DefenceTURK.com

ATATÜRK VE ASKERİ TARİH => Atatürk => Konuyu başlatan: Subutay - 27 Mart 2009, 02:00:04

Başlık: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: Subutay - 27 Mart 2009, 02:00:04
Alıntı
ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ

Atatürk'ün sansürlenen görüşleri

Atatürk'e ilişkin olarak 2 önemli çarpıtma yapılıyor.
Biri Batılılaşma konusunda...
Diğeri din konusunda...
İlki, Atatürk'ün hedef olarak Avrupa'yı göstermediği iddiasına dayanıyor.
İkincisi, -dünkü Vakit gazetesinde bir örneğini gördüğümüz gibi- ısrarla Atatürk'ü dua ederken, sarıklı mebuslarla ya da peçe içindeki Latife Hanım'la gösterip cumhuriyetin temelinde bir din motifi arıyor.  Bu 2 konuda 2 belge hatırlatacağım.
***
İlk belge, 29 Ekim günü Mustafa Kemal Paşa'nın Fransız yazarı Maurice Pernot'ya verdiği demeç... Paşa, o gün Revue Des Deux Mondes için Meclis Başkanı sıfatıyla verdiği son demecinde şöyle diyor:
"Osmanlı İmparatorluğu, Batı'ya karşı elde ettiğimiz başarılardan çok gururlanarak kendisini Avrupa uluslarına bağlayan bağları kestiği gün düşüşe başlamıştır. Bu bir hataydı. Bunu tekrar etmeyeceğiz. Bizim vücutlarımız Doğu'da ise de düşüncelerimiz Batı'ya dönüktür. Memleketimizi çağdaşlaştırmak istiyoruz. Bütün çalışmalarımız Türkiye'de çağdaş, bu sebeple Batılı bir hükümet oluşturmaktır. Uygarlığa girmek arzu edip de Batı'ya yönelmemiş millet hangisidir?"
***
Din meselesine gelince...
İlk Meclis'in dualarla açıldığı ve cumhuriyete oy veren milletvekilleri arasında 100 kadar din adamı olduğu doğru... Ancak böyledir diye cumhuriyetin kökeninde ve Atatürk'ün düşünce evreninde din motifleri aramak nafile uğraş.
Afet İnan cumhuriyetin ilanından 6 yıl sonra Yurt Bilgisi dersleri vermeye başlamıştı. Okutacağı kitabı Kemal Paşa'ya gösterdi. Gazi beğenmedi. Yeni bir Medeni Bilgiler kitabı yazdırdı.
Kitap, 1931'de Afet İnan imzasıyla çıktı; ortaokul ve liselerde okutuldu. İşte Kemal Paşa'nın el yazısıyla kaleme aldığı o notların "Millet" bölümünden satırlar:
***
"Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arapların dinini kabul ettikten sonra bu din Arapların (..) Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilakis Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu. (..)
"Türk milleti birçok asırlar, (..) bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kur'an'ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndü. (..)
"Türk milletini Allah için, Peygamber için topraklarını, menfaatlerini, benliğini unutturacak, Allah'la mütevekkil kılacak derin bir gaflet ve yorgunluk beşiğinde uyuttular. (..)
"... din hissi, dünyanın acısı duyulan tokadıyla derhal Türk milletinin vicdanındaki çadırını yıktı, davetlileri, Türk düşmanları olan Arap çöllerine gitti. (..) Artık Türk, cenneti değil, (..) son Türk ellerinin müdafaa ve muhafazasını düşünüyordu. İşte dinin, din hissinin Türk milletinde bıraktığı hatıra..."
***
Yeterince açık değil mi?
Nasıl oluyor da din konusundaki görüşleri bu kadar net olan bir lider hâlâ yanlış yorumlanıyor?
Yukarıdaki satırların çoğu, Türk Tarih Kurumu tarafından 1969 ve 1988'de basılan "Medeni Bilgiler ve Mustafa Kemal Atatürk'ün El Yazıları" kitabında yer almıyor da ondan...
İnanması zor; ama kendi kurduğu kurum, Atatürk'ün notlarını sansür ederek yayımladı.
"Medeni Bilgiler"i geçenlerde yeniden basan Örgün Yayınevi, Türk Tarih Kurumu'ndan bir özürle yeni baskı beklediklerini yazmış.
Atatürk'ün okullarda okutulsun diye kaleme aldığı kitabının bile sansür edildiği bir ülkede yaşıyoruz.
Düşünce özgürlüğü mü dediniz?can.dundar@e-kolay.net

(Milliyet)


Yazarın  gerçekleri ifade etmekle birlikte , yukarıdaki yazısında , bizlerin anladığı ancak yanlı kesimlerin ısrarla istismar edebileceği ,  verdiği bazı bilgilerin , yanlış anlaşılmaması   ve bütünlük arzetmesindeki önem dikkate alınarak Mustafa Kemal Atatürk'ün Dine  Bakış Açısını ,  İslam Dinine bağlılığını ve inancını  yansıtması gerekirdi. Yazar Mustafa Filminin formatında düştüğü hatalara ne yazıkki bu yazısında da düşmüştür...
Başlık: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: Mehmet21 - 25 Ağustos 2012, 09:35:38
sen şuna işime gelmedi desene, niye çarpıtmak için kendini zorluyorsun?dürüst olun sevip değer verdiğiniz bir  lideri olduğu gibi kabul edin.Kuran'a hakaret eden bir kişiyi müslüman olarak göstermek saçma değil mi?
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: Partikül - 19 Mart 2016, 11:30:08
Atatürk köşesini incelediğim zaman gördüm ki, hakikaten tarihin bir gününde zırvalayanlar çok olmuş.
Öyle anlaşılıyor ki SKYWOLF üstad da biraz mıntıka temizliği yapmış. Neticede ortalıkta suretten adam kalmamış:)
Öyle anlaşılıyor yani- doğru mudur üstad  tespitim?

Yahu! şimdi durduk yerde bir takım adamlara din-iman dersi de vermek icap edecek.
Al sana ikinci vazife! Şimdi biri çıkar ve derse ki; biz dinizi diyanetimizi sizden öğrenecek kadar dinsiz değiliz' diyecek:)
Ne sevinirim be... Keşke öyle bir babayiğit çıksa da karşıma- haddini bildirsem şöyle bir esasından- dayanakları, belgeli ispatlı...
İçim ne kadar rahatlardı bilemezsiniz. Gerçekleri saklayamayacaksınız. Saçmalamak serbest değil artık.
Gerçekleri konuşalım- Mücadeleye azimle devam edeceğiz... Yalana-iftiraya son! AYIPTIR.

Ne diyorlar KUR' AN a Hakaret!  HAYHAT NE BÜYÜK LAF BUNLAR... Kimin haddine düşmüş Kur' an a hakaret- Cahiller...
Derse Kur' an dan ilk Ayet-i Kelime İle Başlayalım  en iyisi mi..

İKRÂ ( OKU ) diyor ! Nuzül Sırasına göre ilk Ayet-i Kelime-ALAK SURESİ- Mekke de vahyolunmuştur ve 19 AYETTİR. Bir Kadir Gecesinde Kur' an ilk cümlesi:)

Peki ne demek istediğini bilen var mı aranızda çok bilmişler? Açıkçası Hiç zannetmiyorum!
Lafa gelince mangalda kül bırakmazsınız ama- öyle değil mi?!
Bu İlk Ayet-i Kelimede ne anlatılmak istenildiğini anlayana IPHONE 6S Alacağım söz. Bilene ama- bak söz diyorum:)
Eyyyyy dünya malına tamah edenler- cevap verin!

Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: Partikül - 19 Mart 2016, 15:23:19
Çok iddialı mı girdik mevzuya yoksa!
Tamam anlıyorum, insanlar böyle bir konuya muhattap olup da; ''Dünya malına tamah eden'' pozisyonuna düşmek istememiş olabilirler- Afedersiniz! IPHONE 6S kampayasını kapatıyorum. Fikir bazında tartışalım o zaman.
Fikri olan söylesin; Kaç saat oldu ses seda yok! Bekliyorum, cevap veren olmaz ise KAMU HİZMETİ ANLAMINDA KENDİM CEVAP VERECEĞİM.

Saygılar...
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: Partikül - 19 Mart 2016, 16:35:04
Hizmete devam.
Evet diyor ki,  yaratanların en yücesi; İKRA (OKU) diyor-

Soru şu; neyi okuyacağız veya nasıl okuyacağız? ilk Ayet-i Kelimeyi anlamaya çalışalım azıcık. O kadar kolay değildir!

Sonrasında diyor ki; İnsanı ALAK' tan yarattı! diyor- ALAK Surenin adınıdır ve buradan geliyor.
ALAK→ ALAKA→İLGİ arasında ki ilişkiyi anlamaya çalışalım...
Bir takım KUR' AN Meallerinde ALAK için ( EMBİRİO) tabirini kullananları gördüm!!! çok ilginç geldi doğrusu...

Efendiler KUR' AN anlamak istiyorsak; dönemini de anlamak- bilmek zorundayız. Yani KUR' AN  nasıl bir ortam da ve ne için vahyolundu? Bunu bilmek lazımdır... Ezbere konuşmak olmaz- KUR'AN ezbere konuşanların İDRAK EDEBİLCECEĞİ BİR METİN DEĞİLDİR. Kutsaldır, Yücedir, Uludur ve ALLAH kelamıdır. Haddimizi bileceğiz ve o çerçevede yaklaşım sergileyeceğiz.
Burada ki amaç; KİM KUR' AN yolundadır, kim değil meydana çıkartmak... Yoksa KUR' AN-I KERİM ortalık yerde tartışmak gibi bir saçmalık olamaz...

Büyük ATATÜRK' e DİNSİZ DİYORLAR- Gerçekten öyle mi değil mi? Kendi çerçevemden KUR'AN ile delillendirerek anlatacağım ve ATATÜRK' ÜN gerçek MÜ' MİN olduğunu hepinize İSPAT EDECEĞİM- EVELALLAH...
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: Partikül - 19 Mart 2016, 17:26:00
Düşüncelerimi parçalara bölerek anlatmaya çalışıyorum ki; hata yapmak istemiyorum. Aynı zamanda anlamlı bir bütünlük oluşturarak; okuyucuları da sıkmamamak anlamında sosyal sorumluluk kavramı ile bağdaşır şekilde edebiyle-irfanıyla içini doldurarak düşünce arz etme arzusundayım. Bir diğer amacım ise DefenceTurk platformunu ihya etmektir. Saviyeyi yükselterek;düşünce üreten kaliteli bir tartışma portalı haline geldiğini görmek isterim doğrusu. Arkadaşlar sizler de yardımcı olunuz. Düşüncelerinizi paylaşınız...

Burada kimseyi kırmak gücendirmek gibi bir amacımız olamaz. Birbirimimizi sevelim, sayalım diyoruz. Ancak değer yargılarımıza da zeval vermeyelim. Toplumun ortak değerlerine sahip çıkalım. KUR' AN, VATAN, MİLLET, BAYRAK, SANCAK, HALK, TOPRAK, ATATÜRK v.s. bunların hepsi bizler için ortak değerlerdir. Sahip çıkalım. Oyuna gelmeyelim. Amaç budur yani. Kırmak gücendirmek değildir.Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: kugos - 19 Mart 2016, 20:11:26
  Din konusu aslında benim pek girmek istemediğim bir mevzu.Çok ilgi ve alakam da yok zaten. Benim bildiğim, ne kadar insan varsa o kadar ayrı din yorumu olduğu. Kim ne anlamak istiyorsa onu anlıyor. Ne bulmak istiyorsa onu buluyor. Şurada şu yazmış burada bu yazmış, bilmem ne efendi şunu bunu demiş, herkes kendine göre anlam çıkarıyor. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bilmemek için art niyetli olmak lazım.Etrafa bakarsanız, dinci tayfa ya yediği haltları meşrulaştırmak için dini referans gösteriyor, ya da güç, itibar, para tırtıklamak için dindar takılıyor. Laik tayfanın bir kısmı da, kendisini elit zannedip,  dinci, dindar, samimi sahtekar ayırt etmeden dine saldırıyor.Sonuçta eğitim şart. Atatürk'ün dine bakış açısı çok ta önemli değil. Milleti felaketten kurtarmış, yeniden ayakları üzerine dikmiş, gerisi boş laf. 
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: Partikül - 19 Mart 2016, 21:53:01
Beni rahatsız eden şey odur ki, emperyalizm artık kendisine farklı yol ve yönetemler geliştirmiştir. İletişim çağına uygun olacak şekilde; elini bulaştırmadan birbirine kırdırarak- etki ajanları marifetiye!

Bu anlamı ile Cumhuriyeti, Cumhuriyetçiye; Milleti, Milliyetçiye; Din' i, Dindara; sendikayı, işçiye; Ormanı, köylüye yaktırırlar. Müthiş bir buluştur bu!

Kimler vasıtasıyla peki; ETKİ AJANLARI sayesinde- DİN de ki karşlığı MÜNAFİKÛN oluyor.

Bu etkiyi kırmak için GERÇEK BİLGİ. 
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: Partikül - 19 Mart 2016, 22:12:24
Kaldığımız yerden devam edelim, meraklandırmayalım kimsecikleri. Bilgi paylaşarak çoğalır ve güzeldir.
Evvela şunu bilelim dostlar; KUR'AN BİLİNÇ KAYNAĞIDIR.
Yani BİLİNÇLENMEK isyeten varsa şayet; açsın KUR' AN okusun diyoruz. Ancak sonra düşünsün! Neden?
Çünkü İDRAK edecektir ve TAKVA SAHİBİ olacaktır. TAKVA DEMEK ( ALLAH BİLİNCİ/ ŞUURU) kazanmak demektir.
Bakınız BİLİNÇ! Yani amaç BİLİNÇLENMEKTİR. Mutlak İlahi güç sürekli bunlar üzerinde durmuştur.

GÖRMEZ MİSİNİZ! DUYMAZ MISINIZ, BİLMEZ MİSİNİZ! GİBİ...sürekli olarak bilinçsizleri bilinçleridirmek için İKAZ ETMEKTEDİR, UYARMAKTADIR. ARAŞTIRINIZ...

Bu çerçevede değerlendirecek olur isek KUR' AN; BİLGİ KAYNAĞI DEĞİL, BİLİNÇ KAYNAĞIDIR. ( KUR' AN; HİÇ BİLGİ VERMEZ DEMEK İSTEMİYORUZ- DİKKAT! ) BİLGİ İSE ALLAH' IN DİĞER AYETLERİ OLAN; tabiat, kainat, evren, insan, coğrafya, Matematik, Fizk, kimya, ve daha nice nice ilimlerdir. Bunların hepsi KAİNAT' IN için de vardır ve KAİNATIN SAHİBİ DE ODUR.

Tek bir İKRA (OKU) KELİMESİNİ ANLATMAK İLE BİTİREMEYECEĞİM AMA AZİMLİYİZ. BEKLEYİNİZ...
Kaldı ki, KUR' AN diyoruz- İKRA İSE DAHA İLK KELİME! Çok zor bir konu başlığı.
Ama bütün sırları tek bir kelimeden çözeceğim merak etmeyin:)
 

Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: Partikül - 20 Mart 2016, 03:07:51
Biraz daha yazalım- İKRA ( OKU)  diyor dedik; dedik de okumaktan okumaya da fark vardır, çeşitleri vardır. TİLAVET ederek mi okuyacak,Anlayarak mı okuyacak; yoksa başka bir okuma metodu var idiyse biz anlamadık mı!?

Bu arada TİLAVET İLE OKUMAK DEMEK bir metni yüzünden okumak demektir. TİLAVET ETMEK yani. Şöyle diyelim; orada''It ise a Pencıl'' yazar da; adam da bunu okur yani... Ne dediğiniz anlamaz veya anlamaya çalışmaz veya anlamaya gerek yoktur gibi bir şey... Yüzelsel bir okuma metodudur.

Galiba bu sorunun cevabını en güzel Hz.Muhammet verecektir. Peki Sevgili Peygamberimize OKU Ayet-i Kelimesi geldiği zaman ne yaptı? Gitti kütüphanelere mi kapandı yani! Kütüphane var mıydı? İlk ayetti ve başka okuyacak ne vardı ki!?

Ne yaptı biliyormusunuz UYANIŞI BAŞLATTI! Oku ama neyi oku? MEYDAN OKU efendim, MEYDAN OKU- EZAN KARŞILIĞI (YÜKSEK SESLE OKU) artık zamanı geldi sesini duyur buyuruyor:) Zalime, Zulme, Tagût' a,Mustagnî' ye karşı OKU diyor.
O tam da bunu yaptı. Zalime karşı meydan okudu aynı zamanda KUR' AN Ayetnini de bildiğimiz anlamda OKU' du.

Uyanış işte Bu şekilde başladı:)
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: lleo - 20 Mart 2016, 06:16:11
İyi güzelde ne okuyacaz?Masal,şiir,,incil,matematik,fizik,kuran veya neyi okuyacaz?Ayeti erimeyi neden cımbızlayarak yazıyorsun?Kimisi Atatürkü müslüman yapmaya uraşır kimisi kafir peki bu onların elindemi?Her ölümlü gibi hayatını yaşayıp göçmüştür bundan sonra Allaha hesabını kendi verir ve karar Allahındır .
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: Partikül - 20 Mart 2016, 07:03:44
İyi güzelde ne okuyacaz?Masal,şiir,,incil,matematik,fizik,kuran veya neyi okuyacaz?Ayeti erimeyi neden cımbızlayarak yazıyorsun?Kimisi Atatürkü müslüman yapmaya uraşır kimisi kafir peki bu onların elindemi?Her ölümlü gibi hayatını yaşayıp göçmüştür bundan sonra Allaha hesabını kendi verir ve karar Allahındır .

Sayın Ileo ya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum üdtadım. İşte böyle soru sorun hocam lütfen yahu! konuyu tartışalım diyorum bende- elbeltte daha açıklamalarım bitmedi ki; daha İKRA( OKU) Kelimesi üzerinde çalışıyoruz- Atatürk' e daha gelmedik. İsterseniz gelelim ancak ilk önce;medem ki sordunuz cevap verelim. Ancak İKRA( OKU) daha bitmiş değildir bu arada.

Ayet-i Kelimeyi cımbızladığım falan yok ki hocam- ALAK SURESİ ortada işte, herkesin sürekli olarak okuduğu gördüğü Ayet-i Kelime' dir. 19 Ayetin hepsini ezbere herkes biliyor zaten. Hepsini yazmaya gerek var mı? Biz daha İlk Ayet-i Kelimedeyiz. 1 (BİR) deyiz yani daha. 2 ( İKİ ) bile olamadık yani. Siz diyorsunuz ki niye 19' unu da birden yazmıyorsun- CIMBIZLIYORSUN? diyorsun. Çünkü 1 (bir) de yiz...

OKU! YARADAN RABBİNİN ADIYLA diyor devamında... Bak şimdi işi iyice zora soktun. Ben bir (OKU) kelimesini anlatana kadar göbeğim çatladı; sen tuttun işimi daha da zorlaştırdın. Üstelik anlatabilmişte değilim. Al işte sana- Bana yardımcı olacaksın o zaman. Sırtıma yeni yük bindirdin.

Açıklayalım ''OKU! YARADAN RABBININ ADIYLA''  ne demek şimdi haydi buyur burdan yak bakalım!
(ŞİKAYET EDER GİBİ OLMUŞ- DÜZELTİYORUM İLETİMİ)  vazifeye devam; Kamu Hizmeti...

Bakınız hocam bir önce ki ileti de TİLAVET ETMEK dedik- Siz de diyorsunuz ki; İYİ DE NEYİ OKUYACAĞIZ? haklı olarak elbette...


Hocam biz yüzeysel okuyanlardan değiliz! Atatürk' de TİLAVET Edenlerden değildi! İDRAK EDENLERDEN di. TİLAVET EDENLE, İDRAK EDEN hiç bir olur mu?!

ZÜMER 9: Deki! HİÇ BİLENLE BİLMEYEN BİR OLUR MU?  ANCAK AKIL VE VİCDAN SAHİPLERİ ANLAR BUNU. diyor

Anlata bilmiyor muyum?

TAKVA demek ( ALLAH İLE ŞUURLANMAK) demektir- diye de yazdım üstelik. TİLAVET EDEN NASIL İDRAK EDECEK, bana bunu açıkla!
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: lleo - 20 Mart 2016, 12:18:58
Öncelikle kuran arabcasında yada dilinde şöyle kural vardır bizim türkçenin aksine bazı yerlerde kelimenin veya sözcüğün anlamı bir sonraki kelime veya sözçükte anlaşılır bunlardan biri de alak süresi rabbimiz oku demiş ve arkasından açıklamış rabbinin adıyla oku!Nasıl ki her işin uzmanı vardır doktoru muhendisi mimarı islam dinininde kaynakları olan kuran ve hadisin de uzmanları vardır kafamıza göre anlam veremeyiz ne varki bileninde bilmeyeninde konuştuğu tek ilim dali da bu ! Herkese göre islam farklidir diyebilirsiniz yer yüzünde iki din vardır biri islam ve diğerleri batıl olan dinlerdir islama göre nasıl oluyorda bir sürü anlayış vardır? Nedenine gelince rabbimiz bu dini bizr indirdi ve bu din kaynak dinidir yani yazı peki kuranı kerim indirildi ozaman herkes kafasına göre anlasın?Kesinle olamaz çünkü rabbimiz bizi bizden iyi bildiği için peygamber gönderdi bize allahın ayetlerini açıklasın peki peygamberi en iyi kim tanıdı kim bildi?Tabiki sahabesi bizde kuranı ve sünneti onlar nasıl anlamışsa oyle anlayıp yaşamamız lazım .Peki biz kafamıza göre anlatan hacı,hoca,şeyh veya imam lara takılsak nasıl olsa onlar bizim hoşumuza gidecek şekilde konuşuyor anlatıyor? Ozamanda şu soru aklımıza gelir iyide birkaç kuruş için kafana göre çalışamıyorsun giriş saatin belli paydos saati beli ne olur allah katında senin kafana göre olan islamın bir anlamı kalmaz boşuna olur ,sonuçta allah herkesi özgüt bırakmıştır isteyen inanır isteyen inanmaz ....
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: lleo - 20 Mart 2016, 12:20:39
Tilavet ne demektir?
Okuma, Kur’an-ı Kerim’i usulüne göre ve tecvitle okuma.
TİLÂVET
(التلاوة)
Kur’ân-ı Kerîm’in tecvid ve tertîl üzere okunması anlamında terim.
Sözlükte “okumak, tâbi olmak” anlamındaki tilâvet masdar olup aynı kökün tülüvv (tilvün) masdarı da “izlemek, peşi sıra gitmek, uymak” demektir .
Bir kelâmı ve özellikle Kur’an’ı okumayı ifade eden tilâvet terim olarak “Kur’ân-ı Kerîm’i hem okumak hem de emir ve yasaklarını, teşvik ve uyarılarını hayata geçirmek suretiyle Allah’ın kitabına uymak” şeklinde tanımlandığı gibi “mânasını anlamak ve gereğince davranmak üzere onu tecvid ve tertîl üzere dikkatlice okumak” şeklinde de tarif edilir.
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: SKYWOLF - 20 Mart 2016, 12:22:01
Okumanın ilk ortaya çıkışına bakarsak, okumanın bir ihtiyaca cevap olduğunu söyleyebilirz: Anlamak!
Peki neyi anlamak?
Uygulanması gereken herhangi bir şeyi!
Bilinmesi gereken herhangi bir şeyi!
Anlamadan okuyarak hiçbir şey bilinmez!
Devekuşu gibi tehlikeye karşı kafayı kuma gömüp kurtulacağını sanmaktan başka birşey değil!
Cehaletin ana kaynağı!

Doğruyu-yanlışı yazanı anlamamak için okuyup, yanlışın doğru, doğrunun yanlış olduğunu savunmak!
Cehaletin zirvesi!
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: Partikül - 20 Mart 2016, 13:04:40
Lafı uzatmadan keseden söyleyelim o zaman- yazdım da zaten bir önce ki sayfada var;
Madem ki Sünnet-i Seniyeden bahsediyorsunuz; Onlar ne yaptı? oturup kütüphane de kitap mı okudular?
MEYDAN OKUDULAR DİYORUZ! OKUMAK BUDUR ÇIĞLIKTIR- BAŞKALDIRIDIR. EZAN OKUMAK gibi yüksek perdeden.
Zalime, Zulme, Tagût' a Mustagnîye karşı MEYDAN OKUMAKTIR.
Hz. Muhammet Musafa (SAV) ın yaptığı budur. Anlayanlar ise dönemin şartlarında ayaklandı ve bozuk düzene karşı göğsünü siper etti- Oturup da kitap mı okudular yani!? UYANIŞ BU ŞEKİLDE BAŞLADI. EYLEM ADAMIDIR.

OKUMAK HAREKETE GEÇMEKTİR- derin felsefesi var- Anlatacağım ama- Boş laf değildir.
İşte Türkiye' nin içinde bulunduğu şu günler için de bir OKUMA YAPMAK GEREKEKİYOR.
MEYDAN OKUMA AMA- İman edenler gibi MÜ' MİN ler gibi! ZULME karşı küresele karşı...
Atatürk bunu başardı- gerçek Mü' mindir.

Bu arada İMAN ETMEK DEMEK - İNANMAK DEMEK DEĞİLDİR. GÜVENMEKTİR.
Yani ALLAH' A İMAN EDİN DİYOR YA- ALLAH' A İNANIN DEMEK İSTEMİYOR- ALLAH' A GÜVENİN DİYOR
Çünkü Cahillerde- Müşrikler de aslında Allaha inanıyordu ancak güvenmiyordu. ( Bir yerlerden tanıdık geldi mi?)
VERİN DEDİ; VERMEDİLER.Niye biliyor musunuz?
Verir isek aç kalırız dediler- ALLAHA İMAN EDİN DEDİ- GÜVENİN YANİ- Rıskını Verir.

Bunlar herkesin idrak edebileceği şeyler değildir.
İşte o nedenle; bir uydurulmuş din var; bir de indirilmiş din var!
Hangisine inanaıyorlar; artık bunu ortaya çıkartalım.

Kul affeder! aldıklarını versinler barışalım. Beyt- ül Mal' dır- Devlet Malı.
Hazineye İRAD kaydetsinler- Ve ortak düşmana karşı birlikte savaşalım.
Allah affeder, kul da affeder- En büyük bağışlaycı Allah' tır.
Türk Milleti ise sebatkardır- Bağışlamasını da bilir ve sineye çeker.
Yeter ki tövbe etsinler.
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: Partikül - 21 Mart 2016, 08:36:46
Bu konu başlığının tamamına erdiği kanaatine vardım ve uzatmadan işi sonuca bağlamaya karar verdim.

Hz. Muhammed Mustafa (SAV) her ne yapmış ise Mustafa Kemal Atatürk de onun izinden gitmiştir.

OKU! emri dedik- İki anlamı da vardır doğru; OKUMAK- HAREKETE GEÇMEK ile birlikte bizatihi TİLAVET ETMEK.

Hz. Muhammed Mustafa' da zaten ikisini birden yapmış ve yaptırmıştır.
Bir yandan ŞUUR verirken; bir yandan da EYLEME GEÇMİŞTİR.
ŞUURSUZ-İŞ yapılamayacağı açık değil midir? TAKVA İSE ALLAH İLE ŞUURLANMAKTIR.
İşte buna TAKVA SAHİBİ olmak diyoruz. Herkese nasip olmaz.

Ne dedik KUR'AN BİLGİ KAYNAĞI DEĞİL; BİLİNÇ KAYNAĞIDIR demiştik- Öyle değil mi!
Bilinçlenmek isteyen açar KUR'AN OKUR dedik... Ve FERASET SAHİBİ OLUR, NİHAYETİNDE ARİF OLUR VE ANLAR.

Atatürk de böyle yapmıştır.
Hem ülkeyi kurtarmış; hem de EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATMIŞTIR.
KUR'AN-I KERİM-i Türkçeye Çevirtmiştir ki MİLLET OKUSUN- ÖĞRENSİN diye...

Bunları göre göre halen Atatürk' e dinsiz imansız diyenler ise ALLAH'IN EN AŞAĞILIK yaratıklarıdır.
ŞEREFSİZLERDİR, NANKÖRLERDİR...

Ve Cenab-ı Allah Nankörleri Hiç Sevmez.
İnanmayanlar açsınlar Kur'an Ayetlerinde NANKÖRLER, YALANCILAR,İFTİRACILAR HAKKINDA Kİ HÜKÜMLERİ AÇIP OKUSUNLAR.

Peki ATATÜRK KİM DİR AÇIKLAYALIM. İtikadî köklerini açıklayalım
Atatürk MELAMÜL MEŞREB- BEKTAŞİ Piri' dir... Evet Kendisi PİR' dir ve UNVANI DA KUTUPLAR KUTBUDUR.
EN YÜKSEK MERTEBE...

Atatürk Cumhuriyeti nasıl kurması gerektiği konusunda fikir alış verişinde bulunmak üzere HACI BEKTAŞ dergahına gitti.
3 gün süre ile HACI BEKTAŞ-CEMALETTİN ÇELEBİ dergahında kaldıktan sonra karar vermiştir.
Evet Dostlar; CUMHURİYETİ KURMA FİKRİ HACI BEKTAŞ DERGAHINDA alınan kararın gereğidir.

Bir bilgi daha verelim; Bir Yunan Akademisyen Atatürk' ün MELAMİ- BEKTAŞİ PİRİ OLDUĞU KONUSUNU TEZ KONUSU YAPTI.
BUYRUN: https://cumhuriyetciyorum.wordpress.com/2013/11/13/ataturk-ve-melamilik/

Teşekkürler...
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: deniz - 21 Mart 2016, 16:29:54
Iyi Günler, Tartismaniz güzel ve oldukça kaliteli ve herkeze tesekkürler. Ilk okulda din dersinde hocamiz bize bazi sureleri hiç bir sey anlamadan arapça olalark ezberletmisti. Marak edip belki anlarim diye evde  buldugum bir  kurani okumaya basladim(türçe meali), anlamakta çok zorluk çektim, yani tükçesinide anliyamadim (kelimeler yine arapça kalmis). Yasim ilerledi, Fransaya göç ettim ve 34 yildan beri Fransada yasiyorum(Klavyeden belli oluyor). Evimde 2 degisik mealli Türçe Kuran, 1 fransizca Kuran var. Inanmasi güç ama herhangi bir surenin Fransizcasini Türçesinden(Lise ve üstü yüksek egitimimi Türkiyede yaptim) daha iyi anliyorum. Sade ben degil, dinimize bagli, okumus, diger  ardaslarimda ayni seyi söylüyor.
Okumak-Anlamak KELIMElerini çok sik kullaniyoruz. Burada önemli olan sey KELIME (kavrami). Kelimenin algilanmasi, o kelimeyi okuyan veya duyan kisinin yasamina (yasam hikayesine) bagli. Ayni KELIMEyi ben böyle, baskasi degisik anliyabilir ve bu çok dogaldir. Kendime soruyorum kim hakli ? Kolay yoldan çogunlugun benimsedigi dogrudur diyebilirim. Cogunluk kim ?  cevap veremedim !!. Ben geçenlerde bir test yaptim. Bir kelime aldim ve WIKIPEDIA nin Fransizca, Türkçe, ve ingilizce sitelerine girdim. O kelimenin nasil fakli (birbirine zit) algilandigini ve anlatildigini gördüm; Artik ansiklopedilerle nasil manipule oldugumuzu anlar gibiyim. Basinizi agrimadan bitirmek istiyorum. Su yasadigimiz çok zor süreçte, tolerasli olmak, su söyledigim KELIME yi acaba karsimdaki nasil algiladi (yasam hikayesi ne) sorusunu sormakmi ? 

Saygilarimla
Not: "Artificial Intelligence", "Self learning systems", "Natural Language Processing" gibi konularla yakindan ilgileniyorum 
 
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: kugos - 23 Mart 2016, 23:50:17
  Okulda ve iş gereği ofiste çok tercüme yaptım, yabancı dilen tercüme zor bir iştir ve teknik olmayan yorum içeren çeviriler en zor olanları. Okursunuz anlarsınız ve anladığınızı çevirirsiniz.  Anlamı çevirmek te kişinin şahsına kalmış bir durumdur. Şimdi Kur'an'ı Kerim'i antik Arapçadan bugünkü Türkçeye çevireceksiniz. Antik arapça ölü kullanılmayan dil. Önce onu öğreneceksiniz, o günkü dinleri, dilleri,  toplumsal hayatı, adetleri, gelenek görenekleri öğreneceksiniz, ondan sonra çeviriye başlayabilirsiniz.Kafanız berrak, önyargıdan uzak, dikkatli, özenli  çalışacaksınız.Bu şartlara sahip Türkiye de nitelikli adam var mı bilmiyorum. Turan Dursun'un kitapları vardı, bazılarını okudum, adamı öldürdüler. Anlı şanlı ilahiyatçılar çıkıp cevap veremedi.Neden çünkü yarım yamalak bilgileriyle alimlik satıyorlar. 3-5 tane arapça kelimenin ne anlama geldiğini evir çevir tartışıp incir çekirdeğini doldurmaz yorumlardan geçilmiyor. İslamın anlamı Ahlaktır başka bir şey değil. Elin Arabı 1500 sene önce nasıl yaşadı, ne içti, nasıl yedi, ne yedi, ne giydi bana ne.
Başlık: Ynt: ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ
Gönderen: Partikül - 24 Mart 2016, 03:45:21
Meslenin özü diye bir hadise vardır ya; nedir?
İrfan sahibi olmak, bilinçlenmek, iyi insan olmaya çalışmak, hayra yormak vs. bunlardır.

İnsanlar da hayatın anlamı nedir diye sormuşlar! Çünkü ihtiyaç hasıl olmuş, neden?
İlk insan yaşayabilmek için diğer canlılar gibi hareket etmek suretiyle kalkmış, gezmiş, toplamış, avlamış, yemiş, içmiş, üremiş, çoğalmış; tekrar yatmış kalmış- kalmış ertesi gün aynen devam... Bir süre sonra tek başına olan insanoğlu çağalmanın da etkisiyle gruplar oluşturmaya başlamış. Gruplar oluşanca iş bölümü kavramı ortaya çıkmış, demişler ki; siz gidin yiyecek bulun biz de falanca işi yapalım. İş bölümü olunca bu sayede insanlara ARTI ZAMAN kalmış. Artık herkes herşeyi yapmak zorunda değildir. Herkes herkesin ihtiyacına çalışmaktadır.  Meslekler oluşmuş, el becerisi artmış, yetenekler gelişmiş, farklılıklar oluşmaya başlamış; her işin bir ustası çıkar hale gelmiş. Hayatın gereği olarak bir takım meziyetler yapa yapa kazanılıyor- bilindiği üzere.

Gün gelmiş demişler ki; yahu biz bir şeyler yapıyoruz yapmasına da -ŞU HAYATIN ANLAMI NE Kİ APCEP!- Biz niye bunları yapıyoruz acaba? diye sormuşlar kendilerine.

Biri çıkmış hayatın anlamı falanca' dır demiş, diğeri çıkmış filancadır demiş. Biri de çıkmış demiş ki; yahu madem ki nefes alıyoruz şu hayattan bari MUTLU OLALIM demişler. Çile çekmeye mi geldik! Tutmuş hayatın anlamı MUTLU OLMAKTIR  demiş- MİSAL... Felsefe doğmuş yani... Biliminin ve düşüncenin disiplini FELSEFEDİR. FELSEFE ve MANTIK düşüncenin temel taşıdır.

Düşünen insan düşüncesini, Mantığın Ölçüleri ile tartmış ve demiş ki; ŞU DOĞRUDUR, ŞU DA YANLIŞTIR. Doğru-Yanlış, İyi- Kötü... gibi kabvramlar ortaya çıkmış. Soyut düşünebilme yetisini her gün geliştiren insanoğlu en sonunda başka bir gerçeğin farkın varmış yada varmak zorunluluğu hissetmiş. Çünkü artık soyut düşünebilmektedir.

Düşünemeyenler için ise halen SOMUTLAŞTIRARAK ANLATILAN ÇOK HİKAYELER VARDIR. Her insanın aynı tekemül sürecinden geçmesini elbette bekleyemeyiz. İşte o yola ERKÂN veya YOL derler. Doğru yoldan gidersen doğruya gidersin; yanlış yoldan gidersen bataklığa gidersin. Bu da mantığın bir gereğidir. Bir de eğrilmiş doğrular var! Büklüm yolar diyoruz; gidersin gidersin de çok dolanırsın yani!  Diğerinin 2 satte gittiği  yere 20 saat dolanırsın. İstanbul' dan örnek verelim somutlaştırmak anlamında; Adam Üsküdar' dan  Yenikapıya gitmek ister de; en kısa yol Marmaray' dır mesela; adam tutar- atlar arabaya Kocaeli, İzmit Körfezi, Yalova, Bandırma güzergahından Arabalı Vapura binerek Yenikapıya da gelebilir  :)  Bu arada böyle bir tecrübe yaşayan oldu mu  acaba? İşte bizler buna kısaca YOL diyoruz!!

Dinde bir yoldur, Felsefe de bir yol' dur, Matematik de bir yol' dur vs...
İNSAN İSE YOLUN YOLCUSUDUR!

Saygılar;