DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Yerli Hava Sistemleri ile İlgili Gelişmeler => Konuyu başlatan: Şahinbey - 10 Aralık 2009, 10:04:04

Başlık: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: Şahinbey - 10 Aralık 2009, 10:04:04
Türkiye'nin elektronik devi Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı. Önümüzdeki yıl üretime başlanacak insansız casus uçağının savunma sanayiinin gelişmesine büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, insansız hava aracına 30-40 milyon dolar civarında yatırım yaptıklarını belirterek, önümüzdeki sene üretimine başlayacaklarını açıkladı. Deneme uçuşlarının başarıyla tamamlandığını belirten Zorlu, "Bu konuda devlet, savunma sanayi ve askeriye çok büyük destek verdi. Alım garantisi verdiler. Yerli bir üretim olması için büyük destek oldular. Dediler 'düşerse yenisini vereceksiniz.' Onu da kabul ettik." dedi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından düzenlenen 'Girişimcilik Haftası'na katıldı. Zorlu, Akdeniz Üniversitesi'nde düzenlenen konferansta grubun faaliyetleri hakkında bilgi vererek öğrencilere girişimciliği anlattı. Zorlu, elektronik, enerji ve tekstil alanında büyük yatırımları olduğunu, savunma sanayiinde de iddialı olduklarını söyledi. İnsansız uçak üretim çalışmalarının devam ettiğini, önümüzdeki sene seri üretime geçmeyi planladıklarını aktaran Zorlu, "Uçaklarımız Türk ordusu tarafından beğenildi. Büyük destek verdiler. 3- 4 senedir üzerinde çalışıyorduk. Deneme uçuşlarımızı başarıyla tamamladık. Herhangi bir sorun yok. Gelecek sene Vestel'in insansız uçakları sınır bölgelerini kuruyacak." diye konuştu.

Zorlu, projede 20- 30 mühendis çalıştığını kaydederek "Yapamayacağımız bir şey yok. Yarın bakarsınız yolcu uçağı da yapabiliriz. Yolcu... Füze de yapabiliriz." ifadelerini kullandı. İnsansız uçağın 2011-2012 yıllarında büyük ihracat potansiyeline de sahip olacağını savunan Zorlu, şu bilgileri verdi: "Vestel'in yaptığı daha uzun müddet havada kalabiliyor. 12 saat havada kalıyor. Önümüzdeki yıl bunu 20 saate çıkarmayı planlıyoruz. 4,5 kiloluk bir uçak. Daha fazla yakıt alabiliyor."

Zorlu, Ar-Ge'ye verdikleri önem sayesinde bugün dünyada uydu alıcısı ve TV'de rakipleriyle başa baş gittiklerini dile getirdi.

ZORLU, 20 MİLYAR DOLARLIK MADEN BULDU

Ahmet Nazif Zorlu, enerji, tekstil, elektronik, beyaz eşya ve gayrimenkulden sonra madenciliğe de girdiklerini dile getirdi. Bu çerçevede nikel madenine yönelik 4 yıldır araştırma yaptıklarını belirten Zorlu, Manisa ve Eskişehir'de 20 milyar dolar değerinde nikel madeni bulduklarını kaydetti.

Kazıların 2- 3 yıl daha devam edeceğini aktaran Zorlu, şöyle devam etti: "Manisa Gördes'te rafineriyi kurmaya başlayacağız. Toprak altında kalmış zengin maden yataklarımız var. Zorlu Grubu olarak, ileriye dönük madencilikte de bu ülkeye katkıda bulunacağız."

"800 MİLYON DOLAR ÖDEDİK, AMA İMARINI 27 AYDA ANCAK ALABİLDİK"

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, 800 milyon dolara aldığı Karayolları arazisinin imar planında yaşadığı sıkıntıyı da anlattı. Zincirlikuyu'daki arazinin geçen nisan ayında imar planının iptal edildiğini hatırlatan Zorlu, bu süreçte birçok defa bürokratik engellemelerle karşılaştığını ileri sürdü.

Zorlu şunları dile getirdi: "Devlete 800 milyon dolar para verdik. Fakat imarını almak için 27 ay uğraştık. Şu anda bu projede 1500 kişi çalışıyor. Mart ayından sonra 3 bin kişi çalışacak. Bu projede yaklaşık 4 bin kişi istihdam edilecek. Böyle bir projeyi her sene ertelerseniz sermayedar zarar görür ve yatırımdan vazgeçer. Ülke olarak çok destek oldular. Ama önümüzde çok büyük bir bürokrasi var."

Projenin Avrupa ve Dubai'de ödül aldığını ifade eden Zorlu, "Dünyada bin proje arasından ilk 8'e kaldı. Son elemelerde de 5'e kaldı. Şu anda dünyanın en çok oy alan projesi oldu. Burada 5 tane kompleks olacak. Alışveriş merkezi, iş merkezi, kültür ve kongre merkezi yer alacak. Gençlere elektronik kütüphane yapılacak. 2 bin 300 kişilik konser ve kongre salonu inşa edilecek. 5 yıldızlı otel, boğaz manzaralı rezidanceler olacak. bol yeşil alanı var. Ülkenin gelişmesine büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Bu projenin benzerini Antalya'da da yapacağız." şeklinde konuştu.

"DÜNYA MARKALARINA YAZILIM SATIYORUZ"

Zorlu, LCD ekran TV üretmek için birçok kişiye yalvardığını, ancak kimsenin kulak vermediğini dile getirdi. Şimdi Vestel'in dünya markalarına yazılım sattığını kaydeden Zorlu, şöyle devam etti: "Pixellence ile dünyanın en iyi markalarına yazılım satıyoruz. Ama bunu Ankara maalesef görmüyor. Ama son zamanlarda az da olsa işadamlarının değeri anlaşılmaya başladı. Bugün Vestel 30 milyon cihaz üretim kapasitesine sahip ve dünyayla yarışıyor. 12 milyon TV'yi hiç yatırımsız üretebiliyoruz. 15 milyon beyaz eşyayı çok az yatırımla yapabiliriz. 40 milyon cihazı bu gün sipariş gelsin bir yıl içinde hazırlarız. Bu güce sahibiz."

Zorlu, öğrencilerin yabancı sermayeyle ilgili sorularına da cevap verdi. Yabancı sermayeden korkulmaması gerektiğini vurgulayan Zorlu, "Yabancı sermayeden korkmayın. Yeter ki gelsin. Buraya para geldiği vakit millileşiyor. O adam vergisini vermeden parasını dışarıya çıkaramaz. O geldikçe devam eder gider. Bunun için yabancı sermayeden hiç korkmayın." değerlendirmesinde bulundu.

Direkt yabancı ortağının olmadığını, halk açık şirketlerde yabancıların hissesinin olabileceğini ifade eden Zorlu, "Ama yabancı ortakla her zaman iş yaparım. Söz sahibi olmak kaydıyla her zaman yabancı ortağa açığız." dedi.

Zorlu Holding, krize rağmen geçen sene yüzde 5 büyüdü ve 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Geçtiğimiz sene 10 milyon televizyon üretti. Bunun 9 milyonunu ihraç etti. Vestel, 127 ülkeye ihracat yaparak geçen yıl 4 milyar dolar ciro elde etti. Vestel, dünyanın 5 TV üreticisi arasında yer alıyor.


http://www.gunlukhaberler.com/haber-Vestel-insans305z-u231ak-denemelerini-tamamlad305-2010da-252retime-ba351l305yor-44362/
Başlık: Heron'u Bırak Vestel'e Bak
Gönderen: SKYWOLF - 26 Aralık 2009, 12:54:30
Heron'u Bırak Vestel'e Bak

26 Aralık 2009 Cumartesi 10:53
Vestel'in yürüttüğü insansız hava aracı üretim projesinde deneme çalışmalarının tamamlandığı belirtiliyor.


Vestel'in yürüttüğü insansız hava aracı üretim projesinde deneme çalışmalarının tamamlandığı, bu konuda Türk ordusunun kullanımı için açılacak ihale sürecinin beklendiği ifade edildi.

Vestel Üst Yöneticisi (CEO) Ömer Yüngül, tümüyle Türk mühendislerin görev aldığı insansız hava aracı projesinde son aşamaya gelindiğini belirtti. Yaklaşık 20 milyon dolarlık maliyetli proje kapsamında deneme uçuşlarının tamamlandığını kaydeden Yüngül, 'Ürettiğimiz iki uçaktan biri Sinop'ta düştü.

Uçağın üzerinde gerekli geliştirmeler yapıldı. Ürettiğimiz uçak ABD ve İsrail'in geliştirdiği uçaklarla rekabet edebilir seviyede' dedi. Şu anda üretime hazır durumda beklediklerini dile getiren Yüngül, sivil amaçlar için de kullanılabilecek aracın öncelikle askeri amaçlı değerlendirileceğini ifade etti. Yüngül, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımı için açılacak ihale sürecini bekliyoruz. Bu ihale bizim için çok önemli çünkü Türk ordusuna sattığınız ürün çok önemli bir referans teşkil ediyor. Bir iki ay içinde bu ihalenin açılacağı belirtiliyor. Bu ihale sonrası dış pazara yönelik çalışmalar da başlayacak.'

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=223923
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: armata - 29 Kasım 2010, 15:31:13
Vestel'in kendi teknolojisiyle üretmeyi başardığı insansız hava aracının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları için açılan ihaleyi kazandığı, anlaşmanın imzalanmasının ardından üretime başlanacağı bildirildi.

Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, yaptığı açıklamada, Vestel'in savunma sanayisinde önem verdiği projeler arasında yer alan insansız hava aracında önemli bir aşamaya geldiklerini belirtti.

Dünyada özellikle ABD ve İsrail'in etkin olduğu bu sektörde Türk teknolojisini geliştirmek üzere çalışma başlattıklarını, bütünüyle Vestel mühendislerinin geliştirdiği aracın test uçuşlarını tamamlayarak, TSK ihtiyaçları için açılan ihaleye girildiğini anlatan Yüngül, ''TSK'nın ihtiyaçları için açılan ihaleyi kazandık.

Ancak anlaşma henüz imzalanmadı. Kısa bir süre içinde imzalayacağız. Toplam 20 milyon dolarlık bir proje olacak. 2 filoda 2 yer istasyonu ve 8 insansız hava aracı üreteceğiz. Üretimi Ankara'da yapacağız. Bu bizim için iyi bir başlangıç olacak'' dedi.

İnsansız hava aracı üretiminin, bir çok dalda teknoloji geliştirme projesi bulunan Vestel için en heyecan verici projelerden birisi olduğuna işaret eden Yüngül, bu alanda biran önce sonuç elde etmek istediklerini ancak savunma sektöründe bu tip projelerin hızlı yürümesinin mümkün olamadığını dile getirdi.

İLK ÜÇ HEDEFİ

TSK için yapacakları üretimin dünya pazarlarına açılmada kendileri iyi bir referans olacağını, ayrıca sivil kullanım için de üretim yapabileceklerini kaydeden Yüngül, ürettikleri hava aracının ABD ve İsrail'in geliştirdiği teknolojinin altında bulunmadığını, gelecekte çok daha iyi olacaklarını ifade etti.

Yüngül, dünya pazarında önemli bir yer elde etmeyi planladıklarını belirterek,''İnsansız hava aracı üretimi konusunda 7-8 yıllık periyotta dünyada ilk üçte yerimizi alırız. Şu anda önemli olan ilk ihale sonucu ürettiğimiz uçakların biran önce görevlerine başlaması''diye konuştu.

Hava savunma teknolojisinin insansız araçlara yöneldiğini, ABD önderliğinde geliştirilen F 35'in son insanlı savaş uçağı olacağını kaydeden Yüngül, artık ülkeler için yeni rekabet alanının insansız araçlar olduğunu, bu teknolojiye sahip olmanın çok önemli hale geldiğini söyledi.

Yüngül, Türkiye'de TAI'nin de insansız hava aracı ürettiğine dikkat çekerek, ''TAI ile başka bazı projelerde işbirliklerimiz var. Şu anda yok ama bu konuda TAI ile gelecekte işbirliğimiz olabilir'' dedi.

AA

http://www.haber7.com/haber/20101129/Vestelin-IHAsi-TSK-ihalesini-kazandi.php
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: RekarnO - 29 Kasım 2010, 15:58:23
Zaten vestelin Karayel i ihalede seçilmemişmiydi Son SSİK toplantısında?
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: armata - 29 Kasım 2010, 16:08:11
Zaten vestelin Karayel i ihalede seçilmemişmiydi Son SSİK toplantısında?

Hem Vestel'den hem Baykar Makine'den alınacaktı hesapta ama sonra neolduysa artık;nato sertifikası denildi hala ses seda yok.
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: Hawkerx - 29 Kasım 2010, 16:19:08
(http://img706.imageshack.us/img706/2361/vestelkarayel.jpg)

Ya ben bu ihayı fıstık gibi

(http://www.trsavunma.com/files/galeri/hava/baykar-caldiran/26837-1.jpg)

Çaldıranın ihasına tercih edenlerde kafa varmı yahu
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: kanas - 30 Kasım 2010, 18:54:10
([url]http://img706.imageshack.us/img706/2361/vestelkarayel.jpg[/url])

Ya ben bu ihayı fıstık gibi

([url]http://www.trsavunma.com/files/galeri/hava/baykar-caldiran/26837-1.jpg[/url])

Çaldıranın ihasına tercih edenlerde kafa varmı yahu


+ 100000000000000
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: AVCI - 30 Kasım 2010, 20:31:42
Alıntı
+ 100000000000000

-1000000000 nedir bu yahu.İki kelime edecek mecaliniz yokmu.

Alıntı
Çaldıranın ihasına tercih edenlerde kafa varmı yahu

Bende vestelin ihasını beğenmedim bunun için size, ''sizde kafa varmı yahu'' demek mi gerekiyor.Bu nasıl yorum Allah aşkına.Nedir beğenmediğiniz anlatın hele bizde bilelim.Optik olarak güzel bulmadıysanız,o sizin probleminiz işini yapıyorsa fazla söze gerek yoktur.Foruma katkı sağlamak böyle olmaz arkadaşlar,yapıcı manada belirtin düşüncelerinizi.Katılmasak bile böyle saçma tartışmalara girmeyiz en azından.

Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: Hawkerx - 30 Kasım 2010, 20:48:01
Alıntı
+ 100000000000000

-1000000000 nedir bu yahu.İki kelime edecek mecaliniz yokmu.

Alıntı
Çaldıranın ihasına tercih edenlerde kafa varmı yahu

Bende vestelin ihasını beğenmedim bunun için size, ''sizde kafa varmı yahu'' demek mi gerekiyor.Bu nasıl yorum Allah aşkına.Nedir beğenmediğiniz anlatın hele bizde bilelim.Optik olarak güzel bulmadıysanız,o sizin probleminiz işini yapıyorsa fazla söze gerek yoktur.Foruma katkı sağlamak böyle olmaz arkadaşlar,yapıcı manada belirtin düşüncelerinizi.Katılmasak bile böyle saçma tartışmalara girmeyiz en azından.E zaten bizde vestelin ihasını beğenmedik ya sayın avcı. dedimki bu vestelin ihasını güzelim çaldırana tercih edenlerde kafa yokmu dedim.
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: boxer - 30 Kasım 2010, 21:14:01
Hawkers iki firmadan da (bayraktar ve vestel) iha alınacaktı diye biliyorum bu karar iptal mi sadece vestel den mi alınacak?Bahsedilen sertifika neyse vestel in aldığı gibi bayraktar da alsın.
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: Ateş - 30 Kasım 2010, 22:36:22
Çaldıran Taktik İHA

Kanat açıklığı     :9
Uzunluğu           :5.5
Menzil                :250 km
Görev süresi      :10-16 saat
Op.İrtifa             :23000
Tavan irtifası      :30000


Karayel Taktik İHA

Kanat açıklığı     :10
Uzunluğu           :6
Menzil                :160-200 km
Görev süresi      :10 saat
Op.İrtifa             :18000
Tavan irtifası      :18000

http://www.savunmasanayi.net/anka-basarisi-ve-insansiz-hava-araclari/anka-basarisi-ve-insansiz-hava-araclari/


Çaldıranın üstünlüğü gözle görülür derecede.
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: TR(B) - 02 Aralık 2010, 10:53:50
Vestelin insansız hava aracı israille ortak yapımmı?
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: SKYWOLF - 02 Aralık 2010, 11:02:51

Hava savunma teknolojisinin insansız araçlara yöneldiğini, ABD önderliğinde geliştirilen F 35'in son insanlı savaş uçağı olacağını kaydeden Yüngül, artık ülkeler için yeni rekabet alanının insansız araçlar olduğunu, bu teknolojiye sahip olmanın çok önemli hale geldiğini söyledi.


Sayın Yüngül'ün herhalde havacıktaki gelişmelerden pek haberi yok.  Birincisi dünyada savaş uçağı üreten tek ülke ABD değil. Sonrasında ise senelerdir süren F-35 projesinin ardından Rusya da kendi insanlı savaş uçağını geliştirdi (PAKFA) ve geliştirmeye devam ediyor mesela. Geliştirilen veya düşünülen başka insanlı savaş uçakları da var. Bunun sonu yok. Kısacası son insanlı savaş uçağı diyerek kimseyi kandırmaya gerek yok.
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: AVCI - 04 Ocak 2011, 19:48:20
Mynet'te Vestel karayel ile ilgili bir video yayınlandı.


http://video.mynet.com/habervideo/Savunma-sanayinde-buyuk-devrim/1070298.swf"

Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: rstr617 - 04 Ocak 2011, 20:13:05
F-35 abd'nin son insanlı uçak projesidir dünyanın değil. Bu durum çok sık karıştırılıyor.
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: Hawkerx - 04 Ocak 2011, 20:19:59
Mynet'te Vestel karayel ile ilgili bir video yayınlandı.


[url]http://video.mynet.com/habervideo/Savunma-sanayinde-buyuk-devrim/1070298.swf[/url]"
Adam orda karayelin menzili 150 km dedi. Çaldıranınki 1500 km şakamı bu ?
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: QRI - 04 Ocak 2011, 20:21:33
uydu baglantisi olmadan 1500 km mumkunmu?
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: rstr617 - 04 Ocak 2011, 20:21:47
Mynet'te Vestel karayel ile ilgili bir video yayınlandı.


[url]http://video.mynet.com/habervideo/Savunma-sanayinde-buyuk-devrim/1070298.swf[/url]"
Adam orda karayelin menzili 150 km dedi. Çaldıranınki 1500 km şakamı bu ?

Maks. 200 km çaldıranın menzili. Operasyonel menzili de 150 km.
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: Hawkerx - 04 Ocak 2011, 20:26:27
Mynet'te Vestel karayel ile ilgili bir video yayınlandı.


[url]http://video.mynet.com/habervideo/Savunma-sanayinde-buyuk-devrim/1070298.swf[/url]"
Adam orda karayelin menzili 150 km dedi. Çaldıranınki 1500 km şakamı bu ?

Maks. 200 km çaldıranın menzili. Operasyonel menzili de 150 km.


İsrail'in, Heron operatörlerini geri çağırmasının ardından, istihbarat toplama görevi Türk yapımı insansız hava araçlarına (İHA) verildi. Gözcü adı verilen İHA'lar şu anda Güneydoğu'da istihbarat topluyor. Yakın bir zamanda bu görevi daha gelişmiş olan Çaldıran'lar yapacak.
İsrail'in istihbarat uçağı olarak bilinen Heron'larla ilgili Türk subaylara eğitim veren operatörlerini geri çağırmasının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) B planını devreye soktu. Yazla birlikte artan terör faaliyetlerine dönük istihbarat toplama görevi, Türk şirketi Baykar tarafından geliştirilen 'insansız hava araçları'na (İHA) verildi. TSK'nın envanterine 'Gözcü' olarak giren İHA'lar, şu anda Güneydoğu'da istihbarat topluyor. 15 km menzile sahip uçaklar, saatte 55 km hızla uçuyor. 12 bin feet'e kadar yükselirken havada bir saat kalabiliyor. Türk İHA'ları, Efes 2010 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nda da kullanılmıştı. Zaman, geçtiğimiz gün, iki ülkenin yaşadığı krizin ardından İsrail'in operatörleri geri çağırdığını yazmış ve Türk subayların eğitimi tamamlanmadığı için Heron'ların uçurulmasıyla ilgili sıkıntılar yaşandığını dile getirmişti. Haberin ardından Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yaptığı açıklamada, bunu doğrulamıştı. Gönül, Heron'ların uçurulmasında bir sorun yaşanmayacağını kaydetse de, savunma çevrelerinde bu uçakların bir süredir havalanmadığı iddia ediliyor.

Yaz aylarında artan terörist hareketlere karşı istihbarat toplama görevi de Türk İHA'larına kaldı. Türk 'Gözcü'leri'nin milli imkânlarla üretilmiş olmaları büyük önem taşıyor. 1,2 metre boyundaki Gözcü'ler, hem gövde üzerine otomatik iniş yapabiliyor hem de gerek duyulduğunda yere paraşütle iniyor. Termal ve gündüz kamera sistemiyle donatılan Türk uçakları, havadan topladığı istihbaratı, yerdeki istasyonlara iletiyor. Uçaklar, otomatik kalkış yapabilirken aynı zamanda otomatik hedef takibi becerisine de sahip.

Öte yandan, Baykar Makina ve Kale Kalıp ortaklığı TSK için yeni bir İHA üretiyor. Uçağın deneme aşaması tamamlandı. Artık seri üretime geçilecek. 'Çaldıran' isimli bu uçak, eldeki İHA'lardan çok daha üstün özelliklere sahip olacak. Bazı özellikleri ile Heron'ları da geride bırakacak olan Çaldıran, 1.200 km menzile sahip. 22 bin feet'e kadar da çıkabiliyor ve 12 saat havada kalabiliyor. Kanat açıklığı 9 metre. Üzerinde gece ve gündüz en gelişmiş görüş alabilen termal özelliği de bulunan kameralara sahip. 7 km yukarıdan, yerdeki hedeflerin çok ayrıntılı görüntülerini alabiliyor

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=995425&title=heronlarin-yerine-istihbarati-gozcu-ve-caldiran-toplayacak
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: rstr617 - 04 Ocak 2011, 20:32:15
1200 değil, 1500 km öncelikle. http://www.baykarmakina.com/tacticaluav

Bak şimdi, operasyonel menzil ile düz uçuş menzili farklı şeylerdir. 1500 km mesafe, bu uçağın deposundaki yakıtı bitene kadar düz uçuşla alacağı mesafedir. Vestelin ihası da muhtemelen aynı mesafeye ulaşır. 150 km operasyonel menzil ise aracın yer istasyonuyla iletişim kurabildiği en uzak mesafedir. Yani bu araç yer istasyonundan en fazla 150 km mesafede veri aktarımı yapabilir. Datalink mesafesi budur. Bu mesafe de zaten benzer araçlar için eşdeğerdir. Anladın mı?
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: HDS - 04 Ocak 2011, 20:34:50
Alıntı yapılan: hawkerx
Adam orda karayelin menzili 150 km dedi. Çaldıranınki 1500 km şakamı bu ?

Saka baska yerde.. Daha yaknda aslinda..

10 saat, 15 saat havada kalabilen bir tayyarenin menzili eger 150 km ise, herhalde saatte 10-15 km/s hizla ucmasi gerek..

150 km menzil, aslinda muhtemelen bir yaricap, o da operasyon yapabildigi alanin yaricapi.. Dumduz ucurmayi basarabilirsen, epey bir menzile gidecektir.. Ama ucurabilirsen..
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: Hawkerx - 04 Ocak 2011, 20:40:14
Alıntı yapılan: hawkerx
Adam orda karayelin menzili 150 km dedi. Çaldıranınki 1500 km şakamı bu ?

Saka baska yerde.. Daha yaknda aslinda..

10 saat, 15 saat havada kalabilen bir tayyarenin menzili eger 150 km ise, herhalde saatte 10-15 km/s hizla ucmasi gerek..

150 km menzil, aslinda muhtemelen bir yaricap, o da operasyon yapabildigi alanin yaricapi.. Dumduz ucurmayi basarabilirsen, epey bir menzile gidecektir.. Ama ucurabilirsen..

Size sormamıştım.
Başlık: Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
Gönderen: orhancebi - 04 Ocak 2011, 20:50:11
çaldıran için verilen 1.200 km. menzil, eğer yanlış değerlendirmediysem düz uçuş menzili. Karayel'i üreten ekibin başı Aziz Sipahi'nin verdiği bilgiye göre ise, Karayel için verilen 150 km., operasyonel görev çapı.(belki de yarı çapı.çünkü bildiğim kadarıyla uçakların genelde menzili ile uçuş yarıçapları farklıdır, uçuş çapı değil yarıçapı verilir.)                                  

İrtifa olarak 22.000-22.500 feet, havada kalış süresi de 15 saatten fazla hatta 20 saate yakın olarak ifade edildi Aziz Sipahi tarafından.

Hatta bu üstünlüklerinden farklı olarak mancınık/katapult sistemi yardımıyla kalkış yapabildiği ve paraşütle de istenilen alana inmesi sağlanabildiği için gemilerde de kullanılabilirmiş.Bunlar da Çaldıran'dan farkı ve üstünlüğü olarak sıralanabilir sanırım.  
Başlık: Taktik İnsansız Hava Aracı (katapult/paraşüt) Geliştirme Projesi İmzalandı
Gönderen: lleo - 05 Ocak 2011, 19:29:51
Taktik İnsansız Hava Aracı (katapult/paraşüt) Geliştirme Projesi İmzalandı

5 Oca, 2011 | Kategori: Türkiye'den | info@savunmasanayi.net

Vestel Savunma ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında Taktik İnsansız Hava Aracı Geliştirme Projesi Sözleşmesi imzalandı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ”Mini insansız hava araçları, Taktik İHA’lar ve ANKA uçaklarımız ile birlikte insansız hava araçları alanındaki dışa bağımlılığımız  tamamen sona erdirilmiş bulunmaktadır” dedi.
Bakan Gönül, törende yaptığı konuşmada, savunma sanayiinde havacılık alanında yürütülen çalışmaların artık belirli bir olgunluğa erişmeye başladığını belirtti

T-38 Jet Eğitim Uçağı Modernizasyon Projesi kapsamında Türk mühendisler tarafından geliştirilen görev bilgisayarı ile ilk uçuşun geçtiğimiz günlerde yapıldığını, uçuş testlerinin başarıyla devam ettiğini anlatan Gönül, yine modernizasyonu tamamen Türk savunma sanayisi tarafından gerçekleştirilen C-130 uçaklarının uçuş testlerine de yakında başlanacağını kaydetti.

İnsansız hava araçları alanında ise TAI tarafından geliştirilen ANKA uçağının, geçen hafta perşembe günü ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini ifade eden Gönül, ilk ANKA uçağına katılacak ikinci ve üçüncü prototiplerin de tamamlanması ile kapsamlı bir uçuş test programını 2011 yılı içinde yapacaklarını belirtti.

”168 ADET MİNİ İHA, OPERASYONEL OLARAK KULLANILIYOR”

İnsansız hava araçlarının dünya ordularının harekat konseptlerini değiştirmeye başladığını kaydeden Gönül, bu uçakların Türk silahlı Kuvvetleri envanterinde de 20 yıla yakın bir süredir kullanıldığını söyledi. Bakan Gönül, halihazırda 168 adet mini İHA’nın operasyonel olarak kullanıldığını bildirdi.

Yaklaşık 20 bin feet irtifada 10 saat kadar havada kalması beklenen Taktik İHA sistemleri alanında ise Kalebaykar ve Vestel Savunma şirketlerinin kendi öz kaynaklarıyla prototip uçaklar geliştirdiğini ve 2009 yılında bu uçakların uçuş testlerinin yapıldığını anlatan Gönül, Savunma Sanayi İcra Komitesi tarafından her iki firma ile de seri üretim sözleşmelerinin imzalanmasının kararlaştırıldığını anımsattı.

Vestel’in bu alanda yaptığı yatırıma büyük önem verdiklerini belirten Gönül, ”İnanıyorum ki Vestel bu yatırımları sonucunda sivil ve askeri alandaki teknolojiler arasındaki sinerjiyi başarı ile yakalayabilecektir” diye konuştu.

Savunma Sanayi alanındaki çalışmalara son 10 yılda hız verildiğini ifade eden Gönül, şöyle konuştu:

”Mutlulukla ifade edebilirim ki Mini İHA’lar, Taktik İHA’lar ve ANKA uçaklarımız ile birlikte insansız hava araçları alanındaki dışa bağımlılığımız tamamen sona erdirilmiş bulunmaktadır. Somut bir strateji çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde ulaşılan bu sonuçtan dolayı ülke sanayini kutluyorum.”

MÜSTEŞAR BAYAR

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar da söz konusu sözleşmenin kendileri için diğer proje sözleşmelerinden farklı olduğunu belirtti. Daha önce sözleşmeleri imzalayıp ürün için bir kaç yıl beklemeleri gerektiğini ifade eden Bayar, bu projede ise ürünün hazır olduğunu dile getirdi. İki şirketin yarıştığı bir prototip yarışması gerçekleştiğini anlatan Bayar, ”Vestel, bu projede, daha anlaşma yapılmadan 25 milyon dolar yatırım yaptı. Büyük bir kararlılıkla bu çalışmayı yürüttüler. Bu ürün bizim ihtiyaçlarımızı karşılayabilen bir ürün, ancak daha da geliştirilecek” dedi.

Önümüzdeki dönemde bunları Türk Silahlı Kuvvetlerine takdim edeceklerini anlatan Bayar, bunun dışında Vestel’in üzerinde çalıştığı mini insansız hava araçları projesinin bulunduğunu ve bu araçların TSK’ya verildiğini hatırlattı. Bayar 24 saat havada kalabilen ANKA projesinde de ilk uçuşun perşembe günü gerçekleştirdiğini bildirdi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu ise Zorlu Holding’in faaliyet gösteren her sektörde fark yaratmayı başaran bir grup olduğunu söyledi. Bunun Ar-Ge‘ye verdikleri önemden kaynaklandığını anlatan Zorlu, savunma sanayinin de son yıllarda üzerinde durmaya başladıkları ve iddialı oldukları bir alan olduğunu kaydetti. Üretilen Taktik İnsansız Hava Aracı Karayel‘in, Vestel’in Ar-Ge üretiminin savunma sanayine bir yansıması olduğu dile getiren Zorlu, şöyle konuştu:

”Vestel Savunma 2005′ten bu yana kendi öz kaynağıyla sürdürdüğü çalışmalarda, Mini, Eğitim ve Taktik olmak üzere üç farklı grupta insansız hava aracı sistemi geliştirdi. Bu sistemlerin geliştirilmesinde tamamen yerli insan kaynağına yer veren Vestel Savunma, şimdiye kadar 20 milyon doları aşkın yatırımı kendi öz kaynağından karşıladı.

İnsansız hava araçları alanında Türk savunma ve havacılık sektöründe özel sektöre öncülük etmekten ve Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanmasına katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Zorlu Grubu olarak, teknolojiye ve yaptığımız yatırımlarımızı savunma ve havacılık alanında da aynı kararlılıkla sürdürerek Türk savunma sanayinin ihraç edeceği ilk insansız hava araçlarını da üretmeyi hedefliyoruz.”

VESTEL İLK İNSANSIZ HAVA ARACI ÇALIŞMALARINA 2005 YILINDA BAŞLADI

Vestel Savunma Sanayi Genel Müdürü Aziz Sipahi de bu projenin Vestel Savunma için kilometre taşı olduğunu belirtti. Vestel Savunma Sanayi’nin 2003′te kurulduğunu, 2005′te ilk insansız hava aracı çalışmalarına başladığını anlatan Sipahi, 2007 yılında da taktik insansız hava aracı geliştirme görevinin verildiğini ifade etti.

Proje kapsamında 6 hava aracı, 3 yer kontrol istasyonu ve bir katapult (Fırlatma rampası) yapılacağını belirten Sipahi, Karayel adını verdikleri Taktik İnsansız Hava Aracı’nın kendilerinden istenen özelliklerinden daha iyi bir performans göstereceğini kaydetti.

Sipahi, projeye göre aracın 18 bin feet yüksekliğe çıkma, 35 kg faydalı yük taşıma, minimum 10 saat uçuş ve 150 km operasyon yarıçapına sahip olması gibi özellikler istenirken, Karayel‘in havada kalma süresinin yaklaşık 20 saat, faydalı yük taşıma kapasitesinin 70-80 kg, uçuş yüksekliğinin ise 22 feet olarak tasarlandığını belirtti.

Karayel‘in uçuşa elverişliliğe ilişkin kriterleri tanımlayan ve tüm dünyada referans alınmaya başlanan NATO standartlarına da (STANAG 4671)uyumlu olarak geliştirildiğini ifade eden Sipahi, ”Biz Türkiye‘nin yurt dışına da pazarlayabileceği bir uçak ortaya çıkarmak istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Gönül, Müsteşar Bayar, Zorlu ve Sipahi tarafından sözleşme imzalandı.

(AA)
Başlık: Taktik İnsansız Hava Aracı (katapult/paraşüt) Geliştirme Projesi İmzalandı
Gönderen: _darkraven_ - 10 Ocak 2011, 21:08:20
Bu haber çok önemli karayel artık gemilerde ve sınır karakollarında rahatça kullanılabilecek...
Başlık: Vestel'den yeni İHA..
Gönderen: ZenCom - 23 Mayıs 2011, 04:00:39
Silah taşıyabilen İHA geliyor

EMRE SONCAN   -   23.05.2011  İnsansız hava aracı (İHA) üretiminde ilerleme kaydeden Vestel, stratejik bir adım daha atıyor. Vestel Savunma Genel Müdürü Aziz Sipahi, Ortadoğu ülkelerinden gelen istekler doğrultusunda silah taşıyabilen İHA'ları üretmek için düğmeye bastıklarını açıkladı.
Türkiye'nin terörle mücadele sürecinde de bu araçların büyük önem taşıdığına dikkat çeken Sipahi, önümüzdeki yıllarda ABD'de olduğu gibi yüzlerce İHA'nın teröristleri adım adım izleyeceğini kaydetti. Öte yandan TSK'nın İHA ihtiyacını karşılamak için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalayan Vestel, Karayel ismini verdiği hava aracının bir üst modelini de geliştirmeye başladı. Vestel'in Karayel ismini verdiği taktik insansız hava aracı sistemi 6 uçak, 3 yer kontrol istasyonu ve bir fırlatma rampasından oluşuyor. Karayel 18 bin feet yüksekliğe kadar çıkacak ve 35 kilograma kadar yük taşıyabilecek. Havada ise en az 10 saat kalabilecek. Karayel uçakları fırlatma rampasından havalanabilecek ya da otomatik iniş-kalkış yapabilecek. Bunların yanı sıra uçaklar paraşütle de inebilecek. Yeni geliştirilen Karayel-2 ise 20 saat havada kalacak ve 22 bin feetin üzerine çıkacak. Türkiye şu anda İsrail'den aldığı Heronlar ve yerli bir firmadan alınan daha küçük İHA'larla havadan istihbarat toplayıp sınırlarını gözetliyor. Fakat özellikle terörle mücadele için, İHA'lardan daha fazla faydalanılması gerekiyor. Terörün iç bölgelere de yayılmaya çalışması, İHA'ların önemini daha da artırıyor. Vestel'in savunma sektöründeki şirketlerinden AYESAŞ ve Vestel Savunma'nın Genel Müdürü Aziz Sipahi, gelecek yıllarda Türkiye semalarında yüzlerce İHA uçacağı öngörüsünde bulunuyor. Bunun da terörle mücadelede ülkenin elini güçlendireceğine dikkat çekiyor.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1137526&title=silah-ta%FE%FDyabilen-iha-geliyor
Başlık: Vestel'den yeni İHA..
Gönderen: ZenCom - 23 Mayıs 2011, 04:05:47
"Türkiye şu anda İsrail'den aldığı Heronlar ve yerli bir firmadan alınan daha küçük İHA'larla havadan istihbarat toplayıp sınırlarını gözetliyor."

Sanıyorum burada Kale-Baykar'a bir göndermede bulunulmuş. Dikkatimi çeken, üretilecek yeni İHA aynı "yerli firma"nın zaten ürettiği/test ettiği Çaldıran'la benzer özellikte görünüyor..
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: AVCI - 25 Şubat 2013, 18:28:50
S&H 153.sayıdan alıntı,

2o13 yılı içerisinde 6 adet hava aracı envantere girerek görevlerini icra etmeye başlayacaktır. Şimdiden yurtdışından Karayel Sistemi’ne yoğun ilgi olduğuna dikkat çeken Vestel Savunma yetkilileri...
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: Tuco - 05 Nisan 2013, 10:14:11
Vestel’in geliştirdiği insansız hava aracı Karayel uçuş testinde

(http://kokpit.aero//image/cache/data/Resimler/Resimler/vestel/karayel2-600x400.jpg)

Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) kategorisindeki Vestel’in imal ettiği Karayel, uçuş testlerinin önemli bölümünü tamamladı. Aracın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimatı ne zaman başlayacak?

 
 

Gündüz ve gece keşif, gözetleme, hedef ve hasar tespiti ile topçu ateş tanzimi görevlerinde kullanılacak Karayel Taktik İHA’da teslimat süreci hızla yaklaşıyor. Yer sistemlerine RF link ile gerçek zamanlı olarak kontrol edilebilen Karayel, önceden programlı görevleri de yerine getirebiliyor.

Vestel’in savunma şirketi tarafından geliştirilen Karayel, ihalenin seçim sürecinde 20 saatlik uçuş testinden geçirildi. SSM’nin ek istekleri ile üzerinde bazı modifikasyonlar yapılan Karayel, bu yıl başından itibaren yeniden testlere başladı. Programın önümüzdeki ay içinde tamamlanması planlanıyor.

Teslim işlemlerine geçecek Vestel, Temmuz 2013’te ilk Karayel’i TSK’ya verecek. Toplam 5 adet hava aracı ve ilgili ürünlerden oluşacak Karayel Projesi’nin yıl sonunda tamamlanması hedefleniyor.

KARAYEL TEKNİK ÖZELLİKLER

Kanat Açıklığı: 10,5 metre

Uzunluk: 7 metre

Kalkış Ağırlığı: 500 kg

Faydalı Yük: 70 kg

Motor Gücü: 70 beygir

Seyir Hızı: 60-80 knot

Havada Kalış Süresi: 20 saat

Görev İrtifası: 22 bin 500 feet

Kaynak: http://kokpit.aero/karayel-ucus-testlerinde (http://kokpit.aero/karayel-ucus-testlerinde)
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: SKYWOLF - 26 Mayıs 2013, 16:09:11
Silah taşıyabilen İHA geliyor

EMRE SONCAN   -   23.05.2011  İnsansız hava aracı (İHA) üretiminde ilerleme kaydeden Vestel, stratejik bir adım daha atıyor. Vestel Savunma Genel Müdürü Aziz Sipahi, Ortadoğu ülkelerinden gelen istekler doğrultusunda silah taşıyabilen İHA'ları üretmek için düğmeye bastıklarını açıkladı.
Türkiye'nin terörle mücadele sürecinde de bu araçların büyük önem taşıdığına dikkat çeken Sipahi, önümüzdeki yıllarda ABD'de olduğu gibi yüzlerce İHA'nın teröristleri adım adım izleyeceğini kaydetti. Öte yandan TSK'nın İHA ihtiyacını karşılamak için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalayan Vestel, Karayel ismini verdiği hava aracının bir üst modelini de geliştirmeye başladı. Vestel'in Karayel ismini verdiği taktik insansız hava aracı sistemi 6 uçak, 3 yer kontrol istasyonu ve bir fırlatma rampasından oluşuyor. Karayel 18 bin feet yüksekliğe kadar çıkacak ve 35 kilograma kadar yük taşıyabilecek. Havada ise en az 10 saat kalabilecek. Karayel uçakları fırlatma rampasından havalanabilecek ya da otomatik iniş-kalkış yapabilecek. Bunların yanı sıra uçaklar paraşütle de inebilecek. Yeni geliştirilen Karayel-2 ise 20 saat havada kalacak ve 22 bin feetin üzerine çıkacak. Türkiye şu anda İsrail'den aldığı Heronlar ve yerli bir firmadan alınan daha küçük İHA'larla havadan istihbarat toplayıp sınırlarını gözetliyor. Fakat özellikle terörle mücadele için, İHA'lardan daha fazla faydalanılması gerekiyor. Terörün iç bölgelere de yayılmaya çalışması, İHA'ların önemini daha da artırıyor. Vestel'in savunma sektöründeki şirketlerinden AYESAŞ ve Vestel Savunma'nın Genel Müdürü Aziz Sipahi, gelecek yıllarda Türkiye semalarında yüzlerce İHA uçacağı öngörüsünde bulunuyor. Bunun da terörle mücadelede ülkenin elini güçlendireceğine dikkat çekiyor.

[url]http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1137526&title=silah-ta%FE%FDyabilen-iha-geliyor[/url] ([url]http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1137526&title=silah-ta%FE%FDyabilen-iha-geliyor[/url])


Sözleşmeye göre  altı uçak, üç yer istasyonu ve bir fırlatma rampası 40 milyon dolar.
Başlık: Ynt: TAKTİK İHA PROJELERİ
Gönderen: AVCI - 05 Ocak 2014, 09:01:31
(http://i.hizliresim.com/eNV2zN.png)
(http://i.hizliresim.com/emlNQy.png)

(http://i.hizliresim.com/KnPNX1.png)
Başlık: Ynt: TAKTİK İHA PROJELERİ
Gönderen: AVCI - 06 Ekim 2014, 11:53:04
Sene sonuna doğru hem Bayraktar hemde Karayel teslimatlara başlıyor.

(http://defence.pk/data/attachment-files/2014/10/153060_63239d999d706faa95b56a7fc86444a8.png)
(http://defence.pk/data/attachment-files/2014/10/153061_ecfd77a3dfa5392b7bf6eef733d9e173.png)
(http://defence.pk/data/attachment-files/2014/10/153062_d2d40b9c624985e4983947da085db8e9.png)
(http://defence.pk/data/attachment-files/2014/10/153063_94294c35073d24ad4b7cef967416671f.png)
(http://defence.pk/data/attachment-files/2014/10/153064_c3824365b5a8ee498cdc9448ca88738a.png)
(http://defence.pk/data/attachment-files/2014/10/153065_3bde605267626735fcbca35ad891d693.png)
(http://defence.pk/data/attachment-files/2014/10/153067_e0a05963c90525de0a45b72a70ec2c11.png)
(http://defence.pk/data/attachment-files/2014/10/153068_f4d64920ef89807ef096588f00d5e12b.png)
(http://defence.pk/data/attachment-files/2014/10/153069_efb257a2fc4a46419b2022b6417d3aee.png)


TÜRKİYE TAKTİK İHA'DA BAŞA OYNUYOR (http://www.youtube.com/watch?v=Oq0xrm8uUhI#ws)
Başlık: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: AVCI - 28 Şubat 2015, 22:26:38
Vestel'de teslimata yaklaştı anlaşılan.

Alıntı
Yerli Üretim İHA'lar Artık Göreve Hazır
''Türkiye'nin kullanıma hazır ilk Taktik İHA'sı Karayel "faydalı yük"le yaptığı test uçuşunu da başarıyla tamamladı''

Vestel Savunma, Karayel İnsansız Hava Aracı ile bir ilki daha gerçekleştirdi. Karayel en önemli aşama olan “faydalı yük”* ile test uçuşunu da başarı ile tamamlayarak kullanıma ve TSK envanterine girmeye hazır ilk taktik İHA olarak Türk Savunma ve Havacılık Sanayii’nin gururu oldu.

Vestel Savunma Sanayii tarafından tamamen özgün olarak milli kaynaklarla geliştirilen yerli taktik insansız hava aracı Karayel, esas amacı olan keşif ve gözetleme kabiliyetini yerine getirmesini sağlayan faydalı yükü; elektro optik kamerasıyla ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Uçağa entegrasyon ve mühendislik çalışmaları da tamamlanan 51 kglık kamerasıyla eksiksiz bir performans sergileyen Karayel, teslimat öncesi kullanıma hazır olduğunu ispatladı.

Karayel 4671 Nato Uçuşa Elverişlilik Standardına uyumlu ilk ve tek İHA olmasının yanı sıra taşıdığı faydalı yük ile de fark yaratıyor. Söz konusu faydalı yük hem özellikleri hem de performansı ile Türkiye’de kullanılması planlanan ancak henüz entegrasyonu gerçekleştirilip kullanıma hazır hale getirilememiş faydalı yüklerin çok üzerinde bir kategoride yer alıyor. Vestel Savunma, Karayel ile dünya İHA liginde Türkiye’nin üst sıralara çıkmasına katkıda bulunuyor.

Savunma Sanayii Müteşarlığı ile imzalanan, 2011 yılı başında yürürlüğe giren sözleşmeye göre 6 uçaklık Karayel İHA sisteminin 4 adet faydalı yük tedariği ve entegrasyon sorumluluğunun da Vestel Savunma’ya verildiğini belirten Vestel Savunma Genel Müdürü Aziz Sipahi şunları ifade etti:

“Vestel, bu sorumluluğu üstlenerek Türkiye adına Karayel Taktik Sistemi için dünyadaki en gelişmiş elektro optik kamerayı tedarik etme sürecine başlamıştır. Vestel tarafından talep edilen kameranın en büyük özelliği, gökyüzünde yüksek irtifada çok hassas bir şekilde lazer ile hedef işaretleme yaparak hedeflenen cismi çok iyi bir netlikle kullanıcıya iletebilme kabiliyetine sahip olmasıdır. Keşif ve gözetleme amaçlı üretilen İnsansız Hava Araçları için de önem arz eden bu özelliğe sahip kamera, ilk kez Türk Savunma ve Havacılık sanayiinde KARAYEL üzerinde gerçek görevini yerine getirmektedir. Kaydedilen bu başarıyla, Türkiye olarak dışa bağımlılığımızın azaltılmasının ne kadar önemli olduğunu da göstermekte olup bizim KARAYEL’de ulaştığımız Türkiye’de gerçekleştirilen en yüksek yerlilik seviyesi bu konuda da ileriye ümitle bakmamızı sağlamaktadır.

Vestel, Karayel’le projenin teknik isterlerinde yer alan 18 bin feet yüksekliğe çıkma, 35 kg faydalı yük taşıma ve minimum 10 saat uçma hedefinin çok üzerinde gelişmiş bir versiyon sunuyor. Bu gelişmişversiyon; 22 bin 500 feet uçuş yüksekliğine çıkıp, 70 Kg faydalı yük taşıyıp 20 saate kadar havada kalabiliyor.

Karayel Kamera Sistemi (Faydalı yük) Özellikleri

Havadan keşif ve gözetleme yapmak amacıyla taşıdığı kamera sistemi ile hedef tespit etme ve üzerindeki işaretleyici sistemler ile lazer güdümlü mühimmata yol gösterebilme kabiliyetine sahiptir.

EO-Gündüz Kamerası (HD) – X50’ye kadar optik büyütme özelliği

Gece (IR) Kamerası (HD) - X50’ye kadar optik büyütme özelliği

Lazer Mesafe Ölçer

Lazer Hedef Güdümleyici

Lazer İşretleyici

Toplam Ağırlık: 51kg


(http://cdn.teknolojioku.com/data/news/1/1425131265_karayel28429.jpg) (http://cdn.teknolojioku.com/data/news/1/1425131242_karayel28229.jpg)[/quote]

http://www.taraf04.net/haber-14438-yerli-uretim-ihalar-artik-goreve-hazir.html (http://www.taraf04.net/haber-14438-yerli-uretim-ihalar-artik-goreve-hazir.html)
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: mavi1991 - 28 Şubat 2015, 23:24:43
bu uçak 2. dünya savaşından kalma uçaklara çok benziyor. Acaba daha kararlı oldukları için mi ?
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: Tuco - 01 Mart 2015, 00:31:35
"Türkiye'nin kullanıma hazır ilk Taktik İHA'sı"!! ::) ::)
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: AVCI - 01 Mart 2015, 12:54:09
Vestel'in ilk taktik iha'sı demek istemişlerdir :)
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: Tuco - 01 Mart 2015, 21:40:04
Orko üstad'a malzeme çıkarmakla meşguller  :)
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: мคяครℓเ - 14 Mayıs 2015, 01:56:17
(http://kokpit.aero//image/cache/data/Resimler/Resimler/vestel/ege-karayel-700x350.jpg)
Denizkurdu-2015 tatbikatında Karayel rüzgarı esecek
Vestel Savunma tarafından geliştirilen Karayel insansız hava aracı (İHA) 14-28 Mayıs 2015 tarihleri arasında Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilecek olan Denizkurdu-2015 tatbikatında uçuş yapacak.
(http://kokpit.aero//image/data/Karayel-1.jpg)
MÜHİMMATLARA YOL GÖSTERİYOR
(http://kokpit.aero//image/data/Karayel-4.jpg)
KATAPULT OLACAK MI?
(http://kokpit.aero//image/data/1425131242_karayel28229.jpg)
(http://kokpit.aero//image/data/payload-18.000-ft-irtifa.png)
http://kokpit.aero/karayel-iha-ege-tatbikat (http://kokpit.aero/karayel-iha-ege-tatbikat)
Hersey iyi hoşta su meretlerin silahlı ve jet motorlularını hala üretemedik haberde yok sanırım...
Başlık: Vestel Karayel Projesi...
Gönderen: мคяครℓเ - 09 Mart 2016, 20:20:32
(http://www.janes.com/images/assets/613/58613/1649401_-_main.jpg)
(http://www.janes.com/images/assets/613/58613/p1649402.jpg)
Vestel Karayel'in envantere resmi devri önümüzdeki haftalarda yapılacakmış

http://www.janes.com/article/58613/umex-2016-vestel-s-karayel-goes-operational (http://www.janes.com/article/58613/umex-2016-vestel-s-karayel-goes-operational)
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: мคяครℓเ - 11 Mayıs 2016, 20:45:07
Vestel'in de  denemesi başarılı.

Geçtiğimiz pazartesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplanan Bakanlar Kurulu'nun önemli gündem maddelerinden biri de terörle mücadele ve İHA, helikopter gibi Türkiye'nin üzerinde çalıştığı önemli projeler oldu. Genelkurmay Başkanı Akar, terörle mücadelenin yanı sıra TSK'nın gücünü artıracak büyük projelerle ilgili gelinen son nokta hakkında Bakanlar Kurulu'na bilgi aktardı.

Org. Akar'ın verdiği bilgiye göre, silahlı İHA üretimine ilişkin çalışmalar iki grup tarafından yürütülüyor. İki şirketin yaptığı denemelerde son derece başarılı sonuçlar elde edildi.Akar, görüş gücü ve manevra kabiliyeti ile ilgili denemeleri süren silahlı İHA'ların çok yakın bir tarihte kullanılmaya başlanacağı bilgisi paylaştı. Akar, denemeler bittiğinde hızla üretime geçileceğini ve bunların peyderpey sisteme sokulacağını da kaydetti. Akar, üretimi üren silahlı yerli İHA'ların özellikle olumsuz hava koşullarında kullanma kabiliyetlerinin yüksek. Akar, Türk taarruz helikopteri T129 ve Fırtına tankları ile ilgili çalışmalar hakkında da bilgi verdi.
(http://i.hizliresim.com/VaoMvR.jpg)
Gecen pek cok basin kaynaklarinda bu haber vardi. Iki gruptan bahsediliyor biri Vestel'se digeri hangisi acaba.

http://m.sabah.com.tr/gundem/2016/05/10/sinira-silahli-ihalar-geliyor (http://m.sabah.com.tr/gundem/2016/05/10/sinira-silahli-ihalar-geliyor)
http://m.hurriyet.com.tr/silahli-yerli-iha-sinavi-gecti-40101628 (http://m.hurriyet.com.tr/silahli-yerli-iha-sinavi-gecti-40101628)
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: SKYWOLF - 12 Mayıs 2016, 00:23:36
KAYNAK?
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: ismail120120 - 12 Mayıs 2016, 07:22:57
Diger grupta baykar makinadir silahli bayraktar 1-2 ay icinde envantere girecek sanirim
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: мคяครℓเ - 28 Mayıs 2016, 22:15:26
(http://wowturkey.com/tr744/mehmet_GZL_turkiye_den_dunyaya_gozdagi_7107255.jpg)
(http://wowturkey.com/tr744/mehmet_GZL_turkiye_den_dunyaya_gozdagi_7107257.jpg)
(http://aa.com.tr/uploads/PhotoGallery/2016/05/28/thumbs_b2_45ddf105e12884779ced4c3959d26dcd.jpg)
(http://aa.com.tr/uploads/PhotoGallery/2016/05/28/thumbs_b2_17ac53de90804a012a6ae9c3da264855.jpg)
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: Tuco - 29 Mayıs 2016, 01:46:55
Eski fuarlarda sergiledikleri MAM muhtemelen.Bayraktardan bırakılan MAM-L'de orta bölümde de kanatcıklar vardı...
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: мคяครℓเ - 29 Mayıs 2016, 13:09:47
Bayraktarinki dediginiz gibi ortadan kanatcikli. Karayele ayri,Bayraktara ayri tasarlaniyor olabilir.
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: AVCI - 30 Mayıs 2016, 10:29:31
Karayel üzerindeki İdef'te gösterilem MAM.Sanırım bunu buldukları için maket olarak bunu koymuşlar.Benim bildiğim bu model üretime girmeyecek,Karayel'de kullanılan model bunun üzerinden geliştirildi ve testleri tamamlandı üretimde oradan devam ediyor.
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: мคяครℓเ - 03 Haziran 2016, 23:27:25
VESTEL Savunma, KARAYEL'in 30 - 31 Mayıs tarihleri arasında EFES 2016 Tatbikatı'nda kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirdiğini duyurdu. Vestel aynı açıklamasında, KARAYEL'in silahlandırılması çalışmaları kapsamında mühimmat entegrasyonunun tamamlandığını, Nisan ayı ortasında uçuş ve yer testleri başarıyla gerçekleştirdiğini ve atış testleri için mühimmat üreticisi firmanın beklendiği bilgisini paylaştı. Vestel Savunma, tatbikatta Türk savunma sanayisi firmalarına ayrılan bölümde açtığı standında Karayel İHA'sını Roketsan'ın MAM-L'si takılı olarak sergiledi.

http://www.c4defence.com/Gundem/silahli-karayel-denemeleri-bekliyor-/798/1 (http://www.c4defence.com/Gundem/silahli-karayel-denemeleri-bekliyor-/798/1)
youtu.be/XNIvrys3SV0 (http://youtu.be/XNIvrys3SV0)
EFES tatbikatında ATAK ları izlerken.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: AVCI - 09 Haziran 2016, 14:24:03
S&H yeni sayıdan...

KARAYEL, Mart 2o16 itibariyle 6oo saati, ağır kış şartlarının hakim olduğu bölgede, zorlu hava koşullarında olmak üzere, toplamda 1.1oo saatten fazla görev uçuşu gerçekleştirmiştir. KARAYEL TaktikİHA Sistemi üzerinde Mühimmat Entegrasyonu, SAR Entegrasyonu ve COMINT Entegrasyonu gibi çalışmalar yürüten Vestel Savunma, Aralık 2o15’de başlayan ve 3 ay süren bir çalışma ile KARAYEL İHA’na Roketsan ürünü MAM-L Mühimmat entegrasyonun tamamlamıştır. Şirket yetkililerinden edindiğimiz bilgiye göre 15 Nisan 2o16 günü MAM-L Mühimmatı yüklü olarak ilk uçuş testi gerçekleştirilmiş olup bugüne kadar [3 Mayıs 2o16] icra edilen mühimmatlı uçuş testlerinde başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Halen atış testleri için sıranın kendilerine gelmesini beklediklerini ifade eden şirket yetkilileri Mayıs-Haziran 2o16 gibi Karayel’i hazır ürün [tüm dokümantasyonuyla, tasarım dokümanıyla, lojistik dokümanıyla] olarak çıkaracaklarını ve en geç Haziran’da testlere hazır olarak sunacaklarını ifade ettiler.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: mavi1991 - 09 Haziran 2016, 16:08:48
Teslim edilecek olan Karayeller silahlı mı olacaklar ?
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: AVCI - 10 Haziran 2016, 07:24:40
Karayel'in teslim olması süpriz olur.Deniz kuvvetleri için geliştirildiler normalde ama katapulttan fırlatılma isterini yerine getiremiyorlar ve acı olan bunu artık itiraf etmeleri.Kara konuşlu olarak kullanılmaları önlerindeki tek çözüm gibi ama orada da önemli bir rakipleri var ve kendilerinden daha ilerideler.Teslimat yapmış ve beğenilmiş üstelik siyasi olarakta artık destek gördüklerinide düşünürsek Vestel'in işi hakikaten zor.Tek avantajları sivil hava sahasında uçuş yetkisi almış olmaları,bence yurtdışı pazarları zorlasalar kendileri için daha uygun olur gibi geliyor.

Tabi bunlar benim düşümcelerim,yarın bir bakarsınız teslimatı yapılmış iki sistemle uçuşlarını yapıyorlar.Burası Türkiye,burda böyle !!!
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: Tuco - 10 Haziran 2016, 09:20:50
O kocaman uçağın bir savaş gemisinden nasıl bir katapultla fırlatılacağını zaten hep düşünüp durmuştum,ki o boyutta bir katapult da bir fırkateynin helikopter pistine nasıl sığacak
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: AVCI - 10 Haziran 2016, 11:20:54
Bu konuda değişik çözümler var dünyada,hem yeni hem eski tarihlerde bu kullanım şekliyle iha'lar uçurulmuş.Aşağıdaki ispanyol firmasının çözümleri arasındaki Hercules AH-01 çözümü sanki bizim işimizi görür gibi.

(http://www.ariestesting.com/wp-content/uploads/2012/03/familia-lanzadores.png)

ERCULES AH-01- High-Energy Rail Catapult UAV Launcher Evolved System

(http://ariestesting.com/wp-content/uploads/2012/03/Hercules-AH.png)
Aries Ingeniería y Sistemas’ HERCULES AH-01 offers the ultimate tactical solution for launching UAVs/UATs in every type of field and condition. Its state-of-the-art design guarantees the best system for safe and point-based take-off for any kind of tactical unmanned aerial system in the world, covering a wide range of vehicle shapes, weights, configurations, and launch speeds specifications. Quick set-up and assembly. Air transportable (C130/A400M) and ISO20 palletised structure. Low maintenance cost.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: TR(B) - 10 Haziran 2016, 12:00:46
Karayelin Türk ürünü olduğunu düşünmüyorum. youtubede  israil yapımı ihaları izlerken yıllar önce karayelin tıpkısının aynısını görmüştüm. Hatırlayın Vestel durduk yere birden iha ile ortaya çıktı yerli üretim naralarıyla pazara girdi.  logo değiştirerek milli ürünler üretilmez. tahminimce karayel lisans altında üretiliyor. vestel montaj yapıyor.

logo değiştirerek 100% yerli diye piyasaya çıkan çok savunma sanayi ürünü gördük. buda onlardan biri bence.

Asıl soru şu karayeli piyasaya süren yabancı üst akılın amacı ne. baykar makinanın önünü yada pazarını daraltmak olabilir mi?

Alternatif ürünler güzeldir. alternatif ürünler desteklenmeli. ancak öncelik yerli milli ürünlere verilmeli. milli ürünleri pazar buldukça gelişir. montaj ürünler yerinde sayar.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: Tuco - 10 Haziran 2016, 21:44:48
Bu konuda değişik çözümler var dünyada,hem yeni hem eski tarihlerde bu kullanım şekliyle iha'lar uçurulmuş.Aşağıdaki ispanyol firmasının çözümleri arasındaki Hercules AH-01 çözümü sanki bizim işimizi görür gibi.

([url]http://www.ariestesting.com/wp-content/uploads/2012/03/familia-lanzadores.png[/url])

ERCULES AH-01- High-Energy Rail Catapult UAV Launcher Evolved System

([url]http://ariestesting.com/wp-content/uploads/2012/03/Hercules-AH.png[/url])
Aries Ingeniería y Sistemas’ HERCULES AH-01 offers the ultimate tactical solution for launching UAVs/UATs in every type of field and condition. Its state-of-the-art design guarantees the best system for safe and point-based take-off for any kind of tactical unmanned aerial system in the world, covering a wide range of vehicle shapes, weights, configurations, and launch speeds specifications. Quick set-up and assembly. Air transportable (C130/A400M) and ISO20 palletised structure. Low maintenance cost.Üstad 2,7 metre kanat açıklığı olan Turna'nın katapultunun helikopter pistinde kapladığı alana bakınca,11,5 metre kanat açıklığına sahip karayeli fırlatıcak 6 tonluk bir katapultun örneğin bir meko üzerinde nasıl konuşlandırılabileceğine dair ciddi şüphelerim var.

(http://kokpit.aero/image/cache/data/8acdd9d0640f421f0745ecdcf4780de3-600x400.jpg)
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: AVCI - 13 Haziran 2016, 08:04:16
Normal şartlarda gemilerden harekat için bu tür katapult kullanan sistemlere taraftar değilim,rotorlu iha modellerinin kullanılmasının doğru olduğunu düşünürüm.Bizim ise kendimize has saçmalıklarımızdan proje buraya geldi.Kuvvet isteri daha küçük bir iha idi,hatırlarsın ilk ortaya çıkan Karayel 300-350 kg civarında bir uçaktı.Ama Baykar ile sidik yarıştıracağım diye proje buralara geldi.

Yukarıdaki katapult sistemi konuşlandırma açısından zorlasada o ebattaki uçağı fırlatabilecek az sayıdaki sistemden birisidir.Ben konuşlanma işinin inceliklerini araştırmadım,o konuda hakkın var lakin bu kadar bir uçağıda ancak böyle bir sistem uçurubiliyor işte.Aslında kuvvetin ihtiyacı iki araç üzerinden karşılamak daha mantıklı gibi görünüyor.Şöyleki;

1-Scan Eagle benzeri keşif amaçlı küçük ama uzun süre havada kalabilen hafif ve kompakt bir iha.
2-Rotorlu belki 1-1,5 ton mtow'da silahlı bir iha.

Bu şekilde bir yapı ile gerektiğinde en uygun malitle keşif yaparsın,gereğinde ise operasyonel bir araçla CAP yaparsın.
Başlık: Vestel Karayel Atis Testi...
Gönderen: мคяครℓเ - 16 Haziran 2016, 14:00:40
youtu.be/5NBS04ckgps (http://youtu.be/5NBS04ckgps)
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: SKYWOLF - 16 Haziran 2016, 14:08:10
Hedefe ne kadar mesafeden atış yapıyor? Bana çok yakın gibi geldi. Neredeyse üstüne inecek!
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: Nutuk - 16 Haziran 2016, 14:33:36
10 metreden tam isabet
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: asderedas - 16 Haziran 2016, 15:04:34
ekranda 3200 ft civarı bir atış yaptığı görülüyor buda yaklaşık 1115 mt yükseklik eder. hefefe uzaklığı 2,9 km ...
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: SKYWOLF - 17 Haziran 2016, 02:02:14
ekranda 3200 ft civarı bir atış yaptığı görülüyor buda yaklaşık 1115 mt yükseklik eder. hefefe uzaklığı 2,9 km ...

Optik sistemleri çok iyi o zaman. Daha önce hedefi bu kadar yakın ve net gösteren bir havadan yere atış görüntüsü görmemiştim. Görüntüleme sistemi nedir Karayel'in?
Başlık: Ynt: Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı, 2010'da üretime başlıyor
Gönderen: karayel - 17 Haziran 2016, 09:12:56
Mühimmatın uçuşu 80-85 saniye sürüyor. Mühimmatın atıldığı anda uçağın hızı 65 knot civarı.
Vuruş anını siz gördüğünüzde uçak 80-85 saniye uçmuş oluyor. Yani 65*0.514*80 = 2672 mt yatayda mesafe ekleyeceksiniz 2.5 km'lik hipotenüsün üzerine en az... Bu da atışın en az 5 küsur km'den yapıldığını gösteriyor.

Hedefe ne kadar mesafeden atış yapıyor? Bana çok yakın gibi geldi. Neredeyse üstüne inecek!
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: karayel - 17 Haziran 2016, 09:17:31
Üzgünüm ama külliyen yanlış. Deniz Kuvvetleri ile en ufak bir alaka yok, Kara Kuvvetleri projenin sahibi.
4 uçakla 1600 saat'lik bir uçuş birikmiş.
'Burası Türkiye' lafının söyleyeceği çok farklı proje var....

Karayel'in teslim olması süpriz olur.Deniz kuvvetleri için geliştirildiler normalde ama katapulttan fırlatılma isterini yerine getiremiyorlar ve acı olan bunu artık itiraf etmeleri.Kara konuşlu olarak kullanılmaları önlerindeki tek çözüm gibi ama orada da önemli bir rakipleri var ve kendilerinden daha ilerideler.Teslimat yapmış ve beğenilmiş üstelik siyasi olarakta artık destek gördüklerinide düşünürsek Vestel'in işi hakikaten zor.Tek avantajları sivil hava sahasında uçuş yetkisi almış olmaları,bence yurtdışı pazarları zorlasalar kendileri için daha uygun olur gibi geliyor.

Tabi bunlar benim düşümcelerim,yarın bir bakarsınız teslimatı yapılmış iki sistemle uçuşlarını yapıyorlar.Burası Türkiye,burda böyle !!!
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: karayel - 17 Haziran 2016, 09:40:45
Şirkete değil de orada çalışan 100 kişiye, 10 seneden beri emeklerini veren, alın terlerini akıtan insanlara ağır hakaret ediyorsunuz.
Yazdığınızın her satırı yalan ve iftira.


Karayelin Türk ürünü olduğunu düşünmüyorum. youtubede  israil yapımı ihaları izlerken yıllar önce karayelin tıpkısının aynısını görmüştüm. Hatırlayın Vestel durduk yere birden iha ile ortaya çıktı yerli üretim naralarıyla pazara girdi.  logo değiştirerek milli ürünler üretilmez. tahminimce karayel lisans altında üretiliyor. vestel montaj yapıyor.

logo değiştirerek 100% yerli diye piyasaya çıkan çok savunma sanayi ürünü gördük. buda onlardan biri bence.

Asıl soru şu karayeli piyasaya süren yabancı üst akılın amacı ne. baykar makinanın önünü yada pazarını daraltmak olabilir mi?

Alternatif ürünler güzeldir. alternatif ürünler desteklenmeli. ancak öncelik yerli milli ürünlere verilmeli. milli ürünleri pazar buldukça gelişir. montaj ürünler yerinde sayar.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: AVCI - 17 Haziran 2016, 09:58:24
Üzgünüm ama külliyen yanlış. Deniz Kuvvetleri ile en ufak bir alaka yok, Kara Kuvvetleri projenin sahibi.
4 uçakla 1600 saat'lik bir uçuş birikmiş.
'Burası Türkiye' lafının söyleyeceği çok farklı proje var....

Karayel'in teslim olması süpriz olur.Deniz kuvvetleri için geliştirildiler normalde ama katapulttan fırlatılma isterini yerine getiremiyorlar ve acı olan bunu artık itiraf etmeleri.Kara konuşlu olarak kullanılmaları önlerindeki tek çözüm gibi ama orada da önemli bir rakipleri var ve kendilerinden daha ilerideler.Teslimat yapmış ve beğenilmiş üstelik siyasi olarakta artık destek gördüklerinide düşünürsek Vestel'in işi hakikaten zor.Tek avantajları sivil hava sahasında uçuş yetkisi almış olmaları,bence yurtdışı pazarları zorlasalar kendileri için daha uygun olur gibi geliyor.

Tabi bunlar benim düşümcelerim,yarın bir bakarsınız teslimatı yapılmış iki sistemle uçuşlarını yapıyorlar.Burası Türkiye,burda böyle !!!Şuraya bir bakmanızı öneririm,projenin deniz kuvvetleri için başlatıldığını cümle alem biliyor,siz sanırım Baykar Makina ile karıştırıyorsunuz.

KARAYEL-Katapult/Paraşüt Özellikli Taktik İHA Tedarik Projesi
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=92 (http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=92)
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: SKYWOLF - 17 Haziran 2016, 10:00:01

Şuraya bir bakmanızı öneririm,projenin deniz kuvvetleri için başlatıldığını cümle alem biliyor,siz sanırım Baykar Makina ile karıştırıyorsunuz.

KARAYEL-Katapult/Paraşüt Özellikli Taktik İHA Tedarik Projesi
[url]http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=92[/url] ([url]http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=92[/url])


Ama ben burada Deniz Kuvvetleri için yapıldığına dair bir ifade göremedim!
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: AVCI - 17 Haziran 2016, 10:00:54
Ha bu arada,Kara kuvvetleri hizmet alımı yapıyor ve verdiğiniz uçuş saati bilgisi doğru ona lafım yok.Ama proje DKK için başladı,katapult için aşırı büyük bir iha ortaya çıktığından isterler yerine getirilmemesi nedeniyle teslim onayı alınamadı.Bu durum SSM müsteşarı İsmail bey tarafından daha geçen hafta açıklandı.Kara kuvvetleri işine yaradığı için kullanıyor yani.

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: AVCI - 17 Haziran 2016, 10:03:59

Şuraya bir bakmanızı öneririm,projenin deniz kuvvetleri için başlatıldığını cümle alem biliyor,siz sanırım Baykar Makina ile karıştırıyorsunuz.

KARAYEL-Katapult/Paraşüt Özellikli Taktik İHA Tedarik Projesi
[url]http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=92[/url] ([url]http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=92[/url])


Ama ben burada Deniz Kuvvetleri için yapıldığına dair bir ifade göremedim!


Orada katapult yazar ama projenin başlangıcı Fırkateynler ve deniz vasıtaları üzerinden katapult yardımıyla kalkış yapacak bir İHA gereksinimi ni tarif ediyor idi.Yani deniz kuvvetlerinin istediği iha modeli idi bu model.Bunu senin hatırlıyor olman gerek sky.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: SKYWOLF - 17 Haziran 2016, 10:16:30
Hatırlamıyorum. Katapult ile fırlatılması gemiler için tasarlandığı anlamına gelmez ki!

(http://www.technologic.com.tr/wp-content/uploads/2015/03/vestel-karayel2.jpg)
Demek o görüntüyü sağlayan FLIR bu. MDX-15D
http://www.wescam.com/wp-content/uploads/PDS-MX-15D-April2015.pdf (http://www.wescam.com/wp-content/uploads/PDS-MX-15D-April2015.pdf)
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: Destinyy - 17 Haziran 2016, 20:33:27
Aslında her kuvvetin kullanabileceği bir konsept bu ancak benimde hatırladığım kadarıyla Karayel'deki taktik amaç yani o katapult isteri olası savaşda hava meydanlarının vurulması ihtimalinde kara birliklerimizin kör olmaması ve piste ihtiyaç duymaksızın her an her noktadan katapult vasıtası ile uçurulup düşman pozisyonları üzerinde uçurularak kara birliklerine güncel bilgiler sağlaması amacı taşıyordu. DzKK'nında platformlarından kullanabileceği bir konsept belki bu İHA kullanabilecek en saçma kuvvet HvKK'dır, taktik amacı itibariyle tabi.

Gelelim görelimki Vestel sidik yarıştırmak istedi ve benim İHA'mın Çaldırandan eksiği yoka getirip aptalca bir yola gitti ve yolundan saptılar ortaya eldeki imkanlarla katapulttan atılamayacak ağırlıkta hatta belkide paraşütle inemeyecek fiziki yapıda bir İHA sistemi ortaya çıktı. Açıkcası kuvvetin bu firmadan 1 tane dahi İHA almaması taraftarıyım hani o çok açılan ''Kim dedi oğlum size bunu geliştirin/bunu böyle geliştirin''diyerek vestel büyük bir tokat atmaları ama gel görki ihtiyaç var. Allah düşürdü bir kere. Aslında baktığımızda taktik olarak çok önemli bir projedir Karayel projesi.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: karayel - 19 Haziran 2016, 19:04:20
Vestel projeyi 2011 Ocak'ta imzalıyor. Diğer firma ise bundan tam 1 sene sonra. Her iki firmaya verilen gereksinim dökümanlarında da aynı gereksinimler yazar. Yani her iki firma için de adreslenen aynı tip uçak; 35 kg faydalı yük, 8 saat havada kalış.
Sidik yarıştırmak ve aptalca hoş kaçmadı.Gelelim görelimki Vestel sidik yarıştırmak istedi ve benim İHA'mın Çaldırandan eksiği yoka getirip aptalca bir yola gitti ve yolundan saptılar ortaya eldeki imkanlarla katapulttan atılamayacak ağırlıkta hatta belkide paraşütle inemeyecek fiziki yapıda bir İHA sistemi ortaya çıktı. Açıkcası kuvvetin bu firmadan 1 tane dahi İHA almaması taraftarıyım hani o çok açılan ''Kim dedi oğlum size bunu geliştirin/bunu böyle geliştirin''ek vestel büyük bir tokat atmaları ama gel görki ihtiyaç var. Allah düşürdü bir kere. Aslında baktığımızda taktik olarak çok önemli bir projedir Karayel projesi.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: SKYWOLF - 19 Haziran 2016, 19:24:05
Vestel projeyi 2011 Ocak'ta imzalıyor. Diğer firma ise bundan tam 1 sene sonra. Her iki firmaya verilen gereksinim dökümanlarında da aynı gereksinimler yazar. Yani her iki firma için de adreslenen aynı tip uçak; 35 kg faydalı yük, 8 saat havada kalış.
Sidik yarıştırmak ve aptalca hoş kaçmadı.Gelelim görelimki Vestel sidik yarıştırmak istedi ve benim İHA'mın Çaldırandan eksiği yoka getirip aptalca bir yola gitti ve yolundan saptılar ortaya eldeki imkanlarla katapulttan atılamayacak ağırlıkta hatta belkide paraşütle inemeyecek fiziki yapıda bir İHA sistemi ortaya çıktı. Açıkcası kuvvetin bu firmadan 1 tane dahi İHA almaması taraftarıyım hani o çok açılan ''Kim dedi oğlum size bunu geliştirin/bunu böyle geliştirin''ek vestel büyük bir tokat atmaları ama gel görki ihtiyaç var. Allah düşürdü bir kere. Aslında baktığımızda taktik olarak çok önemli bir projedir Karayel projesi.

Bence de çok ayıp!
Özellikle savunma projeleri çok şeffaf olarak dışarıya yansımıyor. O nedenle pek çok meraklı, varsayımlarla hareket ediyor. O varsayımlar dönüp dolaşıp gerçekmiş gibi algılanıyor bir süre sonra...

Oysa gerçek değişmez. Bu nedenle kullandığımız kelimere dikkat etmemiz yerine olur!

(Bu konudaki varsayımlar gerçek olsaydı dahi bu tarz kelimeler kullanmaktan kaçınmak gerekir! Gerçekten hoş değil!)
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: Destinyy - 20 Haziran 2016, 04:13:58
Vestel projeyi 2011 Ocak'ta imzalıyor. Diğer firma ise bundan tam 1 sene sonra. Her iki firmaya verilen gereksinim dökümanlarında da aynı gereksinimler yazar. Yani her iki firma için de adreslenen aynı tip uçak; 35 kg faydalı yük, 8 saat havada kalış.
Sidik yarıştırmak ve aptalca hoş kaçmadı.
Özrümü mazur görün.

Haklısınız bir anlık bir gerilimle hoş olmadı kusura bakmayın Sayın Karayel. Projelerdeki isabetsizlik bazen bizim gibi insanları cidden bunaltıyor.

Tamamda üstadım bu İHA'lar bu isterlerin çok fazla dışına çıktı ve öyle bir hal aldıki nerdeyse lançer vasıtasıyla (Türkiye kabiliyetleriyle, hatta dünyadada sınırlıdır bu ağırlıkta bir aracı lançer ile atmak) atmak imkansız hale geldi. Bu durumda bu projenin varlığının ne anlamı kaldıki en baştan sizler ve bizler bu projenin ne amaçla ve hangi sebeple istendiğini bilmiyormuyduk. Görünürde gerçekten iyi ve yeterli bir İHA olduğu çok açık ancak kuvvetin harekat isterlerini karşılamadıkdan sonra kuvvet bu tarz bir İHA'nında muadili(hatta en iyileşmiş hali diyebiliriz) zaten envanterde bulunuyorken karayeli cidden bu işi neresine koyabiliyoruz anlayamıyorum.

Yani demem o kuvvet aynı tarz İHA'yı farklı konfigurasyonlarda belirli sebeplerden istemiş ve bunu 2 farklı firmaya bölmüş. Baykar ve Vestel. Elinizdeki verilere göre Baykar'ın işi görece daha basit ancak kuvvetin belkide ölümcül ve en önemli isteğini karşılayamamak ve zaten şu haliyle zaten alternatifi bulunan bir sistemi istemezlerse kabul görmezlerse cidden kusura bakmasın kimse haklılar. Belki isterlere kıyasla imkansızlıklar vs.. mevcuttur bunlar daha farklı tartışılabilir fakat bu projede bir tamam dendi ve projenin en önemli kısmı karşılanamıyor. Umarım bu soruna çözüm getirilir ve karayelle ilgili gururumuz artar ve kuvvetinde ihtiyacı karşılanmış olur. Hepimiz hoşnut kalmış oluruz. Evvela gerçekten isterler itibariyle ''Karayel'' çok çok önemli bir projedir benim gözümde, umutla bakmak istiyorum.

Kusura bakmayın tekrar.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: SKYWOLF - 20 Haziran 2016, 09:20:10
! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=HBV_XvHGChM#)

! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=rZtJv9HPVLI#)

Karayel Efes 2016 tatbikatında denendi ve kendisinden beklenileni verdi. Tatbikat sonrası Karayel'in performansıyla ilgili olumsuz hiç bir şey duymadım.

Alıntı
VESTEL Savunma, 31 Mayıs’ta yayımladığı basın bülteniyle, KARAYEL’in 30 – 31 Mayıs tarihleri arasında EFES 2016 Tatbikatı’nda kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirdiğini duyurdu. Aynı açıklamada, KARAYEL’in silahlandırılması çalışmaları kapsamında mühimmat entegrasyonunun tamamlandığı, Nisan ayı ortasında uçuş ve yer testleri başarıyla gerçekleştirildiği ve atış testleri için mühimmat üreticisi firmanın beklendiği bilgisi verildi. Vestel Savunma, ayrıca, tatbikatta Türk savunma sanayisi firmalarına ayrılan alanda bulunan yaklaşık 200 metrekarelik standında ürünlerini sergiledi.
[url]http://www.milscint.com/tr/efes-2016-tatbikatinda-karayel-esti/[/url] ([url]http://www.milscint.com/tr/efes-2016-tatbikatinda-karayel-esti/[/url])


Alıntı
Vestel’in yerli İHA’sı Karayel Efes 2016’da görev yaptı
TechnoLogic 31 Mayıs 2016 0
Vestel’in yerli İHA’sı Karayel Efes 2016’da görev yaptı
Vestel Savunma’nın yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) Karayel, İzmir’de düzenlenen ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en önemli tatbikatlarından biri olan Efes 2016’da verilen görevleri başarıyla yerine getirerek göz doldurdu.

Vestel Savunma’dan yapılan açıklamaya göre, Vestel Savunma Sanayi mühendisleri tarafından tasarlanıp üretilen, yerlilik oranı en yüksek hava platformu olma özelliğini de taşıyan yerli İHA Karayel, sahada gösterdiği başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Geçen yıl düzenlenen Deniz Kurdu Tatbikatı’nda verilen görevleri başarıyla yerine getiren Karayel, dün ve bugün İzmir’de düzenlenen Efes 2016 tatbikatında da başarılı uçuşlar gerçekleştirdi.

Yerli İHA Karayel, ulusal ve uluslararası gözlemcilerden tam not almayı başardı. Kötü hava şartlarında, yüksek irtifada, buzlanma koşulu gibi durumlarda Karayel’in başarıyla görev yapabildiği, TSK tarafından operasyonel ve tatbikatlar esnasındaki kullanımlarında daha önce de birçok kez gözlemlenmişti.

Efes 2016 tatbikatı bu yıl bir ilke imza atarak Türk savunma sanayisi firmalarına; uluslararası üst düzey askeri ve devlet erkanı katılımcılarına kendi ürünlerini teşhir edebilme imkanı da sundu.

Bu bağlamda, yaklaşık 200 metrekare alanda ürünlerini sergileyen Vestel Savunma üretimi yerli İHA’lar büyük ilgi çekti. Karayel’in ihracatı için farklı ülkelerle görüşmeler de başlatıldı.

Ekim 2015’ten günümüze kadar 1.500 saatlik uçuş gerçekleştirerek, faydalı yükü (kamera), ana ve yedek veri bağı entegrasyonu tamamlanmış, ileri üs transferlerini yapar halde, TSK tarafından operasyonel olarak kullanılan Karayel İHA sisteminde uçaklar 24 saat esasına göre görev yapıyor.

Karayel, sivil hava sahalarında kullanım için de tüm teknik özellikleri barındırıyor. Karayel sisteminin tasarımı NATO İHA Uçuşa Elverişlilik Standardı olan “STANAG- 4671” çerçevesinde yapıldı. Dolayısıyla Karayel, sivil hava sahası içerisinde uçuş söz konusu olduğu anda, dünyada tasarımı itibarıyla buna en hazır sistemlerden birisi olarak dikkati çekiyor.

Mühimmatlı İHA çok yakında

Mühimmatlı İHA’da da sona gelindi. Daha önce yerli bir firma tarafından üretilmiş, Taktik Sınıfındaki İHA’lara takılabilecek bir mühimmat hazır bulunmuyordu. TSK’dan gelen talep üzerine Vestel Savunma, fiili entegrasyon aşamasına geçti ve yerli mühimmatların Karayel’de kullanılmasına yönelik tasarım ve üretim faaliyetleri başladı.

Yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede mühimmat entegrasyonu tamamlanan mühimmatlı Karayel’in, nisan ayı ortasında uçuş ve yer testleri başarıyla gerçekleştirildi, yerli mühimmat üreticisi firma, atış testleri için bekleniyor.
[url]http://www.technologic.com.tr/vestelin-yerli-ihasi-karayel-efes-2016da-gorev-yapti/[/url] ([url]http://www.technologic.com.tr/vestelin-yerli-ihasi-karayel-efes-2016da-gorev-yapti/[/url])


Bu haberler Vestel kaynaklı. Ama hiç kimse de çıkıp zaten yalanlamadı, kötülemedi! Demek ki kendisinden bekleneni başarıyla yerine getirebiliyor.

Karayel dışında bir de Bora var. Aslında küçük ve risk edilebilir ucuz sistemler çok mantıklı!

! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=TlqJ372w2Uw#)
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: Destinyy - 20 Haziran 2016, 14:24:29
Sadece İHA nezdinde projenin başarıya ulaştığı muhakkak kesinlikle göz dolduran bir sistem ortada, MAM-L ile atış yapacak seviyeye gelmesi vs.. tabiki takdir edilesi. Ancak buradaki kilit  mesele bu üstün kabiliyetlerini, yeteneklerini lançer vasıtasıyla belirli konumu olmaksızın her hangi bir bölgede uçarak KKK'na hizmet sağlayabilmesidir. Tekrar ediyorum Karayel o üstte en gerildiğim aşamada bile yazdığım üzere çok önemli bir projedir umarım isterleri karşılayacak yöntemlerin altından kalkar Vestel.

Vestel aslında mini iha klasmanındaki eksikliği büyük oranda tespit etse şüphesiz bu alandada geliştirip satabileceği yüzlerce iha olduğunu görebilir. Bence kuvvetin mini iha'lar konusunda önemli eksiklikleri mevcut DJI Phantom III gibi bu işin en temeli sayılabilecek(mikro İHA var tabi) bir sivil sistemin 1-2km lik sistemin son aylarda terör bölgesinde ihtiyaç görüldüğü üzere yüzlerce birliklere kendi imkanlarıyla alındığı malumumuz. Vestel veya Baykar keşke Scan Eagle, Quadrocopter hatta mikro İHA'lar üzerinede çalışsalar. Basit, iş görür, havada uzun dayanımlı, etkin menzil, kesintisiz istihbarat.

Kuvvetinde tüm bu teknolojik gelişmelere paralel olarak sektördeki başka işlere kafa yoran firmalara KKK'nı sınıf atlatacak, üst seviyeye taşıyacak NLOS(Non-Line Of Sight) vuruş kabiliyetini kazandırmak için görev verilmeli. Zaman kritik hedeflere karadanda angajman sağlayabilecek kabiliyete gelmeli artık TSK, gayri nizami harp kuralları gereği olabildiğince kuvveti esnek tutmalıyız ve daha kapsamlı konvansiyonel sistemleri düşünmeli, tasarlamalı/geliştirmeli ve kuvvete entegre etmeliyiz. Evvela üst derece bir potansiyel terör ülkesiyiz ana kara ve sınırların etrafı/ötesi olarak.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: karayel - 22 Haziran 2016, 23:58:37
Kuvvet için, benim bildiğim, bu gerekli bir şey değil 2016 itibarıyla. Yani onlar için de kadük olmuş bir ister bu. Bunu soruşturabilirsiniz. Yarın böyle teslim alsalar kullanmayacaklar. Haritayı açıp bakabilirsiniz, aciliyet durumunda kalkış iniş yapabileceği o kadar çok pist var ki. Bunların yaklaşık 150 km civarında uçtuğunuzu düşünün.
'Benzer bir sistemin envanterde olması' sıklıkla karşılaşılan argüman. Sistemler benzer ama aynı değil. Farklı özellikleri var. Aynı sınıfta ya da kategoride diyelim. Orada da benim argümanım, "alternatif yaratma"dır. Firmanın biri batabilir; canı sıkılıp, 'artık bu sınıfta çalışmayacağım' diyebilir; tek başına kalırsa, kendini zorlayacak bir rakip olmadığı için salabilir, yedek parça, bakım-onarım, satış gibi konularda tekel olabilir; tedarik zincirinde sıkıntı yaşayabilir. Bu sebeplerden ötürü savunma sanayinde her alanda alternatifli gidilmeli, firmalar sürekli yarıştırılmalıdır. Tecrübeyle sabittir inanın. Ha birine meyliniz, itimadınız, muhabbetiniz daha fazla olabilir ama alternatifli kalınmasında hem firmalar hem ülke için inanın çok fayda vardır.Özrümü mazur görün.

Haklısınız bir anlık bir gerilimle hoş olmadı kusura bakmayın Sayın Karayel. Projelerdeki isabetsizlik bazen bizim gibi insanları cidden bunaltıyor.

Tamamda üstadım bu İHA'lar bu isterlerin çok fazla dışına çıktı ve öyle bir hal aldıki nerdeyse lançer vasıtasıyla (Türkiye kabiliyetleriyle, hatta dünyadada sınırlıdır bu ağırlıkta bir aracı lançer ile atmak) atmak imkansız hale geldi. Bu durumda bu projenin varlığının ne anlamı kaldıki en baştan sizler ve bizler bu projenin ne amaçla ve hangi sebeple istendiğini bilmiyormuyduk. Görünürde gerçekten iyi ve yeterli bir İHA olduğu çok açık ancak kuvvetin harekat isterlerini karşılamadıkdan sonra kuvvet bu tarz bir İHA'nında muadili(hatta en iyileşmiş hali diyebiliriz) zaten envanterde bulunuyorken karayeli cidden bu işi neresine koyabiliyoruz anlayamıyorum.

Yani demem o kuvvet aynı tarz İHA'yı farklı konfigurasyonlarda belirli sebeplerden istemiş ve bunu 2 farklı firmaya bölmüş. Baykar ve Vestel. Elinizdeki verilere göre Baykar'ın işi görece daha basit ancak kuvvetin belkide ölümcül ve en önemli isteğini karşılayamamak ve zaten şu haliyle zaten alternatifi bulunan bir sistemi istemezlerse kabul görmezlerse cidden kusura bakmasın kimse haklılar. Belki isterlere kıyasla imkansızlıklar vs.. mevcuttur bunlar daha farklı tartışılabilir fakat bu projede bir tamam dendi ve projenin en önemli kısmı karşılanamıyor. Umarım bu soruna çözüm getirilir ve karayelle ilgili gururumuz artar ve kuvvetinde ihtiyacı karşılanmış olur. Hepimiz hoşnut kalmış oluruz. Evvela gerçekten isterler itibariyle ''Karayel'' çok çok önemli bir projedir benim gözümde, umutla bakmak istiyorum.

Kusura bakmayın tekrar.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: TR(B) - 23 Haziran 2016, 01:57:44
Şirkete değil de orada çalışan 100 kişiye, 10 seneden beri emeklerini veren, alın terlerini akıtan insanlara ağır hakaret ediyorsunuz.
Yazdığınızın her satırı yalan ve iftira.Mesajınızı yeni gördüm. cevap verme gereği duyuyorum. savunma sanayinin gelişmesini canı gönülden destekleyen bir vatandaş olarak neden böyle bir iftirada bulunayım? Biz savunma sanayinin gelişmesinden mutlu olan insanlarız.  zaten mesajımdada belirttiğim gibi 

Alternatif ürünler güzeldir. alternatif ürünler desteklenmeli.

diye yazmıştım. bu cümle emeğe saygıyı belirtiyor!  bence.

 Savunma sanayine genel eleştiri; ülkemizde savunma sanayi firmalarının bir çoğu sadece logo değiştirerek, kutularda gelen parçaları montaj yaparak %100 yerli reklamlarıyla piyasaya çıkıyor. Bunlara hepimiz alıştık. Doğrular er geç bir gün ortaya çıkıyor. 

Aşağıdaki video vestel karayelin ilk ürünüdür. karayel ilk çıktığı günlerde Youtubede israil yapımı iha videolarını izlerken karayelin israil ihalarına benzediğini fark ettim. maalesef o uzun videoyu bulamadım o videoda daha fazla detay vardı  aşağıdaki video daha kısadır.  ancak argümanı mı kanıtlamaya yeteceğini düşünüyorum.

işte %100 yerli karayel
https://www.youtube.com/watch?v=gexXs0oxQII (https://www.youtube.com/watch?v=gexXs0oxQII)


Buda israilin karereli! I-VIEW Mk 250  ve I-VIEW Mk 50 benzerlikleri çok ama çok fazla.
https://www.youtube.com/watch?v=XGdgbALjHBk (https://www.youtube.com/watch?v=XGdgbALjHBk)


Bu kanıtlar size  yetmemiş olabilir, ikna etmemişte olabilir buna da eyvallah.
 
son kanıt. Vestelin sahibinden! uçağın kumanda sistemi israililerden alınıyordu!
0:40 dan sonrasına dikkat
https://www.youtube.com/watch?v=T_dP6bnnVag (https://www.youtube.com/watch?v=T_dP6bnnVag)
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: Destinyy - 23 Haziran 2016, 02:49:11
Kuvvet isterleri ve gerekliliği konusundaki mevzulara katılamıyacağım benim için harekat esnekliği önemli bir kavramdır. Alternatiflik görüşünüze katılmakla birlikte bu mecralarda bizim savunduğumuz bir şeydir zaten bu Vestel'in bu alandaki başarısı bizim mutluluğumuzdur ancak kuvvetinde bir ihtiyaç gereksinimi var bence isabetsiz bir istekde değil. Bu savaş durumudur savaşda her şey olabilir her türlü gelişme yaşanabilir ve sahadaki olağan dışı hareketliliklere, değişkenliklere karşı kuvvet esneklik sergilemelidir. Benim bu projede gözümü dolduran noktada budur. Her neyse o olmadıysa farklı ihtiyaçlara kullanılabilir her ne kadar Vestel'in bir noktada cezalandırılmasını istesemde bir noktada ise elinden tutulmalı ve küstürülmemesi gerektiğine inanıyorum. Umarım bundan sonraki süreçte sadece vestel nezdinde değil, firmalarımız bu tarz ihtiyaçları daha iyi okur ve daha hesap kitaplı daha çizgide işler başarırlar. Daha fazlasına her zaman müteşekkir olunur ancak daha fazlasını yapmaya çalışırken ana etkenden sapmak projeyi kadük duruma sokmamalı.

Vestel'e bundan sonraki süreçte başarılar diliyorum. Ülkeye sağladıkları katkıdan, emekden ötürü işçisinden, yöneticisine vergi veren bir TC vatandaşı ve bir birey olarak teşekkür ederim. Yolu açık olsun...
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: SKYWOLF - 23 Haziran 2016, 09:17:13
Haber sitesi biraz geç fark etmiş galiba!

Alıntı
Yerli Yapım 'Karayel' Adlı İHA, Hedefi On İkiden Vurdu
Vestel'in Türk mühendislerle ve tamamen yerli imkanlarla geliştirdiği insanız hava aracı Karayel, Konya Karapınar'da ilk mühimmatlı atışında hedefini tam isabetle vurdu.

15 saat önce

Tasarımını Vestel Savunma Sanayi mühendislerinin üstlendiği Savunma Sanayii Müsteşarlığının desteğiyle tamamen milli ve yerli imkanlarla geliştirilen Karayel'in silahlı versiyonu test atışlarını 15 Haziran'da Konya Karapınar'da gerçekleştirdi. Karayel, test atışlarında hedefini on ikiden vurma başarısını gösterdi.

TSK GEÇEN YILDAN BU YANA KULLANIYOR

2011 yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile imzalanan sözleşmenin ardından, geçtiğimiz yıl Ekim ayından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) operasyonel kullanımında olan Karayel'in yerli mühimmatları ise Roketsan tarafından sağlandı. Atışlar Roketsan'ın katkılarıyla gerçekleştirildi.


PERFORMANSIYLA GÖZ DOLDURDU

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üst düzey temsilcilerinin de izlediği tatbikatta performansıyla göz dolduran Karayel'in yakın gelecekte Türkiye'yi dışa bağımlılıktan kurtarması hedefleniyor.

Karayel, geçtiğimiz Mayıs ayında İzmir'de düzenlenen ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en önemli tatbikatlarından biri olarak bilinen Efes 2016'da kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirerek göz doldurmuştu.

MÜHİMMATLI OLARAK İLK TEST

Mühimmatlı olarak ilk kez gerçekleştiren test atışlarında başarı tazeleyen Karayel'in silahlandırılmasıyla ilgili çalışmalarsa, TSK'dan gelen talep üzerine, bir yıl önce başlatılmış ve yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede de mühimmat entegrasyonu tamamlanmıştı.

[url]http://www.sondakika.com/haber/haber-karayel-hedefi-on-ikiden-vurdu-8551361/[/url] ([url]http://www.sondakika.com/haber/haber-karayel-hedefi-on-ikiden-vurdu-8551361/[/url])
Başlık: Vestel Karayel Atis Testi...
Gönderen: мคяครℓเ - 23 Haziran 2016, 17:52:05
youtu.be/nXwP9pKoJyY (http://youtu.be/nXwP9pKoJyY)
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: karayel - 23 Haziran 2016, 18:24:52
Karayel bu: http://vestelsavunma.com/tr/urun-insansiz-hava-araci-sistemleri (http://vestelsavunma.com/tr/urun-insansiz-hava-araci-sistemleri)
ne benzerliği var attığınız videodaki ürünlerin bu uçakla?
Kaldı ki başka bir uçağa benzeyebilirdi de. Anka kime benziyor? TB2 kime benziyor? Bunları benzetecek çok uçak bulurum.

Nazif Zorlu argümanınız garip... Adam Heron ve Aerostar'lardan bahsediyor. Onları kullanıyorduk, artık yerli ürünler var diyor...
Mesajınızı yeni gördüm. cevap verme gereği duyuyorum. savunma sanayinin gelişmesini canı gönülden destekleyen bir vatandaş olarak neden böyle bir iftirada bulunayım? Biz savunma sanayinin gelişmesinden mutlu olan insanlarız.  zaten mesajımdada belirttiğim gibi 

Alternatif ürünler güzeldir. alternatif ürünler desteklenmeli.


diye yazmıştım. bu cümle emeğe saygıyı belirtiyor!  bence.

 Savunma sanayine genel eleştiri; ülkemizde savunma sanayi firmalarının bir çoğu sadece logo değiştirerek, kutularda gelen parçaları montaj yaparak %100 yerli reklamlarıyla piyasaya çıkıyor. Bunlara hepimiz alıştık. Doğrular er geç bir gün ortaya çıkıyor. 

Aşağıdaki video vestel karayelin ilk ürünüdür. karayel ilk çıktığı günlerde Youtubede israil yapımı iha videolarını izlerken karayelin israil ihalarına benzediğini fark ettim. maalesef o uzun videoyu bulamadım o videoda daha fazla detay vardı  aşağıdaki video daha kısadır.  ancak argümanı mı kanıtlamaya yeteceğini düşünüyorum.

işte %100 yerli karayel
[url]https://www.youtube.com/watch?v=gexXs0oxQII[/url] ([url]https://www.youtube.com/watch?v=gexXs0oxQII[/url])


Buda israilin karereli! I-VIEW Mk 250  ve I-VIEW Mk 50 benzerlikleri çok ama çok fazla.
[url]https://www.youtube.com/watch?v=XGdgbALjHBk[/url] ([url]https://www.youtube.com/watch?v=XGdgbALjHBk[/url])


Bu kanıtlar size  yetmemiş olabilir, ikna etmemişte olabilir buna da eyvallah.
 
son kanıt. Vestelin sahibinden! uçağın kumanda sistemi israililerden alınıyordu!
0:40 dan sonrasına dikkat
[url]https://www.youtube.com/watch?v=T_dP6bnnVag[/url] ([url]https://www.youtube.com/watch?v=T_dP6bnnVag[/url])
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: karayel - 23 Haziran 2016, 18:34:26
Roketsan'ı tebrik etmek lazım. Çokça atlanan bir durum, bu silahlı konusunda asıl başarı Roketsan'a aittir. Çok güzel bir güdüm kiti yapmışlar.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: Alparslan - 23 Haziran 2016, 19:32:07
bu ihalar israil kopyası mı şimdi ?

Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: SKYWOLF - 23 Haziran 2016, 20:06:36
bu ihalar israil kopyası mı şimdi ?Değil!
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
Gönderen: TR(B) - 23 Haziran 2016, 20:15:47
Karayel bu: [url]http://vestelsavunma.com/tr/urun-insansiz-hava-araci-sistemleri[/url] ([url]http://vestelsavunma.com/tr/urun-insansiz-hava-araci-sistemleri[/url])
ne benzerliği var attığınız videodaki ürünlerin bu uçakla?
Kaldı ki başka bir uçağa benzeyebilirdi de. Anka kime benziyor? TB2 kime benziyor? Bunları benzetecek çok uçak bulurum.

Nazif Zorlu argümanınız garip... Adam Heron ve Aerostar'lardan bahsediyor. Onları kullanıyorduk, artık yerli ürünler var diyor...


Yani diyorsunuz ki  karayel-2  (ilk videoda paylaştığım ürünü) gömüyorsunuz. bizim ürünümüz bu son ürünün linkini paylaşıyorsunuz. Eyvallah öyle olsun.

N.Zorlu'nun açıklamalarının olduğu videoda Heron ve Aerostar'lardan kaçıncı saniyede bahsedilmiş.  Rica etsem saniyesini söylermisiniz?
https://www.youtube.com/watch?v=T_dP6bnnVag (https://www.youtube.com/watch?v=T_dP6bnnVag)


Ülkemiz için ordumuz bizler en iyisini istiyoruz. A yada  B firmasının ihale alması  bizim için önemsiz. önemli olan ülkemizin menfaatleridir.
Bildiğiniz gibi uav  sektörün önü çok açık. vestel ürün geliştirmeye  devam etmeli. örneğin 2 ay havada kalabilen güneş enerji ile çalışan uavlar üzerinde yabancılar çalışıyor. neden vestel de yapamasın.   

vestelden benim büyük beklentilerim var.  Ayrıca şunu da belirteyim karayelden bir miktar alınması gerektiğini düşünüyorum.  Alternatif ürünleri destekliyorum. savunma sanayi sektöründe rekabet desteklenmeli.
Başlık: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: karayel - 03 Temmuz 2016, 14:58:59
KARAYEL adına başlık yoktu, buradan devam edelim.
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: karayel - 03 Temmuz 2016, 15:19:10
İmza : Ocak 2011
Proje başlama : Mart 2011
İlk uçuş : Nisan 2014

Ekim 2015'ten beri operasyonel. Görev yapan 4 uçakla toplam uçuş saati 2000 saat.
Bugüne kadar üslendiği yerler : Ankara, Çanakkale, İzmir, Konya ve +2 Doğu şehri.
Kamera : Wescam MX15Di
Stanag 4671'e uygun tasarım ve üretim.
Hava basıncı ile işleyen buz kırma sistemi
Yıldırım koruma
Tam otomatik iniş-kalkış, uçuş
15000 saat gövde ömrü
Anten transferi, yer kontrol istasyonu transferi
Mobil yer kontrol istasyonu ve veri terminali

Türkiye'deki milli-yerli projelerde;
faydalı yükle ilk uçuşu yapan İHA.
Resmi görev uçuşu yapan ilk İHA.
Anten devri ile ilk uçuşu yapan İHA.
Bir ana üsten kalkıp diğer ana üsse inen ilk İHA.
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: karayel - 03 Temmuz 2016, 15:23:25
Ha bu ilk yapmanın ne önemi var, bence hiç yok. Önemli olan mühendislik gerçeklerine en uygun zamanlarda, sağlam, sıhhatli, devam ettirilebilir, rekabetçi, güvenilir ve kaliteli ürünler üretmek. 
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: AVCI - 11 Temmuz 2016, 13:25:11
Sayın karayel,

Mevcut dört uçak hangi statüde uçuyor,herhangi bir kuvvet tarafından sipariş alındımı,resmi teslimat takvimi belli mi ?

Mevcut durumu bir özetleyebilir misiniz ?
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: karayel - 27 Ağustos 2016, 11:48:42
Gec cevap icin ozur oncelikle.

Su an ucusta olan ucak sayisi 6 oldugu belirtiliyor. 4 adet ucak da fabrikada hazir bekliyormus. Bunlarin 2sinin silahli versiyon oldugu soylendi.
Bu ucaklarin hicbiri Mustesarlik tarafindan satin alinmayacakmis. 

Hizmet alim sozlesmesi sona ermis ama Dogu'daki 6 ucak, ihtiyac cok fazla oldugu (bu araclar hayat kurtarici arazideki birlikler icin) icin firmanin insiyatifiyle goreve devam etmekteymis.
Filo ucus saati 2300'e varmistir diye tahmin ediyorum.Sayın karayel,

Mevcut dört uçak hangi statüde uçuyor,herhangi bir kuvvet tarafından sipariş alındımı,resmi teslimat takvimi belli mi ?

Mevcut durumu bir özetleyebilir misiniz ?
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: AVCI - 29 Ağustos 2016, 08:26:43
Bu durumda toplam 10 uçağın üretildiğini bunlardan ikisinin silahlı olduğunu anlıyorum.Altı uçak kiralık sözleşmesi bitmesine rağmen maliyetleri Vestel  tarafından karşılanarak göreve devam ediyorlar.

Peki sayın karayel;

Alıntı
''Bu uçakların hiçbiri müsteşarlık tarafından satın alınmayacakmış''

Bu  konuyla ilgili olarak bilgi verebilir misiniz ? sebep nedir ? daha önceden belirttiğim katapult mevzusu nedeniyle mi yoksa başka bir nedenle mi satın alınmıyorlar.Ya da Kara kuvvetleri mi direk sipariş edecek bakanlık yoluyla...
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: serkan - 29 Ağustos 2016, 08:42:04
Rakibi Cumhurbaşkanının damadı oldu buda sebep olabilir mi?
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: karayel - 29 Ağustos 2016, 17:12:12
Turkiye'de tum platform tedarikleri SSM tarafindan yapiliyor, Bakanlik karismaz.
Bildirilen gerekce katapult ve parasutmus.

Bu durumda toplam 10 uçağın üretildiğini bunlardan ikisinin silahlı olduğunu anlıyorum.Altı uçak kiralık sözleşmesi bitmesine rağmen maliyetleri Vestel  tarafından karşılanarak göreve devam ediyorlar.

Peki sayın karayel;

Alıntı
''Bu uçakların hiçbiri müsteşarlık tarafından satın alınmayacakmış''

Bu  konuyla ilgili olarak bilgi verebilir misiniz ? sebep nedir ? daha önceden belirttiğim katapult mevzusu nedeniyle mi yoksa başka bir nedenle mi satın alınmıyorlar.Ya da Kara kuvvetleri mi direk sipariş edecek bakanlık yoluyla...
Başlık: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: мคяครℓเ - 29 Ağustos 2016, 17:23:13
Aslinda Suriyideyiz suan. Bu bulunmaz bir firsat pekcok gelistirme asamasindaki projeler icin. Silahli Anka,Bayraktar ve Karayeli. Dolanan muhimmati. Tanklar ve zirhlilarda akkor ve akkor little teber kitlerini. Yeni arayici baslikli fuzeleri test etmek icin muthis firsat. Rusya bunu yapti hem silahlarini test etti hem reklamini yapti.
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: karayel - 29 Ağustos 2016, 17:33:15
Sayin Cumhurbaskaninin olan bitenden haberinin oldugunu ne saniyorum ne de inaniyorum. Aksi halde takdir ettigi bir gruba ait bir sirketin urunune karsi yapilanlara goz yummaz, yakindan takip ettigim biri olarak boyle biri degil. 
Benzetme dogru olmayabilir ama kraldan cok kralcilik yapiliyor gibi disardan gozuken. Bilirsiniz, kucuk hesap pesinde kosan cok adam vardir bizde .

Rakibi Cumhurbaşkanının damadı oldu buda sebep olabilir mi?
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: serkan - 29 Ağustos 2016, 17:36:45
Kalkavan ile telefon görüşmesi neydi peki her şey ssm ise
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: karayel - 29 Ağustos 2016, 17:44:21
TB2'ler TSK tarafindan ucuruluyor orada zaten, us bolgeleri sinira yakin sayilabilecek bir bolgede. Zaten firma yetkilisi tivitir hesabindan da yer kontrol istasyonundan cekilmis bir operasyon ucusu goruntusu ! bile paylasti.
Karayel sinirdan cok uzakta kuzeyde. Ya sinir boyuna da anten kurmalari gerekir ya da hizli cozum olarak ucaklarini ve mobil yer istasyonlarini bolgeye sevketmeleri

Aslinda Suriyideyiz suan. Bu bulunmaz bir firsat pekcok gelistirme asamasindaki projeler icin. Silahli Anka,Bayraktar ve Karayeli. Dolanan muhimmati. Tanklar ve zirhlilarda akkor ve akkor little teber kitlerini. Yeni arayici baslikli fuzeleri test etmek icin muthis firsat. Rusya bunu yapti hem silahlarini test etti hem reklamini yapti.
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: カメせ - 16 Kasım 2019, 14:09:00
Alıntı
Tony Osborne
@Rotorfocus
Interesting to see the Turkish Vestel #Karayel Tactical UAV/IHA on display on a #Saudi defense industry stand here at #Dubai
(https://pbs.twimg.com/media/EJeF_QSXsAAo5RR?format=jpg&name=small)
VESTEL Karayel İHA Suudi standında sergileniyormuş Dubai'de
https://mobile.twitter.com/Rotorfocus/status/1195571560020615168
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: Raptor44 - 16 Kasım 2019, 19:57:43
Ne ara haklarını verdik.
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: カメせ - 19 Kasım 2019, 19:27:12
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EJvdx-XWwAE610B?format=jpg&name=small)
youtu.be/9tCdUfVsTrg (http://youtu.be/9tCdUfVsTrg)
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: カメせ - 20 Kasım 2019, 17:23:18
Alıntı
Vestel Karayelin üretim ve pazarlama haklarını suudi arabistan merkezli intra şirketine mi sattı.
(https://pbs.twimg.com/media/EJzMLWjWkAAGAjo?format=jpg&name=large)
https://mobile.twitter.com/miguyan2000/status/1197056106784284674
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: mavi1991 - 25 Kasım 2019, 20:32:01
Vestel karayel envantere giremedi mi?
Başlık: Karayel-Su'dan Cirit füzesi atışı.
Gönderen: カメせ - 12 Aralık 2019, 07:07:17
Alıntı
Karayel-Su'dan Cirit füzesi atışı.
(https://pbs.twimg.com/media/ELh06H4XUAIXb8O?format=jpg&name=900x900)
https://mobile.twitter.com/sntrk_34/status/1204841452116828160
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: mavi1991 - 12 Aralık 2019, 13:01:06
Vestel karayel envantere giremedi mi?
Başlık: Yemen'de Karayel düsürüldügü iddaa edildi.
Gönderen: カメせ - 31 Aralık 2019, 21:12:19
Alıntı
youtu.be/62VlmFOzXyU (http://youtu.be/62VlmFOzXyU)
https://mobile.twitter.com/Acemal71/status/1212066801246445568
Başlık: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: カメせ - 06 Ocak 2021, 18:51:57
Alıntı
Yemen'de Husiler, El Cavf bölgesinde Suudi Arabistan'a ait Karayel İHA'yı düşürdüklerini açıkladı.
https://mobile.twitter.com/ynhsb/status/1346825923924996096
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: mavi1991 - 06 Ocak 2021, 19:04:41
Biz ne ara karayel sattık ya hu ?
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: ugurkarakaya25 - 07 Ocak 2021, 13:44:43
geçen senelerde suudilerin askeri fuarlarında suudi firma standında karayel görünmüştü diye hatırlıyorum.
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: mavi1991 - 07 Ocak 2021, 17:21:45
Sonuç olarak elden çıkarmışlar sanırsam. Vestel yanlış hatırlamıyorsam arabistan da üretim teklifinde bulunmuşlardı.
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: ugurkarakaya25 - 09 Ocak 2021, 18:39:46
https://www.savunmasanayist.com/suudi-arabistan-karayel-su-iha-uretimine-basladi/ (https://www.savunmasanayist.com/suudi-arabistan-karayel-su-iha-uretimine-basladi/)
Başlık: Ynt: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: mavi1991 - 09 Ocak 2021, 19:44:57
Bakın doğru hatırlıyormuşum. İyi tarafı sistemin kendini kanıtlama ve kendini optimize etme imkanı var iken, çok fazla Müslüman kanı dökebilir pardon çok fazla Müslümanı patlatarak diri diri yakabilir.
Başlık: Yemen'de 3. Karayel düşürüldü.
Gönderen: カメせ - 07 Mart 2021, 17:09:35
Alıntı
Husiler, Yemen'in Al Jawf bölgesinde Suudilere ait Karayel İHA'yı düşürdüklerini açıkladı.
https://mobile.twitter.com/ynhsb/status/1368567047370719232
Başlık: Vestel Karayel-SU SİHA'nın Macaristan'da ki testleri.
Gönderen: カメせ - 05 Kasım 2021, 22:29:25
Alıntı
Vestel Karayel-SU SİHA'nın Macaristan'da ki testlerinden kareler.
(https://pbs.twimg.com/media/FDc_jZFWYAY7kFZ?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FDc_f34WUAI4_Rm?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FDc_lJhXMAENq78?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FDc_mwLWQAAhFBe?format=jpg&name=medium)
https://facebook.com/lhsn.hu/posts/6875031909188538
Başlık: Vestel Savunma’nın ismi @lentatek.
Gönderen: カメせ - 14 Şubat 2022, 16:59:42
Alıntı
Vestel Savunma’nın ismi @lentatek_ oldu.

- LENTATEK; uzay teknolojileri, dijital sağlık teknolojileri, kritik tesis ve sınır güvenliği alanlarında da çalışmalar gerçekleştirecek.(https://pbs.twimg.com/media/FLix6w7XIAgvWML?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FLix6PxX0AI9Nvb?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FLix52hWUAo2bf7?format=jpg&name=medium)youtu.be/9MJu0H2nSeM (http://youtu.be/9MJu0H2nSeM)https://savunmasanayist.com/vestel-savunma
Başlık: Yemen'de husiler Karayel İHA'yı düşürdüklerini açıkladılar.
Gönderen: カメせ - 23 Mayıs 2022, 19:51:33
Alıntı
Husiler, ateşkesi ihlal eden Suudi Arabistan'a ait bir Karayel İHA'yı düşürdüklerini açıkladı. Son 3 yıl içinde Yemen'de düşürülen 4. Karayel.

(https://pbs.twimg.com/media/FTXS57TWAAEmxnA?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/ynhsb/status/1528359543989846018?cxt=HHwWhIC-yYu66bUqAAAA
Başlık: Vestel Savunma - KARAYEL
Gönderen: カメせ - 04 Haziran 2022, 09:51:29
Alıntı
Lentatek Karayel-Su

ArGe asamasinda, konsept hem keşif gözetleme, hem de taarruz kabiliyetine sahip. S/İHA'dan atilabilen mini İHA ve Kamiikaze Drone olarak görev yapabilecek.
(https://pbs.twimg.com/media/FUXHH9FXoAEY853?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FUXG8ZVX0AQaaq0?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FUXG8oVXwAEjHSv?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FUXG9B9WYAE_DOJ?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FUXG81uWAAcAVVF?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FUXH2n0WYAAAlCU?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FUXH20rWYAo6fUY?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/ynhsb
https://mobile.twitter.com/BRAHMSNNETC1/status/1533894855717490692?cxt=HHwWiMC43dHPvskqAAAA
Başlık: Lentatek yakıt pilli sabit kanat İHA.
Gönderen: カメせ - 07 Haziran 2022, 21:01:01
Alıntı
Türk savunma sanayii bünyesinde geliştirilen insansız hava araçlarına yeni bir ürün ekleniyor: Yakıt Pilli İHA

 
@lentatek_ yakıt pilli sabit kanat İHA'yı sergiledi.
• Elektrikli mini İHA, yakıt piliyle çalışır hale çevrildi
• Hedef daha büyük İHA'ları da yakıt piliyle kullanılabilir hale getirmek
(https://pbs.twimg.com/media/FUoyMJZXsAEJ02c?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FUoyMKcXEAAYdvr?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FUoyMNvWIAAL7VJ?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FUoyMTjWUAAk86D?format=jpg&name=medium)
http://ssdergilik.com/tr/HaberDergil (http://ssdergilik.com/tr/HaberDergil)