DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: Şahinbey - 19 Ekim 2009, 14:02:00

Başlık: Yemen
Gönderen: Şahinbey - 19 Ekim 2009, 14:02:00
Yemen hükümeti, Suudi Arabistan sınırı yakınlarındaki bölgede düzenlenen hava saldırılarında 44 isyancının öldürüldüğünü açıklarken, isyancılar ölenler arasında siviller olduğunu savundu.

Yemen İçişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Abdullah El Kavsi, ölenlerin 27`sinin Razeh kasabasında militanların kullandığı terkedilmiş bir hastaneye düzenlenen saldırıda vurulduklarını söyledi.

Şii isyancılar ise, söz konusu hastanenin faal durumda olduğunu ve saldırıda içerideki sivillerin yaşamlarını yitirdiklerini öne sürdüler. İsyancıların sözcüsü Muhammed Abdülselam, ``Bu hükümetin bir başka yalanı, ölenlerin tümü masum siviller`` iddiasında bulundu. Yemen hükümet güçleri, kuzeydeki Saada eyaletinde merkezi iktidara başkaldıran Şii isyancılarla savaşıyorlar.


kaynak:  http://www.gazeteoku.com/popup.php?url=http://www.stargazete.com
Başlık: Yemen'de Çatışma Çıktı
Gönderen: Falcon - 13 Şubat 2011, 16:16:41
Yemen'in Başkenti Sana'da Devlet Başkanı Sarayına Yürüyen Hükümet Karşıtı Göstericiler ile Polis Arasında Çatışma Çıktı.
Yemen'in başkenti Sana'daki devlet başkanı sarayına yürüyen hükümet karşıtı göstericiler ile onları önlemeye çalışan polis arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Saraya yürüyen göstericiler ile polis arasındaki çatışmadan kısa bir süre önce, muhalefet Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ile görüşmelere başlamayı kabul etmişti. El Kaide'ye karşı ABD'nin müttefiki olan Yemen lideri Salih, ülkede Mısır benzeri bir devrimin oluşmasını engellemeye çalışıyor.

Sana'da yaklaşık bin kişinin toplandığı gösteride "Yemen halkı rejimin düşmesini istiyor" sloganları atarken, bir grup gösterici de başkanlık sarayına yürümeye başladı. Göstericiler ayrıca, "Mısır devrimi sonrası Yemen devrimi" sloganları da attı.

Yemen'de son günlerde hükümet karşıtı gösteriler hız kazandı. Şubat başında 10 binlerce kişi, Tunus ve Mısır'dan ilham alarak, muhalefet öncülüğünde 'Gazap Günü' sloganı altında toplanmıştı. Göstericiler, ülkede rejim değişimi talep ediyor. - SANA (Cihan Haber Ajansı)
Başlık: Yemen'de Çatışma Çıktı
Gönderen: QRI - 13 Şubat 2011, 18:14:39
Sonunda yaptin yapacagini Falcon.Yemenide karistirdin. ;)
Başlık: Yemen'de Çatışma Çıktı
Gönderen: Falcon - 13 Şubat 2011, 20:04:35
Ne yapayım özgür ruhlu adamım özgürlük istiyorum.
Başlık: Yemen'de Çatışma Çıktı
Gönderen: EfsaneAsker - 13 Şubat 2011, 21:11:40
Darısı Suud Ailesinin başına diyeli, ne diyelim başka?
Başlık: Yemen'de Çatışma Çıktı
Gönderen: Falcon - 13 Şubat 2011, 21:20:02
hayırlısı de hocam hayırlısı
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: мคяครℓเ - 17 Ocak 2015, 11:59:34
Birileri yine plan pesinde...

Yemen Cumhurbaşkanlığı Ofisi Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in, kimliği henüz belirlenemeyen silahlı kişiler tarafından kaçırıldığı açıklandı.
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mübarek, başkent Sana'daki Cumhurbaşkanlığı konutuna giderken kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kaçırıldı.

KONUTA GİDİYORDU

Avad bin Mübarek'in, anayasa hazırlık komisyonu tarafından hazırlanan anayasa tasarısının denetim kuruluna verilmesi için cumhurbaşkanlığı konutunda düzenlenecek toplantıya katılmak üzere giderken kaçırıldığı kaydedildi. Kaynak, olayla ilgili ayrıntı vermedi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, geçen yıl mart ayında ülkedeki siyasi ve toplumsal çevreleri kapsayacak şekilde 17 kişilik Anayasa Hazırlık Komisyonu oluşturulması talimatını vermişti. Komisyon, yeni anayasa taslağını 7 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Hadi'ye sunmuştu.

http://tr.sputniknews.com/ortadogu/20150117/1013496390.html (http://tr.sputniknews.com/ortadogu/20150117/1013496390.html)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: мคяครℓเ - 21 Ocak 2015, 18:35:51
HUSİLER'İN HEDEFİ YEMEN'DEKİ LİMAN KENTLERİ

IŞİD'ın Irak ve Suriye'de önlenemeyen ilerleyişinin ardından bu kez yeni bir örgüt Yemen'i tehdit etmeye başladı. Husiler, Sana'nın ardından Kızıldeniz kıyısında iki önemli liman kenti El-Hudeyde ve El-Muha'yı da kontrolü altına aldı.

Husiler'in hedefi Yemen'deki liman kentleri
21 Ocak 2015 Çarşamba 16:33

(http://d.denizhaber.com.tr/news/74423.jpg)Yemen'de geçen yıl Eylül ayından beri dünya kamuoyuna ismini iyice duyuran Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) Yemen'deki siyasi hedeflerine adım adım kavuşuyor. Yemen'de 1 Eylül 2014'de başkent Sana'yı kuşatarak 4 gün süren çatışmaların  ardından kontrolü ele alan Husiler, kentte ordunun ve güvenlik güçlerinin  hakimiyetini tamamen kırdı.

Husilerin bu girişimi Sana ile sınırlı kalmayarak, stratejik liman  kentlerini de içine alan bir ilerleyişe dönüştü. Husiler, Sana'nın ardından  Kızıldeniz kıyısında iki önemli liman kenti El-Hudeyde ve El-Muha'yı da kontrolü  altına aldı.

 Daha önce hareketin merkezi olan Sa'da ve Amran kentlerine de sahip  olan Husiler, ikinci büyük kent Taiz'e ve el-Kaide'nin kontrolünde olan el-Beyda  kentine de göz dikti.

Taiz'e girebilmek için kilit konumdaki İbb kentini de kontrolü altına  alan Husiler, el-Beyda'daki el-Kaide varlığını da büyük ölçüde bitirdi. Husilerin  bu ilerleyişi şimdilik bu kentlerle sınırlı kalırken, son iki günde yaşanan  gelişmeler Husilerin yayılımcı politikalarında ''ikinci bir merhaleye geçti''  yorumlarına neden oluyor.

''Başkanlık sarayına girilmesi Hadi için son uyarı''

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed  Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla başlayan gerginlik, Husilerin,  önceki gün Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin, Sittin Caddesi'ndeki konutuna  saldırısıyla ülkeyi yeniden dünya gündemine taşıdı.

Husilerin sarayı kuşatması, ülke medyasında Hadi için ''son uyarı''  yorumlarına neden olurken, Husilerin ülke siyasetinde ele geçirmek istediği konum  ve çizdiği yol haritasında "Hadi'nin saf dışı bırakılmasının yer aldığı"  belirtiliyor.

Ensarullah Hareketi'nin lideri Abdülmelik el-Husi'nin dün harekete  bağlı el-Mesire televizyonunda yaptığı konuşmasında, Hadi'nin 2 yıllık geçiş  sürecinde ülke sorunlarının çözülmesinde yetersiz kaldığını ifade etmesi bu  yorumları destekler nitelikte.
 
  'Hadi, el-Kaide ile mücadeleden bilerek geri durdu''
 
  Abdülmelik el-Husi'nin konuşmasındaki en önemli noktalardan biri,  Paris'teki olaylardan sonra bir anda dünya gündemine giren Arap Yarımadası  el-Kaidesi'nin Yemen'deki konumu oldu. Husi, Cumhurbaşkanı Hadi'nin el-Kaide ile  mücadeleden bilerek geri durduğunu iddia ederek, Hadi'nin orduya örgüte saldırı  emrini vermediğini öne sürdü.

Husi bu iddiası ile dünyaya da mesaj vererek, Hadi'nin el-Kaide ile  mücadele etmediğini söylemeye çalıştı. Husi, Ensarullah Hareketi'nin silahlı  milislerini de överek, ''Ordunun yapmadığı işi biz yaparak el-Kaide ile mücadele  ediyoruz'' mesajı verdi.

Sıradaki hedef Marib

Husilerin ilerleyişi ve ülke siyasetinde artık ''tek söz sahibi grup''  olmaya çalışması, Abdülmelik el-Husi'nin konuşmasındaki bir diğer ayrıntı olarak  öne çıktı. Husi, hareketin ülke kaderi için ''tek çare'' olduğunu belirterek,  Yemen halkına, ''Biz yıkmaya gelmedik. Bizim hedefimiz siz değilsiniz. Bizim  hedefimiz yozlaşma ve ülkenin dışa bağımlı hale gelmesine sebep olan  siyasilerdir'' şeklinde seslenmesi de dikkati çekti.

Husi'nin konuşmasındaki belki de en önemli ayrıntı, hareketin bir  sonraki hedefinin ipuçlarını veren, ''Marib kenti ve buradaki kabilelerle savaş''  kısmı oldu. Sa'da, Amran, Sana, El-Hudeyde, El-Muha, İbb ve el-Beyda'yı kontrolü  altına alan Husilerin en önemli hedefi ise şu anda Marib kenti.

Marib, ülkenin sahip olduğu doğalgaz ve petrol yataklarına ulaşabilmek  için kritik bir konumda bulunuyor. Marib kenti, Suudi Arabistan tarafından  desteklendiği iddia edilen Sünni kabilelerin kontrolünde bulunuyor. Zengin  yataklara ve ülkenin elektrik ihtiyacını sağlayan santrallere sahip olabilmek  için bu kabileleri saf dışı etmek gerektiği belirtiliyor.

Husilerin karşısında duran ve ellerinde ağır silahlar olan bu  kabileler, savaşçı karakterleri ile dikkati çekiyor. Son olarak Marib'teki aşiret  liderlerinden Şeyh Hamad Bin Vahid'in, "Cumhurbaşkanı Hadi, Marib'i teslim etmek  için Husilerle komplo kuruyor. Hadi, Amran'ı Husilere verdi ancak Marib  sakinleri, kenti Husilere teslim etmeyecek" açıklaması bölgede yeni ve büyük bir  savaşın yakın olduğu yorumlarına yol açıyor.

 İran: "Husileri destekliyoruz"

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler  Danışmanı Ali Ekber Velayeti, Yemen'deki "Husileri" desteklediklerini açıkladı.

Velayeti, Hizbullah'ın ülkeye yönelen tehditlere karşı Lübnan  ordusunun yanında yer aldığını hatırlatarak, "Hizbullah'ın Lübnan'da üstlendiği  rolü, Ensarullah'ın da Yemen'de üstlenmesini umut ediyorum" ifadelerini kullandı.

Husi Ensarullah Hareketi İran'la aynı çizgide

Husi Ensarullah Hareketi'nin, ideolojik açıdan Yemen'deki Sünni ve  Zeydi hareketlerden bağımsızlaşarak, İran yönetimiyle aynı çizgide 12 İmamcı Şii  bir siyasal oluşuma dönüştüğü değerlendirmeleri yapılıyor.

Husiler, demokratik ve çoğulcu bir devlet yönetimini reddederek,  devletin meşruiyetinin Hz. Muhammed'in soyundan gelen yöneticilere ait olması  gerektiğini iddia ediyor. 1979 Devrimi sonrası İran'da kurulan, din adamlarının  egemen olduğu, "Velayet-i Fakih" sistemine benzer bir "İmamlar devleti" talep  eden Husiler, Yemenli analistler tarafından İran yönetimiyle koordineli olarak  hareket eden, Lübnan Hizbullah hareketine benzetiliyor. Husilerin devlet teorisi,   Husi soyunun Hz. Muhammed'e dayandığı ve dolayısıyla devletin egemenlik hakkının  Husi soyuna ait olduğu iddiasına dayanıyor.

Yemen'de Husiler Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdi

Yemen'in başkenti Sana'da Husiler ve ordu arasında çatışmalar devam ederken, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdiği bildirildi. Yemen Enformasyon Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın saldırı tehlikesi altında olduğu belirtildi ve olay, darbe girişimi olarak nitelendi. İsmini vermek istemeyen bir yetkili ise Cumhurbaşkanı Hadi'nin binada olduğunu söyledi. Çatışmaların sürdüğü bildirildi.

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'yi terör örgütü El Kaide'ye silah göndermekle suçlayan Husiler dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı kuşatmış ve çatışmalar sonucu 9 kişi ölmüş 67 kişi de yaralanmıştı.
 
Husiler kimdir? Husileri kim destekliyor?
 
İran'dan başka Suriye ve Hizbullah'ın destek olduğu bilinen Husiler, Yemen Devleti, Arap El-Kaidesi'ne karşı savaşıyor.  1994 yılından beri aktif olan Husiler, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na düzenledikleri darbe girişimi ile tüm dünyanın dikkatini üzerine çekti.
http://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=59993 (http://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=59993)

İran her tasın altından cıkıyor.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 21 Ocak 2015, 19:17:38
5 Soruda Yemen'de neler oluyor?

(http://ichef.bbci.co.uk/news/ws/660/amz/worldservice/live/assets/images/2015/01/21/150121140210_houthi_fighter_cars_624x351_reuters.jpg)

Yemen'de Şii mezhebinden Husilerin başkent Sanaa da içinde olmak üzere geniş alanları kontrol altına almasıyla, zayıf bir hükümet ve bölünmüş bir ordu ile son yıllar içinde ülke en büyük krizlerinden birini yaşıyor.

2011 yılında uzun yıllardır iktidarda olan devlet başkanı Ali Abduullah Salih koltuğundan indirildiğinden bu yana Birleşmiş Milletler desteğinde 'demokrasiye geçişi' sağlamaya çalışıyor. Son krizin bu durumu da tehdit ettiği yorumları yapılıyor.

Yemen neden bu kadar istikrarsız?

Son yıllarda Yemen yönetimde eşitsiz temsil ve kaynaklara erişimde yaşanan adaletsizlikler nedeniyle şiddet dolu çatışmalara tanıklık etti.

Devlet ile ülkenin kuzeyindeki Şii Husiler, güneydeki ayrılıkçılar arasında bugüne kadar altı farklı zamanda şiddetli çatışmalar yaşandı.

Arap Yarımadasındaki El Kaide örgütü tarafından sıklıkla düzenlenen saldırılar, aşiretler ve askeri fraksiyonlar arasındaki iktidar çekişmeleri ve Salih'i destekleyenlerin, Salih'i koltuğundan indirenler tarafından düzenlenen protestolara sert müdahaleleri de yaşananlar arasında.

Orda Doğu'nun bu en yoksul ülkesinde zayıf yönetim, yolsuzluk, kaynakların yok olması ve zayıf altyapı ile beraber istikrarsızlık gelişmenin önünde engel oldu.

İşsizlik, yüksek gıda fiyatları ve kısıtlı sosyal hizmetler 10 milyondan fazla Yemenliyi gıdaya erişim konusunda risk altında bırakıyor.

Husiler kim ve ne istiyorlar?

Şiiliğin Zeyyidiye koluna mensup olan Husiler, aynı zamanda Ensar Allah olarak da bilinen isyancı bir gruba üyeler. Zeyyidiler nüfusun üçte birini oluşturuyor. Grup, 1962'ye kadar neredeyse 1000 yıl boyunca ülkenin kuzeyini yönetti.

Husilerin ismi Hüseyin Bedir el Din el Husi'den geliyor. El Husi, grubun 2004'teki ilk isyanını yönetti. Amaç merkezleri kabul edilen Saada'da daha fazla özerklik kazanma ve Zeyyidi geleneklerine ve inancına zarar verdiklerini düşündükleri Sünni İslamcılardan korunmaktı.

(http://ichef.bbci.co.uk/news/ws/625/amz/worldservice/live/assets/images/2015/01/21/150121140033_houthi_fighters_truck_624x351_reuters_nocredit.jpg)

El Husi 2004 yılında Yemen ordusu tarafından öldürüldükten sonra, ailesi kolları sıvayarak 2010 yılında hükümetle bir ateşkese varana kadar beş ayaklanmayı yönetti. 2011 yılında Husiler Salih'e karşı protestolara katıldı ve oluşan boşluktan faydalanarak Saada ve komşusu Amran'da kontrol altında tuttukları alanı genişletti. Sonuçta Husiler yeni lider Hadi'nin Şubat ayında duyurduğu ve Yemen'in altı bölgeye ayrılan bir federasyon olmasını öngören plana öncülük eden Ulusal Diyalog Konferansı'na katıldılar.

Temmuz ayında Husiler Amran eyaletinde, ülkenin önde gelen Sünni İslamcı partisi Islah tarafından desteklenen aşiret ve milis gruplarını yenilgiye uğrattı.

Husiler Yemenlilerin, ararlarında Salih ve Ahmar ailelerinin bulunduğu eski rejimle bağı olanlar ve Islah partisi tarafından domine edilen geçiş hükümetine öfkeli olduğunu bu nedenle kendilerini desteklediklerini söylüyor.

Kriz nasıl tırmandı?

Ülkenin kuzeyinde elde ettikleri zaferlerle cesaret kazanan Husilerin lideri Abdülmelik el Husi, Ağustos ayının ortalarında devlet başkanı Hadi'den ülkenin yoksullarına zarar veren ödenekleri kaldırmasını ve "yozlaşmış" hükümetin yerine Yemen'in çeşitli fraksiyonlarını daha iyi temsil eden bir hükümet gelmesini talep etti.
Yemenliler Abdülmelik el Husi'nin konuşmasını izliyor.

Sünni ve Şiilerden oluşan binlerce Husi destekçisi bundan sonra Sanaa'da hükümet binaları önünde oturma eylemleri başlattı ve şehri havaalanına giden ana yolu trafiğe kapattı.

Eylül ayında Hadi hükümeti dağıtmaya ve petrol fiyatlarını yüzde 30 kadar indirmeye razı oldu. Ama bu girişim Husiler tarafından yetersiz olduğu gerekçesi ile reddedildi.

Bir hafta sonra güvenlik güçleri Sanaa'da Husileri destekeyenler üzerine ateş açıp birkaç kişiyi öldürdüğünde kriz derinleşti.

Eylül ayı ortalarında Husilerle askerler arasında şehir merkezinde şiddetli çatışmalar meydana geldi, çatışmalar sürerken isyancılar hükümet binalarını işgal etti ve 2004 ve 2010 yıllarında ülkenin kuzeyinde kendilerine karşı savaşmış olan ve ailesi Islah partisinde önemli rol oynayan General Ali Muhsin el Ahmar'a sadık olan bir askeri birimi işgal etti.

Ölü sayısı artarken, BM Yemen özel temsilcisi Cemal Benomar 20 Eylül'de hükümetin Husilerle bir anlaşma yaptığını açıkladı. Ertesi gün ülkenin başbakanı konsensusa yardımcı olmak için istifa ettiğini açıkladı.

Bu esnada Islah partisi üyeleri ise sonuçta yine Zeyyidi yönetimini kurmak istediklerine inandıkları Husiler tarafından kıyımdan geçmekten korktuklarını söyledi.

Ateşkesin koşulları nelerdi?

İsyancılar Sanaa'dan çekilmeyi temel taleplerini kabul edilmesi karşılığında kabul etmişti. BU talepler petrol üzerindeki devlet subvansiyonunun devam etmesi, teknokratlardan oluşan yeni bir hükümet kurulması ve başkanın danışmanlarının Husiler ve ayrılıkçı Hiraak el Cenubiler tarafından atanması ve ulusal birlik konferansında alınan kararların uygulanması idi.

Ama Husiler, bu anlaşmaya ek olarak bir güvenlik belgesi imzalamayı reddetti. Bu belgede Husilerin başkentten ve diğer kuzey şehirlerinden çekilerek silahlarını 45 gün içnde teslim etmelerini öngörüyordu.

Dört ayın sonunda Sanaa sokaklarına halen ağır silahlı Husiler dolaşıyor. Husiler "yozlaşmış bir siyasi sistemi reform çabası" olarak tanımladıkları amaçları için bakanlıkları izlemek istiyor.

İsyancılar ayrıca ülkenin orta ve batı kesimlerinde de ilerlediler ve bu durum Arap Yarımadasında El Kaide örgütü ile çatışmaları tetikledi.

Yemen, dünyanın en önemli petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'a komşu olması ve Körfez'deki deniz yollarının yanında olması nedeni ile ABD ve Körfez'deki Arap müttefikleri açısından istikrarın önemli olduğu bir ülke.

Ayrıca ABD, El Kaide'nin bölgedeki en aktif kollarından biri olan ARap Yardımadasındaki EL Kaide ile de savaşıyor.

Sünni bir güç olan Suudi Arabistan bölgenin Şii gücü olan İran'ın Husileri desteklediğini iddia ediyor, ancak hem İran hem Husiler bunu reddediyor.

Yemen krizi bölge için neden önemli?

Petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ın komşusu Yemen'in istikrarı ABD ve Körfez ülkeleri için vazgeçilmez olarak kabul ediliyor.

Yemen'in El Kaide'nin en aktif kanatlarından birisine ev sahipliği yapıyor olması da ülkenin önemini artırıyor. Yaşanan istikrarsızlıktan faydalanabilecek olan El Kaide'nin çevre ülkelerde etkisini artırmasından çekiniliyor.

Husilerin ülkede etkisini artırması mezhep çatışmalarının ileride de sürebileceği endişelerini de doğuruyor. Suudi Arabistan Şii Husilerin İran tarafından hem siyasi hem de finansal anlamda desteklendiğini söylüyor. İran ise iddiaları reddediyor.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/01/150121_yemende_neler_oluyor (http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/01/150121_yemende_neler_oluyor)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 22 Ocak 2015, 15:36:07
'Yemen'de Husiler ve hükümet arasında anlaşma sağlandı'

(http://ichef.bbci.co.uk/news/ws/660/amz/worldservice/live/assets/images/2015/01/21/150121093250_yemen_624x351_reuters.jpg)

Yemen'in başkenti Sanaa'da kontrolü ele geçiren Şii Husi militanları ile Sünni Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi yönetimi arasında uzlaşma sağlandığı belirtiliyor.

Hadi'nin, Başkanlık Sarayı dahil başkentteki birçok kamu binasını ele geçiren Husilerin taleperini kabul ettiği ve Şii azınlığa ülke yönetiminde daha fazla yetki vereceği ifade ediliyor.

Açıklama hükümet yetkililerinden geldi.

Devlet Başkanı'nın tavizleri karşılığında Husilerin esir aldıkları Genelkurmay Başkanı'nı serbest bırakması bekleniyor.

Ancak Husi militanları şu ana kadar anlaşmaya varıldığını doğrulamadı.

Devlet Başkanı Hadi'nin ev hapsinde tutulduğu yönünde iddialar bulunuyordu.

BBC Orta Doğu analisti Sebastian Usher, ülkede resmi iktidarın hala Abdrabbuh Mansur Hadi'nin elinde olduğunu söylese de fiili olarak kontrolün Husilerin eline geçtiğini ifade ediyor.

Yemen hükümeti Husileri darbe girişiminde bulunmakla suçlamış, amncak Husiler bu suçlamaları reddederek amaçlarının iktidarı devirmek değil sadece daha fazla söz hakkı elde etmek olduğunu söylemişti.

Dün ABD ve Birlşemiş Milletler'den yapılan açıklamada Husilerin başkenti ele geçirmesini kınamış ve şiddet olaylarının derhal sonbulması çağrıusını yaparak resmi muhattabın hâlâ Devlet Başkanı Hadi olduğunu söylemişti.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/01/150122_yemen_anlasma (http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/01/150122_yemen_anlasma)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: мคяครℓเ - 22 Ocak 2015, 15:52:08
Azınlıga daha cok yetki. Ne sacma biraz daha plazlanalım.  İranın borusunu ordada tıkamak lazım.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 26 Mart 2015, 08:24:57
Arap ülkelerinden Yemen’e hava saldırısı
hurriyet.com.tr 26 Mart 2015
Suudi Arabistan’dan Yemen’e ani saldırı

[imghttp://img.hurriyet.com.tr/_np/2499/28512499.jpg]http://[/img]

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkeleri, Yemen’de Şii Ensarullah Hareketi’nin (Husiler) ilerleyişini durdurmak için askeri müdahalede bulundu. Operasyona 100 savaş uçağı ve 150 bin asker ile katılan Suudi Arabistan, 10 ülkeden oluşan koalisyonun, kayıplara karışan Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi’yi desteklemek için harekete geçtiğini açıkladı. Hadi'yi El Kaide'yle mücadelede önemli bir müttefik olarak gören ABD de operasyona lojistik yardım ve istihbarat desteği yaptığını duyurdu. Operasyonda şu ana kadar en az 13 sivil hayatını kaybetti.

Yemen’de Şii Husilerden oluşan Ensarullah Hareketi’nin başkent Sana’nın ardından Taiz ile liman kenti Aden’i de ele geçirmesi ve Cumhurbaşkanı Hadi’nin Aden’i terk ederek kayıplara karışmasının ardından Suudi Arabistan Yemen’e hava saldırısı düzenledi. Gece saatlerinde kameraların karşısına geçen Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Abdül bin Ahmet el Cubeyir, dört Körfez ülkesinin de aralarında bulunduğu 10 ülkenin operasyona katıldığını söyledi. Ülke ismi belirtmeyen Büyükelçi operasyondan önce ABD’ye danıştıklarını ancak Washington yönetiminin Yemen’e yönelik saldırıya katılmadığını söyledi.

“Radikal gruplarla başa çıkabilmek için Yemen hükümetini desteklemek gerekiyor” diyen el Cubeyir, kayıplara karışan Cumhurbaşkanı Hadi’yi desteklediklerini ve Husi hedeflerini vurduklarını açıkladı.

TÜRK DIŞİŞLERİ'NDEN YEMEN UYARISI

100 SAVAŞ UÇAĞI VE 150 BİN ASKER
Dubai merkezli El Arabiya televizyonu, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki Şii Husilere yönelik operasyona 100 savaş uçağı ve 150 bin asker ile katıldığını bildirdi.
Al Arabiya'nın haberinde, Suudi Arabistan'ın yanı sıra Mısır, Fas, Ürdün, Sudan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn'in de operasyona destek verdiği, Mısır, Pakistan, Ürdün ve Sudan'ın olası bir kara harekatına hazır oldukları belirtildi.

MISIR'DAN YEMEN OPERASYONUNA TAM DESTEK

(http://img.hurriyet.com.tr/_np/4822/28514822.jpg)

EN AZ 13 SİVİL ÖLDÜ
Operasyonda, Sana'daki Daylami hava üssündeki uçaksavar bataryaları ile dört savaş uçağının etkisiz hale getirildiği, Sana'nın güneyindeki Husilere ait askeri kampların da vurulduğu ifade edildi.
AFP'ye konuşan bir sivil savunma kaynağı, Suudi Arabistan'ın Sana'daki hava saldırılarında en az 13 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

Kaynak, yedi evin yıkılmasına neden olan saldırılarda ölenler arasında kadın ve çocukların da olduğunu, enkaz altında başka kişilerin de olabileceğini belirtti.

"İRAN'A İZİN VERMEYİZ"
Suudi uçaklarının Sana’yı bombaladığı belirtilirken, Büyükelçi El Cubeyir, kara operasyonun da sinyalini verdi. Cubeyir ilerleyen dakikalarda Suudi Arabistan ordusunun başka varlıklarının da harekete geçebileceğini söyledi.
Dün Husilerin Aden’de ilerleyerek havaalanını kontrol altına almalarının ardından Suudi Arabistan sınıra asker yığmıştı. Suudi Arabistan daha önce İran’ı Ensarullah Hareketi üzerinden Yemen’i kontrol altına almaya çalışmakla suçlayarak “buna izin vermeyeceğiz” açıklaması yapmıştı.

Yemen sınırına dev bir duvar ören ve Kızıl Deniz’deki donanma üssünü takviye eden Suudi Arabistan, Yemen saldırısını da BM’nin ve Arap Birliği’nin Hadi yönetimini destekleyen kararlarına dayandırdı. Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin Abdullah da Arap Birliği’ni Husilere müdahale etmeye çağırırken, Devlet Başkanı Hadi’nin ülkeyi terk ettiği iddialarını yalanladı. Hadi'nin Reuters'a konuşan bir yardımcısı, Aden'deki konutundan ayrılan Yemen liderinin yine bu kentteki üssünde olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de, saldırıdan hemen önce Hadi’nin Aden’deki konutundan kaçtığını doğruladı, Husilerin ilerleyişini ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirdi.

ABD'DEN LOJİSTİK VE İSTİHBARAT DESTEĞİ
ABD, Başkan Barack Obama’nın emri doğrultusunda Yemen’e askeri operasyon düzenleyen ülkelere lojistik yardım ve istihbarat desteğinin sağlandığını duyurdu.
Beyaz Saray, Suudi Arabistan ile KİK üyelerinin Yemen’e yönelik düzenlediği askeri operasyon konusunda yazılı açıklama yaptı.  Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan imzasıyla yapılan açıklamada, ABD yönetimin Husilerin seçilmiş hükümete yönelik askeri eylemlerini sert bir şekilde kınadığı bildirildi.

HUSİLERDEN TEPKİ
Ensarullah Hareketi, Yemen’e Suudi müdahalesi başlamadan hemen önce, dış müdahale isteyen Hadi’ye tepki gösterdi. Katar televizyonu El Cezire’ye konuşan Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed el-Buheyti böyle bir hamlenin kaosa neden olacağını söyledi. Ensarullah Hareketi, Hadi’nin kendilerine karşı savaşta “Halk Komiteleri” adı altında El Kaide’nin Yemen kolu olan Ensaru’ş- Şeria’yı kullandığını iddia ediyor.
Yemen’in devrik lideri Ali Abdullah Salih’in emrindeki güçlerin de Ensarullah’la birlikte halefi Hadi’ye karşı savaştırdığı belirtiliyor.

Suudi Arabistan ordusu, 2011’de Kral Halife yönetimine karşı isyanların patlak verdiği Bahreyn’e de müdahale etmişti.

HADİ, ABD İÇİN KİLİT ÖNEME SAHİP
Yemen'de Eylül ayından bu yana başkent Sana'nın kontrolü Husilerdeydi. Ocak ayında Sana'daki cumhurbaşkanlığı sarayını ve birçok hükümet binasını basarak ele geçiren silahlı Husi milisler, ABD'nin El Kaide'yle mücadelede önemli bir müttefik olarak gördüğü Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve Halid Mahfuz Bahhah'ı istifaya zorlamıştı.
İran destekli Husilerin ev hapsinde tuttuğu Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi geçen ay Sana'dan kaçarak, ülkenin güneyindeki Aden kentine gitmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28557021.asp (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28557021.asp)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 27 Mart 2015, 08:21:56
Arap ülkelerinden ortak ordu kararı
Cihan 27 Mart 2015
Arap ülkelerinden flaş karar

(http://img.hurriyet.com.tr/_np/8461/28528461.jpg)

Arap dışişleri bakanları, ortak bir Arap ordusu kurulması konusunda prensipte anlaştı. Söz konusu oluşum, gerçekleşmesi halinde, Birleşmiş Milletler ve NATO'dan sonra dünyanın üçüncü birleşik ordusu olacak.

Mısır devlet televizyonun haberine göre, acil müdahale timi niteliğindeki ordu için Arap Birliği Genel Sekreteri'nden genelkurmay başkanlarıyla bir ay içinde müzakerede bulunması istendi.

Arap Birliği bir süredir oluşturmayı tartıştığı ortak Arap ordusu fikrini, Yemen'deki Şii Husi ilerleyişi sonrasında hayata geçirmeye karar verdi.

Hazırlanan taslak, yarın Suudi Arabistan'da toplanacak Arap Birliği zirvesinde oylanacak.

Taslak ilk olarak Arap Birliği’ne üye ülkelerin dışişleri bakanları tarafınca görüşülerek kabul edildi.

Oluşturulacak ortak gücün görevini, "terörle ve terör örgütlerinin faaliyetleri ile mücadele için acil müdahale etme, barışın korunması çalışmalarına destek verme, insani yardım faaliyetlerinin ve sivillerin güvenliğini sağlamanın yanı sıra güvenliği koruma ve Arap ülkeleri arasında karşılıklı bilgi paylaşımı konusunda işbirliği" olacak.

İran’ı Yemen’de vurdular
 
KARA OPERASYONU İÇİN PLAN YOK
Yemen'deki Husi milislere karşı dün hava saldırıları başlatan Suudi Arabistan, kara operasyonu için henüz planlama yapmadıklarını açıkladı.

Operasyonun ardından düzenlenen ilk basın toplantısında konuşan Tuğgeneral Ahmed Asseri, "Ama gerek duyulursa Suudi kara birlikleri ile dost ve kardeş ülkeler herhangi bir saldırıyı püskürtmeye hazır olacaktır." dedi.

Ordu sözcüsü, Riyad'da düzenlediği basın toplantısında, harekât süresince zayiatın olmadığını, havalanan bütün uçakların sağ salim üslerine döndüklerini kaydetti.

 http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28567401.asp (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28567401.asp)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 29 Mart 2015, 14:03:15

Sisi: Arap liderler ortak ordu konusunda anlaştı
hurriyet.com.tr
29 Mart 2015
Sisi: Arap liderler ortak ordu konusunda anlaştı

(http://img.hurriyet.com.tr/_np/8813/28568813.jpg)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, Arap liderlerin ortak bir askeri güç oluşturma konusunda anlaştığını açıkladı.

Sisi, Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinde düzenlenen 26'ncı Arap Birliği Zirvesi'nin ikinci gününde yaptığı açıklamada, Arap liderlerin "ortak askeri güç" oluşturma konusunda fikir birliğine vardığını duyurdu.

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkelerinin Yemen'e başlattığı "Kararlılık Fırtınası" operasyonunun ardından düzenlenen zirvede konuşan Sisi, ortak askeri güce katılacak devletlerin temsilcilerinin bir araya gelerek, söz konusu orduyla ilgili çalışmaları yürüteceğini belirtti.

    TÜRK DIŞİŞLERİ: O ZİRVEYLE İLGİLİ TALEBİMİZ OLMADI

40 BİN ASKER

Associated Press'in haberine göre, Mısırlı yetkililer, ortak gücün; savaş gemileri ve uçaklarınca desteklenen yaklaşık 40 bin askerden oluşacağını söyledi.

Arap dışişleri bakanları da geçtiğimiz günlerde, ortak bir Arap ordusu kurulması konusunda prensipte anlaşmıştı.

Söz konusu oluşum, gerçekleşmesi halinde, Birleşmiş Milletler ve NATO'dan sonra dünyanın üçüncü birleşik ordusu olacak.

Açıklanan ortak güce Arap Birliği üyesi 22 ülkenin tamamının katılması beklenmiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28588702.asp (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28588702.asp)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 31 Mart 2015, 08:20:58
Arap uçakları Sana’yı vurdu: 40 sivil öldü
DHA 31 Mart 2015
Arap uçakları vurdu
40 sivil öldü

(http://img.hurriyet.com.tr/_np/0612/28590612.jpg)

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona bağlı savaş uçakları, saldırıların altıncı gününde Yemen'in başkenti Sana çevresindeki Scud füze mevzileriyle vurdu.

Bombardıman sırasında meydana gelen ve kameralar tarafından saniye saniye görüntülenen patlamalarda 40 sivil hayatını kaybetti.

El Arabiya'nın haberine göre, dün gece  Arap koalisyonuna bağlı hava unsurlarının Husilere yönelik yaptığı hava saldırıları altıncı gecede yine başkent Sana'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile füze bataryaları üzerinde yoğunlaşırken, ülkenin kuzeyinde bir mülteci kampına füze düşmesi sonucu en az 40 sivil hayatını kaybetti.

Bu arada Mısır donanmasına bağlı savaş gemileri de ülkenin güneyindeki Aden Limanı'nı bombalarken, Husilerin Aden'e ilerlediği haberleri geliyor.

Husilerin geçen ay başkent Sana'yı ele geçirmesinden sonra Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi kısa bir süre önce Aden'e kaçmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28601045.asp (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28601045.asp)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 21 Nisan 2015, 00:04:02

ABD gemileri Yemen yolunda
hurriyet.com.tr
20 Nisan 2015
ABD gemileri Yemen yolunda

(http://img.hurriyet.com.tr/_np/5209/28915209.jpg)

ABD Ordusu bir uçak ve bir savaş gemisini Yemen'e gönderme kararı aldı.

Pentagon Sözcüsü Steve Warren, gemilerin Yemen'e doğru yola çıktığını doğruladı.

Ayrıca Warren gemilerin İran'in Yemen'e silah sevkiyatını engelleme amacıyla gittiği iddialarını reddetti.

Warren gemilerin denizcilik güvenliğini tesis etme amacıyla Yemen sularına gittiğini açıkladı.

Gemiler, Yemen sularındaki diğer yedi savaş gemisine katılacak.

Bölgede şu an 2 destroyer, 2 mayın tarayıcı ve 2 bin 200 ABD piyadesini taşıyan 3 amfibi gemi bulunuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28790697.asp (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28790697.asp)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: ATA-Türk - 04 Ekim 2015, 23:33:57

ABD gemileri Yemen yolunda
hurriyet.com.tr
20 Nisan 2015
ABD gemileri Yemen yolunda

([url]http://img.hurriyet.com.tr/_np/5209/28915209.jpg[/url])

ABD Ordusu bir uçak ve bir savaş gemisini Yemen'e gönderme kararı aldı.

Pentagon Sözcüsü Steve Warren, gemilerin Yemen'e doğru yola çıktığını doğruladı.

Ayrıca Warren gemilerin İran'in Yemen'e silah sevkiyatını engelleme amacıyla gittiği iddialarını reddetti.

Warren gemilerin denizcilik güvenliğini tesis etme amacıyla Yemen sularına gittiğini açıkladı.

Gemiler, Yemen sularındaki diğer yedi savaş gemisine katılacak.

Bölgede şu an 2 destroyer, 2 mayın tarayıcı ve 2 bin 200 ABD piyadesini taşıyan 3 amfibi gemi bulunuyor.

[url]http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28790697.asp[/url] ([url]http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28790697.asp[/url])


ABD karaya inecek. Oman´da Askeri üsleri var. Oradan Housi canilerine müdahale edecekler. Karsiliginda Suudi Arabistan Suriyedeki Muhaliflere daha fazla Para aktaracak.

ABD cok nefis bir oyun oynuyor. Rusya ile Proxy savasi yürütüyor. Suudlari kendine belden bagliyor ve Irana Gözdagi veriyor.

Rusya ve Putine güvenen ahmaklar sonunda yanacaklar. Putin bir masonmus. Adami oraya Mason dünya kongresi getirmis. Onun görevi 3. Dünya savasini fitillemek ve Türkiye gibi Ülkeleri icine cekmek.

Rusya ve Iran Ortadogu batakligina saplandi. Bizim oraya girmememiz cok daha akillicadir. Suriyeli Mülteciler sorun degil. Avrupadan Para talep ederiz, adamlari resmen santaj ederiz.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: мคяครℓเ - 04 Ekim 2015, 23:55:01
Gitsin bakalım götüne baka baka gerisin geriye dönecek. Artık mazide kalıyorlar yavas yavas elleriyle büyüttükleri barzo  abd rusya ile hareket etsin buyuruyor, elleriyle silahlandırdıkları ypg ruslarla birlikte hareket ediyor 20 bilemedin 30/35 yıl sonra efendilikleri son bulacak.  Hindistan,Cin ve diger pekcok ülkenin hızla silahlanması ama özelliklede kendi ürettikleriyle silahlanması birdevrin zaten kapandıgının acık örnegi degilmi.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 28 Ekim 2015, 08:37:11
Koalisyona Ait Uçaklar Yemen'de Hastaneyi Vurdu
27 Ekim 2015 Salı 13:25
Yemen'deki hava saldırılarına devam eden Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan koalisyon güçleri, Sınır Tanımayan Doktorların çalıştığı bir hastaneyi vurdu.

Koalisyona Ait Uçaklar Yemen'de Hastaneyi Vurdu

Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan koalisyona ait uçakların, Yemen'deki Husilere karşı düzenlediği saldırılar sırasında Sınır Tanımayan Doktorların çalıştığı bir hastaneyi vurdu. Şu ana kadar can kaybı tespit edilemezken, çok sayıda kişi yaralandı.

SALDIRILAR TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan koalisyon, Yemen'deki Husileri hedef aldığı hava saldırılarına devam ediyor. Koalisyona ait uçaklar, Yemen'in Saada kentinde bulunan Sınır Tanımayan Doktorların çalıştığı hastaneyi vurdu. Dün gece de gerçekleştirilen saldırılar sırasında, hastanede çok sayıda doktor ve hastanın yer aldığı ifade edildi. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı tespit edilmediği belirtilirken, yerel medyada yer alan haberlerde saldırı sonucu çok sayıda kişinin yaralandığı kaydedildi.

3 EKİM'DE DE HEDEF ALINMIŞTI

3 Ekim'de de Afganistan'ın Kunduz kentinde bulunan ve Sınır Tanımayan Doktorların çalıştığı bir hastane ABD operasyonları sırasında hedef alınmıştı. Hastane içinde yaklaşık 200 kişinin bulunduğu sıralarda düzenlenen bombalı saldırılar sonucunda 22 kişi hayatını kaybetmişti.

OBAMA ÖZÜR DİLEMİŞTİ

ABD Başkanı Barack Obama Afganistan'ın Kunduz kentinde Sınır Tanımayan Doktorlar grubunun çalıştığı hastaneye düzenlenen saldırı nedeniyle özür diledi.

http://www.haberler.com/koalisyona-ait-ucaklar-yemen-de-hastaneyi-vurdu-7818690-haberi/ (http://www.haberler.com/koalisyona-ait-ucaklar-yemen-de-hastaneyi-vurdu-7818690-haberi/)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: мคяครℓเ - 03 Ocak 2016, 15:12:28
Yemen de Husilerin Bahreyn e ait F16 dusurdukleri iddia ediliyor.
youtu.be/8eNa2cE1FWw (http://youtu.be/8eNa2cE1FWw)
Arab koalisyonuna buyuk darbeler vermeye devam ediyorlar.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: мคяครℓเ - 02 Ekim 2016, 16:09:29
youtu.be/VSW8N-LCsSM (http://youtu.be/VSW8N-LCsSM)
Yemen açıklarında BAE`nin kiraladığı HSV-2 Swift dev katamaranı kıyıdan atılan İran yapımı C-802 Noor ile vuruldu.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: мคяครℓเ - 05 Ekim 2016, 20:25:04
youtu.be/VSW8N-LCsSM ([url]http://youtu.be/VSW8N-LCsSM[/url])
Yemen açıklarında BAE`nin kiraladığı HSV-2 Swift dev katamaranı kıyıdan atılan İran yapımı C-802 Noor ile vuruldu.

(http://i.hizliresim.com/LQXAzZ.jpg)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 09 Ekim 2016, 14:10:08
Yemen'deki hava saldırısında 140 ölü

Yemen’in başkenti Sana’daki bir cenaze törenine düzenlenen hava saldırısında 140‘tan fazla kişinin hayatını kaybetmesinin yankıları sürüyor. Saldırının Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkelerinin oluşturduğu koalisyon güçlerince gerçekleştirildiği iddia edilmişti. Bu iddiayı önce yalanlayan koalisyon, daha sonra yaptığı açıklamada ise olaya ilişkin soruşturma başlatılacağını duyurdu. Saldırı, koalisyona destek veren ABD'yi de zor duruma düşürdü.

http://www.hurriyet.com.tr/galeri-40243676 (http://www.hurriyet.com.tr/galeri-40243676)

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/590x0/57f9fe5067b0a903bcd56916.jpg)
Yemen'de dün İran destekli Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih’in kontrolünde bulunan Sana’da İçişleri Bakanı’nın babasının cenaze töreni vardı.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/590x0/57f9fe5067b0a903bcd5691a.jpg)
En az 140 kişinin öldüğü, 525 kişinin de yaralandığı saldırının ardından taziye yeri, yanmış, parçalanmış cesetlerle doldu.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/590x0/57f9fe6267b0a903bcd56928.jpg)
AP ajansına konuşan bir kurtarma görevlisi, “Her yer kan gölüne döndü” dedi. Cenazede Husi yönetiminden üst düzey isimlerin olduğu, Suudilerin de bu yüzden saldırı düzenlediği iddia edildi.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/590x0/57f9ff0767b0a903bcd56930.jpg)
İçişleri Bakanı Celal er Ruveyşan'ın babasının taziye merasimine düzenlenen saldırıda ölenler arasında Sana Belediye Başkanı Abdülkadir Hilal'in de olduğu bildirildi.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/590x0/57f9fe4967b0a903bcd5690e.jpg)
BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, yaptığı yazılı açıklamada, Yemen'de hava saldırısı sonucu sivillerin ölmesi nedeniyle dehşete düştüğünü bildirdi. "Bu korkunç ve iğrenç saldırı insan hayatının hiç önemsenmediğinin göstergesi" ifadelerini kullanan O'Brien, uluslararası hukukun açık olduğunu, savaşan tarafların siviller ile askeri hedefleri ayırmaları gerektiğini vurguladı.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/590x0/57f9fe4967b0a903bcd56910.jpg)
O'Brien, olaya ilişkin derinlemesine soruşturma yapılması ve sivillerin yaşadığı bölgelere düzenlenen hava saldırılarına son verilmesi çağrısı yaptı.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/590x0/57f9fe4967b0a903bcd56914.jpg)
Saldırının ardından ABD de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona verdiği desteği gözden geçireceğini açıkladı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, olaya ilişkin haberlerden derin rahatsızlık duyduklarını belirterek, "ABD'nin Suudi Arabistan ile güvenlik işbirliği 'açık çek' değildir" dedi.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/590x0/57f9fe5767b0a903bcd5691e.jpg)
Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon ise hava saldırısına ilişkin derhal soruşturma açacağını bildirdi. Koalisyonun Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yayımlanan yazılı açıklamasında, "Askerlerimize, sivil yerleşim yerlerini vurmamaları ve onları tehlikeden uzak tutmaları için mümkün olan tüm çabayı göstermeleri konusunda verilmiş net ve açık emirler var" denildi.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/590x0/57f9fe5067b0a903bcd5691c.jpg)
Açıklamada, "Koalisyon güçleri komutanlığı daha önceki soruşturmalarda yardımlarına başvurulan ABD'li uzmanların katılımıyla derhal soruşturma başlatacak" ifadesi kullanıldı. Açıklamada ayrıca, koalisyon güçleri komutanlığının saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve tüm yaralılara taziye ve üzüntülerini sunduğu belirtildi.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/590x0/57f9fe5a67b0a903bcd56923.jpg)
Suudi Arabistan, İran destekli Husiler tarafından devrilen devlet başkanı Mansur Hadi ve güçlerine destek vermek için geçen mart ayında Yemen’e yönelik hava saldırıları başlatmıştı.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/590x0/57f9fe5767b0a903bcd56920.jpg)
Son saldırı tek seferde yaşanan en büyük can kayıplarından biri. Birleşmiş Milletler, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki hava saldırılarında en az 3 bin 799 sivilin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: mavi1991 - 09 Ekim 2016, 23:51:11
Kataramanın yakıt deposunu vurdu füze, sanki atom bombası paylar gibi infilak etti
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: serkan - 10 Ekim 2016, 01:43:59
İran için çok ucuz çok kolay bir savaş bu maalesef. Silahı yolluyor asker zaten orada var oh ne güzel savaş şekli. Bir ülke perişan olacak gemiler tanklar vurulacak İran ın kaybı gizlice yolladığı Çin teknolojisi ile üretilmiş füzeyi yollamak olacak. Bu ucuz savaşın sonu Yemen de Irak da savaş kazanmaya çalışmanın beyhudeliği ortaya çıkınca İran a savaş açmanın daha mantıklı olduğunun ortaya çıkması olacak. Ben onu demek istiyorum İran ile savaş çanları filan deyince.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 13 Ekim 2016, 10:52:07
Füzeli saldırılara ABD'den sert tepki
AA12 Ekim 2016 - 21:19Son Güncelleme : 13 Ekim 2016 - 09:33
Son dakika: Füzeli saldırılara ABD'den sert tepki

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/57fe9fb3c03c0e364031673b.jpg)

Kızıldeniz'de seyreden Amerikan savaş gemilerinin bir hafta içinde ikinci kez füze ile hedef alınmasının ardından ABD, Yemen'de Husilerin elindeki bölgede bulunan üç radar tesisini vurdu.

ABD Savunma Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Kızıldeniz'de seyreden USS Mason adlı Amerikan destroyerinin, Husilerin kontrolü altındaki Hudayda bölgesinden fırlatılan füze ile hedef alındığını açıkladı. Saldırı üzerine ABD de Yemen'de Husilerin elindeki bölgede bulunan üç radar tesisini vurdu.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, ilk değerlendirmelere göre savaş gemisine yönelen füze saldırılarında rol oynayan üç radar tesisinin yok edildiği vurgulandı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, açıklamada, radar tesislerinin İran'ın desteklediği Husi isyancıların kontrolündeki bölgede olduğu belirtildi.

Pentagon, saldırıların ABD Başkanı Baracak Obama'nın onayıyla düzenlendiğini bildirdi. Pentagon Sözcüsü Peter Cook, "Bu kısıtlı, nefsi müdaaa saldırıları personelimizi, gemilerimizi ve bu önemli deniz yolunda seyretme özgürlüğümüzü korumak için düzenlendi. ABD gemilerimizi ve ticari trafiği tehdit eden her türlü tehdide uygun yanıtı verecektir" dedi.

ABD'li yetkililere göre saldırı, USS Nitze destroyerinden atılan Tomahawk füzeleriyle gerçekleştirildi.

ABD'nin saldırısı, Kızıldeniz'de seyreden Amerikan destroyeri USS Mason'a Husilerin kontrolü altındaki Hudayda bölgesinden füze atılmasının ardından düzenlendi.

FÜZE İSABET ETMEMİŞTİ

Savunma Bakanlığı yetkilisi, AA muhabirine gönderdiği yazılı açıklamada, Yemen'de Husilerin kontrol ettiği Hudayda bölgesi sahillerinden fırlatılan bir füzenin Amerikan destroyerini hedef aldığı yönündeki haberleri doğrulamıştı.

Açıklamada, füzenin gemiye ulaşamadığı ve USS Mason'ın gerekli savunma tedbirlerini aldığı kaydedildi. Ancak füzenin, destroyer tarafından mı etkisiz hale getirildiği, yoksa gemiye menzili yetmediği için mi varamadığı konusunun henüz net olmadığı bildirildi.

Saldırı sonucunda herhangi bir yaralının olmadığı ve gemide de herhangi bir hasarın meydana gelmediği not edildi.


Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davis, Yemen'de Husilerin kontrolündeki bölgelerden ABD gemisinin olduğu alana iki füze atıldığını, füzelerin denize düştüğünü duyurmuştu.

Husiler ise Kızıldeniz'de hiçbir ABD gemisini hedef almadıklarını ifade etmişti. Ancak Husiler, 1 Ekim'de Babu'l Mendeb Boğazı açıklarında Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait bir gemiye düzenlenen saldırıyı üstlenmişti.

ABD, YEMEN’DEKİ HAVA OPERASYONLARINA SUNDUĞU DESTEĞİ GÖZDEN GEÇİRİYOR

Beyaz Saray, yönetimin Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’e yönelik hava harekatlarına sunduğu desteği gözden geçirdiklerini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, Yemen’de bir taziye merasimine yönelik hava saldırılarının ardından ABD’nin Suudilerin liderliğindeki koalisyona verdiği desteğe ilişkin soruları da yanıtladı.

'AÇIK ÇEK DEĞİL'

ABD’nin söz konusu koalisyonla bazı istihbarat paylaşımında bulunduğunu ancak hangi hedeflerin vurulacağını kendilerinin belirlemediklerini ifade eden Earnest, “Suudiler ve ortakları bizim edindiğimiz bazı istihbaratları kullanıyor. Fakat vuracakları hedeflere dair kararları kendileri veriyor” dedi.

Earnest, ABD’nin Suudi Arabistan ile güvenlik işbirliğinin “açık çek olmadığının” altını çizdi.

Suudi Arabistan’a sağladıkları güvenlik yardımını yeniden gözden geçirdiklerini kaydeden Earnest, taziye merasimine yönelik saldırının ABD’nin Suudi Arabistan’a askeri satışı etkileyip etkilemeyeceği sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

BM, Yemen'de taziye merasiminin olduğu binaya cumartesi günü yapılan hava saldırısında ilk belirlemelere göre 140'tan fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 500'den fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/abd-savas-gemisilerine-fuzeli-saldiri-40247117 (http://www.hurriyet.com.tr/abd-savas-gemisilerine-fuzeli-saldiri-40247117)
Başlık: Kriz büyüyor: Suudiler de devrede
Gönderen: SKYWOLF - 04 Mayıs 2018, 23:05:53
Kriz büyüyor: Suudiler de devrede

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5aec8586c9de3d22349cd75a.jpg)

Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı onlarca askerin konuşlandığı Sokotra Adası'ndaki bağımsızlık hakkından vazgeçmeyeceğini belirtti. Krizin çözümü için Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, Suudi Arabistan ile iletişime geçmesi üzerine Riyad'dan bir heyet adaya hareket etti.

Yemen Gençlik ve Spor Bakanı Nayif el-Bekri AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yemenliler ne Sokotra Adası'ndan ne de başka bir Yemen toprağından vazgeçecektir." dedi

Bekri, Sokotra'daki Yemenlilerin meşru hükümet etrafında kenetlenmesi çağrısında bulundu. BAE'ye bağlı askerlerin Sokotra'da konuşlanması üzerine Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Suudi Arabistan ile iletişime geçmiş, sorunu çözüme kavuşturmak için Suudi Arabistan tarafından görevlendirilen heyet bugün adaya ulaşmıştı.

HEYET YEMEN'DE

Suudi Arabistan Yüksek Komitesi'nin, Yemen'de Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı onlarca askerin konuşlandığı Sokotra Adası'na ulaştığı bildirmişti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, BAE'ye bağlı askerlerin Sokotra Adası'na gelerek burada konuşlanmasının ardından Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Suudi Arabistan ile iletişime geçti.

Bunun üzerine sorunu çözüme kavuşturmak için Suudi Arabistan tarafından bir heyetin görevlendirildiği ifade edildi.

Görevlendirilen Suudi Arabistan Yüksek Komitesi'nin, Sokotra Adası'nın Hadibu kentine ulaştığı aktarıldı.

BAE'NİN ASKER ÇIKARMASI

BAE'ye bağlı onlarca asker, çarşamba günü kendilerini taşıyan 3 uçağın Hadibu kentindeki Sokotra Havalimanı'na varmasının hemen ardından havalimanı çevresinde konuşlanmıştı. Askerlerle birlikte, aralarında 6 tankın yer aldığı askeri araçların nakli de gerçekleşmişti. BAE askerlerinin dün de Sokotra Limanı çevresinde konuşlandığı bildirilmişti.

Askerlerin Sokotra'da konuşlanması, Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr ve bakanlardan oluşan bir heyetin cumartesi günü adaya gelmesinin ardından gerçekleşti.

Nisan 2016'da göreve geldiğinden bu yana Sokotra Adası'na ikinci defa gelen Bin Dağr'ın bu ziyaretle meşru hükümetin ada üzerindeki hakimiyetini göstermek istediği ifade edilmişti.

Aktivistler geçen mart ayında, Yemen Cumhurbaşkanı Hadi'ye, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri bünyesindeki en büyük ikinci güç olan BAE'nin ada üzerinde tam hakimiyet kurduğu yönünde bir rapor sunmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kriz-buyuyor-suudiler-de-devrede-40826468 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kriz-buyuyor-suudiler-de-devrede-40826468)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Yabgu - 12 Mayıs 2018, 00:34:38
Eski bir Amerikan yarbayı, şimdi BAE Hava Kuvvetleri için Yemen'de parasıyla generallik yapıyormuş.

https://www.buzzfeed.com/aramroston/stephen-toumajan-general-us-uae-yemen-contractor?utm_term=.nnZZWrnMD#.ak9gkWnML (https://www.buzzfeed.com/aramroston/stephen-toumajan-general-us-uae-yemen-contractor?utm_term=.nnZZWrnMD#.ak9gkWnML)
Başlık: Yemen'de Türk gemisi İnce İnebolu'ya füze saldırısı iddiası! Patlama meydana gel
Gönderen: SKYWOLF - 12 Mayıs 2018, 10:20:34
Yemen'de Türk gemisi İnce İnebolu'ya füze saldırısı iddiası! Patlama meydana geldi

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5af6843d2269a211acf78b0f.png)

Yemen'e buğday taşıyan İnce İnebolu isimli Türk gemisine füze saldırısı gerçekleştiği iddia edildi. Gemide büyük bir patlama oldu, gövdede büyük hasar var.
Reuters'ın haberine göre patlama, Yemen’in Husilerin kontrolündeki Salif limanına buğday taşıyan İnce İnebolu isimli Türk yük gemisinde meydana geldi.

Patlama sonrası gemi kaptanının yardım çağrısına Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon birlikleri cevap verdi. Suudi gemilerinin yardımıyla Türk gemisi Jizan limanına çekildi.

Ajansa göre gemide incelemelerde bulunan Suudi yetkililer patlamanın içeriden dışarıya doğru gerçekleştiğini açıkladı. Gemiden gelen ilk görüntülerde geminin gövdesinin sol tarafında büyük bir delik olduğu görüldü.

Gemi 50 bin ton Rus buğdayıyla yüklüydü. Reuters'a konuşan bir uzman, füze saldırısı ihtimalinin yanı sıra, geminin parçalarının aşırı ısınmasından kaynaklı bir kaza ihtimalinin de bulunduğunu söyledi.

Yemen'de üç yıldır süren savaş boyunca bölgede birçok ticari gemi Husilerin saldırısına uğradı.

Suudilerin öncülüğündeki koalisyon 2015'ten beri Husilere yönelik hava saldırıları düzenleyerek uluslararası toplumun tanıdığı yönetimin Yemen genelinde kontrolü yeniden sağlamasını amaçlıyor. Savaşta şu ana dek en az 10 bin kişi öldü, 3 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/yemende-turk-gemisi-ince-ineboluya-fuze-saldirisi-iddiasi-patlama-meydana-geldi-40834088?utm_source=email&utm_medium=newsletter&utm_channel=Mail&utm_content=manset_gorsel&&utm_term=Hurriyet.com.tr+B%C3%BClten+G%C3%BCne+Ba%C5%9Flarken12.05.2018_09%3A56%3A00_auto&utm_campaign=emarsys (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/yemende-turk-gemisi-ince-ineboluya-fuze-saldirisi-iddiasi-patlama-meydana-geldi-40834088?utm_source=email&utm_medium=newsletter&utm_channel=Mail&utm_content=manset_gorsel&&utm_term=Hurriyet.com.tr+B%C3%BClten+G%C3%BCne+Ba%C5%9Flarken12.05.2018_09%3A56%3A00_auto&utm_campaign=emarsys)
Başlık: 'Suudi Arabistan'a roket saldırısı'
Gönderen: SKYWOLF - 15 Mayıs 2018, 15:24:11
'Suudi Arabistan'a roket saldırısı'

Yemen basını, İran destekli Şii Husilerin Suudi Arabistan'ın Cizan kentindeki Kral Faysal Askeri Üssü'ne roket saldırısı gerçekleştirdiğini duyurdu. Olaya ilişkin Suudi Arabistan henüz bir doğrulama yapılmadı.
Yemen'de Husilerin Suudi Arabistan'ın Cizan kentindeki Kral Faysal Askeri Üssü'ne roket saldırısı düzenlediği bildirildi.

Yemen medyasında yer alan haberlere göre, Husiler Suudi Arabistan'ın güneybatısındaki liman şehri Cizan'da bulunan Kral Faysal Askeri Üssü'ne roket attı.

Husiler, son aylarda Suudi topraklarına yönelik füze saldırılarını yoğunlaştırdı. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon, 2015'ten bu yana Yemen'de Husilere karşı operasyon düzenliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-suudi-arabistana-roket-saldirisi-40837288 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-suudi-arabistana-roket-saldirisi-40837288)
Başlık: Kriz resmen sona erdi: Çekiliyor!
Gönderen: SKYWOLF - 16 Mayıs 2018, 08:20:44
Kriz resmen sona erdi: Çekiliyor!

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5afb22f7d3806c2240fc7bc0.jpg)

Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı güçlerin, Sokotra Adası'ndan ayrılmaya başladığı bildirildi.
Sokotra Adası'ndaki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, BAE güçleri aşamalı olarak adadan ayrılmaya başladı.     

emen Başbakanı Ahmed bin Dağr, dün yaptığı açıklamada, BAE ile ülkesi arasındaki Sokotra Adası krizinin sona erdiğini duyurmuş, taraflar arasında Sokotra Adasındaki durumun, BAE askerlerinin adaya konuşlandığı tarihten öncesine dönmesi için bir anlaşma yaptığı bilgisini vermişti.     

Suudlu ve Yemenli yetkililerden oluşan ortak komite, pazar akşamı Yemen hükümeti ve BAE arasındaki Sokotra krizini çözmek için adaya gitmişti.     

BAE ASKERLERİNİN SOKOTRA'DA KONUŞLANMASI     �

BAE'ye bağlı onlarca asker, 2 Mayıs Çarşamba günü kendilerini taşıyan 3 uçağın, Hadibu kentindeki Sokotra Havalimanı'na varmasının ardından havalimanı çevresinde konuşlanmıştı. Askerlerin yanı sıra aralarında 6 tankın da yer aldığı askeri araçların nakli de gerçekleşmişti. BAE askerlerinin, ertesi gün de Sokotra Limanı çevresinde konuşlandığı bildirilmişti.     

BAE'ye bağlı askerlerin, Sokotra Adası'na gelerek konuşlanmasının ardından Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi, Suudi Arabistan ile iletişime geçmiş, bunun üzerine sorunu çözüme kavuşturmak için Suudi Arabistan tarafından bir heyet de adaya gönderilmişti.     

Yemen sahillerine 500 kilometre uzaklıktaki 6 adadan oluşan Sokotra, Aden Körfezi ve Afrika Boynuzu açıklarında Hint Okyanusu'nda stratejik bir konumda bulunuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kriz-resmen-sona-erdi-cekiliyor-40837873 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kriz-resmen-sona-erdi-cekiliyor-40837873)
Başlık: İnce Denizcilik, füze saldırısına ilişkin basın açıklaması yaptı
Gönderen: SKYWOLF - 22 Mayıs 2018, 11:45:48
İnce Denizcilik, füze saldırısına ilişkin basın açıklaması yaptı

İnce Denizcilik Teknik Müdürü A. Yaşar Canca, M/V INCE INEBOLU'ya yapılan füze saldırısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
12 Mayıs 2018 Cumartesi

(http://www.denizhaber.com/images/haberler/2018/05/ince_denizcilik_fuze_saldirisina_iliskin_basin_aciklamasi_yapti_h74939_f7c66.jpg)

İnce Denizcilik' e ait 'M/V INCE INEBOLU' isimli Türk gemisine yapılan füzeli saldırısına ilişkin İnce Denizcilik Teknik Müdürü A. Yaşar Canca basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şirketimize ait 9254472 IMO numaralı M/V İnce İnebolu Gemisi Rusya'nın Novorossisk Limanı'ndan yüklediği buğdayı Yemen'in Saleef Limanı'na götürmek üzere seyir halindeyken; 4 Mayıs 2018 tarihinde Saleef Limanı'na giriş için gerekli olan prosedür nedeniyle BM denetimi için Djibouti Limanı'na varmıştı.

8 Mayıs 2018 tarihinde Djibouti Limanı'na yanaşmış, geminin tümü aranmış olup ve gemideki bütün balast tankları açılmış ve kontrol edilmiştir. Bu denetim sonucunda Birleşmiş Milletlerden ekteki onay sertifikası alınmıştır.

8 Mayıs akşamı Djibouti Limanı'ndan kalkarak 9 Mayıs 2018 tarihinde koalisyon askeri gemilerinin denetimi ve gözetiminde bildirilen açık deniz mevkiinde demirlemiştir.

Sahilden 70 mil açıkta bekleyen gemimize 10 Mayıs gece yarısı kuzeyden geldiği görülen bir füze saldırısı yapılmış olup, füze No-3 tst tankına (asma tank) bordadan girmiş ve içeride patlamıştır.

Durum rapor edildiğinde en yakın koalisyon gemisi Suudi Arabistan Deniz Kuvvetleri'ne ait 816 borda numaralı askeri gemiden gemiye çıkılıp kontrol edilmiş, gemide 8 adet asker bırakılarak Suudi Arabistan'ın Gizan Limanı'na gitmesi emri verilmiştir.

Gemideki askerler geminin dışarı ile iletişim kurmaması yönünde talimat vermişlerdir.

Bu yazının yazıldığı 12 Mayıs 2018 saat 12.00 itibari ile gemide bulunan askerlerden izin alan gemi kaptanı şirketi arayarak gemide resimdeki hasarlar dışında bir hasar olmadığı, tüm personelin sağlıklı bir durumda olduğu ve herhangi bir yaralanma olmadığı yönünde rapor vermiştir.

Devletimizin tüm ilgili  kurumları ilk andan itibaren bilgilendirilmiş olup, koordineli bir şekilde süreç yönetilmektedir."

(http://www.denizhaber.com.tr/d/other/ince-denizcilik,-fuze-saldirisina-iliskin-basin-aciklamasi-yapti_1.jpg)

(http://www.denizhaber.com.tr/d/other/ince-denizcilik,-fuze-saldirisina-iliskin-basin-aciklamasi-yapti_2.jpg)

(http://www.denizhaber.com.tr/d/other/ince-denizcilik,-fuze-saldirisina-iliskin-basin-aciklamasi-yapti_3.jpg)

(http://www.denizhaber.com.tr/d/other/ince-denizcilik,-fuze-saldirisina-iliskin-basin-aciklamasi-yapti_4.jpg)

http://www.denizhaber.com/deniz-kazalari/ince-denizcilik-fuze-saldirisina-iliskin-basin-aciklamasi-yapti-h74939.html (http://www.denizhaber.com/deniz-kazalari/ince-denizcilik-fuze-saldirisina-iliskin-basin-aciklamasi-yapti-h74939.html)
Başlık: Husiler yine Suudi Arabistan helikopteri düşürdü
Gönderen: SKYWOLF - 01 Haziran 2018, 11:42:31
Husiler yine Suudi Arabistan helikopteri düşürdü

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/suudi/husi2.jpg)

Yemen'de Husiler, Suudi Arabistan’a ait AH-64 tipi helikopter düşürdüklerini iddia etti.

Yemen’de Husilerin sınırdaki Jizan şehrinde Suudi Arabistan’a ait AH-64 Apache tipi bir helikopteri düşürdüğünü, iki mürettebatın hayatını kaybettiği bildirildi.

Yemen Savunma Bakanlığı, helikopterin Ansar Allah isimli ayrılıkçı gruba bağlı isyancılar tarafından düşürüldüğünü duyurdu.

Geçtiğimiz hafta Arap koalisyonunun sözcüsü Suudi Arabistan hava savunma güçlerinin, Jizan eyaletindeki Husi mevzilerine yoğun hava saldırısı düzenlediğini ve balistik bir füzeyi yok ettiğini açıkladı. Suudi Arabistan Elçisi Halid Bin Salman'a göre, Husiler, Mart 2015'teki askeri ihtilafın başlamasından bu yana Suudi hedeflerine 140 füze ateşledi.

Kaynak: www.kokpit.aero (http://www.kokpit.aero)

http://www.kokpit.aero/husi-helikopter (http://www.kokpit.aero/husi-helikopter)
Başlık: Reuters duyurdu: Şimdiye kadarki en ağır saldırı
Gönderen: SKYWOLF - 13 Haziran 2018, 17:47:25
Reuters duyurdu: Şimdiye kadarki en ağır saldırı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5b20f44e66be5d2a6c945fa8.jpg)

Suudi Arabistan'ın liderliğindeki Arap güçleri Yemen'de iktidarı elinde tutan Husi güçlerine karşı şimdiye kadarki en ağır saldırıyı bugün başlatarak ülkenin en büyük liman kentini bombalıyor. Birleşmiş Milletler'in Yemen Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen'deki son durum nedeniyle 'son derece endişeli olduğunu' söylerken, taraflara askeri hareketliliğin artmaması çağrısında bulundu.
Reuters haber ajansı, İran destekli Şii Husi militanlarına boyun eğdirmeyi amaçlayan saldırı  şu anda dünyada yaşanan en ağır insani krizi daha da ağırlaştırabilir.

Arap savaş uçakları ve savaş gemileri, Hodeyda limanının güneyinde mevzilenen Yemen ordusu ve yabancı askerlerin sürdürdüğü kara harekatını desteklemek için Husi mevzilerini ağır bombardımana tutuyorlar.

İran yanlısı Husilere karşı üç yıl önce Yemen savaşına dahil olan Arap ülkeleri ilk kez böyle büyük bir limanı ele geçirmek için saldırı başlattılar.

Husi güçleri, başkent Sanaa ve nüfus yoğunluğu yüksek olan pekçok yerleşim bölgesine hâkim.

Birleşmiş Milletler, bu saldırının, bölgenin en yoksul ülkesi olan Yemen'de zaten son derece umutsuz durumda olan yaşam koşullarını daha da kötüye götüreceğinden kaygılı.

Hodeyda ve çevresinde 600,000 kişi yaşıyor. Hodeyda limanı, 8.4 milyon kişinin açlık sınırına dayandığı ülkedeki halka gıda ulaşımı için en kritik önemdeki nokta. Arap ülkeleri ise, İran yanlısı Husileri müzakereye zorlayacak kesin bir zafer peşindeler. Bu ülkeler Hudeyda  limanını ele geçirirlerse ulaşımı açık tutacaklarını ve limana ithal mal girmesini serbest bırakacaklarını söylüyorlar.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler, el altından ve diplomatik yollardan Arap koalisyonunu destekliyor ve her yıl bu ülkelere milyarlarca dolarlık silah satmalarına rağmen çarpışmalara doğrudan müdahil olmaktan kaçınıyorlar.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/reuters-duyurdu-simdiye-kadarki-en-agir-saldiri-40866441 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/reuters-duyurdu-simdiye-kadarki-en-agir-saldiri-40866441)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 20 Ağustos 2018, 18:36:18
(https://scontent.fbtz1-8.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/39543460_956384517865078_4798759112915550208_n.jpg?_nc_cat=0&oh=96a10dc693d01c3c9487c0c796226609&oe=5BF09C31)
Bizim medyada pek dile getirilmedi ama geçtiğimiz günlerde Suudi savaş uçakları Yemen'de bir okul otobüsünü vurdu. 40 çocuk öldü. Bu olayla ilgili bir karikatür!
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Raptor44 - 20 Ağustos 2018, 19:52:42
Allah belalarını versin
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 31 Ağustos 2018, 01:42:07
(https://pbs.twimg.com/media/Dl3nifVXcAAmErA.jpg)
Suudi Arabistan’ın Çin’den aldığı CH-4B İHA’sı Yemen’de Husiler tarafından düşürülmüş.
Başlık: Husiler “Abrams”ı vurdu
Gönderen: fırtına06 - 17 Ekim 2018, 20:45:39
Yemen’de İran destekli Husi militanları Suudi ordusuna ait M1A2S Abrams ana muharebe tankını vurdu.

Husi militanları 13 Ekim’de yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın güneyindeki Jizan bölgesinde M1A2S Abrams ana muharebe tankını imha etti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen’de meşru yönetime destek olmak amacıyla askeri operasyon başlattığı 26 Mart 2015’ten bu yana Husiler sık sık Suudi Arabistan’ın farklı bölgelerine saldırılar düzenliyor.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2018/10/yemen.jpg)

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2018/10/yemen2.jpg)

http://defenceandtechnology.com/2018/10/16/husiler-abramsi-vurdu/ (http://defenceandtechnology.com/2018/10/16/husiler-abramsi-vurdu/)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 17 Ekim 2018, 21:12:23
Böyle giderse Suudilerde tank kalmayacak.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Yabgu - 17 Ekim 2018, 21:31:18
Yalnız tank vurulmadan ziyade yakılmışa benziyor.Bilhassa tankın içini gösteren resimde nasıl oluyorsa bırak tahrip olmayı herşey tertemiz duruyor koltuga yanık bez koymuşlar gibi :S :S ben mi yanlışım. Üstteki resimde içeriyi yaktıktan sonra içerden cıkan ateş :S
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 17 Ekim 2018, 21:41:02
Yalnız tank vurulmadan ziyade yakılmışa benziyor.Bilhassa tankın içini gösteren resimde nasıl oluyorsa bırak tahrip olmayı herşey tertemiz duruyor koltuga yanık bez koymuşlar gibi :S :S ben mi yanlışım. Üstteki resimde içeriyi yaktıktan sonra içerden cıkan ateş :S

Ben tankın vurulduğunu, ancak imha olmadığını, içindeki personelin  aracı çalışır vaziyette bırakıp kaçtığını ve husilerin de ele geçirdikleri bu tankı yakarak imha ettiklerini okumuştum bir yerde.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Raptor44 - 17 Ekim 2018, 22:59:50
Yalnız tank vurulmadan ziyade yakılmışa benziyor.Bilhassa tankın içini gösteren resimde nasıl oluyorsa bırak tahrip olmayı herşey tertemiz duruyor koltuga yanık bez koymuşlar gibi :S :S ben mi yanlışım. Üstteki resimde içeriyi yaktıktan sonra içerden cıkan ateş :S

Ben tankın vurulduğunu, ancak imha olmadığını, içindeki personelin  aracı çalışır vaziyette bırakıp kaçtığını ve husilerin de ele geçirdikleri bu tankı yakarak imha ettiklerini okumuştum bir yerde.
Doğru hocam olay bu şekilde gerçekleşmiş husiler niye kullanmak için almamış enteresan olan o
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: UYVAR - 17 Ekim 2018, 23:25:15
Sahadaki yamyamlarin turlu turlu batil inanislari olur. Muhtemelen Selefilerin mali necistir deyip kullanmak istememislerdir.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Yabgu - 17 Ekim 2018, 23:59:37
Sahadaki yamyamlarin turlu turlu batil inanislari olur. Muhtemelen Selefilerin mali necistir deyip kullanmak istememislerdir.
Bence kullanma ihtiyacı duymamışlardır. Tank husileri açık hedef haline getirir ayrıca mermisi mazotu bittiğinde ne halta yarıycak , mantıken bende kullanmazdım heralde teknoloji gelişti sinyal falan gönderir nerde oldugun kabak gibi çıkar
Başlık: Suudi Arabistan savaş uçakları saldırı başlattı!
Gönderen: fırtına06 - 19 Aralık 2018, 19:07:55
Suudilerin başını çektiği koalisyona ait jetler, Yemen'in başkenti Sana'daki havalimanını bombalıyor.

(http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2018/12/19/son-dakika-suudi-arabistan-savas-ucaklari-saldiri-baslatti--12971051.Jpeg)

İç savaş ülkesi Yemen'de Hudeyde için varılan ateşkesin taraflarından Suudi Arabistan ve müttefikleri, başkent Sana'daki havalimanına saldırı başlattı.

Koalisyon açıklamasında, hava bombardımanının başkentteki havalimanını hedef aldığı belirtildi.

Reuters haber ajansı, bugün Sana'daki Husilerin fotoğraflarını dünyaya servis etti. Yüzlerce Husi, harekete destek için toplanıp silahlarını havaya kaldırarak gövde gösterisi yaptı.

Üç yılı aşkın süredir çatışmaların sürdüğü Yemen'de, İran destekli Husilerle Suudi Arabistan'ın başını çektiği koalisyonun desteğini alan merkezi güçler savaşıyor.

Merkezi güçlerin Kızıl Deniz kenarındaki liman kenti Hudeyde'ye kadar ilerlemisinin ardından, taraflar BM gözetiminde ateşkes için masaya oturmuştu. Varılan ateşkes anlaşmasına göre, insani yardımlar için büyük önem taşıyan Hudeyde limanında tarafsız güçler kontrol sağlayacak.

Son ateşkes, Hudeyde dışındaki yerleri kapsamıyor.

Arap Yarımadası'nın en fakir ülkesi Yemen'de, çatışmalar Mart 2015'te başladı. Kısa sürede iç savaşa sürüklenen ülkede İran destekli Husiler batıdaki kentleri ve başkent Sana'yı ele geçirdi.

Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi'nin ülkeden kaçması üzerine İran'ın ezeli düşmanı Suudi Arabistan'ın başını çektiği Arap koalisyonu iç savaşa müdahil oldu. Üç yılı aşkın süredir devam eden iç savaşta binlerce sivil yaşamını yitirdi.

Halihazırda Husiler ülkenin batısını, merkezi güçler orta ve doğu kesimler ile güneybatıyı kontrol ediyor. Terör örgütü El Kaide ise, güney şeridiyle kuzeydeki Hadramut'u elinde tutuyor.

Yemen'de 5 milyondan fazla çocuk açlık tehdidi altında, binlercesi açlıktan yaşamını yitirdi. 27 milyon insanın yaşadığı ülkede nüfusun dörtte üçü insani yardıma muhtaç.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-suudi-arabistan-dunya-2797874/ (http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-suudi-arabistan-dunya-2797874/)
Başlık: Yemen için onay çıktı... O karar kabul edildi
Gönderen: SKYWOLF - 22 Aralık 2018, 08:48:40
Yemen için onay çıktı... O karar kabul edildi

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5c1d337ec03c0e1100f51274.jpg)

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Yemen'in hayati önem taşıyan liman kenti Hudeyde'de ateşkesi destekleyen ve bölgeye uluslararası ateşkes denetleyicileri gönderilmesine ilişkin tasarıyı kabul etti.
Daimi üyelerden İngiltere'nin sunduğu tasarı, BM Güvenlik Konseyi'nde oylandı.

Yemen hükümeti ile Husiler arasında Stockholm'deki görüşmelerin ardından varılan "Hudeyde'de ateşkes kararına" destek veren ve bölgeye uluslararası ateşkes denetleyicileri gönderilmesine ilişkin tasarı, oy birliğiyle kabul edildi.
Kararda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten, Hudeyde ve çevresinde ateşkesin denetlenmesi için bir mekanizma oluşturarak, bölgeye ilk olarak 30 günlüğüne uluslararası denetleyiciler göndermesi talep ediliyor.

Kararda, uluslararası gözlemcilerin ateşkesin yürürlüğe girdiği günden itibaren 21 gün içinde Hudeyde kenti ve liman çevresine konuşlandırılması isteniyor.
Yemen hükümeti ve Husilere yakıt da dahil olmak üzere ticari malların ve insani yardımların ülkeye girişi önündeki tüm bürokratik engelleri kaldırmaları çağrısı yapılan kararda esir değişimi anlaşmasının da hayata geçirilmesi çağrısında bulunuluyor.

Kararda Genel Sekreter Guterres'ten kararın uygulanması konusunda BM Güvenlik Konseyi'ne haftalık rapor sunması isteniyor.

Husiler ve Yemen hükümeti, 6 Aralık'ta başlayan, 13 Aralık'ta sona eren müzakerelerin ardından Yemen halkı için hayati önem taşıyan Hudeyde Limanı ve kenti için tarafların anlaşmaya vardığını duyurmuştu. Hudeyde ve çevresi için varılan ateşkes 18 Aralık'ta yürürlüğe girmişti.
BM'ye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yarısını oluşturan 14 milyon kişi kıtlık riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Ülkede 22 milyondan fazla insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.
Pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün artıyor.

Yemen'e gıda ürünlerinin yaklaşık yüzde 90'ı, insani yardımların da yüzde 80'inin giriş noktası olması açısından Hudeyde Limanı, Yemen halkı için hayati önem taşıyor.

Yemen'de 4 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaşmış durumda.
Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler, eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/ve-onay-cikti-karar-kabul-edildi-41059905 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/ve-onay-cikti-karar-kabul-edildi-41059905)
Başlık: BM, Yemen için toplandı
Gönderen: SKYWOLF - 26 Aralık 2018, 14:06:25
BM, Yemen için toplandı

Birleşmiş Milletler ateşkes gözlem ekibi, Yemen'in Hudeyda liman kentinde ateşkes anlaşmasını ihlal eden taraflar gündemi ile ilk toplantısını düzenledi.
Birleşmiş Milletler ateşkes gözlem ekibi, Yemen’deki liman şehri Hudeyda’da ilk toplantısını düzenledi. Toplantının ardından adının gizli kalmasını istemeyen bir yetkili, 'İyi sonuçlar çıkmasını umuyoruz' açıklamasında bulundu.

YEMEN'DEKİ DURUM

Yemen'de üç yıldan uzun süredir Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon birliklerince desteklenen hükümet güçleri arasında yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Sağlık başta olmak üzere pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklikler gibi nedenlerle salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor.

Yemen'in içinde bulunduğu durum, ABD'nin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne verdiği hava harekatı desteği ve silah satımı nedeniyle ABD'li siyasetçiler arasında da ciddi rahatsızlığa yol açtı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-bm-yemen-icin-toplandi-41064220 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-bm-yemen-icin-toplandi-41064220)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 10 Ocak 2019, 22:56:45
Yemen'deki insansız hava aracıyla gerçekleştirilen saldırının görüntüleri...

 (http://www.youtube.com/watch?v=XiVQolywTx8#)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Afşar1 - 11 Ocak 2019, 09:35:22
Garip bir saldırı olmuş, siha hava da patlıyor.
İran yapımı bir araçmış buarada.
Başlık: ABD Yemen'deki askerlerini geri çekiyor
Gönderen: SKYWOLF - 14 Mart 2019, 09:15:24
ABD Yemen'deki askerlerini geri çekiyor

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5c89ebd267b0a9258cdb0e8b.jpg)

ABD Senatosu, ABD yönetiminin, Yemen'de devam eden savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm askeri unsurlarını 30 gün içinde geri çekmesini öngören yasa tasarısını kabul etti.

ABD Senatosu Genel Kurulunda yapılan oylamada 46'ya karşı 54 evet oyu ile kabul edilen tasarı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan politikasına önemli bir karşı çıkış olarak nitelendirildi.

Söz konusu tasarıda, El Kaide ile savaşanlar hariç olmak üzere, Yemen'deki savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm Amerikan askeri unsurlarının 30 gün içinde geri çekilmesi öngörülüyor.

TEMSİLCİLER MECLİSİ'NE GİDECEK

Söz konusu tasarının, ABD Başkanı Trump'ın önüne gidebilmesi için Kongrenin diğer kanadı olan Temsilciler Meclisinden de geçmesi gerekiyor. Demokratların çoğunluğunun elinde tuttuğu Temsilciler Meclisinde tasarının kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

ABD yönetiminin Suudi Arabistan'a Yemen'de devam eden savaşta verdiği destek uzun süredir Kongrede tartışmalara neden olmuş, geçen aralık ayında Senatoda kabul edilen benzer bir tasarı, o zaman Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinde kabul edilmemişti.

Kasım ayında yapılan Kongre ara seçimlerinin ardından yenilenen Senato ve Temsilciler Meclisinde söz konusu Yemen tasarısının yeniden gündeme geleceği belirtilmişti.

Şubat ayı içinde, ABD'nin Yemen'de devam eden savaşta Suudi Arabistan'a verdiği askeri desteği kesmesini öngören ayrı bir yasa tasarısı, Temsilciler Meclisinde kabul edilmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-yemendeki-askerlerini-geri-cekiyor-41148522 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-yemendeki-askerlerini-geri-cekiyor-41148522)
Başlık: Yemen'de Husiler MANPAD ile devasa bir İHA vurdu
Gönderen: fırtına06 - 20 Nisan 2019, 12:20:12
Yemen’in kuzeyinde süren savaşta, Husiler, MANPAD yani omuzdan atılan füze ile devasa bir insansız hava aracını vurdu. Atış ve sonrasında İHA’nın düşüş görüntülerini paylaşan Husiler’in çektiği görüntülerde, düşürülen İHA’nın Çin imalatı Wing Loong II olduğu gözüküyor.

(https://cdn.almasdarnews.com/wp-content/uploads/2019/04/8A4D17A2-D058-446A-BF2F-BEFABD2E920D-978x516.jpeg)

İran destekli şii Husi militanları Cuma günü, Sa’ada kırsalında devasa bir insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı.

Husi militanlara göre, uçağı Sa’ada Valiliği ile Suudi sınırına yakın konumlarının etrafında gördükten sonra vurdular.

(https://cdn.almasdarnews.com/wp-content/uploads/2019/04/6201EBE3-1710-4E63-93F4-CB54FA2D6661-917x516.jpeg)

(https://cdn.almasdarnews.com/wp-content/uploads/2019/04/1A0B0DF5-7E4D-4C3D-9717-FEDF333AC441-917x516.jpeg)

Dronun Çin yapımı bir CAIG Wing Loong insansız hava aracı olduğu düşünülüyor.

Hem Suudi Arabistan hem de Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) bu uçaklara sahip olduğu da belirtildi.

https://asyaninsesi.com/husi-militanlar-devasa-iha-dusurdu/

Başlık: BM duyurdu: Çekilmeyi kabul etti
Gönderen: SKYWOLF - 11 Mayıs 2019, 08:35:10
BM duyurdu: Çekilmeyi kabul etti

Birleşmiş Milletler (BM), Yemen'de Husilerin hayati önem taşıyan liman kenti Hudeyde, Salif ve Ras-Issa limanlarından çekilmeyi kabul ettiğini açıkladı.
BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Husilerin tef taraflı olarak Hudeyde, Salif ve Ras-Issa limanlarından çekilme ve askeri güçlerini yeniden konuşlandırma kararı aldığı ifade edildi.

Limanlardan çekilmenin BM gözetiminde 11 Mayıs'ta başlayacağı ve 14 Mayıs'ta tamamlanacağı ifade edilen açıklamada, bu kararın memnuniyetle karşılandığı kaydedildi.

Hudeyde Limanı, Yemen'e gıda ürünlerinin yaklaşık yüzde 90'ı, insani yardımların da yüzde 80'inin giriş noktası olması açısından Yemen halkı için hayati önem taşıyor.

STOCKHOLM ANLAŞMASI

Yemenli taraflar, BM himayesinde İsveç'in başkenti Stockholm'de 6-13 Aralık 2018'de gerçekleştirilen istişare toplantılarında esir değişimi, Hudeyde'de ateşkes, limanlar ve Taiz ile ilgili anlaşma imzalamıştı.

Hudeyde'de sağlanan ateşkes etkinliğini korurken, taraflar, kentten çekilme ve esir takası gibi diğer maddeler üzerinde görüşmelere devam ediyor.
Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.
Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.
Yemen'de 4 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

BM'ye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yarısını oluşturan 10 milyon kişi kıtlık riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Ülkede 22 milyondan fazla insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.
Pek çok alanda insani kriz yaşanılan ülkede, temiz suya erişimin olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün artıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/bm-duyurdu-cekilmeyi-kabul-etti-41210253 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/bm-duyurdu-cekilmeyi-kabul-etti-41210253)
Başlık: Suudi Arabistan’ın başı füzelerle dertte
Gönderen: fırtına06 - 21 Mayıs 2019, 19:07:39
Yemen topraklarından Suudi Arabistan’a atılan iki balistik füze havada etkisiz hale getirildi.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/05/yemen-750x370.jpg)

Suudi Arabistan’ın El-Arabiyya televizyonu, Mekke ve Cidde kentlerine hedeflendiği belirtilen füzelerden birinin Hava Savunma Güçleri tarafından Cidde, diğerinin Taif kenti semalarında imha edilişine dair görüntüler yayımladı.

Haberde daha fazla bilgi verilmezken, ilerleyen saatlerde yetkili makamlardan olayla ilgili resmi açıklama yapılacağı kaydedildi.

Yemen’deki İran destekli Husiler, Pazar günü, Suudi Arabistan’a, Birleşik Arap Emirlikleri’ne ve bu ülkelerin Yemen’deki askeri karargahları ile önemli tesislerinden oluşan 299 noktaya saldırı düzenleme tehdidinde bulunmuştu.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen’de meşru yönetime destek amacıyla askeri operasyon başlattığı 26 Mart 2015’ten bu yana Husiler, sık sık Suudi Arabistan’ın farklı bölgelerine hava saldırıları düzenliyor.

Yemen topraklarından atılan füzeler, çoğunlukla Suudi Arabistan Hava Savunma Güçleri tarafından etkisiz hale getiriliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/21/suudi-arabistanin-basi-fuzelerle-dertte/ (http://defenceandtechnology.com/2019/05/21/suudi-arabistanin-basi-fuzelerle-dertte/)
Başlık: Husiler Suudi Arabistan'ın Patriot sistemlerini vurdular
Gönderen: fırtına06 - 23 Mayıs 2019, 21:32:28
Husiler, Suudi Arabistan'ın güneyinde bulunan Necran Havaalanındaki Patriot sistemini vurduğunu duyurdu.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/16/ucuncu_teklif_masada_1555643965_7534.jpg)

Yemen'deki Husiler, Suudi Arabistan'ın güneyindeki Necran Havaalanı'na 72 saat içerisinde üçüncü kez hava saldırısı düzenledi.

Husilere ait El-Mesira televizyonunun askeri kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) düzenlenen saldırıda, Necran Havaalanındaki Patriot sistemi hedef alındı.

Husiler istihbarat üzerine düzenlenen saldırının başarıya ulaştığını ileri sürerken, Suudi Arabistan makamlarından veya Arap koalisyonundan ise henüz olaya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yemen'deki Husiler, üç gündür aralıklarla Suudi Arabistan'ın güneyindeki Necran bölgesinde bulunan havaalanına hava saldırıları düzenliyor.

Suudi Arabistan, Yemen sınırında yer alan ve zaman zaman Husilerin füze saldırılarına maruz kalan Necran bölgesindeki havaalanının 4 yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçeceğini duyurmuştu.

Husi yönetimine bağlı Savunma Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamasında, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve bu ülkelerin Yemen'deki askeri karargahları ile önemli tesislerinden oluşan toplamda 300 noktaya saldırı düzenleme tehdidinde bulunmuştu.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen'de askeri operasyon başlattığı 26 Mart 2015'ten bu yana Husiler, sık sık Suudi Arabistan'ın farklı bölgelerine hava saldırıları düzenliyor. Necran, Husilerin hedefindeki bölgeler arasında yer alıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2863292-suudi-arabistanin-patriot-sistemlerini-vurdular/?detay=1 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2863292-suudi-arabistanin-patriot-sistemlerini-vurdular/?detay=1)
Başlık: Husiler Suudi Arabistan'ı vurdu!
Gönderen: fırtına06 - 09 Haziran 2019, 16:13:17
Yemen'deki Husiler, Suudi Arabistan'ın güneyinde yer alan Cazan Havaalanını insansız hava aracıyla (İHA) vurduklarını açıkladı.

Husilere ait El-Mesira kanalının sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yayımlanan haberde, "Cazan Havaalanına yönelik hava saldırısında, Yemen'deki saldırılarda kullanılan İHA'lara ait hangarlar hedef alındı." ifadesi kullanıldı. 

Söz konusu saldırının, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, Cazan Havaalanını askeri üsse dönüştürmesinin ardından gerçekleştirildiği aktarıldı.

Haberde, koalisyon güçlerine ait uçakların, Cazan bölgesindeki En-Nar Dağı'na doğru ilerleyişi durdurmak için düzenlediği iki hava saldırısının başarısız olduğu belirtildi. 

Haberde ayrıca En-Nar Dağı'nın doğusundaki bölgelere düzenlenen saldırıda 1 Suudi asker ile 4 paralı askerin öldüğü, teçhizata el konulduğu aktarıldı.

-
Suudi Arabistan'dan 1 askerin öldüğüne ilişkin açıklama

Öte yandan Suudi Arabistan, Yemen sınırında yer alan Cazan bölgesinde 1 Suudi askerin hayatını kaybettiğini belirtti.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Kral Selman bin Abdulaziz, Cazan bölgesinde görevi sırasında yaşamını yitiren bir askere taziye dileklerini iletti.

Haberde, olayın zamanına ilişkin bilgi verilmedi.

Husiler, son yıllarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerle ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.

Yemen'deki Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2867719-husiler-suudi-arabistani-vurdu (http://www.haber7.com/dunya/haber/2867719-husiler-suudi-arabistani-vurdu)
Başlık: Suudi Arabistan’a seyir füzesi ile saldırı
Gönderen: fırtına06 - 15 Haziran 2019, 10:07:41
Geçtiğimiz gün Suudi Arabistan’ın Abha Havalimanı’na düzenlenen saldırıda, 26 sivil yaralandı. Saldırıyı, Yemen’deki Husiler üslendi. Abha Havalimanı’na yapılan saldırıyı ilginç kılan şey ise saldırının seyir füzesi ile gerçekleştirilmesi oldu.

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/06/D89u21aXYAAU3mb-696x392.jpg)

Suudi Arabistan, saldırıda kullanılan seyir füzesinin, İran tarafından tedarik edildiğini hatta saldırı düzenlenirken İranlı bir teknik ekibin, Husi savaşçılara yardım ettiğini iddia etti. İran ise Suudi Arabistan tarafından kendisine yöneltilen Husiler tarafından düzenlenen saldırıya yardım ettiği iddiasını şiddetle reddetti.

Seyir füzelerinin teknolojik gelişmişlikleri ve maliyetleri düşünüldüğünde, füzenin Çin veya İran menşeli olduğu ve başka bir ülke tarafından tedarik ediliği ihtimali ağır basmakta.

https://savunmasanayist.com/2019/06/13/suudi-arabistana-seyir-fuzesi-ile-saldiri/
Başlık: Suudi Arabistan 2 İHA'yı vurduğunu duyurdu!
Gönderen: fırtına06 - 18 Haziran 2019, 19:17:45
Suudi Arabistan, Yemen'deki Husiler tarafından gönderilen silahlı iki insansız hava aracının (İHA) havada imha edildiğini duyurdu.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/25/suudi_arabistan_2_ihayi_vurdugunu_duyurdu_1560851644_3296.jpg)

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, koalisyon güçlerinin sözcüsü Turki el-Maliki, gece saatlerinde Yemen'deki Husiler tarafından gönderilen silahlı iki İHA'nın hava savunma sistemlerince vurulduğunu belirtti. Maliki, söz konusu silahlı İHA'lardan birinin Suudi Arabistan'ın güneyindeki Abha kentindeki yerleşim merkezine doğru ilerlediği sırada, diğerinin ise henüz Yemen sınırları içindeyken etkisiz hale getirildiğini aktardı. 

Husiler, 12 Haizran'da Suudi Arabistan'ın Abha Havalimanı'na saldırı düzenlemiş, olayda farklı uyruklardan 26 kişi yaralanmıştı. Yemen'deki Husiler, son yıllarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerle ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor. Husiler, Eylül 2014'ten bu yana Yemen'in başkenti Sana ile bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2870589-suudi-arabistan-2-ihayi-vurdugunu-duyurdu (http://www.haber7.com/dunya/haber/2870589-suudi-arabistan-2-ihayi-vurdugunu-duyurdu)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 19 Haziran 2019, 09:19:54
Geçen gün Reaper konusuna eklemiştim bununla ilgili bir haberi. ABD'nin iki Reaper İHA'sı Yemen ve İran tarafından düşürülmüş. İnsansız hava araçları, adından da anlaşıldığı gibi insan taşımıyorlar. Düştüğünde operatörünü kaybetme riski falan yok.

Buna bu uçaklar, üzerlerinde taşıdıkları ekipmanlar oldukça pahalı. Ayrıca gerçekleştirdikleri görevlerin değeri de oldukça yüksek. Bunlar göz önüne alınarak, bu tip uçakların da kolaylıkla düşürülememesi gerektiğine inanıyorum. Bu amaçla karşı önlem sistemleriyle donatılmaları mantıklı bana göre.
Başlık: Suudi Arabistan F-15’leri 12 drone vurdu
Gönderen: fırtına06 - 25 Haziran 2019, 22:52:13
Yaklaşık 4 yıldır Yemen’de Husi’lere karşı operasyon yapan Suudi Arabistan son günlerde ağırlığını drone avına kaydırdı Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’ne ait F-15 savaş uçakları, bir aylık dönemde Husi’lere ait çoğu İran yapımı 12 adet drone vurdu.

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/suudi/suudi%20f15%20drone%20(1).jpg)

Husi’ler özellikle drone ile gerçekleştirdikleri havalimanı saldırılarını artırırken F-15’ler AIM 120 AMRAAM füzesi kullanarak İnsansız Hava Araçları’nı düşürüyor. Bu İHA’ların İran yapılı Shaded-12S ve Ababi tipi İHA olması dikkat çekiyor.

http://www.kokpit.aero/suudiler-f15-drone-vurdu (http://www.kokpit.aero/suudiler-f15-drone-vurdu)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: mavi1991 - 26 Haziran 2019, 14:00:03
bu attıkları füzenin maliyeti düşürdükleri ihaların maliyetinden daha mı düşük ?
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: serkan1976 - 26 Haziran 2019, 14:38:03
Unit cost   • $300,000–$400,000 for 120C variants • $1,786,000(FY2014) for 120D

Suudlarda para çok... Zaten parayı alınteriyle çalışıp kazanmıyorlar , toprağa kazmayı vurdukça petrol fışkırıyor.... Parayı da tüccar Trump kazanıyor... ABD bu işten gayet memnundur...
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 30 Haziran 2019, 18:20:20
Alıntı
BAE son dönemde hemen yanı başında beliren İran tehdidi nedeniyle, Yemen'de bulunan askerlerini çekmeye başlams.
Alıntı
Exclusive: UAE scales down military presence in Yemen as Gulf...
reuters.com
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 07 Temmuz 2019, 23:50:08
Alıntı
Husilerden açıklama: Balistik füze ve İHA üretiyoruz.

Yemen'deki Husiler tarafından, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleriyle mücadele etmek için 'yeni balistik füzeler ve insansız hava araçları (İHA)' üretildiği açıklandı.
Alıntı
Husilerin İnsansız Hava Araçları ve İnsansız Muharebe Hava Araçları.
(https://pbs.twimg.com/media/D-4E_JxWkAEbgOh?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 08 Temmuz 2019, 00:43:59
カメせ, Güzel bilgiler paylaşıyorsun. Teşekkürler...
Ancak paylaştığın bilgilerin kaynaklarını da paylaşırsan daha çok memnun oluruz. Kurallarımız böyle...
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Alp - 08 Temmuz 2019, 09:04:16
Bide nasıl okunuyor rumuzun onuda bir öğrenebilirmiyiz?...
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 08 Temmuz 2019, 20:32:47
Alıntı
AFP news agency
@AFP
#BREAKING UAE says it wants to move from 'military' strategy to 'peace' in Yemen
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: UYVAR - 08 Temmuz 2019, 20:36:37
Yahu bae etkisiz elemandi zaten Yemen'de. Ona kalmadi ki o isler! Suudiler ne derse o!
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 11 Temmuz 2019, 14:04:46
Alıntı
NAVAL SYSTEM

Husiler Necran'da Suudi ordusuna ait bir askerî üssü Bedir tipi balistik füzeyle vurdu. Saldırıda 45 Suudi askeri öldü.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 01 Ağustos 2019, 13:24:12
Askeri geçit törenine füze >> ://www.milliyet.com.tr/galeri/askeri-gecit-torenine-fuze-6009489
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 01 Ağustos 2019, 16:31:14
Askeri geçit törenine füze >> ://www.milliyet.com.tr/galeri/askeri-gecit-torenine-fuze-6009489
Alıntı
ayni anda bir Polis karakoluna düzenlenen bir diğer saldırıda ise 17 kişi öldü.

Ölü sayısı topam 51'e yükseldi.
 
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 02 Ağustos 2019, 20:49:31
Husiler 1.200 km menzilli Burkan-3 balistik fuzesini tanitti.
youtu.be/RelSp3gFCXc (http://youtu.be/RelSp3gFCXc)
https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex/status/1157342427289702400
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 03 Ağustos 2019, 15:09:17
Husiler 1.200 km menzilli Burkan-3 balistik fuzesini tanitti.
youtu.be/RelSp3gFCXc (http://youtu.be/RelSp3gFCXc)
https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex/status/1157342427289702400 (https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex/status/1157342427289702400)
Alıntı
Yemen'deki Husiler, Suudi Arabistan'ın güneybatısında Necran kentinde bulunan askeri kampa balistik füze saldırısı düzenledi.
([url]https://pbs.twimg.com/media/EBCv8SuXsAAXOzw?format=jpg&name=small[/url])
🔗([url]http://ehamedya.com/husilerden-suudi-arabistana-balistik-fuze-saldirisi_27031.html[/url] ([url]http://ehamedya.com/husilerden-suudi-arabistana-balistik-fuze-saldirisi_27031.html[/url])) ehamedya.com/husilerden-suu…
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Raptor44 - 03 Ağustos 2019, 16:38:58
Yemen suudiler için cehenneme döndü. :-)
Başlık: Ynt: Yemen'de Çatışma Çıktı
Gönderen: カメせ - 07 Ağustos 2019, 20:37:58
Alıntı
Wall Street Journal’in  Suudi yetkililere dayandırdığı haberine göre Suudi Arabistan Husilerle direkt olarak müzakereler için teklif yaptı.

Suudi yetkililer, ülkesinin uzun süreli ve pahalı bir savaşa daha fazla sürüklemek istemediklerini söylüyorlar fakat bu konuda güçsüz ve hasar almış gibi gözükmek istemediklerini de ekliyorlar.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Ankhises - 09 Ağustos 2019, 12:37:50
Yemende Husilerin liderinin kardeşi öldürülmüş.
Başlık: Husiler: ABD'ye ait İHA düşürdük
Gönderen: SKYWOLF - 21 Ağustos 2019, 08:55:17
Husiler: ABD'ye ait İHA düşürdük

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/08/21/mq9_9759.jpg)

Yemen'deki Husiler, Zemar kentinde, ABD'ye ait MQ9 tipi bir insansız hava aracı (İHA) düşürdüklerini duyurdu.
 
Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, Husilere ait SABA haber ajansında yer alan açıklamasında, ABD'ye ait MQ9 tipi İHA'nın Yemen'de üretilen ve yakın zamanda kamuoyuna tanıtılacak olan bir füzeyle düşürüldüğünü ifade etti.

Seri, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine seslenerek, Yemen hava sahasının eskiden olduğu gibi ihlal edilemeyeceğini, bu adımı atmadan önce çok düşünmeleri gerektiğini belirtti.

"Düşman" uçaklarını etkisiz hale getirme kapasitelerinin arttığına işaret eden Seri, ilerleyen günlerde büyük sürprizlerin yaşanacağını açıkladı.

HUSİ BÖLGESİNE HAVA SALDIRILARI
Öte yandan, görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, koalisyon güçlerine ait uçaklar Zemar kentindeki Husilere ait noktalara 3 hava saldırısı düzenledi.

Husiler ya da koalisyon güçlerinden saldırıyla ilgili açıklama yapılmadı.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana Yemen'de başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

https://www.ensonhaber.com/husiler-abdye-ait-iha-dusurduk.html (https://www.ensonhaber.com/husiler-abdye-ait-iha-dusurduk.html)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 21 Ağustos 2019, 14:36:29
Alıntı
Reuters’a konuşan ABD’li 2 askeri yetkili, ABD’ye ait bir MQ-9 Drone’un dün Yemen’de düşürüldüğünü onayladı.
Başlık: Suudi Arabistan'a balistik füze saldırısı
Gönderen: SKYWOLF - 22 Ağustos 2019, 08:29:26
Suudi Arabistan'a balistik füze saldırısı

Yemen'de Husiler, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Cazan bölgesindeki ortak operasyon merkezini balistik füzeyle hedef aldı.
Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, Facebook hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın güneyinde bulunan Cazan bölgesindeki Samta kentinde bulunan operasyon merkezine balistik füze saldırısı gerçekleştirildiğini kaydetti.

Seri, saldırıda, aralarında komutanların da olduğu çok sayıda kişinin öldüğünü belirtti. Koalisyon güçleri tarafından konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

Yemen'deki Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra İHA'ları da kullanarak, Cazan ve Abha havalimanları başta olmak üzere ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.

Husiler eylül 2014'ten bu yana Yemen'de başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-arabistana-balistik-fuze-saldirisi-41308651 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-arabistana-balistik-fuze-saldirisi-41308651)
Başlık: Husilerden Suudi Arabistan hava üssü ile havalimanına saldırı
Gönderen: SKYWOLF - 25 Ağustos 2019, 12:20:50
Husilerden Suudi Arabistan hava üssü ile havalimanına saldırı

Yemen'deki Husiler, insansız hava araçlarıyla (İHA) Suudi Arabistan'ın güneyindeki Kral Halid Hava Üssü ile Abha Havalimanı'nı hedef aldıklarını açıkladı.

İran destekli Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, El-Mesira kanalına yaptığı açıklamada, Abha Havalimanı'ndaki gözetleme kulesinin Kasıf-2 tipi İHA'larla vurulduğunu söyledi.

Seri, saldırlar nedeniyle Abha Havalimanı'nda uçuşların aksadığını ileri sürdü.

Husilerin askeri sözcüsü ayrıca sabah saatlerinde de Hamis Muşayt kentindeki Kral Halid Hava Üssü'nün İHA'larla hedef alındığını belirtti.

Hava Üssü'ndeki gözetleme kulesinin vurulduğunu kaydeden Seri, söz konusu saldırıları "Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen halkına yönelik devam eden saldırıları ve uyguladığı ablukaya bir misilleme" şeklinde nitelendirdi.

Yemen'deki Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra İHA'ları da kullanarak, Cazan ve Abha havalimanları başta olmak üzere ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/husilerden-suudi-arabistan-hava-ussu-ile-havalimanina-saldiri-41311469 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/husilerden-suudi-arabistan-hava-ussu-ile-havalimanina-saldiri-41311469)
Başlık: Husilerin Suudi Arabistan'ı hedef alan İHA'sı düşürüldü
Gönderen: SKYWOLF - 26 Ağustos 2019, 11:39:33
Husilerin Suudi Arabistan'ı hedef alan İHA'sı düşürüldü

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki, Yemen'deki Husilere ait bir insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü duyurdu.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Maliki, sabah saatlerinde Husiler tarafından Suudi Arabistan'a gönderilmek üzere havalandırılan bir İHA'nın Yemen hava sahası içinde düşürüldüğünü ifade etti.

Koalisyonun sivilleri korumak adına İHA'lara karşı en güçlü şekilde önlem aldığını kaydeden Maliki, uluslararası hukuk ve etik ilkeler doğrultusunda Husilerin İHA saldırı kabiliyetini ortadan kaldırmak için caydırıcı önlemler almayı ve en sert şekilde uygulamayı sürdüklerini vurguladı.

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, dün gece Cazan Havalimanı'nda Suudi Arabistan'a ait savaş uçakları ve Apaçi helikopterlerinin bulunduğu noktanın ve kentteki bazı askeri mevzilerin 10 balistik füzeyle vurulduğunu iddia etmişti.

Maliki ise söz konusu açıklamanın ardından, Husiler tarafından atılan 6 balistik füzenin etkisiz hale getirildiğini duyurmuştu.

Yemen'deki Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra İHA'ları da kullanarak, Cazan ve Abha havalimanları başta olmak üzere ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/husilerin-suudi-arabistani-hedef-alan-ihasi-dusuruldu-41312292 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/husilerin-suudi-arabistani-hedef-alan-ihasi-dusuruldu-41312292)
Başlık: Suudi Arabistan saldırdı... Çok sayıda ölü var
Gönderen: SKYWOLF - 01 Eylül 2019, 13:40:21
Suudi Arabistan saldırdı... Çok sayıda ölü var

Yemen'nin Zamar kentinde Husilerin alıkoyduğu kişileri tuttuğu, hapishane niteliğindeki bir binaya Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırılarında, 50 kişinin öldüğü ve 100 kişinin yaralandığı belirtildi.

Husi Sözcüsü Muhammed Abdusselam, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Koalisyon yeni hicri yılı Zamar'da mahkumları hedef alan korkunç bir katliamla başlattı. Saldırılarda ilk belirlemelere göre 50 kişi öldü, 100 kişi yaralandı." ifadelerini kullandı.

Husilere bağlı Mahkum İşleri Ulusal Komitesi Müdürü Abdulkadir el-Murtada ise Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, koalisyon uçaklarının Zamar kentinde Husilerin kontrolündeki hapishaneyi hedef aldığını belirterek, kurtarma ekiplerinin saldırıların yoğunluğu nedeniyle bölgeye ulaşamadığını kaydetti.

BİNANIN ALTINDA MAHSUR KALANLAR VAR

Görgü tanıkları, saldırılarda yaralananların birçoğunun Husilere ait araç ve ambulanslarla hastanelere taşındığını ancak hapishanede alıkonulanlardan bir kısmının ise hala binanın altında mahsur olduğu bilgisini verdi.

Husiler, olayla ilgili Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerini (BAE) suçlayarak, uluslararası ve yerel kuruluşları olayı yakından takip etmeye çağırdı.

Yemen Savunma Bakanlığı, BAE'nin perşembe günü geçici başkent Aden ile Ebyen'de hükümet güçlerini hedef alan hava saldırılarında ölü ve yaralıların sayısının 300'den fazla olduğunu açıklamıştı.

Söz konusu gelişmelere ilişkin saldırıyı doğrulayan BAE tarafından yapılan açıklamada, Aden Havalimanı'ndaki Arap koalisyon güçlerine karşı düzenlenen terör saldırısına cevap olarak ülkenin güneyinde silahlı terörist gruba saldırı düzenlendiğini duyurmuştu.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Ülkenin birçok kenti ordu ile Husiler arasındaki çatışmalara sahne oluyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Yemen hükümetine destek veriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-arabistan-saldirdi-cok-sayida-olu-var-41318110 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-arabistan-saldirdi-cok-sayida-olu-var-41318110)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Tigerfish - 01 Eylül 2019, 15:44:00
Bu şerefsiz zalimlerin karada hak ettiği hezimeti sivil yapıları bombalamakla acısını çıkarmaya çalışmaktadırlar. Terlikli milisler Suudi kara güçlerin canlarını çok yaktılar.
Başlık: Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon Husilere ait İHA'yı düşürdü
Gönderen: SKYWOLF - 03 Eylül 2019, 13:16:40
Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon Husilere ait İHA'yı düşürdü

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Yemen'deki Husilere ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüklerini duyurdu.
Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Koalisyon Sözcüsü Turki el-Maliki, yaptığı yazılı açıklamada, Yemen'in başkenti Sana'nın kuzeyindeki Amran kentinden havalanan Husilere ait İHA'nın düşürüldüğü belirtti.

Husilerin sahada verdiği militan ve teçhizat kaybı nedeniyle bu saldırıları gerçekleştirdiklerini ifade eden Maliki, gerekli önlemlerin alındığını aktardı.

HUSİLERDEN SUUDİ ARABİSTAN'IN NECRAN HAVAALANINA SALDIRI

Öte yandan, Husiler, Suudi Arabistan'ın güneybatısında bulunan Necran Havaalanı'na balistik füzelerle saldırı düzenlediklerini duyurdu.

İran destekli Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Serii, yaptığı yazılı açıklamada, Necran Havaalanı'ndaki askeri hedeflere ve diğer askeri noktalara balistik füze atışı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Koalisyon güçlerinden konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra İHA'ları da kullanarak, ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) desteğini alan hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Yemen'de Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-arabistan-onculugundeki-koalisyon-husilere-ait-ihayi-dusurdu-41320061 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-arabistan-onculugundeki-koalisyon-husilere-ait-ihayi-dusurdu-41320061)
Başlık: Suudi Arabistan'da SİHA'lar Saudi Aramco'yu vurdu
Gönderen: SKYWOLF - 14 Eylül 2019, 11:54:04
Suudi Arabistan'da SİHA'lar Saudi Aramco'yu vurdu

(http://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d7c9f3e67b0a91ef492356f.jpg)

Suudi Arabistan, ülkenin milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait 2 fabrikaya silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) saldırı düzenlenmesi sonucu yangın çıktığını açıkladı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, İçişleri Bakanlığı'nın ismi verilmeyen güvenlik sözcüsü, yerel saatle sabah 04.00'da ülkenin doğusundaki Bekik ili ve El-Ahsa iline bağlı Haris beldesinde Saudi Aramco'ya ait 2 fabrikada yangın çıktığını belirtti.

Şirketteki güvenlik ekiplerinin müdahalesiyle yangınların kontrol altına aldığını ifade eden Sözcü, 2 fabrikadaki yangının SİHA saldırısı sonucu çıktığını belirtti.

Sözcü, SİHA saldırısıyla ilgili herhangi bir tarafı suçlamazken Husiler yaptıkları yazılı açıklamayla saldırıyı kendilerinin düzenlediklerini ima etti.

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Suudi Arabistan'ın Al Arabiya televizyonu da kontrol altına alınan yangını soğutma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Televizyonun haberinde, şu ana kadar yangında ölen ya da yaralanan olmadığı ifade edildi.

Yemen'deki İran destekli Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA'larla ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) desteğini alan hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı hükümete destek amacıyla sürdürdüğü hava operasyonlarıyla çok sayıda sivilin toplu ölümüne yol açıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-arabistanda-sihalar-saudi-aramcoyu-vurdu-41330249 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-arabistanda-sihalar-saudi-aramcoyu-vurdu-41330249)
Başlık: Drone'un 14 Eylül'ü
Gönderen: SKYWOLF - 16 Eylül 2019, 08:37:13
Drone'un 14 Eylül'ü

(http://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d7eaaec7af50710388320ce.jpg)

Yemen’deki Husilerin üstlendiği ancak ABD’nin İran’ı sorumlu tuttuğu stratejik rafinelere saldırıyı Türkiye ve Arap ülkeleri kınadı. 14 Mayıs’ta Suudi Arabistan’ın kilit Doğu-Batı Ham Petrol Boru Hattı SİHA’lar ile vurulmuştu. Bu son SİHA saldırısı ile ülkenin petrol tedarikine kritik darbe vuruldu. Sana'dan kalktığı sanılan drone'ların hiçbir engelle karşılaşmadan bin kilometre yol alıp tesislere 'kamikaze' yapması endişeyi arttırdı.
PETROL devi Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco’nun en büyük rafinerisi Abkayk ile ülkenin ikinci büyük petrol sahası Khurais’teki tesislerin önceki gün silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile bombalanmasının yankıları sürüyor. Ülkede genel petrol üretiminin neredeyse yarısının durmasına yol açan saldırıya Arap dünyası ve Türkiye’den tepki gelirken, saldırının gerçekleştiriliş şekli ve yarattığı tahribat Batı basınında geniş yer buldu. Yemen’de üslü Şii Husiler rafineri ve tesislere yönelik saldırıda 10 adet SİHA kullandıklarını açıklamış, ancak başka detay vermemişti. Yemen’deki Husiler, son zamanlarda orta menzilli balistik füzeler ve insansız hava araçlarıyla Suudi Arabistan’da havalimanları başta olmak üzere birçok hedefe saldırı düzenliyordu. Ancak stratejik petrol rafinerilerini hedef alan ve SİHA’ların kullanıldığı bu son saldırı, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden olan Suudi Arabistan’ın ham petrol tedarikine kritik darbe vurması açısından önemli bir aşama oldu.

(http://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5d7eab827af50710388320d3)

FÜZE Mİ KULLANILDI?

İngiliz Reuters haber ajansı hedef olan rafineri ve petrol tesislerinin Husilerin elinde olan Yemen’in başkenti Sana’ya bin kilometreden fazla mesafede olduğunu belirtti. Amerikan Washington Post gazetesi, ABD’li yetkililerin Suudi Arabistan’ın en stratejik petrol rafinerisi olan Abkayk’ta 17 yapının saldırı sonucu tahrip olduğunu ve bunların kompleksin güney değil, batı ve kuzeybatı cephelerinde bulunduğunu düşündüklerini aktardı. Bu da gazeteye göre SİHA saldırısının Yemen’den gerçekleştirilmemiş olabileceğine dair şüpheleri gündeme getirdi. Bu noktada ABD’li yetkililer, kanıtların saldırının Husi İHA’ları ile değil, Irak veya İran’dan ateşlenen füzeler ile gerçekleştirildiğine işaret ettiğini söyledi. Ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

(http://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5d7eabc77af50710388320dc)

BORU HATTI VURULMUŞTU

Bu saldırıdan önce 14 Mayıs’ta Suudi Arabistan’ın Hürmüz Boğazı’nı baypas etmek için kullandığı Doğu-Batı Ham Petrol Boru Hattı’nın istasyonlarının bulunduğu Duvadmi ve Afif kentleri SİHA’lar ile hedef alınmıştı. Abkayk Rafinerisi’nden başlayıp Kızıldeniz kıyısına ulaşan bu boru hattı, saldırı yüzünden bir gün faaliyetlerine ara vermişti. Bu saldırıyı da Yemen’de üslü Şii Husiler üstlenmişti.

SİHA’LARI SERGİLEMİŞLERDİ

Stratejik Abkayk petrol rafinerisine yönelik saldırı Şii Husilerin elindeki insansız hava aracı teknolojisi ve kapasitesini de tartışma konusu yaptı. BM soruşturmacıları, Husilerin UAV-X tipi insansız hava araçları (İHA) kullandığını, bunların da 1500 kilometrelik bir menzili bulunduğunu belirtmişti. Buna göre Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Husilerin İHA’larının kapsama alanı içinde bulunuyor. Öte yandan Husiler geliştirdikleri SİHA ve balistik füzeleri 7 Temmuz’da başkent Sana’da düzenledikleri fuarda sergilemişti.

ABKAYK NEDEN ÖNEMLİ

Abkayk’daki rafineri Suudi Arabistan’da Saudi Aramco’nun işlettiği en büyük petrol işleme merkezi olarak biliniyor. Dünyada da en önemli petrol altyapı tesisleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Stratejik konumdaki bu rafineri günde 7 milyon varil ham petrol işleyebilecek şekilde inşa edilmiş.

Suudi Arabistan geçen ağustos ayında günde 9.85 milyon varil petrol üretmişti. Bu, küresel arzın yüzde 10 civarına karşılık geliyor.

Hedef olan Khurais petrol sahası da ülkenin en büyükleri arasında. Burada günde 1.5 milyon varil petrol üretildiği tahmin ediliyor.

SALDIRILAR KINANDI

Türkiye, Saudi Aramco’ya ait tesislere düzenlenen saldırıları kınadı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait iki ayrı tesise insansız hava araçlarıyla düzenlendiği bildirilen saldırıları kınıyoruz. Bu vesileyle bölgede ve Körfez’de güvenlik ve istikrara zarar verecek her türlü provokatif adımdan kaçınılmasının önemini tekrar vurguluyoruz” ifadesine yer verildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, saldırı kınandı ve Suudi Arabistan’a, ülkenin güvenlik ve istikrarını sağlamak için gerekli tedbirleri alma konusunda destek verildiği kaydedildi.

Ürdün Kraliyet Divanı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kral 2. Abdullah, Suudi mevkidaşı Selman bin Abdulaziz’le gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Suudi Arabistan’ın ulusal güvenliğinin Ürdün’ün ulusal güvenliğinin bir parçası olduğunu aktardı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı tarafından uluslararası topluma bu tür saldırıların önüne geçilmesi için daha fazla çaba harcanması çağrısında bulunuldu.

Arap Birliği, Suudi Arabistan’ın, ülke topraklarının güvenliğini sağlamak için alacağı her türlü tedbiri destekleyeceğini belirtti.

TAHRAN, ABD’NİN İTHAMLARINI REDDETTİ

İRAN Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi, Suudi Arabistan’daki iki petrol tesisine düzenlenen saldırıda İran’ın suçlanmasıyla ilgili ABD makamlarını eleştirerek “Yemenlilerin saldırılara karşı koyduğunu” savundu. Musavi, Dışişleri Bakanlığı sitesinde yaptığı yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın Tahran yönetimine yönelik suçlamalarına tepki gösterdi. Musavi, Saudi Aramco’ya ait iki fabrikaya düzenlenen saldırıyla ilgili olarak, Suudi Arabistan’n 5 yıldır Yemen’e yönelik savaş başlattığını ve “Yemenlilerin de saldırılara karşı koyduğunu” savundu. Pompeo’nun suçlamalarıyla ilgili olarak da Amerikalıların İran’a karşı uyguladıkları “maksimum baskı politikasında başarısız oldukları için” bunu “maksimum yalan politikasına çevirdiğini” ileri süren Musavi, “Bu tür beyanatlar; istihbarat örgütlerinin bir ülkenin imajını bozmak ve gelecekte atacakları adımlar için zemin hazırlamak amacıyla uyguladığı planlara benzemektedir” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/droneun-14-eylulu-41331040 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/droneun-14-eylulu-41331040)
Başlık: Suudi Arabistan'a saldırı uyarısı: Bölgeden yabancılar çıksın
Gönderen: SKYWOLF - 16 Eylül 2019, 11:43:46
Suudi Arabistan'a saldırı uyarısı: Bölgeden yabancılar çıksın

(http://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d7c95abc03c0e2ce0ff61e7.jpg)

Yemen'deki Husi hareketi, Saudi Aramco petrol işleme tesisinin halen hedefte olduğunu, her an bir saldırı yapılabileceğini bildirdi.
Husi hareketi ayrıca bölgedeki yabancıları alanı terk etmeleri konusunda uyardı.

Husi Askeri Sözcüsü Yahya Sarea paylaştığı tweetinde Suudi Arabistan’ın doğusundaki Abqaiq ve Hujrat Khurais bölgelerinde Suudi devletinin petrol-gaz şirketi Aramco’ya ait 2 tesisine yönelik saldırıların insansız hava aracı ve jet motoru ile gerçekleştirildiğini açıkladı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-arabistana-saldiri-uyarisi-bolgeden-yabancilar-ciksin-41331156 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-arabistana-saldiri-uyarisi-bolgeden-yabancilar-ciksin-41331156)
Başlık: Körfez’de yüksek tansiyon: Petrol alarmı!
Gönderen: SKYWOLF - 17 Eylül 2019, 08:34:20
Körfez’de yüksek tansiyon: Petrol alarmı!

(http://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d800cb22269a20c041276c6.jpg)

ABD’nin yakın müttefiki Suudi Arabistan’ın iki büyük petrol tesisinin havadan vurulması sadece tansiyonu yükseltmedi, aynı zamanda küresel petrol arzına da darbe vurdu. Petrol fiyatları yükselişe geçerken, hedef olan stratejik rafineride tam üretime dönüş haftalar alabilir. ABD saldırının ardında İran’ın olduğunu ima ederken Rusya ve Çin’den itidal çağrısı geldi, AB gerçeklerin ortaya çıkarılmasını istedi. Yemen’de konuşlu Husiler yeni saldırı tehdidinde bulunurken, İran da BAE’ye kaçak petrol götürdüğü gerekçesiyle bir tankere el koydu.
KÖRFEZ bölgesi, petrol devi Suudi Arabistan’ın en büyük rafinerisi olan Abkayk ile Khurais tesislerinin geçen cumartesi sabaha karşı havadan bombalanması ile bir kez daha diken üstüne gelirken, ABD Enerji Bakanlığı’nın 2018 verilerine göre ABD’den sonra dünyanın en büyük petrol üreticisi olan S. Arabistan’ın petrol tedariki kapasitesi konusundaki kaygılar da arttı. Dün Asya’daki ilk işlemlerde Brent petrolün varil fiyatı 11 dolardan fazla artışla 71.95 dolara fırladı. Önceki kapanışta 60 dolardan işlem gören petrol, ilk şokun ardından dün gün içinde 65-69 dolar aralığında dalgalı bir seyir izledi.

KÜRESEL ARZIN YÜZDE 5’İ

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Suudi Arabistan yetkilileri, saldırı sonucu kesintiye uğrayan petrol üretiminin bir kısmını tesis edebileceklerini, ancak tam kapasiteyle üretime geçmenin haftalar alabileceğini açıkladı. Yetkililer, saldırıların günlük 5.7 milyon varil üretimi kesintiye uğrattığını, küresel arzın yüzde 5’ine tekabül eden bu oranın da dünya petrol piyasalarını etkileyebileceğini kaydetti. Suudi ulusal petrol şirketi Saudi Aramco’nun Üst Yöneticisi (CEO) Amin Nasser, üretimi tekrar tesis etmek için çalışmaların başladığını belirtti. Öte yandan şirketin uzun zamandır beklenen ve kasım ayında yapılması planlanan halka arzı da zora girdi.

ABD’DEN YEDEK STOK ADIMI

ABD Başkanı Donald Trump da, söz konusu tesislere yapılan saldırının ardından ABD’de petrol piyasasında herhangi bir dalgalanma olmaması için ihtiyat stoklarının “ihtiyaca göre” kullanımına onay verdiğini bildirdi. Konuyla ilgili bir tweet paylaşan ABD Başkanı Trump, enerji ile ilgili son birkaç yılda çok şey yaptıkları için net enerji ihracatçısı ve dünyanın bir numaralı enerji üreticisi olduklarını kaydetti. Trump, “Ortadoğu petrol ve doğalgazına ihtiyacımız yok. Aslında orada çok az tankerimiz var, ama müttefiklerimize yardım edeceğiz” dedi.
Öte yandan silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) yapıldığı söylenen bombardımanın sorumlularının kim olduğuna dair tartışmalar da devam ediyor. Suudi hükümeti olayla ilgili henüz İran’ı doğrudan sorumlu tutmadı. Ancak Suudi Arabistan öncülüğündeki Yemen Arap Koalisyonu sözcüsü Turki al-Maliki Riyad’da yaptığı açıklamada, “Tüm göstergeler her iki saldırıda da kullanılan silahların İran’dan geldiği yönünde” diye konuştu.

TRUMP: SAVAŞ İSTEMİYORUM

Trump saldırıyla ilgili Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Suudi Arabistan petrol sahası saldırıya uğradı. Faili bildiğimize inanmak için sebebimiz var, teyide bağlı olarak biz (hedefe) kilitliyiz ve silahlarımız dolu. Fakat (Suudi Arabistan) Krallık’tan bu saldırının müsebbibinin kim olduğunu duymayı bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Riyad’dan gelecek cevaba göre hangi koşullarda harekete geçeceklerine karar vereceklerini de söyledi. Daha sonra Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, saldırıların arkasında İran’ın olduğunu “neredeyse bildiklerini” ancak daha fazla kanıt görmeyi beklediklerini kaydetti ve ekledi “Bunu kimin yaptığını kesinlikle bulmak istiyoruz.” İran’la savaş istemediğini söyleyen Trump, “Kimseyle savaş istemiyorum ama buna herkesten daha hazırız” dedi. Suudi Arabistan’ı koruyacaklarına dair söz vermediklerini de ifade eden Trump, ancak “onlara yardım edeceklerini” ifade etti.

‘SEYİR FÜZELERİ FIRLATILDI’

Suudi Arabistan öncülüğündeki Koalisyon’un savaştığı Yemen’deki Şii Husiler geçen cumartesi sabaha karşı yapılan saldırıyı üstlense de, İran ile ilişkileri son dönemde bir hayli gerilen ABD yönetimi olayın arkasında Tahran’ın olduğu konusunda ısrarlı. Amerikan ABC News televizyonuna konuşan ABD’li bir üst düzey yetkili, Saudi Aramco tesislerine düzenlenen saldırıları İran’ın, topraklarından ateşlediği yaklaşık bir düzine seyir füzesi ve 20’yi aşkın SİHA ile gerçekleştirdiğini ileri sürdü. Yetkili, “Husiler yapmadıkları bir şeyin sorumluluğunu üstüne alıyor” dedi.

BİLGİ NOTU

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) 2018 yılı verilerine göre dünyada günde 17 milyon 914 bin varil ile en çok ABD petrol üretiyor. Bu ülkeyi günde 12 milyon 419 bin varil ile Suudi Arabistan izliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/korfezde-yuksek-tansiyon-petrol-alarmi-41331737 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/korfezde-yuksek-tansiyon-petrol-alarmi-41331737)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 18 Eylül 2019, 17:49:01
Alıntı
Suudi Savunma Bakanlığı, saldırıdan arta kalan seyir füzeleri ve dronelara ait parçaları sergiliyor.
(https://pbs.twimg.com/media/EEwM_S6WkAAWrEn?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEwMIF3XkAIQhy8?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEwPPOUXUAAh-Am?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEwPPNJXoAQMqmU?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/D-4E_JxWkAEbgOh?format=jpg&name=small)
Başlık: Gerilim tırmanıyor! İlk kez kullanıldı... 'Savaş nedeni'
Gönderen: SKYWOLF - 18 Eylül 2019, 22:42:02
Gerilim tırmanıyor! İlk kez kullanıldı... 'Savaş nedeni'

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Saudi Aramco'ya ait petrol tesislerinin vurulmasından bir kez daha İran'ı sorumlu tuttu ve saldırıyı ilk kez "savaş nedeni" sözleriyle tanımladı.

Pompeo, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a giderken uçakta kendisini takip eden basın mensuplarına, Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yapılan saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Saldırıda, Amerikalıların ölmemiş olmasının sevindirici olduğunu belirten Pompeo, "Saldırıya uğrayan Suudilerdi, saldırı onların topraklarına yapıldı, bu doğrudan onları hedef alan bir savaş nedeniydi." diye konuştu.

Konunun, gelecek hafta ABD'nin New York kentinde yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarında kesinlikle gündeme geleceğini belirten Pompeo, "New York'ta bunu konuşacağız, elbette Suudiler de gündeme getirecek." dedi.

Bir kez daha saldırıdan İran'ın sorumlu olduğunu savunan Pompeo, Riyad'da bu süreçle ilgili tüm detayları konuşacaklarını sözlerine ekledi.

SAUDİ ARAMCO PETROL TESİSLERİNE SALDIRI

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait 2 tesiste, cumartesi günü yerel saatle 04.00'te silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırıların ardından yangın çıkmıştı. Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, Yemen'deki Husiler, yaptıkları yazılı açıklamayla saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri de Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırıların Yemen toprakları dışından İran silahlarıyla gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

ABD yönetimi ise söz konusu saldırıdan İran'ın sorumlu olduğunu iddia etmiş, ABD Başkanı Donald Trump da son olarak İran'a yönelik yaptırımların artırılması talimatını vermişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/gerilim-tirmaniyor-ilk-kez-kullanildi-savas-nedeni-41333257 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/gerilim-tirmaniyor-ilk-kez-kullanildi-savas-nedeni-41333257)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Commander - 18 Eylül 2019, 22:44:18
An itibariyle olaylar çok karışık husiler füze atıyor suudilere
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 18 Eylül 2019, 22:53:27
Alıntı
Kuveyt ordusu, “bölgedeki gelişmelerden dolayı bir önlem olarak” ordunun harbe hazırlık seviyesini yükseltme kararı aldı.

Kuveyt ordusu harbe hazırlık seviyesini yüksekte tutmak adına kara,hava ve denizde tatbikatlar düzenlemeye devam edecek.

Ordu, yetkililerden hiçbir “dedikoduya” kulak asmamalarını da istedi.
Alıntı
İran hem İsviçre hem de Türkiye misyonları aracılığıyla Aramco’ya yönelik saldırılarla ilgili hiçbir bilgisi olmadığını ABD’ye iletti.

Hamidreza Azizi
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: fırtına06 - 18 Eylül 2019, 23:58:46
İran saldırılarla bir ilgim yok diyor, husilere o kadar balislik füzeler, silahlı ihalar, seyir füzeleri,anti tank füzeleri gökten zembille iniyor herhalde. Başka hangi ülke verecek bunlara bu kadar sofistike silahı kendileri geliştirecek hali yok tabiki.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Mermi - 19 Eylül 2019, 00:06:49
Suudlarda çok taka bir ordu. Yemende halen ciddi bir kontrol sağlayamadılar. Şimdiye Yemen sorununu çözmeleri lazımdı. Savunma konusunda da büyük sorunları  var. Her tarafı düşman ile sarılmış Israil'e bak birde bunlara bak. Çok amatörler.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: ACE - 19 Eylül 2019, 00:17:00
Hem petrol fiyatlarını artırmaya hem de İrana çökmeye mazeret uyduruyorlar. Arabistana gir artık diyorlar.
Başlık: ‘Kesinlikle İran destekli’
Gönderen: SKYWOLF - 19 Eylül 2019, 08:37:41
‘Kesinlikle İran destekli’

(http://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d8294c567b0a91c48ebe123.jpg)

Petrol rafinerisine yönelik hava saldırısından İran’ı sorumlu tutan Suudi Arabistan, saldırıda kullanılan füze ve silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) İran yapımı olduğunu vurguladı.
Petrol tesislerini hedef alan hava saldırısına ilişkin dün bir basın toplantısı düzenleyen Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Turki el-Maliki, saldırının “kesinlikle İran tarafından desteklendiğini” söyledi. Aramco’nun her iki tesisine yönelik saldırıda toplam 18 SİHA ile 7 cruise (seyir) füzesi kullanıldığını kaydeden Maliki, silahların tümünün İran yapımı olduğunu kaydetti. Füzelerin kuzeyden ateşlendiği, ancak tam fırlatma noktasının belirsiz olduğu bilgisini veren Sözcü Maliki, bunun kesin olarak tespitine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti. Toplantıda Aramco tesislerine atılan füzelerin kalıntıları da gösterildi.

‘SALDIRI OBJEKTİF SORUŞTURULMALI’

Suudi Arabistan’ın en büyük petrol rafinerisi Abkayk’a geçen cumartesi füze ve silahlı insansız hava araçları ile yapılan hava saldırısının yankıları sürerken, Moskova’dan olayla ilgili soruşturmanın objektif yürütülmesi talebi geldi. Krizin patlak verdiği günden bu yana Suudi Arabistan ile ilk teması dün kuran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Suudi tarafından gelen talep üzerine Devlet Başkanı Putin, Veliaht Prens ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Putin, yaşanan saldırıdan Rusya’nın ciddi tedirgin olduğunu dile getirerek, olayın geniş çaplı, detaylı ve objektif olarak soruşturulmasının yerinde olacağını iletti” denildi. (Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA)

(http://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5d8294c567b0a91c48ebe125)

TRUMP: RUHANİ İLE ŞU ANDA GÖRÜŞMEYECEĞİM

ABD Başkanı Donald Trump, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile şu anda görüşmeyi tercih etmeyeceğini söyledi. ABD Başkanı Trump, New Mexico eyaletinden California’ya geçerken uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile gelecek hafta New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu görüşmeleri esnasında bir araya gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya Trump, “Asla hiçbir ihtimali göz ardı etmem ama onunla görüşmeyi tercih etmem” yanıtını verdi. Öte yandan Amerikan NBC’ye göre Pentagon, Başkan Trump’a aralarında füzelerin ateşlendiği iddia edilen noktaların vurulması ya da İran’ın petrol altyapısını hedef alacak gizli siber operasyonların olduğu bir dizi askeri seçenek sundu.

RUHANİ: SİZİ UYARMAK İÇİN VURDULAR

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait tesislere düzenlenen saldırıya destek vererek, “Sizi uyarmak ve ders vermek için bir sanayi merkezini vurdular. Bölgedeki düşmanlar bu uyarıdan ders almalı ve savaşı sona erdirmeli” dedi. Başkent Tahran’daki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Ruhani, bölgede çatışma istemediklerini ancak çatışmayı başlatanın kim olduğunun da görülmesi gerektiğini söyledi. Ruhani, Saudi Aramco’ya yönelik saldırıya işaret ederek, “Hastane, okul ya da Sana’da bir pazar yerini vurmadılar ki rahatsız olasınız” ifadelerini kullandı. Bu arada Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM uzmanlarının, saldırıları yerinde soruşturmaya başladıklarını açıkladı. Guterres ayrıca, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin 24 Eylül’de New York’ta başlayacak BM Genel Kurulu’na katılabilmesi için vize çıkarılması yönünde ABD ile temasa geçtiklerini belirtti.

(http://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5d8294c567b0a91c48ebe127)

HUSİLERDEN DUBAİ TEHDİDİ

Suudi Arabistan’a yönelik saldırının ardından Yemen’deki Husiler, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi ve popüler turizm merkezi Dubai’de onlarca hedef belirledikleri ve buralara saldırı düzenleyebilecekleri tehdidinde bulundu. Husi sözcüsü Yahya Saree, “Bir drone’a bile dayanamayan camdan kuleleriniz için güvenlik istiyorsanız, Yemen’i rahat bırakın” dedi. BAE, Suudi Arabistan öncülüğündeki Yemen Arap Koalisyonu’nun bir parçası. Bu arada Saudi Aramco’ya düzenlenen saldırıların ardından Riyad yönetimi ticari gemileri korumak için ABD öncülüğünde oluşturulan deniz güvenliği koalisyonuna katılma kararı aldığını duyurdu. Koalisyonda İngiltere, Avustralya, İsrail ve Bahreyn de yer alıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kesinlikle-iran-destekli-41333311 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kesinlikle-iran-destekli-41333311)
Başlık: Husilerden tehditler peş peşe geliyor: Sizi de vururuz
Gönderen: SKYWOLF - 19 Eylül 2019, 11:00:02
Husilerden tehditler peş peşe geliyor: Sizi de vururuz

Husiler, Yemen'de Arap koalisyonunun saldırılarına devam etmesi halinde Suudi Arabistan'ın yanı sıra BAE'yi de vurmakla tehdit etti.
Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere cumartesi günü saldırı düzenleyen Husiler, Yemen'de Arap koalisyonunun saldırılarına devam etmesi halinde Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) de vurma tehdidinde bulundu.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığından, milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya yönelik saldırının, İran tarafından desteklendiği yönünde yapılan açıklamanın ardından Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri basın toplantısı düzenledi.

Husilerin El-Mesire kanalında yer alan habere göre, Seri, basın toplantısında, Suudi Arabistan'daki Bekik ve Haris petrol tesislerini, aralarında ilk kez kullanılan araçların da bulunduğu çok sayıda silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) hedef aldıklarını belirtti.

Saldırıların, jet ve sıradan motorlarla desteklenen SİHA'larla hedeflerin menzil ve rotasına göre 3 ana noktadan gerçekleştirildiğine işaret eden Seri, 1500-1700 kilometre menzilli Samad 3 ve üçüncü nesil Kasıf tipi insansız hava araçlarının da saldırıda kullanıldığını söyledi.

Bazı İHA'ların ise kamuflaj sürecine katıldığını ve bunun Husilerin ulaştığı planlama ve uygulama seviyesini yansıttığını kaydeden Seri, basın toplantısında operasyon öncesi keşif uçakları tarafından çekildiğini ileri sürdüğü fotoğraflar gösterdi.

Saudi Aramco'ya ait tesislere yapılan saldırıları, "ikinci caydırıcı denge operasyonu" olarak isimlendiren Seri, ABD'nin saldırının zararını az göstermek amacıyla asılsız fotoğraflar paylaştığını ileri sürdü. Seri, ayrıca yıkımın itiraf edilenden daha büyük olduğunu vurguladı.

Arap koalisyonunun saldırılarına devam etmesi halinde, Suudi Arabistan ve BAE'ye yönelik saldırıları misliyle artırma ve hayati öneme sahip daha fazla tesisi hedef alma tehdidinde bulunan Seri, BAE'nin başkenti Abu Dabi ve Dubai'nin saldırı listelerinde yer aldığını kaydetti.

(http://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d833051c03c0e1e882aedca.jpg)

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait 2 tesiste, cumartesi günü yerel saatle 04.00'te silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırıların ardından yangın çıkmıştı.

Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, Yemen'deki Husiler yaptıkları yazılı açıklamayla saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri de Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırıların, Yemen toprakları dışından İran silahlarıyla gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi ise ismi belirtilmeyen bir ABD'li yetkilinin, "İran'ın Saudi Aramco'ya düzenlenen saldırıları topraklarından ateşlediği seyir füzeleri ve 20'yi aşkın SİHA ile gerçekleştirdiğine" yönelik iddialarını, "ABD'li yetkililerin, İran'a karşı 'azami yalan' politikası doğrultusunda ortaya attıkları bu iddialar, temelsizdir ve kabul edilemez." sözleriyle reddetmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/husilerden-tehditler-pes-pese-geliyor-sizi-de-vururuz-41333486 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/husilerden-tehditler-pes-pese-geliyor-sizi-de-vururuz-41333486)
Başlık: ABD'den Körfez'e asker sevkiyatı
Gönderen: SKYWOLF - 21 Eylül 2019, 08:49:53
ABD'den Körfez'e asker sevkiyatı

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ilave hava savunma desteği ve yüzlerce asker gönderilecek.

Geçen hafta cumartesi günü sabah saatlerinde Suudi Arabistan'ın devlet petrol şirketi Aramco'ya ait tesislere saldırı düzenlenmişti.

Saldıyı Husiler üstenirken, ABD tarafı İran'ı suçlamış, ABD Başkanı Donald Trump da geçtiğimiz gün İran Merkez Bankası ve Ulusal Kalkınma Fonu'nun yaptırım listesine alındığını duyurmuştu.

Bu saldırı sonra BAE'ni de korku sardı.. BAE, gelebilecek bir saldırı için ABD'den yardım istedi.

ABD Savunma Bakanı Esper ve Genelkurmay Başkanı Dunford, düzenlediği ortak basın toplantısında geçen hafta Suudi Arabistan'ın doğusunda bulunan ve Aramco'ya ait Abkayk ve Hureys tesislerine düzenlenen saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Esper, açıklamasında "Başkan Trump, Suudi Arabistan'ın talebine yanıt olarak savunma yapacak ve öncelikle hava ve füze savunmasına odaklanacak olan ABD kuvvetlerinin konuşlandırılmasını onayladı" dedi.

Esper, ABD'nin İran'la savaşmak istemediğini, ancak başka seçenekleri de bulunduğunu söyledi.

"HİÇ BİR SİSTEM BU SALDIRILARI ÖNLEYEMEZ"
Katmanlı bir savunmanın, dronelar veya füzelerin akın etmesi durumunda krallığı daha iyi koruyabileceğini dile getiren Esper, "hiçbir sistemin bu tür saldırıları önleyemeyeceğini' belirtti.

Dunford ise, konuya ilişkin ayrıntılar hakkındaki kararların hafta sonu alınacağını ve bilgilerin önümüzdeki hafta açıklanacağını ifade etti. Kararın 'binlerce askeri' içermeyeceğini söyleyen Dunford, 'ölçülü bir dağıtım' yapılacağı bilgisini verdi.

https://www.ensonhaber.com/11-abdden-korfeze-asker-sevkiyati.html (https://www.ensonhaber.com/11-abdden-korfeze-asker-sevkiyati.html)
Başlık: Husiler’den Suudi Arabistan’a barış mesajı
Gönderen: SKYWOLF - 21 Eylül 2019, 08:50:42
Husiler’den Suudi Arabistan’a barış mesajı

Husi milisleri, Suudi Arabistan’a karşı her türlü saldırıyı durduklarını açıkladı.

Yemen’de Husiler tarafından kurulan Yüksek Siyasi Konsey’in Başkanı Mehdi Maşat, yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’a karşı her türlü saldırıları durduklarını belirtti.

BARIŞ İLAN EDİYORUZ
Suudi Arabistan’dan benzer bir açıklama beklediklerini belirten Maşat, "Yeni bir barış girişimi ilan ediyoruz. Suudi Arabistan’a karşı her türlü saldırıları durdurmaya karar verdik" dedi.

Maşat ayrıca, "Suudi Arabistan yeni barış girişimine yanıt vermezse karşılık verme hakkımızı saklı tutarız" ifadelerini kullandı.

https://www.ensonhaber.com/husilerden-suudi-arabistana-baris-mesaji.html (https://www.ensonhaber.com/husilerden-suudi-arabistana-baris-mesaji.html)
Başlık: Ynt: ABD'den Körfez'e asker sevkiyatı
Gönderen: metin62 - 21 Eylül 2019, 09:50:49


ABD Savunma Bakanı Esper ve Genelkurmay Başkanı Dunford, düzenlediği ortak basın toplantısında geçen hafta Suudi Arabistan'ın doğusunda bulunan ve Aramco'ya ait Abkayk ve Hureys tesislerine düzenlenen saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

"HİÇ BİR SİSTEM BU SALDIRILARI ÖNLEYEMEZ"
Katmanlı bir savunmanın, dronelar veya füzelerin akın etmesi durumunda krallığı daha iyi koruyabileceğini dile getiren Esper, "hiçbir sistemin bu tür saldırıları önleyemeyeceğini' belirtti.


Bu Saldirinin yapilisi seklinin ve olasi savunmadaki eksikler ve nedenlerinin TSK tarafindan iyi incelenmesinde yarar oldugu kanisindayim.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Mermi - 21 Eylül 2019, 11:04:35
Burada ki zaaf Patriotların radarları 360 derece görmemesi. Bir nevi kör tarafından saldırı gerçekleşmiş. Polonya bu tür tehdit senaryoları için 360 derece tespit ve izleme yapan AESA( GaN teknolojili radar) istemişti. Patriotunda kendi içinde gelişmiş versiyonları var. Birde tabi katmanlı hava savunmanın önemi de ortada. Patriot görse bile 10'larca dronu, Seyir füzesini vurmak çok zor. Bizim için ibret almamız gereken konu. Bütün hava üslerimizde ve çok kritik tesislerimiz de Korkut, Hisar A- O gibi sistemleri standart hale getirmeliyiz. Nokta hava savunmaya çok önem vermeliyiz. Bu konuda güzel ürünler çıkardık. Artık hızlı bir şekilde üretip, teslim edilmesi lazım.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 21 Eylül 2019, 11:48:59
Açıkçası vurulan Aramco tesisi de katmanlı bir hava savunma sistemi ile korunuyor görünüyor. >> https://twitter.com/DuitsyWasHere/status/1174186887344467971

Suudilerin sahip olduğu PAC2 Patriot sistemlerini 2014 yılında imzaladıkları anlaşmayla PAC3'e yükselttiler, hem balistik füzelere hem de seyir füzelerine karşı etkili olarak biliniyor. Ki bu sistemle daha önce Huislerin fırlattıkları balistik füzeyi vurmuşlardı. Skyguard sisteminin alçak irtifa radarı da 20 km menzil içerisindeki hava hedeflerini tespit edebiliyor. 35 mm namlunun menzili de yaklaşık 4000 mm.

Bu sistemlerin hiç birinin bu saldırıda işe yaramamış olması  gerçekten bu sistemlere bel bağlayanları ciddi seviyede düşündürüyor. Saldırıyı gerçekleştiren Yemen, bu saldırıyı öyle yüksek teknolojili, elektronik karıştırma, stealth gibi özelliklere sahip sistemlerle geliştirmedi!
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Mermi - 21 Eylül 2019, 12:47:07
Hocam, oradaki patriot sistemi 360 derece izleme ve tespit yeteneği olan AESA( Gan teknolojili radar) değil. Füzelerin geldiği istikamet ile Patriot sisteminin radarının baktığı istikamet farklı. Polonya sırf bu tarz iha, dron, seyir füzesi gibi satüre saldırılar için daha efektif bir hava savunma sistemi kurmak için özel istemişti. Ayrıca o sykguard sistemleri filan çok eski teknoloji. Bizimde alçak ve orta irtifa elimizde mevcut hava savunma sistemleri var. Ama eski teknoloji oldukları için değiştirmek istiyoruz. Bugünün tehdit koşulları çok farklı. Zaten kimse skyguard gibi eski teknoloji sistemi veya AESA radarı olmayan Patriotlarida kimse iyi sistem diye söylemez. Ülkemiz için Amerikanın T-Loramids ihalesine AESA radar ve Pac-3MSE füzesi olmadan katıldı ve bizde kabul etmedik. Bizim istediğimiz veya iyi sistem diye söylediğimiz olanı AESA radar 360 derece tespit ve izleme yapan ve Pac-3MSE olan sistemler. S-300 içinde durum aynısı Yunanistana verilen S-300 ile Suriyeye geçen yıl yollanan S-300'ler aynı değil. Ayrıca Patriot sistemler çokta oyun değiştirici, gelmesi için çokta istekli olunacak bir sistem olmadığını herkez biliyor. Ülkemiz için Patriot istenilmesinde ki en büyük etken F-35 uçaklarıdır. F-35'lerin gelmesi için Patriot  + F-35 istedik. F-35 gelmezse zaten Patriot kimse istemez. Ahım şahım, çokta oyun değiştirici bir sistem değil zaten.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 21 Eylül 2019, 13:03:00
Patriot ve Skyguard dışında Fransız yapımı Shahine alçak irtifa sistemi olduğu da belirtiliyor. Bunların hepsinin ayrı radarları var. Patriotun Aesa radarı olsun veya olmasın, Skyguard ve Shahine eski teknoloji olsun veya olmasın, o füze ve insansız araçların çoğunu imha edebilmeliydi!
Başlık: Rafineli saldırısı ve sorular
Gönderen: fırtına06 - 22 Eylül 2019, 15:08:06
Suudi Arabistan’da petrol tesislerine düzenlenen İHA ve seyir füzesi saldırıları ABD’de savunma ve strateji konusundaki fikir beyan eden kuruluşların sitelerinde “ABD’nin Körfez bölgesindeki hava üstünlüğü ve hassas saldırı kabiliyetindeki tekelinin hızla tükenmekte olduğu konusunda açık bir stratejik uyarı veriyor” şeklinde değerlendirilirken Türk kamuoyunda ise sadece “Patriot’lar neden işe yaramadı? Patriot drone ve seyir füzesi vuramıyor mu?” gibi kısır, basit ve dar bir çerçevede biraz da S-400 almamız ve ABD’in Patriot teklifini geri çekmesinin etkisinde sübjektif olarak tartışıldı.

Oysa bizim ANKA ve TB-2’den çok çok daha küçük ve manevra kabiliyeti daha zayıf ve onlar kadar elektro-optik cihazlarla donatılmadığı için kendilerine doğru gelen Patriot füzelerini görüp kaçması imkânsız olan Husi drone’ları saldırdı. Diğer saldırgan ise tüm seyir füzeleri gibi yine manevra kabiliyeti çok düşük, hava savunma füzelerinden uçakların yaptığı gibi kinetik kaçınma manevraları yaparak kaçması imkânsız olan seyir füzeleri. İran yapımı Soumar seyir füzesinin Husi versiyonu Quds seyir füzesi ki Soumar’da Ukrayna’dan alına Rus orjinli Kh-55 seyir füzesinin kopyası.

(http://www.kokpit.aero//image/data/hakan%20kilic/rafineli/1rafineli2.jpg)

5 KM İLERİDE PATRİOT BATARYASI

Yani bu drone ve seyir füzesini vurmak tabiri caiz ise “bebek oyuncağı” ama 5 km yakındaki PAC-2 bataryası, Skyguard ve Hawk orta irtifa hava savunma füzelerinden hiçbiri 15 Eylül 2019 sabah saat 04:00’da gelen 20 adet drone ve seyir füzesini vuramadı.

Hedefleri olan başkent Riyad’ın doğusundaki Abkayk ve Khurais petrol tesislerinde koca koca petrol tanklarını delip içlerine girdiler. Hem de menzil artırmak için harp başlığı bile taşımıyorlardı. Mantıken düşündüğümüzde işlenmiş petrol ürününün içine dalan bir füzenin patlama yapması için kafasında ayrıca bombaya yani harp başlığına gerek yoktu.

Önce şunu söyleyeyim ki: yukarıda çok kolay iş dediğim drone ve seyir füzesinin hava savunma füzeleri ile vurulmasının örnekleri çok. Hatırlarsanız bir ara İsrail’in tanesi 1 milyon USD olan Patriot füzesi ile 200 USD olan Hizbullah drone’lerini vurduğu konuşuluyor ve herkes savaşın sürdürülebilir maliyetine dem vurarak dalga geçiyordu.

(http://www.kokpit.aero//image/data/hakan%20kilic/rafineli/1rafineli3.jpg)

Yani kısaca radarda görüyor ise ve menzili içinde ise drone ve seyir füzesi gibi son derece savunmasız insansız sistemleri düşürmek aklınıza gelecek tüm sistemler için (Aster-15/30, S-300/400, PAC-2/3/3MSE, Hisar-A/O, NASAMS, Pantsir, BUK, TOR/M2, SM-2/6, Spyder, Barak, ESSM,…vb.) çok çok kolay bir iş.

Ancak gel gör ki pratikte öyle olmuyor. Tıpkı ABD, İngiliz, Fransız güçlerinin geçen sene Suriye’ye yaptığı seyir füzesi saldırısı gibi.

(http://www.kokpit.aero//image/data/hakan%20kilic/rafineli/1rafineli4.jpg)

PEKİ SORUN NE? TARTIŞILMASI GEREKEN VEYA TESPİT NE?

Tespit: tıpkı yıllar önce İHA’ların SİHA’ya dönüşüp özellikle asimetrik harp sahalarında çok önemli bir güç çarpanı veya aktör olması ve savaşın çehresini bir ölçüde değiştirmesi gibi teknolojinin hızla yayılması ve bir ölçüde yüksek teknolojinin ayağa düşmesi. Asimetrik veya devlet dışı aktörlerin dahi bunlara kolay erişimi ile drone ve seyir füzelerinin hava savunma sistemi, şemsiyesi veya doktrini adına ne derseniz deyin temelden değiştirdiği veya bu olaydan sonra değiştireceğidir.

Zaten S-400, Aster-30, PAC-3 veya THAAD gibi orta-yüksek irtifa sistemler onlara çok alçak irtifadan taarruz eden mütecaviz herhangi bir silah sistemi için Pantsir, TOR, Stinger benzeri sistemlerle korunuyordu. Ancak tüm dünya şunu tekrar gördü ki, ne kadar pahalı ve yüksek teknoloji olsa da modern büyük boy hava savunma sistemleri üç kuruşluk drone’lar karşısında çaresiz kalabiliyor.

Drone derken bunların fotoğraflarda görüldüğü gibi her gün uçurduğumuz ticari drone’lerden biraz daha büyük insan boyu kadar, ancak örneğin ANKA’dan çok çok küçük olduğunu gözden kaçırmamak lazım. Buna rağmen 600 km yol alması da ne kadar kıytırık desek de bir başarı.

Yani mesele hava savunmanın çehresinin değiştiğinin bilinmesi, tahmin edilmesi ama ilk kez test edilmesi veya artık inkâr edilemeyecek kadar kabul edilmesi.

(http://www.kokpit.aero//image/data/hakan%20kilic/rafineli/1rafineli5.jpg)

PATRIOT’LAR NEDEN VURAMAMIŞ OLABİLİR?

Öncelikle Suudi Arabistan’daki esas zafiyet ve Patriot’lardaki batarya bazlı sorun füze ateşleyip vuramaması değil, hiç görmemesi olabilir. Bunun da ötesinde Suudi erken uyarı ve kontrol sisteminin yani radar örtüsünün sınıfta kalması olabilir. Yoksa dünyanın en kötü hava savunma sisteminin dahi vurabileceği bir drone’yi Suudi erken uyarı sistemi sınırdan girince görse idi sonuç daha farklı olacaktı.

Mesela Suudi E-3C AWACS uçağı veya yerdeki sabit bir radar bunu PAC bataryasına data linkle iletse idi ki ben tüm hava/füze savunma sisteminin CENTCOM ve CENTCOM’un ilgili birimi ile entegre olduğunu tahmin ediyorum, PAC radarı doğru yöne doğru zamanda bakabilse 20 adet PAC ile 20 adet drone ve seyir füzesi %100 vurulmuş olacaktı.

Ancak zaten İran destekli Husilerin muhtemel İran sayesindeki mükemmel planlamaları ve hazırlığı ve Patriot’un başarısız olması da bunun üzerine inşa edilmiş. Şimdi ayrıntılara ve spekülasyonlara geçelim.

-Fotoğrafta da görüldüğü üzere saldırı Güney Irak yönünden ve 120 derece tarama yapan Patriot PAC-2 bataryalarının kör noktasından gerçekleşmiş. Yani ABD’nin açıkladığı gibi Güney İran topraklarından değil.

-İran şüphesiz, füzeleri veya teknolojisini ve drone’leri veya teknolojisini (birebir kopyasının yapılması için) veren ülke. Fakat direk kendi toprağından ateşlemesi savaş sebebi olacağı için imkânsız. Yani ABD’ye inanmamız çok zor.

-Husiler, muhtemelen İran desteği ile (Bu konuda füzeler gibi delil yok) Suudi radar ağını çok iyi çalışmış ve tüm PAC bataryalarının yerlerini ve etki açısını iyi bilip hesaplamış. Çok iyi planlanmış bir saldırı.

(http://www.kokpit.aero//image/data/hakan%20kilic/rafineli/1rafineli6.jpg)

İYİ PLANLAMA

-Bu saldırı çok büyük bir ordusu ve askeri kültürü olamayan bir ülkenin veya asimetrik grubun dahi iyi planlama yapabilmesinin ve dünyada 3.Silah ithalatçısı bir ülkenin modern hava savunmasını nasıl alt ettiğinin göstergesi. Bunun da ötesinde zaten yazılan çizilen ama bizzat görüldüğü üzere orta ve yüksek irtifa hava savunma sisteminin alçak irtifa koruma sistemi ve erken uyarı radar sistemi yok ise zafiyet içinde olacağı. Başka bir açıdan uçak ve balistik füzelere karşı ne derece mükemmel bir hava savunma sistemi olsa da alçak ve çok alçak irtifa radar kaplaması ve hava savunma sistemi olmadığı zaman yani çepeçevre bir hava savunma şemsiyesi olmadığında sonucun vahim olacağının göstergesi.

-Suudi Arabistan gibi binlerce kilometrekare boş çöl alanlarının olduğu ve savunma sistemlerinin şehirlerde ve tesislerde odaklandığı ülkelerde bile çöl şartlarının alçak irtifa drone ve füze uçuşuna çok müsait olması sebebi ile en azından sınır hatları boyunca mutlaka alçak irtifa radar kaplaması olması gerektiğini gösteriyor. Hadi PAC göremedi veya gördü ateşleyemedi veya ateşledi vuramadı diyelim, o zaman Skyguard niye tetiğe basmadı. Yanılmıyorsam 20 km menzili olan Skyguard’ın karşısında bir drone/seyir füzesi tek parça kalabilir mi? Belli ki o gün o saat bir şeyler ters gitmiş veya uyanık olması gereken birileri o gün “standby veya kapalı” durumda idi.

RADARLAR SÜREKLİ AÇIK OLABİLİR Mİ

-PAC, S-400, Aster gibi sistemlerin radarlarının 365 gün 24 saat açık olamayacağını biliyoruz. En azında Suudi Arabistan gibi sürekli Husi balistik füzesi tehdidi altında standby konumunda beklerken bile erken uyarı sisteminin ne kadar önemli ve harekete geçirici olması gerektiğini gösteriyor. Diğer yandan yıllardır İran/Yemen-Husi balistik füze tehdidi/saldırıları sebebi ile tüm PAC bataryalarını bu iki ülkeye çevirmiş olan Suudilerin hiçbir zaman Irak veya İsrail yönünden seyir füzesi saldırısı beklemediğini gösteriyor.

Daha da ötesinde elinizde 120 derece tarama yapan PAC veya 360 derece tarama 90 derece kilit atan S-400 veya 360 derece tarama yine 90 derece kilit atan Aster-30 olsa bile X şehrini korumak için icabında çöl şartlarında 4 batarya ve radarını 4 yönlü konuşlandırmak veya coğrafi engelleri kullanarak ona göre 2-3 şekilde konuşlanma gerektiğini unutmamak lazım. Yani hep deriz ama nedense dünyadaki askeri ve sivil yetkililere bir türlü itiraf ettiremeyiz ya işte tehdit kriz nerede ise savunma sistemleri oraya dağıtılır ve o yöne bakar mantığı. Kimse de “ya siz bu radar ve füzeyi güneye koydunuz ama düşman füzeyi kuzeyden dolanacak şekilde uçurursa ne yapacaksınız?” diye sormaz, soramaz, sorsa da saçmalamışsın gibi bakarlar. Zaten PAC-3MSE füzesini kullanan MEADS’da bu yüzden 360 derece tarama kilit geliştirilmekte.

(http://www.kokpit.aero//image/data/hakan%20kilic/rafineli/1rafineli7.jpg)

-Söylentilere göre Husilerin “içeride de adamı” varmış ve PAC’ları sabote etmiş. Ben bu ihtimale çok inanmıyorum. Şahsi fikrim füze ve drone’lar PAC’ların kör noktasından 120 derecenin dışından veya radarları kapalıyken veya ufuk üstünde kalacakları 40-50 km kaldıktan sonra çok çok alçak irtifadan ve son aşama (terminal) aşamasında da tırmanarak yüksek süratle daldı ve geç gören PAC bataryaları ateşleme yapsa bile geç kaldı.

-Şüphesiz Patriot büyük puan kaybetse bile esas sınıfta halan Suudi radar ağı, komuta-kontrol sistemi ve komple hava savunma sistemi. Putin’in S-400 satalım gözü açıklığı bir yana o gün PAC bataryasının yerinde bir S-400 veya Aster-30 (ki Aster-30 sisteminin sadece seyir füzesi imha yönü ile hem PAC hem S-400’den daha kabiliyetli olduğu söylenmektedir) olsa idi sonucun çok farklı olacağını sanmıyorum. PAC’ın radar açısını hesaplayan adam S-400’ün de 90 derece kilit açısını hesaplardı.

-Aramco şirketinin Suudilere ait olan yani Suudi Aramco’suna yapılması, daha kısa süre önce Suudilerin petrol fiyatlarının düşmesine müsaade etmeyeceğiz demiş olmasının ve Suudi Aramco’sunun hisselerinin kısa süre önce ABD tarafından önemli oranda satın alınmış olması da ayrı bir ilginç veya spekülatif haberlerden bazıları. Malum ham petrol fiyatları %20 arttı ve ABD derhal stratejik yani çıkarmayıp yedek tuttuğu petrol kuyularını devreye sokarak üretimi artırdı.

-Bu saldırının bana göre en merak edilen noktası ABD Ortadoğu savunma politikasında neler değişeceği, CENTCOM’un ne yapacağı ve dünya geneli ile Ortadoğu’da hava ve füze savunma sisteminde nasıl değişiklikleri göreceğimiz.

-Ülkemiz bazında ise bizim yöneticilerimizin nasıl dersler çıkaracağı ve tedbirler alacağı. Örneğin İHA ve drone’ler çoğalınca üç firmamız lazer silahı ve bu silahın daha çok dronesavar lazer silahı şeklinde uygulamasını çıkardı (ASELSAN, ROKETSAN, TUBİTAK-SAGE). Aynı şekilde alçak irtifa koruması için parçacıklı mühimmat ve öncesinde kara konuşlu Korkut ve deniz konuşlu Gökdeniz üretildi ve seri üretime geçti. Demek ki zaten bir nebze tedbir alıyoruz. Hisar füze sistemi de bir an önce seri üretime geçer ise S-400 koruyacak olan sistemimiz Korkut, Hisar vb. hazır olacak. Ayrıca belki alınması veya ortak üretilmesi muhtemel SAMP-T Aster füzeleri için de.

-Şurası açık ki daha önce de Husilerin drone saldırısına uğrayan Suudiler gereken dersi çıkarmamış veya Yemen sınırından uçacak 600 km menzilli drone ile Güney Irak’tan gelebilecek seyir füzesi hayal etmemiş. 18 Eylül’de TRT-Haber, 16:00 haberlerine TEKNOFEST’en katıldığım canlı yayında da belirttiğim gibi hava savunmasının İran ve Husi balistik füzeleri (Burkan-1,2 ve 3) üzerine kuran Suudiler ters köşe olmuş durumda.

Çünkü 4++ nesil savaş uçaklarının hala daha sofistike sayılabilecek EF-2000, F-15, Tornado gibi türlerine sahip RSAF için İran hava gücü önemli bir tehdit değil. En azında İran uçaklarının bir sürpriz saldırısı E-3C, RE-3A gibi erken uyarı sistemleri ve Körfez bölgesindeki ABD mobil/sabit radar tesisleri ve Basra Körfezi’ndeki AEGIS gemileri sayesinde imkânsız. Ancak İran balistik füzeleri tüm bölgenin canını okuyacak türde ve sayıda ki bunu Husiler için Husilerle birlikte Yemen’de ürettikleri Burkan füzeleri ile de gösterdiler. Şu ana kadar gerçekten yüksek bir oranda %40-50-60 civarı Burkan füzelerini durduran PAC’lar ki PAC-3MSE Suudilerde olsa bu oran çok daha yüksek olacaktı, artık çaresiz kalmış durumda. Çünkü Burkan-3, 1000 km Den daha uzun menzilli. Yani Suudi PAC-2/3’lerinin etkili olduğu balistik füzelerin daha üstünde. Zaten Suudilerin THAAD alacak olmasının bir sebebi de bu.

Dolayısı ile son olarak şunu söylemek lazım ki hava savunmasını İran ve Yemen yönünden gelecek öncelikle balistik füze ve seyir füzeleri üzerine revize etmiş Suudiler tam anlamı ile ters köşe oldu. Kademeli, boşluksuz bir hava savunma şemsiyesi vb. çıkarımlar yani olayın askeri değerlendirmesi bir yana siyasi ve ekonomik olarak petrol fiyatları Saddam’ın Kuveyt’i işgalinden bu yana tavan yaptı. Suudi günlük ham petrol üretimi 5,7 milyon varil azaldı ve bu Suudi günlük petrol üretiminin yaklaşık yarısı, dünya petrol üretiminin ise yüzde 5’i. Bugün Çin’in dahi petrol ithalatının dörtte birini Ortadoğu’dan karşıladığını düşünürsek üstüne Japonları eklersek durumun vahameti anlaşılacaktır.

Hakan Kılıç

http://www.kokpit.aero/rafineli-saldirisi (http://www.kokpit.aero/rafineli-saldirisi)
Başlık: Fransa, Almanya ve İngiltere, İran'ı suçladı
Gönderen: SKYWOLF - 24 Eylül 2019, 10:30:20
Fransa, Almanya ve İngiltere, İran'ı suçladı

3 ülke ortak bir yazılı açıklama yaparak, Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yönelik saldırıdan İran'ı sorumlu tuttu.

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurul görüşmelerine katılmak üzere New York’ta bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ortak bir açıklama yayınladı.

"EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINIYORUZ"
"14 Eylül 2019'da Suudi Arabistan topraklarındaki petrol tesislerine yapılan saldırıları en güçlü şekilde kınıyoruz." ifadesine yer verilen açıklamada, Suudi Arabistan ile dayanışma mesajı verildi.

Açıklamada, "İran'ın bu saldırının sorumluluğunu taşıdığı açıktır. Başka bir makul açıklama yoktur. Daha fazla detaya ulaşmak için yürütülen soruşturmayı destekliyoruz." ifadesi kullanıldı.

Söz konusu saldırıların bölgede büyük bir çatışma riski doğurduğuna işaret edilen açıklamada, "Bu saldırılar, sürdürülebilir diplomatik çabalar ve tüm tarafların konuya dahil olması yoluyla bölgede tansiyonun düşürülmesinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, 3 ülke ayrıca İran ile yapılan nükleer anlaşmaya bağlılıklarını yinelerken, İran, anlaşma şartlarına dönmeye davet edildi.

Orta Doğu’da gerginliğin azaltılması çağrısı yapılan açıklamada, "İran'ı diyalog kurmaya, provokasyondan ve gerginliğin tırmanmasından kaçınmaya davet ediyoruz." ifadesine yer verildi.

https://www.ensonhaber.com/fransa-almanya-ve-ingiltere-irani-sucladi.html (https://www.ensonhaber.com/fransa-almanya-ve-ingiltere-irani-sucladi.html)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: serkan - 24 Eylül 2019, 11:37:30
İran nasıl çaktı bütün süksesini alaşağı etti Arapların Amerikanın iki dron ile
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: fırtına06 - 24 Eylül 2019, 12:36:22
İran nasıl çaktı bütün süksesini alaşağı etti Arapların Amerikanın iki dron ile
.

Milyar dolarlar veripte aldıkları silahları kullanmasını beceremeyince bu hale düşürdü Husiler, Suudileri.... Bu sadece Patriotlar için değil hepsi için geçerli. Husiler leblebi gibi tanklarını, zırhlı araçlarını vurdu Suudilerin vurmayada devam ediyorlar. Ayrıca vur kaç taktikleri ile Suudiler sürekli baskına uğrayıp asker kaybediyorlar. Sadece oda değil en büyük ortakları BAE ilede ters düştüler. Kısacası Yemen'de battıkça batıyor Suudiler bakalım nasıl çıkacaklar bu bataklıktan....
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: serkan - 24 Eylül 2019, 12:49:57
Suudilerin hatası kara birliklerinide işin içine sokmaları. Oysa hava desteği yeterli olmalıydı karadaki işi oradaki yemenlilere yaptırmalılardı gerekli silah desteği ile.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: UYVAR - 24 Eylül 2019, 13:32:07
Serkan yemen'e hic gittin mi? Pardon soru sordum.
Ama cevabini ben verecegim.

Suudiler Arap yarimadasinin Almanlaridir. Yemen'de savastiracabilecekleri adam bulamayinca kendileri girdiler. Ki dusun, kendileri bile ancak bu kadar yapabiliyorlar.

O terlikli yamyamlar, keles ve cenbiye'den baska birsey kullanamaz. Drone isinin arkasinda baskalari var!
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: serkan - 24 Eylül 2019, 14:57:43
Yemende ülkenin beşte dördüne hakim olan husiler ile iç savaş veren Suudilerden önce savaşmaya başlamış meşru hükümet güçleri yok tabi dimi bütün savaşı Suudiler yapıyor.
Başlık: Pentagon’dan Suudi Arabistan’a askeri destek
Gönderen: fırtına06 - 27 Eylül 2019, 09:46:02
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğalgaz şirketi olan Saudi Aramco’ya yapılan hava saldırılarının ardından, ülkeye birtakım askeri yardımlarda bulunma kararı aldı.

Pentagon sözcüsü Jonathan Hoffman tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu yardım paketi; bir adet PATRIOT Hava Savunma Füze Sistemini Bataryasını, dört adet Sentinel Radarını ve yaklaşık 200 adet destek personelini içeriyor. Suudi Arabistan’da yer alan kritik askeri ve sivil tesislerin hava ile füze savunmasını arttıracak yardım paketine, birtakım ilaveler de yapılabilecek. Hoffman’a göre herhangi bir karar alınmasa da, Suudi Arabistan’a iki adet PATRIOT Hava Savunma Füze Sistemi bataryası ve bir sistem Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma Sistemi (THAAD) daha nakledilebilir.

ABD, söz konusu saldırının sorumlusu olarak İran’ı öne sürüyor.

https://savunmasanayist.com/haberler/pentagondan-suudi-arabistana-askeri-destek/
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 28 Eylül 2019, 20:03:12
Alıntı
Husiler, “nasrun min allah Operasyonu” adını verdikleri yeni bir operasyon başlattıklarını. Suudi’lere ağır kayıplar yaşattıklarını iddaa ettiler. Operasyon başlayalı 72 saat olmuş. Najran ekseninde bugüne kadar 3 tabur Suudi askeri etkisiz bıraktıklarını ve çok sayıda Suudi subayını esir aldıklarını acıkladılar.
(https://pbs.twimg.com/media/EFjyjtUXUAEag9B?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/EFj4YZpWoAAjVh7?format=jpg&name=900x900)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 29 Eylül 2019, 17:58:24
Alıntı
Rusya Araştırmaları Enstitüsü.

İran destekli Husiler, Najran sınırında Suudi Arabistan ordusunu ağır yenilgiye uğrattıklarını duyurdular. Operasyon böyle devam ederse ilk defa Husiler, Arabistan topraklarından bir yeri almış olacaklar. Arabistan ise bu yenilgi ile şokta.
https://mobile.twitter.com/rusencenter/status/1178299160631623680 (https://mobile.twitter.com/rusencenter/status/1178299160631623680)
youtu.be/GOHVNHUVWgU (http://youtu.be/GOHVNHUVWgU)
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1178302021427970049 (https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1178302021427970049)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: fırtına06 - 29 Eylül 2019, 18:05:33
Eğer bu doğruysa dünyanın en modern silahlarına sahip olan Suudi Arabistan Ordusu savaşmayı bilmiyor demekki, buda Suudi Arabistan için tam bir rezalet ve  itibar kaybı demektir. Her yıl milyar dolarlar döküp aldıkları silahları kullanmasını becerememek ne kadar acı...
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Commander - 29 Eylül 2019, 18:18:45
 500 küsur suudi askeri ölmüş diyorlar. Baya ganimet gitti husilere
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 29 Eylül 2019, 18:24:40
Husiler son çatışmalarda ele geçirdikleri silahların görüntülerini paylaşmışlar.

(https://pbs.twimg.com/media/EFolAmeWkAEzc_3?format=jpg&name=medium)

(https://pbs.twimg.com/media/EFolAnPWoAA0_Ux?format=png&name=small)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Commander - 29 Eylül 2019, 18:40:12
Yüzlerce zırhlı araç gitti birde husiler iyi silah aldı.
Başlık: Husiler'den Suudi Arabistan'da 350 kilometrekarelik alanı ele geçirdik iddiası
Gönderen: fırtına06 - 29 Eylül 2019, 19:32:20
Yemen'deki Husiler, Suudi Arabistan'ın güneyindeki Necran'da 350 kilometrekarelik bir alanın kontrolünü ele geçirdiklerini iddia etti.

(https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/Contents/2019/09/29/thumbs_b_c_1095ac8a7487db57aec3718f39f7a4dc.jpg?v=185655)

İran destekli Husilere bağlı el-Mesire televizyonunun haberine göre, Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, "Allah'tan Gelen Zafer" adı verilen operasyonun ilk aşamasında Necran'da, içinde askeri kampların da bulunduğu 350 kilometrekarelik bir alanı ele geçirdiklerini öne sürdü.

Düzenledikleri operasyonda Yemen ordusundan en az 200 kişinin hayatını kaybettiğini iddia eden Seri, "Birliklerimiz, yaralı düşmanlara ilk yardım götürmeye çalıştı. Ancak koalisyon güçlerinin devam eden uçuşları nedeniyle düşman saflarında verilen kayıplar arttı." ifadelerini kullandı.

2 binden fazla askerin esir alındığı iddiası
Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinden aralarında çocukların da bulunduğu 2 binden fazla askerin esir alındığını ileri süren Seri, silahlı insansız hava araçlarıyla 20'den fazla operasyon düzenlediklerini, bunlardan birinde de başkent Riyad'daki hassas askeri bir hedefe saldırı gerçekleştirdiklerini aktardı.

Seri dün de yaptığı açıklamada, aylarca sürdüğünü belirttiği "Allah'tan Gelen Zafer" adlı bu operasyon kapsamında, Suudi birliğindeki binlerce askerin esir düştüğünü, Arap koalisyonundan 3 tümenin bozguna uğratıldığını, yüzlerce askeri ve zırhlı aracın ele geçirildiğini savunmuştu.

Konuya ilişkin Suudi Arabistan makamlarından henüz açıklama yapılmazken bu ve benzeri durumlar için Riyad, Husilerin çoğunlukla gerçeği yansıtmayan operasyon ve zaferlerden söz ettiğine dikkati çekiyor.

Öte yandan, yarı resmi Al Arabiya televizyonuna konuşan askeri analist Abdullah el-Kahtani, söz konusu operasyonun yaklaşık bir ay önce Yemen topraklarında gerçekleştirildiğini ve koalisyon güçleri tarafından püskürtüldüğünü söylemişti.

Böyle bir zamanda yapılan bu açıklamanın oldukça önemli olduğuna dikkati çeken Kahtani, Husilerin askerlerine gerçek olmayan zaferlerden söz ettiğini savunmuştu.

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/husilerden-suudi-arabistanda-350-kilometrekarelik-alani-ele-gecirdik-iddiasi/1597348 (https://www.aa.com.tr/tr/dunya/husilerden-suudi-arabistanda-350-kilometrekarelik-alani-ele-gecirdik-iddiasi/1597348)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 29 Eylül 2019, 20:37:46
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EFoatYfWoAAX1O8?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoatYoW4AAI20_?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoat-DWsAIQOJv?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoat9-WsAAqdAW?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoazcqWkAAYNHZ?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoazdiXoAAzK1s?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFobwhkW4AI0u_P?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFobwiIWwAAH-Qn?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFochmkXoAABa6l?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoc804WwAI8RT9?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoc9i3XUAAFV36?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFode_SWsAE905j?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFode_UXYAAMncd?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFode_VXYAcXFB6?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFode_cXoAE3BIw?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoeSbDXYAA4k0O?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoeSbhX0AAUEZN?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoeUyFXoAAwvEf?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoeSbMWkAAu8Ro?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoluQfXYAAR3LF?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoluQnXkAI2yK0?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoluQiWoAIkc5T?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFolF1PXoAESVyT?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoluQqWwAAunEH?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFokbXcXoAEYCPy?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFomWa-WwAAX-O1?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFomWbVXYAAzFz9?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFomWbEWkAAMBrz?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFomWbPWkAEUsdb?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFom93mW4AANSpp?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFom93oW4AABDts?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFonFLsWsAEwBJL?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFom93jXUAApyPl?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoief2XkAEdWh8?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoiefZWkAIjB27?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoiee6W4AE8dNK?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFoieeYWwAAdGxD?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFogY0nXkAIsAxK?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFogY0eWwAAjopt?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFogY0rXUAIkLqe?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFogY0NWkAAJVvO?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFogx-EW4AAAFCB?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EFogx-7XUAEzyiZ?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFonq44W4AE8CZS?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFonq4GWwAEDCyG?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFonq4WX0AEnnu2?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFonq4hWsAAskRK?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFon79wWsAgRN49?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFon79pXoAARWNH?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFon79kXYAEaodx?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFon79bX0AMn-Su?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFooYboWkAAMRr3?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFooYbzXYAEggzx?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFooYb3XoAAKwi-?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EFooYb2XYAEEPCB?format=jpg&name=360x360)
Husilerin aciklamalari, Suudi Arabistan'ın Necran kentine düzenlediği saldırı sonucu;

▪️2400+ asker ele geçirildi.
▪️500’den fazla ölü var.
▪️200’den fazlası Suudi askeri, koalisyonun kendi adamlarını vurması sonucu öldü.
▪️200 kadar askeri araç ile binlerce silah ve ekipman ele geçirildi.
https://mobile.twitter.com/Aln54Dz/status/1178282647711301632
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 29 Eylül 2019, 22:54:10
Bence Suudiler bu işten artık vaz geçsinler. Bu hezimeti başka felaketler de takip edeceğe benzer.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Mermi - 30 Eylül 2019, 00:28:15
Gerçekten ordu olmak çok farklı birşey. Adamların şu haline bak ya. O kadar silah techizat ama ortada birşey yok. Önce alan hakimiyeti al, sonra aşama aşama ilerle. Aldıkları yerlerde cephe kurmuyorlar. Böyle olmaz ki. Husiler, suudi kontrolünde ki yerlere böyle rahatlıkla saldıramamalı. Hava kuvvetleri anında reaksiyon göstermeli. Bunlar hiç mi savaş nedir bilmiyorlar.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: fırtına06 - 30 Eylül 2019, 06:22:31
Çöllerde yiyip, içip, gönül eğlendirmekten orduyu eğitecek zaman bulamamışlar. Demekki neymiş her sene  o kadar silahı kullanmak için değil Sam amcaya haraç vermek için alıyorlarmış. Benim anlamadığım Sam amca o kadar askeri destek vermesine rağmen hiçmi eğitmemiş Suudi Ordusu'nu.... ??? ??? ???
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: serkan - 30 Eylül 2019, 12:48:30
Bana pek inandırıcı gelmiyor. Bir kaç aracın pusuya düşmesi bunun kanıtı olamaz. Esir alınmış görünenlerde Suudi askeri olmadığı ortada. Savaşı kazanırken araçlarınızı kaybedersiniz bu görüntüler savaş kaybetme anlamına gelmez. Bir düzenli ordudan 2000 askeri böyle güçlerin esir alması inanılması zor bir iddia
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 30 Eylül 2019, 13:04:23
Bana pek inandırıcı gelmiyor. Bir kaç aracın pusuya düşmesi bunun kanıtı olamaz. Esir alınmış görünenlerde Suudi askeri olmadığı ortada. Savaşı kazanırken araçlarınızı kaybedersiniz bu görüntüler savaş kaybetme anlamına gelmez. Bir düzenli ordudan 2000 askeri böyle güçlerin esir alması inanılması zor bir iddia

İnternette görüntülerde epey araç vardı. İşin ilginç yanı, Suudilerin bu haberler yalanladığını da hiç duymadım.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Ankhises - 30 Eylül 2019, 13:32:52
Youtubeda var videoları çekirdek gibi avlıyolar suud askerlerini lakin Husilerin bunu uzun süre devam ettirebileceğini sanmıyorum. Resmen kuşatılmış durumdalar. Bir iki ani atak yapsalarda birkaç yıla kalmaz tamamen düşecekleri garanti.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 30 Eylül 2019, 16:01:31
Yazdık yazdık yönetim alayını sildi. Gün gelecek bir kalaba olunca bizde onun yazdıklarını sileceğiz


Gözlük tak >> http://www.defenceturk.com/index.php?topic=349.800 (http://www.defenceturk.com/index.php?topic=349.800)

Bilgi sahibi olmadan fikir yürütürsen maskara olursun!
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: serkan - 30 Eylül 2019, 16:02:49
Silmemişsin tamam
Nezaketin için teşekkür ederiz
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 30 Eylül 2019, 16:05:12
DefenceTurk.com forum sitesinde hiç bir ileti silinmez! Ya ilgili konuya eklenir, ya da gereksiz ve yasaklı iletiler bölümüne taşınır.
Bu başlık Yemen ile ilgili gelişmelere ait olduğu için alakası olmayan iletiler sohbet konusuna eklendi.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Ankhises - 30 Eylül 2019, 16:09:09
DefenceTurk.com forum sitesinde hiç bir ileti silinmez! Ya ilgili konuya eklenir, ya da gereksiz ve yasaklı iletiler bölümüne taşınır.
Bu başlık Yemen ile ilgili gelişmelere ait olduğu için alakası olmayan iletiler sohbet konusuna eklendi.
Ama yemenle alakalıydı :S
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 30 Eylül 2019, 16:27:10
Yemen'deki olaylarla ilgili kısım burada duruyor. Oradaki gelişmeleri merak edenler için haberler bu konuya eklenmeye devam edecekler. Dinle ilgili olan tartışmanıza sohbet konusunda devam edebilirsiniz.
Başlık: ABD Katar'daki hava harekat merkezini kapattı
Gönderen: SKYWOLF - 30 Eylül 2019, 16:38:16
Husilerin saldırılarının bu kararda etkili olduğu iddia ediliyor ama, çok daha öncesinden alınmış bir karar.

ABD Katar'daki hava harekat merkezini kapattı

(http://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d91f0bf7af50727a08ef7ed.jpg)

ABD Hava Kuvvetlerinin, Katar'da bulunan birleşik harekat merkezini kapattığı belirtildi.
Washington Post gazetesindeki habere göre, ABD Hava Kuvvetleri, Katar'daki El-Udeyd Hava Üssü'nde bulunan Birleşik Hava ve Uzay Operasyonları Merkezi'nin faaliyetine son verdi.

Hava Kuvvetlerinin, Orta Doğu, Kuzeydoğu Afrika ve Güney Asya'daki harekatlarının komuta edildiği merkez, Güney Carolina eyaletindeki Shaw Hava Kuvvetleri Üssü'ne taşındı.

Washington'ın harekat merkezini kendi sınırlarına taşıma kararının, bölgede İran ile gerilimlerin yaşandığı bir döneme denk gelmesi dikkati çekti.

Hava Kuvvetlerinden yetkililer, gazeteye yaptıkları açıklamalarda, taşınmanın uzun zamandır planlandığını ancak son dönemde İran'dan kaynaklanan risklerin artmasının projeye aciliyet kazandırdığını vurguladı.

İran'ın birçok kez bölgedeki Amerikan askeri hedeflerini vurma niyetini açıkça ifade ettiğini kaydeden yetkililer, Katar'daki harekat merkezinin içinde bulunduğu üsle saldırı hedefi olabileceğini belirtti.

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesise, 14 Eylül'de silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) saldırı düzenlenmişti.

Suudi Arabistan'ın petrol üretimine büyük darbe vuran saldırıyı Yemen'deki İran'ın desteklediği Husi milisler üstlenmişti. Washington yönetimi ve Batılı ülkeler ise saldırıdan doğrudan İran'ı sorumlu tutmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-katardaki-hava-harekat-merkezini-kapatti-41340844 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-katardaki-hava-harekat-merkezini-kapatti-41340844)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 10 Ekim 2019, 01:01:29
Alıntı
Husiler Asir, Necran ve Jizan'daki Suudi üslerine geniş çaplı saldırı başlattı iddasi var.
Başlık: ABD’den Suudi Arabistan’a asker ve ekipman takviyesi
Gönderen: fırtına06 - 12 Ekim 2019, 14:45:02
ABD Merkez Komutanlığı’nın (CENTCOM) talebi üzerine ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suudi Arabistan’a ek ABD kuvvetlerinin ve askeri teçhizatın nakliyesine izin verdi.

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/09/thaad.jpg)

Söz konusu personel ve ekipman takviyesi;

İki adet Avcı Filosu,
Bir adet Bombardıman Kanadı (AEW),
İki adet PATRIOT Hava Savunma Füze Sistemi Bataryası,
Bir adet THAAD Balistik Füze Savunma Sistemi’nden oluşuyor.
ABD tarafından Suudi Arabistan’a yapılan sevkiyatların sebebinin, geçtiğimiz haftalarda Saudi Aramco’ya ait tesislere yapılan saldırılar olduğu tahmin ediliyor. Öte yandan konuyla ilgili olarak ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Daha önce de belirttiğimiz gibi Birleşik Devletler, İran rejimi ile çatışma aramıyor ancak bölgede herhangi bir krize cevap vermeye hazır olan ABD güçlerini ve dost unsurları savunacak güçlü bir askeri destek sağlayacağız” ifadelerine yer verildi.

https://savunmasanayist.com/haberler/abdden-suudi-arabistana-asker-ve-ekipman-takviyesi/
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: fırtına06 - 24 Ekim 2019, 21:20:23
ABD, Suudi Arabistan'a F-22 Raptor savaş uçaklarından oluşan 2 avcı filosu konuşlandırdı.

(https://cdn2.gazeteaksam.com/aksam/imgsdisk/2019/10/24/241020191446046867981_2.jpg)

(https://cdn2.aksam.com.tr/aksam/fotogaleri/haber_icerik/images/241020191446326138273.jpg)

http://www.haber7.com/dunya/haber/2909309-abd-onlari-kimseye-satmiyor-ulkeye-inis-yaptilar (http://www.haber7.com/dunya/haber/2909309-abd-onlari-kimseye-satmiyor-ulkeye-inis-yaptilar)
Başlık: Husiler: ABD yapımı İHA'yı düşürdük
Gönderen: SKYWOLF - 01 Kasım 2019, 12:06:55
Husiler: ABD yapımı İHA'yı düşürdük

(https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5dbbe069c03c0e1bdc25519c.jpg)

Yemen'deki Husi militanları yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan sınırına yakın bir yerde ABD yapımı İHA'yı düşürdüklerini bildirdi.
Yemen'deki İran destekli Husilerden son dakika açıklaması geldi.

Husi militanlarının sözcüsü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan sınırına yakın bir yerde ABD yapımı İHA'yı düşürdüklerini bildirdi.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana Yemen'de başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/husiler-abd-yapimi-ihayi-dusurduk-41364332 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/husiler-abd-yapimi-ihayi-dusurduk-41364332)
Başlık: Yemen’de güneyli ayrılıkçılarla anlaşma
Gönderen: SKYWOLF - 06 Kasım 2019, 08:35:49
Yemen’de güneyli ayrılıkçılarla anlaşma

(https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5dc24bc90f25440ab4fc3146.jpg)

Yemen hükümeti ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi arasında yetki paylaşım anlaşması imzalandı.
Ülkenin güneyindeki çatışmayı bitirecek anlaşmaya Suudi Arabistan aracılık etti. Riyad’daki imza töreninde konuşan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman anlaşmayı “hayati” olarak niteledi ve “Bu anlaşma Yemen’de yeni bir istikrar dönemi açacak” dedi. Anlaşmaya göre, ayrılıkçılar hükümette eşit temsil hakkı elde ederken, güneydeki silahlı unsurlar hükümetin kontrolüne girecek. ABD Başkanı Donald Trump da anlaşma için “Çok iyi bir başlangıç” yorumunu yaptı.

Yemen’de İran destekli Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun destek verdiği hükümet arasındaki savaş beşinci yılında devam ediyor. Savaş sürecinde Güney Geçiş Konseyi çatısı altında örgütlenen ayrılıkçılar ise geçici başkent Aden’de kontrolü ele geçirmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/yemende-guneyli-ayrilikcilarla-anlasma-41367708 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/yemende-guneyli-ayrilikcilarla-anlasma-41367708)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: fırtına06 - 02 Aralık 2019, 10:54:51
Yemen'de Husilerin Suudi Apache helikopterini düşürmesinin görüntüleri...

http://youtu.be/yE7O6vFkmmE (http://youtu.be/yE7O6vFkmmE)

Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 02 Aralık 2019, 11:26:14
Görüntülerde ateşlenen füzeyi neden bulanıklaştırmışlar?
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: fırtına06 - 02 Aralık 2019, 11:33:02
Görüntülerde ateşlenen füzeyi neden bulanıklaştırmışlar?

Hocam ilk kez böyle yaptılar, ya füzenin tipini yada ateşleyenin görülmesini istemediler galiba. Bu arada ateşlenen füzenin SA-6 Gainful ve ya SA-8 Gecko tipi Rus yapımı alçak irtifa hava savunma füzelerinden biri olduğu tahmin ediliyor.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: SKYWOLF - 02 Aralık 2019, 11:58:30
Ateşlenen füzenin İran'la bir bağlantısı olabilir mi? Yemen üzerinden İran'a yükleniyorlar malum.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: fırtına06 - 02 Aralık 2019, 12:18:44
Ateşlenen füzenin İran'la bir bağlantısı olabilir mi? Yemen üzerinden İran'a yükleniyorlar malum.

Olabilir hocam yoksa bu tür füzeleri Husilerin kolay kolay bulabileceklerini zannetmiyorum. İran elindeki eski Sovyet döneminden kalma füzeleri modifiye ederek Husilere gönderiyor büyük ihtimal. Hatta Husiler, Sovyet yapımı  modifiye edilmiş AA-11 Archer hava-hava füzesini yerden fırlatarak Suudi F-15'ini vurmuşlardı.
Başlık: Suudi Arabistan’a ait İHA düşürüldü
Gönderen: fırtına06 - 04 Aralık 2019, 19:33:28
Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait Çin yapımı Wing Loong II tipi insansız hava aracı, İran destekli Husi’ler tarafından düşürüldü.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/12/wingloong-yemen-1-696x400.jpg)

Yemen’in Hacca vilayetinde, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait olduğu iddia edilen Wing Loong II tipi insansız hava aracı (İHA) düşürüldü. İran destekli Husi’ler; söz konusu İHA’yi kendilerinin düşündüklerini öne sürerken, söz konusu İHA’nın vurularak mı yoksa teknik arıza sonucu mu düştüğü henüz bilinmiyor. Geçtiğimiz günlerde yine Yemen’de, Suudi Arabistan’a ait AH-64 Apache tipi Taarruz Helikopteri, Husi’ler tarafından atılan füze ile düşürülmüştü.

https://www.savunmasanayist.com/suudi-arabistana-ait-iha-dusuruldu/ (https://www.savunmasanayist.com/suudi-arabistana-ait-iha-dusuruldu/)
Başlık: Yemen'de Husilerin yeni ganimetleri.
Gönderen: カメせ - 31 Ocak 2020, 20:35:03
Alıntı
Yemen'de Husilerin yeni ganimetleri.
(https://pbs.twimg.com/media/EPn_p8xXsAUFF7W?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EPn_rFtXkAA7xvV?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EPn_rnXXUAITed5?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EPn_sXVWAAEI341?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EPn_s0lXsAEmabW?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EPn_tQEXUAIR-6u?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EPoAbmhWoAAXUix?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EPoA5ZGW4AEe1bb?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EPoCHDLWAAE5r55?format=jpg&name=small)
https://mobile.twitter.com/2_ordu/status/1223289907294212098
Başlık: BAE'den sürpriz karar! Tüm birliklerini geri çektiler
Gönderen: fırtına06 - 10 Şubat 2020, 20:17:08
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yemen'de savaşan tüm birliklerinin ülkeye döndüğünü duyurdu.

(https://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2020/07/bae_yemende_savasan_birliklerini_geri_cektigini_acikladi_1581324330_4325.jpg)

BAE haber ajansı WAM'ın haberine göre, Abu Dabi yönetiminin Yemen'deki Ortak Operasyon Komutanı Tümgeneral İsa Mezrui, Yemen'deki çatışmalarda toplam 108 askerini kaybeden BAE'nin bu ülkedeki tüm birliklerini geri çektiğini belirtti.

Yemen'den dönen askerler için düzenlenen törende yaptığı konuşmada Mezrui, ülkesinin "dolaylı" adını verdiği yeni stratejisinin Yemen'de BAE güçlerinin varlığına dayanmadan doğrudan eğitilmiş ve donatılmış bir milli orduyu öngördüğünü söyledi.

BAE'nin Kara Kuvvetleri, Devlet Başkanlığı Muhafızları ve özel kuvvetler olarak Yemen'deki savaşa katıldığını aktaran Mezrui, "Güçlerimiz Yemen'de görev yaptığı süre içinde BAE Kara Kuvvetleri bünyesindeki 15 birlikte 15 binden fazla askeriyle çeşitli vilayet ve kentlerde bulundu. Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklarımız da toplam 500 bin saat uçuş ve 130 binden fazla sorti yaptı" dedi.

Mezrui, Yemen'de BAE Deniz Kuvvetleri'nin ise 3 birlik, 50 deniz taşıtı ve 3 binden fazla askerle hükümete destek verdiğini ve Husilerden kurtarılan bölgelerde 200 binden fazla Yemen askerinin eğitildiğini kaydetti.

BAE'li komutan ayırca Yemen topraklarının büyük bir bölümünün Husilerden alınmasında ülkesinin önemli rol oynadığını ileri sürdü.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husiler'e karşı Yemen hükümetine destek veriyor. BAE, koalisyon içinde Suudi Arabistan'dan sonra ikinci büyük güç olarak biliniyor.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2942105-baeden-surpriz-karar-tum-birliklerini-geri-cektiler (http://www.haber7.com/dunya/haber/2942105-baeden-surpriz-karar-tum-birliklerini-geri-cektiler)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: fırtına06 - 16 Şubat 2020, 00:58:48
Kraliyet Suudi Hava Kuvvetleri'ne (RSAF) ait Tornado savaş uçağı Yemenli Husi'ler tarafından atılan füze ile düşürüldü.

Koalisyon sözcüsü Turki el-Maliki yaptığı yazılı açıklamada, koalisyona ait Tornado tipi bir uçağın dün akşam Yemen ordusu birliklerine havadan destek sağladığı sırada Cevf vilayetinde düştüğünü belirtti.

Husilerin Sözcüsü Albay Yahya Seri gece geç saatlerde El-Mesire televizyonuna yaptığı açıklamada, Yemen'in kuzeyindeki Cevf vilayetinde koalisyona ait Tornado tipi bir savaş uçağını düşürdüklerini iddia etmişti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/yemende-husilerin-tornado-tipi-savas-ucagini-dusurdugu-dogrulandi-/1735008 (https://www.aa.com.tr/tr/dunya/yemende-husilerin-tornado-tipi-savas-ucagini-dusurdugu-dogrulandi-/1735008)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 16 Şubat 2020, 17:03:57
Alıntı
youtu.be/p5iNfq2DHEI (http://youtu.be/p5iNfq2DHEI)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: serkan1976 - 17 Şubat 2020, 17:57:12
Füzenin tipi belli mi? Adamlar ne F-15 ne Tornado takıyor...Attığını vuruyor
Başlık: Yemen'e Askeri üs iddasi.
Gönderen: カメせ - 14 Nisan 2020, 11:13:02
Alıntı
Yemenli siyasi analist Abdül Kerim el-Medi, “Türkiye, Yemen’in Kızıldeniz kenarındaki limanlarına ve Babül Mendeb Boğazı yakınındaki limanlara sadece Mısır üzerinde baskı yapmak amacıyla göz dikti” diyor.

Türkiye'nin Babül Mandeb Boğazı yakınlarında varlığını artırma çabaları, Kızıldeniz'in güney girişinde nüfuz elde etmek gibi daha büyük bir stratejinin parçalarından biri.

Cibuti'de askeri üs ile Somali ve Sudan’ın Kızıldeniz kenarındaki Savakin adasında ayak basacak bir yer elde etmek için çabalarını aralıksız sürdüren Ankara, bu şekilde Kızıldeniz'de bir güç olmaya çalışıyor.

https://ahvalnews-com.cdn.ampproject.org/c/s/ahvalnews.com/tr/turkiye-yemen/turkiyenin-yemene-mudahalesi-misirda-endise-ile-karsilaniyor-amr-imam?amp
https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex/status/1249966111963197440
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: カメせ - 16 Nisan 2020, 12:36:07
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/DTrCPL4WsAQ09rr?format=jpg&name=medium)
BAE'nin Jobaria MRL'lerinden biri, Yemen Marib'deki koalisyon üssünü savunmak için konuşlandırıldı.
(https://pbs.twimg.com/media/DTrCKHmX0AAo5o_?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/JeremyBinnie/status/953288190806372352
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: BATTLESTAR - 16 Nisan 2020, 17:55:43
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/DTrCPL4WsAQ09rr?format=jpg&name=medium)
BAE'nin Jobaria MRL'lerinden biri, Yemen Marib'deki koalisyon üssünü savunmak için konuşlandırıldı.
(https://pbs.twimg.com/media/DTrCKHmX0AAo5o_?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/JeremyBinnie/status/953288190806372352

Bunun güdümlü trg-122 versiyonunun önceden belirlenmiş hedeflere eş zamanlı yollandığı bir senaryoyu görmeyi çok siterdim.
Başlık: Dün 'Kendi devletimizi kuracağız' demişti! Yeni açıklama: Savaş çıkmak üzere
Gönderen: fırtına06 - 18 Nisan 2020, 15:33:04
Yemen'de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi (GGK), hükümet güçleriyle aralarında bir savaşın çıkmak üzere olduğu uyarısında bulundu. İran destekli Husiler ile hükümet güçlerinin yıllardır süren çatışmalarını fırsat bilerek BAE tarafından kurulan ayrılıkçı Konsey, dün yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyinden ayrılarak kendi devletlerini kurma çağrısı yapmıştı.

(https://i1.haber7.net//haber/haber7/photos/2020/16/TkoGQ_1587187482_6942.jpg)

Güney Geçiş Konseyi (GGK), Birleşmiş Milletler (BM) ve Güvenlik Konseyi 5 daimi üyenin ülkedeki büyükelçilerine gönderdiği mektupta, Yemen hükümet güçleriyle olası savaşa dikkati çekti.

Yemen'de hükümetin bölgede terörü destekleyen güçlerle koordineli hareket ettiğinin vurgulandığı mektupta, kurtarılmış olan güney vilayetlerinin hedef alınarak yeniden buralara terörün getirilmek istendiğine işaret edildi.

Ülkedeki meşru hükümete bağlı güçler ile GGK arasında Ebyen vilayetinin merkezi Zencibar'da güvenliğin ortak sağlanması için yürütülen görüşmelerin 14 Nisan'da bir anlaşmayla sonuçlandığı duyurulmuştu. Ancak GGK Meclis Başkanı Ahmed Said bin Berik, 16 Nisan'da yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyinden ayrılarak kendi devletlerini kurma çağrısı yaptı.

Ebyen'in güvenliğinin ortak sağlanması hedefli görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından her iki taraftan vilayete askeri yığınak yapılmaya başlandığı gözleniyor.

BAE DESTEKLİ AYRILIKÇI HAREKET

Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında yıllardır çatışmalar sürerken, güney bölgelerinde "ayrılık" fikirleri gündeme gelmiş ve "Güney Hareketi" adı altında ayrılıkçı bir hareket oluşmuştu.

Güney Hareketi, savaş durumu ve krizleri gerekçe göstererek Mayıs 2017'de "Siyasi Geçiş Konseyi" adı altında bir oluşum kurulduğunu duyurmuştu.

BAE tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyine bağlı Hizam Emni birlikleri, 10 Ağustos 2019'da geçici başkent Aden'de, daha sonra da doğusundaki Ebyen ve Şebve kentlerinde kontrolü ele almıştı.

Suudi Arabistan'ın girişimi sonucu Yemen hükümeti ile BAE'nin desteklediği ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi arasındaki krizi sona erdirmesi beklenen Riyad Anlaşması, 5 Kasım 2019'da imzalanmıştı.

Anlaşma, 30 günde teknokrat bir hükümetin kurulmasını, 24 bakanlıktan 12'sinin güneylilere verilmesini, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin 15 günde Aden'e bir emniyet müdürü, 30 günde de Ebyen ile Dali kentlerine birer vali atamasını içeriyordu.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2964945-dun-kendi-devletimizi-kuracagiz-demisti-yeni-aciklama-savas-cikmak-uzere/?detay=2 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2964945-dun-kendi-devletimizi-kuracagiz-demisti-yeni-aciklama-savas-cikmak-uzere/?detay=2)
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: Alpars - 18 Nisan 2020, 18:33:48
Sürüden ayrılanı kurt kaparmış. Türkden ayrılanı hep kurtlar kaptı. Ne diyelim, atalarının hatasını çekiyorlar.
Başlık: Suudi Arabistan ve BAE'nin Yemen'deki Kirli Savaşı.
Gönderen: カメせ - 15 Mayıs 2020, 17:13:41
Alıntı
Suudi Arabistan ve BAE'nin Yemen'deki Kirli Savaşı. Yemen yolu görünüyor.
(https://pbs.twimg.com/media/EX_9ecFXYAEZ_5A?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/clashreport/status/1260999539126939651
https://mobile.twitter.com/clashreport/status/1260999982691373059
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: serkan1976 - 15 Mayıs 2020, 18:44:42
Sürüden ayrılanı kurt kaparmış. Türkden ayrılanı hep kurtlar kaptı. Ne diyelim, atalarının hatasını çekiyorlar.

Mükemmel bir söz... Türkler ölür ama yine de dostunu satmaz...
Başlık: Yemen'de Suudi Dronu vuruldu.
Gönderen: カメせ - 22 Aralık 2020, 17:41:47
Alıntı
Yemenli Husi'ler Çin Üretimi Suudi Dronu lazer güdumlü mühimmat ile vurulmuş.
(https://pbs.twimg.com/media/Ep2FsJQXIAAEqbx?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/Ep2FsJRWwAAwQ5n?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/Ep2FsJTXYAEkLFq?format=jpg&name=medium)youtu.be/U2k7dymXIgA (http://youtu.be/U2k7dymXIgA)https://mobile.twitter.com/altay_fazil/status/1341387974651633664
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: tumucin - 22 Aralık 2020, 19:34:13
cin isi siha dronlar bir ise yaramaz

bizden alsinlar  suudiler
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: serkan1976 - 22 Aralık 2020, 21:17:47
Bu siha'lara , füze önleyici ikaz,karşı tedbir birşeyler takılması düşünülebilir mi?
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: merzifonlu - 23 Aralık 2020, 11:44:03
Bu siha'lara , füze önleyici ikaz,karşı tedbir birşeyler takılması düşünülebilir mi?

Takıp ne olacak? Hemen hemen hiçbir şeyden kaçamayacak kadar yavaşlar. Onları kullanacaksan, bir şekilde fark edilemez olmalarını sağlayacaksın. Biz bunu becerebiliyorken, Suudiler beceremiyor anlaşılan.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: serkan1976 - 23 Aralık 2020, 12:18:55
Hocam bu neyse Çin malı 10-20 milyon dolar , Ama bir de İran'ın düşürdüğü RQ 4 Global Hawk’lar felan var 220 milyon doları bulan modeller bunlar...

Bunlar da mı yok karşı tedbir , flare felan?
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: merzifonlu - 23 Aralık 2020, 13:46:29
Hocam bu neyse Çin malı 10-20 milyon dolar , Ama bir de İran'ın düşürdüğü RQ 4 Global Hawk’lar felan var 220 milyon doları bulan modeller bunlar...

Bunlar da mı yok karşı tedbir , flare felan?

Global Hawk olayı istisnaydı. Ne ABD buna tekrar izin verir, ne de İran buna yeniden cüret edebilir.

İHA ve SİHA'nın olayı, harcanabilirlik ve maliyet etkinlik. Bu hususu gözden kaçırmamak gerekiyor.

İran bunları düşürmek için lazer güdümlü roket çözümünü bulmuş. Rusya, hem kara hem de hava hedeflerinde kullanmak için 57 mm otomatik topta ve yeni tip ucuz füzelerde çözümü gördü. İngiltere SİHA avlayan SİHA üzerinde duruyor. ABD ise bunları lazer ile indirme derdinde falan filan.

Hepsinde ortak nokta: Maliyet etkin tehdidi, maliyet etkin şekilde karşılayabilmek. TSK'nın SİHA operasyonları herkesin gözünü fal taşı gibi açtı neticede.

Özetle anti-SİHA sistemlerine karşı geliştirilecek tedbirler de maliyet etkin olmak zorundadır.
Başlık: Ynt: Yemen
Gönderen: serkan1976 - 23 Aralık 2020, 14:16:20
Teşekkürler
Başlık: Yemen
Gönderen: カメせ - 06 Şubat 2021, 16:33:10
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/Eta0YdZXYAIwABO?format=jpg&name=medium)Biden yönetimi, Yemen'deki insani krize tepki olarak Husi hareketini Yabancı Terör Örgütleri listesinden çıkarmayı planlıyor.

Reuters
Başlık: ABD, Yemen'deki iç savaşta Suudi Arabistan'a desteği kesiyor.
Gönderen: カメせ - 21 Şubat 2021, 22:17:18
Alıntı
ABD, Yemen'deki iç savaşta Suudi Arabistan'a desteği kesiyor.
(https://pbs.twimg.com/card_img/1363290303004897281/A2uoE842?format=jpg&name=900x900)
Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne hassas güdümlü mühimmat ve diğer silahların satışı donduruldu.

2018'de ABD, koalisyona havadan yakıt ikmali desteği sağlamayı bıraktı.
https://mobile.twitter.com/Defence_Turk/status/1363523677199990787


Suudi Arabistan, önümüzdeki 10 yıl içerisinde yerli savunma sanayiine 20 milyar dolardan fazla yatırım yapacak.

Savunma bütçesi kapsamında Ar-Ge çalışmalarına ayrılan ödenek, 2030 yılına kadar yüzde 0,2’den yüzde 4’e çıkarılacak.

- Reuters -


Rusya, Suudi Arabistan'da Kalashnikov fabrikası kuruyor.
https://savunmatr.com/savunma-sanayii/rusya-suudi-arabistan-da-kalashnikov-fabrikasi-kuruyor-h8549.html


Yemen’den çekilen BAE, Eritre’deki üssünü kapatıyor.
(https://pbs.twimg.com/media/EurLTG0XYAAqwOB?format=jpg&name=medium)
2019’da Yemen’den çekileceğini duyuran BAE’nin Yemen’deki faaliyetleri için kullandığı Eritre üssünü kapattığı ve bu kapsamda üsteki yapıları tahrip ettiği ortaya çıktı.

parssplus.net/bolgesel-gelis
Başlık: Suudi Arabistan savaş uçakları bir İHA düşürdü.
Gönderen: カメせ - 28 Şubat 2021, 00:17:43
Alıntı
Suudi Arabistan Bugün #Yemen'deki İran destekli Husiler tarafından 5 İHA ve 1 balistik füzeyle hedef alındı. Suudi Arabistan savaş uçakları bir İHA düşürdü. Marib kenti balistik füze ile vuruldu.
https://mobile.twitter.com/MiddleastN