geçirmesi. Kaynaklar, Patriot füzelerinin boş çiplerinin Asya’da üretildiğini vurguluyor.
Amerikan üretimi Patriot sistemi, Türkiye’nin talebi üzerine 2013’te sınıra konuşlandırılmıştı. Geçen ay Almanya Patriot sistemlerini ABD, İtalya ve Almanya tarafından ortak üretilen MEADS (Medium Extended Air Defence System) hava savunma sistemi ile değiştirmeyi planladığını açıklamıştı. Bu değişimin Almanya’ya 4 milyar dolara mâl olması bekleniyor.
Haberi yayımlayan Behörden Spiegel dergisi, ana olarak federal, eyalet ve yerel bazdaki devlet çalışanları için yayımlanıyor. Derginin üyeleri arasında yabancı diplomatik misyonlar, sendikalar, ticaret odaları da bulunuyor.

İmkansıza yakın, ancak bir devlet yapabilir

Uzmanlara göre, hackerların haberde bahsedilen iki olası yolu kullanabilmeleri için operasyon sisteminden önemli bilgiler çalmış olmaları gerekiyor. Uzmanlar, Patriotların hacklenmesinin oldukça zor olduğunu ekliyor.
Eskiden İngiltere merkezli bir hacker olan, şimdi ise özel sektörde bilgisayar güvenliği danışmanlığı yapan Robert Jonathan Schifreen, askeri sistemleri hacklemeye “amatör” hacker gruplarının gücünün yetmeyeceğini belirtiyor.
‘Kodlar gerekiyor’
Haberdeki iddianın “önemli bir şey olmadığını” düşünen Schifreen, “Bu sistemler kamu ağlarına bağlı değil, füzeleri fırlatmak için özel kodlar gerekiyor, bu kodlar da sadece birkaç kişide bulunuyor. Genel olarak, füzeyi ateşlemek ya da önemli olan herhangi bir şeyi yapmak için iki ya da üç kişiden kod gelmesi gerekiyor. (Hacker saldırısının) gerçekten meydana geldiğini düşünmüyorum, ancak bu, sistemlerin asla hacklenmeyeceğini söylemek anlamına gelmiyor. Belki bir şekilde sistemin varlığını tespit etmek mümkün olabilir, ancak bundan ileriye gitmek için çok ciddi yetenekler gerekmekte. Bu da ancak yabancı devletler ve istihbarat teşkilatları olabilir. Belki bir şekilde yabancı bir hükümet, füze içine yerleştirilen yazılımın gizliliğini ihlal etmiş olabilir.
‘Güncelleme anı riskli’
Laconicly şirketinin kurucusu olan Amerikalı güvenlik uzmanı Billy Rios’a göre ise asıl risk, sistem güncellemeleri sırasında oluşuyor. Rios, bu tip sistemlerin ancak güncellemeler sırasında internet ya da ağa bağlı olduklarını belirtiyor.

 http://www.milliyet.com.tr/maras-taki-alman-patriot-sistemi/dunya/detay/2085209/default.htm (http://www.milliyet.com.tr/maras-taki-alman-patriot-sistemi/dunya/detay/2085209/default.htm)
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: enes8101 - 09 Temmuz 2015, 20:35:17
Bu olay Milli Yüksek  irtifa  hava savunma sistemine  hazırlık olmasın?
Başlık: Patriot Geliştirme Testleri Başarılı
Gönderen: SKYWOLF - 20 Kasım 2015, 11:42:13
Patriot Geliştirme Testleri Başarılı

(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-3011447958290/2015/1/14479584475395/Patriot-takes-out-two-ballistic-missiles-in-latest-test.jpg)

ABD Ordusu, Raytheon'un ürettiği Patriot Entegre Hava ve Füze Savunma sistemi üzerinde ilk testi tamamladı. Dost ve düşman uçakları arasında daha iyi ayrım yapmayı ve tehditleri durdurmayı sağlayan, çok sayıda yükseltmeleri içeren PDB-8 bilinen çalışmalar kapsamında gerçekleştirilen testte, Patriot sistemi iki balistik füzeye karşı geldi.

PDB-8 yükseltmeleri; 13 ülkenin füze sisteminin gelişimini desteklemek için kurdukları bir Patriot ortaklığının ürünü. İşbirliği içerisindeki ülkelerin hükümetlerinin sağladıkları fonla kısmen finanse edilmiş durumda.

Yer tabanlı bir sisten olan Patriot Entegre Hava ve Füze Savunma sistemi; taktik balistik füzeler, seyir füzeleri, insansız hava araçları ve diğer havadan tehditlere karşı tasarlanmış bir uzun menzilli yüksek irtifa sistemidir. 360 derece tarama kapasitesi sağlayan AESA radar teknolojine sahip sistem, ortak ve müttefik ülkelerle aynı anda birden çok hedefi imha etmeye olanak sağlayan Ortak Komut ve Kontrol sistemi ile çalışacak.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: tumucin - 20 Kasım 2015, 15:34:25
menzillini artirsalar daha iyi olurdu
Başlık: Lockheed Martin PAC-3 Testlerini Tamamladı
Gönderen: SKYWOLF - 12 Aralık 2015, 21:51:39
Lockheed Martin PAC-3 Testlerini Tamamladı

(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-7261449780202/2015/1/14497802973003/Lockheed-Martin-PAC-3-missile-intercepts-ballistic-target-in-flight-test.jpg)

Lockheed Martin'in ABD Ordusu öncülüğündeki Patriot kapasite geliştirme testleri tamamlandı. Kasım ayından bu yana gerçekleştirilen üçüncü ve son testte hedefe iki PAC-3 füzesi gönderildi. New Mexico'daki White Sands Füze Atış Alanı'nda, Füze Segment Geliştirme (MSE) çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen testte, ilk füze hedefi vurarak imha etti.

PAC-3; taktik balistik füzeler, seyir füzeleri ve uçaklara karşı savunma sağlamak için tasarlanmış yüksek hızlı önleme füze sistemidir. Lockheed Martin bugüne kadar 2000 adet üzerinde üretmiştir. PAC-3 füzesi üzerine kurulmuş olan PAC-3 MSE varyantı; , bir dual-pulse katı roket motoru, geniş kontrol kanatçıkları ve yükseltilmiş destek sistemleriyle etkin füzenin menzilini iki katına çıkarmıştır. PAC-3 10 uluslararası müşterilere satıldı.

DefenceTurk.com
Başlık: Türkiye İstedi, NATO Kabul Etti! Patriotların Görev Süreleri Uzatıldı
Gönderen: SKYWOLF - 15 Aralık 2015, 21:17:27
Türkiye İstedi, NATO Kabul Etti! Patriotların Görev Süreleri Uzatıldı
15 Aralık 2015 Salı 15:56
Türkiye'de 3 üç ile yerleştirilen NATO'ya ait patriot füzeleri bir yıl daha Türkiye'de kalacak.
Türkiye İstedi, NATO Kabul Etti! Patriotların Görev Süreleri Uzatıldı

Türkiye'nin talebi üzerine, İspanya'ya ait Patriotların görev süresi bir yıl daha uzatıldı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'de konuşlandırılan İspanya'ya ait Patriot füze savunma sistemlerinin görev sürelerinin bir yıl daha uzatıldığını açıkladı.

TÜRKİYE'NİN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA YAPILDI

Türkiye'nin hava sahasını koruyan Patriotların görev süresi 26 Ocak 2016'da sona eriyordu. Uzatmanın Türkiye'nin talebi doğrultusunda yapıldığı belirtildi.

25 OCAK 2017'YE KADAR GÖREVDELER

Patriotlar 25 Ocak 2017'ye kadar görev başında olacak.

(http://img.haberler.com/haber/135/nato-turkiye-deki-patriotlarin-gorev-suresi-7971135_6053_m.jpg)

HOLLANDA YERİNE İSPANYA GELDİ

Patriot hava savunma sistemine sahip üç NATO ülkesinden; ABD, Almanya ve Hollanda'dan Türkiye'ye bu sistemler geldi ve Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana'ya yerleştirildi. 2015 yılbaşında Adana'da konuşlu olan Hollanda Patriot birliğinin yerini İspanyollar aldı.

RADAR MENZİLİ 105 KM

Bu sistemlerin radar menzili 105 kilometre. Yani ancak bu yarıçapta bir alana giren füze tespit ediliyor. Ardından da onu yok etmeyi amaçlayan füzeler otomatik olarak fırlatılıyor. Reyhanlı'da vurulan noktaya en yakın Patriot bataryaları Gaziantep'te ve yaklaşık 125 km uzaklıkta.

RADAR MENZİLİ İLE FÜZE MENZİLİ AYNI ŞEY DEĞİL

Yani Patriotların menziline giren füze tespit edildikten sonra onu yok etmek için yola çıkan füzeler, daha yakın bir noktada buluşuyor. Patriotlar aslında radar menzillerinden daha küçük bir alanı koruyabiliyor. Reyhanlı radar kapsamının dahi dışında.

ABD VE ALMANYA ÇEKMİŞTİ

ABD görev süresi Ekim ayında sona ermesi planlanan Patriot hava ve füze savunma birliklerini Gaziantep'ten çekmişti. ABD'nin bu kararı, Almanya'nın Kahramanmaraş'taki Patriot'larını ve birliklerini çekeceğini açıklamasının ardından gelmişti.

http://www.haberler.com/nato-turkiye-deki-patriotlarin-gorev-suresi-7971135-haberi/ (http://www.haberler.com/nato-turkiye-deki-patriotlarin-gorev-suresi-7971135-haberi/)
Başlık: Lockheed Martin'den PAC-3 Sözleşmesi
Gönderen: SKYWOLF - 16 Aralık 2015, 00:15:02
Lockheed Martin'den PAC-3 Sözleşmesi

Lockheed Martin; Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin Patriot Advanced Capability - 3 füze sistemi ihtiyaçları için 1,1 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı.  ABD Ordusu, Suudi Arabistan, Güney Kore ve Katar Silahlı Kuvvetleri'nin PAC-3 ve PAC-3 MSE füze sistemi talebi bu sözleşme ila karşılanacak.
Başlık: ABD Başbakan Yardımcısı Pence Patriot PAC-3 anti-füze sistemini inceledi
Gönderen: SKYWOLF - 19 Şubat 2018, 17:38:54
ABD Başbakan Yardımcısı Pence Patriot PAC-3 anti-füze sistemini inceledi

(https://www.armyrecognition.com/images/stories/news/2018/february/Japan_Vice_President_Pence_examined_Patriot_PAC_3_anti_missile_system.jpg)

Japonya'daki son ziyaretinde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Tokyo'yu Kuzey Kore'nin olası bir saldırısına karşı korumak için Japon Savunma Gücü'nün kullandığı Patriot PAC-3 füze sistemini inceledi.

Mike Pence, PyeongChang'daki Kış Olimpiyatlarına katılmak üzere Güney Kore'ye uçmadan önce 6 Şubat'ta resmi bir ziyarette bulunarak Japonya'ya geldi. Resmi gündemini 7 Şubat'ta Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera ile yaptığı görüşme sonrasında Patriot Advanced Capability-3 füze savunma sistemi incelemeye devam ettiler.

PAC-3 savunma sistemleri daimi olarak Tokyo'da konuşlandırıldı. Benzer sistemler, muhtemel füze saldırılarına karşı neredeyse bütün Japon takımadalarını örten Japon Deniz Kuvvetleri'nin Aegis destroyerlerinin yanı sıra ülkenin farklı bölgelerinde konuşlandırılıyor. 2017'de Japon Öz Savunma Gücü, Kuzey Kore'nin defalarca füze fırlatmalarını takiben, savunma bütçesinde rekor bir artış göstererek Japon topraklarında konuşlanacak füze kalkanını destekledi.

DefenceTurk.com
Başlık: Lockheed Martin PAC-3 Başarılı Bir Deneme Daha Gerçekleştirdi
Gönderen: SKYWOLF - 09 Mart 2018, 17:57:55
Lockheed Martin PAC-3 Başarılı Bir Deneme Daha Gerçekleştirdi

(https://www.armyrecognition.com/images/stories/news/2018/march/lockheed_martin_pac3_ballistic_interception_925_001.jpg)

İki Lockheed Martin PAC-3 Maliyet Azaltma Girişimi (CRI) programında  kullanılan önleme füzeleriyle, yakın zamanda New Mexico'daki White Sands Missile Range'de gerçekleştirdiği bir testte iki taktik balistik füze hedefini başarılı bir şekilde durdurdu. Testle ayrıca altı yıl içinde onuncu ve onbirinci başarılı PAC-3 CRI FSP önleme vuruşu gerçekleştirilmiş oldu. Altmıştan fazla PAC-3 CRI ve Missile Segment Enhancement (MSE) füzeleri White Sands Füze Menzilinde uçuş testi başarısı elde etti.

ABD Ordusu tarafından yönetilen füze savunma uçuş testi, gövde temas yoluyla tehditlere karşı savunan PAC-3 füzeleri ailesinin benzersiz vur ve yok et yeteneğini gösterdi. Test ayrıca, PAC-3 CRI'nın alandaki güvenilirlik gereksinimlerini karşılarken gelen füzeleri tespit etme, takip etme ve bunlara müdahale etme yeteneğini yeniden doğruladı. ABD Ordusu'ndan temsilciler, mevcut ve potansiyel Yabancı Askeri Satış PAC-3 müşterileri testi izledi.

PAC-3 CRI ve MSE; taktik balistik füzeler, seyir füzeleri ve uçaklar dahil olmak üzere gelen tehditlere karşı savunan yüksek hızlı önleyicilerdir. On bir ülke; ABD, Almanya, Kuveyt, Japonya, Katar, Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Tayvan, Romanya, Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin PAC-3 füze savunma sistemini satın aldı.

DefenceTurk.com
Başlık: İsveç, 1.13 milyar dolara Patriot alıyor
Gönderen: SKYWOLF - 01 Haziran 2018, 11:30:47
İsveç, 1.13 milyar dolara Patriot alıyor

(http://www.kokpit.aero//image/data/acil/1/isvec2.jpg)

İsveç, ABD’li Rayteon firmasından Patriot Hava Savunma Sistemi tedarik etmeye hazırlanıyor. Yaklaşık 1,13 milyar dolar bedelli tedarilk İsveç Silahlı Kuvvetlerinin 2013 yılından bu yana gerçekleştirdiği en yüksek satın alım olacak.

İsveç Silahlı Kuvvetleri Ordu Tasarım Ofisi, İsveç Savunma Madde İdaresi ( Försvarets Materielverk /FMV) başkanı Joakim Lewin, ABD ile müzakerelerin sonuna gelindiğini kaydederek hükümetten sözleşme imzası için izin istendiğini kaydetti. PAtriot alımı dört ateşleme birimi, parça, eğitim  ve açıklanmayan miktarda füze tedarikini içeriyor.

Kaynak: c4 defence
http://www.kokpit.aero/isvec-patriot-sistemi-aliyor (http://www.kokpit.aero/isvec-patriot-sistemi-aliyor)
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: fırtına06 - 30 Temmuz 2018, 21:15:03
Kendi rekorunu alt-üst etti!

ABD Ordusu liderliğindeki 26 Temmuz tarihinde White Sands Füze Atış Sahasında gerçekleştirilen bir denemede Patriot füzesi kendi rekorunu kırdı. Patriot Advanced Capability-3 Füze Segmenti Geliştirme (Missile Segment Enhancement /MSE) füzesi, hava soluyan bir hedefi mesafe rekoru kırarak etkisiz hale getirdi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2018/30/mbg0Q_1532779666_1759.jpg)

Hava soluyan hedefin füze mi yoksa uçak mı olduğu hakkında bilgi paylaşılmadı.

C4Defence'de yer alan habere göre, test, Patriot füze gövdesinin hedef füzenin gövdesine çarpmasıyla sonuçlandı ki Hit-to-Kill adı verilen bu yeteneğin en etkin metod olduğu savunuluyor. Test, ayrıca PAC-3 MSE'nin füzeleri tespit, takip ve müdahale etme yeteneğini yeniden doğruladı. Testi  ABD Ordusu temsilcilerinin yanı sıra alıcı konumundaki yabancı bir ülkenin gözlemcisi takip etti.
 
Beş ülke- Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, Katar, Polonya  ve Romanya PAC 3 MSE tedariki için sözleşme imzaladı. İsveç, sisteme talip ancak anlaşma imzalanmadı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2678951-kendi-rekorunu-alt-ust-etti (http://www.haber7.com/dunya/haber/2678951-kendi-rekorunu-alt-ust-etti)
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: tumucin - 30 Temmuz 2018, 23:19:14
kendi  rekorunu alt-üst  etti  ----500 km menzilliyemi cikmis

bunun  reklami  yapiliyor almiyoruz
Başlık: ABD'den Patriot hava savunma sistemi satın alıyor
Gönderen: SKYWOLF - 06 Ağustos 2018, 01:11:58
ABD'den Patriot hava savunma sistemi satın alıyor

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/isvec/patriot2.jpg)

İsveç hükümeti, savunma kapasitesini geliştirmek amacıyla ABD'den Patriot hava savunma sistemi satın alacağını duyurdu.

Sputnik'te yer alan haberde, hükümetin resmi internet sayfasında yayımlanan açıklamaya göre, hükümetin ABD'den Patriot hava savunma sistemini tedarik etmek için Silahlı Kuvvetlere resmi yetkiyi verdiği bildirildi.

Devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, ABD'li savunma şirketi Ratheon ile yapılan anlaşma gereği hava savunma sistemi için İsveç'in ABD şirketine 10 milyar kron (yaklaşık 5.7 milyar lira) ödeyeceği kaydedildi.

Meclis Savunma Komitesi Başkanı Allan Widman, anlaşmanın çok hızlı gerçekleştiğini ve Anayasa Komitesi tarafından anlaşmanın yeniden gözden geçirilebileceğini söyledi.

İsveç devlet radyosu SR'nin haberine göre ise İsveç, Patriot hava savunma sistemi alımıyla, hava sahasını ihlal eden Rusya'ya karşı önlem almayı hedefliyor.

Dört ateşleme birimi, yedek parça, eğitim füze tedarikini kapsayan sözleşme, İsveç Silahlı Kuvvetlerinin 2013 yılından bu yana gerçekleştirdiği en yüksel alım olma özelliğini taşıyor.

http://www.kokpit.aero/patriot-aliyor (http://www.kokpit.aero/patriot-aliyor)
Başlık: Güney Kore Patriot PAC-3 MSE Füzeleri Satın Alıyor
Gönderen: SKYWOLF - 17 Eylül 2018, 16:57:43
Güney Kore Patriot PAC-3 MSE Füzeleri Satın Alıyor

(https://www.armyrecognition.com/images/stories/news/2018/september/South_Korea_to_buy_63_Patriot_PAC_3_air_defense_systems.jpg)
 
ABD Dışişleri Bakanlığı, 64 Patriot PAC-3 MSE füzesinin Kore Cumhuriyeti'ne (ROK) 501 milyon dolarlık tahmini bir maliyet karşılığında olası bir Yabancı Askeri Satış'ı onaylayan bir karar vermiştir. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, bu olası satışın Kongre'ye bildirilmesi için gereken sertifikayı verdi.

Güney Kore Cumhuriyeti’nin talebi ayrıca, 2 adet PAC-MSE Test Füzesi, seri ve test programları, yayınlar ve teknik dokümanlar, eğitim ekipmanı, yedek parçalar, personel eğitimi, ABD Hükümeti ve yüklenici teknik, mühendislik ve lojistik destek hizmetleri ile lojistik ve programın diğer ilgili unsurları da içermekte.

PAC-3 füzeleri, Güney Kore Cumhuriyeti’nin gelecekteki Kore Hava Füze Savunması (KAMD) için temel bir bileşen olarak hizmet edecek. Bu satış, Güney Kore Cumhuriyeti’nin kara ve deniz bazlı (Aegis) BMD güçleri ile Kore’deki ABD Kuvvetleri (USFK) arasındaki işbirliğini artıracaktır. Bu satış sadece Güney Kore Cumhuriyeti’nin ulusal güvenliğini değil, aynı zamanda Güney Kore Cumhuriyeti’nde görevli ABD personelinin güvenliğini de etkilemektedir. Bu satış Güney Kore Cumhuriyeti’ne, daha düşük seviyeli Balistik Füze Savunma (BMD) tehditlerini yenme yeteneği sağlayacak ve Güney Kore Cumhuriyeti’nin bölgedeki istikrarı korumak için ABD muharebe kuvvetlerinin kullanımına olan bağımlılığını azaltacaktır.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: BlackHawk89 - 19 Aralık 2018, 07:42:47
İzin çıkmış bizde alabiliriz.. Detaylı ve düzgünce paylaşırlar bir müddet sonra haberi.

https://m.ensonhaber.com/abd-turkiyeye-patriot-satisi-icin-onay-verd.html
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 19 Aralık 2018, 08:25:11
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/DuwXb6iWsAEqkIO.jpg)

TAH Savunma

@TAHSAVUNMA

ABD, Türkiye Cumhuriyeti’ne 3.5 milyar dolar bedelinde Patriot HSS satışını (4 set radar sistemi ve kontrol istasyonu, 20 fırlatıcı, 60 PAC-3 MSE ve 80 adet (PAC-2) GEM-T füzesi ile diğer ek sistemlerin satışını) onayladı.
https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1075260188188426241

Halen S400'den vazgeçmek karşılığında mı?
Başlık: ABD Dışişleri'nden Türkiye'ye Patriot satışına onay
Gönderen: SKYWOLF - 19 Aralık 2018, 08:27:21
ABD Dışişleri'nden Türkiye'ye Patriot satışına onay

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5c19c573c03c0e135c1f1d6f.jpg)

ABD Dışişleri Bakanlığı, 3.5 milyar dolar değerindeki Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin Türkiye'ye satışına onay verdi.
ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, söz konusu satışın onaylamasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, tahmini 3.5 milyar dolar değerinde 80 MIM-104E Güdümü Yükseltilmiş Patriot füzesi, 60 İleri Kabiliyet Patriot-3 (PAC-3) füzesi ve ilgili ekipman satışını onaylamaya karar verdi. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, bu satış konusunda bugün Kongreyi bilgilendirdi." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, söz konusu savunma sistemi paketine 4 AN/MQP-65 radar seti, 4 kilitlenme kontrol sistemi, 10 anten direk grupları, 20 M903 fırlatma istasyonu, 5 elektrik santralinin yanı sıra, iletişim teçhizatları, test cihazları, menzil programları ve destek ekipmanlarının da dahil olduğu ifade edildi.

Satışın onaylanmasının, Türkiye'nin hava savunma kapasitesine önemli esneklik kazandıracağı ifade edilen açıklamada, "Hava ve füze tehditleri ile başka saldırıları caydırma kabiliyetine sahip güvenli bir Türkiye, NATO ve Avrupa kıtasında barış ve istikrarı sağlayacaktır." denildi.

Konuya ilişkin AA muhabirine yazılı açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise şu ifadeleri kullandı:

"Önerilen bu satış, önemli bir NATO müttefikinin güvenliğini artırarak ve müttefikleri ve ortakları hava ve füze tehditlerine karşı koruma çabalarına katkıda bulunarak ABD'nin dış politikası ve ulusal güvenliğine de katkıda bulunacaktır. Türkiye, hava ve füze savunma yeteneğini geliştirmek, toprak bütünlüğünü savunmak ve bölgesel tehditleri önlemek için Patriotları kullanacaktır. Önerilen satış, Türk ordusunun, düşmanca saldırılara karşı korunma ve Türkiye'nin sınırları içinde bulunan NATO Müttefiklerini koruma amaçlı savunma yeteneklerini artıracaktır."

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-abdden-turkiyeye-patriot-satisina-onay-41056455 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-abdden-turkiyeye-patriot-satisina-onay-41056455)
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Raptor44 - 19 Aralık 2018, 08:41:57
Bizim bu konuda bir isteğimiz var mıydı şimdi hem S-400 hemde Patriot almanın amacı ne eğer ihtiyacımız yok ise neden alıyoruz var ise neden s-400 den daha fazla almıyoruz alındığı takdirde kusura bakmayın ama Araplar ile çok dalga geçtiğimiz iki duruma bizde düşücez farklı sistemler alıp bakımda yaşanılan sıkıntılar ve  lojistik sıkıntısı bizimde başımıza gelebilir iki ABD YE haracımızı verdik sanırım
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Mermi - 19 Aralık 2018, 09:22:32
Haraçla alakası yok hocam. Patriot isteğimiz yıllardan beridir var. 2 sistem aynı değil. Biri hava soluyan araçlar için(savaş uçağı, iha, seyir füzeleri vs) Diğeri daha çok ABM(füze savunması) kabiliyeti ön planda. S400 sistemlerinin ABM kabiliyeti yok. S400'ler Yunan tehditi ve doğu akdenizden gelebilecek tehditler için alındı. Suriye, Ermenistan, Irandan gelebilecek Balistik füze tehditlerini bertaraf etmek içinde Patriot alınıyor.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 19 Aralık 2018, 09:49:23
Haraçla alakası yok hocam. Patriot isteğimiz yıllardan beridir var. 2 sistem aynı değil. Biri hava soluyan araçlar için(savaş uçağı, iha, seyir füzeleri vs) Diğeri daha çok ABM(füze savunması) kabiliyeti ön planda. S400 sistemlerinin ABM kabiliyeti yok. S400'ler Yunan tehditi ve doğu akdenizden gelebilecek tehditler için alındı. Suriye, Ermenistan, Irandan gelebilecek Balistik füze tehditlerini bertaraf etmek içinde Patriot alınıyor.

Alınıyor mu gerçekten?
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: bostancıbaşı - 19 Aralık 2018, 09:50:43
durun bakalım daha kongre onayı lazım buna...biz bu filmi çok izledik 20 yıldır
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Mermi - 19 Aralık 2018, 10:15:15
Ben alınacağını düşünüyorum. F-35 ve Patriotlar gelecektir. Türkiyenin daha fazla doğuya kaymasını istemeyecekler. Bulunduğumuz çoğrafya ile vazgeçilmez bir ülkeyiz. Öyle terörle merörle Türkiyenin yıkılamayacağını herkez anlamıştır artık. Konvansiyonel bir savaşa girişemeyeceklerine göre mecburlar bizimle iyi geçinmeye. Hem zaten S400'ler alındı, Eurosam ile ortaklık kurduk. Siper Hss yakın zamanda teslim edilecek. Hal böyleyken ne satabilirse onlar için kârdır.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 19 Aralık 2018, 10:20:45
Biz senelerce yüksek irtifa hava savunmamız yok diye söylenirken, şimdi neredeyse dünyanın tüm hava savunma sistemlerine sahip mi olacağız yani?
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Atsızbey - 19 Aralık 2018, 10:30:34
Biz bu patriorları abd yada israile hatta yunanistana karşı kullanabilecekmiyiz tabiiki hayır...pekii niye alıyoruz?
Tabiiki sorunun cevabı belli,
Haraç haraç.

3.5 milyar dolları gömülücez.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Mermi - 19 Aralık 2018, 10:43:12
Biz bu patriorları abd yada israile hatta yunanistana karşı kullanabilecekmiyiz tabiiki hayır...pekii niye alıyoruz?
Tabiiki sorunun cevabı belli,
Haraç haraç.

3.5 milyar dolları gömülücez.

Hocam, Israil'in elindeki F-15, F-16, F-35i vurmak için alınmıyor ki zaten. Veya yunanın elindeki Mirage, F-16'yı vurmak içinde alınmıyor. Israil'in elinde ki , Popeye, Lova  füzesini vurmak, Yunanın elinde ki Scalp füzelerini vurmak için alınıyor. Ermenistan, Iran, Suriyeden gelebilecek Balistik füzeleri vurmak için alınıyor. Aynı mantıktan gidersek S400 neden alınıyor ki ? Ruslara, Suriyeye karşı kullanamayacağız. Ee o zaman şimdi buda mı haraç oldu ? Türkiye öyle haraçla silah alacak bir ülke değil. Suudi arabistan, Birleşik arap emirlikleri gibi ülkelerle karıştırmayalım.

SKYWOLF

Biraz öyle oldu sanki :) bu kadar çeşit sistemi bir arada kullanmak, hem maliyet hemde birbirine entegre olması açısından ileride sıkıntı çıkartabilir. Umarım bizimkiler bu konuyu iyi hesap etmişlerdir.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: OKÇULAR - 19 Aralık 2018, 11:40:39
ABD bize Patriot vermiyor demiyorduk. İstediğimiz teknolojiyi bizimle paylaşmıyor diyorduk. 2009 da da aynı kongre bildirimi olmuştu. Ama bu sefer fiyat ve sistem gayet cazip. Ülkemize önerilen konfigürasyon, PAC-2'GEMT ve PAC-3MSE olması ayrıca radarın 360 derece kapsama olursa (polanya teklifi gibi) ballı ekmek olur. Ek ikinci el hibede gelebilir.

Bize S-400 alma diyen ABD nin önümüze bir şeyler koyması gerekiyordu. Gereğini yaptı. Ama Türkiye Rus sisteminden vazgeçmez. Vazgeçmemeli.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: metin62 - 19 Aralık 2018, 11:42:02
Gerçi olası patriot alımı hakkında geçmişte de ayni yorumu paylaşmıştım halen o zamnki görüşüm gecerli bu konuda.
Ülkemizin hava savunma füze sistemleri babında zafiyeti varmı ?
•   Bence  envanterimizdeki hava savunma sistemleri kabiliyeti oldukça sınırlı ve pek modern sayılmıyor. Yani ihtiyaç var hatta acil.
Ülkemizin savunma sanayisi şu anda bu açığın kapatılması için elinde hazır sistem varmı? Veya çok kısa bir süre içerisinde geliştirebilirmi?
•   Bence şu anda savunma sanayimiz konu üzerinde bir takım çalışmalar yürütmekte olsa da halen elimizde,açığımızı kapatabilecek teknoloji hazır değil.
Ülkemiz bu hava savunma sistemlerini hangi ülkelerden tedarik etme imkanı var hangileri Nato uyumlu?
•   Rusya S400
•   ABD Patriot  (Nato uyumlu)
Ülkemizin coğrafik konumu ve mevcut stratejik ilişkileri dolayısı ile , salt Rus veya ABD menşeli havunma sistemlerine bel bağlaması doğru bir yaklaşım olmayacağı kanısındayım. Bu nedenden dolayı  ek masraf lojistik sıkıntı yaratılsa bile  ,ülkemizin gerek ABD gerekse Rus yapısı hava savunma sistemlerini bünyesinde barındırması şu aşamada daha doğru bir yaklaşım olacağı kanısındayım. Bu yöntem ile ambargo veya şu anda dost ama ilerde hasım teşkil olabilecek ülkelere karşın önlem alınmış olur. Ayrıetten her iki ülkenin Rus ve ABD sistemlerinin kullanım süresince incelenip her iki teknolojinin artılarından know how edinmek en büyük artımız olacağı kanısındayım. Elde edilen bilgi dağarcığı ile de kendi hava savunma sistemimizi geliştirmeliyiz.
Olası bir patriot alımı ABD ile politik yönden şu aralık gündemde olmakta olan F35  konusunun kolaylaşmasını yardımcı olbileceği kanısında olmakle birlikte her ne kadar da eksentrik bir başkan olan Trump’ın sözünün kırılmadığı imkanı kendisine sunulabilir! Neticede trump da ikinci tur secime hazırlanıyor. Bizler de ABD yi beğensek de beğenmesek de gerek Nato ve sair siyasi oluşumlardan dolayı ilişkimizi dengeli tutmakta yarar olduğu kanısındayım.
Şu anki ABD  satış yapılabileceğine dair bir onaydır. Neticede halen türkiye cumhuriyeti tarafından verilmiş bir sipariş olmamakle birlikte olası bir satışta sitemlerin teslimat tarihi dahi yoktur. Son olarak ise her şeyde anlaşılsa bile ,yine ABD nin teslimatı askıya alma hakkı mevcut.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: serkan - 19 Aralık 2018, 11:44:34
Türküye : Bana füze satın
ABD : Satarım ama 7 milyar dolar
Türkiye : Olmaz çok pahallı Rusya sen sat
Rusya : Satarım 6.5 milyar dolar
Türkiye : Seninki ucuz senden alıcam
ABD : Alırsan küserim
Türkiye : Banane alıcam sen pahallı satıyon zaten kapora verdim o iş bitti
ABD : F35 de vermem
Türkiye : Tamam sendende Patriot alıcam ama indirim yap
ABD : Tamam 3,5 milyar dolar olsun
Türkiye : Tamam ucuzmuş alıcam
Türkiye : Hay Allah ikisini toplayınca 10 ediyo ama almasak adam küsecek bize

Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Raptor44 - 19 Aralık 2018, 11:47:11
ABD bize Patriot vermiyor demiyorduk. İstediğimiz teknolojiyi bizimle paylaşmıyor diyorduk. 2009 da da aynı kongre bildirimi olmuştu. Ama bu sefer fiyat ve sistem gayet cazip. Ülkemize önerilen konfigürasyon, PAC-2'GEMT ve PAC-3MSE olması ayrıca radarın 360 derece kapsama olursa (polanya teklifi gibi) ballı ekmek olur. Ek ikinci el hibede gelebilir.

Bize S-400 alma diyen ABD nin önümüze bir şeyler koyması gerekiyordu. Gereğini yaptı. Ama Türkiye Rus sisteminden vazgeçmez. Vazgeçmemeli.

Okçulara katılıyorum birde sadece satış onayı gelmiş satın alma gibi bir durum yok şuan 
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: serkan - 19 Aralık 2018, 11:50:06
Bakıyorum yandaş gazetelerde tık yok konuyla llgili. Tabanca tüfek konusunda Savunma ve Havacılık ı geçen uçan kuştan haber çıkaran STAR gazetesi nedense bu tükürdüğünü yalama durumunu Cumhuriyet bile haber yaptı daha haber yapamadı. Kongreden onay çıkana kadar bir sene en az olmuş onay verileli kimseden tık yok nasıl bir utanç ise.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: BATTLESTAR - 19 Aralık 2018, 11:55:24
Olay normal benzer bir olay geçende oldu . Hani alırsanız bizim teklifimiz bu ve bunu kongreden de geçirdik ha olayı olabilir. Ha değilsede bizim zaten +1 opsiyon s-400 alma durumumuz vardı onun yerine böyle bir tercih yaptı.

Zaten Türkiyenin bu olayda denge politikası izleyeceği batıya karşı rus, doğuya karşı büyük ihtimal eurosamdan bir füze alacağını düşünüyorduk ki böyle bir durum oldu.

Bence bu durum birazda amerikan hükümetine yaptıkları f-35 atarından geri dönmeleri için bahanede yarattı artık Türkler patriot bögesinde kullanacaklar diye bahane üretecekler vermek için.

Zaten geçmişteki f-35 engelleride trump'ın ara seçim için ermeni ve rum lobisinin desteğini almak için yaptığı bir hamleydi.

Mantıklı anca bu bir sistemde daha fazlası direkt olarak siperi hisarı etkiler söyleyim.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Mermi - 19 Aralık 2018, 12:09:22
Serkan, S400'ler 2.5 milyar dolar.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: yahyaay - 19 Aralık 2018, 12:39:10
Biz bu patriorları abd yada israile hatta yunanistana karşı kullanabilecekmiyiz tabiiki hayır...pekii niye alıyoruz?
Tabiiki sorunun cevabı belli,
Haraç haraç.

3.5 milyar dolları gömülücez.

Hocam, Israil'in elindeki F-15, F-16, F-35i vurmak için alınmıyor ki zaten. Veya yunanın elindeki Mirage, F-16'yı vurmak içinde alınmıyor. Israil'in elinde ki , Popeye, Lova  füzesini vurmak, Yunanın elinde ki Scalp füzelerini vurmak için alınıyor. Ermenistan, Iran, Suriyeden gelebilecek Balistik füzeleri vurmak için alınıyor. Aynı mantıktan gidersek S400 neden alınıyor ki ? Ruslara, Suriyeye karşı kullanamayacağız. Ee o zaman şimdi buda mı haraç oldu ? Türkiye öyle haraçla silah alacak bir ülke değil. Suudi arabistan, Birleşik arap emirlikleri gibi ülkelerle karıştırmayalım.

SKYWOLF

Biraz öyle oldu sanki :) bu kadar çeşit sistemi bir arada kullanmak, hem maliyet hemde birbirine entegre olması açısından ileride sıkıntı çıkartabilir. Umarım bizimkiler bu konuyu iyi hesap etmişlerdir.
İyi ama 80 adetlik PAC2GEM-T füzeleri genellikle uçaklar için..
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: BATTLESTAR - 19 Aralık 2018, 12:55:16
Biz bu patriorları abd yada israile hatta yunanistana karşı kullanabilecekmiyiz tabiiki hayır...pekii niye alıyoruz?
Tabiiki sorunun cevabı belli,
Haraç haraç.

3.5 milyar dolları gömülücez.

Hocam, Israil'in elindeki F-15, F-16, F-35i vurmak için alınmıyor ki zaten. Veya yunanın elindeki Mirage, F-16'yı vurmak içinde alınmıyor. Israil'in elinde ki , Popeye, Lova  füzesini vurmak, Yunanın elinde ki Scalp füzelerini vurmak için alınıyor. Ermenistan, Iran, Suriyeden gelebilecek Balistik füzeleri vurmak için alınıyor. Aynı mantıktan gidersek S400 neden alınıyor ki ? Ruslara, Suriyeye karşı kullanamayacağız. Ee o zaman şimdi buda mı haraç oldu ? Türkiye öyle haraçla silah alacak bir ülke değil. Suudi arabistan, Birleşik arap emirlikleri gibi ülkelerle karıştırmayalım.

SKYWOLF

Biraz öyle oldu sanki :) bu kadar çeşit sistemi bir arada kullanmak, hem maliyet hemde birbirine entegre olması açısından ileride sıkıntı çıkartabilir. Umarım bizimkiler bu konuyu iyi hesap etmişlerdir.
İyi ama 80 adetlik PAC2GEM-T füzeleri genellikle uçaklar için..

Aslında farketmeden çok güzel bir yere parmak bastın.Gem-t ler bir yana bu alacağımız 60 pac-3 füzesi özellikle mse ciddi anlamda Anti balistik kabiliyetine sahip. Ve bu füzeler 35 km gibi kısıtlı bir  menzile sahip. Ama yüksek irtifa vuruş kabiliyetleri var. Yani bu füzeler biraz sınıra koyalım topraklara girmeden vuralımdan çok atmosfer'den giriş yapan uzun menzilli balistik füzeleri troposfer dolaylarında vurmaya yönelik. Yani daha çok şehirlere koymaya yönelik. 4 ana arama radarından 4 batarya olacağını düşünürsek bence 2 batarya Ankara ve İstanbula koyulabilir. Geri kalan ikiside gem-t lerle iran, suriye, ırak sınrına koyulabilir.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Mermi - 19 Aralık 2018, 13:15:13
Biz bu patriorları abd yada israile hatta yunanistana karşı kullanabilecekmiyiz tabiiki hayır...pekii niye alıyoruz?
Tabiiki sorunun cevabı belli,
Haraç haraç.

3.5 milyar dolları gömülücez.

Hocam, Israil'in elindeki F-15, F-16, F-35i vurmak için alınmıyor ki zaten. Veya yunanın elindeki Mirage, F-16'yı vurmak içinde alınmıyor. Israil'in elinde ki , Popeye, Lova  füzesini vurmak, Yunanın elinde ki Scalp füzelerini vurmak için alınıyor. Ermenistan, Iran, Suriyeden gelebilecek Balistik füzeleri vurmak için alınıyor. Aynı mantıktan gidersek S400 neden alınıyor ki ? Ruslara, Suriyeye karşı kullanamayacağız. Ee o zaman şimdi buda mı haraç oldu ? Türkiye öyle haraçla silah alacak bir ülke değil. Suudi arabistan, Birleşik arap emirlikleri gibi ülkelerle karıştırmayalım.

SKYWOLF

Biraz öyle oldu sanki :) bu kadar çeşit sistemi bir arada kullanmak, hem maliyet hemde birbirine entegre olması açısından ileride sıkıntı çıkartabilir. Umarım bizimkiler bu konuyu iyi hesap etmişlerdir.
İyi ama 80 adetlik PAC2GEM-T füzeleri genellikle uçaklar için..
Uçaklarıda vurabilir. Ben vuramaz demedim. Patriot alımı daha çok füze savunması için dedim. Özellikle Batlestar'ın dediği konu çok önemli bu Pac-3 füzeleri 1000 km menzilli BM dahi vurabilir. Diğerleride İrak, iran, suriye tehditleri için. Yani israil veya Yunan uçakları için değil. Ha ihtiyaç vardır onuda yaparlar problem yok.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: tumucin - 19 Aralık 2018, 15:36:02
Pac-3 alimi siyasi suriyeye girmek icin ise alanim

pyd halledelenim parayi katardan aliriz
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: tumucin - 19 Aralık 2018, 16:16:22
http://www.dsca.mil/major-arms-sales/turkey-patriot-missile-system-and-related-support-and-equipment (http://www.dsca.mil/major-arms-sales/turkey-patriot-missile-system-and-related-support-and-equipment)
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: metin62 - 19 Aralık 2018, 16:50:24
Sn Tumucin beyin paylaşmış olduğu linkte , olası satış içeriği paylaşılmakta.

İçerikte daha önceki arkadaşların yapmış olduğu yorumları teyiid eder nitelikte . Yani kod paylaşımı vs mevcut değil. ''sadece sistem , yedek malzeme ,eğitim ,dokümantasyon ve bir takım kullanım amaçlı avadanlık satışını içeriyor.

Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Afşar1 - 19 Aralık 2018, 17:03:26
Ben twitter de bir tablo daha gördüm içerik 2009 un yarısı kadar sanırım
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Afşar1 - 03 Ocak 2019, 14:18:25

ABD, Patriot teklifini Türkiye'ye sundu

ABD yönetiminin, Türkiye'ye Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin satışı için teklifini sunduğu bildirildi.

 
Yetkililerden alınan bilgiye göre, ABD'den gelen bir heyet Ankara'da Savunma Sanayii Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'ndaki muhataplarından oluşan heyetle görüşmeler yapıyor.

Görüşmelerde ABD yönetiminin Patriot sistemleriyle ilgili satış teklifini Türk tarafına ilettiği öğrenildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 3,5 milyar dolar değerindeki Patriot sistemlerinin Türkiye'ye satışına 19 Aralık'ta onay vermişti. ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, "Dışişleri Bakanlığı, tahmini 3,5 milyar dolar değerinde 80 MIM-104E Güdümü Yükseltilmiş Patriot füzesi, 60 İleri Kabiliyet Patriot-3 (PAC-3) füzesi ve ilgili ekipman satışını onaylamaya karar verdi. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, bu satış konusunda bugün Kongreyi bilgilendirdi." açıklamasını yapmıştı.

Savunma sistemi paketine 4 AN/MQP-65 radar seti, 4 kilitlenme kontrol sistemi, 10 anten direk grupları, 20 M903 fırlatma istasyonu, 5 elektrik santralinin yanı sıra iletişim teçhizatları, test cihazları, menzil programları ve destek ekipmanlarının dahil olduğu ifade edilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da gazetecilerle yaptığı yıl sonu değerlendirme toplantısında, "Yaklaşık 1,5 sene önce zaten Patriot almak istediğimizi mektupla ABD'ye iletmiştik. Zaten dışişleri bakanlığının olur vermesi de bu talep üzerineydi. Patriot alırız ama aldığımız S-400' leri de iptal etmeyiz." ifadesini kullanmıştı.

ABD, uzun süredir Türkiye'nin Rusya'dan S400 alımını iptal etmesini istiyor. Ancak Türkiye, S400'lerin iptal edilmesinin Patriot satışında ön şart haline getirilmesine itiraz ediyor.

Ankara'nın füze savunma sistemi alımında fiyatın yanı sıra bir diğer beklentisi teknoloji paylaşımı.

Türkiye, ABD tarafının teknoloji paylaşımında da cazip öneriler sunmasını talep ediyor.

https://www.cnnturk.com/dunya/abd-patriot-teklifini-turkiyeye-sundu (https://www.cnnturk.com/dunya/abd-patriot-teklifini-turkiyeye-sundu)
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: metin62 - 03 Ocak 2019, 15:15:12
Bu yemeğin tam pişmesi için bir miktar daha su kaldırır.

Patriot alımı için S400 iptalinin ön şart olmamasını talep etmişiz . Ancak alınan teklifte S400 iptali ön şart olup olmadığı belirtilip belirtilmediği net değil. ''Siyasi karar Kongre+ Trump''

Teknoloji paylaşımı beklentimiz olduğu belirtilmiş . Ancak alınan teklifte konuya değinilmemiş görünüyor. '' Siyasi karar + Raytheon''


Sanırım bu iki konu çözümlenmeden anlaşma zor görünüyor. Ayrıetten MIM-104E  PAC2 >MIM-104F  PAC3 olabilirmi?


Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: tumucin - 03 Ocak 2019, 15:38:53
vatana millete hayirli olsun  3.5 milyar dolar ödenecek

suriye olaylari bize  bu kadar parayi ödemeyi  mecbur birakti

katar bize  bir miktar ödermi acaba  sorsakmi
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: mavi1991 - 03 Ocak 2019, 16:41:59
Patriot kesin değil, daha öncedr 10 milyar dolarlık izin vermişlerdi bizimkiler almadılar
Başlık: Ynt: YÜKSEK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 07 Ocak 2019, 09:48:38
ABD teknolojiyi paylaşmıyor, fiyatı da indirmiyor

(http://www.kokpit.aero//image/data/turk%20askeri%20havacilik/ankara/indirim2.jpg)

Türkiye’ye Patriot sistemi satmaya çalışan ABD, ne teknoloji paylaşımına yanaşıyor ne de fiyatta indirime gidiyor. Washington’un ayrıca Ankara’nın Rusya’dan çok daha ucuza alacağı S-400’den de vazgeçmesini istediği belirtiliyor. ABD, 2013’te Türkiye’ye 4,5 milyar dolarlık teklif ile gelmişti. Bu rakam diğer iki tekliften daha yüksekti.

Amerika, Patriot hava savunma sistemiyle ilgili satış teklifini Ankara’ya iletti. ABD Dışişleri Bakanlığı, 3.5 milyar dolar değerindeki Patriot sistemlerinin Türkiye’ye satışına 19 Aralık’ta onay vermişti. Ankara nihai karar için ABD’ye sunduğu talep yazısında fiyat indirimi ve teknoloji transferi beklentisi de vurgulamıştı. Ancak Türkiye’ye sunulan son teklif, Dışişleri Bakanlığı’nca onaylanan 3.5 milyar dolarlık paketin yazılı olarak iletilmesiyle sınırlı kaldı. Metinde Türkiye’nin cazip fiyat ve teknoloji transferi taleplerine ilişkin herhangi bir öneri sunulmadı. ABD daha önce, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına karşı F-35 restinde bulunmuştu. Önceki gün sunulan teklifte S-400’e ilişkin yazılı bir ön koşul yer almadı ancak bu sorun hâlâ aşılmış değil.

S-400’DE GERİ ADIM YOK

Yeni Şafak'tan Kıymet Sezer'in haberinde, Ankara, Patriot teklifine kapsamlı değerlendirme sonrası cevap verecek. ABD Patriot’lar için indirim bile yapsa, bu her halükarda Rus S-400 sistemlerinden çok daha pahalı olacak. Türkiye ayrıca, Patriot satışında S-400 alımının iptal edilmesinin ön koşul olarak sunulmasına da kesin olarak karşı çıkıyor. Washington, Patriot için Türkiye’nin 2013 yılında açtığı ihaleye 4.5 milyar dolarlık teklifiyle gelmiş, Çin ve Fransa-İtalya ortaklığının tekliflerinden sonra ihalede 3. sırada yer almıştı. Üstelik ABD, Türkiye’nin ihalede açık olarak talep ettiği teknoloji transferine de hiçbir şekilde yanaşmamıştı.

2013 TAVRI SÜRÜYOR

O dönem Çin, 3.4 milyar dolarlık fiyatta indirimin dışında yüzde 30 yerli katkı garantisi vermişti. Ankara’nın Pekin’den füze almasını engellemek üzere ciddi adımlar atan Washington, bunun yanında Türkiye’ye hava savunmaya ilişkin herhangi bir alternatif de sunmamıştı. Son Patriot teklifine bu gelişmeler ışığında bakıldığında ABD’nin 2013’teki tavrını aynen devam ettirdiği görülüyor. Türkiye ise Rusya’dan neredeyse ABD’nin teklifinin üçte biri oranında ücretle S-400 satın alıyor.

http://www.kokpit.aero/ne-teknoloji-ne-de-indirim (http://www.kokpit.aero/ne-teknoloji-ne-de-indirim)
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Master - 07 Ocak 2019, 11:58:29
İnsanlarda büyük ihtimal belirli bir beklenti oluşturmak için yapılan siyasi söylemlere dikkat etmemenin belirli sonuçlarını görüyoruz.Bunların en önemlisi ise devletin başındaki insanın teknoloji transferi yok ise almıyoruz açıklaması.Halbuki ne S-400 füzesinde nede PAC-3 füzesinde teknoloji transferi söz konusu değildir.Kritik bilgi transferinden ziyade var olan açık görülmüş olup ona uygun şekilde HSS sistemleri için en düşük maliyetli ürün seçilmiş durumdadır.Bizim bu noktada geliştirme çalışmalarını sürdürdüğümüz kısa-orta-uzun menzilli Hisar aile grubuna mensup Milli HSS sistemlerinin ne şekilde yapıldığının dış ülkeler tarafından çok fazla kurcalanmaması için örtülü olarak hedef saptırmaktan başka bir durum mevcut değildir.

Uzun menzilli hava savunma sistemlerinin teknolojisi ile Roket/Topçu sistemlerinin teknolojileri ne kadar benzer olsa bile sonuçta hava savunma ile hava taaruzu mantıkları birbirinden oldukça farklı çalışır.Birini güdümleme mekanizması ile GPS destekli hedefe yönlendirme yapar iken diğer ile gelen hedefi ne şekilde imha edileceği parabolik açısı gibi bir çok faktöriyel hesaplama devreye girer.Dolayısı ile hiç bir ülke kendisini kendi silahı ile engelleyecek teknolojiyi vermez.Bunu mecbur kendiniz bulmak ve geliştirmek zorundasınızdır.Bazı destekler alınabilir ama bu destek paketleri genelde Roket teknolojisi ve fırlatma rampaları üzerinedir.Diğer geriye kalan en kritik nokta olan hedef imha yazılımları ve takip sistemlerini ya el altından bilgi alarak yapabilir veya elinizdeki sistemlerin her şeyini kurcalayıp belirli bir bilgi kaynağı elde ettikten sonra başarabilirsiniz.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 07 Ocak 2019, 14:59:20
Biz S400'ü ABD'nin tuhaf engelleri yüzünden alıyoruz. Sanki şu anki durumda ABD o engelleri kaldırmış da Patriot sisteminin önü açılmış gibi bir izlenim var. Ancak görünene o ki bu konuda pek fazla olumlu bir gelişme yok. O halde neden Patriot almaya hevesliyiz? Almak zorunda mıyız?
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Tigerfish - 07 Ocak 2019, 16:25:55
Biz S400'ü ABD'nin tuhaf engelleri yüzünden alıyoruz. Sanki şu anki durumda ABD o engelleri kaldırmış da Patriot sisteminin önü açılmış gibi bir izlenim var. Ancak görünene o ki bu konuda pek fazla olumlu bir gelişme yok. O halde neden Patriot almaya hevesliyiz? Almak zorunda mıyız?

Almak zorunda değiliz. Ama siyasi açıdan bakıldığında alsak iyi olur.

Yarın ne olacağı belli değil. İki sistem mevcut olsun. Dostlarımızdan biri yaramazlık yaptığı zaman biri hazır bulunsun.

Üstelik ASELSAN tarafından Patriotların iletişim modülerini üretiyor. Bu açıdanda tedariğine bakmak lazım.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Master - 07 Ocak 2019, 16:35:45
Aslında durumun niteliği biraz farklı.Konu Hava Savunma sistemi olduğunda işin içerisinde katmanlı savunma ağı devreye girmekte.Dolayısı ile aldığınız ürünleri siz bağlı olduğunuz pakt alanına göre ancak verimli kullanabilirsiniz.Mesela bir Pac-3 ile Heik arasında haberleşmeyi sağlayabilir F-16 veya ESSM ile önleyici hava savunması yapabilirsiniz.Bunun yanında Pac-3 Nato standartlarında bir ürün olduğundan Aselsan ve Roketsan ürünü olan Hisar sistemleri ile kolaylıkla entegre edebilir katmanlı hava savunmanızı sağlayabilirsiniz.Bu şekilde bir sisteme sahip olduğunuzda hem havadan savunma hem denizden savunma hemde karadan savunma sistemleri ile düşman unsurlarını bertaraf edebilirsiniz.Fakat iş farklı bir pakt ürünü olan S-400 olduğunda durum tam tersidir.S-400 sisteminin yanına aynı pakt ürünü/ürünleri almak zorundasınızdır.Çünkü kendi içerisindeki link haberleşmesini Rus standartlarına göre algoritmalandırmıştır.Bu algoritmayı değiştiremezsiniz.Çünkü bunun olabilmesi için Rusların bu hava sisteminde bulunan kütüphaneleri Nato kütüphaneleri eklemesi gerekir ki bu şu anki şartlarda imkansızdır.S-400 bireysel bazda başarılı bir ürün gibi gözüksede her bedene uyum sağlamaz.Sizin kara-deniz-hava unsurlarınız Nato haberleşmesine bağlı olduğundan bir F-16 ya bilgi aktaramaz veya denizden karaya gelen bir unsuru hangi parametreye göre değerlendireceğini bilemez.Çünkü gelen unsur çin dilini konuşur iken sizin sisteminiz türkçe konuşur.Dolayısı ile ara converter olmadığından ötürüde sizin onu dost veya düşman tanımlaması yapamadığınız gibi harp dakikalarında ciddi zaman ve risk almış olursunuz.

Dolayısı ile esasında tercih edilen sistem Pac-3 idi ama Amerikalıların hem fiyat hemde verilen füzelerdeki tutumları biraz bizim sen vermiyorsan bende Rusya'dan alırım blofüne dönüşmüştür.Tabi söz ağızdan uluslarası arenada bir kere çıktığından ötürüde s-400 sistemi istenmeyerekte olsa alınmak zorunda kalınmıştır.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 07 Ocak 2019, 16:45:54
Bu bilgilere dayalı olarak S400 sistemlerini özerk olarak kullanacağız diyebiliriz o zaman değil mi?
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Master - 07 Ocak 2019, 16:48:08
Tabiki ilerleyen dönemlerde kendi milli imkanlarımız ile oluşturduğumuz radar ağımız olursa eğer S-400'ün haberleşmesi için ortak bir dil geliştirebiliriz.O zamana kadar lokal olarak konuşlandırmak dışında herhangi bir seçeneğimiz mevcut değil malesef.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Tigerfish - 07 Ocak 2019, 17:05:13
Bu bilgilere dayalı olarak S400 sistemlerini özerk olarak kullanacağız diyebiliriz o zaman değil mi?

Özerkte kullansak veyahutt ortakta kullansak bu boyu posu devrilesi teknoloji transfer şart. Bilhassa erken uyarı sistemi için.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: BATTLESTAR - 07 Ocak 2019, 17:27:57
Özerk kapsamda derken herikss içinde kullanılacak. Sadece nato füze kalkanına dahil olamayacak.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: metin62 - 07 Ocak 2019, 18:15:24
Sn Master'in paylaşmakta olduğu bilgiler enteresan olduğu kadar düsündürücü.

Gerek anlaşması yapılmış olan S400 ve  teklif verilen Patriot sistemlerinde teknolloji transferi olmaması, kanımca sorun . (Teknoloji transferi'de hedef ileride kendi çözümümüzü dizay yaparken her sistemin üstün taraflarından olduğunca yararlanabilmekti)

S400 lerin ,Heik ve mevcut savunma sistemimize adaptasyon yapılamadan entegre edilemeyeceği gerek ABD gerek Nato kaynakları tarafından defalarca dillendirildiği bilinmekte . Yani alınacak /gelecek olan S400 su hali ile mevcut heik ve savunma sistemlerimize bağlanmadan ancak bağımsız çalışabilecekler . Hali ile bunun risk içerdiği de defalarca dillendirildi.

Mevcut şartlar altında her ne kadar da bir miktar atıl kullanım olma riski olmasına karşın alınacak S400 sistemi ABD ve İsrail'e karşın önlem amaçlı kullanılması planlanmakta görünüyor.

Şayet alımında mutabık kalınırsa Patriot sistemleri mevcut savunma sistemimize entegrasyonu ile  Nato amaçlı olarak veya öz hava savunmamızda kullanılması amaçlanıyor. (Patriot ABD ve israile karşın kullanımda etkili olmayacağı düşünülmekte)

Yani kendi hava savunma sistemlerimizi geliştirene kadar Sn Masterin belirtmiş olduğu bilgileri de göz önüne alarak şu anki şartlarda iki değişik Pakt'ın sitemi olan S400 ve Patriot  birlikte mevcut sistemlerimize entegre olmasa da mevcut risk ortada durduğu sürece ben her iki sistemi de almamızdan başka çare göremiyorum.

keske elin sistemlerine yatıracağımız paranın bir kısmını kendimizin ARGE sine yatırım olarak yapsak ve  kendi öz sistemimize sahip olabilsek.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Mermi - 07 Ocak 2019, 20:39:51
Bizim için en en iyi sistem Patriot'dur. S400'lerle ne Cruiser füzesi nede BM önleyebiliriz. Olsa olsa anca Egede Yunan savaş uçaklarına karşı işimize yarar oda acil bir ihtiyaç değil zaten. Elimizde 200+ F-16 var. Bölgede Israil ile birlikte en kuvvetli hava kuvvetine sahibiz. En büyük açığımız; Ermenistan, Iran, Suriye' den gelebilecek Balistik füzelerdir. Yunanistandan ve Doğu akdenizden(savaş gemilerinden) gelebilecek Cruiser füzeleridir. Bu acığı S400'ler hiç bir şekilde kapatmaz. Tabi bunu CB veya TSK'daki üst düzey komutanlar da biliyor. Ancak burada öncelik; Rusya ile ilişkiler ve Abd'ye mesaj verme ve Fetö'ye karşı onlem almak olmuştur. Emekli Tümgeneral beyazıt karataş'ta yazısında S400'ler alınmazsa meydan Fetöye kalır diye söylüyor.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: metin62 - 07 Ocak 2019, 22:17:48
Şu şamada S400  - Patriot  sistemlerinden hangisinin daha iyi olduğuna karar kılacak bilgi donanımına sahip değilim, her ne kadar da iki sistem hakkında nette değişik varsayımlar olsada gerçek cevabı ancak her iki sistemi kullanan ve her iki sisteme karşı saldırı düzenleyen ülkeler bunun gerçek cevabını verebilir kanısındayım. (o da görünürde şu anda yok)

Patriot PAC2 ve PAC3 leri gerek Sudi arabistanın savunmasında ,gerekse İsraili körfez harekatında korunmasında aktif savunma yaparken gördük .

S200,S300 sistemlerini ise Suriyede gerek ABD, Fransız ,İngiliz ,İsrail koalisyon güçlerine karşın denendiğini biliyoruz, yine nette yapılmış olan muhtelif savunmada kullanılan sistemlerin başarılı veya başarısız olduğunu gösteren net bilgi göremedim.

S400 Sitemleri Suriyeye yenile konuşlandırılmakle birlikte henüz kullanılmadığını nette belirtiliyor.

Menşeli ne olursa olsun kanımca mevcut hiçbir hava savunma füze sisteminin tek başına seyir füzesi veya balistik saldırısını 100% durdurabilme imkanı yoktur. Mutlak surette bir kısım füze savunma ağından sıyrılmayı başaracaktır. Burada önemli olan saldırının önemli bir kısmını hedflerine ulaşmadan imha kabiliyeti.

Türkiyenin yeterince muharip uçağına sahip olduğunu diyebilmemiz için önce olası tehdit değerlendirmesi yapmamız gerekir . Örneğin  Türkiye hava savunması tek cephe tehdit varsayımına göre  savunma yapacaksa  belki yeterince  muharip uçağımız olduğu söylenebilir. Mevcut savunma konseptimiz halen bir den fazla cepheye göre savunma yapabilmeyi hedeflemekte ,hali ile savunulacak alan da büyük olduğundan sanırım ucak miktar sayımız ya kılı kılına yeterli ya da eksik , tabii bu arada pilot sayımız mevcutta bile eksik.(yani tüm ucakları yunanistana karşın yönlendiremeyiz ,böyle bir senaryoda  yunan hava kuvetlerinin sayısı ve tecrübesi azımsanamayacak boyutta )

Öncelikle karar vermeliyiz Rusya veya ABD ye mevcut şartlar altında ne kadar güvenip sadece birinin sitemini alıp hava savunmamızın açıklarını kapatabiliriz? yoksa her ikisinden de olması mı doğru ta ki kendi sistemlerimizi üretebilene dek?


Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: metin62 - 10 Ocak 2019, 17:14:21
İkinci tur görüşmeler için tekrardan geliyorlar 15-16 Ocak arası.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-patriot-icin-2--dunya-2809407/ (http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-patriot-icin-2--dunya-2809407/)
Başlık: ABD heyeti Patriot pazarlığı için SSB’de
Gönderen: Afşar1 - 16 Ocak 2019, 14:04:01
Son dakika :) patriot verelim üstüne javelin hediye edelim abi :) şaka bir yana zorla mal satacaklar yav :)
Bizimkiler öldürsün fiyatı :)

Ankara’da yapılan toplantıda ABD heyeti Savunma Sanayi Başkanlığı’ndaydı. Patriot Hava Savunma Sistemi konusunu görüşülürken bu konuda Türkiye’nin talepleri de masaya yatırıldı.

İKİNCİ ZİYARET

Alınan bilgiye göre bu ikinci toplantı oldu. Görüşmelerin devam edeceği de Kokpit.aero’ya ulaşan bilgiler arasında. Toplam 3,5 milyar dolarlık alımın gerçekleşmesi durumunda Türkiye 4 adet MPQ65 Radar, 20 adet lançer, 80 adet PAC2GEM-T füze ve 60 adet de PAC3MSE’yi envanterine katacak. Sistemde her lançerde dörder füze bulunuyor.http://www.kokpit.aero/abd-heyeti-patriot-ssb (http://www.kokpit.aero/abd-heyeti-patriot-ssb)
Başlık: Almanya Patriot PAC-3 MSE alıyor
Gönderen: fırtına06 - 14 Temmuz 2019, 12:21:13
ABD Dışişleri Bakanlığı, Almanya’ya PATRIOT PAC-3 Hava Savunma Sistemi tarafından kullanılan en gelişmiş füze olan PATRIOT PAC-3 MSE ile ilgili olaraktan tahmini maliyeti 401 milyon dolar olan olası bir satışı onayladı.

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2018/07/1-696x462.jpeg)

Almanya’nın talep ettiği söz konusu satış, 50 adet PATRIOT PAC-3 MSE Füzesini ve ilgili eğitim, destek, lojistik parçaların satışını içermekte. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ana yüklenicinin Lockheed Martin olduğu bu satış, “Avrupa’daki en büyük hava savunma kapasitesine sahip Almanya’nın, bu kabiliyeti sürdürme kapasitesini arttıracak. Bu ilave füzelerin satın alınması, Almanya’nın daha sağlam bir hava savunma kabiliyeti geliştirmesine ve hava savunma tehditlerine karşı etkinlik kabiliyetini arttırmasına olanak sağlayacak.”

https://savunmasanayist.com/2019/07/13/almanya-patriot-pac-3-mse-aliyor/
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: tumucin - 14 Temmuz 2019, 16:35:56
ucuzmus  bizde alanim
Başlık: İlk Patriot Tedarik Edildi
Gönderen: fırtına06 - 17 Temmuz 2019, 23:09:45
Hollanda Kraliyet Ordusu, modernize edilmiş Patriot Pac-3 hava savunma sisteminin ilkini tedarik etti.

(http://c4defence.com/ImageM/e4ecb4e8-c6e5-4698-aac4-15eda34cd868.jpg)

 Hollanda 2018 yılında füze fırlatma sistemi için ABD’ye iyileştirme talebinde bulunmuş ve yaklaşık 105 milyon Amerikan Doları tutarında dört adet sistemi kapsayan anlaşma imzalamıştı. Geriye kalan üç adet ateşleme sisteminin 2022 yılına kadar tedarik edilmesi planlanıyor.

Gerçekleştirilen modernizasyon ile hizmet ömrü 2040 yılına kadar uzatılan sistem, misyonlarına dönmeden önce temmuz ayı sonunda çeşitli entegrasyon testlerine tabi tutulacak ve denetlenecek. Konfigürasyon 3+’e ulaşan sistem modernizasyonu, radar dijital işlemcilerini, kontrol istasyonunu, haberleşme ve koordinasyon merkezini kapsıyor.
Başlık: Suudiler o saldırıyı nasıl önleyemedi
Gönderen: SKYWOLF - 18 Eylül 2019, 08:45:15
Patriot sisteminin güvenilirliği  tartışılıyor!

Suudiler o saldırıyı nasıl önleyemedi

ABD, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine düzenlenen saldırıyla ilgili İran’ı işaret ederken dünyanın en fazla askeri harcama yapan ülkelerinden olan Suudi Arabistan’ın nasıl olup da saldırıları bertaraf edemediği sorgulanıyor. S. Arabistan’ın ABD’den satın aldığı altı adet Patriot hava savunma bataryası bulunuyor.
2018’de savunma bütçesine 68 milyar dolar ayıran Suudi Arabistan’ın 6 Patriot hava savunma sistemi bataryasıyla ülkedeki petrolün yarısının işlendiği kritik tesislere yönelik kapsamlı saldırıya müdahale edememesinin askeri ve teknik nedenleri sorgulanıyor. Suudi Arabistan bölgede ciddi bir rekabet içinde olduğu İran’ın geçen sene savunma bütçesine 13 milyar dolar harcamasına rağmen, iki ülke arasındaki rekabetin en çok göze çarptığı Yemen’de Suudi cephesi hiçbir askeri başarı elde edemiyor.

‘İRAN BUNU HER YERDE KULLANIR’

ABD’de yayımlanan askeri gazete ‘Star and Stripes’e açıklama yapan savunma uzmanı Douglas Barrie petrol tesislerine saldırının hem insanız hava araçları (dron) hem de seyir füzeleriyle düzenlenmesi durumunda bunun savunması zor bir durum olduğunu belirtti. Barrie “Eğer bu karma bir saldırıysa, füzeler ve insansız hava araçları koordine bir halde düşük bir irtifada geliyorsa, bu kapsamlı bir Batı ordusu için bile uğraşması zor bir durum olurdu” dedi.

London School of Economics’dan Ortadoğu uzmanı Fawaz A. Gerges ise Suudi Arabistan’ın kullandığı Patriot hava savunma sisteminin yetersizliğine dikkat çekiyor. Gerges, “Beni asıl şaşırtan şey şu: ABD’nin füze savunma sistemine ne oldu? ABD ve füze savunma sistemleri çok kötü bir görüntü verdi. İran şu anda bunun farkında ve öğrendiklerini Suriye’de, Lübnan’da ve gelecekte daha başka yerlerde de kullanacaklar” yorumunda bulundu. Öte yandan Suudi Arabistan’ın S-400 alımı için Rusya ile temas halinde olduğu biliniyor. Star and Stripes gazetesi, “Rus silahı S-400, sahada çok az test edilmiş olsa da ABD’nin Patriot’larından teknik üstünlüklere sahip. S-400’ün 400 kilometre, Patriot’un ise 160 kilometre kapsamı var. Hareket eden hedefleri iki kat daha hızlı bir şekilde vurabiliyor” ifadesini kullandı.

TANSİYON DÜŞER Mİ

Saldırının üzerindeki muamma ise sürüyor. ABD’li yetkililer, iki petrol tesisine yönelik saldırının seyir füzelerinin yanı sıra yine İran topraklarından havalanan silahlı drone’larla gerçekleştirildiğini iddia etse de, Suudi cephesi bu konuda net bir delil olmadığı görüşünde. Suudi Arabistan’ın uluslararası uzmanları ülkeye davet etmesinin ‘konuyu soğutacağı’, dolayısıyla sıcak çatışma ihtimalini azaltacağı belirtiliyor.

NE OLMUŞTU

Saudi Aramco’ya ait iki tesiste, cumartesi yerel saatle 04.00’te SİHA’larla düzenlenen saldırıların ardından yangın çıkmıştı. Bu saldırı ülkenin petrol üretiminin yaklaşık yüzde 5’inin durmasına yol açmıştı. Yemen’de savaşan İran destekli Husiler yaptıkları yazılı açıklamayla saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

‘DRONE’LAR İRAN TOPRAKLARINDAN’

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün ‘kimseyle savaş istemiyoruz’ dedikten bir saat sonra, ABD ordusunun İran’daki bir petrol tesisine hava saldırısı düzenlemesinin yaşananlara orantılı bir yanıt olacağını söyledi. Gazetecilerin “Böyle bir saldırı orantılı olur mu” sorusuna Trump, “Orantılı olacağını düşünüyorum. Yanıtım evet” karşılığını verdi. Amerikan Washington Post gazetesinde yayınlanan analizde Trump’ın İran konusunda ikilem yaşadığına işaret edilerek bir yandan Tahran’ı Ortadoğu’da büyük bir nükleer tehdit olarak gördüğü, öte yandan İran ile masaya oturup 15 milyar dolarlık yardım teklifiyle ekonomik çıkar elde etmeye çalıştığı öne sürüldü.

Suudi Arabistan Kralı Selman, ülkenin petrol tesislerine yönelik saldırıyla başa çıkacak kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Fransız AFP Ajansı’na konuşan adı açıklanmayan Amerikalı bir yetkili, saldırının İran topraklarından gerçekleştiğini ve seyir füzelerinin de kullanıldığını söyledi. ABD yönetiminin haftaya bulgularını BM Genel Kurulu’nda sunacağı belirtildi.

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran halkına uygulanan maksimum baskının sonuç vermeyeceğini söyleyerek, “İran hiçbir düzeyde ABD ile müzakere yapmayacak” dedi. İran Dışişleri Bakanlığı saldırıdan Tahran’ı sorumlu tutmanın ‘saçmalık’ olduğunu ifade etti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudiler-o-saldiriyi-nasil-onleyemedi-41332558 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudiler-o-saldiriyi-nasil-onleyemedi-41332558)
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: カメせ - 18 Eylül 2019, 15:24:16
Alıntı
([url]https://pbs.twimg.com/media/EEuXWh2W4AAIWar?format=jpg&name=small[/url])
CB Başdanışmanı Prof. Dr. Aybet, Türkiye'nin beklentilerini karşılayacak bir Patriot teklifine açık olduklarını kaydederek, "Fakat ABD bunu, 'biz Türkiye'ye Patriot verelim onlar da S-400'lerden vazgeçsin' şeklinde görmesin. Bizim için bu, sıfır toplamlı bir oyun değil" dedi.
([url]http://www.kokpit.aero//image/data/turk%20askeri%20havacilik/ankara/indirim2.jpg[/url])
Başlık: Ortadoğu Yanıyor.
Gönderen: カメせ - 18 Eylül 2019, 15:24:25
Alıntı
Abbayk’taki Aramco tesisini koruyan en az 1 Patriot PAC-2/3 sistemi, 3 Skyguard oldugu ortaya cıktı. Patriot tesise sadece 5 km uzaklıkta.
(https://pbs.twimg.com/media/EEvhy_mX4AAewcD?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEvhy_vW4AAfrn9?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEh9nrfX4AEqBgq?format=png&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEh9nrYWkAAdFqA?format=png&name=small)
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 18 Eylül 2019, 15:34:24
Suriye'de İsrail uçaklarına karşı "kullanılmayan" Rus yapımı modern hava savunma sistemlerini yerden yere vuran ABD aşığı savunma sanayi uzmancıkları bu konuya hemen bir açıklık kazandıracaklardır. Patriotlar orada herhalde armut toplamak için bulunduruluyor. Belki de sadece makettirler.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Mermi - 18 Eylül 2019, 16:09:58
Ben Patriot savunuculuğu yapmayacağım ama kafamda ki soru işaretleri var. Öncelikle alçal irtifadan gelen iha, dron, seyir füzesi gibi tehditleri vurma görevi Korkut gibi Ciws, Hisar A- O gibi alçak ve orta irtifa hava savunma sistemlerinin. Benzer saldırı hümeynim üssüne de yapılmıştı. Sonrasında tabi elektronik karşı karıştırma, Pansirt gibi alçak ve orta irtifa hava savunma sistemleriyle ciddi önlem aldılar.

https://www.google.com/amp/s/www.mepanews.com/service/amp/rusyanin-suriyedeki-hmeymim-ussune-drone-saldirisi-duzenlendi-16096h.htm (https://www.google.com/amp/s/www.mepanews.com/service/amp/rusyanin-suriyedeki-hmeymim-ussune-drone-saldirisi-duzenlendi-16096h.htm)
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Commander - 18 Eylül 2019, 16:18:12
Hocam bence sanki suçu irana atmak için uğraşıyorlar yani patriotları sanki onun için aktif etmediler tabi bu sadece düşük ihtimal.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 18 Eylül 2019, 16:33:51
Hocam bence sanki suçu irana atmak için uğraşıyorlar yani patriotları sanki onun için aktif etmediler tabi bu sadece düşük ihtimal.


(http://www.defaiya.com/sites/default/files/images/stories/2013H2/mena-nation-extends-order-for-oerlikon-skyguard-system.jpg)
Vurulan alan üç Skyguard'ın ortasında!

Bu konuda çeşitli senaryolar yazılabilir:

1 - Patriot sistemi artık işe yaramıyor.
2 - Husiler'e dünya dışı varlıklar yüksek teknoloji yardımı yapıyorlar. Yemen'de yeni bir 51. Bölge var.
3 - İran teknoloji konusunda ABD'yi geçmiş.
4 - Yakında hisselerini satışa çıkartacak olan ARAMCO'nun, değerini yükseltmek için ABD ve saz arkadaşları kendi geliştirdikleri sistemleri kör ederek bir saldırı düzenledi!
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Commander - 18 Eylül 2019, 16:47:53
Hocam 2-3 şıklarını direk eledim :D 1.şık saçma geldi(kendini kanıtlamış bir sistem), 4.şık en olasılıklı şıktır.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Commander - 18 Eylül 2019, 17:10:52
İran-Abd savaşını bekliyorum artık abd demeyelim'de suudi veya israil olabilir. Bu olay en az 1 hafta daha konuşulur sonra bir şekilde kapanır. Ama bu 5 sene içerisinde irana bir şeyler olacağı kesin.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: tumucin - 18 Eylül 2019, 19:05:53
bence 2 sik dogru ola bilir benim görüsüm
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: UYVAR - 18 Eylül 2019, 19:30:09
İran'dan ziyade Suudi Arabistan'da ic karisiklik bekliyoeum. Abd'nin Suudilerle isi bitti cunku.

Tepedeki binlerce prens ise sefih bir hayat suruyor. Suudilerin zayif karni burasi.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: fırtına06 - 18 Eylül 2019, 19:41:31
Ben Patriot savunuculuğu yapmayacağım ama kafamda ki soru işaretleri var. Öncelikle alçal irtifadan gelen iha, dron, seyir füzesi gibi tehditleri vurma görevi Korkut gibi Ciws, Hisar A- O gibi alçak ve orta irtifa hava savunma sistemlerinin. Benzer saldırı hümeynim üssüne de yapılmıştı. Sonrasında tabi elektronik karşı karıştırma, Pansirt gibi alçak ve orta irtifa hava savunma sistemleriyle ciddi önlem aldılar.

https://www.google.com/amp/s/www.mepanews.com/service/amp/rusyanin-suriyedeki-hmeymim-ussune-drone-saldirisi-duzenlendi-16096h.htm (https://www.google.com/amp/s/www.mepanews.com/service/amp/rusyanin-suriyedeki-hmeymim-ussune-drone-saldirisi-duzenlendi-16096h.htm)


Hadi Patriot radarı görmedi diyelim alçaktan uçan seyir füzeleri ile ihaları, Skyguard' lar nasıl göremedi bunları? SKYWOLF hocamın yazdığı gibi birileri bu tesisin bilerek vurulmasına izin verdi gibime geliyor banada.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: Mermi - 18 Eylül 2019, 20:41:58
Bu saldırılar bizim içinde ciddi ders niteliğinde. Katmanlı hava savunma ne denli önemli olduğu her geçen gün ortaya çıkıyor. Bu çapta bir saldırı Diyarbakır Ana jet üstümüze gerçekleşse bize ciddi maliyeti olur.  En azından Korkut ve Hisar A bütün hava üslerimizde standart hale getirmeliyiz. Nokta hava savunma çok önemli hale geldi. Yuksek irtifa kadar önemli. Helikopterler ile iha düşürebilir noktada olmalıyız. Asimetrik harp konusuna çok önem vermeliyiz.
Başlık: Ynt: Ortadoğu Yanıyor.
Gönderen: カメせ - 18 Eylül 2019, 23:57:46
Alıntı
Abbayk’taki Aramco tesisini koruyan en az 1 Patriot PAC-2/3 sistemi, 3 Skyguard oldugu ortaya cıktı. Patriot tesise sadece 5 km uzaklıkta.
(https://pbs.twimg.com/media/EEvhy_mX4AAewcD?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEvhy_vW4AAfrn9?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEh9nrfX4AEqBgq?format=png&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEh9nrYWkAAdFqA?format=png&name=small)
Alıntı
yakinlarda 1 batarya Patriot sistemi daha var ve arastırmalara göre o bataryanında boş oldugu ortaya cıktı.(https://pbs.twimg.com/media/EEvkyc1XsAAcsdE?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEvkyglWwAA1VWG?format=jpg&name=small)
https://mobile.twitter.com/FieldMarshalPSO/status/1174276585672888320


@DuitsyWasHere de başka kaynaklardan aldığı uydu fotoğraflarıyla Abbayk’taki Aramco petrol rafineri tesisin etrafında en az 2 Patriot bataryası olduğunu onaylıyor.
(https://pbs.twimg.com/media/EEz9bnIXsAAMg7k?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEz9bnBWwAAuoZj?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEz9bnNXYAABoWC?format=jpg&name=small)
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo  “Dünyadaki en iyi sistemler bile bazen hedefleri vuramıyor.”
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: spear - 19 Eylül 2019, 09:39:47
Irak ta olmayan kimyasal silahları bahane ederek saldıran zihniyet için;  bahane en kolay olan seçenekkk
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: カメせ - 19 Eylül 2019, 10:20:39
Alıntı
Suudi Arabistan'daki ABD'nin Patriotlarının petrol rafinerisine düzenlenen saldırıyı önleyememesi üzerine S.Arabistan, Güney Kore ile hava savunma sistemi alımı görüşmeleri yapmaya karar verdi.
(https://pbs.twimg.com/card_img/1174152118459977729/0Ccd9PTT?format=jpg&name=small)
https://m-en.yna.co.kr/view/AEN20190918005800315?
Başlık: ABD basını: S.Arabistan'ı Patriot'lar koruyamadı
Gönderen: SKYWOLF - 20 Eylül 2019, 09:07:05
ABD basını: S.Arabistan'ı Patriot'lar koruyamadı

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/09/20/s_8761.jpg)

Suudi Arabistan petrol şirketine yapılan saldırılar sonrası ABD basını, Patriot işe yaramıyor şeklinde yorum getirdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, ABD Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Albay Patrick Ryder ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD'nin, petrol şirketi Aramco tesislerine yönelik saldırıya ilişkin Suudi Arabistan'a inceleme konusunda yardım sağladığını belirten Hoffman, şöyle konuştu:

"Orada tam olarak ne olduğuna dair değerlendirmesini yapması için Suudi Arabistan ile çalışıyoruz. Orada değerlendirme ekibimiz var ama Suudi Arabistan'ın saldırının tam olarak nereden geldiğini ve nihai sorumluları ilan etmesini bekleyeceğiz."

ABD'nin askeri olarak bir yanıt verme konusunda karara varıp varmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Hoffman, Savunma Bakanlığı'nın işinin her zaman başkana askeri seçenekler sunmak olduğunu, ancak şu aşamada İran’a yönelik askeri harekat için herhangi bir kararın söz konusu olmadığını söyledi.

"ÇOK KARMAŞIK BİR SALDIRIYDI"
Hoffman, "Öncelikle değerlendirmenin tamamlanması ve bunun sonucunun birine işaret etmesi gerekiyor. Bu henüz olmadı. Bu konuda temkinliyiz ve Suudilerin nihai değerlendirmelerini tamamlayıp kendi sonuçlarını ilan etmelerini bekleyeceğiz." diye konuştu.

Aramco tesislerine yönelik saldırıyı "karmaşık" ve "koordineli" olarak tanımlayan Hoffman, saldırının bölgedeki gerginliği hiç olmadığı kadar tırmandırdığına dikkati çekti.

Hoffman, "Saldırı, çok sayıda hava unsuru kullanılarak eş zamanlı gerçekleştirildi. Hedefledikleri alanları vurdular. Daha önce bu seviyede bir şey görmemiştik." dedi.

"SUUDİLERİ KORUYACAĞIZ"
Albay Ryder da ABD Merkez Kuvvetlerinin (CENTCOM) hem saldırıya ilişkin hem de gelecekte bu tür saldırıların önüne geçmek adına Suudi Arabistan ile görüşmeler yaptığını belirtti.

Genelkurmay sözcüsü, bu konuda spekülasyon yapmak istemediğini ifade ederek, detaylara girmedi.

"BİZİM PATRIOT'LAR İŞE YARAMADI" SORUSU
Ryder, ABD'nin Suudi Arabistan'a sattığı hava savunma sistemlerinin Aramco saldırısını engelleyemediğine ve ABD'nin Amerikan askerlerinin bölgede nasıl koruyacağına ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı:
"Suudilerle, uzun süreli ortaklığımız kapsamında gelecekteki saldırıları engellemek konusunda çalışacağız. Açıkçası daha önce güney sınırlarının savunması konusunda oldukça yardımcı olmuştuk. Bu noktada Suudiler Husi saldırılarının yoğun olduğu güneyde füze ve drone saldırılarına karşı etkili olmuşlardı ancak dediğim gibi ülkenin kuzeyinde de neler yapacağımız konusunda Suudilerle görüşüyoruz."

https://www.ensonhaber.com/abd-basini-sarabistani-patriotlar-koruyamadi.html (https://www.ensonhaber.com/abd-basini-sarabistani-patriotlar-koruyamadi.html)
Başlık: S.Arabistan'ı Patriot'lar koruyamadı
Gönderen: カメせ - 20 Eylül 2019, 13:11:12
ABD basını: S.Arabistan'ı Patriot'lar koruyamadı

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/09/20/s_8761.jpg)

Suudi Arabistan petrol şirketine yapılan saldırılar sonrası ABD basını, Patriot işe yaramıyor şeklinde yorum getirdi.
Alıntı
Abbayk’taki Aramco petrol rafineri tesisin etrafında 2 Patriot bataryası olduğunu ortaya cıkması sonucu.

üst düzey Rus askeri kaynaklar ABD yapımı sistemler Aramco’ya yapılan saldırıda drone’ları püskürtemedi çünkü açıklanan özellikleri ile gerçekler arasında farklılıklar var. “Suudi Arabistan’ın kuzey sınırında 88 Patriot lançeri var, 36 tanesi PAC-2 modifikasyonuna sahip kalan 52 tanesi ise son model PAC-3. Aynı zamanda Basra Körfezi açıklarında 3 ABD destroyeri var, bunlarda AEGIES füze savunma sistemleri ve SM-2 füzeleri mevcut.”

“Şimdi ortaya şu soru çıkıyor, nasıl olur da böylesine güçlü sistemler düzinelerce drone ve seyir füzesini kaçırırlar? Bunun tek bir nedeni olabilir: Patriot ve AEGIS sistemleri iddia edilen özelliklere sahip değiller."
Alıntı
Bahreyn Veliaht Prensi, Bahreyn’in ilk Patriot bataryasını satın almak üzere Washington ile anlaşma imzaladığını duyurdu.
BAHREYN'İN ABD'DEN İLK PATRIOT ALIMI

Görüşmenin başında Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamed el Halife ABD'den ilk Patriot Batarya Sistemi alımı için anlaşma imzaladıklarını belirtirken, "Bundan daha iyi bir zamanlama olamazdı" dedi.

Trump da 'Bahreyn'e sattıkları Patriot'a yaklaşabilen füze savunma sistemi olmadığını' söyledi ve ekledi. Bahreyn'in de çok parası var.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 20 Eylül 2019, 13:46:04
Trump kimin cebinde ne var iyi inceliyor. Tam bir çılgın...  ;D ;D ;D

Alıntı
Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamed el Halife, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump'ın konuğu oldu.

Görüşmeden iki lider arasında, Trump'ın Körfez ülkelerine silah satmayı sevdiğini gösteren ilginç diyaloglar yaşandı.

Obama döneminde savunma bütçesinin çok düşük seviyelerde olduğunu belirten Trump, sırasıyla 700, 718 ve 738 milyar dolarlık yıllık savunma bütçesi onayladığını belirterek "Bu Bahreyn için bile çok para, değil mi?" diye sordu.

Devamında iki liderin arasında şöyle bir diyalog gerçekleşti:

"BAHREYN İÇİN BİLE ÇOK PARA"
Bahreyn Veliaht Prensi: Çok para, efendim.
ABD Başkanı: Bahreyn için bile çok para.
Bahreyn Veliaht Prensi: Çok para.
ABD Başkanı: Ve Bahreyn'in çok parası var. Okey?

Trump, Bahreyn'e de silah sattı

"ZEVK SAHİBİSİNİZ"
ABD Başkanı: Savaş jetlerimizden alıyor musunuz?
Bahreyn Veliaht Prensi: Alıyoruz.
ABD Başkanı: Hangisi?
Bahreyn Veliaht Prensi: F-16.
ABD Başkanı: Muhteşem.
Bahreyn Veliaht Prensi: Burada imzaladık.
ABD Başkanı: Zevk sahibisiniz (Kahkaha).
Bahreyn Veliaht Prensi: Teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: tumucin - 20 Eylül 2019, 13:59:15
patriot ömürleri  gecmistir bundan sonra kimse almaz

nedendir patriotlari  abd gelistirme icin ugrasmiyor
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 20 Eylül 2019, 14:27:13
patriot ömürleri  gecmistir bundan sonra kimse almaz

nedendir patriotlari  abd gelistirme icin ugrasmiyor

Nasıl uğraşmıyor? 
Sürekli geliştiriyor ya! İlk çıktığından bu yana ne kadar değişti!
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: fırtına06 - 20 Eylül 2019, 16:26:57
Şu karikatür Aramco olayında Arabistan'ın başına gelenler konusunda çok anlamlı olmuş :)

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/09/Patriot.jpeg)
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 20 Eylül 2019, 16:38:44
Şu karikatür Aramco olayında Arabistan'ın başına gelenler konusunda çok anlamlı olmuş :)

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/09/Patriot.jpeg)

(https://images-wixmp-ed30a86b8c4ca887773594c2.wixmp.com/f/626f7f20-56da-4a6c-9996-50364c8b9ae2/d7194hs-4a1c3b94-f1bc-4f5b-8499-a937ca4c8cb1.gif?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7InBhdGgiOiJcL2ZcLzYyNmY3ZjIwLTU2ZGEtNGE2Yy05OTk2LTUwMzY0YzhiOWFlMlwvZDcxOTRocy00YTFjM2I5NC1mMWJjLTRmNWItODQ5OS1hOTM3Y2E0YzhjYjEuZ2lmIn1dXSwiYXVkIjpbInVybjpzZXJ2aWNlOmZpbGUuZG93bmxvYWQiXX0.-vVG2QBZJLtATz6ss-fb8mGPS-vca3CzhODhsdyB6pw)
Başlık: PATRIOT PAC-3 balistik füzelere karşı test edildi
Gönderen: fırtına06 - 09 Kasım 2019, 21:40:10
ABD’li Lockheed Martin firması tarafından geliştirilen PATRIOT PAC-3 Maliyet Azaltma Girişimi (CRI) Füzeleri, New Mexico’da bulunan test merkezinde gerçekleştirilen test atışı esnasında, iki adet taktik balistik füzeyi (TBM) başarılı bir şekilde imha etti. ABD Ordusunun Saha Gözetim Programı (FSP) kapsamında gerçekleştirilen testler, PAC-3 füzesinin güvenirliğinin doğrulanması için yapılıyor.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/11/PATRIOT-PAC-3-CRI-696x462.jpg)

Lockheed Martin tarafından yapılan açıklamaya göre ABD Ordusu liderliğinde gerçekleştirilen balistik füze savunma testi, PAC-3 füze ailesinin Hit-to-Kill yeteneğini gösterdi. Test ayrıca PAC-3’ün; gelen füzeleri tespit etme, izleme ve müdahale etme yeteneğini de teyit etti. Test, ABD Ordusu temsilcileri ile mevcut ve potansiyel yabancı askeri satış (FMS) PAC-3 müşterileri tarafından gözlemlendi.

PAC-3 CRI ve MSE; taktik balistik füzeler, seyir füzeleri ve uçaklar da dahil olmak üzere gelen tehditlere karşı savunan yüksek hızlı önleyicilerdir. ABD, Almanya, Kuveyt, Japonya, Katar, Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan Krallığı, Tayvan, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Romanya, Polonya, İsveç ve Bahreyn olmak üzere 14 ülke, bu füzeleri kullanmaktadır.

https://www.savunmasanayist.com/haberler/patriot-pac-3-balistik-fuzelere-karsi-test-edildi/ (https://www.savunmasanayist.com/haberler/patriot-pac-3-balistik-fuzelere-karsi-test-edildi/)
Başlık: Yunan Patriotları Suudi Arabistan Yolcusu
Gönderen: fırtına06 - 18 Ocak 2020, 19:02:46
Yunanistan merkezli Militaire News yayın organına göre Yunanistan, ülke savunması için tedarik edilen Patriot hava savunma sistemlerini Suudi Arabistan'a gönderecek. Talep, "çok uluslu bir şemsiye" oluşturmak isteyen ABD'den geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bu talebe olumlu cevap verdi. Yunan Patriot sistemleri Suudi Arabistan'ın bölgedeki ülkelerle çatışmasında yer almayacak. Suudi Arabistan sevkıyatın mali maliyetini karşılayacak.

(https://c4defence.com/ImageM/ae719021-0ef2-44f8-85dc-3eaf3be44cf2.jpg)

https://www.c4defence.com/Gundem/yunan-patriot-suudi-arabistan-yolcusu/9204/1 (https://www.c4defence.com/Gundem/yunan-patriot-suudi-arabistan-yolcusu/9204/1)
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 18 Ocak 2020, 20:57:38
Yunanistan merkezli Militaire News yayın organına göre Yunanistan, ülke savunması için tedarik edilen Patriot hava savunma sistemlerini Suudi Arabistan'a gönderecek. Talep, "çok uluslu bir şemsiye" oluşturmak isteyen ABD'den geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bu talebe olumlu cevap verdi. Yunan Patriot sistemleri Suudi Arabistan'ın bölgedeki ülkelerle çatışmasında yer almayacak. Suudi Arabistan sevkıyatın mali maliyetini karşılayacak.

https://www.c4defence.com/Gundem/yunan-patriot-suudi-arabistan-yolcusu/9204/1 (https://www.c4defence.com/Gundem/yunan-patriot-suudi-arabistan-yolcusu/9204/1)

Ben bundan bir şey anlamadım. ???
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: fırtına06 - 18 Ocak 2020, 21:34:45
Yunanistan merkezli Militaire News yayın organına göre Yunanistan, ülke savunması için tedarik edilen Patriot hava savunma sistemlerini Suudi Arabistan'a gönderecek. Talep, "çok uluslu bir şemsiye" oluşturmak isteyen ABD'den geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bu talebe olumlu cevap verdi. Yunan Patriot sistemleri Suudi Arabistan'ın bölgedeki ülkelerle çatışmasında yer almayacak. Suudi Arabistan sevkıyatın mali maliyetini karşılayacak.

https://www.c4defence.com/Gundem/yunan-patriot-suudi-arabistan-yolcusu/9204/1 (https://www.c4defence.com/Gundem/yunan-patriot-suudi-arabistan-yolcusu/9204/1)

Ben bundan bir şey anlamadım. ???

Daha ayrıntılı bir haber...


Yunanistan, Patriot hava ve füze savunma sistemini Suudi Arabistan’a gönderiyor.

Suudi Arabistan’ın “çok uluslu bir hava kalkanı oluşturmak amacıyla” ABD aracılığıyla istediği Patriot sisteminin gönderilmesine Yunan Dışişleri Bakanlığı ve Yunan Genelkurmay Başkanlığı’ndan onay çıkarken, Yunan Milli Savunma Bakanlığı ise çekincelerini dile getirdi.

Patriot sisteminin Suudi Arabistan’a gönderilmesi Yunan hava savunmasında açığa neden olabilir. Ancak Yunan basınıza göre, Savunma Bakanlığı’nı asıl düşündüren konunun öngörülemeyen bir silahlı çatışmaya Yunanistan’ın müdahil olma ihtimali.

Suudi Arabistan’ın Yemen ile çatıştığı biliniyor ve Yunan Patriot sistemlerinin gönderilmesi de bu savaşa müdahil olma gibi yorumlanabileceği endişeleri hakim.

Yunan Dışişleri Bakanlığı ise Milli Savunma Bakanlığı’na gönderdiği yazılı raporda “Yunan Patriot sistemlerinin Suudi Arabistan’a gönderilmesinin hiçbir şekilde askeri çatışmaya müdahil olma sayılmaması gerektiği” vurgulandı.

Raporda ayrıca “Patriot’ların gönderilmesinin Suudi Arabistan’ı Yunanistan’ın ulusal çıkarlarını desteklemeye sevk edeceği” belirtildi.

https://ahval.me/tr/yunanistan/yunanistan-arabistan-dayanismasi-yunan-patriot-fuzeleri-ciddeye-gidiyor (https://ahval.me/tr/yunanistan/yunanistan-arabistan-dayanismasi-yunan-patriot-fuzeleri-ciddeye-gidiyor)

Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 18 Ocak 2020, 22:09:16
Suudiler Nato üyesi mi?
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: fırtına06 - 18 Ocak 2020, 23:06:27
Suudiler Nato üyesi mi?

Değil hocam ama petrol var ve tek mesele para. Amerikalılar petrol kuyularını, hemde aldıkları parayı korumanın derdinde birde işin içine diğer devletleri de katma peşindeler. Daha geçen günlerde Suudiler, Amerikalılara ülkelerini koruyorlar diye masrafları için 500 milyon dolar verdiler. Suudilerden Amerikalılara düzenli olarak para akıyor sizde biliyorsunuz ki Suudiler o kadar Amerikan silahını boşuna almıyor. Zaten bu silahları doğru dürüst kullanamadıklarından belli niye aldıkları çünkü Yemen'de Husilere karşı rezil oldular. Yunanistan'da Amerikan yalakası olduğu için ve tek dertleri Türkiye ile uğraşmak olduğu için, Amerikalılarla iyi geçinmeye çalışıyorlar ve Amerikalıların her dediğini yapıyorlar. Bu yaptıkları kendi ülkelerinde bile bazen tepkilere neden oluyor.
Başlık: ABD'den Kuveyt'e 1.4 milyar dolarlık Patriot satışı
Gönderen: fırtına06 - 30 Mayıs 2020, 00:01:06
ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuveyt'e Patriot sistemlerinin tamir ve idamesi ile füze önleme mühimmatı tedariki için 1 milyar 425 milyon dolarlık askeri satışa onay verilmesine karar verdi.

(https://cdntr1.img.sputniknews.com/img/103283/41/1032834153_0:219:3500:2113_1000x0_80_0_1_310acfd1688f530155d7d693d0cf44d8.jpg.webp)

ABD Savunma, Güvenlik, İşbirliği Ajansı, Kuveyt'e dış askeri satış kapsamında sağlanan ve değerleri 800 milyon, 425 milyon ve 200 milyon dolarlık üç satış paketine ilişkin açıklama yaptı.

Satışa ilişkin açıklamada, 800 milyon dolarlık pakette 84 adet İleri Kabiliyet Patriot (PAC-3) Füze Önleme Mühimmatı ve kapsülleri, 2 Füze Önleme Test Mühimmatı, 35 modernize edilmiş Patriot Modifikasyon Kiti ve Füze Fırlatma Rampası ile ilgili elemanlarının bulunduğu belirtildi.

200 milyon dolarlık satış paketinde ise Patriot GEM-T tipi füze ve füze parçalarının tamir hizmeti, gerekli test ve destek ekipmanı, teknik veriler ve personel eğitim dokümanlarının bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, 425 milyon dolarlık satış paketinin de PAC-3 Alan Gözlemleme Programı, her ülkeye münhasır Patriot Füze Destek Merkezi ve ilgili ekipmanlarının yanı sıra Kuveyt Füze Montaj ve Demontaj Tesisi için teknik destek, tamir, bakım, idame ve ekipman hizmetlerini içerdiği kaydedildi.

Satışla ilgili tebligat Kongreye iletilirken, satışın gerçekleşmesi için Kongrenin 30 iş günü içinde itiraz etmemesi gerekiyor.

https://tr.sputniknews.com/savunma/202005281042140133-abdden-kuveyte-14-milyar-dolarlik-patriot-satisi/
Başlık: Patriot PAC-3 MSE taktik balistik füze vurdu
Gönderen: fırtına06 - 26 Haziran 2020, 23:28:38
Patriot Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) için geliştirilen PAC-3 MSE önleyicisi, Lockheed Martin tarafından gerçekleştirilen test esnasında balistik hedef vurdu.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2018/07/1-696x462.jpeg)

ABD’li Lockheed Martin şirketi tarafından Patriot HSFS için geliştirilen PAC-3 MSE hava savunma füzesi, White Sands Füze Test Merkezi’nde gerçekleştirilen test esnasında bir taktik balistik füze hedefini başarıyla vurdu. Başarılı gerçekleşen test faaliyeti esnasında, sistem üzerindeki yazılım ve donanım yükseltmelerinin doğrulanması gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili olarak Lockheed Martin Başkan Yardımcısı Brenda Davidson tarafından yapılan açıklamada, “Sürekli olarak PAC-3 füzesini iyileştirmenin, yeteneklerini artırmanın ve füzenin artan sayıda potansiyel tehdide karşı savunma yeteneğini genişletmenin yollarını arıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

https://www.savunmasanayist.com/patriot-pac-3-mse-taktik-balistik-fuze-vurdu/ (https://www.savunmasanayist.com/patriot-pac-3-mse-taktik-balistik-fuze-vurdu/)
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: tumucin - 27 Haziran 2020, 19:32:52
yalan haber yasilim ile füze menzili usamaz

füzenin boyu ve boosterini boyunu büyütmezi  gerekir
Başlık: Tayvan hayvanat bahçesine Patriot PAC-3 yerleştirdi
Gönderen: fırtına06 - 15 Temmuz 2020, 12:05:32
Tayvan Silahlı Kuvvetleri, başkent Taipei’nin güneyinde bulunan Taipei City Hayvan Bahçesi’ne Patriot PAC-3 Hava Savunma Füze Sistemi bataryası konuşlandırdı.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/07/Tayvan-Patriot-696x406.jpg)

Tayvan Silahlı Kuvvetleri, ülke çapında icra edilen Han Kuang (Hanguang) adlı askeri tatbikatın bir parçası olarak; başkent Taipei’nin güneyinde bulunan Taipei City Hayvan Bahçesi’ne, Patriot PAC-3 Hava Savunma Füze Sistemi bataryası konuşlandırdı. Hayvanat bahçesinin otoparkına konuşlandırılan Patriot PAC-3 sistemine ait radarı ve füze fırlatma aracını gören siviller oldukça şaşırmışken, olay sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı.

Edinilen bilgiye göre Han Kuang Tatbikatı, Tayvan’ın Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelecek olası bir saldırıya karşı hazır olması için gerçekleştiriliyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin yoğun tehdidine maruz kalan Tayvan, söz konusu tatbikatı 2011 yılından beri aralıksız her yıl düzenliyor.

https://www.savunmasanayist.com/tayvan-hayvanat-bahcesine-patriot-pac-3-yerlestirdi/ (https://www.savunmasanayist.com/tayvan-hayvanat-bahcesine-patriot-pac-3-yerlestirdi/)
Başlık: Patriot füzesinin parçaları Polonya'da üretilecek
Gönderen: fırtına06 - 09 Eylül 2020, 19:41:44
Polonya merkezli Military Aviation Works WZL1 ile ABD’li Lockheed Martin şirketleri, Patriot Hava Savunma Füze Sistemi ve PAC-3 füzelerinin parçalarını üretmek için Polonya’da bir üretim tesisi kurdu.

Lockheed Martin’e göre; Deblin’deki yeni tesis, geçen yıl Mart ayında imzalanan ‘Wisla’ Hava ve Füze Savunma Sistemi Programının bir parçası. WZL1 ve Lockheed Martin, 2018 yılında Lockheed Martin tarafından Polonya Devlet Hazinesi ile imzalanan bir ofset anlaşması kapsamında iş birliğine başlamıştı. Sözleşmenin bir parçası olarak Lockheed Martin, PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3, Missile Segment Enhancement)’nin bazı parçalarının üretimi ve kalifikasyonu için WZL1 ile iş birliği yapacak.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/08/Patriot-696x487.jpg)

Polonya Silahlanma Grubu (PGZ) ile Lockheed Martin arasında Mart 2019’da imzalanan ofset anlaşmaları, PAC-3 MSE fırlatıcı rampalarını ve füze unsurlarının üretimini ve bunların Polonya’daki testlerini kapsıyor.

Polonya tarafından tercih edilen F-16 savaş uçağı, C-130 Hercules nakliye uçağı ve HIMARS füzelerinin üreticisi olan Lockheed Martin, 1997 yılından bu yana Polonya Savunma Bakanlığı ile iş birliği yapıyor.

https://www.savunmasanayist.com/patriot-fuzesinin-parcalari-Polonya'da-uretilecek/ (https://www.savunmasanayist.com/patriot-fuzesinin-parcalari-Polonya'da-uretilecek/)
Başlık: Romanya, ilk Patriot.
Gönderen: カメせ - 18 Eylül 2020, 12:14:02
Alıntı
Romanya, ilk Patriot PAC-3 hava savunma füze sistemini teslim aldı.
(https://pbs.twimg.com/media/EiLehnyXsAIlPi0?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/EiLeiA2XcAET7us?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/ssysfakb/status/1306851520433053698
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: tumucin - 18 Eylül 2020, 15:31:25
Bizim hava savunma sistemi siper buna 10 basar
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: merzifonlu - 18 Eylül 2020, 16:06:46
Bizim hava savunma sistemi siper buna 10 basar

Fiilen olmayan bir sistemle mi kıyaslıyoruz Patriot'u?
Başlık: Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
Gönderen: tumucin - 18 Eylül 2020, 21:39:01
yemenden atilan füzeyi durduramadi patriot yaslandi artik birakmazi gerekir  patriot

uzun menzilli hava savunma sistemi degil orta menzilli hava savunma sistemi  patriot
Başlık: Hollanda’dan Patriot PAC-3 MSE siparişi
Gönderen: fırtına06 - 25 Eylül 2020, 22:10:29
ABD Dışişleri Bakanlığı, Hollanda’ya 34 adet PAC-3 MSE Hava Savunma Füzesi satışını içeren olası bir yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu satış; 34 adet Patriot PAC-3 MSE Hava Savunma Füzesi’ni, Eğitim Sistemlerini, yedek parçaları ve lojistik destek hizmetlerini kapsıyor. Programın toplam tahmini bedeli ise 241 milyon ABD Doları olarak açıklandı. Programın ana yüklenicisi ise Lockheed Martin şirketi olacak.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/07/Patriot-696x463.jpg)

ABD makamları, söz konusu satış ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Önerilen bu satış, Hollanda’nın mevcut ve gelecekteki düşman tehditlerini karşılamak için füze savunma kapasitesini geliştirecek. Hollanda; Patriot füzelerini, vatan savunmasını güçlendirmek ve bölgesel tehditleri caydırmak için kullanacak. Hollanda, bu teçhizatı kendi silahlı kuvvetlerine adapte etmekte zorluk çekmeyecek.” ifadelerine yer verildi.

https://www.savunmasanayist.com/hollandadan-patriot-pac-3-mse-siparisi/ (https://www.savunmasanayist.com/hollandadan-patriot-pac-3-mse-siparisi/)