DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Yerli Kara Sistemleri ile İlgili Gelişmeler => Konuyu başlatan: levo - 08 Eylül 2009, 14:42:39

Başlık: Tank Modernizasyonu
Gönderen: levo - 08 Eylül 2009, 14:42:39
TSK´nin envanterinde bulunan M60 Tanklarinin birbölümü (170 tanesi) modernize ediliyor. Bu proje ekim ayinda tamamlanacak gibi görünüyor. Envanterde bulunan diger M60 tanklari icin bir modernizasyon programi düsünülüyormu? Bu konu hakkinda bilgisi olanlar varmi?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 08 Eylül 2009, 14:48:22
Bildiğim kadarıyla düşünülmüyor.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Şahinbey - 08 Eylül 2009, 15:00:27
Altay tankı 2013 yılında seri üretime geçecek. Bu yüzden artık çok eski olan M60 modernizasyonu ile uğraşılacağını sanmıyorum. Altay hizmete girene kadar Almanya'dan belki bir miktar daha envanter dışı leopar tankının tranferi söz konusu olabilir.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: akrep - 30 Kasım 2009, 11:10:07
160 TANK SIR OLDU

İsrail firmasına modernize edilmesi için 7 yıl önce 687.5 milyon dolarlık tank ihalesi verildi. Ödemeler düzenli yapıldı. Ancak ortada tank yok.
 
Türkiye'nin 2002 yılında bir İsrail firmasına ihale ettiği 170 adet M60 tankının modernizasyonu yılan hikâyesine döndü. Tüm ödemeleri düzenli yapılan modernizasyon çalışması bir türlü bitirilemedi. Teslim tarihi birkaç kez değiştirilen tanklar için verilen son tarih olan ekim ayı da geçmesine rağmen iş 7 yılda tamamlanamadı.

İsrail: IMI kapatılmalı

29 Mart 2002'de 170 adet tankın modernizasyonu için İsrailli IMI (Israel Military Industries) firmasıyla 687.5 milyon dolar bedelle imzalanan anlaşma, ekonomik ömrünü tamamlamış olan ve en yenisi 1960 model M60 tanklarına bu büyüklükte bir yatırımın yapılması tartışmalarını da beraberinde getirdi. Modernizasyon için tank başına 4 milyon dolar ödeyen Türkiye'ye aynı tarihlerde yürütülen 'Modern Tank Projesi' için Ukrayna yeni nesil T-72 tankları için ise tank başına 3 milyon dolar önerdi. Anlaşma, Uzi silahlarını ürüten firma olarak da bilinen IMI firmasını batmaktan kurtardı. İsrail Maliye Bakanlığı'nın, devlete büyük yük getiren IMI firmasının kapatılmasının hazineyi rahatlatacağı yönünde 2001 yılında rapor verdiği belirlendi.

ASELSAN görmezden gelindi

Tek kaynak seçilen IMI, büyük bir avantaj elde ederken, yerli sanayiye düşen pay ise çok düşük kaldı. 687.5 milyon dolarlık ihalede ASELSAN'a 24.4 milyon dolarlık pay verildi. IMI'a ödenen paranın yurtiçinde kullanılması halinde, mevcut tankların yarısından fazlasının modernize edilebileceğini belirten uzmanlar, Türk Savunma Sanayii'nin bu çalışmaları yapabilecek imkana sahip olduğunu ifade etti. Uzmanlar yerli firmaların başarısına örnek olarak Leopard-1'lerin modernizasyonu için ASELSAN tarafından geliştirilen Volkan Atış Kontrol ve Muhabere Sistemleri'ni örnek gösterdi. Bu proje kapsamında IMI'ın Türkiye'ye zırh teknolojisi vereceğinin bizzat dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu tarafından açıklanmasına rağmen bunun da gerçekleşmediği kaydedildi.

PROJEYLE iLGiLi 2 ÖNEMLi iDDiA

Projenin hangi aşamada olduğuna ilişkin net bilgi verilemezken bir iddiada firmanın 10 adet tankı modernize ederek teslim ettiği belirtilerken başka bir iddia da ise henüz prototip tasarımın dahi ortada olmadığı belirtildi. Tasarım toplantılarında firmanın birçok konuda başarısız olduğu görülmesine rağmen bazı adımların onaylanmadan geçirildiği öne sürüldü. Projede birçok yükümlülüğünü yerine getirmeyen firmaya ödemelerin ise zamanında yapıldığı kaydedildi. Ekim 2009'da tamamlanması gereken modernizasyonun ne aşamada olduğu halen belirsizliğini sürdürüyor.

“Yukarıdan gelen emirle verildi”

İhaleye tepki gösterenlerden biri de MHP Milletvekili emekli Tümgeneral Erdal Sipahi oldu. Gazze'de katliamların yaşandığı ocak ayında bir gazeteye demeç veren Sipahi, “İhalenin İsrailli firmaya verilmesine karşı çıktık. Çünkü tecrübesi yoktu. Ama yukarıdan gelen emirle ihale İsrail'e verildi. Tankları modernize etmek yerine yeni tanklar alınsaydı daha doğru olacaktı. Hala teslim edilmedi. Teslim edilse bile işe yarayacaklarını sanmıyorum" demişti.

ERUYGUR'UN ZiYARETLERi!

İhaleyle doğrudan ilgisi olmayan dönemin Jandarma Komutanı Eruygur'un, Savunma Sanayi Müşteşarı Dursun Ali Ercan ile projenin İsrailli IMI'e verilmesi için görüşmeler yaptığı iddia edildi.

İhaleyle birlikte başlayan tartışmalar sürerken modernizasyon işinin İsrailli firmaya verilmesi için nasıl baskılar yapıldığı da gün yüzüne çıktı. İhaleyle doğrudan ilgisi olmadığı halde dönemin Jandarma Komutanı ve halen Ergenekon sanığı olan emekli Orgeneral Şener Eruygur'un yine dönemin Savunma Sanayi Müşteşarı olan ve halen ADD yöneticisi olan Dursun Ali Ercan ile sık sık bir araya gelerek projenin İsrailli firmaya verilmesi için görüşme yaptığı iddia edildi.

Proje müdürleri istifa etti

Eruygur'un devresi olan emekli Tümgeneral Ünal Tamgaç'ın o dönem Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı olduğu öğrenildi. Eruygur'un Ercan ve Tamgaç'ı defalarca ziyaret ederek proje hakkında bilgi aldığı ve bir an önce imzalanması için baskı yaptığı öne sürüldü. Baskılar nedeniyle Türkiye'yi büyük zarara sokacak olan projeyi imzalamak istemeyen 3 proje müdürü de istifa etti. Tamgaç'ın sözleşme görüşmelerinin tümüne katıldığı ve İsrailli firmadan yana tavır takındığı ifade edilirken, halen Bayındırlık Bakanlığı'nda görev yapan dönemin Proje Müdürü Sadık Yamaç'a sürekli baskı kurduğu iddia edildi.

Tamgaç'ı istifaya götüren iddia

Daha sonra Proje müdürlüğüne getirilen Hünkar Urfalıoğlu ve ardından gelen Sezai Öztürk'ün de sözleşmeyi imzalamadığı kaydedildi. Skandal sözleşmeyi ise Daire Başkanı Hanife Nuran İnci ve Müsteşar Ercan imzaladıkları aktarılırken sözleşmede hiçbir proje personelinin parafının bulunmadığı belirtildi. Sözleşmenin içeriği ise uzun süre kasalarda kilitli olarak saklandı. Skandal sözleşmenin imzasının ardından ilginç bir gelişme yaşandı. 12 adet dairesi olduğu ortaya çıkan Müsteşar Yardımcısı Ünal Tamgaç istifa etmek zorunda kaldı. TSK proje koordinatörlüğünü ise Kd. Yük. Müh . Albay Taner Akay yaptı.

Müsteşarlıktan sonra İP'ye girdi

Dönemin MHP'li Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu tarafından göreve getirilen Dursun Ali Ercan'ın binbaşılıktan sonra askerden ayrıldığı öğrenilirken, yardımcısı olan emekli Tümgeneral Ünal Tamgaç'ın da Şener Eruygur'un devresi olduğu belirtildi. Ercan, müsteşarlıktan sonra İşçi Partisi'ne girerken, ADD'de Eruygur'un yardımcısı olarak da görev yaptı. Ulusal Kanal'da yaptığı yorumlarıyla tanınan Ercan, Cumhuriyet Mitingleri'nin düzenleyicilerinden biri olarak yer aldı.

GÜNGÖR ERGÜN
BUGÜN  bua haber ile ilgili bilgisi varmi....? benim bildigim kadariyla o tanklarin maodernize edilip aldigimiz...
saygilar
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 30 Kasım 2009, 11:14:15
Tankın prototipi bile yoksa bayramlardaki resmi geçit törenlerinde geçen M60T tankları ne oluyor?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: akrep - 30 Kasım 2009, 11:44:39
o kisiye bir mail atmak lazim...
vardir gazete sayfasinda mail adresi...

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: akrep - 30 Kasım 2009, 11:52:48
yazara mail attim...
google den resimlerini m60t verip görsün diye.. ve IDEF deki sergilenen tanka baksin yazdim... birde youtube den linkler gönderdim...
saygilar :)  ;D bakalim bana cevap verecekmi :)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: ~~İsmaiL~~ - 30 Kasım 2009, 16:00:57
Bu haberciler nekadar dengesizler yav daha yeni açıklama yapıldı 150 küsürat tank kara kuvvetlerine teslim edildi diye 2009 sonuna kadarda proje tamamlanıcak dendi
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: dreamlistan61 - 30 Kasım 2009, 16:48:12
Tankın prototipi bile yoksa bayramlardaki resmi geçit törenlerinde geçen M60T tankları ne oluyor?

Onları ASELSAN modernize etti diye hatırlıyorum
iSrailin edicekleri m-60 ları bilemem
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Felix - 30 Kasım 2009, 18:03:05
Bugüne bugün haberlerde f16 larla kandile yakıt haznelerinin atıldığını gördümiondan sonra iilgilenmedim zaten...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: akrep - 02 Aralık 2009, 09:25:31
Mossad bürokratları tehdit etmiş 
Şaibeli tank ihalesine karşı çıktıkları için istifaya zorlanan bürokrattan müthiş iddialar: ' MOSSAD tarafından tehdit edildik'
 
M60 tanklarının modernizasyonu projesiyle ilgili inanılmaz olayların yaşandığı ortaya çıktı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre projeye karşı çıkan bürokratların MOSSAD tarafından tehdit ve baskıya maruz bırakıldığı öğrenildi. MOSSAD ajanları tarafından aranan bürokratların "Sen tankların modernizasyonunun İsrail firmasına verilmesine karşı çıkıyormuşsun" denilerek üstü kapalı tehdit edildiği öğrenildi. Ajanların ihale görüşmelerine de katıldığı iddia edildi.

Kıvrıkoğlu karşıydı ama!

M60 tanklarının İsrail firmasına verilmesine karşı çıkan proje müdürü Sadık Yamaç baskıların ardından görevden alındı. Proje müdürü olarak atanan Sezai Öztürk ise baskılar üzerine 1 hafta sonra istifa etti. Öztürk'ün yerine atanan Hünkar Urfalıoğlu da projeye imza atmadı. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun da ihalenin İsrail firmasına verilmesine ilk başlarda karşı çıktığı, ancak daha sonra görüş değiştirerek projeye imza attığı öğrenildi.

124'e Mercedes motoru

Bir uzman "M60 tanklarının modernize edilmesi demek Murat 124 arabaya Mercedes motoru yüklenmesi demektir. Böyle yaparsanız Murat 124 çöker. M60 tankları da çöktü. Tankın küçük olması önemlidir. M-0 modernize edilince büyüdü. Hedef olması kolaylaştı" dedi. Uzmanlar, modernizasyon sırasında 'güç paketi'nin çökmesi nedeniyle öncelikle tanklardaki zırhın çıkarıldığını ardından da modernizasyonu kaldıramayan tanklardaki bir çok teknolojinin söküldüğünü belirtti. İsrail firmasının vermeyi taahhüt ettiği bazı teknolojileri ise vermediği belirtildi. İsrail'in Merkava tanklarındaki teknolojinin M60 tanklarına aktarılmasına İsrail tarafından "Bu benim yıllar sonra geliştirdiğim bir teknoloji bunun sana veremem" diyerek reddettiği öğrenildi.

Gecikme oldu ama TAMAMLANACAK

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İsrailli IMI firması tarafından modernize edilen M60 tankları projesinin geciktiğini ancak projenin gerçekleştirileceğini söyledi. İsrail'in prototipleri teslim etmekte geciktiğini belirten Gönül, “2 senelik bir gecikme oldu. Ancak daha sonra Kayseri ve Arifiye’de tanklar modernize edilmeye başlandı. Büyük bir kısmının teslimatı da bitti” dedi. Yaşanan sıkıntıların teknik eksikliklerden kaynaklandığını belirten Gönül, “Tankların belli bir ağırlığı tutturması gerekiyordu ama tutturamadılar. İsrailli firma şartnameden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getiriyor” diye konuştu.

BUGÜN GAZETESİ


Buradada ayni gazeteden verildi ama gecikmeli ve hatali ve  kisitli olarak verildi yaziyor..
. hatta ihale baslangicinda bazi bürokratlarin tehtid edildigi...

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 02 Aralık 2009, 12:35:12
Tank pek fazla büyümedi. Sadece üzerine eklenen ek zırh nedeniyle biraz daha ağır oldu. Buna bağlı olarak da haliyle motor gücü artırıldı. M60 tankı zaten pek çok modern tanktan daha büyük bir araç. Dolayısıyla motor gücünün armasıyla aracın çökeceğini hiç sanmıyorum. Ayrıca İsrail kendi tankları için de benzer bir modernizasyon gerçekleştirmedi mi?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: EfsaneAsker - 23 Ocak 2010, 20:54:00
Bu haber palavra bence trmilitary de bayağı konuşmuşlardı. Bu tankların 10 adetini İsrail üretecekti gerisini biz üretecektik. YAni şu an Türkiye'de üretiliyorlar ve Altay projesi için çeşitli çıkarımlar kesinlikle olmuştur.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 17 Nisan 2010, 01:45:01
Bugün gazetesinin belki anlayabileceği bir dilden cevap yazalım. This project is ended. Ellerinizden öperler. ;D

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=1804.0

(http://img402.imageshack.us/img402/1348/defenceturkcomm60t.jpg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: ~~İsmaiL~~ - 17 Nisan 2010, 12:31:18
Vallahi çok güzel olur yollıyacağımız mesajda bunları aşşağılayıcı cümlelerde kullanalım
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: lleo - 07 Ocak 2011, 21:42:31
İsrail M60 Anlaşmasına Uymuyor

6 Oca, 2011 | Kategori: Politika / Gündem | info@savunmasanayi.net

İsrail ile Türk hükümetleri arasındaki, (M60) tank modernizasyonu projesinin offset anlaşması kapsamında, Yılmazlar İnşaat ilgili bölümünün yenilenmemesi nedeniyle zor durumda kalan firmanın 800 çalışanına yol göründü.

İsrail İçişleri Bakanlığı’nın ”İşverenler ve yabancı İşçi Yönetim Dairesi”nce Yılmazlar İnşaat’a gönderilen 4 Ocak tarihli tebligatta, işçilere verilen çalışma ruhsatlarının geçerliliğinin 31 Aralık 2010 tarihinde sona erdiği vurgulanarak, bakanlığın usul ve talimatları doğrultusunda, ”işçilerin derlenip toparlanabilmesi” ve İsrail’den çıkışları için kendilerine 31 Ocak 2011 tarihine kadar süre verildiği belirtildi.

Böylece, halihazırda İsrail’de projeleri devam eden Yılmazlar İnşaat’ın 800 dolayındaki işçisi, bu ay sonuna kadar İsrail’i terketmek durumunda bırakıldılar.

Yılmazlar Holding’den konuyla ilgili yapılan açıklamada da aynı durum vurgulandı. Açıklamada, 2002 yılından bu yana Yılmazlar Holding bünyesinde çalışan 800 Türk vatandaşının vizelerinin, yıl sonunda Türk hükümeti tarafından uzatılmadığı ifade edilip, Türk hükümetinin vatandaşlarına sahip çıkmaması kınandı ve bu durum ”kabul edilemez” ve ”utanç verici” sözleriyle değerlendirildi.

Firmanın durumu Başbakanlığa ve diğer ilgili hükümet kuruluşlarına da bildirdiği ifade edilen açıklamada, ”İsrail;in binlerce firması Türkiye;de sorunsuz faaliyet göstermektedir. Hükümetin İsrail hükümeti nezdinde devreye girmesini bekliyoruz. Hükümetin bizi İsrail hükümetinin merhametine terk etmiş olmasını ibretle izliyoruz. Hükümeti göreve davet ediyoruz” denildi.

Yılmazlar İnşaat, halen İsrail çapında inşaatlar yürüyor. Bunlar arasında Kudüs’teki Hadassa Ein Kerem ve Tel Aviv’deki İhilov hastanalerinin ek bina inşaatları, Ber Şeva kentinde Ortadoğu‘nun en büyük alışveriş merkezi, Tel Aviv merkezinde ve çevresinde gökdelen de dahil 1.500 birimlik Konut inşaatları, Netanya’da 300 birimlik konut inşaatı; Hayfa’da köprü inşaatı da var ve bu projelerin toplam değeri 100′lerce milyon doları buluyor.

Yılmazlar İnşaat’in İsrail’deki Genel Müdürü Ahmet Arık, işçilerin gönderilmesiyle projelerin durması halinde, Yılmazlar İnşaat’ın İsrail’e 100 milyonlarca dolarlık tazminat ödemek durumunda kalacağını da belirtti.

İsrail’de 15 yılını geride bırakan Yılmazlar İnşaat’ın bugüne kadar gerçekleştirdiği işlerin değeri 1.5 milyar doları aşıyor ve Yılmazlar İnşaat, İsrail inşaat sektöründe en büyük ilk üç firma arasında yer alıyor.

AA
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: kanas - 08 Ocak 2011, 10:30:32
Bakalım bundan sonra hükümetin tepkisi nasıl olacak?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: _darkraven_ - 08 Ocak 2011, 19:35:53
İsraili fifaya şikayet edelim  ;D Ancak Platini hakkından gelir bunların...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Hawkerx - 08 Ocak 2011, 21:16:59
İsraili fifaya şikayet edelim  ;D Ancak Platini hakkından gelir bunların...

Ne alaka ?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: rstr617 - 08 Ocak 2011, 21:56:26
Bakalım bundan sonra hükümetin tepkisi nasıl olacak?
Mavi marmara'da görmedik mi tepkilerini?
2 gün höt-zöt, sonra sessizlik...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: sephiroturk - 08 Ocak 2011, 22:07:58
Bakalım bundan sonra hükümetin tepkisi nasıl olacak?
Mavi marmara'da görmedik mi tepkilerini?
2 gün höt-zöt, sonra sessizlik...

Belkide firtina öncesi sessizlik  ;)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: _darkraven_ - 08 Ocak 2011, 22:24:02
İsraili fifaya şikayet edelim  ;D Ancak Platini hakkından gelir bunların...

Ne alaka ?

Şu alaka dünya üzerindeki bütün uluslararası kuruluşlar yahudi lobisinin elindedir.İmf,dünya bakası,abd,ab,bm vs...

Bir tek uluslararası spor teşkilatlarına sızamadılar...

Kimi kime şikayet edeceksin ki...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: rstr617 - 09 Ocak 2011, 00:41:39

Belkide firtina öncesi sessizlik  ;)

Onların fırtınasını da biliyoruz.

"Van Minüt"

İcraat var mı icraat?

...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: balıkcı - 09 Ocak 2011, 01:55:45
  Basınımızın kafa karıştırıcı (aldatıcı)  başlıklarından biri. ''İsrail M60 Anlaşmasına Uymuyor'' başlığını okuyan biri, israilin yaptığı bir hinlik-düşmanlıkla karşılacağını zan ediyor. Fakat haberi okuduğumuzda, anlıyoruz ki ortada; ülke  kanunlarını uygulayan bir İsrail ve işçilerinin vizeleriyle ilgilenmeyen bir Türkiye var.

Tabiki ortada, ''M60 Anlaşmasına Uymamak'' var. Tabi ki İsrail'de  çalışan firma ve işçilerine yapılmış bir hinlik-düşmanlık var. Da, yapan kim?

 Arkadaşlar, Türk'ü Türk den başka kimse aşağılıyamaz. Eğer aşağılanmışsan, eğer aptalca durumlara düşmüşsen, dönüp kendine bakacalsın.

 Sayın rstr617 açıkca yazmış. Siyasimi buluyorsunuz? Peki ben siyasi yazmadım. Ama bu sözlerinde anlamı olmayacak değilmi. Zira,  ''İsrail M60 Anlaşmasına Uymuyor''  kolaycılığı ve çekiciliği ile  geçer gideriz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: _darkraven_ - 09 Ocak 2011, 02:27:11
E o zaman sorarlar adama Konya da yıllar yılı uçan israilli pilotlar hangi vizeyle girmiş vatanıma?

Batmandaki heron operatörü israilli subaylar hangi vizeyle girmişler,mossad Ankaranın göbeğine merkez açmış onlar hangi vizeyle vs....

Çalışansa heron operatörüde  bir Türk işçide bir ikiside ücret karşılığı çalışıyor.

Ha yok bu vizeler sadece Türkler için diyosanız orası ayrı tartışma konusu...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: ist_eternal - 09 Ocak 2011, 05:06:34
zamanında Ecevitten kıbrıs için alınan intikam receptende alınır, Eceviti bir banka raporuyla yıktılar buna o bile gerek yok.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Sİlahtar - 09 Ocak 2011, 13:05:12

Belkide firtina öncesi sessizlik  ;)

Onların fırtınasını da biliyoruz.

"Van Minüt"

İcraat var mı icraat?

...

Maalesef size katılıyorum değerli üstadım...

Benzer bir olay Rusya ile helikopter modernizasyon projesindede olmuştu. (17 adet Mi sınıfı helikopter modernizasyon projesi)

Para ödendi,helikopterler gitti... Hala gelmedi helikopterler... İcraat var mı?
Yok...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Sİlahtar - 09 Ocak 2011, 13:07:39
Sn. İst_Eternal
Siz TRMilitary'ye üye olan İst_Eternal mısınız?Yoka başka biri mi?
Bakınca buraya birçok TRMilitary üyesi görüyorum...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: TR(B) - 09 Ocak 2011, 16:48:57
rus helikopterlerin modarnisazyonu için rusyaya gönderirken anlaşmayı sıkı yaptıkmı? Tazminat koşullarını iyi belirledikmi? elimizde resmi belgeler olsaydı ülkemiz uluslar arası mahkemelerde kendini haklı çıkarırdı. Rusyadan söke söke tazminat alırdı. Modarnizayon anlaşmasının iyi yapıldığını sanmıyorum... o yüzden ruslar kıvırtıyor.


Konumuza dönecek olursak yıllarca milyar dolarlık ihaleleri israile verdik, elimize ne geçti. 3 beş işcnizi geri gönderirim diyen israil bizi endişelendirebileceğinimi sanıyor. Savunma sanayimiz israile bağlarını kesmesi israil ekonomisine, israil savunma sanayine büyük bir darbe vurmuştur. Bugünden sonrada israilden savunma ürünleri alınacağını sanmıyorum... Böylelikle israile ödenen paralar argeye aktarılacaktır.

İsraile yalnızca acıyorum....
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: ist_eternal - 10 Ocak 2011, 03:09:15
Sn. İst_Eternal
Siz TRMilitary'ye üye olan İst_Eternal mısınız?Yoka başka biri mi?
Bakınca buraya birçok TRMilitary üyesi görüyorum...
evet arkadaşım o benim ben tr ye üye değilim bırakalı baya oldu yçeri olarak gözüküyorum banlasalarda kurtulsak .
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: ~~İsmaiL~~ - 26 Haziran 2011, 21:06:46
Arkadaşlar fotoğraf wafdan alıntıdır yeni bir m-60 modernizasyonumu söz konusu acaba konu ile ilgili bilgisi olan varmı ? Ben sabra modernizasyonundan biraz farklı gördüm bu tankı.

(http://ressim.net/s/upload/32d8e01f.png)


Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: UYVAR - 26 Haziran 2011, 21:34:51
Ürdün'den kaddb'nin m60 phoenix modernizasyonu var. Özellikle kulenin geometrisini ona benzetiyorum.


http://www.militaryphotos.net/forums/attachment.php?attachmentid=124933&d=1275937829
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: ~~İsmaiL~~ - 27 Haziran 2011, 13:39:49
Benziyor ama olamaz bu resimde silah istasyonu kapalı kupola şeklinde etek zırhlarıda farklı ve de kamuflaj rengi değişik.:S
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: kanas - 27 Haziran 2011, 17:03:40
Yerdeki ıslaklığa dikkat ettiyseniz, fotoğrafın çekildiği anda, söz konusu tank olduğu yerde dönmekte
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: UYVAR - 27 Haziran 2011, 17:56:37
Yerdeki ıslaklığa dikkat ettiyseniz, fotoğrafın çekildiği anda, söz konusu tank olduğu yerde dönmekte

diğer forumda fotonun alındığı video mevcut. sanırım 7.05'de nokta dönüş manevrası yaparken görülüyor.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 08 Eylül 2013, 07:49:41
Hiç bitmemiş

İşte İsrail'i haklı çıkaran ihale...
07.09.2013 - 14:05

İşte İsrail'i haklı çıkaran ihale...
DHA
Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) İsrail ’den taşınacak 31 bin 500 parça için taşıma ihalesi açtı. SIBAT (İsrail Savunma Bakanlığı Yabancı Savunma Yardım ve İhracat Dairesi) başkanı General Aiveli Temmuz 2013’te Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada, “ Türkiye’ye yapılan silah ihracatı hiçbir zaman sıfır olmamıştır” şeklinde konuşmuştu.

120 MM TANK MÜHİMMAT PARÇASI

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE)’nun 3 Eylül 2013 Deniz Ticaret Odası'na yazdığı yazıda 1 adet 20 lik ve 1 adet 40 lık konteynır içinde 6 kalemde 31 bin 508 adet 120 mm tank mühimmatı parçasının taşınacağını ve bu nedenle ihale açtığı belirtti.

Söz konusu yazıda İsrail Military İndustries (I.M.I) fabrikasından teslim edilecek mühimmatın sevke hazır olduğu, İsrail Haifa limanından İstanbul’a taşınacağı ve yükün tehlikesiz olduğu belirtilerek taşıma ile ilgili şartlar yazıldı.

MÜŞTEŞAR “GEÇMİŞTEN KALAN KÜÇÜK PARÇALAR” OLARAK AÇIKLAMIŞTI

Mavi Marmara olayından sonra İsrail’den silah alım anlaşmalarını askıya alındığı açıklanmış ve Milli Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar Nisan 2011’de basına verdiği demeçte, “Artık İsrail’den silah almıyoruz. Bugünden sonra yeni anlaşmalar yapmıyoruz. Geçmişten kalan küçük parçalara dönük alımlar var sadece. Modernizasyonla ilgili şeyler. İsrail’e silah konusunda da ‘one-minute’ dedik. Aramızda sorun olduğu da doğru. Bağlantı kurmak istiyorlar. Ancak başka ülkelerle bağlantılarımız genişledi. Birçok ülke ile çalışmamız var ama İsrail ile yok” şeklinde konuşmuştu.

2008’DE TİCARET HACMİ 2.6 MİLYAR DOLARDI
Türkiye, envanterindeki 170 adet Amerikan M60 A1 tanklarının yenilenmesini öngören yaklaşık 1 milyar dolarlık tank anlaşmasını da 2002 yılında, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının gerçekleştiği dönemde, bu ülke ile imzalamıştı. 2008 verilerinde Türkiye ve İsrail arasındaki ‘ticaret hacmi’ yaklaşık 2.6 milyar dolardı.

İSRAİL SAVUNMA SANAYİ SİLAH SATIŞINDA SÜPER LİG’DE

Temmuz 2013’de basına yansıyan haberlerde İsrail Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını sürdüren SIBAT (İsrail Savunma Bakanlığı Yabancı Savunma Yardım ve İhracat Dairesi), İsrail savunma sanayi 2012 ihracatının 7.4 milyar dolar olarak gerçekleştiği açıklanmıştı.

Ülkenin dünyanın sekizinci silah ihracatçısı ülkesi haline gelerek bu sektörde “süper lig”de yer aldığı belirtilirken SIBAT Başkanı General Şimaya Avieli, İsrail savunma sanayinin 2012 yılında ağırlıklı olarak Asya-Pasifik ülkeleriyle Azerbaycan gibi yeni ve güçlü alıcılar sayesinde krizi aştığını İsrail’in son dönemde, özellikle Türkiye, Vietnam, Malezya, Endonezya’daki büyük savunma sanayi ihalelerini almak için yoğun çaba gösterdiğini açıklamıştı. General Avieli’nin Temmuz 2013’te Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye yapılan silah ihracatı hiçbir zaman durmadığı gibi, İsrail devletinin çıkarları korunarak devam etmektedir. Geçmiş yıllardaki ilişkilerin aynen devam etmediği doğrudur. Ancak rakamlara bakılırsa Türkiye’ye yapılan silah ihracatı hiç bir zaman sıfır olmamıştır” şeklinde konuşmuştu.

http://haber.gazetevatan.com/israili-haki-cikaran-ihale/567344/1/gundem (http://haber.gazetevatan.com/israili-haki-cikaran-ihale/567344/1/gundem)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 17 Mayıs 2016, 13:42:07
Kilis'te tank patladı!

Tarih: 17-05-2016 11:06:41+ -
Kilis'te sınır bölgesinde konuşlu bir tankta yangın çıktı. Mühimmat deposu alev alan tank infilak etti. Olayda ölen yada yaralanan olmadı.

(http://www.olay.com.tr/images/2016/05/17/71958_kilis-te-tank-patladi.jpg)

Kilis'te sınır bölgesinde konuşlu bir tank, mühimmat deposunun alev alması nedeniyle  infilak etti.

Bölgedeki askeri kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, Kilis'te Suriye rejimine muhalif grupların bulunduğu  bölgenin karşısında konuşlu bulunan Türkiye'ye ait M60 tankında hareket halindeyken yangın çıktı.

Motor arızası nedeniyle meydana gelen yangına yapılan müdahale sonuçsuz kaldı.

Alevlerin tankın mühimmat deposuna sıçraması sonucu, tankta patlama meydana geldi.

Olayda tank hasar alırken ölen ya da yaralanan olmadı.

http://www.olay.com.tr/kilis-te-tank-patladi/71958/ (http://www.olay.com.tr/kilis-te-tank-patladi/71958/)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: fırtına06 - 22 Ocak 2018, 19:44:15
Tank Modernizasyonu

Spiegel: Berlin Türk tanklarının modernizasyonunu onaylayacak

Der Spiegel dergisi Alman hükümetinin Türkiye'deki Leopard tanklarının modernizasyonu için savunma sanayii şirketi Rheinmetall'e onay vereceğini öne sürdü.

(http://www.dw.com/image/39957652_303.jpg)

Haftalık Der Spiegel dergisi Alman Federal Hükümeti'nin savunma sanayii şirketi Rheinmetall'e Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait Leopard tanklarının modernizasyonu için onay vereceğini iddia etti. Derginin bu haftaki sayısındaki haberde, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Türk mevkîdaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile iki hafta önce Goslar'da yaptığı görüşmenin ardından konuyla ilgili talimat verdiği belirtildi. Buna göre, Gabriel'in silah ihracaatına ilişkin olarak müsteşarlar düzeyinde yapılacak ilk toplantıda Leopard tanklarının modernizasyonu konusunun gündeme alınması ve incelenmesi talimatı verdiği ifade edildi. Haberde, Türkiye'nin Leopard tanklarının modernizasyonu için ilk kez geçen yıl mart ayında talepte bulunduğu kaydedildi.

Ancak Almanya Dışişleri Bakanlığı, Der Spiegel'deki habere ilişkin henüz açıklama yapmadı.

Rheinmetall ile projelere onay verilmemişti

Ankara ile Berlin arasında yaşanan gerilim nedeniyle son aylarda Almanya'dan Türkiye'ye yapılan silah ihracaatı askıya alınmıştı. Rheinmetall CEO'su Armin Papperger, ekim ayının sonunda yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait Leopard tanklarının modernizasyonu ve iki ülkenin birlikte savaş uçakları için mühimmat üretme planları gibi birçok projenin beklemede olduğunu ve hükümetlerden onay alamadığını belirtmişti.

Yumuşama sinyalleri

Ancak son dönemde iki ülke arasında yumuşama sinyalleri gelmişti. Türkiye'de tutuklu bazı Alman vatandaşlarının tahliye edilmesi Berlin memnuniyetle karşılanmıştı. Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel ise hâlâ tutuklu bulunuyor.

Bunun yanı sıra Gabriel'in Çavuşoğlu ile Goslar'da yaptığı görüşmede iki bakan Ankara ile Berlin arasındaki sorunların çözümü konusunda olumlu mesajlar vermişti.

Gabriel, ortak basın toplantısında Türkiye silah ihracaatına ilişkin bir soruyu yanıtlamış ve silah ihracaatına onayın tutuklu gazeteci Deniz Yücel ile bağlantısı olmadığını vurgulamıştı. "Deniz Yücel vakasını savunma konularıyla hiçbir şekilde birbirine karıştırmadım" diyen Gabriel, "Türk askeri örneğin Suriye'de IŞİD'e karşı mücadele veriyor. Orada IŞİD'in yerleştirdiği mayınlar nedeniyle yaşamını yitiren askerler var. Şimdi biz Alman savunma sanayisi olarak ülkemizde bu gibi mayınlara karşı koruyucu teçhizata sahipsek bunları ihraç etmeyecek miyiz?" şeklinde konuşmuştu.

http://www.dw.com/tr/spiegel-berlin-t%C3%BCrk-tanklar%C4%B1n%C4%B1n-modernizasyonunu-onaylayacak/a-42234467 (http://www.dw.com/tr/spiegel-berlin-t%C3%BCrk-tanklar%C4%B1n%C4%B1n-modernizasyonunu-onaylayacak/a-42234467)

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: xxx - 25 Ocak 2018, 15:52:43
Almanlar  tankların modernizasyon projesinin askıya almışlar deniliyor...

Almanlardan da bu beklenirdi zaten gelecek hepinize sıra gelecek herkese söylenecek bir çift sözümüz var amma zamanı var ...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 25 Ocak 2018, 16:49:37
Alman basınının Leopard iddiasına Bakan'dan yanıt geldi

Hürriyet Haber25.01.2018 - 15:31 | Son Güncelleme: 25.01.2018 - 16:14
Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisi, Türkiye'nin Afrin operasyonu nedeniyle Alman hükümetinin TSK'nın elindeki Leopard tanklarının modernizasyonu projesini dondurduğunu iddia etti. Bakan Çavuşoğlu, 'Leopard tanklarıyla ilgili bir komisyon toplanacaktı. Bu komisyon toplantısı ertelendi. Askıya alma ya da iptal diye bir şey yok' diye konuştu.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/590x332/5a69d6df7af50731d4256f17.jpg)

Der Spiegel, askeri ekipmanların gönderilmesine ilişkin kararın Almanya'daki yeni hükümet tarafından alınacağını savundu. Habere göre, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, askeri ekipman göndermeyeceklerinin açık olduğunu ifade etti.

Bu iddianın ardından Bakan Çavuşoğlu, "Leopard tanklarıyla ilgili bir komisyon toplanacaktı. Bu komisyon toplantısı ertelendi. Askıya alma ya da iptal diye bir şey yok" diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/alman-basinindan-leopard-tanki-iddiasi-40721589 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/alman-basinindan-leopard-tanki-iddiasi-40721589)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan - 25 Ocak 2018, 16:51:54
Geçecek bu günler şunun şurasında taş çatlasın 10 yılı var ondan sonra isteyen istediği silaha araca gerece sensöre istediği ambargoyu yapsın
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BlackHawk89 - 25 Ocak 2018, 17:56:18
Aselsandamı modernizasyon yapamaz?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan - 25 Ocak 2018, 18:21:21
Bu Alman tanklarını törenle denize atacaksın balıklara doğal resif yapacaksın Almanlarda kurtulsun bizde kurtulalım.
Fırat kalkanında gördük M60 dan pek bir farkları da yok yani gelen vurdu giden vurdu
Sabra lar on kat daha iyi.

Şu Roketsan ın uğraştığı neyse Sabra ya benziyor yapsınlar bize yeter.
(https://i.pinimg.com/736x/9c/18/55/9c1855f656de539623014b4a5c08fcb7.jpg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Nutuk - 25 Ocak 2018, 18:34:08
Bu Alman tanklarını törenle denize atacaksın balıklara doğal resif yapacaksın Almanlarda kurtulsun bizde kurtulalım.

Allah Allah? Sen Almana kizip Mercedesini denize atanlardan misin? Denize atmak cozum degil, bir daha almamak cozum!
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: chngr - 25 Ocak 2018, 19:26:28
Afrin harekatı başlayınca Leopard tankları çok gündem oldu Almanya'da,  o yüzden şimdi böyle konuşmak zorunda kalmış olabilirler...

O yüzden bu operasyon bitsin herşey yatışsın sakin sakin işimizi görürüz...Kaldı ki modernizasyon için Almanya'ya ne kadar mecbur olabiliriz ki. 
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: İstiklalFM - 25 Ocak 2018, 22:28:46
Bu Alman tanklarını törenle denize atacaksın balıklara doğal resif yapacaksın Almanlarda kurtulsun bizde kurtulalım.
Fırat kalkanında gördük M60 dan pek bir farkları da yok yani gelen vurdu giden vurdu
Sabra lar on kat daha iyi.

Şu Roketsan ın uğraştığı neyse Sabra ya benziyor yapsınlar bize yeter.

M60'tan farkı olmadığını nerden çıkardınız merak ediyorum? FK'da kule yanından ATGM yiyen Leopard 2A4'ten şehidimiz olmadı yaralı ile atlattık. Leopard 2A4'ten hiç şehit vermedik. Tamam Almana kızın ama haksızlıkta yapmayın.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 25 Ocak 2018, 22:36:56
Fırat Kalkanı oprasyonunda kulesi uçmuştu hatırlatırım...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: İstiklalFM - 25 Ocak 2018, 23:04:40
Fırat Kalkanı oprasyonunda kulesi uçamuştu hatırlatırım...
Onlar DEAŞ terör örgütü tarafından ele geçirilen tankların EYP ile patlatılması hadisesiydi.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 26 Ocak 2018, 00:24:51
Almanya Dışişleri Bakanlığı: “Türkiye'nin güvenlik çıkarları da hesaba katılmalı”

İHA
25.01.2018 - 23:17 | Son Güncelleme: 25.01.2018 - 23:57
Almanya Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin “Zeytin Dalı Operasyonu” ile ilgili, “Türkiye’nin güvenlik çıkarları da hesaba katılmalı” açıklamasını yaptı. Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de, Türkiye'ye satılan tankların modernizasyonu konusundaki tartışmalar ve Alman medyasına yansıyan haberler konusunda, yeni hükümet kurulana kadar bu gibi kritik konularda karar alınmayacağını söyledi.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/590x332/5a6a3bfa7152d824c0225cab.jpg)

Türkiye'nin Afrin’deti “Zeytin Dalı Harekatı” ile ilgili Almanya Dışişleri Bakanlığı açıklama yayınladı. Alman Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Afrin Harekatı kapsamında Türkiye'yle silah ihracatını ele alan açıklamada, Almanya'nın “Son derece endişeli” olduğuna vurgu yapılarak, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in, NATO Genel Sekreteri'nden Suriye ve ülkenin kuzeyindeki durumun NATO bünyesinde de görüşülmesini rica ettiği belirtildi.

Gabriel, Fransa ile birlikte birinci önceliklerinin çatışmanın tırmanmasını önlemek ve sivil halkın korunması olarak belirtirken, Türkiye'nin de güvenlik çıkarlarının hesaba katılması gerektiğinin altını çizdi.

TANK KARARI BEKLEMEYE ALINDI
Alman Leopard 2 tanklarının Zeytin Dalı Harekatı'nda kullanılması nedeniyle yaşanan tartışmalarla ilgili olarak Alman hükümetinden de bir açıklama geldi.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, yeni hükümet kurulana kadar, Türkiye'ye satılan tankların modernizasyonu gibi kritik konularda karar alınmayacağını açıkladı.

Alman medyası ise bu açıklamayı Gabriel ve Merkel'in tartışmaları yatıştırma girişimi olarak değerlendirildi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/almanya-disisleri-bakanligi-turkiyenin-guvenlik-cikarlari-da-hesaba-katilmali-40721978 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/almanya-disisleri-bakanligi-turkiyenin-guvenlik-cikarlari-da-hesaba-katilmali-40721978)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 13 Şubat 2018, 10:25:26
Alman basınından flaş iddia! "Anlaşmaya varıldı"

Hürriyet Haber13.02.2018 - 09:43 | Son Güncelleme: 13.02.2018 - 10:05
Alman Bayerischer Rundfunk haber sitesi, Alman savunma şirketi Rheinmetall ile Türk firma arasında tank modernizasyonunun sağlanması için anlaşma yapıldığını iddia etti.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/590x332/5a8286e80f2544021863bf4a.jpg)

Alman basının iddiasına göre, BMC firmasından Türk yetkililer 9 Ocak'ta Düsseldorf'a giderek tank modernizasyonu konusunda Rheinmetall ile anlaşmaya vardı.

Bayerischer Rundfunk, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel arasında gerçekleşen görüşme 4 gün sonra iki firmanın bir araya geldiğini yazdı.

Habere göre, iki firma arasındaki anlaşma, Alman Leopard 2 tankının savunma sistemlerini güçlendirmek üzerine. İki firmanın Türk tanklarının modernizasyonu konusunda ortak çalışma yürüteceği ifade edildi.

Alman hükümeti daha önce Türkiye ile Almanya arasındaki söz konusu anlaşmayı yeni hükümet kurulana kadar askıya aldığını açıklamıştı. Almanya'da uzun süren koalisyon görüşmeleri sonrasında Almanya Başkanı Angela Merkel'in Hıristiyan Demokratlar Partisi (CDU) ve Almanya Sosyal Demokratlar Partisi (SPD) arasında anlaşmaya varılmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/alman-basinindan-flas-iddia-turkiye-ve-almanya-anlasti-40740106 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/alman-basinindan-flas-iddia-turkiye-ve-almanya-anlasti-40740106)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Nutuk - 13 Şubat 2018, 10:57:33
Bence rezillik! Aselsan'in Leopard NG modernizasyonunu kenara atip BMC ve Rheinmettal'a bel baglamanin aciklamasi nedir merak ediyorum
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: UYVAR - 13 Şubat 2018, 11:18:59
Bence rezillik! Aselsan'in Leopard NG modernizasyonunu kenara atip BMC ve Rheinmettal'a bel baglamanin aciklamasi nedir merak ediyorum

Aselsan Ng ne kadar yerliydi acaba? Deisenroth'dan almayacak mıydı parçaları?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Nutuk - 13 Şubat 2018, 12:23:47
Deisenroth'tan prototip icin ek (addon armor) zirh kaliplari yaptirildi. O zirhlar bugun artik Roketsan tarafindan yapilabilir.

Hazir dizayn var, Aselsan yapmis, icabinda gunun gereklilikleri icin guncellemeler yapilabilirdi ama hayir Almana got baglamak varken niye yapilsin?

Soyle adam akilli bir aciklama yapilmiyor, su veya bu gerekcelerden oturu x firmasini sectik denilmiyor fazlasi ile yandas firma kayirma resmi cikiyor (ama dogru ama yanlis goruntu bu!)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: UYVAR - 13 Şubat 2018, 12:25:36
Roketsan'ın M60 modernizasyonunu gördük. Ciddi kabiliyet eksiklikleri var.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: spear - 13 Şubat 2018, 12:58:33
İş birliği neleri kapsıyor bilen varmı?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Tuco - 13 Şubat 2018, 14:30:58
Haberin kaynağı sanırım bu.Almanca bilen bir kişi çevirisini yapabilir mi?

Rheinmetall treibt Türkei-Deal voran

Rheinmetall bringt trotz ausstehender Genehmigung die Aufrüstung türkischer "Leopard 2"-Panzer auf den Weg: Laut BR und "Stern" soll es bereits einen Deal mit der türkischen Firma BMC geben.

Als die türkische Armee Ende Januar "Leopard 2"-Panzer gegen die Kurdenmiliz YPG einsetzte, war die Empörung groß: Panzer aus deutscher Produktion in einem völkerrechtswidrigen Krieg. Panzer, für die Außenminister Sigmar Gabriel bei einem Treffen mit seinem türkischen Amtskollegen in Aussicht gestellt hatte, die Bundesregierung werde eine Nachrüstung genehmigen.

Diese sieht vor, dass Rheinmetall den "Leopard 2" mit einer besseren Panzerung gegen Raketenbeschuss und Sprengfallen ausstattet. Doch nach Beginn der türkischen Offensive ruderte der Außenminister zurück. "Mit der Beratung von kritischen Vorhaben" werde man bis zur Bildung einer neuen Regierung warten.

Vereinbarung drei Tage nach Außenminister-Treffen
Jetzt aber stellt sich heraus: Bereits am 9. Januar, drei Tage nach dem Treffen der beiden Außenminister, reiste offenbar eine Delegation des türkischen Unternehmens BMC nach Düsseldorf und unterzeichnete bei Rheinmetall eine Vereinbarung über die Nachrüstung. Das haben das ARD-Politikmagazin report München und der "Stern" aus Firmenquellen erfahren. Offenbar ging man bei Rheinmetall bereits davon aus, dass die Genehmigung kommt.

Der Grünen-Wirtschaftsexperte Dieter Janecek bezeichnet den Vorgang als "skandalös". Einerseits erzähle die Bundesregierung, man trete für die Menschenrechte und die Befreiung des inhaftierten "Welt"-Korrespondenten Deniz Yücel ein, andererseits sei man "mittendrin in diesem Geschäft", kritisierte der Bundestagsabgeordnete. Janecek befürchtet, dass die Genehmigung erteilt wird, sobald der öffentliche Druck nachlasse und sich "ein Zeitfenster" auftue.

Rheinmetall plant Joint-Venture mit der Türkei
Rheinmetalls Türkei-Pläne gehen aber noch viel weiter: Präsident Erdogan möchte bald vor Ort Panzer bauen lassen. Rheinmetall will mit dabei sein und hat in der Türkei ein Tochterunternehmen gegründet. Es heißt RBSS und hat seinen Sitz in Ankara - ein Joint-Venture unter anderem mit dem türkischen Konzern BMC, das einem Erdogan-Vertrauten gehört. Interne Rheinmetall-Mails, die report München und dem "Stern" vorliegen, zeigen: BMC soll dem deutschen Konzern als Türöffner dienen.

BMC solle "endlich mal beweisen", dass es "Einfluss auf Bedarfsentscheidungen und Beschaffungsprogramme" in der Türkei habe, schreibt ein Rheinmetall-Mitarbeiter. Ein anderer Manager fordert: "Wir brauchen jetzt unbedingt das TOP Meeting mit Erdogan." Man solle ein solches Treffen "mit Nachdruck" über BMC einfordern. Wenig später empfing der türkische Präsident tatsächlich mehrere Rheinmetall-Manager.

Keine offizielle Bestätigung
Rheinmetall und BMC ließen Anfragen von report München und "Stern" unbeantwortet. Das Bundesaußenministerium teilte mit, zu Einzelfallanfragen bei Rüstungsexporten erteile man aus rechtlichen Gründen keine Auskunft.

https://www.tagesschau.de/inland/tuerkei-ruestungsexporte-103.html (https://www.tagesschau.de/inland/tuerkei-ruestungsexporte-103.html)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Canik - 13 Şubat 2018, 15:09:19
Roketsan'ın M60 modernizasyonunu gördük. Ciddi kabiliyet eksiklikleri var.
Eksiklikler nedir paylaşabilir mısınız ?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: UYVAR - 13 Şubat 2018, 15:29:11
En başta tasarım. M60T modernizasyonundan ciddi farklılıkları var. Ki M60T başika'da kendini kanıtladı.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Nutuk - 13 Şubat 2018, 15:57:44
Daha Alman hukumeti onay bile vermemis, olaylar durulunca verecekmis (olaylar derken, yeni hukumet kurulduktan sonra)

Yani hicbir garanti yokken BMC'ye kaymis bu modernizasyon.

Ben Turkiyeye yararindan cok bunu Rheinmetalli'i bir lobi olarak kullanma tarzi olarak algiliyorum, ki boyleyse durum vahim. Kendi savunma sanayimiz lobi olsun diye peskes cekilme durumu olur. Benim icime hic sinmedi bu antlasma.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: TR-Militarist - 13 Şubat 2018, 16:34:15
Leopard'lar iyi tanklardır hiç de fena sayılmazlar cephane bölümü koruması sağlam ve herhangi cephane yangınını ve patlamasını dışarı püskürterek içerdeki personele en az düzeyde zarar getirmek için tasarlanmış kanal sistemi ve kapakları vardır.Burda tankların atılmasından bahseden arkadaş duygusal şekilde abartmış.Artık herkesin anlaması gerek normal çıplak çelik karışımıyla elde edilen kompozit zırhlar çağdaş atgmler ile tek başına mücadele edemez.1980'lerde üretilen Leopard 2a4 tabiki de çıplak zırhla yetersiz kalacaktır.Aselsan leopard 2a4 ler için roketsan ile ortak bir NG (Next Generation) yenileme programı hazırlamıştı.1 yada 2 tanka deneme gösterim amaçlı uygulandı ama sonra askeri siyasi sorumlusu kimse yenilemenin askerlerimizin hayatını kurtardığının ve yenileme parası uğruna tankı çöp ederek daha çok ekonomik zarara uğradığımızın farkına varamayan kişiler yüzünden gerekli kaynak ayrılmadı ve proje rafa kaldırıldı.Tankta şu geliştirmeler yapılmıştı.

Bildiği kadarıyla yazıyorum eksikler olabilir bilip tamamlayacak olan varsa bilgilendirsin lütfen!

1) Kule dönüşü dahil elektronik, elektro mekanik, elektro optik sistemler yenilenecekti.Bu sayede kule dönüş hızı ve hassasiyeti artarak hedefi ilk seferde vurma oranı artmıştı.Top nişanı tank hareket halindeyken hedefe kitili kalarak hareketli hedef vurma kabiliyeti de artırıldı.Yeni arayüz ile tüm sistemler birbiriyle bağlantılı.

2) Gece görüşü, ısı kamerası takılıp yeni  komuta kontrol sistemi (Volkan atış kontrol sistemi) uygulanacaktı.Bu sistemler eskisine göre 3/1 ve 2/1 daha az yer kaplıyor.Periskoplar panoramik şekilde geniş görüş açısına sahip ve sayısı komutan ve nişancı için ayrı olacak biçimde 1 den 2 ye çıkarıldı.

3) Radar ve lazer ikaz sistemi, laser mesafe ölçer, laser hedef işaretleyici takılıp ve yeni kom. kont. sis. sayesinde  yine laser ikaz sistemi ile anında otomatik sis havanları ateşlenecekti.

4) Aselsanın ürettiği 12.7x99mm  M2 içeren uzaktan kumandalı silah sistemi takılacaktı.Yeni yazılım sayesinde kule kendiliğinden lazer tehtidinin algılandığı yöne dönme niteliğine sahip.Komutan silahı hem kendi kontrol ekranından hem de kendi periskop görüşünden kullanabiliyor.

5) Tanka ek zırh olarak PTZ (Patlayıcı Tepkimeli Zırh İng: ERA) ve kafes zırh takılacaktı.

6) EYP'lere karşı ek koruma zırh plakaları tankın ön ve alt bölgelerine yerleştirilecekti.

(http://www.millisavunma.com/wp-content/uploads/2017/08/aselsan_leopard_2_ng1.jpg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BlackHawk89 - 13 Şubat 2018, 17:42:51
Ben yinede söyleyeyim. Aselsan’ın 2NG modernizasyonuna benzemez ise kesinlikle berbat olur bence. Alman adam tekrar tekrar para kazanmak için kaliteli zırh vermez.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: sephiroturk - 13 Şubat 2018, 19:10:27
kaç tank modernize edilecek belirli bir sayı var mı ?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: chngr - 13 Şubat 2018, 19:44:37
Hani %100 yerliydi...hani savunma sanayinde uçuyorduk.

Bizi gıskanan Almanların kıçından ayrılmıyoruz yine tank modernizasyonu, ''milli'' tankımızı yapmak içinde ortak olmaları için  yoğun görüşmeler mesailer harcıyoruz.

Şuan asıl önemli olan konu acil aktif koruma sistemi bence, leopard modernizasyonu uzun vadede tamamen yerli olarak yapabiliriz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 13 Şubat 2018, 22:04:09
http://www.defenceturk.com/index.php?topic=6683.msg77060;topicseen#msg77060 (http://www.defenceturk.com/index.php?topic=6683.msg77060;topicseen#msg77060)

Modernize edilen M60T Fırat tankları operasyonda...

([url]https://i.hizliresim.com/W7QGQ8.jpg[/url])

([url]https://i.hizliresim.com/RnPOPR.jpg[/url])

Klima+Lazer İkaz+360 derece durumsal farkındalık+Sarp uzaktan kumandalı silah istasyonu
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 13 Şubat 2018, 22:41:31
Şöyle bir şey olabilir mi ?  Nasıl olsa Altaylar üretilecek diye bakanlık leo 2a4 modernizesine fazla kaynak ayırmak istemiyor olabilir mi ?

Next Generation gibi kapsamlı birşey yerine tankın sadece zırh ve savunma eksikliğini karşılamak için modüler kompozit zırh + reaktif zırh + aks paketi düşünülmüş olabilirmi ?

Roketsanda bu konuda henüz yeterli ve hazır değilse ve bunlar her halükarda almanyadan karşılanacaksa bu ithalatı bmc ye yaptırıp onları montajcı yaptırmak istenmiş olabilir.

Eğer Altay projesindede otokar kazanırsaki devlet son tekliflerini beklemek için karar vermedi . Bence bayağıda otokarı yıldırdılar fiyat konusunda orta bir noktada buluşacaklardır.

Taşların yerine oturmasının tek yolu bu
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BlackHawk89 - 13 Şubat 2018, 22:53:03
Şöyle bir şey olabilir mi ?  Nasıl olsa Altaylar üretilecek diye bakanlık leo 2a4 modernizesine fazla kaynak ayırmak istemiyor olabilir mi ?

Next Generation gibi kapsamlı birşey yerine tankın sadece zırh ve savunma eksikliğini karşılamak için modüler kompozit zırh + reaktif zırh + aks paketi düşünülmüş olabilirmi ?

Roketsanda bu konuda henüz yeterli ve hazır değilse ve bunlar her halükarda almanyadan karşılanacaksa bu ithalatı bmc ye yaptırıp onları montajcı yaptırmak istenmiş olabilir.

Eğer Altay projesindede otokar kazanırsaki devlet son tekliflerini beklemek için karar vermedi . Bence bayağıda otokarı yıldırdılar fiyat konusunda orta bir noktada buluşacaklardır.

Taşların yerine oturmasının tek yolu bu

Altay'dan 250+250 üretilmesi sıkıntı hocam. Hani şöyle 1000-1500 tane üretilecektir (Yeni tasarımla), o zaman laf etmem ben. Ama leolara kesinlikle NG gibi Revalation gibi modernizasyon yapılmalı. İki üç geliştirme bişey değil.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: TR-Militarist - 13 Şubat 2018, 23:15:40
Şöyle bir şey olabilir mi ?  Nasıl olsa Altaylar üretilecek diye bakanlık leo 2a4 modernizesine fazla kaynak ayırmak istemiyor olabilir mi ?

Next Generation gibi kapsamlı birşey yerine tankın sadece zırh ve savunma eksikliğini karşılamak için modüler kompozit zırh + reaktif zırh + aks paketi düşünülmüş olabilirmi ?

Roketsanda bu konuda henüz yeterli ve hazır değilse ve bunlar her halükarda almanyadan karşılanacaksa bu ithalatı bmc ye yaptırıp onları montajcı yaptırmak istenmiş olabilir.

Eğer Altay projesindede otokar kazanırsaki devlet son tekliflerini beklemek için karar vermedi . Bence bayağıda otokarı yıldırdılar fiyat konusunda orta bir noktada buluşacaklardır.

Taşların yerine oturmasının tek yolu bu

Zaten Altay üretilecek diye bu projeyi başlatmadılar ve bence bu büyük hata sonuçta bu tanklar çöpe atılmayacak yenileme sonrası gayet çağdaş yeni yeni bir tank halini alacak Altaylar şimdi üretiliyor diye bunları modernize etmemek düşünülmemeli Altay üretimi için Sakarya'da BMC üretim hattı kuruyor devlet bmc ye ürettirecek büyük olasılıkla motor konusu ne oldu bilmiyorum
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Raptor44 - 14 Şubat 2018, 00:47:07
kesinlikle tank modernizasyonu NG veya leo 2a6-7 seviyesinde olmalı altaylar girse bile bu tanklar kullanılıcak bu arada yukarda bir arkadaş 1000-1500 demiş ben onu 2500-3000 civarı olmalı diyorum büyük bir savaşın gelicek bunun sesleri duyuluyor her alanda hazır olmalıyız
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BlackHawk89 - 14 Şubat 2018, 01:45:37
kesinlikle tank modernizasyonu NG veya leo 2a6-7 seviyesinde olmalı altaylar girse bile bu tanklar kullanılıcak bu arada yukarda bir arkadaş 1000-1500 demiş ben onu 2500-3000 civarı olmalı diyorum büyük bir savaşın gelicek bunun sesleri duyuluyor her alanda hazır olmalıyız

Benim gönlümdende modern tank olarak,
340 Leopard 2NG,Revalation,vs
1200 Altay AMT
250 Altay AHT
500 Altay 2#
170 Sabra M60

# (Otomatik silüeti düşük kule, 150-200 mm top sistemi, Hafifletilmiş fakat grafenle güçlendirilmiş 50-55 ton ağırlık, 2000+ beygir, AKS)

...olmasını isterim. Elimizde geri kalan tüm hurdalar operasyonal dışı bırakılıp 2200-2700 arası modern ve kullanışlı tankımız olmalı.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: spear - 14 Şubat 2018, 09:56:25
M60 T lere uygulanan pasif koruma sistemi kendisine gelen lazeri algılıyor , tamam bu anlaşıldı da yanında bulunan ve koruma sistemi olmayan  hedefe dik gelen ,kensisinden teğet geçen lazeri algılıyabiliyormu acaba ?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: fırtına06 - 24 Şubat 2018, 21:53:43
Berlin yönetiminden yeşil ışık yaktığı 31 anlaşmanın Leopard tanklarının modernizasyonunu kapsayıp kapsamadığı resmi olarak açıklanmadı.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2018/08/0fX4Z_1519465622_9399.jpg)

Reuters'ın haberine göre Alman hükümeti 18 Aralık 2017 ile 24 Ocak 2018 tarihleri arasında Türkiye'ye yönelik silah ihracatına ilişkin 31 anlaşmaya onay verdi. Haber, meclise sunulan soru önergesine verilen cevaba dayandırıldı.

Alman Ticaret ve Enerji Bakanlığı tarafından verilen cevapta silahların tür ve modellerine ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken sadece silahlara ilişkin kodlar kullanıldı. Söz konusu onayın Türkiye'nin talep ettiği ancak Alman hükümeti tarafından askıya alınan Leopard tanklarının modernizasyonunu kapsayıp kapsamadığı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Ocak ayında, mevcut hükümetin Türkiye'ye satılan tankların modernizasyonu konusunda kararı yeni hükümet kurulana kadar beklemeye aldığını açıklamıştı.

http://www.haber7.com/guncel/haber/2558669-almanyadan-surpriz-turkiye-hamlesi (http://www.haber7.com/guncel/haber/2558669-almanyadan-surpriz-turkiye-hamlesi)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Muzoo77 - 24 Şubat 2018, 22:28:59
Mültecilerin gücü yada Merkel bacımız Berlin evimiz oldu...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Alparslan - 22 Mart 2018, 09:03:49
M60A3T1-M60TTS Modernizasyonu!
Ordunun elinde iş gören tank sayısının az olması sebebiyle Tsk, tank envanterini en verimli şekilde kullanmaya gayret göstermektedir. M60A3 tankları da ön cephede olmasa da bölgede görev aldıklarından ve ATGM tehdidine maruz kaldığından modernize edilmektedir.

Bu fotoğraflarda bulunan tank Afrin’de görevde bulunan, M60a3’lerin bağlı olduğu taburun geri destek birliğidir. Mühendisler bu M60a3 üzerinde çalışmakta ve modernizasyonu uygulamaktadır. Bu deneysel tank üzerinde modernizasyon tamamlandıktan sonra kaç adet M60A3 tankına uygulanacağı hakkında bilgi yok ancak Afrin’de bulunan kaynaklarımıza göre şuanda bölgede bulunan bazı M60A3 tanklarına uygulanmaktadır.
(http://www.trsavunmasanayi.net/wp-content/uploads/2018/03/DY0zLTAWkAAugCj-3.jpg)
Fotoğraflarda M60A3 tankına uygulanan modernizenin geçen yıl medyaya düşen fotoğraflarda görülen zırh paketinden daha detaylı olduğu, araçlara farklı sistemlerin eklendiği göze çarpmakta.

ASELSAN TLUS (Lazer uyarı sistemi)  (1 numara)
ASELSAN YAMGOZ (Yakın mesafe gözetleme sistemi) (2 numara)
ASELSAN ADIS (Sürücü görüş sistemi) (3 numara)
Taret halkasını doğrudan saldırılara karşı korumak için zırh plakaları (4 numara)
Ek zırh plakaları (zırh hakkında detaylı bilgi yoktur ancak birazdan inceleme yapacağız)
(http://www.trsavunmasanayi.net/wp-content/uploads/2018/03/DY0zKgVWsAAspXp-2.jpg)
2. Fotoğrafta ise tankın arkası ve taretin sağ-arka bölümü görünüyor, bu çerçeveden önceki fotoğrafa ek olarak;

ASELSAN Sarp UKSS (12.7mm)
Taret arkasına kafes zırh
Megafon (alarm sireni ve anons için)
(http://www.trsavunmasanayi.net/wp-content/uploads/2018/03/DY0zL6xXUAA0Lfj-1.jpg)
Taretin üst-ön bölümünü gösteren bu fotoğrafta;

Yaklaşık 2 cm kalınlığında zırh plakası(içerik bilinmiyor) (1 numara)
Ek plakalar ana taret ile boşluklu şekilde yerleştirilmiş, en dar alan muhtemelen 10-13 cm-En geniş olan alanda boşluk tahminen 30-35 cm (2 numara)
ERA olduğu tamin edilen kapsül (Boşluklu kapsül olma ihtimali var) (3 numara)
Yeniden tasarlanmış komutan kupolası (Makineli tüfek sökülmüş ve kısaltılmış kupola) (4 numara)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Alparslan - 22 Mart 2018, 11:59:55
Allah Allah forumda kimsenin ilgisini çekmiyor mu bu konu bas bas bağırdık m60 ları adam edin diye ...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 22 Mart 2018, 12:18:20
Allah Allah forumda kimsenin ilgisini çekmiyor mu bu konu bas bas bağırdık m60 ları adam edin diye ...

Çekmez mi hiç! O kadar bağırdık ki duyulmuş sesimiz demek. :) Önümüzdeki yıllar boyunca Fırat Kalkanı ve Zeytindalı  benzeri operasyonlar bizleri beklediğine ve Altay tankının da bu süre içerisinde birliklerde yeterli seviyede bulunmayacağı göz önüne alınırsa, en azında motoru olan, hareket edebilen eldeki zırhlı araçların bu şekilde bir modernizasyonla kullanım ömürlerini güncel tehditlere göre uzatmak yapabileceğimiz en mantıklı iş! Biraz uzun bir cümle oldu ama olsun!  ::)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Barbatos - 22 Mart 2018, 13:29:12
(http://www.trsavunmasanayi.net/wp-content/uploads/2018/03/DY0zLTAWkAAugCj-3.jpg)
Taretin gövde ile birleştiği bölge sizcede biraz açıkta kalmamış mı?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Alparslan - 22 Mart 2018, 13:52:08
Şöyle bir bakınca acemice görünüyor açıkta kalan yerler var birde hoparlör yerleştirmişler ama zırhın içinde oradan mühimmat girebilir neden dışarı koymamışlar ki
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: metin62 - 22 Mart 2018, 16:21:18
Alparslana katılıyorum modifikasyon gercekten görsel olarak kötü görünüyor işlevsel olarak da eleştiriyi uzmanlara birakıyorum.

Taret etekleri epeyi acık kalmış, bazı yerlerde ise ek zırh hiç konmamış  tamamı ile boşta, paylasılmıs olan fotoda  bazı zırh plakalarının vida yerlerinde sanki catlaklık görebiliyorum. Biraz daha özenti ile daha iyisini yapabileceğimiz kanısındayım .
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: spear - 22 Mart 2018, 16:27:31
Geniş açıdan çekilmiş hiç foto yokmu?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Alparslan - 22 Mart 2018, 16:42:46
''asıl zırhla ilk çarpışma zırhı arasındaki boşluk yapılan çalışmalarla aslında dolu zırhlardan daha faydalı olduğu bulunmuş.katman katman farklı malzemeler ve aralarındaki boşlukların ve bu boşlukların açık havaya bakan kısımlarının çarpma ve patlama şiddetini ilk zırhtan dışarıya doğru yayılarak etkisinin azalmasını sağlamakta.akışkan bakırın zırhı delip gövde içindeki boşlukta şarapnel etkisi yaparken ki hareketlerin dağılma şekli ile bu tür zırhlarda ki ilk çarpmayı karşılayan kısım sağlayarak akışkan bakırın asıl zırha ulaşmadan dağılarak dik bir delme açısının bozulması sağlanmakta.patlamada oluşan ısı da zırhtaki boşluklardan dışarı püskürmektedir.yani yapılan iş doğru ama malzeme seçiminde ne kullanıldı işte o ? israil merkavalarda bu tip zırhların katman katman boşluklu yerleşimlerini kullanmayı doğru bulmuştur.ama dışardan yekpare dolu zırh gibi gözükmekte '' diye bir beyanda bulunmuş arkadaşın biri başka forumda
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: selcukkocak78 - 22 Mart 2018, 16:47:16
o yorumu yapan bendim kardeş.aslında yorum değilde s&h de okumuştum galiba aklımda kalanı yazdım.biz hangi materyallerle deneme yaptık açıkçası çok merak ediyorum.roketsan bayaa bir zamandır zırh paketleri üstünde çalışıyordu belliki meyvelerini toplamaya başlamışlar
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Alparslan - 22 Mart 2018, 16:48:22
(https://pbs.twimg.com/media/DY4pqnOX4AEMBwl?format=jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DY4pqoDWAAEDl_N?format=jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DY4pqqmWkAALn-t?format=jpg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: spear - 22 Mart 2018, 17:10:42
Bir tabir var biraz kaba ama yinede söyliyrcem.
At ........... kelebek konmuş gibi olmuş.
İşlevliği hariç.😐


Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Destroyed - 22 Mart 2018, 17:17:17
Bir tabir var biraz kaba ama yinede söyliyrcem.
At ........... kelebek konmuş gibi olmuş.
İşlevliği hariç.😐
Üstelik elimizde şöyle bir tosun varken..(https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2017/05/1-59-660x365.jpg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: asderedas - 22 Mart 2018, 17:21:23
Şu işi aselsana verip bir tane protip tasarlasaydı aselsan tasarim yonünden çok iyi gercekten,ve o prototip üzerinden modernizasyonu kim yapacaksa yaptirmaları daha mantikli olurdu.Bu sekliyle bende begenmedim hele tam bir bitmis teslim edilmis halinide gorelim bakalim.Yani palet etegini yarim birakmak neyin nesi?  Bana kalsa birazdaha maaliyetli olur ama  o kuleyi komple soker atar sfirdan bir kule yeni tasarim koyardim
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Alparslan - 22 Mart 2018, 17:24:16
Son atılan fotoğraflar tamamlanmamış hali arkadaşlar hakikaten çirkin görünüyor bakalım bitince nasıl olacak
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 22 Mart 2018, 17:30:18
Zırh seramik esaslı olabilir. HEAT mermilerine karşı seramiğin yüksek ısı dayanımı koruma sağlar. Cıvata deliklerindeki çatlaklar bu nedenle olabilir. Seramik kırılgandır ve çatlaklar hızla ilerler. O çatlak da muhtemelen cıvatanın fazla sıkılması nedeniyle oluşmuştur. Ama zırh metal esaslıysa bu sefer daha sıkıntılı bir durum var demektir.

(http://www.trsavunmasanayi.net/wp-content/uploads/2018/03/DY0zL6xXUAA0Lfj-1.jpg)

Zırh plakalarının içeriğiyle ilgili bilgisi olan var mı?
bu plakalar patlayıcı reaktif zırh mı?
http://www.vti.mod.gov.rs/ntp/rad2004/1-04/ugrc/ugrc.pdf (http://www.vti.mod.gov.rs/ntp/rad2004/1-04/ugrc/ugrc.pdf)

M60 Phoenix gibi de olabilirdi!
(http://www.military-today.com/tanks/m60_phoenix.jpg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Barbatos - 22 Mart 2018, 17:59:12
Son yayınlanan fotoğraflar ile taret ve gövdenin birleşme noktasında bariz bir açıklık olduğu göze çarpıyor.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Dragonbjk - 23 Mart 2018, 00:02:15
Sanayi de bilmem ne ustanın kendi tanķını yaptı haberinin altına bu fotoları koysalar inanırdım
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan - 23 Mart 2018, 06:17:26
Belki boyayınca neyim daha güzel görülür hemen enseyi karartmayalım. Allah dan umut kesilmez
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Mart 2018, 11:38:43
Tankta modüler kompozit zırh plakaları takılmış. Reaktif zırh yokmuş gibi duruyor.  Anlaşılan tandem anti tank füzelerini pulatla vurmayı planlıyorlar. Yapılış amaçları ve süreçleri düşünülünce o kadar kötü değil bence arkadaşlar.

Bence bu tasarıma magachlardaki gibi zincirler, pulat , yarı kafes zırh vs gelecektir. Gerçi tankıda fazla ağırlaştırıp kaplumbağaya dönüştürmeye gerek yok.

Bu zırh plakalarının mantıklı bir yerleşimi, sarp ve pulatla leo 2a4ler çok iyi seviyeye gelirler.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 23 Mart 2018, 11:54:33
Tankta modüler kompozit zırh plakaları takılmış. Reaktif zırh yokmuş gibi duruyor.  Anlaşılan tandem anti tank füzelerini pulatla vurmayı planlıyorlar. Yapılış amaçları ve süreçleri düşünülünce o kadar kötü değil bence arkadaşlar.

Bence bu tasarıma magachlardaki gibi zincirler, pulat , yarı kafes zırh vs gelecektir. Gerçi tankıda fazla ağırlaştırıp kaplumbağaya dönüştürmeye gerek yok.

Bu zırh plakalarının mantıklı bir yerleşimi, sarp ve pulatla leo 2a4ler çok iyi seviyeye gelirler.

+1
Katılıyorum. Bu fotoğraflar bitmiş halini göstermiyor bence. Bana göre bu sadece sistemlerin tank üzerinde yerleşiminin denendiği bir prototip. Son halini aldığında çok daha farklı görüneceğini düşünüyorum.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Alparslan - 23 Mart 2018, 11:58:25
Tankta modüler kompozit zırh plakaları takılmış. Reaktif zırh yokmuş gibi duruyor.  Anlaşılan tandem anti tank füzelerini pulatla vurmayı planlıyorlar. Yapılış amaçları ve süreçleri düşünülünce o kadar kötü değil bence arkadaşlar.

Bence bu tasarıma magachlardaki gibi zincirler, pulat , yarı kafes zırh vs gelecektir. Gerçi tankıda fazla ağırlaştırıp kaplumbağaya dönüştürmeye gerek yok.

Bu zırh plakalarının mantıklı bir yerleşimi, sarp ve pulatla leo 2a4ler çok iyi seviyeye gelirler.

zincirler ne işe yarıyor
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Mart 2018, 16:51:42
Tankta modüler kompozit zırh plakaları takılmış. Reaktif zırh yokmuş gibi duruyor.  Anlaşılan tandem anti tank füzelerini pulatla vurmayı planlıyorlar. Yapılış amaçları ve süreçleri düşünülünce o kadar kötü değil bence arkadaşlar.

Bence bu tasarıma magachlardaki gibi zincirler, pulat , yarı kafes zırh vs gelecektir. Gerçi tankıda fazla ağırlaştırıp kaplumbağaya dönüştürmeye gerek yok.

Bu zırh plakalarının mantıklı bir yerleşimi, sarp ve pulatla leo 2a4ler çok iyi seviyeye gelirler.

zincirler ne işe yarıyor

Tankın hassas bölgelerini, plaka konamayacak bölümlerini sınırlı da olsa dış etkenlere karşı korumak . ucu ağır toplu zincirler yan yana.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 23 Mart 2018, 18:04:31
https://www.facebook.com/groups/532949503489216/permalink/1570788883038601/ (https://www.facebook.com/groups/532949503489216/permalink/1570788883038601/)
https://www.facebook.com/groups/532949503489216/permalink/1570791366371686/ (https://www.facebook.com/groups/532949503489216/permalink/1570791366371686/)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Alparslan - 24 Mart 2018, 10:28:29
(https://defence.pk/pdf/attachments/5239a0d5-7bab-41f2-817b-d3b93a930857-jpeg.461345/)
(https://defence.pk/pdf/attachments/13b43484-7c49-464b-a756-4e63bdd681db-jpeg.461346/)
(https://defence.pk/pdf/attachments/7a803f83-0412-405a-99ae-45e17bcbda06-jpeg.461347/)
(https://defence.pk/pdf/attachments/aed2e2dc-3a67-4099-bc8f-a375e0b88e65-jpeg.461348/)
(https://defence.pk/pdf/attachments/99e5e16b-361b-416c-a4d6-ddfc9a59f9cc-jpeg.461349/)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Destroyed - 24 Mart 2018, 10:44:19
Gözlerime inanamıyorum  :o O düdüklü tencere buna mı döndü şimdi.. Gerçekten tebrikler mükemmel olmuş hele Pulat takılırsa M1 Abrams'a döner :) O kadar laf ettik ama adamlar çalışıyormuş gerçekten. Kaç araç modernize edilecek bilgi var mı? Ne var ne yok böle yapsınlar :)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 24 Mart 2018, 10:52:50
Şimdilik 40 tank. Ama Askerler beğenirse bu sayı çok artacaktır.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: spear - 24 Mart 2018, 10:53:21
Daha önce gördügümüz fotoların görüntü açıları bizi yantmiş.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Destroyed - 24 Mart 2018, 10:54:58
Videosu   https://twitter.com/Derinkuvvet/status/977268902962098176
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: spear - 24 Mart 2018, 11:19:45
750 lik motor inşallah bu yükü kaldırir.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 24 Mart 2018, 11:52:32
750 lik motor inşallah bu yükü kaldırir.

Lafı ağzımdan kaptın. :)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Alparslan - 24 Mart 2018, 12:03:53
Bu motorların yeteneği araba modifiye eder gibi bir takım değişikliklerle iyileştirilemez mi
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 24 Mart 2018, 12:19:30
750 lik motor inşallah bu yükü kaldırir.

Ben Sadforda da dedim burda da diyorum, motorun bu ağırlığı kaldırması sıkıntılı. mevcut boş haliyle yol hızı kabiliyeti 48 km/s  arazide bu daha düşecektir. Buna tankların eski olduğunu ve her ne kadar devamlı motorları elden geçirildiysede bir performans kaybıda olacaktır. Buna birde modernizasyonun ağırlığı eklenince bu tankların taret dönüş hızı ve arazi hızlarının oldukça düşeceğini düşünüyorum.

Bu tankları aktif amt'erden çok sınır ötesi harekatlarda askerlerle birlikte hareket edecek yürüyen zırhlı top destek platformu gibi görmek gerek .

Ben daha öncede demiştim bizim m-60 lar yerine elimizde 380-390 civari volkanlar dahil leopard 1'lere yapılmasının daha mantıklı olacağıydı.

Keza leopard 1'ler hem daha gelişmiş bir FCS'ye sahip em m60 lardan daha hafifler, hemde daha güçlü bir motora sahipler.  Muhtemelen modernizasyonun getireceği yükü böylece tolere edebilirdik .

300 leo 1 + 200 leo 2a4 modernizesi bizi altaya kadar idare edebilirdi diye düşünüyorum (Kişisel Tahmin)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: selcukkocak78 - 24 Mart 2018, 12:54:28
birader karşında tankmı varki m 60 modernizasyonunu beğenmiyorsun.arazide hewale m1 abrams mı verdiki abd yapılan modernizasyon işe yaramaz olsun.105 lik topta gayet yerinde hem eldeki mühimmatı tüketirler hem piyadeye destek olurlar.bol bol hewal çoşturucu mühimmat yakacaklar işte olay bu kadar basit arazide piyade miz 48 km/h ten hızlımı ilerliyorki fazla hıza ihtiyaç duyalım yada roketten kaçabilecek hızda bir tank varmı dünyada.bu soruların cevaplarını asker vermişki bu modernizasyonu yapmış.leopard a7 olsa bile anti tank roketinden kaçamayacağına göre geriye zırh ve aks leri kalıyor.bizimkilerde önce zırhı ve sonrada elektrooptikleri değiştirmişler eklemişler şimdilik yeterli olmuş.aks eklenince zaten tek sorunu sabot kalacak onun içinde tank savaşı olmalı oda suriyede yok tsk nın karşısına bu modernizasyonla suriye tank süremez yemez yani.savaş durumunda bile perişanlıktır bu onlar için.40 tank modernize edilip arazide denendikten sonra bu sayı tüm m60 lara uygulanacak şekilde genişletilecektir.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: metin62 - 24 Mart 2018, 13:12:09
Son paylaşılan modernizasyonu tamamlanmış olan M60A3 tank fotoları evet güzel görünüyor. (Ama ben yine de modernizasyonu tamlanmış olan tankın yakın fotolarını da görmekte yarar olduğu kanısındayım) Arkadaşların tankın modernizasyon sonrası ek yuk motor gücü kaygısına da katılıyorum,belki mevcut motora fazla tadilat gerektirmeden ek güc kazandırma imkanı mevcuttur bu konuyuda uzmanlara bırakıyorum.

Leopard tanklarımızın öncelikli olarak modernizasyonu taraftarıyım ne de olsa yas ve teknolojik olarak M60A3 nisbeten daha yeniler. Lepardlara uygulanabilecek  bir moderinizasyon kapsamında şu anda ve ilerde Almanyaya ve Alman siyasilerinden ne kadar etkilenebiliriz değerlendirilmesi yararlı olur.

Kesin emin oldugumuz  acilen Altay üretimine  başlanmalı, ayni zamanda envanterimizde bulunan iyi durumda olan Leopard veya M60A3 modernizasyonun Altaylar devreye girene kadar tamamlanmasıdır.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 24 Mart 2018, 14:49:13
(https://i.hizliresim.com/RnAOg1.jpg)
MT-90-60-90  ;D
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yabgu - 24 Mart 2018, 15:09:02
Kim Kardashian gibi tank bulmuş beğenmiyorlar... Bu tanklar mevzi tutsun yeter hızlı olmasına çokta gerek yok. Hem elimizde leo ve yakın zamanda altaylar gelince hiç hareket etmesine dahi gerek kalmaz. Şuanda bile TSKya karada rakip olacak ordu çok az ..
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 24 Mart 2018, 15:51:22
(https://i.hizliresim.com/RnAOg1.jpg)
MT-90-60-90  ;D

Pulatı tam olarak nereye yerleştirecekler acaba?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: GOGURYEO - 24 Mart 2018, 16:05:33
Baba oğul gibi olmuşlar :D

(http://wiki.gcdn.co/images/d/d1/A_British%2C_Cruiser_Mk_V.jpg)

(https://i.hizliresim.com/RnAOg1.jpg)

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: spear - 24 Mart 2018, 17:20:45
Meskün mahal ve kapalı ortam çatışmalarında güç / hız ihtiyacı fazla olmadığından kesinlikle görev yapar; ancak cephe savaşı, ağır doğal şartlar ve yüksek meğilli yerlerdeki çatışmalarda güç ve hız eksikliği hissedilecektir kanaatindeyim
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Raptor44 - 24 Mart 2018, 18:31:11
Baba oğul gibi olmuşlar :D

([url]http://wiki.gcdn.co/images/d/d1/A_British%2C_Cruiser_Mk_V.jpg[/url])

([url]https://i.hizliresim.com/RnAOg1.jpg[/url])

bu iyiydi :D :D :D :D :D :D :D :D
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Raptor44 - 24 Mart 2018, 18:33:25
Tankı yavaşlatıcak bu doğru ama personel ve tank kaybınıda azaltıcak bunu unutmamak lazım meskun mahalde zorun olmaz ama açık alanda sıkıntı yaratıçağı kesin
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 24 Mart 2018, 19:47:09
! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=ZOadP2X8hhU#)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Alparslan - 24 Mart 2018, 20:12:06
! No longer available ([url]http://www.youtube.com/watch?v=ZOadP2X8hhU#[/url])


Bu eleman çok sallıyor saçma sapan konuşuyor wot oynayan çocuk kitleside peşinden gidiyor
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 24 Mart 2018, 22:31:19
birader karşında tankmı varki m 60 modernizasyonunu beğenmiyorsun.arazide hewale m1 abrams mı verdiki abd yapılan modernizasyon işe yaramaz olsun.105 lik topta gayet yerinde hem eldeki mühimmatı tüketirler hem piyadeye destek olurlar.bol bol hewal çoşturucu mühimmat yakacaklar işte olay bu kadar basit arazide piyade miz 48 km/h ten hızlımı ilerliyorki fazla hıza ihtiyaç duyalım yada roketten kaçabilecek hızda bir tank varmı dünyada.bu soruların cevaplarını asker vermişki bu modernizasyonu yapmış.leopard a7 olsa bile anti tank roketinden kaçamayacağına göre geriye zırh ve aks leri kalıyor.bizimkilerde önce zırhı ve sonrada elektrooptikleri değiştirmişler eklemişler şimdilik yeterli olmuş.aks eklenince zaten tek sorunu sabot kalacak onun içinde tank savaşı olmalı oda suriyede yok tsk nın karşısına bu modernizasyonla suriye tank süremez yemez yani.savaş durumunda bile perişanlıktır bu onlar için.40 tank modernize edilip arazide denendikten sonra bu sayı tüm m60 lara uygulanacak şekilde genişletilecektir.

Bence kardeşim bir daha oku ne yazdığımı yanlış yorumlamışsın. Modernizasyonu beğenmediğimi söylemedim.

Dedim ki Bu tankları aktif amt'erden çok sınır ötesi harekatlarda askerlerle birlikte hareket edecek yürüyen zırhlı top destek platformu gibi görmek gerek .

Eğer elimizde modern bir amt olsun istiyorsak Leo 2a4 ve leo 1 leri modernize etmek lazımdır. Dedim.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: spear - 25 Mart 2018, 00:24:50
TRP2A lara ne oldu? Zırh paketinin altında kalmış. Onların görevini ne yapacak?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: metin62 - 25 Mart 2018, 14:02:37
M60A3 modernize sonrası artan yükten dolayı motor gücünün yetersiz kalabiliceği görüşü belirtilmişti.
Nette İtalyanlar tarfından 1 M60A3  üzerine yapılmış uygulamanın linkini paylaşıyorum . Leonardo uygulamasında dikkatimi özellikle  motor modifikasyonu ile ilgili kısımda artan ağırlığa karşın yapılan modifikasyon sonrası +20% güç artışı olduğu belirtiliyor.


http://www.tanks-encyclopedia.com/modern/Italy/leonardo-m60a3-upgrade-solution/ (http://www.tanks-encyclopedia.com/modern/Italy/leonardo-m60a3-upgrade-solution/)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: merzifonlu - 25 Mart 2018, 15:59:43
Motora pek takılmayın. Bu tanklar mevzi tutacaklar şimdilik. 3-4 seneye de motor konusunda milli çözümler gelecektir. O zaman gerek duyulursa motorları yenilenebilir. Asıl acil mesele Leo'lara ne olacağı.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: kutlukan - 26 Mart 2018, 22:49:58
leopard-1 tankları maalesef antlaşma gereği sadece savunma durumunda kullanılabiliyor.Aslında çok işe yararlardı.O zaman ki alımda nasıl böyle bir antlaşmaya imza atıldı ilginç.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 26 Mart 2018, 23:39:31
leopard-1 tankları maalesef antlaşma gereği sadece savunma durumunda kullanılabiliyor.Aslında çok işe yararlardı.O zaman ki alımda nasıl böyle bir antlaşmaya imza atıldı ilginç.

Hangi anlaşma o?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 01 Nisan 2018, 14:52:22
(https://pbs.twimg.com/media/DZsXug9W0AAcAQ7.jpg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 01 Nisan 2018, 15:36:17
(http://i.hizliresim.com/D7gV7v.png)

(http://i.hizliresim.com/m2Aj20.png)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 01 Nisan 2018, 15:41:20
(https://pbs.twimg.com/media/DZsX76LWsAUU2uj.jpg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: fırtına06 - 27 Mayıs 2018, 13:02:28


(http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2018/05/27/ulke-savunmasi-yeni-teknolojilerle-donatildi-11571691.Jpeg)

Nedense şu modernizasyon projesinden sonra M-60T'ler gözüme daha bir yakışıklı gelmeye başladı.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Raptor44 - 27 Mayıs 2018, 19:16:23
sadece uks eklendi dışta görünür olacak şekilde o modernizasyonu bildiğiniz için daha yakışıklı geliyordur
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: metin62 - 21 Haziran 2018, 10:10:49
Tank Modernizasyonu nasıl gittiğini bilen arkadaşımız varmı ? 

''insallah modernizasyona hız verilmiştir madem eldeki tanklar ile uzunca bir süre daha yetinmemiz gerekecek''

tesekkürler
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 18 Ağustos 2018, 08:39:52
! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=6-ICG178-Mc#)
https://youtu.be/6-ICG178-Mc (https://youtu.be/6-ICG178-Mc)

Türk ordusu tarafından Hatay sınırına sevk edilen M60TM tankları
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: leventkepir - 04 Eylül 2018, 13:57:39
M-60 T tankları Kayseri'de modernize ediliyor
Türk Silahlı Kuvvetlerinin İdlib'e komşu illerde konuşlandırdığı M-60 T tankları, Kayseri'deki 2'nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı'nda Türk mühendis ve işçileri tarafından modernize ediliyor. Merkezde üretilen tank parçalarının ABD'ye de ihraç edildiği belirtildi.

2006-2010 yılları arasında Kayseri'de eski adıyla Anatamir olarak bilinen  2'nci Ana Bakım Merkezi'nde palet değişiminden gövdesine, kulesinden silah sistemlerine kadar modernize edilen 170 adet M-60 tanklarının modelleri Türk'ü çağrıştıran (T) harfi eklenerek, TSK'nın envanterine 'M-60 T' olarak girdi. İsrail'in önceleri zırhlamada destek verdiği proje, şimdilerde tamamen Türk mühendis ve işçisinin emeğiyle yürütülüyor.
 
M-60 T TAMAMEN YERLİ VE MİLLİ
 
Kayseri'deki merkezde M-60 T tankları tepeden tırnağa yenilenerek, Silahlı Kuvvetler'in emrine veriliyor. Tanklar modernize edildikten sonra merkezde oluşturulmuş su havuzu, eğim rampası  gibi özel alanda çeşitli testlerden geçiriliyor. Kayseri'deki modernizasyon işlemlerine Sakarya Arifiye'de bulunan bir diğer bakım merkezi de palet üretimi ve motor yenileme işlemiyle destek veriyor. Kayseri 2'nci Ana Bakım Merkezi, seyyar ekipleriyle Zeytindalı, Afrin hareketları ve son olarak İdlib önlemlerinde yer alan tanklara bulundukları yerde bakım, onarım desteği de sağlıyor
 
KAYSERİ'DEN ABD'YE TANK PARÇASI GİDİYOR
 
Kayseri'deki merkezin üretim aşamasındaki  tamamen yerli ve milli Altay tanklarına da proje ve teknik destek verdiği belirtilirken, M-60 T tanklarının ilkinin İsrail'de İsrail ve Türk mühendisleri ile beraber yapıldığı, artık tankların tamamının Türk işçi ve mühendisler tarafından üretildiği kaydedildi.
 
Tankların bakım ve onarımları ile her türlü parça değişimleri de burada tamamen yerli malzeme ile gerçekleştiriliyor. M-60 tanklarının Amerika'daki fabrikası kapandığı için yedek parçaların Kayseri'deki merkezden satın alındığı belirtildi.

http://www.star.com.tr/guncel/m60-t-tanklari-kayseride-modernize-ediliyor-haber-1381439/ (http://www.star.com.tr/guncel/m60-t-tanklari-kayseride-modernize-ediliyor-haber-1381439/)


Oh be en sonunda rahatım. Yeterince M60T üretilecek. Altay da gelecek artık rahatım. Oh be. Oh be.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: bostancıbaşı - 04 Eylül 2018, 15:37:41
eldeki 170 m60t den başkaca bir modernizasyon yok o yüzde bence erken sevinme modernizasyon mevcut m60t lerin fırat kalkanı modernizasyonundan geçmesinden ibaret

Şu an üzerinde çalımalar devam etse de ne m60t de kullanılan 1000 HP nede altayın 1500 hp lik alman mtu motorlarının tedariki Türkiye'de üretimi veyahut bunlara muadil bir motor üretimi Türkiye'de yok malsef

diğer alt sistemlere girmiyorum bile

haber en hafif tabirle çok çok eksik bilgilere dayalı ve yanıltıcı bir haber
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 22 Ekim 2018, 16:36:08
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/DqBfkCtWsAAIKyO.jpg)

Yusuf Akbaba
‏@ssysfakb
21 Ekim

Fırat modernizasyonu görmüş M60t ve M60A3 tanklarının sayıları 150'ı geçti. Bu tanklara Akkor PULAT entegrasyonu da yapılacak. (PULAT bir kaç tane mühimmata karşı test ediliyor) Kuvvet'in istediği taktirde Leo2A4 tanklarına da entegre edilebilir.

https://twitter.com/ssysfakb/status/1053947396139425792
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 23 Ekim 2018, 12:33:28
(https://pbs.twimg.com/media/Dp8rBJSXcAAmtip.jpg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Nutuk - 23 Ekim 2018, 13:13:52
Cok cirkin olmus dogrusu ama hafif tank gorevini yerine getirebilir.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: marmara - 23 Ekim 2018, 13:49:25
Cok cirkin olmus dogrusu ama hafif tank gorevini yerine getirebilir.

Hafif tank derken, ateş gücü açısındanmı veya ağırlık açısındanmı?
Acemice üzerine ek zırh eklenerek ağırlığı artmış, T-90, Type-90, Type-99 ve hatta Leclerc kadar ağırlığı olduğu kesin.
Namlusu eski,motor eski,ağırlık artınca hızı ve manevra kabilyeti azalır. Şu anki modern hafif tanklar kadar bile görevini yapamaz.
Sabra seviyesine çıkartılarak kökten değişim yapılsaydı eyvallah derdik.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Ekim 2018, 13:57:46
Cok cirkin olmus dogrusu ama hafif tank gorevini yerine getirebilir.

Hafif tank derken, ateş gücü açısındanmı veya ağırlık açısındanmı?
Acemice üzerine ek zırh eklenerek ağırlığı artmış, T-90, Type-90, Type-99 ve hatta Leclerc kadar ağırlığı olduğu kesin.
Namlusu eski,motor eski,ağırlık artınca hızı ve manevra kabilyeti azalır. Şu anki modern hafif tanklar kadar bile görevini yapamaz.
Sabra seviyesine çıkartılarak kökten değişim yapılsaydı eyvallah derdik.

Leopard 1 ler daha hızlı ve motor beygirleri daha yüksek. Keşke onlara ilk uygulansaydı.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Nutuk - 23 Ekim 2018, 14:23:47
Dogru soyluyorsun, ates gucu olarak hafif tank. Agirligi 55tonu geciyor.

Yani ikincil tank olarak, ozellikle teroristlere karsi daha is gorur ancak modern tankin herseyinden yoksun.

Altay'i bu kadar heba etmeseler de hic ihtiyacimiz olmasaydi keske
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Ekim 2018, 17:38:29
(https://www.janes.com/images/assets/503/82503/p1739286.jpg)


M-60 tanklarına o kadar para gömmektense  tulparın bu konfigürasyonuna tulparın motor seçeneklerinden olan scania nın v8 1156 hp motorunu seçip 70 km/h performansta ve cockreil tareti roketsan zırhıyla kaplamak daha mantıklı olabilir.

İstenirse altay sonrası böyle devam ederler. İsterlerse direk amfibi özellik kazandırılıp amfibiye verilirler, isterse kule çıkartılıp ömttza lara takılıp tulparlar zma olarak kullanılabilir. Keza şu eski tanklara o donanımı pulatı vs takmak çok abes bana ha scanianın motoru ve aktarmayı m-60 takalım derlerse oda olur.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yabgu - 23 Ekim 2018, 20:05:57
Japonların Type 16larıda güzel duruyor :))) M60 yerine böyle bir araçta düşünülebilirdi tabi alternatif olarak
(http://resimag.com/p1/38816b8069.jpeg)
(http://resimag.com/p1/d6cde83eaa.jpeg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 23 Ekim 2018, 21:22:33
Şurada canavar gibi Kaplan varken...  :D :D

(https://pbs.twimg.com/media/DpI7UbEWwAIHsWo.jpg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yabgu - 23 Ekim 2018, 22:25:10
paletli araçlar hantal kalıyor , artık daha hızlı manevra ve yer değiştirme , bir yerden başka bir yere hareket önemli. Lastik iyidir rahattır candır -_-
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 23 Ekim 2018, 22:33:25
paletli araçlar hantal kalıyor , artık daha hızlı manevra ve yer değiştirme , bir yerden başka bir yere hareket önemli. Lastik iyidir rahattır candır -_-
Lastikli araçlar da çamura saplandıklarında oldukça hantal oluyor. Hemen relax oluyorlar.  ;D ;D

O nedenle özellikle deniz piyadeleri genellikle hafif ve paletli araçları kullanır.  Hem hiç de hantal değillerdir... ;)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yabgu - 23 Ekim 2018, 22:42:32
paletli araçlar hantal kalıyor , artık daha hızlı manevra ve yer değiştirme , bir yerden başka bir yere hareket önemli. Lastik iyidir rahattır candır -_-

Lastikli araçlar da çamura saplandıklarında oldukça hantal oluyor. Hemen relax oluyorlar.  ;D ;D

O nedenle özellikle deniz piyadeleri genellikle hafif ve paletli araçları kullanır.  Hem hiç de hantal değillerdir... ;)
BEN SUSUYORUM RESİMLER KONUŞSUN. TAKTİK TEKER ÇERKES KIZI GİBİDİR HER İŞE KOŞAR.MAĞRURDUR.
(http://resimag.com/p1/b7948114e5.jpeg)
(http://resimag.com/p1/620e9b3daa.jpeg)
(http://resimag.com/p1/75f542258a.jpeg)
(http://resimag.com/p1/7d65f14f02.jpeg)
(http://resimag.com/p1/ec0930b8fb.jpeg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 23 Ekim 2018, 22:59:56
! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=wWpduowqU7A#)
Görüntü konuşsun...
İkisi de çevik maşallah...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BlackHawk89 - 24 Ekim 2018, 00:11:25
Bence ikisinin karışımı olsun. Yeri geldiğinde paletli, yeri geldiğinde tekerlekli.

Latife bi yana darpa böyle bir yürütme sistemi üzerine çalışıyordu Humvee zırhlıları için, biz daha efektif ve kuvvetlisini denemeliyiz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 06 Kasım 2018, 20:44:51
(https://pbs.twimg.com/media/DrQgso6W4AEqynJ.jpg)
Pulat modernizasyonu sonrası...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Raptor44 - 06 Kasım 2018, 21:08:10
Atıcılar tank üzerinde kaba duruyor lakin askerimizi korusun yeter
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: fatihvskamil - 07 Kasım 2018, 02:01:16
sanırım bu atıcıların dışarı çıkmış hali. çünkü izlediğim videolarda atıcılar normalde içeride sadece tehdit anında patlamadan önce dışarı çıkıyor.aslında patlayan atıcı dediğimiz çıkık şey. burda göstermek için dışarı çıkarmışlar bence. radarları görebilen var mı? gözüme takılan bir şey var ama lazer ikaz alıcısı gibi duruyor daha çok
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: y_a_s - 09 Kasım 2018, 21:02:03
Fırat Kalkanı oprasyonunda kulesi uçmuştu hatırlatırım...
hocam kulesi uçan leo çok büyük bir ied ile patlatılmıştı diye hatırladım. Zeytin dalında da kulenin zayıf kısmından yan arkadan kornet isabeti alan bir leo çok şiddetli infilak etmişti. Ama direk önden isabet alıp çakmak gibi yanan m60tler olmuştu. Ben direk önden atgm ile isabet alıp öyle şiddetli bir biçimde infilak eden leo gördüğúmü hatırlamıyorum.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: the demons - 30 Kasım 2018, 10:21:16
leo2 a4ler aslında şehir savaşı için değil tank tanka savaş için yapılmış 1980 lerde savaş konsepti uygulanmış bir tank.. sayısal olarak üstün durumda olan sovyet tankalarına karşı cephe savaşı.. leo 2 a4 ler buyüzden açısız zırh var.le2a4 lerde reaktif zırh olmadığı için tow gibi füzeler leoları kolaylıkla delebiliyor ki m60tleri de delmiştir..
leo2a4  taretin yanak bölümü 800mm kompozit(tungsten çelik seramik olması lazım) zırh vardır. ancak yan tarafı
ön tarafı kadar korunaklı değil personele denk gelen kısım 300mm mühimmat kısmına denk gelen kısım 80mm yan tarafdan alınan füze saldırısı özellikle mühimmat koyulan kısma denk gelirse kolaylıkla patlatır.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 13 Aralık 2018, 16:23:53
Alıntı
Ismail Demir

İkinci 100 günlük icraat programı kapsamında Fırat M60T projesinde 7 araç daha modernize edilerek, modernize edilen araç sayısı 146’ya çıkarılacak.
https://twitter.com/IsmailDemirSSB/status/1073201211480989703
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 22 Mart 2019, 12:27:59
M-60T ve Leopard 2A4 tanklarının modernizasyon faaliyetleri devam ediyor

(http://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/03/IMG_20190322_012919-696x403.jpg)

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile birlikte Kayseri’deki 2’nci Ana Bakım Fabrikası’nda inceleme ve denetlemelerde bulundu.

(http://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/03/FABR%C4%B0KA6-1.jpeg)

Milli Savunma Bakanı AKAR ve beraberindeki heyet tarafından 2’inci Ana Bakım Fabrikası’na yapılan ziyaret esnasında, modernizasyon faaliyetleri devam eden M-60T ve ilk defa modernizasyon halinde görüntülenen Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankları (AMT) dikkat çekti.

(https://pbs.twimg.com/media/D2Pm9WrW0AU8Hug.jpg)

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat’ları esnasında elde edilen tecrübelerin ardından, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki M-60T ve Leopard 2A4 tanklarının modernize edilmesi kararı alınmıştı. Bu kapsamda, M-60T tanklarının modernize edilmesini amaçlayan “FIRAT-M60T” projesi, Mayıs 2017 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında imzalanmış ve teslimatlar da uzun zaman önce başlamıştı. Modernizasyonları BMC firmasına verilen Leopard 2A4 tankları ise Bakan AKAR’ın ziyareti esnasında ilk kez görüntülendi. Leopard 2A4 tanklarına, Anti-Tank Güdümlü Füzelere (ATGMs) karşı “reaktif zırh” entegre edildiği görüntülendi.

(http://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/03/FABR%C4%B0KA5.jpeg)

FIRAT-M60T Projesi

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı) envanterindeki M60T ana muharebe tanklarının tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik sözleşme, “FIRAT-M60T” adı altında 11.05.2017 tarihinde Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında imzalanmıştır. FIRAT-M60T projesi kapsamında M-60T Ana Muharebe Tanklarına (AMT); PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS), Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS), Sürücü Görüş Sistemi (ADİS), Koruma Astarı, Yardımcı Güç Sistemi ve İklimlendirme Sistemi entegrasyonu yapılması kararlaştırılmıştır. Modernize edilen M-60T tankları, “M-60TM” olarak adlandırılmaktadır.

(http://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2018/08/Ads%C4%B1z-1.png)

http://savunmasanayist.com/2019/03/22/m-60t-ve-leopard-2a4-tanklarinin-modernizasyon-faaliyetleri-devam-ediyor/ (http://savunmasanayist.com/2019/03/22/m-60t-ve-leopard-2a4-tanklarinin-modernizasyon-faaliyetleri-devam-ediyor/)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 22 Mart 2019, 12:31:08
(https://pbs.twimg.com/media/D2NnHEkXQAAndkH.jpg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: metin62 - 22 Mart 2019, 12:40:19
Sn Skywolf paylaşmış olduğunuz foto'da görülen pulat  ''tankın önunde ve yanında'' olduğu şekilde mi kalır yoksa bir şeyler daha yapılacakmı ? :)

Olduğu şekilde kalacaksa o zaman Tank'ın mevziye girerken , meskun mahallerde veya kırda bayırda çarpacağı manialarda hasar görme olasılığı yüksek.
Bir de pulat koruma sistemi kendisine karşın atılmış olan roketi önlemek için sistemin patlatacağı çoklu şrapnellerden dolayı etrafında ölü bölge oluşacak yani tankımızın etrafında piyade olmamalı .kanımca bu sistem özellikle meskun mahalde belirtmiş olduğum nedenlerden dolayı sıkıntı yaratacak.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 22 Mart 2019, 14:13:33
Error 404 (Not Found)!!1 (http://www.youtube.com/watch?v=hoQMnwSOIMg#)

Videonun 42, saniyesinde Pulat sisteminin nasıl hareket ettiğini görebilirsiniz. Yani normalde o silindirik çıkıntılar, çıkıntı şeklinde değiller. Araç üzerindeki haznelerine gömülüler. Tıpkı aşağıdaki ilk fotoğrafta öndeki modül gibi...

(https://pbs.twimg.com/media/D2NnHEkXQAAndkH.jpg)

Tehlike anında bunlar harekete geçerek patlayıcıyı içeren silindirleri hedefi imha edebilmek için dışarı çıkartıyorlar.

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/01/1.jpg)
Bu resimdeki, öndeki de açık pozisyonda.

Gerçekten öndeki modül kapalı haldeyken bile gövdenin en önünden daha ileri mesafede bir çıkıntı gibi duruyor. Bu sorun çıkartabilir. Oysa daha önce paylaşılan yerleşim şemalarında bu modül çamurluk üzerinde ve daha gerideydi. kapalı konumdayken gövdenin dışına taşmıyordu. Bu şekilde mi yoksa önceki resimlerdeki gibi mi kullanılacak bilemiyorum.

(https://iatkn.tmgrup.com.tr/6a7287/740/479/20/0/770/486?u=https://itkn.tmgrup.com.tr/2018/02/09/aselsandan-tanklara-celik-kalkan-pulat-1518169266848.jpg)

(https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2018/03/aktif-pulat-koruma-sistemi.jpg)

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: mavi1991 - 22 Mart 2019, 18:06:18
Pulat sistemini biz mi geliştirdik yoksa Ukrayna'dan mı aldık ?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: fırtına06 - 22 Mart 2019, 20:35:23
Pulat sistemini biz mi geliştirdik yoksa Ukrayna'dan mı aldık ?
Ukrayna'dan aldık.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 29 Mart 2019, 16:55:18
Alıntı
Batuhan Kula

 
@batuhannkulaa
Takip et @batuhannkulaa adlı kişiyi takip et
Daha fazla
Modernizasyonu devam eden Leopard 2A4'lerimizin yeni videosu olduğu söyleniyor.

https://twitter.com/batuhannkulaa/status/1111615063167852544
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 29 Mart 2019, 18:32:01
Tavuk kümesine gibi boydan boya kafesle  çevirmişler güzelim Alman tankını... Leopard mühendisleri görse ; LPG takmış Ferrari 'yi geri alan  İtalyanlar  gibi  bizim Leopard tanklarını da geri isterler bence ...

Pulat çok mu pahalı bir sistem ki Leopard tanklarına da uygulamıyorlar? Akkor dan da aylardır haber yok ; test videosu yok...

Şöyle geçmişe gidip tank ihalemize bir göz attım ... 2000 yılında TANK-2000 ihalesi açılmış... İhaleye ABD’den M1 abrams, Almanya’dan Leopard, Fransa’dan Leclerc Ukrayna’dan T-80D tanklarına test için Türkiye’ye getirilmiş, yapılan testler sonunda tankların performansından memnun kalınmayıp ihale iptal edilmiş.

2004 yılında ATAM isimli 1000 adet tank alımını kapsayan ihale tekrardan gündeme gelmiş, ihale kapsamında; Almanya’dan Leopard Fransa’dan Leclerc Ukrayna’dan T-80D tanklarından 1 adet Türkiye’ye getirilmiş, zorlu testler sonucu Leopard seçilse de Alman hükümeti tankın lisans altında üretilmesini kabul etmemiş. Bu sebeple ithal tank ihalesi hiç açılmamak üzere kapanmış.Ve sonra yerli tank ALTAY tank üretme fikri ortaya çıkmış... Yani ilk ihaleden bu yana aradan neredeyse 20 yıla yakın süreç geçmiş.

Sürekli yaşadığımız coğrafyamız berbat , beka beka beka diye söylenip duruyoruz ama  hala   20-30  yaşındaki tanklara yamalı bohça gibi kafesler takıp muharebe alanına sürüyoruz...

Size TSK resmi sitesinden bir alıntı sunayım ;

Tarihçe. Kara Kuvvetlerinin kuruluş tarihi olarak, Büyük Hun İmparatoru Mete Han'ın tahta çıkış tarihi olan M.Ö. 209 yılı esas alınmıştır.
Resmi videoları da var ... Kara kuvvetlerimiz 2227 yaşında

Bu yavaşlık-iş bilmemezlik karacı bir millet olan bize yakışmıyor... Şu ana kadar seri üretim başlayıp en az 100 ALTAY tankı hizmete girmeliydi...
 

Utanmasak neredeyse Şahin'in önüne ERA blokları ; etrafına da kafes takıp Münbiç'e göndereceğiz...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: metin62 - 29 Mart 2019, 18:57:45
Lego + kafes korumalı , tüp gazlı  LeoA4T :o
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: OKÇULAR - 29 Mart 2019, 19:13:57
Tank2000  ihalesi için Amerikan tarafı 200 M1A1 tankını hibe olarak bize öneriyordu. Almanlar ile yine ikinci el leopard 2 pazarlığı var idi. 1000 tank için o yıllar 8 milyar dolar bir fiyat belirlenmişti.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Raptor44 - 29 Mart 2019, 21:14:04
En azından tankın sağlam bir koruması olacak gibi gözüküyor acaba elektronik olarak ne yapılacak
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: spear - 29 Mart 2019, 23:58:35
Eğer test atışlarındanda gecerse 40 adet yapılacak.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Tigerfish - 30 Mart 2019, 09:57:44
Alıntı
Batuhan Kula

 
@batuhannkulaa
Takip et @batuhannkulaa adlı kişiyi takip et
Daha fazla
Modernizasyonu devam eden Leopard 2A4'lerimizin yeni videosu olduğu söyleniyor.

https://twitter.com/batuhannkulaa/status/1111615063167852544

Twitti silmiş.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 30 Mart 2019, 10:59:23
Error 404 (Not Found)!!1 (http://www.youtube.com/watch?v=KB3XnR4NIPE#)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: metin62 - 30 Mart 2019, 12:26:36
Paylaşılmış olan Video'yu izledikten sonra ilk yapmış olduğum tamamı ile olumsuz yorumumun acımasız olduğu kanısına vardım. :(

Ek zırh ve kafeslerin eklenmesi ile tank kütlesinin bir miktar artmış olduğu kanısındayım .Kütlesi artmış olan tankımızın manevra kabiliyeti ve sürati etkileniyor ise, o zaman tank motoruna da ek modifikasyoın ile  +HP artırımı yapılması  gerekebilir.

Sizlerin'de belirtmiş olduğu tank elektronik savunma sisteminin eksikliği konusuna değinmiyeceğim ancak tankımızın olası yeni hali ile hacminin eskisine oranla arttığını göz önünde bulundurduğumuz zaman tankın elektronik savunması konusunun öneminin daha da artığı kanısındayım.

Yapılmış olan zırh modernizasyonun prototip bir çalışma olduğunu düşünerek, estetiğe fazla önem verilmediğini düşünüyorum. Ancak üretime geçilecek olan tankların zırhlamalarının bir miktar daha estetik yapılabileceği kanısındayım.Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Alp - 30 Mart 2019, 15:37:56
Ama tededen saldırılar ???
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Tigerfish - 30 Mart 2019, 15:55:21
Tank2000  ihalesi için Amerikan tarafı 200 M1A1 tankını hibe olarak bize öneriyordu. Almanlar ile yine ikinci el leopard 2 pazarlığı var idi. 1000 tank için o yıllar 8 milyar dolar bir fiyat belirlenmişti.

1000 adet tank ihalesinde Leopard 2 Türkiye’de üretilmesi ve üçüncü ülkelere satış hakkı şart koşuluyordu ortak bir çerçevede. İhaleden öte ordu ilk baştan beri Leopar 2 karar vermişti. O dönemin Alman şansölyesi Gerhad Schröder bu talebe olumlu bakıyordu. KMW zahten dünden razıydı. Ancak o dönemin koalisyon ortağı yeşillerin dışişleri bakanı Joschka Fischer şiddetle karşı çıkıyordu ve koalisyondan çekilmeyle tehdit etmişti. Bu yeşillerin çatlaklığını Cem Özdemir devam ediyor.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: muyesseroglu - 30 Mart 2019, 19:04:24
Tank2000  ihalesi için Amerikan tarafı 200 M1A1 tankını hibe olarak bize öneriyordu. Almanlar ile yine ikinci el leopard 2 pazarlığı var idi. 1000 tank için o yıllar 8 milyar dolar bir fiyat belirlenmişti.

1000 adet tank ihalesinde Leopard 2 Türkiye’de üretilmesi ve üçüncü ülkelere satış hakkı şart koşuluyordu ortak bir çerçevede. İhaleden öte ordu ilk baştan beri Leopar 2 karar vermişti. O dönemin Alman şansölyesi Gerhad Schröder bu talebe olumlu bakıyordu. KMW zahten dünden razıydı. Ancak o dönemin koalisyon ortağı yeşillerin dışişleri bakanı Joschka Fischer şiddetle karşı çıkıyordu ve koalisyondan çekilmeyle tehdit etmişti. Bu yeşillerin çatlaklığını Cem Özdemir devam ediyor.

Satmamaları isabet olmuş.. Biraz geç olacak ama kendi tankımızı modernize edip üretebilecek kapasiteye eriştik. Muhtemelen benzer bir süreci savaş uçağındada yaşayacağız.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: sailordream - 01 Nisan 2019, 09:48:40
...

Satmamaları isabet olmuş.. Biraz geç olacak ama kendi tankımızı modernize edip üretebilecek kapasiteye eriştik. Muhtemelen benzer bir süreci savaş uçağındada yaşayacağız.

İsabet olmadı o zaman üretim hakkı ile anlaşma yapılsaydı şu anda dünyadaki sayılı tank üreticilerinden olurduk. Kendi Altay tankımızı Korelilerin Leo2den türettikleri Black Tigerdan geliştirmek yerine Leo2den geliştirir daha da önce Altay tankına sahip olur ve şimdiki gibi motor sıkıntısı olmayacak anlaşmaları yapmış olurduk...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Nutuk - 01 Nisan 2019, 10:49:17

İsabet olmadı o zaman üretim hakkı ile anlaşma yapılsaydı şu anda dünyadaki sayılı tank üreticilerinden olurduk. Kendi Altay tankımızı Korelilerin Leo2den türettikleri Black Tigerdan geliştirmek yerine Leo2den geliştirir daha da önce Altay tankına sahip olur ve şimdiki gibi motor sıkıntısı olmayacak anlaşmaları yapmış olurduk...

Kore tanki ile Leo-2 ikisinin de tank olma disinda motor haric bir benzerligi ve uzaktan yakindan alakasi bile yok
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: sailordream - 01 Nisan 2019, 12:44:26

İsabet olmadı o zaman üretim hakkı ile anlaşma yapılsaydı şu anda dünyadaki sayılı tank üreticilerinden olurduk. Kendi Altay tankımızı Korelilerin Leo2den türettikleri Black Tigerdan geliştirmek yerine Leo2den geliştirir daha da önce Altay tankına sahip olur ve şimdiki gibi motor sıkıntısı olmayacak anlaşmaları yapmış olurduk...

Kore tanki ile Leo-2 ikisinin de tank olma disinda motor haric bir benzerligi ve uzaktan yakindan alakasi bile yok

Nutuk kapalı özel forumlarda paylaşılmasın diyerek konulmuş fotoları yabancı forumlara koyan bence oldukça hatalı vs. birisin pek bana cevap yazmazsan sevinirim.
Üzülerek söylemeliyim ki saygı göstereceğim niteliklerde birisi değilsin.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: muyesseroglu - 01 Nisan 2019, 15:24:42
...

Satmamaları isabet olmuş.. Biraz geç olacak ama kendi tankımızı modernize edip üretebilecek kapasiteye eriştik. Muhtemelen benzer bir süreci savaş uçağındada yaşayacağız.

İsabet olmadı o zaman üretim hakkı ile anlaşma yapılsaydı şu anda dünyadaki sayılı tank üreticilerinden olurduk. Kendi Altay tankımızı Korelilerin Leo2den türettikleri Black Tigerdan geliştirmek yerine Leo2den geliştirir daha da önce Altay tankına sahip olur ve şimdiki gibi motor sıkıntısı olmayacak anlaşmaları yapmış olurduk...

İide adam bu hakkı sana zaten vermiyor. Veriyorsa ben bilmiyorum dünyada leopardların üretim haklarını alabilen bir ülke var mı? Bunun yanında Leopardları Türkiye'de üretiyor olsaydık zaten tank ihtiyacımızı gidermiş olacağımız için nerden baksak bi 20 - 30 yıl kendi tankımızı üretmeyi konuşuyor olmazdık diye düşünüyorum.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Nutuk - 01 Nisan 2019, 16:05:59

Nutuk kapalı özel forumlarda paylaşılmasın diyerek konulmuş fotoları yabancı forumlara koyan bence oldukça hatalı vs. birisin pek bana cevap yazmazsan sevinirim.
Üzülerek söylemeliyim ki saygı göstereceğim niteliklerde birisi değilsin.

Senin niteligin beni pek ilgilendirmez. Ama bahsettigin konu Savtera forumunda konulan bir foto (vurulan Firtina) ise onu ben yaymadim, twitter ortaminda yayildiktan sonar kullandigim bir foto idi. Paylasani da soylesem cok sasiracagin bir isim ancak isim filan verecek degilim.
O zaman birileri cigirtkanlik yapti sanki ben o fotoyu yaymisim gibi benim uzerime kaldi.

Ama ne dusunmek istiyorsan dusunebilirsin bu kafa ile zaten tartismaya uygun degilsin, iyi gunler
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: fırtına06 - 21 Mayıs 2019, 18:58:44
Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir tank modernizasyonları için açıklama yaptı. 169 adet M60-T tankının modernizasyonları tamamlandı. Akkor Pulat entegrasyonu devam ediyor.

(https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/60881192_2434356856588101_2620281494848929792_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_ht=scontent-mxp1-1.xx&oh=5f7006cd8debace6b1e0ba943fe5b3db&oe=5D9634B0)

Facebook Türk Savunma Sanayi Haberleri sayfasından alıntıdır.

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 21 Mayıs 2019, 19:44:08
Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir tank modernizasyonları için açıklama yaptı. 169 adet M60-T tankının modernizasyonları tamamlandı. Akkor Pulat entegrasyonu devam ediyor.

(https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/60881192_2434356856588101_2620281494848929792_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_ht=scontent-mxp1-1.xx&oh=5f7006cd8debace6b1e0ba943fe5b3db&oe=5D9634B0)

Facebook Türk Savunma Sanayi Haberleri sayfasından alıntıdır.

Kısaca Sabralar şu an pulatlandı. Elimizdeki en modern tanklar.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: fırtına06 - 22 Mayıs 2019, 13:56:44
Leopardlardan ve Sabralardan başka daha elimizde yüzlerce M60 tankı bulunuyor. Altay tankının servise girecek olmasının daha yıllar alacak olması ve olası Amerikan ambargosu nedeniyle en azından 150 - 200 adet M60'ın daha elden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çevremiz bu kadar yangın yeriyken bence bu zorunluluk olmaya başladı.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: mavi1991 - 28 Ağustos 2019, 10:06:20
Arkadaşlar şimdi modernize edilen M60T tankları haricinde kaç adet tank daha modernize edilecek 2A4 ve M60 tanklarından ?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Commander - 28 Ağustos 2019, 10:31:01
Valla operasyonlara teneke tanklar ile gidiyoruz ya garip. Modernize edilmişleri saymıyorum ama M-48,M-60 gibi tanklar ile gitmek ne kadar doğru ?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Tong Yabgu - 28 Ağustos 2019, 12:17:45
Valla operasyonlara teneke tanklar ile gidiyoruz ya garip. Modernize edilmişleri saymıyorum ama M-48,M-60 gibi tanklar ile gitmek ne kadar doğru ?
BMC lutfederde işe başlarsa sıfır tankı görecez.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 28 Ağustos 2019, 13:26:56
Daha öncede dedim şu anda diyorum. Koskoca Türkiye'nin mekanize kuvvetlerinin bu durumda olması hem ülkemiz hemde nato açısından çok büyük bir dezavantaj oluşturuyor. Başka bir ülke olsa en acilinden 300 leopard 2a4 tankına ng modernizasyonu ve akkor ile modernize edip ana muharebe tankı seviyesine çıkarması  ve 170 sabrayada pulat uygulayıp  ve 330 leopard 1 tankınada yine reaktif zırh + pulat modernizasyonuyla 500 adet 2. aşama ana muharebe tankı na sahip olması ve son olarakta geri kalan leopard ve m-60 serisi tanklarıda muharebeye hazır tutarak 800 civarı 3. aşama savaş tankını hazır tutması ve son olarak 750 civarı m-47'yi de depolarda savaşa hazır vaziyette tutması elzemdir. Ayrıca 600 civarı zma'sınada eş eksenli tow füzesi takıp anti tank desteği sağlar.

Çünkü Allah muhafaza bir orduyla savaşa girsek düşmana üstünlük kurabilecek tankımız yok. Ön safta hareket edebilecek 170, savaşa sürebileceğimiz 350 ve tabut olarak kabul etmemiz gereken 700 tankımız var. Mevcut anti tank tehditleri düşünüldüğünde böyle bir kuvvet çok kısa sürede devre dışı kalır.

Sırf son operasyonlarda yaşananlara bakılıp en azından modernize işi daha mantıklı bir firmaya verilmelidir bence. Ulusal egemenlik söz konusu.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Tong Yabgu - 28 Ağustos 2019, 13:42:38
Daha öncede dedim şu anda diyorum. Koskoca Türkiye'nin mekanize kuvvetlerinin bu durumda olması hem ülkemiz hemde nato açısından çok büyük bir dezavantaj oluşturuyor. Başka bir ülke olsa en acilinden 300 leopard 2a4 tankına ng modernizasyonu ve akkor ile modernize edip ana muharebe tankı seviyesine çıkarması  ve 170 sabrayada pulat uygulayıp  ve 330 leopard 1 tankınada yine reaktif zırh + pulat modernizasyonuyla 500 adet 2. aşama ana muharebe tankı na sahip olması ve son olarakta geri kalan leopard ve m-60 serisi tanklarıda muharebeye hazır tutarak 800 civarı 3. aşama savaş tankını hazır tutması ve son olarak 750 civarı m-47'yi de depolarda savaşa hazır vaziyette tutması elzemdir. Ayrıca 600 civarı zma'sınada eş eksenli tow füzesi takıp anti tank desteği sağlar.

Çünkü Allah muhafaza bir orduyla savaşa girsek düşmana üstünlük kurabilecek tankımız yok. Ön safta hareket edebilecek 170, savaşa sürebileceğimiz 350 ve tabut olarak kabul etmemiz gereken 700 tankımız var. Mevcut anti tank tehditleri düşünüldüğünde böyle bir kuvvet çok kısa sürede devre dışı kalır.

Sırf son operasyonlarda yaşananlara bakılıp en azından modernize işi daha mantıklı bir firmaya verilmelidir bence. Ulusal egemenlik söz konusu.
SSB İsmail Demir canlı yayınlara cıkınca hiç sorulmuyor bunlar. Programın yarısı F35 tartışarak geçiyor. Bir Allahın kulu gazetecide Suriyedeyiz , geçmiş operasyonlarda tanklarımız vuruldu. Hangi önlemler alındı / alınmaya devam ediyor soran yok. Hepsi ezberlemiş F35/S400. Böyle b.ktan bir gazetecilik anlayışı var güzel ülkemin vasıfsız gazetecilerinde... Altay tankı 2015te seri üretime girebilir durumdaydı.2020ye geldik hala ortada birşey yok. Suriyede tanklarımız vuruldugunda o tankı vuran kadar , tankının eksiklerine rağmen oraya gönderende sucludur gözümde. geçenlerde çok güzel bir video izledim. Eski tankların üzerine fazladan zırh koydugunuzda bu tankın motorundan tutun taretine kadar etkiliyor. Bu ne demek ? Tankın performansı düşmesin diye zırhtan kaçınılıyor. Ben zırhı geçtim gönderdiğimiz personel taşıyıcıların etrafına dogru düzgün kafes tel çekemiyoruz. Kamuflaj renkleri evlere şenlik zaten. Çöle vietnam kamuflajlı araçlar gönderiyoruz. Kumun rengi belli. Bir tankı , zırhlı aracı boyamak bu kadar mı zor? Paramız mı yok ? resmen sırıtıyor gönderdigimiz araçlar
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 28 Ağustos 2019, 14:41:16
Daha öncede dedim şu anda diyorum. Koskoca Türkiye'nin mekanize kuvvetlerinin bu durumda olması hem ülkemiz hemde nato açısından çok büyük bir dezavantaj oluşturuyor. Başka bir ülke olsa en acilinden 300 leopard 2a4 tankına ng modernizasyonu ve akkor ile modernize edip ana muharebe tankı seviyesine çıkarması  ve 170 sabrayada pulat uygulayıp  ve 330 leopard 1 tankınada yine reaktif zırh + pulat modernizasyonuyla 500 adet 2. aşama ana muharebe tankı na sahip olması ve son olarakta geri kalan leopard ve m-60 serisi tanklarıda muharebeye hazır tutarak 800 civarı 3. aşama savaş tankını hazır tutması ve son olarak 750 civarı m-47'yi de depolarda savaşa hazır vaziyette tutması elzemdir. Ayrıca 600 civarı zma'sınada eş eksenli tow füzesi takıp anti tank desteği sağlar.

Çünkü Allah muhafaza bir orduyla savaşa girsek düşmana üstünlük kurabilecek tankımız yok. Ön safta hareket edebilecek 170, savaşa sürebileceğimiz 350 ve tabut olarak kabul etmemiz gereken 700 tankımız var. Mevcut anti tank tehditleri düşünüldüğünde böyle bir kuvvet çok kısa sürede devre dışı kalır.

Sırf son operasyonlarda yaşananlara bakılıp en azından modernize işi daha mantıklı bir firmaya verilmelidir bence. Ulusal egemenlik söz konusu.

M-47?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 28 Ağustos 2019, 16:15:33
Daha öncede dedim şu anda diyorum. Koskoca Türkiye'nin mekanize kuvvetlerinin bu durumda olması hem ülkemiz hemde nato açısından çok büyük bir dezavantaj oluşturuyor. Başka bir ülke olsa en acilinden 300 leopard 2a4 tankına ng modernizasyonu ve akkor ile modernize edip ana muharebe tankı seviyesine çıkarması  ve 170 sabrayada pulat uygulayıp  ve 330 leopard 1 tankınada yine reaktif zırh + pulat modernizasyonuyla 500 adet 2. aşama ana muharebe tankı na sahip olması ve son olarakta geri kalan leopard ve m-60 serisi tanklarıda muharebeye hazır tutarak 800 civarı 3. aşama savaş tankını hazır tutması ve son olarak 750 civarı m-47'yi de depolarda savaşa hazır vaziyette tutması elzemdir. Ayrıca 600 civarı zma'sınada eş eksenli tow füzesi takıp anti tank desteği sağlar.

Çünkü Allah muhafaza bir orduyla savaşa girsek düşmana üstünlük kurabilecek tankımız yok. Ön safta hareket edebilecek 170, savaşa sürebileceğimiz 350 ve tabut olarak kabul etmemiz gereken 700 tankımız var. Mevcut anti tank tehditleri düşünüldüğünde böyle bir kuvvet çok kısa sürede devre dışı kalır.

Sırf son operasyonlarda yaşananlara bakılıp en azından modernize işi daha mantıklı bir firmaya verilmelidir bence. Ulusal egemenlik söz konusu.

M-47?

M-48 pardon hocam.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: metin62 - 28 Ağustos 2019, 16:47:50
Konu ile pek alakali degil ama envanter disina cikinca M47 lerin motorlari vs ne oldu? Tankin kendisini erritik ama motor benzinli olsada kullanilamazmi veya tareti sokulen M47 Orman yanginlarinda  sondurme amaci ile kullanilamazmi?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: marmara - 28 Ağustos 2019, 18:00:20
Konu ile pek alakali degil ama envanter disina cikinca M47 lerin motorlari vs ne oldu? Tankin kendisini erritik ama motor benzinli olsada kullanilamazmi veya tareti sokulen M47 Orman yanginlarinda  sondurme amaci ile kullanilamazmi?

Yüksek oktanlı benzinli motor va alemin yakıtını tüketiyor. Hava soğütmalı olduğu için çöl ve sıcak iklimde dayanıksız, devamlı arıza yapan ve ömrü kısa motoru vardı M47 tankın.

Günümüz şartlarında bu tür motoru kullanmak için benzin fiyatı çok ucuz olması lazım ama ömrü kısa olduğu için kimse yanına bile yaklaşmaz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 31 Ağustos 2019, 10:05:57
https://www.youtube.com/watch?time_continue=57&v=NKegCZct9Kg (https://www.youtube.com/watch?time_continue=57&v=NKegCZct9Kg)

İşte size büyük oranda yerli savunma sanayisi olan Nato'nun en büyük 2. ordusu. Bu ordu hafif uçak gemisi destroyer felan yapıyor. Amma velakin ordusu hala aktif çatışma alanında M-48 kullanıyor. (m-60'larda direksiyon vardı herhalde bu kollu m-48 olabilir.)

Ha yanlış anlaşılmasın personelimiz helal olsun güzel iş çıkarmış. Bu eski tank ile bile hala sağlıklı atış yapıp tekrardan mevziye geri döndüler. Semih denen arkadaş bir elle video çekip aktif muharebe alanında tek elle kollu tank sürdü. Gerçi arkadaşlarını tehlikeye attı ama .

Şimdi bu tank altayıda veya modernizeli bir Leopard 1 veya Leopard 2a4 olsaydı veya modern bir tank olacak bazı şeyleri söyleyim.

+Tank içi haberleşme sistemi daha aktif olacağından komutanımız semiiaaahhhüüüghhh diye kendini yırtmayacaktı.

+ Tank daha stabil ve yüksek kalibre atış yaptığı için 2. atışa gerek kalmayacaktı.

+ Semih kardeşimizin kamerasına ihtiyaç yoktu çünkü kendisi gövde içinde kapalı kupolada direksiyonla ve tank görüş sistemiyle sürüş yapacağından çok güvenli ve hızlı şekilde mevziye girecekti. Çekimide sistem kayıt edecekti;

+ Komutanımız atış sonrası mevziye girmek için kendini yırtmayacaktı çünkü korktuğu karşı tarafın anti tank atma ihtimaline karşı tanka tutulan herhangi bir lazer lwr tarafından tespit edilip sis havanları otomatik atılacak eğer füze atılsa bile aktif koruma sistemi füzeyi bertaraf edecekti.

+ O namlu kendiliğinden otomatik kalkıp dolacaktı .  :D
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: ACE - 31 Ağustos 2019, 10:29:49
https://www.youtube.com/watch?time_continue=57&v=NKegCZct9Kg (https://www.youtube.com/watch?time_continue=57&v=NKegCZct9Kg)

İşte size büyük oranda yerli savunma sanayisi olan Nato'nun en büyük 2. ordusu. Bu ordu hafif uçak gemisi destroyer felan yapıyor. Amma velakin ordusu hala aktif çatışma alanında M-48 kullanıyor. (m-60'larda direksiyon vardı herhalde bu kollu m-48 olabilir.)

Ha yanlış anlaşılmasın personelimiz helal olsun güzel iş çıkarmış. Bu eski tank ile bile hala sağlıklı atış yapıp tekrardan mevziye geri döndüler. Semih denen arkadaş bir elle video çekip aktif muharebe alanında tek elle kollu tank sürdü. Gerçi arkadaşlarını tehlikeye attı ama .

Şimdi bu tank altayıda veya modernizeli bir Leopard 1 veya Leopard 2a4 olsaydı veya modern bir tank olacak bazı şeyleri söyleyim.

+Tank içi haberleşme sistemi daha aktif olacağından komutanımız semiiaaahhhüüüghhh diye kendini yırtmayacaktı.

+ Tank daha stabil ve yüksek kalibre atış yaptığı için 2. atışa gerek kalmayacaktı.

+ Semih kardeşimizin kamerasına ihtiyaç yoktu çünkü kendisi gövde içinde kapalı kupolada direksiyonla ve tank görüş sistemiyle sürüş yapacağından çok güvenli ve hızlı şekilde mevziye girecekti. Çekimide sistem kayıt edecekti;

+ Komutanımız atış sonrası mevziye girmek için kendini yırtmayacaktı çünkü korktuğu karşı tarafın anti tank atma ihtimaline karşı tanka tutulan herhangi bir lazer lwr tarafından tespit edilip sis havanları otomatik atılacak eğer füze atılsa bile aktif koruma sistemi füzeyi bertaraf edecekti.

+ O namlu kendiliğinden otomatik kalkıp dolacaktı .  :D

Çünkü prototip hazır olmadına rağmen yandaş şirket hazır olmadığı için yıllardır tank üretemiyor.
Bu ve benzeri tankları ele geçiren ortadoğulular da bizi hakir görüp kapımıza dayanıp askerimize saldırabiliyor.

Hani itibardan tasarruf olmaz dedikleri şey var ya. Hah işte o sadece devletin başında olmaz. O ülkenin en alt seviyesinde bile bir kalite görürsen itibar kazanırsın.

(Battlestar hocamın tespitleri çok yerinde)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Raptor44 - 31 Ağustos 2019, 11:06:29
BATTLESTAR yine yerinde tespitler yapmış yalnız komutanın gırtlağı patladı bağırmaktan sadece tankta olsa iyi daha eksiklerimiz çok
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: OKÇULAR - 31 Ağustos 2019, 13:59:05
+Tank içi haberleşme sistemi daha aktif olacağından komutanımız semiiaaahhhüüüghhh diye kendini yırtmayacaktı.

Buna katılmıyorum. Dünyanın en iyi haberleşme sistemi de olsa sıcak temas da istem dışı hareket ve bağırma olur. Hatta adapde olma ve mutivasyon için gereklidir bu. Aynı şekilde savaş gemisi ve denizaltılarda gayet modern iç iletişim sistemleri olduğu halde tatbikat bile olsa emir ve tekrarlar gayet sertdir, gürültülüdür. M-48 tankların da iç haberleşme için kulaklıklı ve mikrofonlu teçhizatları var ama gelin görün birbirlerine bağırmayı tercih ediyorlar.

2 inci dünya savaşında Rus T-26 tank personeli muharebeye girmeden önce birbirlerine bağırarak tokatladıklarını ve bunu bir talimat sebebiyle yaptıklarını hayretle okumuştum.

 
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 01 Eylül 2019, 10:15:08
+Tank içi haberleşme sistemi daha aktif olacağından komutanımız semiiaaahhhüüüghhh diye kendini yırtmayacaktı.

Buna katılmıyorum. Dünyanın en iyi haberleşme sistemi de olsa sıcak temas da istem dışı hareket ve bağırma olur. Hatta adapde olma ve mutivasyon için gereklidir bu. Aynı şekilde savaş gemisi ve denizaltılarda gayet modern iç iletişim sistemleri olduğu halde tatbikat bile olsa emir ve tekrarlar gayet sertdir, gürültülüdür. M-48 tankların da iç haberleşme için kulaklıklı ve mikrofonlu teçhizatları var ama gelin görün birbirlerine bağırmayı tercih ediyorlar.

2 inci dünya savaşında Rus T-26 tank personeli muharebeye girmeden önce birbirlerine bağırarak tokatladıklarını ve bunu bir talimat sebebiyle yaptıklarını hayretle okumuştum.

Konsantrasyonunu etkilemeyecekse bağırabilir hatta Türkü bile söyleyebilir hocam ona itirazımız yok zaten . Elbette bu tankta da basit de olsa bir haberleşme sistemi vardır ancak ben o  sistemin videodaki tankta yaşından dolayı arızalı veya kullanılabilir olduğunu hissetmiyorum. Modernizeli veya yeni bir tankta bu oldukça etkin olacaktır.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yasar - 01 Eylül 2019, 17:24:51
BMC ye 3.5 milyar dolara 250 Altay tankı yaptırıp (tanesi 14 milyon dolara) ondan sonra üzerindeki extralar için de ayrı bir meblağ ödeyerek tankın tanesini 15-16 milyon dolara maletmektense eldeki eski tankları devlet tesislerinde modernize etmemiz daha hesaplı olur.
ABD yüksek işçilik ücretleriyle m1a2 abrams tankını bugünkü parayla 9 milyon doların altında malediyor . Biz , ne biçim bir rantsa , neredeyse 2 katına malediyoruz ucuz Türk işçiliğiyle Altay tankını. Hemde devletin tesislerini kullandırma projesiyle. Kimse de çıkıp bunu irdelemiyor üst seviyede.
Şu anda modernize edilmiş m60t tankları extra era zırhı ve pulat  aktif korumasıyla , Tanok’un Ukrayna muadili füzesiyle bulunduğumuz bölgenin en iyi tankı.
Bunları diğer m60 tipi ve leopar 2a4 tanklarımızada uyarlarsak hem daha ucuza gelir hemde teneke yığınıyla savaşa gitmeyiz.
Altay tankı, gurubunda , bugünkü kontratıyla dünyanın en pahalı tankı. Birrilerinin çıkıp bu olaya el atması lazım artık. Prototip kabulü biteli 3 yıl oldu. Hala tank yok ortada. Tabii fabrika da yok ki üretecek!
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: mavi1991 - 02 Eylül 2019, 11:26:32
M60a3 tanklarına çok fazla zırh ve teçhizat koyamıyoruz çünkü motorun gücü kısıtlı. Motorun gücünü artırmak için örnek olarak çift kadameli ara soğutmalı turbo şarj, common rail enjectör, subap zamanlamaların ayarlanması artan ısıl yük için daha performanslı radyatör veya şanzımanın optimize edilmesi vs yapılabilir. Bu motor başına fazla mali yük getireceğini zannetmiyorum. Performansı artan motor ile tanka ilave zırh ve teçhizat eklenebilir. Buda maliyet olarak bence 1 - 2 milyon dolar arasında gerçekleşir. Böylece kısmen az bir maliyet ile 1000 kadar modern tankımız olabilir
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 02 Eylül 2019, 14:33:20
Ana muharebe tank projesi görünüyor ki kısa ve orta vade de hesaplı olmadı. Ama uzun vade de bize getirisi olacaktır. Motoruda yerlileştirdikten sonra Katar, Azerbaycan, Orta Asya Türk devletlerine kolaylıkla pazarlayabiliriz. Biz bu tanktan ihracat yaparak kazanacağız öyle görünüyor. 3.5 milyar dolar sadece BMC'ye gitmeyecek diğer firmalarımızda kazanacak. Yapılan ihracatlarla firmalarımız ciddi gelir elde edebilirler.    Netice de bu tarz bir tank minimum 7, 8 milyon dolardan başlıyor. Uzun vade de 500 ila 1000 adet ihracat yapabilsek 4 ila 10 milyar dolara yakın firmalarımız gelir elde edebilir. Uzun vade de çok kârlı olabilir.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: metin62 - 02 Eylül 2019, 15:02:46
Ana muharebe tank projesi görünüyor ki kısa ve orta vade de hesaplı olmadı. Ama uzun vade de bize getirisi olacaktır. Motoruda yerlileştirdikten sonra Katar, Azerbaycan, Orta Asya Türk devletlerine kolaylıkla pazarlayabiliriz. Biz bu tanktan ihracat yaparak kazanacağız öyle görünüyor. 3.5 milyar dolar sadece BMC'ye gitmeyecek diğer firmalarımızda kazanacak. Yapılan ihracatlarla firmalarımız ciddi gelir elde edebilirler.    Netice de bu tarz bir tank minimum 7, 8 milyon dolardan başlıyor. Uzun vade de 500 ila 1000 adet ihracat yapabilsek 4 ila 10 milyar dolara yakın firmalarımız gelir elde edebilir. Uzun vade de çok kârlı olabilir.

Uzun vade olasiligi icin su an icin ancak insallah diyebilirim. Milli tank projemizin "Altay" Kisa ve orta vade kisminin gerceklesmemis olmasi ,ancak uzun vadede bu isten sadece para ve pazar edbilecegimiz kanimca kotu bir sonuc.

Altay tank projesi TSK nin envanterinde bulunan eski model tanklarinin ,hasimlarimizin elinde bulunan daha modern tanklar ile  guc dengemizi saglamak ve tankcilarimizi dedeleri yasinda olan mevcut yetersiz tanklardan kurtulmak ve daha guvenceli olarak savunmamiza katkida bulunmalari icin gerekli idi. Acik konusmakta yarar oldugu kanisindayim Altay tank projemiz ve envanterdeki tanklarin modernizasyon projesinde cuvallamis bulunuyoruz. Hele projenin ana amacini bir yana birakip sadece uzun zamanda bu isten para kazanabilecegimizin belirtilmesi yani baska bir deyimle RAnt kapisina cikar kanisindayim.
 
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 02 Eylül 2019, 16:20:22
Ana muharebe tank projesi görünüyor ki kısa ve orta vade de hesaplı olmadı. Ama uzun vade de bize getirisi olacaktır. Motoruda yerlileştirdikten sonra Katar, Azerbaycan, Orta Asya Türk devletlerine kolaylıkla pazarlayabiliriz. Biz bu tanktan ihracat yaparak kazanacağız öyle görünüyor. 3.5 milyar dolar sadece BMC'ye gitmeyecek diğer firmalarımızda kazanacak. Yapılan ihracatlarla firmalarımız ciddi gelir elde edebilirler.    Netice de bu tarz bir tank minimum 7, 8 milyon dolardan başlıyor. Uzun vade de 500 ila 1000 adet ihracat yapabilsek 4 ila 10 milyar dolara yakın firmalarımız gelir elde edebilir. Uzun vade de çok kârlı olabilir.

Uzun vade olasiligi icin su an icin ancak insallah diyebilirim. Milli tank projemizin "Altay" Kisa ve orta vade kisminin gerceklesmemis olmasi ,ancak uzun vadede bu isten sadece para ve pazar edbilecegimiz kanimca kotu bir sonuc.

Altay tank projesi TSK nin envanterinde bulunan eski model tanklarinin ,hasimlarimizin elinde bulunan daha modern tanklar ile  guc dengemizi saglamak ve tankcilarimizi dedeleri yasinda olan mevcut yetersiz tanklardan kurtulmak ve daha guvenceli olarak savunmamiza katkida bulunmalari icin gerekli idi. Acik konusmakta yarar oldugu kanisindayim Altay tank projemiz ve envanterdeki tanklarin modernizasyon projesinde cuvallamis bulunuyoruz. Hele projenin ana amacini bir yana birakip sadece uzun zamanda bu isten para kazanabilecegimizin belirtilmesi yani baska bir deyimle RAnt kapisina cikar kanisindayim.
Uzun vade de sadece para kazanmayacağız. 500 adet Altay tankı da üretilecek. Bence dediğim gibi ilerisi için hem muadillerinden daha başarılı hemde ciddi ihracat potansiyeli olabilir. Burada ki problem bence tankın üretiminde geç kılınmasından çok zamanında önlem almamak. Suriye, ırak malum her an büyük bir harekât yapabilirsin, rejimle aramız limoni hatta 2011 yılında savaşın eşiğinden döndük angajman kuralları değişti vs. Böyle bir zamanda kara kuvvetlerinin Altay tankını beklemesi çok ciddi bir hatadır. Acil olarak o dönemler loe 2a4 tanklarımız modernize edilmeliydi.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yasar - 02 Eylül 2019, 16:58:14
Ana muharebe tank projesi görünüyor ki kısa ve orta vade de hesaplı olmadı. Ama uzun vade de bize getirisi olacaktır. Motoruda yerlileştirdikten sonra Katar, Azerbaycan, Orta Asya Türk devletlerine kolaylıkla pazarlayabiliriz. Biz bu tanktan ihracat yaparak kazanacağız öyle görünüyor. 3.5 milyar dolar sadece BMC'ye gitmeyecek diğer firmalarımızda kazanacak. Yapılan ihracatlarla firmalarımız ciddi gelir elde edebilirler.    Netice de bu tarz bir tank minimum 7, 8 milyon dolardan başlıyor. Uzun vade de 500 ila 1000 adet ihracat yapabilsek 4 ila 10 milyar dolara yakın firmalarımız gelir elde edebilir. Uzun vade de çok kârlı olabilir.

Uzun vade olasiligi icin su an icin ancak insallah diyebilirim. Milli tank projemizin "Altay" Kisa ve orta vade kisminin gerceklesmemis olmasi ,ancak uzun vadede bu isten sadece para ve pazar edbilecegimiz kanimca kotu bir sonuc.

Altay tank projesi TSK nin envanterinde bulunan eski model tanklarinin ,hasimlarimizin elinde bulunan daha modern tanklar ile  guc dengemizi saglamak ve tankcilarimizi dedeleri yasinda olan mevcut yetersiz tanklardan kurtulmak ve daha guvenceli olarak savunmamiza katkida bulunmalari icin gerekli idi. Acik konusmakta yarar oldugu kanisindayim Altay tank projemiz ve envanterdeki tanklarin modernizasyon projesinde cuvallamis bulunuyoruz. Hele projenin ana amacini bir yana birakip sadece uzun zamanda bu isten para kazanabilecegimizin belirtilmesi yani baska bir deyimle RAnt kapisina cikar kanisindayim.
Uzun vade de sadece para kazanmayacağız. 500 adet Altay tankı da üretilecek. Bence dediğim gibi ilerisi için hem muadillerinden daha başarılı hemde ciddi ihracat potansiyeli olabilir. Burada ki problem bence tankın üretiminde geç kılınmasından çok zamanında önlem almamak. Suriye, ırak malum her an büyük bir harekât yapabilirsin, rejimle aramız limoni hatta 2011 yılında savaşın eşiğinden döndük angajman kuralları değişti vs. Böyle bir zamanda kara kuvvetlerinin Altay tankını beklemesi çok ciddi bir hatadır. Acil olarak o dönemler loe 2a4 tanklarımız modernize edilmeliydi.
Tanklarımızı Zeytindalı ve afrin harekatları öncesi modernize etmek çok yanlış olurdu. Başika’da ve bu iki harekatta gördükki tankların savaş alanındaki isterleri çok değişmiş. Atgm kaynayan bir ortamda birçok zaman asimetrik harp dediğimiz bir harple karşı karşıya kalacağız. Kursk bozkırındaki tank tanka karşı savaş artık pek yok. Olsa da tanklar üzerindeki silahlar ve topçu birimlerindeki güdümlü silahlarla ve birde helilerden atılan atgm lerle tanklar çok daha değişik bir konumda savaşmaya mecburlar. Biz bunu yaşamış bir ordu olarak ona göre zırhlı birliklerimizi yeniden modernize etmemiz gerekliliğinin farkına vardık.
Altay’ın son prototiplerinden üretip afrinde savaş alanına sürseydik, korunma açısından ne kadar yetersiz kaldığını görecektik. Akkorsuz Altay yorgansız kışın dışarıda yatmaya benzer.
Ama artık biliyoruz ne yapılması gerektiğini de ; ya bürokrasi, ya rant paylaşamama, ya da finans yokluğundan hala üretim başlayamadı.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 02 Eylül 2019, 18:58:00
Nasıl yanlış olsun. M60 Sabra yanlış mı mesela ? Çok doğru projeydi. Akkor mevzusu apayrı konu.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: metin62 - 02 Eylül 2019, 20:24:19
Sayin Yasarin ,Envanterdeki Tanklarimizi Zeytindali ve Afrin operasyonlari oncesi modernizasyondan gecirilmemesi yorumuna katilmamaktayim. Ben hatta birakin Zeytindali Afrini Irak savasindan tutun da Lubnanda Israil Hizbullah savaslarindan klasik tank savaslarinin  pek artik olmadigini yillar oncesi gormemiz gekliligine inaniyorum. Tanklarin asil dusmanlarinin birer ikiser kisilik RPG7 ,ATGM,IED timleri tarafindan yapilmakta oldugunu gorup algilamiz gerekiyordu. Ornegin bu tur  saldirilardan en fazla etkilenmis olan Israil nasil cozumler uzerine odaklandigini inceleyip bizlerde ya bu sistemler uzerine uretim yapabilmek icin zamaninda calisma yapmamiz gerekirdi.  Sayet yerli uretimin uzun zaman ihtiyaci oldugu kanisi hakimse o zaman bir miktar acil direk alim yapilip zirh guclendirilmesi tamamlanmis olan tanklarimiza monte edilmesi gerekiyordu.

Halbuki bizler envanterimizde bulunan  tanklarimizi bir degisiklik yapmadan ,klasik yontemler ile sahaya surduk.Yani sadece sikintimiz tank ile direk iliskili olmayip tankin kullanis sekli ile de ilgili "Kaba tabir ile kabak gibi tepelerin uzerinde konuslandilar, bazen taretleri arkaya bakar bazen one bakar sekilde yol aldilar ,bazende  adamsan beni vur dercesine Tanki park ettik ve vurulmasini bekledik.

Uzun lafin kisasi uyuduk. Etrafimizda  olup biteni yeni savas tekniklerini yeni silah  ve korunma tekniklerini ve sistemlerini onceden ne geregince arastirmasini yaptik ne de arastirmis isek acil alim ve montajinin yapilmasi icin ugrastik. Okumayi incelemeyi pek sevmedigimiz icin ne yeni taktiktikleri nede korunma yontemleri icin gerekli egtimlerin acil verilmesini saglayamadik iste ozellikle bu yuzden bu harekatlarda gereksiz tank zaiyatimiz olmustur. " benzeri 1974 de yasandi  sakin otomatik isi  Fetoculere baglamayalim. ;)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 02 Eylül 2019, 20:53:25

Tanklarımızı Zeytindalı ve afrin harekatları öncesi modernize etmek çok yanlış olurdu. Başika’da ve bu iki harekatta gördükki tankların savaş alanındaki isterleri çok değişmiş. Atgm kaynayan bir ortamda birçok zaman asimetrik harp dediğimiz bir harple karşı karşıya kalacağız. Kursk bozkırındaki tank tanka karşı savaş artık pek yok. Olsa da tanklar üzerindeki silahlar ve topçu birimlerindeki güdümlü silahlarla ve birde helilerden atılan atgm lerle tanklar çok daha değişik bir konumda savaşmaya mecburlar. Biz bunu yaşamış bir ordu olarak ona göre zırhlı birliklerimizi yeniden modernize etmemiz gerekliliğinin farkına vardık.
Altay’ın son prototiplerinden üretip afrinde savaş alanına sürseydik, korunma açısından ne kadar yetersiz kaldığını görecektik. Akkorsuz Altay yorgansız kışın dışarıda yatmaya benzer.
Ama artık biliyoruz ne yapılması gerektiğini de ; ya bürokrasi, ya rant paylaşamama, ya da finans yokluğundan hala üretim başlayamadı.

Bunları bilmek için Suriye'ye girmemize gerek yoktu. Bunları zaten internet ortamındaki çoluk çocuk bile biliyor. Silahlı kuvvetlerin çoğu personeli de biliyor. Ama karar vericiler nedense bilmiyor!
Her şey tecrübe ile öğrenilmek zorunda değil. Daha önce tecrübe edenleri izlemek, gelişmeleri sürekli takip etmek, tehditleri, olasılıkları değerlendirmek ve önlem yolları araştırmak zaten profesyonellerin ana görevi olmalı!
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yasar - 03 Eylül 2019, 02:53:14
Nasıl yanlış olsun. M60 Sabra yanlış mı mesela ? Çok doğru projeydi. Akkor mevzusu apayrı konu.
M60 ların m60t modernizasyonu doğru bir hareketti ama hatırı sayılır miktarda bilhassa korunma açısından eksikler olduğu ortaya çıktığı için ikinci bir iyileştirme ve modernizasyona tabi oldular. Sarp uzaktan komutalı makineli entegrasyonu, kule üstü periskop, pulat aktif koruma, “spall liner” parçacık kalkanı ve yangın söndürme - bastırma sistemi eklendi. Harp sahası m60t lerde  dahi eksiklikler buldu.
Ben o bakımdan yanlışlık olurdu dedim. İki iş olmaması açısından.
Unutmayın ki İsrail’de yapılan bu modernizasyonda motor, zırh yenilendi,  ana top 120 mm ye değiştirildi. Atış kontrol sistemi vs hep yenilendi. Neredeyse tank yeniden inşa edildi.
Buna rağmen eksiklikler çıktı.
Şimdi, asıl harp sahasından gelen mesajlar doğrultusunda tankın bekasını arttırıcı  ve savaşma gücünü günün isterlerine göre değiştiriyoruz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yasar - 03 Eylül 2019, 03:09:50

Tanklarımızı Zeytindalı ve afrin harekatları öncesi modernize etmek çok yanlış olurdu. Başika’da ve bu iki harekatta gördükki tankların savaş alanındaki isterleri çok değişmiş. Atgm kaynayan bir ortamda birçok zaman asimetrik harp dediğimiz bir harple karşı karşıya kalacağız. Kursk bozkırındaki tank tanka karşı savaş artık pek yok. Olsa da tanklar üzerindeki silahlar ve topçu birimlerindeki güdümlü silahlarla ve birde helilerden atılan atgm lerle tanklar çok daha değişik bir konumda savaşmaya mecburlar. Biz bunu yaşamış bir ordu olarak ona göre zırhlı birliklerimizi yeniden modernize etmemiz gerekliliğinin farkına vardık.
Altay’ın son prototiplerinden üretip afrinde savaş alanına sürseydik, korunma açısından ne kadar yetersiz kaldığını görecektik. Akkorsuz Altay yorgansız kışın dışarıda yatmaya benzer.
Ama artık biliyoruz ne yapılması gerektiğini de ; ya bürokrasi, ya rant paylaşamama, ya da finans yokluğundan hala üretim başlayamadı.

Bunları bilmek için Suriye'ye girmemize gerek yoktu. Bunları zaten internet ortamındaki çoluk çocuk bile biliyor. Silahlı kuvvetlerin çoğu personeli de biliyor. Ama karar vericiler nedense bilmiyor!
Her şey tecrübe ile öğrenilmek zorunda değil. Daha önce tecrübe edenleri izlemek, gelişmeleri sürekli takip etmek, tehditleri, olasılıkları değerlendirmek ve önlem yolları araştırmak zaten profesyonellerin ana görevi olmalı!
Çok doğru söylüyorsunuz. Ama bürokrasinin, rant kültürünün ve neme lazımcılığın en üst seviyeye ulaştığı ülkemizde, ciddi kayıplar olmadıkça, kötü bir ders alınmadıkça ve de tokat yemedikçe hiç bişey düzgün yapılmıyor. Bu insanların yapısında var. İşin içinde para ve rant olunca insan hayatı önemsenmiyor. Aynı benzer olaylar İngiliz ve Amerikan ordusunda da var. Afghanistan da yanlış zırhla donatılmış askerlerden tutun arızalı ya da eksik silahlarla teçhiz edilmiş birliklerin kayıp verdikten sonra bunun üstleri tarafından bilindiği ancak bürokrasiden ya da parasal nedenlerden dolayı eksikliklerin giderilmediği ortaya çıkıyor.
Maalesef bizde bu tip olaylar çok daha sık oluyor.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 03 Eylül 2019, 10:17:19
Nasıl yanlış olsun. M60 Sabra yanlış mı mesela ? Çok doğru projeydi. Akkor mevzusu apayrı konu.
M60 ların m60t modernizasyonu doğru bir hareketti ama hatırı sayılır miktarda bilhassa korunma açısından eksikler olduğu ortaya çıktığı için ikinci bir iyileştirme ve modernizasyona tabi oldular. Sarp uzaktan komutalı makineli entegrasyonu, kule üstü periskop, pulat aktif koruma, “spall liner” parçacık kalkanı ve yangın söndürme - bastırma sistemi eklendi. Harp sahası m60t lerde  dahi eksiklikler buldu.
Ben o bakımdan yanlışlık olurdu dedim. İki iş olmaması açısından.
Unutmayın ki İsrail’de yapılan bu modernizasyonda motor, zırh yenilendi,  ana top 120 mm ye değiştirildi. Atış kontrol sistemi vs hep yenilendi. Neredeyse tank yeniden inşa edildi.
Buna rağmen eksiklikler çıktı.
Şimdi, asıl harp sahasından gelen mesajlar doğrultusunda tankın bekasını arttırıcı  ve savaşma gücünü günün isterlerine göre değiştiriyoruz.
Neticede asıl iş halledilmişti. Sarp ukss falan bunlar çokta zor işler değil veya bilinen şeyler zaten. O dönem yapılmamış ama bilinen şey. SKYWOLF'un dediği gibi illa savaşmak gerekmiyor. Çoğu bilinen şeyler.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yasar - 03 Eylül 2019, 16:34:17
Nasıl yanlış olsun. M60 Sabra yanlış mı mesela ? Çok doğru projeydi. Akkor mevzusu apayrı konu.
M60 ların m60t modernizasyonu doğru bir hareketti ama hatırı sayılır miktarda bilhassa korunma açısından eksikler olduğu ortaya çıktığı için ikinci bir iyileştirme ve modernizasyona tabi oldular. Sarp uzaktan komutalı makineli entegrasyonu, kule üstü periskop, pulat aktif koruma, “spall liner” parçacık kalkanı ve yangın söndürme - bastırma sistemi eklendi. Harp sahası m60t lerde  dahi eksiklikler buldu.
Ben o bakımdan yanlışlık olurdu dedim. İki iş olmaması açısından.
Unutmayın ki İsrail’de yapılan bu modernizasyonda motor, zırh yenilendi,  ana top 120 mm ye değiştirildi. Atış kontrol sistemi vs hep yenilendi. Neredeyse tank yeniden inşa edildi.
Buna rağmen eksiklikler çıktı.
Şimdi, asıl harp sahasından gelen mesajlar doğrultusunda tankın bekasını arttırıcı  ve savaşma gücünü günün isterlerine göre değiştiriyoruz.
Neticede asıl iş halledilmişti. Sarp ukss falan bunlar çokta zor işler değil veya bilinen şeyler zaten. O dönem yapılmamış ama bilinen şey. SKYWOLF'un dediği gibi illa savaşmak gerekmiyor. Çoğu bilinen şeyler.
Sayin Mermi , m60t tanklarına uygulanan modernizasyonu diğer tanklarada uygulamak demek tankları neredeyse yeniden inşa etmektir. Bu da Altay ete kemiğe büründükten sonra yapılmaması gereken şeydi. Altay üretilmeliydi.
2016 yılından önce , hatta ilk 170 adet modernize edildikten sonra 2007 den itibaren yapılsaydı doğruydu. Ama nedense yukarıdakiler buna yanaşmadılar. Tabiiki ne yapılması gerektiği biliniyordu. Ama elini “start” düğmesine basacak babayiğit çıkmadı. Çünkü Altay yapilıyordu. Burada rant vardı. 2016 yılında Altay hertürlü testten geçti üretime hazır hale geldi. Bu sefer bu işin kaymağını kim yiyecek kavgası başladı. hala da sürüyor.
Bu arada Mehmetçik, teneke yığını içinde şehit olmuş , umurlarında değil.

Şimdi de Altay yapılamıyorsa eldeki tanklar , çok az maliyetle era zırh , sarp, kafes zırh, atış kontrol modifikasyonu ve pulat ile donatılırsa Güney de savaşabilecek hale gelebilir. Ama bunu dahi çok az adetlerde yapıyoruz.
Bu modernizasyonu Leopard 2a4 lere de yapıp Tanok muadili Ukrayna roketi ile donatsak Yunan’ın elindeki 2a6 tanklarından dahi daha iyisi olur elimizde. Bu roketler 120 mm namludan atılan ve 6 km mesafeden tank vuran roketler. Kendi Tanok roketimiz de yakında envantere girmeye başlar.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 04 Eylül 2019, 12:02:06
Az önce bir taşıyıcı üzerinde bir tank gördüm. Tam net göremedim ama sanırım Leopard2A4'tü. Daha doğrusu gövde ve kulesi. Biraz kararmış üzerinde tadilat yapılmış gibi. Keşke erken fark edip net görebilseydim. Son anda fark ettim ve gördüğümde uzaklaşıyordu. Sakarya'dan Ankara istikametine gidiyor. Şu sıralar Sakarya Hendek civarında olmalı!

Eğer gördüğüm Leopard2A4 ise üzerinde ciddi bir modernizasyon çalışması var olabilir.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 12 Ekim 2019, 18:59:58
(https://pbs.twimg.com/media/EGnrA6OWsAAt62E?format=jpg&name=large)

(https://pbs.twimg.com/media/EGnrA56WwAAS8M2?format=jpg&name=medium)

Alıntı
TAE
@sntrk_34
·
20s
Barış Pınarı Harekatına katılan M-60TM tanklarımızda daha önce yapılan modernizasyonlara ek iki yenilik var.İlki Teleskobik Periskop Sistemi TEPES.İkincisi Pulat Aktif Koruma Sistemi.
Pulat


https://mobile.twitter.com/sntrk_34/status/1182734800966303744
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 25 Ekim 2019, 15:01:17
Error 404 (Not Found)!!1 (http://www.youtube.com/watch?v=kYLTSv3NBVk#)

Tanklar içler acısı durumda.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Alp - 25 Ekim 2019, 15:53:47
Yalnız video nun açılışında Teymen yazıyor; yazım yanlışı değil mi?  Teğmen değilmi o?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 25 Ekim 2019, 18:15:42
Yalnız video nun açılışında Teymen yazıyor; yazım yanlışı değil mi?  Teğmen değilmi o?

Video açıklamasında "ilk başta asteğmen yazacağıma asteymen yazmışım" diye belirtmiş.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: fırtına06 - 02 Kasım 2019, 16:53:36
ASELSAN’dan M-60TM’ye füze kalkanı

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan M-60T tanklarının modernizasyonu için Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Fırat Kalkanı Harekatı esnasında başlatılan “FIRAT-M60T” projesi, ASELSAN ana yükleniciliğinde başarıyla devam ediyor.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/05/IMG_0420-1068x592-1-696x385.jpg)

Proje kapsamında, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 160 adetten fazla M-60T Ana Muharebe Tankına (AMT); PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS), Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS), Sürücü Görüş Sistemi (ADİS), Koruma Astarı, Yardımcı Güç Sistemi ve İklimlendirme Sistemi entegrasyonu, ASELSAN tarafından gerçekleştiriliyor. FIRAT-M60T Projesi ile M-60TM standardına yükseltilen tankların, Fırat Kalkanı Harekatı esnasında gösterdiği başarı ise geçtiğimiz günlerde ASELSAN tarafından yapılan açıklamayla ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/11/FIRAT-M60T.jpg)

ASELSAN tarafından yapılan açıklamaya göre; FIRAT-M60T modernizasyonu kapsamında Fırat Kalkanı Harekatı’nda kullanılan Lazer İkaz Sensor birimi, M60TM tankı üzerinde görevini icra ederken üzerine gelen düşman tehdidini algılayıp, verdiği uyarı ile tank içerisindeki mürettebatı ikaz ederek hayatlarını kurtardı. Düşman tehdidini algıladıktan hemen sonra M60TM tankın yaptığı manevra ile yanında patlayan Anti-Tank Güdümlü Füzeden (ATGM), Lazer İkaz Sensor biriminin üzerine şarapnel parçaları geldi. Lazer İkaz Sensorunun sadece ön kapağı hasar gördü ve Sensor biriminin ön kapağı değiştirildi. Lazer İkaz Sensor birimi görevini başarıyla icra etmeye devam ediyor.

https://www.savunmasanayist.com/haberler/aselsandan-m-60tmye-fuze-kalkani/ (https://www.savunmasanayist.com/haberler/aselsandan-m-60tmye-fuze-kalkani/)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 02 Kasım 2019, 19:24:00
Zeytindalı ve Fırat Kalkanı harekatlarının aksine Barış Pınarı Harekatında sanıyorum hiç ATGM tehditiyle karşılaşmadık. Ya da bu tehdit nedeniyle hiç kayıp vermedik. Çünkü hiç bahsi geçmedi.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 02 Kasım 2019, 19:40:27
FIRAT KALKANI
24 Ağustos 2016’da Cerablus’un IŞİD’den alınmasıyla başlayan harekat 29 Mart 2017’de el Bab’ın alınması sonrası resmen bitirildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) açıkladığı verilere göre harekatta 71 TSK personeli hayatını kaybetti, 245 asker de yaralandı. Harekatın piyade gücü olarak kullanılan ÖSO adı altında birleşmiş cihatçı güçler yaklaşık 600 kayıp verdi. TSK harekatta 2647 IŞİD mensubu ve 425 YPG/PYD’linin mensubunun öldürüldüğünü duyurdu.

ZEYTİN DALI OPERASYONU
TSK’nin Suriye topraklarındaki ikinci operasyonu Zeytin Dalı, 20 Ocak 2018’de başlatıldı. Harekat, 24 Mart 2018’de Afrin’in tamamının ele geçirilmesi ile sona erdirildi.

TSK tarafından yapılan basın açıklamalarına göre:

Toplam 4.608 YPG/PYD ve IŞİD mensubu etkisiz hale getirildi
320 ÖSO üyesi ile 54 TSK askeri hayatını kaybetti, 236 asker yaralandı.


Sadece EL-BAB hastane bölgesinde  12 Leopard-zma kaybetmişiz...Hastane bölgesinde ne olmuştu?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Tong Yabgu - 02 Kasım 2019, 22:10:08
Zeytindalı ve Fırat Kalkanı harekatlarının aksine Barış Pınarı Harekatında sanıyorum hiç ATGM tehditiyle karşılaşmadık. Ya da bu tehdit nedeniyle hiç kayıp vermedik. Çünkü hiç bahsi geçmedi.
Yerleşim yeri yakınları ve ağaçlık olmayınca çiyan fareleri pusu kurup atgm atacak yer bulamamıştır. Zaten bu dağ farelerinin ayagındaki 50 kuruşluk terlikle binlerce dolarlık atgmleri çekirdek gibi sağa sola atmaları zoruma gidiyordu.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 02 Kasım 2019, 23:16:43
Zeytindalı ve Fırat Kalkanı harekatlarının aksine Barış Pınarı Harekatında sanıyorum hiç ATGM tehditiyle karşılaşmadık. Ya da bu tehdit nedeniyle hiç kayıp vermedik. Çünkü hiç bahsi geçmedi.
Yerleşim yeri yakınları ve ağaçlık olmayınca çiyan fareleri pusu kurup atgm atacak yer bulamamıştır. Zaten bu dağ farelerinin ayagındaki 50 kuruşluk terlikle binlerce dolarlık atgmleri çekirdek gibi sağa sola atmaları zoruma gidiyordu.
Veya tankları aktif kullandık mı ? Harekâtın 5, 6 günü pentagondan açıklamada Türkler, IHA ve Savaş uçaklarıyla hava saldırıları yapıyor. Karadan ilerlemeleri çok sınırlı. Diye açıklamaları vardı. Gerçekten de öyle oldu. En az 30 IHA sürekli havadaymış. FK harekâtında elimizde doğru düzgün IHA yoktu. 30 IHA ile nefes aldırmazsın adamlara. Savaş uçakları sürekli havada fırsat hedef bekliyor. Obüsler her dakka vuruyor. Zırhlı birliklerimize tehdit olmayacak seviyede temizledikten sonra ilerleme oluyor. Yani tank, ZMA bunlara hiç iş düşmedi.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Bogü Alp - 03 Kasım 2019, 00:04:50
Isid'in elinde tow ve kornet vardı. Bu füzelere karşı leopard 2 tanklarimiz dayanamadı. Tabi bunda taktiksel hatalarımız yetersiz iha/siha kullanımı ve beklenmeyen hava koşullarının da büyük etkisi var. Zeytin dalı harekatında ise ellerinde sadece taşınması kolay konkurslar vardı. Yapılan harekatın etkinliği sebebiyle javelin ve towları ypg riske atmadı. Bu sayede ciddi derece de kırıma uğrayan bir tane leopard 2miz var.
Barış pınarı ha keza öyle pahalı ve değerli silahları vurulma riskini göze alamadılar.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Tong Yabgu - 03 Kasım 2019, 00:23:52
Zeytindalı ve Fırat Kalkanı harekatlarının aksine Barış Pınarı Harekatında sanıyorum hiç ATGM tehditiyle karşılaşmadık. Ya da bu tehdit nedeniyle hiç kayıp vermedik. Çünkü hiç bahsi geçmedi.
Yerleşim yeri yakınları ve ağaçlık olmayınca çiyan fareleri pusu kurup atgm atacak yer bulamamıştır. Zaten bu dağ farelerinin ayagındaki 50 kuruşluk terlikle binlerce dolarlık atgmleri çekirdek gibi sağa sola atmaları zoruma gidiyordu.
Veya tankları aktif kullandık mı ? Harekâtın 5, 6 günü pentagondan açıklamada Türkler, IHA ve Savaş uçaklarıyla hava saldırıları yapıyor. Karadan ilerlemeleri çok sınırlı. Diye açıklamaları vardı. Gerçekten de öyle oldu. En az 30 IHA sürekli havadaymış. FK harekâtında elimizde doğru düzgün IHA yoktu. 30 IHA ile nefes aldırmazsın adamlara. Savaş uçakları sürekli havada fırsat hedef bekliyor. Obüsler her dakka vuruyor. Zırhlı birliklerimize tehdit olmayacak seviyede temizledikten sonra ilerleme oluyor. Yani tank, ZMA bunlara hiç iş düşmedi.
Allahtan düşmedi yoksa bayramlık ağzımı hala Altayı üretmeyenler daha dogrusu üretemeyenler için yine açacaktım.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 03 Kasım 2019, 00:36:53

Sadece EL-BAB hastane bölgesinde  12 Leopard-zma kaybetmişiz...Hastane bölgesinde ne olmuştu?
Gece sızma girişiminde bulunduk. Tamamen beklenmedik şeyler oldu. 100'lerce Deaş'lı bize karşılık verdi. Ve onların meşhur araçlarla yaptıkları bombalı saldırılar var. Bizim askerlerin arasına dalıp kendini patlatmış. Çok büyük bir şok yaşadık ve geri çekilmek zorunda kaldık. Videoların çoğu kaldırıldı sen görseydin. Ellerindeki silahları, sırt çantalarını, tankları hepsini orada bırakıp geri çekildik. Ciddi bozguna uğradık. Ama 1 musibet bin nasihatten iyidir. Artık acele iş yapmıyoruz. Karadan birliklerimizi riske atmıyoruz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: UYVAR - 03 Kasım 2019, 00:47:27

Sadece EL-BAB hastane bölgesinde  12 Leopard-zma kaybetmişiz...Hastane bölgesinde ne olmuştu?
Gece sızma girişiminde bulunduk. Tamamen beklenmedik şeyler oldu. 100'lerce Deaş'lı bize karşılık verdi. Ve onların meşhur araçlarla yaptıkları bombalı saldırılar var. Bizim askerlerin arasına dalıp kendini patlatmış. Çok büyük bir şok yaşadık ve geri çekilmek zorunda kaldık. Videoların çoğu kaldırıldı sen görseydin. Ellerindeki silahları, sırt çantalarını, tankları hepsini orada bırakıp geri çekildik. Ciddi bozguna uğradık. Ama 1 musibet bin nasihatten iyidir. Artık acele iş yapmıyoruz. Karadan birliklerimizi riske atmıyoruz.

Bir tane leopard videosu vardi hic unutmuyorum. Atgm ile isabet almisti. Yahu cephanelik gibi havaya ucmustu. İcinde ne vardi halammerak ederim.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 03 Kasım 2019, 00:53:55
https://youtu.be/QJV9OLr-A1U
belgesel tadında yaşananlar birer birer anlatılıyor. Hepsini izlemenizi tavsiye ederim ama 20. Dk sonrası Al bab yaşananlar anlatılıyor.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: UYVAR - 03 Kasım 2019, 00:59:01
Buldum.

Videonun ortasindaki tank. Tahminimce yakit deposundan vuruluyor. Baska bir izahi yok bunun!

https://youtu.be/LctW5ZNYUAM
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 03 Kasım 2019, 10:24:38
Buldum.

Videonun ortasindaki tank. Tahminimce yakit deposundan vuruluyor. Baska bir izahi yok bunun!

https://youtu.be/LctW5ZNYUAM

Tank ya M-60a3 yada Sabra . A3'se zaten önden delerde, Sabra ise eğer şerefsiz öyle bir yerden vurdu ki tankların en zayıf yerinden şasilerinin ön tarafının altından vurdu. Sabralar israil ekolü siper tankı olarak dizayn edildiklerinden gövdelerinin alt zırhları zırhsıza yakındır bu dezavantajı o zırhı üstte kullanarak yaparlar altı çünkü siper koruyacaktır.

Tankımızda büyük ihtimal pulat veya akkor yok. Aslında Pulat'ın ön lançeri için çok kolay bir açıdan geldi atgm. Kader işte .Yangın Heat tipte mühimmat olduğundandır.  İkincil patlama tankın mühimmatı olabilir. Erayı aşan tandem başlıkta olabilir. Ama arada bunun için biraz vakit var gibi. Era değil. Ben buradan şunu anlıyorum. Bu silahı bu heriflere kim verdiyse bizim tankları analiz edip taktik ve eğitimde vermiş. Yoksa eğitimsiz birinin o silahı o düzlemde atması zor . Buda müttefik dediğin bir adama karşı bu analizleri eğitimleri vermen çok kalleşçe.

Cidden tanklarımızı öyle ciddi bir modernizeye sokmaya gerek yok . Leo 2a4'leri tasarımsal olarak leo 2a5'i temel aldığımız bor karbür nera + gömülü era  olan ön siper ve yan açısal şekilde modernize + pulat + sarp , Sabralar içinde lwr , sarp , pulat modernizasyonu yeterliyken hala böyle oyalanılması çok mantıksız. Eğer bu süreci aksatan birileri varsa kuşkusuz şehitlerin kanı ellerindedir.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 02 Mart 2020, 02:01:36
(https://pbs.twimg.com/media/ESDZ1rQWsAEJoZg?format=jpg&name=medium)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 02 Mart 2020, 14:53:59
([url]https://pbs.twimg.com/media/ESDZ1rQWsAEJoZg?format=jpg&name=medium[/url])


Bu modernizasyon kullanılan zırhın tankın mobilitesi zaten düşükken çok daha düşürmesinden dolayı kabul edilmedi. Tank'a yeni motor takılması'da öngörülmediğinden bu modernize rafa kalktı. Bence iyide oldu.

Neden ?

Arkadaşlar günümüzde 120mm l-44/l-55 ve eşdeğeri namluya sahip olmayan ve bununda modern mühimmatlarını kullanmayan tanklar tank tanka savaşlarda kullanışsız ve anlamsızdır. Yani buna para döküp modernize edip leopard ve eşdeğeri tankları delemediğimizde bunun ne anlamı olacak ? Olmayacak.

Zırh konusunda da Challenger 2 megatron gibi ekstra ekstra ekstra zırhlandırılarak tanklık niteliği sekteye uğramış tanklar dışındaki tüm modern tanklar yandan ve arkadan 105mm ve üstü tarafından hatta çoğu 30 mm sabot mühimmatla delinir. Sadece ön taraftan ve taretin önünden delinmemek üzere zırhlandırılırlar. Oda genelde düşmana önlerini dönerek saldırdıklarındandır. O yüzden zma'ların kanatlardan koruması beklenir vs.Yani kısaca modernize sonunda(motor değişip koruma artmazsa) öndende, yandanda modern tanklar tarafından delinebilecek, 3. nesil modern batı tanklarını önden delemeyecek ve mobilitesi artık yerlere düşmüş olan bir anlamsızlık olacak. Ha küçük bir not neden leopard 1'ler daha hafif ve yüksek motor kapasitesine sahip olmasına rağmen neden onlar modernize edilmedi ? Çünkü arkadaşlar leopard1'in mevcut zırh kapasitesi m-60'lardan çok çok daha az.

Peki Ne Yapılabilir ?

Şu anki durumlara baktığımızda Altay tankı hemen gelmeyecek, gelse de bir anda yüzlerce üretilmeyecek, mevcut siyasi durumlarda düşünüldüğünde tank ihtiyacımız var ancak m-60 ve leopard 1 'ler bu açıdan yetersiz. Bu sorunu çözecek ve bu tankları işlevsel hale getirebilecek BANA GÖRE  tek bir çözüm var ;

Tankların kulelerini 120mm insansız kulelerle değiştirip oluşacak ağırlık avantajını tank gövdesinin ön tarafındaki personel odaklı yerleştirerek 120 mm dm53 dayanımı sağlamak.  Eğer bunu başarabilirsek yeni bir tank yapmadan motora ihtiyaç olmadan modern tankları delecek ve ön'dende delinmeyecek bir tankımız olur.

Zaten altay için insansız bir kule geliştirilecek ama hemen alalım dersek ürdün'ün muhtemelen isviçre ve ingilizlerle ortak Falcon isminde bir kulesi var ben çok seviyorum.

(http://www.military-today.com/tanks/falcon_turret.jpg)

(http://www.military-today.com/tanks/falcon_turret_l6.jpg)

(http://www.military-today.com/tanks/falcon_turret_l3.jpg)

Ürdünlüler bunu Challenger 1 tankı için 120mm l50 topuyla kullanıyorlar ve tüm nato mühimmatlarını kullanabiliyor. Ne kadar üretildiği ve kaç tanka takıldığı belli değil. Ancak taretin 2 dezavantajı vardı.

1- Anti tank mühimmatlarına karşı mukavemet ;

Taret yapıldığında daha ortada aktif koruma sistemleri bu kadar değildi ve halihazırda da ürdünde bu kabiliyet yok. Ancak bizdeki pulat sistemi bu açığı çok kolay bir şekilde kapatabilir.

2- Mermi kapasitesi Challenger 1 gibi bir tank için az ;

Falcon 1'de 10 adetti falcon 2 de 11 adet sistemde 17 adet araç içinde tekrar yükleme amaçlı depolandı , şu an geliştirilen falcon 3'te ise modern mbt'leri yakalarlar.  Bizim için leopard1 ve m-60 özelinde falcon 2 kapasitesi yeterli.  Kısaca sabranın gövdesi kadar veya daha iyi korumalı bir gövde ve bu tareti düşünün.

Ne kazandırır ?

Elimizde 1400 civarı m-60 337 adet leopard 1 tankı var. Bu tankların hepsini modern tanklara eşdeğer kabiliyete sahip olabilecek olmamız. Motora gerek kalmadan istersek ileride bu sınıfta yerli motor üreteceğimizden kullanıp yenileyebileceğimiz bir sisteme sahip olacağız.

Evet modern tanklar gibi bir kulesi olmayacak. Ancak üzerinde aktif ve pasif koruma olacağından anti tanklara karşı ve özellikle önden çok düşük silüetleri olduğu içinde modern tank mühimmatlarının isabet alması çok zor bir tank olacak.Yandan vurulduğunda zaten diğer tanklarda genelde kulesi deliniyor. Kulesi isabet alırsa değiştirilebilecek ve mürettebat zaten gövdede güvende olacak.
Zaten yerli üretebildiğimiz bir topu olduğundanda tüm tankları delebilecek.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 02 Mart 2020, 15:40:40
135 tankın canına okumuşuz şurada üç beş günde, neredeyse tamamı havadan vurulmuş, adam hala tanka karşı tank diyor yahu.  ;D ;D
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 02 Mart 2020, 15:54:51
Tanklara ve helikopterlere benim bakış açım her geçen gün negatif yönde ilerliyor. Tank hezimetimizde FK herekâtında oldu. CAS görevlerini bu kadar iyi yapamıyorduk. Satcom'lu iha/siha bile yoktu elimizde. Bence 500 sağlam tank yeter. Çok bile. Leopard + 250 Altay yeterli M60T bonusu. 250 sonrası direk ihracata yönelip para kazanmak daha mantıklı. Manpads olayı da çok acayip hal aldı. Mildar ve Spike NLOS kombinasyonu yoksa helikopterlerde çöp benim için.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 02 Mart 2020, 16:18:51
135 tankın canına okumuşuz şurada üç beş günde, neredeyse tamamı havadan vurulmuş, adam hala tanka karşı tank diyor yahu.  ;D ;D

Hocam bizimde bir sürü ihamız vuruldu. O zaman çöpe sallayalım ihaları. Lazer ikaz sistemi olan , aktif koruma sistemi olan ve tavan zırhlandırması kuvvetlendirilmiş herşeyi geçtim operasyonel bazda mobil hava savunma sistemleri ile desteklenmiş bir kuvveti bu performansta vuramazsınız. Olacakları yazayım ;

1- Zaten en başta normal bir ülke size bu kadar iha trafiği yaptırmaz. (Hava kuvvetlerini tamamen devre dışı bırakmadıysanız.)

2- Diyelimki yaptırdı. Siz daha mam menziline girmeden size angajman sağlarlar.

3- Diyelimki sağlamadılar. Siz flir'in lazerini tanka tuttuğunuzda lwr alarm verir tank otomatik sis havanı atar hatta sarp gibi bir rcws varsa otomatik o yöne yönlenir.

4- Sis havanını atıp direk topuklar. Ardındanda size angaje olacak sistemi tevdi ederler.

5- Ki bu olmadı ve siz attınız. Mam gibi bir sisteme akkor gibi bir aktif koruma sisteminin müdahale şansı vardır.

6- Mam gibi mühimmatlar başlık ve harp başlığı gereği modern tankları delmek ve personeli öldürmek konusunda yetersiz kalabilir.

7- Herşeyi geçtim tanka yönelecek tehditler onun anlamsızlığına delalet değildir. Sonuçta mobil top taşıyıcılıktan başlar bir sürü görevi vardır. Yerine ne koyacaksınız topa sahip 8x8'mi ? onu daha fena vururlar.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 02 Mart 2020, 16:27:52
135 tankın canına okumuşuz şurada üç beş günde, neredeyse tamamı havadan vurulmuş, adam hala tanka karşı tank diyor yahu.  ;D ;D

Hocam bizimde bir sürü ihamız vuruldu. O zaman çöpe sallayalım ihaları. Lazer ikaz sistemi olan , aktif koruma sistemi olan ve tavan zırhlandırması kuvvetlendirilmiş herşeyi geçtim operasyonel bazda mobil hava savunma sistemleri ile desteklenmiş bir kuvveti bu performansta vuramazsınız. Olacakları yazayım ;

1- Zaten en başta normal bir ülke size bu kadar iha trafiği yaptırmaz. (Hava kuvvetlerini tamamen devre dışı bırakmadıysanız.)

2- Diyelimki yaptırdı. Siz daha mam menziline girmeden size angajman sağlarlar.

3- Diyelimki sağlamadılar. Siz flir'in lazerini tanka tuttuğunuzda lwr alarm verir tank otomatik sis havanı atar hatta sarp gibi bir rcws varsa otomatik o yöne yönlenir.

4- Sis havanını atıp direk topuklar. Ardındanda size angaje olacak sistemi tevdi ederler.

5- Ki bu olmadı ve siz attınız. Mam gibi bir sisteme akkor gibi bir aktif koruma sisteminin müdahale şansı vardır.

6- Mam gibi mühimmatlar başlık ve harp başlığı gereği modern tankları delmek ve personeli öldürmek konusunda yetersiz kalabilir.

7- Herşeyi geçtim tanka yönelecek tehditler onun anlamsızlığına delalet değildir. Sonuçta mobil top taşıyıcılıktan başlar bir sürü görevi vardır. Yerine ne koyacaksınız topa sahip 8x8'mi ? onu daha fena vururlar.
Dediklerine katılıyorum. Ama bu dediğin tank birim maliyeti neredeyse 15-20 milyon dolarlara ulaşıyor. Bu dediğin kapasite de 250 tanka her ülkenin ihtiyacı vardır. Daha fazlası çok külfetli olur.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 02 Mart 2020, 16:29:06
Leopard-2A4 ler mi yoksa  M-60 'lar mı potansiyel olarak (motor revizyonu-yeni zırh maliyeti vb) modernizasyona  değer?

Sayın Battlestar yukarıda 1400 m60 337 Leopard-1 var dedi...
Herhalde Leopard-2A4'leri kastetti yoksa ben mi yanıldım? Elimizde Leopard-2 A4 'ler varken Leopard-1'lerin modernizeye değeceğini sanmıyorum...

Tüm imkanlarımızı Altay'a harcayalım... Sabra ve ilave Leopard-2 modernizasyonu tabi Almanya denen ülke izin verirse bize yeter...

Bir de bir daha bir ülkeden hadi sıfırı geçtim bari 2.el silah sistemi alırken bi zahmet modernizasyon iznini de alsın bizim müthiş bürokratlar...Vermiyorlarsa bu izni hiç almasınlar da bizi sinir hastası etmesinler...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 02 Mart 2020, 16:35:59

Hocam bizimde bir sürü ihamız vuruldu.

Kaç tane vuruldu?

Diyelim ki Yunanlılar gaza geldi ve onlarca tanklarıyla Sınırı geçip ilerlemeye başladılar. Neyle karşı koyarsın? Ağır çelik yığını tanklarla mı? Havadan hızla müdahale edip vurabilecek uçak, iha ve helikopterlerle mi?

Diyelim ki düşman tankı İHA'nın lazerini algılayıp sis havanlarıyla ortalığı dumana bulayıp topukladı. Ama nereye kadar kaçabilir. İHA ağır bir tank gibi yerde ilerleyip sizi aramak zorunda değil. Kartal gibi yukarıdan tüm hareketini izleyebilir. Duman dağılınca da ...

Milyon dolarlık tankı birkaç bin dolarlık füze kullanılmaz hale getiriyor.

Savaşta hızlı olanlar kazanıyor. Dinozorların devri kapandı.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 02 Mart 2020, 16:58:49
Leopard-2A4 ler mi yoksa  M-60 'lar mı potansiyel olarak (motor revizyonu-yeni zırh maliyeti vb) modernizasyona  değer?

Sayın Battlestar yukarıda 1400 m60 337 Leopard-1 var dedi...
Herhalde Leopard-2A4'leri kastetti yoksa ben mi yanıldım? Elimizde Leopard-2 A4 'ler varken Leopard-1'lerin modernizeye değeceğini sanmıyorum...

Tüm imkanlarımızı Altay'a harcayalım... Sabra ve ilave Leopard-2 modernizasyonu tabi Almanya denen ülke izin verirse bize yeter...

Bir de bir daha bir ülkeden hadi sıfırı geçtim bari 2.el silah sistemi alırken bi zahmet modernizasyon iznini de alsın bizim müthiş bürokratlar...Vermiyorlarsa bu izni hiç almasınlar da bizi sinir hastası etmesinler...

Leo 2a4'ler ve M-60 TM üzerine halihazırdaki M-60a3 modernizesi ve muhtemel leopard 1'lerin değerlendirilmesi üzerine bir durumdan bahsediyorum keza bugün altayı üretmeye başlasak bile senelik 15-20 tank gibi rakamlardan bahsediliyor. Zırhlı kuvvetlerimiz emin ellerde dememiz için kaç sene geçmeli acaba.


Hocam bizimde bir sürü ihamız vuruldu.

Kaç tane vuruldu?

Diyelim ki Yunanlılar gaza geldi ve onlarca tanklarıyla Sınırı geçip ilerlemeye başladılar. Neyle karşı koyarsın? Ağır çelik yığını tanklarla mı? Havadan hızla müdahale edip vurabilecek uçak, iha ve helikopterlerle mi?

Diyelim ki düşman tankı İHA'nın lazerini algılayıp sis havanlarıyla ortalığı dumana bulayıp topukladı. Ama nereye kadar kaçabilir. İHA ağır bir tank gibi yerde ilerleyip sizi aramak zorunda değil. Kartal gibi yukarıdan tüm hareketini izleyebilir. Duman dağılınca da ...

Milyon dolarlık tankı birkaç bin dolarlık füze kullanılmaz hale getiriyor.

Savaşta hızlı olanlar kazanıyor. Dinozorların devri kapandı.

Kaç tane vurulduğunu bilmiyoruz keza sansürlü bir medyamız var düşman kaynaklarına bakarsakta hiçte az değil. Düşüncelerinize her zaman saygım var hocam ama bence bu konuda biraz ılımlı olmak daha mantıklı keza;

1-) Suriye'de şu an yoğun elektronik karıştırma var . O yüzden genelde uydu kontrollü Anka-s kullanıyoruz kritik noktalarda. Peki genel bir savaşta bu kabiliyet olmadığında ne yapacağız ?

2-) Bölgedeki hava alanlarınız vurulduğunda ihaları nereden kaldıracaksınız ?

3-) Tankları çöpe atınca tankların sağladığı mobil top platformu, kısmi iş makinası görevi, piyadeye öncülük vb. görevleri hangi araca yükleyeceksiniz ?

4-) Teorik olarak ihalar karadaki herşeyi vurabilir. Ne yapalım Kara kuvvetlerini komple lagv mı edelim hocam ?

5-) Dünya ordularında bir çok bu konuya bizden daha hakim kimseler varken neden hala tanklar geliştiriliyor ve üretiliyor ?

6-) Benim yukarıda önerdiğim çözümün pahalı ağır amt'lerdense daha kompakt bir çözüm olduğunu biliyormusunuz yoksa ayrıntılı okumadınız mı ?


Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 02 Mart 2020, 17:31:29
Sadece medyaya neden bakıyorsun ki! İletişim çağındayız. İnternette olaylarla ilgili onlarca video var. Peki düşürüldükleri iddia edilen İHAlarımıza ait görüntülerde kaç İHA var? Mantıklı düşünelim!

1 - Elektronik karıştırmanın da çözümleri var. Ayrıca sadece Uydu kontrollü İHA'larla değil, düşman tanklarına savaş uçakları ve helikopterlerle saldırabilirsin! Hatta piyadelerle, ATGM'lerle, topçuyla, roketle... Çoğu tankın menziline bile girmeden... Modern ordularda olduğu gibi. İkinci dünya savaşı mantığındaki gibi tanka karşı tank kullanarak değil!

2 - Bir iHA'nın görev yarı çapındaki bir bölgedeki hava alanlarımızı, şu an gelişmiş hava savunma sistemlerimiz olmasa dahi vurabilecek babayiğit çok nadir bulunur. Varsayalım ki vurdular ve kullanılmaz hale geldiler! Hemen otoyolların uygun bölümlerini uçuşa hazırlarsın. Olmadı birkaç saatte dökersin asfaltı pist yaparsın. Artık bu işler çok kolay, teknoloji ilerledi! O da mı olmadı; birinci maddedeki diğer seçenekleri de değerlendirirsin. Düşman tanklarının önüne tank sürebilmemiz için bizi önce taş devrine döndürmeleri gerek.

3 - Tankları çöpe at diyen yok. İlle de tanka karşı tank kullanmak zorunda değiliz diyen çoğunluk var. İş makinası her yerde var artık. Mobil top dediğin de tank topundan daha etkili, güdümlü mermi atabilen havan taşıyan araçlar, ATGM taşıyan araçlar vs hızla gelişiyor. Piyadeye öncülük yapacak araçlar artık çok hafif ve hızlı. Çünkü zaten yol önceden havadan veya topçu ateşiyle temizlenmiş oluyor.

4 - Kara kuvvetleri sadece tanklardan mı oluşuyor?

5 - Tankların gelişimi, tanklara karşı kullanılan silahların ve tankların görevlerini yerine getirebilecek daha çevik araçların gelişiminin yanında devede kulak sayılıyor. Bu nedenle orduların envanterlerindeki tank sayıları (ihtiyaçları) her geçen gün azalıyor. Dünya ordularındaki bizden hakim kimseler de artık böyle düşünüyor ve bu yönde eyleme geçiyorlar.

6 - O kadar uzun yazıların var ki, inan hepsini okumaya zamanım olmuyor. Yanlış anlama okumaya değer bulmamazlık değil, eminim çok kritik bilgiler içeriyordur ama, forumun da genelini takip etmek zorunda oluşum, ayrıca günlük işlerim vs zaman yetmiyor.

Uzun lafın kısası, tanklara karşı tankların kullanıldığı devirler eskide kaldı. Günümüz savaşlarında pek çok yerde bunu görebiliyoruz. Mantığını da kavrayabiliyoruz. En azından 135 tane sıcak örneğine sahibiz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 02 Mart 2020, 17:43:11
Tanka da ihtiyaç var ama günümüz harp alanlarında hava gücü daha elzem bir güç çarpanı... Öyle 1500-2000 li sayılarda tanka ihtiyaç yok demek istiyor arkadaşlar sanırsam...

Bizim coğrafyamızdaki tehditler  ve ülke alanının genişliğine bakarsak Sayın Mermi'nin dediği 500 sayısı az gelir ama şöyle 750 modern tank , bizim için iyi ve yeterli bir sayı...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 02 Mart 2020, 18:09:11
Sadece medyaya neden bakıyorsun ki! İletişim çağındayız. İnternette olaylarla ilgili onlarca video var. Peki düşürüldükleri iddia edilen İHAlarımıza ait görüntülerde kaç İHA var? Mantıklı düşünelim!

1 - Elektronik karıştırmanın da çözümleri var. Ayrıca sadece Uydu kontrollü İHA'larla değil, düşman tanklarına savaş uçakları ve helikopterlerle saldırabilirsin! Hatta piyadelerle, ATGM'lerle, topçuyla, roketle... Çoğu tankın menziline bile girmeden... Modern ordularda olduğu gibi. İkinci dünya savaşı mantığındaki gibi tanka karşı tank kullanarak değil!

2 - Bir iHA'nın görev yarı çapındaki bir bölgedeki hava alanlarımızı, şu an gelişmiş hava savunma sistemlerimiz olmasa dahi vurabilecek babayiğit çok nadir bulunur. Varsayalım ki vurdular ve kullanılmaz hale geldiler! Hemen otoyolların uygun bölümlerini uçuşa hazırlarsın. Olmadı birkaç saatte dökersin asfaltı pist yaparsın. Artık bu işler çok kolay, teknoloji ilerledi! O da mı olmadı; birinci maddedeki diğer seçenekleri de değerlendirirsin. Düşman tanklarının önüne tank sürebilmemiz için bizi önce taş devrine döndürmeleri gerek.

3 - Tankları çöpe at diyen yok. İlle de tanka karşı tank kullanmak zorunda değiliz diyen çoğunluk var. İş makinası her yerde var artık. Mobil top dediğin de tank topundan daha etkili, güdümlü mermi atabilen havan taşıyan araçlar, ATGM taşıyan araçlar vs hızla gelişiyor. Piyadeye öncülük yapacak araçlar artık çok hafif ve hızlı. Çünkü zaten yol önceden havadan veya topçu ateşiyle temizlenmiş oluyor.

4 - Kara kuvvetleri sadece tanklardan mı oluşuyor?

5 - Tankların gelişimi, tanklara karşı kullanılan silahların ve tankların görevlerini yerine getirebilecek daha çevik araçların gelişiminin yanında devede kulak sayılıyor. Bu nedenle orduların envanterlerindeki tank sayıları (ihtiyaçları) her geçen gün azalıyor. Dünya ordularındaki bizden hakim kimseler de artık böyle düşünüyor ve bu yönde eyleme geçiyorlar.

6 - O kadar uzun yazıların var ki, inan hepsini okumaya zamanım olmuyor. Yanlış anlama okumaya değer bulmamazlık değil, eminim çok kritik bilgiler içeriyordur ama, forumun da genelini takip etmek zorunda oluşum, ayrıca günlük işlerim vs zaman yetmiyor.


Uzun lafın kısası, tanklara karşı tankların kullanıldığı devirler eskide kaldı. Günümüz savaşlarında pek çok yerde bunu görebiliyoruz. Mantığını da kavrayabiliyoruz. En azından 135 tane sıcak örneğine sahibiz.

1- Demekki ihalarımızın elektronik destek sistemleri yeterli olamıyorki böyle bir çözüme gittik. Diğer yandan Ew ye çözüm olduğuna kabülüz ama anti tankada çözüm var hocam. Evet tanka bir çok şekilde saldırabilirsin. Piyadeyede diğer tüm kara araçlarınada, savaş gemisi ve uçaklara'da bu yeterli bir argüman değil gibi hocam.

2- Varsayımlar üzerine iş yapamayız bize karşı birşeyler yapabilecek babayiğit sayısı az diye ihmal etmek mi lazımdır ? Bize karşı kaç kişi nbc kullanacak ama dünyanın yatırımı yapıyoruz. Keza dalaştığımız ülkeler hiçte güçsüz değil. Yunanistan, Mısır, Fransa, Rusya, Abd . Onu geçtim durumsal farkındalığın bu kadar arttığı bir dönemde öyle düşmana hissettirmeden hava alanına çevirebileceğiniz bir yol olduğunu düşünmüyorum.

3- Tanka tankla karşılık vermek gerekmiyor diye eski külüstür tankları kullanmaya gerek yok hocam. Ben bundan bahsediyorum.

4- Bu sorduğum sorunun cevabı değil. Ben ihaların karadaki her türlü araç ve piyadeyi vurabileceğinden bahsediyorum. Onlarıda mı lagv edelim diyorum hocam.

5- Bu böyle birşey değil hocam. Anti tanka karşı çözüm var. Mesela Fırat tm modernizasyonu. Lazeri algıladığında otomatik sis havanı atıyor üstteki makinalı veya 40 mm bombatarla otomatik lazer hedefine angajman sağlayarak daha atılmadan yok ediyor olduki atıldı , pulat ile vuruyor. O da olmadı tank vurulsada heat tipi muhimmatın mürettebata zararını minimize etmek için tank içi kaplama yapıldı.  Bu iş biraz şöyle nasıl vurulması zor f-22 var veya kolay su-24 var öyle düşün. Olay senin tanklarına yaptığın yatırıma bakar.

6- Bonus hep tank topu menzillerini internette verilen menziller olduğunu düşünerek hataya düşüyorsunuz. Tank toplarının menzilleri daha yüksektir. Örneğin 120 mm l/55 topu'nun menzili olarak verilen 4 km o topun en yüksek sabot deliş kabiliyetine sahip olduğu en uzun menzildir. Yani bu demektir ki kara konuşlu anti tank mühimmatı atan bir hedefe deliş kuvveti daha düşmesine rağmen angaje olurlar ve bu çok güçlü bir amt değilse de penetre edebilirler.

Sonuç olarak bunlar benim fikirlerim sizinki de var ve ben saygı duyuyorum. Uzatmanın manası yok bırakalım zaman göstersin.
Sonuç olarak
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 02 Mart 2020, 18:33:36
Sayın Battlestar ; TSK'nın tank tipi ve sayısı olarak Altay tanklarını da ilave edersek kaç mevcudu olmalıdır?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 02 Mart 2020, 18:56:26
Sayın Battlestar ; TSK'nın tank tipi ve sayısı olarak Altay tanklarını da ilave edersek kaç mevcudu olmalıdır?

Kesin bir sayı verilemez. Bunu bizim siyasi, askeri doktrinlerimiz belirler. Ancak tank 2000 projesinde hedefimiz 1000 adet tanktı. Envanterde 4000 e yakın m serisi tank vardı ve daha sonra bir altay tankı 4 m-48 tankına denk işlevsellikte olacağı söylendi. Artık bu denklemde kaç m-60'a denk pay biçildi bilmiyorum ama sayı 1000 Tank 2000 + Leopard 1 idi.

Kişisel fikrim şu anki tehdit algısı'da düşünüldüğünde 1000 altay + Modernizeli Leo 2a4'ler + Sabra Tm'ler ve depolarda her an hazır m-60 serisi ve olurda gerekirse diye modernize planları.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 02 Mart 2020, 19:15:28
Sayın Battlestar ; TSK'nın tank tipi ve sayısı olarak Altay tanklarını da ilave edersek kaç mevcudu olmalıdır?

Kesin bir sayı verilemez. Bunu bizim siyasi, askeri doktrinlerimiz belirler. Ancak tank 2000 projesinde hedefimiz 1000 adet tanktı. Envanterde 4000 e yakın m serisi tank vardı ve daha sonra bir altay tankı 4 m-48 tankına denk işlevsellikte olacağı söylendi. Artık bu denklemde kaç m-60'a denk pay biçildi bilmiyorum ama sayı 1000 Tank 2000 + Leopard 1 idi.

Kişisel fikrim şu anki tehdit algısı'da düşünüldüğünde 1000 altay + Modernizeli Leo 2a4'ler + Sabra Tm'ler ve depolarda her an hazır m-60 serisi ve olurda gerekirse diye modernize planları.

Toplamda 1000 Altay + 500 Modernize edilmiş Leopard 2A4 ve M60T + 600 civarı rezerv M60

Doğru mu?
Başlık: Geleceğin tank dünyasından izler
Gönderen: fırtına06 - 02 Mart 2020, 20:09:19
1990’lı yılların başında başlayan ve 2000’li yılların sonlarına kadar devam eden 20 yıllık süreçte asimetrik harbin ortadoğuda şiddetle hissedildiği yıllarda anti-tank füzelerinin zırh teknolojisine oranla öne geçmesinden dolayı özellikle korunma açısından tank dünyasında büyük devrimler gerçekleşti.

Bunlardan şüphesiz en önemlisi aktif koruma sistemleridir. Birinci sınıf aktif koruma sistemlerinin (AKKOR, Trophy-HV, Iron Fist, Afghanit, ARENA gibi) yapılan testlerde güdümlü ve güdümsüz mühimmatlara karşı en zor şartlar altında %90’dan fazla başarı yakalamasından sonra yavaş yavaş bu mücadelede ibre anti-tank füzelerinden tanklara doğru kaymaya başlamıştı.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/03/1200px-BGM71TOW.jpg)

Aynı zamanda reaktif zırh teknolojisinde de önemli kademeler kaydedilmeye başlanmıştı. Özellikle Rusya’nın Advanced Relikt ve Malachit ERA’ları (Explosive Reactive Armor, patlayıcılı reaktif zırh) HEAT (High Explosive Anti-Tank) başlık taşıyan anti-tank füzelerine karşı füze ile temas anında genleşmeye başlayarak hem geçici zırh etkisi oluşturuyor ki bu şekilde füzenin delmesi gereken miktarı 700mm’ye kadar arttırabiliyor hem de eğer füze tandem başlıklı olmayıp tek bakır koniden oluşuyorsa direk füzeyi genleştikten sonra patlatarak imha ediyordu. Rusya’dan sonra İsrail’de önce ERA’larda daha sonra NxRA’larda (Non-Explosive Reactive Armor) önemli mesafeler almıştı. ABD’de biraz geriden gelse de bu konuda tıpkı Rusya ve İsrail gibi bir başka yeniliğe imza atarak anti-tandem çift başlıklı füzeleri durdurabildiğini iddia eden silindirik ERA’larını tanıttı. Rus Relikt’leri ve İsrail NxRA’ları kendini muharebe ortamında kanıtlasa da ABD’nin ilk olarak geliştirmiş olduğu silindirik ERA’lar şu ana kadar sahada denenmediğinden dolayı hala bir iddiadan öte geçmiş değil fakat teoride durdurabileceğini ABD birçok kez belirtti.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/03/f640973.jpg)

Aktif ve reaktif korunmada tank dünyası büyük ilerlemeler kaydedince anti-tank füze teknolojisi yeni arayışlar içerisine girmeye başlamasına rağmen tankların önemli bir problemi bulunmaktaydı. FGM-148 Javelin, SPIKE ve ROKETSAN tarafından geliştirilmekte olan Karaok füzeleri gibi tankın en zayıf bölümünü hedef olarak seçen ve tank mürettebatına rahatlıkla ulaşabilen füzeler tanklar için en büyük tehdidi oluşturuyordu. Rusya bu füzelere karşı T-90M ve T-80 BVM tanklarının tavan kısmını da Relikt ERA ile donatırken İsrail, Merkava Mark-4 tanklarının tavan bölümünü de tamamen ERA blokları ile kapattı. Aktif Koruma Sistemleri’ni bu füzelere karşı defalarca test eden ABD, Trophy-HV ve Iron Fist gibi İsrail menşeili sistemlerin yeterli olduğunu görerek tankı daha fazla ağırlaştıracak olan ek reaktif zırh eklemesine yanaşmadı. Aktif Koruma Sistemleri, Javelin gibi füzelere hatta helikopterden ateşlenen füzelere karşı dahi yüksek engelleme yapabilmekte ve gün geçtikçe başarı oranı artmaktadır. En büyük tehdit olan Javelin gibi füzeler de artık tehdit olarak sayılmayacak duruma geldikten sonra tanklar günümüzde anti-tank füzelerine üstünlük sağlamış durumda. Tabiki ERA ve Aktif Koruma Sistemleri gibi önlemleri aldıktan sonra.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/03/akkor.jpg)

Pasif korunma yani zırh olarak da ısıya dayanıklılığı oldukça yüksek olan seramik zırhlar, günden güne gelişti ve anti-tank füzelerinin oluşturduğu yüksek ısıya karşı dayanıklılık göstererek mürettebatı koruyabiliyordu. Özellikle ABD tarafından kullanılan aynı zamanda nükleer atık olan seyreltilmiş uranyum, İsrail tarafından NxRA zırhlarda kullanılan serametler (seramik ve metallerin HIP ile sinterlenmesi ile genellikle oluşturulan malzeme), Leopard 2A7 tanklarında kullanılan bor-karbür ve alümina gibi serametler hem HIP ile sinterlenerek yüksek balistik mukavemet kazanıyor ve zırh delici sabot mühimmatlara karşı önemli bir dirence sahip oluyor hem de ısıya dayanıklılıkları ile anti-tank füzelerini durdurabiliyorlar. Tüm bu gelişmelerin ardından tankların en önemli problemi olan anti-tank füzeleri, artık gereken önlemler alındığı taktirde bir sorun olmaktan çıktığına göre tank dünyası diğer önemli sorunlar ile ilgilenebilirdi.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/03/izrailskii-tank-06.jpg)

65 ton bile oldukça fazla olmasına rağmen Merkava Mark4, Challenger2, M1A2 SepV3 gibi tanklar 70 tonu aşmış bulunmaktaydı ve bu durum tankların zorlu araziler karşısında hareket kabiliyetini oldukça azaltıyordu. Aynı zamanda dolum işlemini yapan mürettebatın muharebe ilerledikçe yaşadığı yorulma problemi tanklar için önemli bir sıkıntıyı oluşturuyordu. Bir diğer önemli problem ise tankların en korunaklı bölgelerini 120mm’lik toplar delemez olmuştu. En büyük sorun ise tankların kule bölümünün zayıf kısımlarından alacağı her isabet kesin ölüm demekti. Tüm bu sorunlar irdelendiğinde çözüm olarak bir reçete yazılmış ve tank dünyasının devleri çalışmalara başlamıştı.

Bu reçeteye bakacak olursak; İnsansız kule, otomatik doldurucu (Günümüzde Leclerc, K2, Type-10 gibi tankların doldurucularının yaşadığı elektronik ve mekanik problemlerin çözülmesi amaçlanmaktadır.), 140mm’lik top ve ortalama 10 tonluk bir ağırlık azaltımı (otomatik doldurucu ve insansız kuleye geçildiği anda önemli bir ağırlık kaybı yaşanarak bu sorun direk çözülebilmektedir.). Tek tek bu reçeteyi uygulamaya koymaya çalışan ülkeleri ve projelerini inceleyerek geleceğe dair verdikleri mesajları incelemek istersek;

Rusya

Rusya, T-14 Armata tankını 20’den fazla üreterek bu alanda en somut adımları atan ülke olarak gözümüze çarpıyor. İnsansız kuleye sahip ilk ana muharebe tankı olan T-14 Armata tankı; 55 ton ağırlığında, birçok problemden arındırılmış yeni otomatik doldurucuya sahip, İnsansız kulesi ile mürettebatını güvene almış durumda ve 152mm’lik 2A83 topunu da kullanabilmektedir. 152mm’lik tank topu denemelerinde başarısız olsa da Rusya, istenildiği taktirde kullanılabileceğini belirtmektedir.

Öncelik olarak eski tankların modernizasyon ihtiyacının daha önemli olduğunu dile getirerek kısa bir süreliğine Armata üretimini durduran Rusya, modernizasyon çalışmalarının büyük oranda tamamlanacağı 2020’nin sonlarında tekrar üretimi açmayı planlıyor. Her ne kadar bahane olarak modernizasyonlar gösterilse de T90MA tankının birim fiyatı 2.5 milyon dolar iken Armata tankının 4 milyon dolardan fazla. 2000 adetlik bir üretim hedefinden bahsedildiğini ve Rusya’nın yaşadığı ekonomik sıkıntıları göz önüne aldığımızda bu tarihin 2022 yılını bulacağı söylenmektedir.

Oldukça sağlam gövde zırhına sahip olan Armata tanklarında mürettebat, gövdenin içerisinde bulunan özel malzemelerden yapılmış bir kapsülün içerisinde bir arada bulunmaktadır. Fakat taret zırhı günümüz tanklarına oranla çok zayıf olmasından dolayı tarete gelecek 120mm’lik bir sabot mühimmatının, topu hatta tareti tamamen devre dışı bırakabileceği düşünülmektedir. Armata’nın konsept olarak oldukça başarılı fakat sahada karşılaşılması yüksek ihtimal olan sorunlar karşısında başarısız olacağı düşüncesi özellikle üretimde yaşanan aksaklıklarında meydana gelmesinden sonra günden güne artmakta ve Rus halkında tedirginlik yaratmaktadır.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/01/627294.jpg)

Fransa

AMX-56 Leclerc ana muharebe tankını adeta gurur meselesi haline getiren Fransa, özellikle otomatik doldurucusunda yaşanılan elektronik problemlere uzun bir süre çare bulamamış olsa da günümüzde büyük oranda çözmüş bulunmaktadır ve bu problemler karşısında en çok ilerlemiş devlet olarak öne çıkmaktadır. Oldukça hafif, üstelik asimetrik harp tankı olan Leclerc, geleceğin tanklarına aktif olarak kullanılan tanklarda en yakın tanktır. Oldukça pahalı olması ve sorunlu bir tank olarak da aynı zamanda bilinen Leclerc tankının 140mm’lik topa sahip deneysel Leclerc Terminatör modeli de bulunmaktadır. Fransız yetkililer, insansız taretin yaşayabileceği problemleri düşünerek Terminatöre modelinde çalışmalarına devam etmektedir. Fransız muhalefeti tarafından sıklıkla dile getirilen Terminatör, 26 milyon dolara yakın maliyeti ve yaşadığı problemler ile 140mm’lik topa geçmenin mantıksız olacağını adeta tüm dünyaya göstermektedir. Fransız muhalefet medyası tarafından defalarca dile getirilmesinden sonra Leclerc Terminatör’e harcanan kaynak azaltılmış ve çalışmalarda hız kesilmiştir.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/03/leclerc140otan04.jpg)

Amerika Birleşik Devletleri

Abrams tanklarının 2070’li yıllara kadar hakim olacağını dile getiren ABD, gelecek konusunda hiç acele etmemesiyle dikkat çekmektedir. M1A2 SEP modernizasyonlarına bir yenisini daha 2017 yılında ekleyen ABD, SepV4 modernizasyonun da 2021 yılında ilk defa bir tanka uygulanacağını açıklamıştı. Rusya gibi ilk olarak eski tanklarının modernizasyon ihtiyacına cevap vermenin daha mantıklı olduğunu düşünmektedir. M1A1 tanklarının yavaş yavaş M1A2 SepV3 yükseltmesini yapan ABD, aynı zamanda XM1A3 çalışmasına da sahiptir.

XM1A3

Zırh olarak seyreltilmiş uranyum kullanımı dünya tarafından çok tartışılan bir konu olmasına rağmen XM1A3’te daha yoğun olarak kullanıldığı açıklanan raporlarda dikkat çekmektedir. Yüksek balistik mukavemete sahip olması ve ısı dayanımının da oldukça yüksek olması bir vazgeçilmez olarak görülmektedir. Otomatik doldurucu üzerine deneysel çalışmalar yürütülmektedir. XM1A3 tankında otomatik doldurucunun kesinlikle olması gerektiğini, bu şekilde kazanılacak olan ağırlığın daha ağır bir zırh yapabilmek için önemli bir adım olduğunu düşünmektedirler. 140mm’lik top çalışması da XM1A3’ün yürütülmekte olsa da Amerikalı yetkililer Fransa’nın yaşadığı sorunları ve başarısızlıkları dile getirerek 120mm’den vazgeçilmemesi gerektiğini, onun yerine mühimmatlarda ve 120mm’lik top üzerinde geliştirmeler yapılması gerektiğini vurgulamaktadır. Uzunca bir süre deneysel olarak kalacak olan M1A3, otomatik dolduruculu, pasif korunması oldukça yüksek, 120mm’lik topa sahip olarak karşımıza en az 10 yıl gibi bir sürenin ardından çıkacak gibi duruyor.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/03/XM1A3-1.jpg)

Türkiye

ALTAY tankında yeterince gecikmenin yaşandığının farkında olan yetkililerimiz ALTAY T3 modelinde insansız kuleye geçileceğini açıklamışlardı. İnsansız kuleye geçebilmek için kesinlikle otomatik doldurucuya da geçilmesinin gerekliğinin farkında olmamız gerekmektedir. K2 tankı üzerinden geliştirilen ALTAY tankında ilk etapta K2 tanklarındaki gibi otomatik doldurucu sistemi, TSK’nın istekleri doğrultusunda kullanılmamıştı. T3 modeline geçileceği zaman tekrar Güney Kore’den teknik destek alınarak birçok ülkeden çok daha hızlı bir şekilde geleceğe dair adaptasyonları ALTAY tankına kolaylıkla uygulayabiliriz. İnsansız kule sistemi ise bize şimdilik oldukça uzak bir kavram olsa da 2 temel problemden diğeri olan otomatik doldurucunun çok daha kolay halledilebileceği göz önüne alarak insansız tarete yoğunlaşıp ALTAY tankında yaşadığımız gecikmeleri yaşamayarak rakiplerimizi bu sefer yakalayabilmemiz gerekiyor.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2018/05/L_20170602120109505582.jpg)

Almanya

Leopard 2A7 tankıyla dünyanın en iyisini üreten ve tank dünyasında tartışmasız en iyi olarak görülen Almanya ise sessizliğini geçtiğimiz günlerde bozdu. Fransa ile ortak tank üretmek için masaya oturdu. Avrupa ordusunun kurulmasının ilk adımlarından birisi olarak görülüp politik bir adım olduğu düşünülse de Almanya’nın tank konusundaki birikimleri ve geleceğin tankları adına Fransız vermiş olduğu mücadele bir araya geldiğinde ABD ve Rusya’nın uzun zamandır elle tutulur çalışmaları olmasına rağmen çok daha hızlı ve çok daha iyi bir tank ortaya çıkabilmesi içten bile değil. Sadece masada konuşulmasına rağmen yaşanan bu heyecana baktığımızda eğer ki anlaşma sağlanıp ortak bir tank çıkarılırsa tank dünyasında bir devrim yaratacağı kuşkusuz.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2018/08/leopard2a7.jpg)

Sonuç:

Özetle anti-tank füzelerinin arayış içerisine girmesi tank dünyası için başka önemli sorunlara vakit harcayabilmek için fırsat yaratmış durumda. Proje aşamasında olan, deneysel çalışma niteliğinde olan tankları inceleyerek geleceğe dair bir ışık aradığımız bu yazımızda geleceğin tanklarının daha hafif, daha çevik, aktif ve pasif korunması yüksek, reaktif korunmaya sahip, otomatik doldurucuya sahip hatta sorunlar çözülebilirse (ki pek ihtimal verilmiyor) 140mm’lik daha büyük toplara sahip olacağının ipuçlarını görebilmekteyiz. Ülke olarak bu çalışmaların farkında olduğumuzu da ALTAY T3 modeli ile göstermiş olsak da daha çok çalışıp ALTAY da yakalayamadığımız rakiplerimizi geleceğin konseptinde yakalamamız gerekmektedir.

https://www.savunmasanayist.com/gelecegin-tank-dunyasindan-izler/ (https://www.savunmasanayist.com/gelecegin-tank-dunyasindan-izler/)Aslında eldeki 300 küsür leo 2A4'leri Alman engeli olmasa A6 veya A7 seviyesinde modernize etsek eldeki 170 m60 sabra ile beraber (son kaybedilenlerle birlikte şu anda kaç sabra kaldı tam sayısını bilemiyoruz tabiki) süper ikili olurlardı. Hiç olmazsa Altaylar envantere girene kadar sıkıntımız olmazdı.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 02 Mart 2020, 20:58:21
Sayın Battlestar ; TSK'nın tank tipi ve sayısı olarak Altay tanklarını da ilave edersek kaç mevcudu olmalıdır?

Kesin bir sayı verilemez. Bunu bizim siyasi, askeri doktrinlerimiz belirler. Ancak tank 2000 projesinde hedefimiz 1000 adet tanktı. Envanterde 4000 e yakın m serisi tank vardı ve daha sonra bir altay tankı 4 m-48 tankına denk işlevsellikte olacağı söylendi. Artık bu denklemde kaç m-60'a denk pay biçildi bilmiyorum ama sayı 1000 Tank 2000 + Leopard 1 idi.

Kişisel fikrim şu anki tehdit algısı'da düşünüldüğünde 1000 altay + Modernizeli Leo 2a4'ler + Sabra Tm'ler ve depolarda her an hazır m-60 serisi ve olurda gerekirse diye modernize planları.

Toplamda 1000 Altay + 500 Modernize edilmiş Leopard 2A4 ve M60T + 600 civarı rezerv M60

Doğru mu?

Evet. Bizim coğrafyamız için güzel bir sayı.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 03 Mart 2020, 09:22:48
Zaman gösteriyor zaten. :)

https://www.ensonhaber.com/idlibde-esad-rejimine-ait-tank-imha-edildi.html (https://www.ensonhaber.com/idlibde-esad-rejimine-ait-tank-imha-edildi.html)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 03 Mart 2020, 10:32:32
Zaman gösteriyor zaten. :)

https://www.ensonhaber.com/idlibde-esad-rejimine-ait-tank-imha-edildi.html (https://www.ensonhaber.com/idlibde-esad-rejimine-ait-tank-imha-edildi.html)

Yav hocam. Tank t-72 veya t-90 değil ellerindeki diğer tankların çoğunda sis havanı bile yok. Bu nasıl birşey biliyormusunuz hocam, lazer uyarı sistemi olmayan, chaff, flare'ı olmayan bir helikopterin manpads menzilinde gezmesi gib. Kendilerine ne geldiğini anlamazlar bile. Zatem taretin yanını da dönmüş. Gel beni vur demiş adeta.

Yani bende buraya vurulan helikopter videoları atayım ki onların manpads karşısındaki durumları dahada vahim, ama bu helikopterlerin orduya verdikleri katkıyı ve yerinin sarsılmazlığını değiştirmez değil mi ? Yani . Tanklar modernleştikce ve son model aktif ve pasif savunma kullanan tanklar arttıkça anti tankların üstünlüğüde azalır. Tıpkı bir zamanlar gtt'lere olduğu gibi.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 03 Mart 2020, 11:01:31
135 tankın hiçbirinde de mi yok?  ;D ;D
Tankın içerisinde personel yok olamaz mı? Belki park edip yemeğe gittiler. :D
Üzerinde gelişmiş öz savunma sistemleri bulunan Merkavaları da gördük biz bu şekilde. ;)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: fırtına06 - 03 Mart 2020, 11:34:37
135 tankın hiçbirinde de mi yok?  ;D ;D
Tankın içerisinde personel yok olamaz mı? Belki park edip yemeğe gittiler. :D
Üzerinde gelişmiş öz savunma sistemleri bulunan Merkavaları da gördük biz bu şekilde. ;)

Sadece Merkavalar mı? En gelişmiş sistemleri olan Abramsları Irak'ta gördük altlarındaki 500-600 kiloluk patlayıcılarla nasıl metrelerce havaya uçtuklarını, Yemen'de Husiler Suudi Abramslarının canına okudular resmen. Yanlış hatırlamıyorsam en son tanka karşı tank savaşını 1. Körfez savaşında izlemiştik. Şimdiki savaşlar eskisi gibi kafa kafaya çarpışmalar olmuyor maalesef. Meskun mahal catışmalarında tanklar füze ve roket manyağı oluyorlar. Bunun yanında hava üstünlüğün varsa zaten istediğin kadar yerde güçlü ol fark etmiyor.

Bu demek değilki tanklar etkili silahlar değil fakat değişen koşullar tankların sahadaki görevlerini de değistirdi tanklar çatısma koşullarında daha çok taarruz için değilde, ateş destek vasıtası olarak kullanılıyorlar.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 03 Mart 2020, 12:10:28
135 tankın hiçbirinde de mi yok?  ;D ;D
Tankın içerisinde personel yok olamaz mı? Belki park edip yemeğe gittiler. :D
Üzerinde gelişmiş öz savunma sistemleri bulunan Merkavaları da gördük biz bu şekilde. ;)


İçinde olmaya bilir. Zaten personel zarar görmediyse sıkıntı yok.

Merkava mark-4'lerin gazze savaşı macerasını diyorsanız oradan sonra aktif koruma sistemleri ciddi anlamda gelişmeye başlandı.

Diğer yandan hocam sizde istiyorsunuz ki hiçbir tank vurulmasın cevşen varmış gibi korunsun. Zaten bunlar doğaları gereği vurulması göze alınmış sistemler. Tanklar neden modüler zırhla yapılır ? Çünkü vurulduğunda zarar gören zırh plakası tamir edilip göreve devam etmesi içindir.

Mesela bu tarz olaylar neden afganistanlarda vs. görev yapmasına rağmen leopard 2a6'ların başına gelmiyor devamlı. Yada rejimde anti tank yok mıu ? gırla. Neden M-60 tm'lerimiz anti tank vuruşu almadı son operasyonda(Hava saldırıları dışında). 4. Kara sistemleri seminerinde Tm modernizasyonu hakkında verilen bir bilgide bir video dinletildi.  Orada bir tank komutanı m-60'ların fırat modernizasyonlu yani pulatsız versiyonu ile bile 2 kere kornet tehditi algılamış ve sis havanı atıp kurtulmuşlar lwr sayesinde.

Zaten vurulan tanklara bakın yüzde 80'i ya duruyor park halinde, yak aktif pasif zırh koruma özrü var. İleri seviye aktif halde, lazer uyarısı alıp sis havanı atıpta anti tank yiyip paramparça olan tank sayısı çok az. Bu vurulan tankların yerde park halindeyken havadan vurulan savaş uçaklarından farkı yok. ied ayrı bir şey 1 ton patlayıcı ile pusu kurup tank vurdum demek saçmalık her zaman o iş öyle olmaz.

(http://www.millisavunma.com/wp-content/uploads/2019/10/m60tm_modernizasyonu.jpg)

Yapılan planlama şöyle M-60 Fırat lazer uyarısını alınca , otomatik sis atıp kule ve insansız kule o yöne dönüp makineli tüfek veya bombatar ile direkt angajman sağlıyor. Hadi bu işe yaramadı olmadı ki olması lazım . Füze'ye karşı ileri seviye reaktif zırh var. Oda olmadı diyelimki deldi deldiği yerden tandem başlık içeriye yanıcı madde salgılamasına engel olmak için iç kaplama var. Ki pulatta var. Hemde 6 noktadan . Bunuda aşıp tankı patlatabilecek anti tankı üretecek atacak adamların önünde saygı ile eğilirim.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/03/LEOPARD2.jpg.jpg)

Mesela Leopard 2a4 modernizasyonu bittiğinde ondaki koruma belkide dünyanın en iyi anti tank mukavemetli tankı olabilir.

Tankın kule yanlarında bile bir hat reaktif zırh çekilmiş ve oda anti tankın delici tandemini şaşırtmak için dragon skin gibi üst üste yapılmış, bir de arkasına bir hat daha reaktif zırh çekilmiş  ve bunun arkasında boşluk zırh bırakılmış sonra tankın ana zırhı orada başlıyor. Normalde tek sıra düz reaktif ve boşluk zırh olsa bile tandem başlıklı anti tankları durdururdu. ama bunda ekstradan bir hat daha reaktif var ve açılı yerleştirilmiş tankın personelinin olduğu tavan ve ön ve yan kısımlarında da aynı yaklaşım var. Zaten tank mühimmatlarına karşı zırhıda çok iyi . Birde üstüne M-60 Tm projesindeki tedbirlerinde olacağını belki pulat değilde akkor'da olacağını düşünürsek Tam bir terminatör. İngilizler ne diyor du kendi tanklarına Megatron. Buda Türkatron.

--------------------

Skywolf hocam biliyorum tankları kafada bitirmişsiniz çok kararlısınız ama biraz daha iyimser düşünelim, biraz daha bu kardeşine güven. Lütfen.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 03 Mart 2020, 12:16:31

Skywolf hocam biliyorum tankları kafada bitirmişsiniz çok kararlısınız ama biraz daha iyimser düşünelim, biraz daha bu kardeşine güven. Lütfen.

Yok tankları kafamda bitirmedim. Sadece tanka karşı tank kullanılımının artık bittiğini belirtiyorum. Sağolasın sen de verdiğin bilgilerle bunu doğrulamış oldun.  ;D ;D

Ana görevleri değiştiği için, tanklara ihtiyaç da azalmış oldu. :D
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 03 Mart 2020, 12:28:51
Normal şartlarda AB ülkesi olsam 250 AHT isterdim. Ortadoğu olduğu için 500 olabilir. Leopard + 250 Altay. Gerisi para israfı bana göre. Hava kuvvetlerine yatırım yap daha iyi. 250 tank için. 3.5 milyar dolar. Dehşet para hava üstünlüğünı kaybedince üzerinde kendi personelini eğitir adam.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 03 Mart 2020, 12:35:00

Skywolf hocam biliyorum tankları kafada bitirmişsiniz çok kararlısınız ama biraz daha iyimser düşünelim, biraz daha bu kardeşine güven. Lütfen.

Yok tankları kafamda bitirmedim. Sadece tanka karşı tank kullanılımının artık bittiğini belirtiyorum. Sağolasın sen de verdiğin bilgilerle bunu doğrulamış oldun.  ;D ;D

Ana görevleri değiştiği için, tanklara ihtiyaç da azalmış oldu. :D

Hocam tanklara ihtiyaç azalmış olabilir katılırım ancak bu tankların hala kara kuvvetlerinin karar silahı ve daha uzun süre hayatımızda olacağı gerçeğini değiştirmez.

Birde ben sizi anlayabiliyorum. Tank biraz size çabucak vurabilen topuda tanklara ateş etmeye yarayan , otomatik top olmadığından diğer asimetrik hedeflere karşı az etkili bir araç gibi geliyor. Ancak tank topu dediğimiz alet çok nitelikli bir ölüm makinesi.

Yeterki siz onu geniş nitelikte kullanacak kafaya, mühimmata sahip olun. Tank topları anti tank füzesi atabilir. Tanok envantere girince dedikleri gibi maliyeti etkin olacaksa geniş perspektifte kullanımını görürüz, onu geçtim tank zırhlarına karşı tandem heat ve elbette sabot mühimmat var.Ve en önemlisi yapılara ve sutrelere karşı yüksek patlayıcılı  mühimmat ve çok daha önemlisi anti personel mühimmatı var. Siz ayrıca bu tankı mobil obüs gibi de kullanabilirsiniz. Düşünsenize 120 mm anti personel  mühimmatını tapa ile düşmanın üstünde patlatıyorsunuz en az 10 km menzillerde. Sabra Tm'lere taktıkları tepegöz hem durumsal farkındalık hemde tanok(özellikle atgmli zmalara karşı) ve bu topçu kabiliyetinin kullanılması açısından çok iyi bir kabiliyet olacak.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: UYVAR - 03 Mart 2020, 13:22:50
Battlestar,

Tanklari kafada bitiren benim. Skywolf küçültme taraftari. Yanlış adami iknaya calisiyorsun. 😀

Evet. Tanklarin devri kapandi.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Bogü Alp - 04 Mart 2020, 10:15:35
Bende sayın skywolfa katılmakla beraber, tankların tek başına sahada meskunda olmasına karşıyım. Tankların yanına insansız bombaatar ve üzerinde 20 mm top bulunan küçük zırhlı araçlarla kullanılsa tank cok daha etkili olur.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 04 Mart 2020, 11:44:39
Bende sayın skywolfa katılmakla beraber, tankların tek başına sahada meskunda olmasına karşıyım. Tankların yanına insansız bombaatar ve üzerinde 20 mm top bulunan küçük zırhlı araçlarla kullanılsa tank cok daha etkili olur.

35 mm tek namlulu ve eş eksenli rf datalink ve otonom ir başlık taşıyan tanoklara sahip bir zma çok güzel bir tandem olabilir. Hem kara tespit hemde sınırlı hava tespit için acar radarı veya onun üstünden bir radar geliştirilirse hem tankın hava savunması sağlanır 35mm atom sayesinde hemde kara hedeflerine uzak mesafeden angajman sağlanır rf datalinki umtaslar veya tanoklarla.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 04 Mart 2020, 18:31:35
Hiçbir tank modernizasyon hızı  , bizim ideolojik-mezhepsel ihtiraslarımızı gidermek  için girdiğimiz maceraların hızına yetişemez... Yahu biz ki savunma sanayi gelişmelerine merak duyan , nerede bir silahlı çatışma , silah sistemi yeniliği olsa oraya atlayan bir kitleyiz , yahu benim bile midem bulandı bu hızdan...

Bir gün Irak-kandil , bir gün ışid , birgün Libya ,bir gün doğu akdeniz enerji savaşları , bir gün suriye çatışmaları , bir gün içimizdeki terör yuvaları , bir gün katar , sudan , İsrail , yunanistan ne menem iş  bu , bu kadar maceraya buna ABD bile ayak uyduramaz...

Biraz sakin olmakta fayda yok mu?


Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 05 Mart 2020, 11:27:13
Hiçbir tank modernizasyon hızı  , bizim ideolojik-mezhepsel ihtiraslarımızı gidermek  için girdiğimiz maceraların hızına yetişemez... Yahu biz ki savunma sanayi gelişmelerine merak duyan , nerede bir silahlı çatışma , silah sistemi yeniliği olsa oraya atlayan bir kitleyiz , yahu benim bile midem bulandı bu hızdan...

Bir gün Irak-kandil , bir gün ışid , birgün Libya ,bir gün doğu akdeniz enerji savaşları , bir gün suriye çatışmaları , bir gün içimizdeki terör yuvaları , bir gün katar , sudan , İsrail , yunanistan ne menem iş  bu , bu kadar maceraya buna ABD bile ayak uyduramaz...

Biraz sakin olmakta fayda yok mu?

Defalarca bahsettiğim uzun menzilli (gelişmiş aipli veya nükleer tahrikli) denizaltıdan nükleer başlık taşıyabilen seyir veya balistik füze atım kabiliyetine sahip olmadan bu tarz sıkıntılar devam eder.

Mesela 800-1400 km menzilli gezgin füzesini kapsülle type-214tn 'den fırlatıp menzilinin akdenizi deniz altından yüzeye çıkmadan geçebildiği ve amerikaya gidip gelebilecek menzile sahip olduğunu belirten bir kaç infografik yayınlayarak başlayabiliriz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 09 Mayıs 2020, 09:29:55
(https://defence.pk/pdf/attachments/untitled-3-png.630005/)

Eğer bu son hali ise ön zırh değişmiş. Büyük ihtimal era+ açılı plaka zırhtan era+ kompozit zırh bloğuna dönmüşler zırhların üst kısmındaki gölgeli kısım Era plakalarını temsil ediyor. Aynısı gövdenin ön kısmında direk laminate olarakta var. Taretin ön kısmı dışında zırh yerleşimi yeşil renkli prototipdeki ile benzer. Taretin yanlarına bakmayın onlar onceki zırhın üzerine yapılan ve mürettebatın eşyalarını ve takımlarını koyduğu avadanlık bölmeleri . Büyük ihtimal bu tankın çıplak hali. Lwr+yamgoz +sarp+akkor veya pulat ile birlikte gelecektir çünkü yeşil renkli prototipde lwr'nin ağırlığını simule etmesi için ağırlık vardı. Ayrica etek zırhıda altaya çok benziyor. Ayrıntıya dikkat ederseniz. Era plakalarinin üstüne modüler kompozit zırh plakaları eklenerek hem koruma arttırılmış hemde era nın namlulu silahlarla tetiklenmesi engellenmek istenmiş. Demekki Altay etek zırhında da era + kompozit modüler zırh var.

Umarım en yakın zamanda görürüz. Keşke paraya bakmadan zamanında Leo 2Ng yi yapsaydık. Simdi 340 pulat eklenmiş Ng ve 160 Sabra Tm Fırat ile kafamız rahat olurdu.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 09 Mayıs 2020, 11:25:16
Bu Leopard 2A4 tank görüntüsünü ve bilgileri nereden çıktı... Bizimkilerin yaptığı bir prototip mi?
Sadece bir çizim mi yoksa?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 09 Mayıs 2020, 11:27:18
Bu Leopard 2A4 tank görüntüsünü ve bilgileri nereden çıktı... Bizimkilerin yaptığı bir prototip mi?
Sadece bir çizim mi yoksa?

Defence.pk ve waff ta nutuk veya cabatli_53 den biri paylaşmıştı sanırım.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 09 Mayıs 2020, 11:31:53
Almanya izin verir mi bu tank için ? Sürekli önümüzü engelliyorlar.
 
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 09 Mayıs 2020, 13:56:06
Almanya izin verir mi bu tank için ? Sürekli önümüzü engelliyorlar.

Zırh kitleri yerli olduğu için sorun olmaz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Bogü Alp - 09 Mayıs 2020, 14:15:16
Almanya vermek zorunda çünkü F.k da vurulan leopar yüzünden leolara olan güven azaldı. Rheinmethal bir ara leolari modernize edelim diye çok ısrar etmişti Almanyaya ama bizimkiler kabul etmedi.
Başlık: Leopard 2TM modernizasyonu.
Gönderen: カメせ - 24 Mayıs 2020, 16:02:33
Alıntı
Leopard 2TM modernizasyon paketi olarak Pakistan Defence forumunda paylaşıldı.
(https://pbs.twimg.com/media/EYyBqrAWAAEYdpC?format=jpg&name=medium)
BMC 84 adet Leopard 2A4 modernize edecek.
katalogda gösterilen bazı konsept gösterimler.
(https://pbs.twimg.com/media/EYyDrGnWAAAEFhs?format=jpg&name=medium)
https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/ (https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/)
https://mobile.twitter.com/sntrk_34/status/1264530515018776576 (https://mobile.twitter.com/sntrk_34/status/1264530515018776576)
//defence.pk/pdf/threads/turkish-land-vehicle-programs.48976/page-282
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Commander - 24 Mayıs 2020, 16:55:27
Hepsine de yapılması söz konusuymuş çok güzel bir haber sonunda az çok modern olacaklar. Ama şöyle yapıyoruz elimizde bmw var vs neyse onu yedek parça ala ala modifiye ede ede yeni bir bmw çıkarmaya çalışıyoruz. Neden çünkü Altaya para yok ve motor sorunu var ki çözüldü galiba.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Tuco - 24 Mayıs 2020, 17:01:50
Hepsine de yapılması söz konusuymuş çok güzel bir haber sonunda az çok modern olacaklar. Ama şöyle yapıyoruz elimizde bmw var vs neyse onu yedek parça ala ala modifiye ede ede yeni bir bmw çıkarmaya çalışıyoruz. Neden çünkü Altaya para yok ve motor sorunu var ki çözüldü galiba.

Yeni motorun Altay'a adaptasyonu ne kadar zaman alır, o da ayrı bir konu...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 24 Mayıs 2020, 17:11:48
Hepsine de yapılması söz konusuymuş çok güzel bir haber sonunda az çok modern olacaklar. Ama şöyle yapıyoruz elimizde bmw var vs neyse onu yedek parça ala ala modifiye ede ede yeni bir bmw çıkarmaya çalışıyoruz. Neden çünkü Altaya para yok ve motor sorunu var ki çözüldü galiba.

Modifiye amacımız yeni bmw çıkarmak değil.  Bmw şarampole yuvarlanırsa sürücüler sağ çıksın diye kaportayı geliştirip bazı güvenlik önlemleri alıyoruz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Commander - 24 Mayıs 2020, 17:20:40
Çok güzel söylediniz hocam ama bu böyle nereye kadar gidecek ki millet şimdiden ortaklaşa geleceğin tankları hakkında projeler yapıyor yani.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 24 Mayıs 2020, 17:31:10
Çok güzel söylediniz hocam ama bu böyle nereye kadar gidecek ki millet şimdiden ortaklaşa geleceğin tankları hakkında projeler yapıyor yani.

Bol bol pragmatizmle. Bizde kafamızın üzerinde bir beyin taşıyoruz elbet. Daha önce dediğim gibi stop gap ihtiyacı karşılayıp ingiltere, italya vb. devletlerle top ve motor için araştırma anlaşmaları imzalayabiliriz.  Bizde rakip tankı önden delemiyorsak tepeden deleriz. Nasıl mı ? Koyarız entegre kablolu iha, yükselir lazerle düşman tankı işaretler tank namluyu kaldırıp lazer güdümlü tank mühimmatını atıp tepeden deler. vs. vs. bu efektif olmasa da örnekler türetilebilir.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Mermi - 24 Mayıs 2020, 21:26:47
Çok güzel söylediniz hocam ama bu böyle nereye kadar gidecek ki millet şimdiden ortaklaşa geleceğin tankları hakkında projeler yapıyor yani.

Bol bol pragmatizmle. Bizde kafamızın üzerinde bir beyin taşıyoruz elbet. Daha önce dediğim gibi stop gap ihtiyacı karşılayıp ingiltere, italya vb. devletlerle top ve motor için araştırma anlaşmaları imzalayabiliriz.  Bizde rakip tankı önden delemiyorsak tepeden deleriz. Nasıl mı ? Koyarız entegre kablolu iha, yükselir lazerle düşman tankı işaretler tank namluyu kaldırıp lazer güdümlü tank mühimmatını atıp tepeden deler. vs. vs. bu efektif olmasa da örnekler türetilebilir.
Hocam bu tankın Yunan Leo 2A6 hariç komşularımızda delemeyeceği tank yok. Dolayısıyla her türlü modifiyeli Leo 2A4 işimizi görür.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 24 Mayıs 2020, 22:28:54
Çok güzel söylediniz hocam ama bu böyle nereye kadar gidecek ki millet şimdiden ortaklaşa geleceğin tankları hakkında projeler yapıyor yani.

Bol bol pragmatizmle. Bizde kafamızın üzerinde bir beyin taşıyoruz elbet. Daha önce dediğim gibi stop gap ihtiyacı karşılayıp ingiltere, italya vb. devletlerle top ve motor için araştırma anlaşmaları imzalayabiliriz.  Bizde rakip tankı önden delemiyorsak tepeden deleriz. Nasıl mı ? Koyarız entegre kablolu iha, yükselir lazerle düşman tankı işaretler tank namluyu kaldırıp lazer güdümlü tank mühimmatını atıp tepeden deler. vs. vs. bu efektif olmasa da örnekler türetilebilir.
Hocam bu tankın Yunan Leo 2A6 hariç komşularımızda delemeyeceği tank yok. Dolayısıyla her türlü modifiyeli Leo 2A4 işimizi görür.

Altay delerde , l-44 de 800 mm üstü ke dayanımlı olan tankları delemez.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yasar - 24 Mayıs 2020, 22:34:42
Çok güzel söylediniz hocam ama bu böyle nereye kadar gidecek ki millet şimdiden ortaklaşa geleceğin tankları hakkında projeler yapıyor yani.

Bol bol pragmatizmle. Bizde kafamızın üzerinde bir beyin taşıyoruz elbet. Daha önce dediğim gibi stop gap ihtiyacı karşılayıp ingiltere, italya vb. devletlerle top ve motor için araştırma anlaşmaları imzalayabiliriz.  Bizde rakip tankı önden delemiyorsak tepeden deleriz. Nasıl mı ? Koyarız entegre kablolu iha, yükselir lazerle düşman tankı işaretler tank namluyu kaldırıp lazer güdümlü tank mühimmatını atıp tepeden deler. vs. vs. bu efektif olmasa da örnekler türetilebilir.
Hocam bu tankın Yunan Leo 2A6 hariç komşularımızda delemeyeceği tank yok. Dolayısıyla her türlü modifiyeli Leo 2A4 işimizi görür.

Altay delerde , l-44 de 800 mm üstü ke dayanımlı olan tankları delemez.
Leo2A6’ya Tanok atsa L44 den delemez mi?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 24 Mayıs 2020, 23:42:22
Çok güzel söylediniz hocam ama bu böyle nereye kadar gidecek ki millet şimdiden ortaklaşa geleceğin tankları hakkında projeler yapıyor yani.

Bol bol pragmatizmle. Bizde kafamızın üzerinde bir beyin taşıyoruz elbet. Daha önce dediğim gibi stop gap ihtiyacı karşılayıp ingiltere, italya vb. devletlerle top ve motor için araştırma anlaşmaları imzalayabiliriz.  Bizde rakip tankı önden delemiyorsak tepeden deleriz. Nasıl mı ? Koyarız entegre kablolu iha, yükselir lazerle düşman tankı işaretler tank namluyu kaldırıp lazer güdümlü tank mühimmatını atıp tepeden deler. vs. vs. bu efektif olmasa da örnekler türetilebilir.
Hocam bu tankın Yunan Leo 2A6 hariç komşularımızda delemeyeceği tank yok. Dolayısıyla her türlü modifiyeli Leo 2A4 işimizi görür.

Altay delerde , l-44 de 800 mm üstü ke dayanımlı olan tankları delemez.
Leo2A6’ya Tanok atsa L44 den delemez mi?

Önden delemez. Yandan deler.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yasar - 25 Mayıs 2020, 00:54:37
Çok güzel söylediniz hocam ama bu böyle nereye kadar gidecek ki millet şimdiden ortaklaşa geleceğin tankları hakkında projeler yapıyor yani.


Bol bol pragmatizmle. Bizde kafamızın üzerinde bir beyin taşıyoruz elbet. Daha önce dediğim gibi stop gap ihtiyacı karşılayıp ingiltere, italya vb. devletlerle top ve motor için araştırma anlaşmaları imzalayabiliriz.  Bizde rakip tankı önden delemiyorsak tepeden deleriz. Nasıl mı ? Koyarız entegre kablolu iha, yükselir lazerle düşman tankı işaretler tank namluyu kaldırıp lazer güdümlü tank mühimmatını atıp tepeden deler. vs. vs. bu efektif olmasa da örnekler türetilebilir.
Hocam bu tankın Yunan Leo 2A6 hariç komşularımızda delemeyeceği tank yok. Dolayısıyla her türlü modifiyeli Leo 2A4 işimizi görür.

Altay delerde , l-44 de 800 mm üstü ke dayanımlı olan tankları delemez.
Leo2A6’ya Tanok atsa L44 den delemez mi?

Önden delemez. Yandan deler.
Doğru dediğiniz. Kataloğunda da yandan ve üsten vuruş için geliştirilmiş diyor zaten.
Sahife 26 https://www.roketsan.com.tr/wp-content/uploads/2019/08/Roketsan-T (https://www.roketsan.com.tr/wp-content/uploads/2019/08/Roketsan-T)ürkçe-Katalog.pdf

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 25 Mayıs 2020, 01:15:41
Çok güzel söylediniz hocam ama bu böyle nereye kadar gidecek ki millet şimdiden ortaklaşa geleceğin tankları hakkında projeler yapıyor yani.

Hayır hocam onun için geliştirilmiş demiyor böyle modu var diyor. Kaldı ki önden delebileceği bir sürüde tank vardır. Ancak bu mühimmatın hızı tipi , delicisinin uzunluğu , materyali ile ilgili. Ama ben yinede sağlam bir delicisi olacağını düşünüyorum . En az 600-800 arası deler gibi. Çünkü boyu dm-53'den çok daha uzun. tabi motoru güdüm kısmı vs. de varda yinede dm43 minimum dm33 arası bir deliş gücü vardır.

Ama tabi neden delemez dedim önden, çünkü l/55 120mm gibi dünyanın en iyi tank topu, dm53 gibi en gelişmiş kinetic enerji sabot mermisi ile kağıt üstünde kendini önden şasi ve taretten delemiyor. Beklentimize göre Altayıda delemeyecek ve ne yazıkki armata tankının şasisini asla delemiyor kuleyi deliyor ama kule profili çok düşük yani isabet ihtimali az ve isabet kaydetsede kule insansız rus lojistik birlikleri modüler olduğundan hızlıca değiştirip savaşa geri sokabilirler.

Bu yüzden Rheinmetall yeni 130 mm topu geliştiriyor.


Bol bol pragmatizmle. Bizde kafamızın üzerinde bir beyin taşıyoruz elbet. Daha önce dediğim gibi stop gap ihtiyacı karşılayıp ingiltere, italya vb. devletlerle top ve motor için araştırma anlaşmaları imzalayabiliriz.  Bizde rakip tankı önden delemiyorsak tepeden deleriz. Nasıl mı ? Koyarız entegre kablolu iha, yükselir lazerle düşman tankı işaretler tank namluyu kaldırıp lazer güdümlü tank mühimmatını atıp tepeden deler. vs. vs. bu efektif olmasa da örnekler türetilebilir.
Hocam bu tankın Yunan Leo 2A6 hariç komşularımızda delemeyeceği tank yok. Dolayısıyla her türlü modifiyeli Leo 2A4 işimizi görür.

Altay delerde , l-44 de 800 mm üstü ke dayanımlı olan tankları delemez.
Leo2A6’ya Tanok atsa L44 den delemez mi?

Önden delemez. Yandan deler.
Doğru dediğiniz. Kataloğunda da yandan ve üsten vuruş için geliştirilmiş diyor zaten.
Sahife 26 https://www.roketsan.com.tr/wp-content/uploads/2019/08/Roketsan-T (https://www.roketsan.com.tr/wp-content/uploads/2019/08/Roketsan-T)ürkçe-Katalog.pdf
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 29 Mayıs 2020, 01:12:45
(https://defence.pk/pdf/proxy.php?image=https%3A%2F%2Fi.ibb.co%2FLgZN0L0%2FUntitled-3.png&hash=3408276808983ec06a3ac2be0483c6a8)

Şasi ve taret zırhları birebir aynı. Benzer kalemler tasarlamış. Demekki Altay'ın zırhlandırma tekniği'de şu yeşil renkli leopard tank videosunda gördüğümüz gibiydi.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 30 Haziran 2020, 16:22:45
Yusuf Akbaba
@ssysfakb
ASELSAN Savunma Sistem Teknolojileri (SST) Sektör Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Fırat-M60T projesi sözleşmesine yönelik sözleşme değişikliği imzalandı.

Bu kapsamda, M60T tanklarına kazandırılan ilave yeteneklerin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki tankların savunma yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlandı.

https://twitter.com/ssysfakb/status/1277931162762125315
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 30 Haziran 2020, 16:52:13
Elimizde  M6OT 'ye dönüştürebileceğimiz kaç M60 var?  Çünkü elimizdeki farklı konfigurasyona sahip bütün M60 tanklar M60T olmuyordur herhalde?

Elimizde 645 tane M60A3TTS tankı olduğu söyleniyor... Farklı M60'lar da vardır herhalde... Ben mi karıştırdım ??? ??? ???
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: mavi1991 - 30 Haziran 2020, 18:00:22
Sabra tanklarının haricindeki M60'lardan bashediyoruz ?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yasar - 30 Haziran 2020, 18:14:20
Elimizde  M6OT 'ye dönüştürebileceğimiz kaç M60 var?  Çünkü elimizdeki farklı konfigurasyona sahip bütün M60 tanklar M60T olmuyordur herhalde?

Elimizde 645 tane M60A3TTS tankı olduğu söyleniyor... Farklı M60'lar da vardır herhalde... Ben mi karıştırdım ??? ??? ???
Sn serkan1976,
Eldeki m60 ların hepsinde 105mm top var. Sabra M60T’ye 120mm L44 topu takıldı. Olay sadece bu da değil ; kule tamamen yeni bir kule ile değiştirildi. Sonra bunlar için İsrail, ABD’den MTU 1000hp motor ve Alman Renk şanzıman getirip taktı. Türkiye’de modernize edilen tanklarda ise MTU Türkiye lisansı ile üretilen motorlar kullanıldı. M60’ları yenilemek demek neredeyse yeni tank yapmak demek.
Sonra Yunan’ın elindeki Leopard 2a6 tanklarının zırhı normal 2a6’lardan da kalın. Bunu ancak 120mm L55 Topu deler. Yani SabraM60T ler aslında Yunan tanklarına rakip değil. Sadece Altay rakip ve üstün.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 30 Haziran 2020, 18:50:16
Teşekkürler
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 30 Haziran 2020, 23:37:08
Elimizde  M6OT 'ye dönüştürebileceğimiz kaç M60 var?  Çünkü elimizdeki farklı konfigurasyona sahip bütün M60 tanklar M60T olmuyordur herhalde?

Elimizde 645 tane M60A3TTS tankı olduğu söyleniyor... Farklı M60'lar da vardır herhalde... Ben mi karıştırdım ??? ??? ???
Sn serkan1976,
Eldeki m60 ların hepsinde 105mm top var. Sabra M60T’ye 120mm L44 topu takıldı. Olay sadece bu da değil ; kule tamamen yeni bir kule ile değiştirildi. Sonra bunlar için İsrail, ABD’den MTU 1000hp motor ve Alman Renk şanzıman getirip taktı. Türkiye’de modernize edilen tanklarda ise MTU Türkiye lisansı ile üretilen motorlar kullanıldı. M60’ları yenilemek demek neredeyse yeni tank yapmak demek.
Sonra Yunan’ın elindeki Leopard 2a6 tanklarının zırhı normal 2a6’lardan da kalın. Bunu ancak 120mm L55 Topu deler. Yani SabraM60T ler aslında Yunan tanklarına rakip değil. Sadece Altay rakip ve üstün.

Leopard 2a6'yı önden L/55 dm53 de delemiyor ne yazık ki hocam . Altay içinde üstün değilde eşdeğer diyelim bence.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yasar - 01 Temmuz 2020, 01:03:47
Elimizde  M6OT 'ye dönüştürebileceğimiz kaç M60 var?  Çünkü elimizdeki farklı konfigurasyona sahip bütün M60 tanklar M60T olmuyordur herhalde?

Elimizde 645 tane M60A3TTS tankı olduğu söyleniyor... Farklı M60'lar da vardır herhalde... Ben mi karıştırdım ??? ??? ???
Sn serkan1976,
Eldeki m60 ların hepsinde 105mm top var. Sabra M60T’ye 120mm L44 topu takıldı. Olay sadece bu da değil ; kule tamamen yeni bir kule ile değiştirildi. Sonra bunlar için İsrail, ABD’den MTU 1000hp motor ve Alman Renk şanzıman getirip taktı. Türkiye’de modernize edilen tanklarda ise MTU Türkiye lisansı ile üretilen motorlar kullanıldı. M60’ları yenilemek demek neredeyse yeni tank yapmak demek.
Sonra Yunan’ın elindeki Leopard 2a6 tanklarının zırhı normal 2a6’lardan da kalın. Bunu ancak 120mm L55 Topu deler. Yani SabraM60T ler aslında Yunan tanklarına rakip değil. Sadece Altay rakip ve üstün.

Leopard 2a6'yı önden L/55 dm53 de delemiyor ne yazık ki hocam . Altay içinde üstün değilde eşdeğer diyelim bence.
Sn Battlestar,
Dm53A1 ile 1800m/sn namlu çıkış hızına ulaşılıyor. Bu mühimmattan biz de çok yüklü miktarda almışız. Ama L44 den atıldığında bu hızların çok gerisinde kalıyor ve delemiyor leo2a6 yı. 900mm gibi bir delme gücü var. Ama Altay dan atıldığında 1200+mm delme potansiyeli var. Merkava 4 ile Altay dan aynı mühimmat atıldığında Altay merkava4 den 300-350mm nin daha üzerinde bir delme etkisi gösteriyor. Leo2a6 nın ön zırhı 1100mm Çelik karşılığı diye hatırlıyorum.
Altay’ın üzerinde olacak olan yeni zırhlar ile ve Akkor ile daha üstün olmaz mi? Standart 2a6 da ne ERA zırh ne de Akkor tipi aktif koruma var. Altay’ın asıl rakibi 2a7+ bence.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 01 Temmuz 2020, 12:00:23
Elimizde  M6OT 'ye dönüştürebileceğimiz kaç M60 var?  Çünkü elimizdeki farklı konfigurasyona sahip bütün M60 tanklar M60T olmuyordur herhalde?

Elimizde 645 tane M60A3TTS tankı olduğu söyleniyor... Farklı M60'lar da vardır herhalde... Ben mi karıştırdım ??? ??? ???

Sn serkan1976,
Eldeki m60 ların hepsinde 105mm top var. Sabra M60T’ye 120mm L44 topu takıldı. Olay sadece bu da değil ; kule tamamen yeni bir kule ile değiştirildi. Sonra bunlar için İsrail, ABD’den MTU 1000hp motor ve Alman Renk şanzıman getirip taktı. Türkiye’de modernize edilen tanklarda ise MTU Türkiye lisansı ile üretilen motorlar kullanıldı. M60’ları yenilemek demek neredeyse yeni tank yapmak demek.
Sonra Yunan’ın elindeki Leopard 2a6 tanklarının zırhı normal 2a6’lardan da kalın. Bunu ancak 120mm L55 Topu deler. Yani SabraM60T ler aslında Yunan tanklarına rakip değil. Sadece Altay rakip ve üstün.


Leopard 2a6'yı önden L/55 dm53 de delemiyor ne yazık ki hocam . Altay içinde üstün değilde eşdeğer diyelim bence.

Sn Battlestar,
Dm53A1 ile 1800m/sn namlu çıkış hızına ulaşılıyor. Bu mühimmattan biz de çok yüklü miktarda almışız. Ama L44 den atıldığında bu hızların çok gerisinde kalıyor ve delemiyor leo2a6 yı. 900mm gibi bir delme gücü var. Ama Altay dan atıldığında 1200+mm delme potansiyeli var. Merkava 4 ile Altay dan aynı mühimmat atıldığında Altay merkava4 den 300-350mm nin daha üzerinde bir delme etkisi gösteriyor. Leo2a6 nın ön zırhı 1100mm Çelik karşılığı diye hatırlıyorum.
Altay’ın üzerinde olacak olan yeni zırhlar ile ve Akkor ile daha üstün olmaz mi? Standart 2a6 da ne ERA zırh ne de Akkor tipi aktif koruma var. Altay’ın asıl rakibi 2a7+ bence.


Hocam ;

(https://i.ibb.co/FVm52GT/Opera-Anl-k-G-r-nt-2020-07-01-103658-www-youtube-com.png)

Şimdi L-44'ün 2 km'deki deliş değerleri bunlar . L-55 dm-53 ile şanslıysa 1000 mm deliyor. Ancak muharebeler genelde 3-4 km'de yapıldığından bu deliş değerleride 100 mm vs. düşüyor. İki tankta zaten aynı topa sahip. Bir fark yok.

(https://i.ibb.co/0GkXFv7/Opera-Anl-k-G-r-nt-2020-07-01-103800-www-youtube-com.png)

Leopard 2a7'nin zırhına baktığımızda şasinin önden 700mm kinetik enerji yani sabot dayanımı var. Nerdeyse kendi topuna dahi dayanıyor. Kendi topu dışındakilere zaten dayanır. Kaldı ki tankları ön şasiden vurmak çok zordur. Genelde kuleden delersiniz. Şasi için şaslı bir atış yapmanız lazım. O da L-55 ve dm-53 mühimmatıyla ve yakın mesafeden ve ikincil şartlardan etkilenmeden sağlıklı bir vuruş yüzdesi olması lazım. Zaten ön taretten delmek imkansız. Rusların yeni 152mm topla delmeye çalıştıkları mevzuda budur. O yüzden çapı o kadar arttıracaklar.


(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2018/08/40136219_2148298895491763_2124590484469841920_n-696x464.jpg)

Altayın ön zırhı da gayet iyi ön kuleden delinmesi imkansız , şasiden de öyle. Leopard'a göre biraz daha kalın yapmışlar mm olarak oda büyük ihtimal karşısına leopard'ı alma ihtimaline karşıdır. İşi garantiye almışlar. Ama leopard zaten karşısına genelde deliş kabiliyeti düşük rus tanklarını almayı düşündüğünden şasiyi fazla önemsememiş daha çok kuleye odaklanmış. Zaten tanklar görevlerinin yarısını ofans halinde yaparlarken yarısını da şu şekilde sutre gerisinden gövdeyi koruyarak yaparlar ;

(https://lh6.googleusercontent.com/proxy/a_yV6aSY9GL0ZbrmwJdO-a8W3d7avcsNB0BraU_Jo7xy60_zPe2n4XJbZm1D2OkDyOg2=w1200-h630-p-k-no-nu)

Zaten adamların tankı tasarlama amacı Ruslar avrupaya saldırdığında sutre gerisinde defalarca isabet alsa da müthiş bir top ve isabetle tak tak tak rus tanklarını indirmek.

Mesela challenger'da aynı konseptte tanktır. Ama onlar devamlı Amerikalılarla birlikte savaştıklarından , işi abartır ve gövdeyi çok cılız bırakıp kuleye zırhı yığar amaç abramslar saldırırken arkada alt tarafı siperle koruyup ateş desteği vermek veya sabit noktaları korumaktır.

(http://www.steelbeasts.com/sbwiki/images/e/e3/Challenger2protection.jpg)

Mesela Abramslar daha çok ofans tankıdır ve zırhı eşit olarak dağıtırlar. Ayrıca altay ile de karşılaştırabilirsin.

(http://www.steelbeasts.com/sbwiki/images/1/14/M1A2_SEP_frontLOS.jpg)

Ayrı olarak mesela Oplot hastası arkadaşlar için gelsin ;

(https://www.steelbeasts.com/sbwiki/images/2/27/T80armour.jpg)

Son olarak vasatlığı ile ses getiren Leclerc gelsin ;

(https://www.steelbeasts.com/sbwiki/images/d/d3/Leclerc_Armor.jpg)

Unutmadan Armata ;

(https://i.ibb.co/ygHwMnK/Opera-Anl-k-G-r-nt-2020-07-01-112245-www-youtube-com.png)

Şimdi diyebilirsiniz neden EMBT leclerc kulesini kullanıyor madem leopard'ınki daha iyi. Bu 125mm mm toplu 1500 hp blok 1 armataya  armata'ya karşı bir ara çözüm. Neden ? Çünkü armata bu ağırlık/güç oranı ile çok hızlı bir tank oldu. muhtemel bir muharebede leopardların kanatlarına kırıp yandan leopardları delebilirler. Avrupalılar genelde kanatlara atgm'li zma koyarlar ancak armataların pasif ve aktif koruma sistemi ile buna karşıda savunması var.

Bu yüzden adamlarda ne yaptı zırhça daha hafif ve otomatik doldurucu sayesinde tankı daha hafifleştiren leclerc kulesine geçti. Ruslar zaten geneli leclerc'ide delemiyor ve onun topuna deliniyor olduklarından dolayı bu hız  mevzusunu  hallettiler. Ancak 152 mm toplu 2000 beygir motorlu Armata Blok 2'ye asıl yanıtı Mgcs ile verecekler.

---------------------------------

Sonuç olarak modern tankların anti tankların heat başlıklarına dayanımları çok yüksek ve trophy akkor gibi 360 derece aktif ve pasif savunma ile vurulmaları çok zor iken son olarakta tüm dünya yukarıda bahsettiğim tank yarışına dalmışken tankı bırakalım demek saçma.

Konunun özüne dönersek , yukarıda görüldüğü üzere Altay ve Leo 2a7 birbirlerini delmeleri zor, ikisinde de aktif koruma sistemleri var takat ve topları da aynı fiyatları da benzer. İkisi aynı diyebiliriz yani. Ancak bir konu daha varki mevcut leopard 2a6/2a7 performansını göze alarak Leopard 2a6 Hel tehlikesine karşı ne yapacağımızı , altaysız nasıl deleceğimizi düşünmeye başlasak iyidir. Modernize projeleri daha fazla önem taşıyor. En azından leopard 2a4'ün kinetik enerji ve heat dayanımını yükseltelim.

Birde bonus olsun size en iyi dostumuz M-60'ların acizliği ;

(https://www.steelbeasts.com/sbwiki/images/f/f0/M60frontarmour.jpg)

Bonus 2 Leopard 1

(https://www.steelbeasts.com/sbwiki/images/thumb/b/b3/Leo1armour.jpg/400px-Leo1armour.jpg)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yasar - 01 Temmuz 2020, 12:08:41
Sn Battlestar,
Ne diyeyim?
Mükemmel bir çalışma!
+1
Elinize sağlık.
Yalnız bir şey soracağım bu leoparların ve Altay’ın tavan zırhları nasıl?
Sonra dm53A1 mühimmatının namlu çıkış değeri dm53 den 50m/s daha fazla. Bunun deliş gücü daha yüksekmiş.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 01 Temmuz 2020, 12:13:55
Ha bu arada , bizde ne kadar dm-53 var bilmiyorum. Ama son operasyonlarda kullanılan,mke sabotlarını gördüm uzunlukları taş çatlasa dm33 kalitesinde.  Ayrıca yüksek patlayıcılı he-t mühimmat yok . Varsada üretilmiyor üretilse de dağıtılmıyor sanırım. Çünkü bizimkiler uçana kaçana sabot  atıyorlar. E tabi efektiflikleride düşüyor. Kore'den mühimmat vs. aldığımızı da düşününce acilen dm-53 seviyesi veya ona yakın sabot mühimmatüretmemiz ve elde de dm-53 bulundurmamız lazım.

İlk operasyonlardan sonra daha yeni mke he-t üzerine çalışmaya başladı ;

(https://www.youtube.com/watch?v=O__8PYkYl0w)

Sn Battlestar,
Ne diyeyim?
Mükemmel bir çalışma!
+1
Elinize sağlık.
Yalnız bir şey soracağım bu leoparların ve Altay’ın tavan zırhları nasıl?
Sonra dm53A1 mühimmatının namlu çıkış değeri dm53 den 50m/s daha fazla. Bunun deliş gücü daha yüksekmiş.

Şu ana kadar ekstra bir çaba ile amerikalılar du destekli mühimmatla deldiler. O bile Leo'ya yetersiz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Yasar - 01 Temmuz 2020, 12:59:58
Ha bu arada , bizde ne kadar dm-53 var bilmiyorum. Ama son operasyonlarda kullanılan,mke sabotlarını gördüm uzunlukları taş çatlasa dm33 kalitesinde.  Ayrıca yüksek patlayıcılı he-t mühimmat yok . Varsada üretilmiyor üretilse de dağıtılmıyor sanırım. Çünkü bizimkiler uçana kaçana sabot  atıyorlar. E tabi efektiflikleride düşüyor. Kore'den mühimmat vs. aldığımızı da düşününce acilen dm-53 seviyesi veya ona yakın sabot mühimmatüretmemiz ve elde de dm-53 bulundurmamız lazım.

İlk operasyonlardan sonra daha yeni mke he-t üzerine çalışmaya başladı ;

([url]https://www.youtube.com/watch?v=O__8PYkYl0w[/url])

Sn Battlestar,
Ne diyeyim?
Mükemmel bir çalışma!
+1
Elinize sağlık.
Yalnız bir şey soracağım bu leoparların ve Altay’ın tavan zırhları nasıl?
Sonra dm53A1 mühimmatının namlu çıkış değeri dm53 den 50m/s daha fazla. Bunun deliş gücü daha yüksekmiş.


Şu ana kadar ekstra bir çaba ile amerikalılar du destekli mühimmatla deldiler. O bile Leo'ya yetersiz.

HE mühimmatı yapıyorlar artık. 6 ay önce 8000 adet üretimde , ilk 1000 adet teslim edilmişti diye anımsıyorum.

https://www.dailysabah.com/defense/2018/04/09/turkish-defense-industry-produces-ammunition-for-domestically-developed-tanks (https://www.dailysabah.com/defense/2018/04/09/turkish-defense-industry-produces-ammunition-for-domestically-developed-tanks)
https://www.defenceturkey.com/en/content/mkek-to-introduce-new-weapons-and-munitions-at-idef-19-3466 (https://www.defenceturkey.com/en/content/mkek-to-introduce-new-weapons-and-munitions-at-idef-19-3466)

En son versiyon olan dm63 den ise 15000 adet almış bizimkiler. Hemde 2007 de.
http://www.deagel.com/Defensive-Weapons/DM-63_a000938001.aspx (http://www.deagel.com/Defensive-Weapons/DM-63_a000938001.aspx)

L55 120 mm topunun, dm53A1 mühimmatı ile 2km den 1100mm delebileceğini söylüyor alttaki site?
https://www.savunmasanayist.com/t90-ma-provy-3-tanki-ve-ozellikleri/ (https://www.savunmasanayist.com/t90-ma-provy-3-tanki-ve-ozellikleri/)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Gökbörü - 04 Temmuz 2020, 15:08:21
Anladigim kadariyla Sabralarin hepsi ya da hepsine yakini elden geciriliyor.

Leoparlar 2ler icinde sinirli sayida bir gelistirme sozlesmesi var..

Peki geriye kalan M60'lar ve Leopar 1'ler icin birsey dusunulmuyormu?

Gunumuz savas alaninda is yapabilmeleri icin gerekli modernizasyonlar cok mu maliyetli?

Altayin gelecegi ya da yeni alim yapilacagi konusunda oldukca supheliyim, eldeki modernize tanklarin sayisininda oldukca dusuk oldugu kanaatindeyim, uzmanlarina sorayim dedim
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Commander - 04 Temmuz 2020, 16:00:22
Hocam leolar modernize edilir geri kalan m60'larda Sabra seviyesine getirsek Altaya kadar idare ederiz. Bence biraz insansız kara araçlarına yönelmeliyiz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 04 Temmuz 2020, 16:03:30
Hocam leolar modernize edilir geri kalan m60'larda Sabra seviyesine getirsek Altaya kadar idare ederiz. Bence biraz insansız kara araçlarına yönelmeliyiz.

+1
İnsansız sistemleri sahda hava değil, kara ve deniz kuvvetleri için de geliştirmeliyiz.
Tehlike riski içeren tüm sistemler, mümkün olduğunca insansız işlevini yerine getirecek şekilde yenilenmeli.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 04 Temmuz 2020, 16:20:47
M-60'ları sabra seviyesine getirmek için 100 beygir motor takmak , L-44 top eklemek lazım.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 04 Temmuz 2020, 16:43:03
M-60'ları sabra seviyesine getirmek için 100 beygir motor takmak , L-44 top eklemek lazım.

İnsansız hale getirelim bence. En azından deneme amaçlı birkaç adet değişim yapmak gerek.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 04 Temmuz 2020, 17:13:15
M-60'ları sabra seviyesine getirmek için 100 beygir motor takmak , L-44 top eklemek lazım.

İnsansız hale getirelim bence. En azından deneme amaçlı birkaç adet değişim yapmak gerek.

Bende öyle çok düşünüyorum hocam'da insansız hale getirmek zaten kısa vadede zor. İnsansız kule takmak içinde şasiye fazladan 2 kişi daha sığdırmak lazım.

(https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-95adb9fda77d9126098ff2f1e3258aef)

Onun içinde ilk olarak ön tarafta şoförün yanından top mermilerini almak lazım. Ayrıca ön tarafa da 3 personel yan yana sığması lazım. Böyle bir şey için Leopard 1'ler daha mantıklı olabilir. 7 portör tekerleği var. Muhtemelen m-60'ın maksimum sınırı olan 1000 hp'den daha büyük bir motor alabilir. Zaten 30-40 cm şasisi daha uzun.

Ama şimdi insan düşünüyor, motoru getirdik italyandan veya ingilizden taktık, kulede l-44 insansız onuda aldık taktık, E atış kontrol, aviyonik onlarda değişir. E ne kaldı geriye ? Tankın boş şasisi . Onda da neden kendimizi leo 1'e şartlıyalımki ihtiyaca gerekli şasiyi dizayn eder üretiriz zaten.

Yani diyeceğim top değişmese vs. 105 L7 topu için bu kadar harcama gereksiz. Zaten dişe dokunur bir şey olsun istersek Leopard'ın zırhı kurtarmıyor , m-60'ın motor potansiyeli. Olabilecek top nokta sabra işte 2002'de her biri 4 milyona bir tank parasına maal oldu.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Commander - 04 Temmuz 2020, 19:07:33
Hocam insansız tankın dezavantajları olmaz mı yani sahada tabiki de olur. Veya otonom yapay zeka destekli tank tasarlamak mantıklı ama uzun vadede mesela atıyorum 10-20 sene sonra. İhalar ve italar ile (insansız tank)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Gökbörü - 04 Temmuz 2020, 21:13:16
Ha insanli ha insansiz, sonucta etkili olabilmesi icin motor, top ve zirhlarinin epey degismesi lazim yani?

Yapilabilir mi yoksa yine onumuze engel cikarmi ambargo vs? Ne kadarini yerli yapabiliriz?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: zirfak - 04 Temmuz 2020, 21:33:21
Bir-çok kısmını
Zma gövdesi
Güç grubu
Era zirh+pulat
Omtas
Sungur
Acar+kalkan radar
Bombaatar +otomatik silah
Zirhliya ekleyebileceğiniz şeyler bunlar
Gerisi tsk nin isi

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: mavi1991 - 04 Temmuz 2020, 22:32:45
Bu Almanların bize attığı en büyük gol konu tank motoru konusudur, millet ne yapacağı şaşırdı her yerden ayrı ses yükselmekte, bunu Türkiye düşmanı Almanlar bilse belki biliyorlardır, zevkten 4 köşe olurlar
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: merzifonlu - 05 Temmuz 2020, 01:20:48
Bu Almanların bize attığı en büyük gol konu tank motoru konusudur, millet ne yapacağı şaşırdı her yerden ayrı ses yükselmekte, bunu Türkiye düşmanı Almanlar bilse belki biliyorlardır, zevkten 4 köşe olurlar

İyilik ettiler bence. Öyle veya böyle, örneğin transmisyon teknolojisi edinmeliydik. Veya seramik zırhlandırma. Tanklar konusunda bir gelecek öngörmesem de, gerektirdiği teknolojiler ilgi çekici.

Ticari sahada da işimize yarar. Aslında işi tersden görmüş olacağız. Millet önce otomotivde ustalaşıp, sonra ağır zırhlı yaptı. Biz ağır zırhlı yapıp teknolojisini sivil ticari sahaya taşıyacağız.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 05 Temmuz 2020, 04:22:31
İnsansız kuleli değil, tamamen insansız yapabiliriz. Bir yığın cephaneyi havadan bir yerden başka bir yere götürüp hedefin tepesine indiren insansız hava araçları yapabiliyoruz da bunun kara versiyonunu mu yapamayacağız? İlla birilerinin seri üretime geçirmesi mi gerekiyor bizim el atmamız için?

Tamamen insansız, yakın gelecekte yapay zekalı, gerektiğinde otonom hareket edebilecek, uydulardan, Uçaklardan, ihalardan, hatta gsm hatlarından bile kontrol edilebilecek, daha küçük ama en az AMT seviyesinde ateş gücüne sahip, daha az zırh ve daha az güç gerektiren, sıfır can kaybı riskine sahip araçlara çevirebiliriz.

Günümüzde hiç bir tank birliği, hava harekatıyla ağır hasara uğratılarak etkisi neredeyse bitirilmiş düşman birliklerine taarruz etmiyor. Kısacası hava üstünlüğü şart. Bu araçlar hava desteği ile hareket etmediklerinde şansları yok gibi birşey. Dolayısıyla düşman hatlarında ilerleyebilecekleri derinlik de hava gücünün menziline eşdeğer. Bu menzil içerisinde bir aracı insansız olarak hareket ettirebilmek çok da zor olmasa gerek.

Bu araçları modüler hale de getirebilir, gerektiğinde yangına müdahale için de kullanabiliriz. Burada havai fişek fabrikası patladı. Patlamalar sürerken yangına müdahale etmek çok riskliydi. Ama zırhlı bir araç olsa, kısa sürede silah sistemi sökülüp yerine yangına müdahale sistemi yerleştirilse ve doğrudan yangının üzerine gönderilse, tüm yangınlar kısa sürede söndürülebilir.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Denizci16 - 05 Temmuz 2020, 07:06:34
Evet son sakarya patlamasında zırhlı ve paletli yangın söndürme araçlarından olsa ateş içlerine doğru girebilseler bu tip yangınlarda faydasağlıyabilirler

Ama insanlı ama insansız paletli şöyle 2-3 ton su alabilcek sistemler şart gibi...

Birde uzun hortumları olacak yangın söndürme hatlarından aldığı suyu uzun mesafelere taşıyabilme özelliği olacak

Güzel bir araç olurdu özellikle orman yangınlarına karşı
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Denizci16 - 05 Temmuz 2020, 07:29:22
Bizim için şu an insansız tank yapabilme lüksümüz yada o teknolijiye sahip değiliz bence

Çünkü tank

Komutan
Silahçı
Doldurucu
Sürücü
kısmından oluşur.

En yapılabilir olanı ki yapılan otomatik doldurucu olur

Sürücü+nişancı+komutan üclüsünün kordinasyonunu hangi komuta kontrol merkezinden sağlıyabilceksin önce bunu hesap etmek lazım.

Sonra uydu kontrollü mü olacak yoksa röleli komuta araçları m113 yada fnss pars yada otokar akrep gibi sta lar tarafından mı idare edilecek bunun planını tasarlamasını yapmak gerek.

Uydu kontrolunde olacak ise ecm yani elektronik harp ortamında verimi ne olacak yani bağlantı kesilirse ne olacak

Yada dağ arasındaki ovadan geçerse bu uydu sinyalleri kesilecek mi vesair doğal engeller olabilir

Bu yüzden röleli yani tb2 bayraktar ın gibi kullandığı 150 200 km lik ki yer araçı olduğundan belki menzili 40-50 km düşecek neden 40-50 km diyorsunuz çünkü ufuk hattı denilen gözle görme mesafesi yada dünyanın yuvarlak olmasından dolayı bir gemi radarı ile satıh hedefini 45-50 km ye kadar görebiliyorsa aynı durum söz konusu olacak..

Her ne kadar bayraktar tb2 gibi uzun menzilli röle istesekte 150-200 km menzili yukardaki gemi örneği gibi 40-50 km lerde kalacağını düşünüyorum.

En mantıklısı m113 yada fnss pars yada otokar akrep sta lar tarafından yakın mesafeden kontrol edilmesi.

Yapay zeka çok önemli olur .

Hedefi tespiti hedef teşhisi ve uygun ateş parametrelerini ve mühimmatı seçmesi, uygun korunma yöntemlerini seçmesi, manevra yapabilmesi çevresindeki diğer insansız tanklar ile hedef paylaşabilmesi coğrafya ve konum bilgisine sahip olup kullanabilmesi sağlam bir yazılım ister gibi....

Velasıl insanlı gibi sistem çıkartmak zor olur.

Biz şimdilik personel tarafından kumanda edilebilen belirli bir hıza çıkabilen tanksavarlara yoğunlaşalım yeter gibi ki yoğunlaşıyoruz aslında mantıklısı da bu
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 12 Temmuz 2020, 15:29:33
Error 404 (Not Found)!!1 (http://www.youtube.com/watch?v=X9qt4kURFLk#)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Commander - 12 Temmuz 2020, 15:47:55
Leolarda elden geçse fena olmazdı.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 12 Temmuz 2020, 16:05:14
Leolarda elden geçse fena olmazdı.

Videoda geçeceği söyleniyor.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Commander - 13 Temmuz 2020, 12:29:09
https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true (https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true)

84 Adet leopard modernize edilecekmiş. Büyük ihtimalle hepsi modernize edilecek. Buraya yazıyorum Altay bir 2 yıl daha ertelendi.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 13 Temmuz 2020, 12:44:00
https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true (https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true)

84 Adet leopard modernize edilecekmiş. Büyük ihtimalle hepsi modernize edilecek. Buraya yazıyorum Altay bir 2 yıl daha ertelendi.

84 Leopard modernize edilirse Altay geliyor demektir. Buradaki amaç 169 Sabra TM +84 Leo2 TM = 253 (2-3 modernize sabrada vuruldu sanırım) total de 250 adet muharebe ortamında hayatta kalabilir tanka sahip olmak aynı zamanda altay ve tank 2000 projesinin ilk aşamadaki hedefi olan 250 tank ihtiyacını karşılamak.

Ama burada kritik bir nokta var, Modernize leolar ve sabralar anti tanklara karşı koyabilir ancak ikiside Yunan leo 2a6'sı ile aynı ateş gücüne sahip değil. Leo 2a4 modernizesi belki leo2 hel sabotuna dayanır ama sabra dayanamaz. Ayrıca iki tankta leo2a6 hel'i delemez.

Bura da yapılacak en mantıklı hareket, 355 civarı leo 2a4'den 331 tanesine direkt olarak Altay kulesini entegre etmek, hiç zırhlandırmaydı falan uğraşmadan, hem topu'da leo2hel ile aynı olur. Hemde görünüş altay olacağından altay'ın karizmada kurtulur.

Ha 500 1. seviye ana muharebe tankı da ve eğer yapılırsa modernizeli ve eş eksen anti tanklı 500 acv-30'da bizi daha mantıklı 1300-1200 hp seviyesinde motorlu insansız kuleli altay t3 üretilene kadar idare eder. Bmc'de istediği altyapı ve mühendisi toplar o zamana kadar.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: KRAL14 - 13 Temmuz 2020, 12:48:15
Leopard lar daha önce gördüğümüz NG mi olacak yoksa farklı mı olacak ?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Commander - 13 Temmuz 2020, 12:57:50
Hocam dediğiniz gibi leolara Altay'ın kulesini koysak bu sorun çıkarmaz mi denge sorunu veya diğer aksamlar vb. Hocam eğer öyle olursa full leoları yapalım dediniz ayrıca ek zırh zaten modernizasyonda yapılıyor. Ama bir Altay etmez sonuç olarak kısa vadede işimizi görür.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 13 Temmuz 2020, 13:04:46
Leopard lar daha önce gördüğümüz NG mi olacak yoksa farklı mı olacak ?

Ng olmaz. O çok kapsamlı bir modernizasyondu. Zırh modülleri de ibd almanyadan dı. Ama dıştan benzeyebilir. İşte son ulaşabildiğimiz görüntü bu ;

(https://i2.wp.com/www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2020/05/leopard-2-modernizasyonu.jpg?fit=1176%2C661&ssl=1)

Ama tabi bu çıplak görüntüsü büyük ihtimal bu halinin üzerine Sarp+360 derece yamgöz, lis lazer ikaz sistemi + pulat veya akkor aktif koruma sistemi olacaktır. Belki bir ihtimal yükseltilebilir mast optroniği 'de koyarlar ama sanmıyorum bu tankları sabralar gibi siper tankı olarak kullanmayacağız.

Şimdi diyebilirsiniz ki reaktif zırhlar nerede ? reaktif zırhlar ana zırhın içinde batı tankları reaktif zırhları ana zırha gömülü kullanırlar. Zaten üstteki fotoda zırh kitlerinin üstü gölgeli o reaktif zırhı temsil ediyor. Ama tabi gömülü olmayan reaktif zırh kısımlarıda var bakınız ; şoför mahallinin önü ve taretin ön tavan kısmı. Onu gömemedikleri için öyle koymuşlar.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/03/ss1-1024x449.png)

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/03/LEOPARD2.jpg.jpg)

Tankın orijinal iç zırhı bu , zaten tankın zırhı tank tanka sabot mermilere dayanımı m1 seviyesindeydi, hatta biraz daha iyiydi. Bu modernizede benim gördüğüm tabiri caizse deli gibi reaktif zırh plakası kullanmışız. Ön taraftaki reaktif plakaların kalınlığı geçtim yanlarda iki sıra reaktif plaka geçmişler bu sıralardan birisi timsah derisi gibi birbirini korur dragon skin mantığı ile koyulmuş birde eğer aktif pasif savunma artı zırhı geçerse anti tank boşlukta etkisini kaybetsin diye takılsın diye ana zırhtan önce boşluk zırh yapılmış.

Bence dünyanın anti tank ve heat başlıklı tank mühimmatlarına karşı en dayanıklı tankı olabilir. Hele birde yeni nesil pasif savunmalarımız, akkor olursa tank aktif ve eğitimli mürettebat varken bu tankı anti tankla vurmak çok ama çok zor. Vurulsa bile devre dışı kalmaz , kalsa bile  personelinin burnu kanamaz.

Umarım kullanılan eralar kontakt 3 seviyesindedir ve sabot dayanımı da arttıran türdendir. O zaman tadından yenmez işte.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 13 Temmuz 2020, 13:13:37
Hocam dediğiniz gibi leolara Altay'ın kulesini koysak bu sorun çıkarmaz mi denge sorunu veya diğer aksamlar vb. Hocam eğer öyle olursa full leoları yapalım dediniz ayrıca ek zırh zaten modernizasyonda yapılıyor. Ama bir Altay etmez sonuç olarak kısa vadede işimizi görür.

Eğer altayın kulesini koyarsak , etek ve ön gövde zırhını da eklersek bir altay eder. Neden etmesin ? Motor gücü benzer, top aynı , zırh dayanımı aynı , alt sistemler aynı. Zaten üstte paylaştığım fotoda leonun şasisi ile altayın şasisi yan etek zırhları aynı .

Sorun nasıl çıkabilir ?  belki leopard 2a4'ün taret halkası dediğimiz bölme ile , altayın taretin iç çapı uymayabilir. Birde mesela şasi altsistemleri ile altayı uyumlu hale getirmek gerekebilir. Tabi bu altaya motor bulup üretmekten kolay, Leo2a4'lere fırat + zırh modernizesi yapmaktan zor birşey.

Ama bunu yaptığımız vakit zaten 350 altay üretmişiz gibi birşey, zaten altayın şasisi k2'den k2'ninkiside leopard 2 şasisine çok benzer.

Eğer almanlar fransız leclerc kulesini leopard 2 şasisine bu kadar kolay takabiliyorsa neden olmasın ? Ha çok zorsa Mke l/55 topu leo2a4 + fırat modernize paketi + zırh modernizeli tanklarada entegre etmeye çalışabiliriz.  Ama bence altay kulesini entegre etmekten çokta az zaman almaz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Gökbörü - 13 Temmuz 2020, 14:17:17
https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true (https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true)

84 Adet leopard modernize edilecekmiş. Büyük ihtimalle hepsi modernize edilecek. Buraya yazıyorum Altay bir 2 yıl daha ertelendi.

84 Leopard modernize edilirse Altay geliyor demektir. Buradaki amaç 169 Sabra TM +84 Leo2 TM = 253 (2-3 modernize sabrada vuruldu sanırım) total de 250 adet muharebe ortamında hayatta kalabilir tanka sahip olmak aynı zamanda altay ve tank 2000 projesinin ilk aşamadaki hedefi olan 250 tank ihtiyacını karşılamak.

Ama burada kritik bir nokta var, Modernize leolar ve sabralar anti tanklara karşı koyabilir ancak ikiside Yunan leo 2a6'sı ile aynı ateş gücüne sahip değil. Leo 2a4 modernizesi belki leo2 hel sabotuna dayanır ama sabra dayanamaz. Ayrıca iki tankta leo2a6 hel'i delemez.

Bura da yapılacak en mantıklı hareket, 355 civarı leo 2a4'den 331 tanesine direkt olarak Altay kulesini entegre etmek, hiç zırhlandırmaydı falan uğraşmadan, hem topu'da leo2hel ile aynı olur. Hemde görünüş altay olacağından altay'ın karizmada kurtulur.

Ha 500 1. seviye ana muharebe tankı da ve eğer yapılırsa modernizeli ve eş eksen anti tanklı 500 acv-30'da bizi daha mantıklı 1300-1200 hp seviyesinde motorlu insansız kuleli altay t3 üretilene kadar idare eder. Bmc'de istediği altyapı ve mühendisi toplar o zamana kadar.

Arkadaslar, yanlis anladiysam lutfen duzeltin...(tanklarin cagin savas meydanlarindaki isi bitti teorilerine mumkunse girmeden)

80+ milyon nufusu,
Oyle ya da boyle dunyanin ilk 20 ekonomisinden biri,
NATO'nun ikinci buyuk, dunyaninda herhalde ilk 10una girecek buyuklukte ordusu,
Cograyfasi dunyanin en belali cografyasi,
Etrafi, egri otutup dogru konusalim, dusman ya da potansiyel dusmanlar ile cevrili,

Olan Ulkemizin...

Guncel savas ortamlarimdaki tehditlere etkin olarak karsi koyabilecek, 160 kusur tanki var...

Ve hersey planladigi gibi giderse, bu sayiya 1-2 sene icerisinde 84 tane daha eklenecek...

Durum icler acisi degil mi , ben de mi algi sorunu var?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Commander - 13 Temmuz 2020, 14:39:03
Para para para hocam. Orta Doğu burası bir gecede savaşta çıkar barışta. Hiç belli olmaz ama ben şahsen şuan bizim gerçek bir savaşa hazır olduğumuzu düşünmüyorum bakın gerçek diyorum. Tank yok elde tutulur sadece hadi kırmayalım 400-500 tank var. Ki vurulan tankları falan çıkartalım. Kaç senedir böyleyiz doğru dürüst tank yok hayırlısı hocam.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 13 Temmuz 2020, 14:39:24
Battlestar hocam 355 Leopard2A4'ten 331 tanesine Altay kulesi takalım demişsiniz....
Neden arada 24 tank farkı var? Neden hepsini değiştirmiyorsunuz?
Bir nedeni mi  var?

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 13 Temmuz 2020, 14:52:45
Battlestar hocam 355 Leopard2A4'ten 331 tanesine Altay kulesi takalım demişsiniz....
Neden arada 24 tank farkı var? Neden hepsini değiştirmiyorsunuz?
Bir nedeni mi  var?

Almanya ambargo koyarsa, yedek parça eğitim için. Ha bir ara tank gösteri takımımız vardı . Belki onlara da ayrılırlarda şu el darlığında onu sanmam.

https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true (https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true)

84 Adet leopard modernize edilecekmiş. Büyük ihtimalle hepsi modernize edilecek. Buraya yazıyorum Altay bir 2 yıl daha ertelendi.

84 Leopard modernize edilirse Altay geliyor demektir. Buradaki amaç 169 Sabra TM +84 Leo2 TM = 253 (2-3 modernize sabrada vuruldu sanırım) total de 250 adet muharebe ortamında hayatta kalabilir tanka sahip olmak aynı zamanda altay ve tank 2000 projesinin ilk aşamadaki hedefi olan 250 tank ihtiyacını karşılamak.

Ama burada kritik bir nokta var, Modernize leolar ve sabralar anti tanklara karşı koyabilir ancak ikiside Yunan leo 2a6'sı ile aynı ateş gücüne sahip değil. Leo 2a4 modernizesi belki leo2 hel sabotuna dayanır ama sabra dayanamaz. Ayrıca iki tankta leo2a6 hel'i delemez.

Bura da yapılacak en mantıklı hareket, 355 civarı leo 2a4'den 331 tanesine direkt olarak Altay kulesini entegre etmek, hiç zırhlandırmaydı falan uğraşmadan, hem topu'da leo2hel ile aynı olur. Hemde görünüş altay olacağından altay'ın karizmada kurtulur.

Ha 500 1. seviye ana muharebe tankı da ve eğer yapılırsa modernizeli ve eş eksen anti tanklı 500 acv-30'da bizi daha mantıklı 1300-1200 hp seviyesinde motorlu insansız kuleli altay t3 üretilene kadar idare eder. Bmc'de istediği altyapı ve mühendisi toplar o zamana kadar.

Arkadaslar, yanlis anladiysam lutfen duzeltin...(tanklarin cagin savas meydanlarindaki isi bitti teorilerine mumkunse girmeden)

80+ milyon nufusu,
Oyle ya da boyle dunyanin ilk 20 ekonomisinden biri,
NATO'nun ikinci buyuk, dunyaninda herhalde ilk 10una girecek buyuklukte ordusu,
Cograyfasi dunyanin en belali cografyasi,
Etrafi, egri otutup dogru konusalim, dusman ya da potansiyel dusmanlar ile cevrili,

Olan Ulkemizin...

Guncel savas ortamlarimdaki tehditlere etkin olarak karsi koyabilecek, 160 kusur tanki var...

Ve hersey planladigi gibi giderse, bu sayiya 1-2 sene icerisinde 84 tane daha eklenecek...

Durum icler acisi degil mi , ben de mi algi sorunu var?

Evet olay tam olarak bu ve tekrardan evet olay işler acısı.  Kara kuvvetlerimiz ne yazıkki adeta uyuyor. En azından sta'lardan artacak bir sürü çatal ayak tow var onları basit bir atıcı ile  acv-30'lara entegre edin. Zaten savaş çıksa o towları asker yüklenecekte cephede makul bir hareket kabiliyetinde taşıyacakta ta ön cephede angaje olacakta. 
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Gökbörü - 13 Temmuz 2020, 16:16:42
Battlestar hocam 355 Leopard2A4'ten 331 tanesine Altay kulesi takalım demişsiniz....
Neden arada 24 tank farkı var? Neden hepsini değiştirmiyorsunuz?
Bir nedeni mi  var?

Almanya ambargo koyarsa, yedek parça eğitim için. Ha bir ara tank gösteri takımımız vardı . Belki onlara da ayrılırlarda şu el darlığında onu sanmam.

https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true (https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true)

84 Adet leopard modernize edilecekmiş. Büyük ihtimalle hepsi modernize edilecek. Buraya yazıyorum Altay bir 2 yıl daha ertelendi.

84 Leopard modernize edilirse Altay geliyor demektir. Buradaki amaç 169 Sabra TM +84 Leo2 TM = 253 (2-3 modernize sabrada vuruldu sanırım) total de 250 adet muharebe ortamında hayatta kalabilir tanka sahip olmak aynı zamanda altay ve tank 2000 projesinin ilk aşamadaki hedefi olan 250 tank ihtiyacını karşılamak.

Ama burada kritik bir nokta var, Modernize leolar ve sabralar anti tanklara karşı koyabilir ancak ikiside Yunan leo 2a6'sı ile aynı ateş gücüne sahip değil. Leo 2a4 modernizesi belki leo2 hel sabotuna dayanır ama sabra dayanamaz. Ayrıca iki tankta leo2a6 hel'i delemez.

Bura da yapılacak en mantıklı hareket, 355 civarı leo 2a4'den 331 tanesine direkt olarak Altay kulesini entegre etmek, hiç zırhlandırmaydı falan uğraşmadan, hem topu'da leo2hel ile aynı olur. Hemde görünüş altay olacağından altay'ın karizmada kurtulur.

Ha 500 1. seviye ana muharebe tankı da ve eğer yapılırsa modernizeli ve eş eksen anti tanklı 500 acv-30'da bizi daha mantıklı 1300-1200 hp seviyesinde motorlu insansız kuleli altay t3 üretilene kadar idare eder. Bmc'de istediği altyapı ve mühendisi toplar o zamana kadar.

Arkadaslar, yanlis anladiysam lutfen duzeltin...(tanklarin cagin savas meydanlarindaki isi bitti teorilerine mumkunse girmeden)

80+ milyon nufusu,
Oyle ya da boyle dunyanin ilk 20 ekonomisinden biri,
NATO'nun ikinci buyuk, dunyaninda herhalde ilk 10una girecek buyuklukte ordusu,
Cograyfasi dunyanin en belali cografyasi,
Etrafi, egri otutup dogru konusalim, dusman ya da potansiyel dusmanlar ile cevrili,

Olan Ulkemizin...

Guncel savas ortamlarimdaki tehditlere etkin olarak karsi koyabilecek, 160 kusur tanki var...

Ve hersey planladigi gibi giderse, bu sayiya 1-2 sene icerisinde 84 tane daha eklenecek...

Durum icler acisi degil mi , ben de mi algi sorunu var?

Evet olay tam olarak bu ve tekrardan evet olay işler acısı.  Kara kuvvetlerimiz ne yazıkki adeta uyuyor. En azından sta'lardan artacak bir sürü çatal ayak tow var onları basit bir atıcı ile  acv-30'lara entegre edin. Zaten savaş çıksa o towları asker yüklenecekte cephede makul bir hareket kabiliyetinde taşıyacakta ta ön cephede angaje olacakta.

Demek ki cikarlarimizi korumak icin herhangi bir devlet ile konvansyonel bir savasa girmeye niyetimiz yok..

Olsa bu kadar bos birakilmazdi bu is...Bizim gibi ulkenenin elinde her an harekete hazir  en az 1000 tane son model tankin olmasi lazim.

Bunu biz biliyorsak karsi tarafta bal gibi bildigi icin oyun degistirebilecek bir hamle yapmamiz imkansiz, en azindan ciddi rakiplere karsi..

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 13 Temmuz 2020, 16:34:22
Battlestar hocam 355 Leopard2A4'ten 331 tanesine Altay kulesi takalım demişsiniz....
Neden arada 24 tank farkı var? Neden hepsini değiştirmiyorsunuz?
Bir nedeni mi  var?

Almanya ambargo koyarsa, yedek parça eğitim için. Ha bir ara tank gösteri takımımız vardı . Belki onlara da ayrılırlarda şu el darlığında onu sanmam.

https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true (https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true)

84 Adet leopard modernize edilecekmiş. Büyük ihtimalle hepsi modernize edilecek. Buraya yazıyorum Altay bir 2 yıl daha ertelendi.

84 Leopard modernize edilirse Altay geliyor demektir. Buradaki amaç 169 Sabra TM +84 Leo2 TM = 253 (2-3 modernize sabrada vuruldu sanırım) total de 250 adet muharebe ortamında hayatta kalabilir tanka sahip olmak aynı zamanda altay ve tank 2000 projesinin ilk aşamadaki hedefi olan 250 tank ihtiyacını karşılamak.

Ama burada kritik bir nokta var, Modernize leolar ve sabralar anti tanklara karşı koyabilir ancak ikiside Yunan leo 2a6'sı ile aynı ateş gücüne sahip değil. Leo 2a4 modernizesi belki leo2 hel sabotuna dayanır ama sabra dayanamaz. Ayrıca iki tankta leo2a6 hel'i delemez.

Bura da yapılacak en mantıklı hareket, 355 civarı leo 2a4'den 331 tanesine direkt olarak Altay kulesini entegre etmek, hiç zırhlandırmaydı falan uğraşmadan, hem topu'da leo2hel ile aynı olur. Hemde görünüş altay olacağından altay'ın karizmada kurtulur.

Ha 500 1. seviye ana muharebe tankı da ve eğer yapılırsa modernizeli ve eş eksen anti tanklı 500 acv-30'da bizi daha mantıklı 1300-1200 hp seviyesinde motorlu insansız kuleli altay t3 üretilene kadar idare eder. Bmc'de istediği altyapı ve mühendisi toplar o zamana kadar.

Arkadaslar, yanlis anladiysam lutfen duzeltin...(tanklarin cagin savas meydanlarindaki isi bitti teorilerine mumkunse girmeden)

80+ milyon nufusu,
Oyle ya da boyle dunyanin ilk 20 ekonomisinden biri,
NATO'nun ikinci buyuk, dunyaninda herhalde ilk 10una girecek buyuklukte ordusu,
Cograyfasi dunyanin en belali cografyasi,
Etrafi, egri otutup dogru konusalim, dusman ya da potansiyel dusmanlar ile cevrili,

Olan Ulkemizin...

Guncel savas ortamlarimdaki tehditlere etkin olarak karsi koyabilecek, 160 kusur tanki var...

Ve hersey planladigi gibi giderse, bu sayiya 1-2 sene icerisinde 84 tane daha eklenecek...

Durum icler acisi degil mi , ben de mi algi sorunu var?

Evet olay tam olarak bu ve tekrardan evet olay işler acısı.  Kara kuvvetlerimiz ne yazıkki adeta uyuyor. En azından sta'lardan artacak bir sürü çatal ayak tow var onları basit bir atıcı ile  acv-30'lara entegre edin. Zaten savaş çıksa o towları asker yüklenecekte cephede makul bir hareket kabiliyetinde taşıyacakta ta ön cephede angaje olacakta.

Demek ki cikarlarimizi korumak icin herhangi bir devlet ile konvansyonel bir savasa girmeye niyetimiz yok..

Olsa bu kadar bos birakilmazdi bu is...Bizim gibi ulkenenin elinde her an harekete hazir  en az 1000 tane son model tankin olmasi lazim.

Bunu biz biliyorsak karsi tarafta bal gibi bildigi icin oyun degistirebilecek bir hamle yapmamiz imkansiz, en azindan ciddi rakiplere karsi..

Açıkcası şu an bu alanda Yunanlar bizden ileride, diyelim ki 1000 altay yaptık, müthiş bir olay. Maksimum batı cephesine ayıracağımız sayı 750 altay, Yunanistan buna nasıl karşılık verir ? Eğer kafada beyin varsa ;

180 leo 2a4'lerini Leopard 2 poland veya mbt revo modernizesinden geçirir ve 350 modern amt gibi bir sayıya ulaşırım . 400 M1 ve 750 bradley için abd'ye yalvarırım. Zaten abd bu tankları verecek yer arıyor. Çünkü artık buralardan çekiliyorlar ve yeni nesile geçecekler.

750 modern amt + 750 bradley'i düzgün bir hava savunması ile korurlarsa bizi trakya'da ciddi manada tıkarlar.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Gökbörü - 13 Temmuz 2020, 17:21:34
Battlestar hocam 355 Leopard2A4'ten 331 tanesine Altay kulesi takalım demişsiniz....
Neden arada 24 tank farkı var? Neden hepsini değiştirmiyorsunuz?
Bir nedeni mi  var?

Almanya ambargo koyarsa, yedek parça eğitim için. Ha bir ara tank gösteri takımımız vardı . Belki onlara da ayrılırlarda şu el darlığında onu sanmam.

https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true (https://www.savunmasanayist.com/bmc-84-adet-leopard-2a4-modernize-edecek/amp/?__twitter_impression=true)

84 Adet leopard modernize edilecekmiş. Büyük ihtimalle hepsi modernize edilecek. Buraya yazıyorum Altay bir 2 yıl daha ertelendi.

84 Leopard modernize edilirse Altay geliyor demektir. Buradaki amaç 169 Sabra TM +84 Leo2 TM = 253 (2-3 modernize sabrada vuruldu sanırım) total de 250 adet muharebe ortamında hayatta kalabilir tanka sahip olmak aynı zamanda altay ve tank 2000 projesinin ilk aşamadaki hedefi olan 250 tank ihtiyacını karşılamak.

Ama burada kritik bir nokta var, Modernize leolar ve sabralar anti tanklara karşı koyabilir ancak ikiside Yunan leo 2a6'sı ile aynı ateş gücüne sahip değil. Leo 2a4 modernizesi belki leo2 hel sabotuna dayanır ama sabra dayanamaz. Ayrıca iki tankta leo2a6 hel'i delemez.

Bura da yapılacak en mantıklı hareket, 355 civarı leo 2a4'den 331 tanesine direkt olarak Altay kulesini entegre etmek, hiç zırhlandırmaydı falan uğraşmadan, hem topu'da leo2hel ile aynı olur. Hemde görünüş altay olacağından altay'ın karizmada kurtulur.

Ha 500 1. seviye ana muharebe tankı da ve eğer yapılırsa modernizeli ve eş eksen anti tanklı 500 acv-30'da bizi daha mantıklı 1300-1200 hp seviyesinde motorlu insansız kuleli altay t3 üretilene kadar idare eder. Bmc'de istediği altyapı ve mühendisi toplar o zamana kadar.

Arkadaslar, yanlis anladiysam lutfen duzeltin...(tanklarin cagin savas meydanlarindaki isi bitti teorilerine mumkunse girmeden)

80+ milyon nufusu,
Oyle ya da boyle dunyanin ilk 20 ekonomisinden biri,
NATO'nun ikinci buyuk, dunyaninda herhalde ilk 10una girecek buyuklukte ordusu,
Cograyfasi dunyanin en belali cografyasi,
Etrafi, egri otutup dogru konusalim, dusman ya da potansiyel dusmanlar ile cevrili,

Olan Ulkemizin...

Guncel savas ortamlarimdaki tehditlere etkin olarak karsi koyabilecek, 160 kusur tanki var...

Ve hersey planladigi gibi giderse, bu sayiya 1-2 sene icerisinde 84 tane daha eklenecek...

Durum icler acisi degil mi , ben de mi algi sorunu var?

Evet olay tam olarak bu ve tekrardan evet olay işler acısı.  Kara kuvvetlerimiz ne yazıkki adeta uyuyor. En azından sta'lardan artacak bir sürü çatal ayak tow var onları basit bir atıcı ile  acv-30'lara entegre edin. Zaten savaş çıksa o towları asker yüklenecekte cephede makul bir hareket kabiliyetinde taşıyacakta ta ön cephede angaje olacakta.

Demek ki cikarlarimizi korumak icin herhangi bir devlet ile konvansyonel bir savasa girmeye niyetimiz yok..

Olsa bu kadar bos birakilmazdi bu is...Bizim gibi ulkenenin elinde her an harekete hazir  en az 1000 tane son model tankin olmasi lazim.

Bunu biz biliyorsak karsi tarafta bal gibi bildigi icin oyun degistirebilecek bir hamle yapmamiz imkansiz, en azindan ciddi rakiplere karsi..

Açıkcası şu an bu alanda Yunanlar bizden ileride, diyelim ki 1000 altay yaptık, müthiş bir olay. Maksimum batı cephesine ayıracağımız sayı 750 altay, Yunanistan buna nasıl karşılık verir ? Eğer kafada beyin varsa ;

180 leo 2a4'lerini Leopard 2 poland veya mbt revo modernizesinden geçirir ve 350 modern amt gibi bir sayıya ulaşırım . 400 M1 ve 750 bradley için abd'ye yalvarırım. Zaten abd bu tankları verecek yer arıyor. Çünkü artık buralardan çekiliyorlar ve yeni nesile geçecekler.

750 modern amt + 750 bradley'i düzgün bir hava savunması ile korurlarsa bizi trakya'da ciddi manada tıkarlar.

Yunanistana bile bizi zorlayacak durumdaysa hocam zaten dukkani kapayalim..
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Denizci16 - 13 Temmuz 2020, 18:02:10
Forumda ayakları yere basan insanları görmek güzel

Biz bir gerçeğı kabul edelim bizim almanya yada fransa gibi gücümüz 100 değil belki 30 40 sviyesinde belkide en fazla 50 seviyesinde gücümüz var amerika gibi 300 yada çin gibi 250 olan gücümüz yok iş restleşmeye girince seni tokatlar bu saydığım ülkeler karşılığını veremez oturur ağlarsınız.

Gene buna rağmen suriyede ve libya da çıkarımızı iyi savunuyor oyuncu kurucu olabiliyoruz..

Bizim en büyük zafiyetimiz nedir diye sorulursa şayet prototip haline getirdiğimiz yada ürettiğimiz bir ürünü envantere alamıyoruz. Örnek kara kuvvetleri onca ürün sergileniyor tulpar kaplan20 ve 30 serisi 6x6 araçlar 8x8 araçlar Altay keza vesair bu liste uzar gider sadece ve sadece envantere alabildiğimiz mpt76 ile t155 fırtına obüsü aktif olarak envantere alabilmiş durumdayız geri kalan fasa fiso ideflerde vitrinde sadece boy gösteriyor.

O yüzden yerimizi ve gücümüz bilmek iyidir ona göre hareket etmek

Keza eksiklerimiz.

Tf2000
İ sınıfı fırkateyn
 Aip denizlaltıları bkz. type214
Tf-×
F35(nede olsa herkez siparişlerini almaya başladı)
Altay
Hisar a ile birlikte o serisi ve geliştirmede olan u serisi

İhtiyac listesi burda bir tane lüks diyebilceğimiz silah kalemi yok.

Eğer ordumuza sadece havagücü olarak bakar isek
İyikide aim120 c7 ile e7 t awacslarımız ile som atabilcek derindarbe yeteneğimiz var ve 238 civarı f16 ımız var

Daha dün m60t tanklarımıza pulat ilave edildi yada edilebildi.Kısaca eksik listemiz bayağı kabarık
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 13 Temmuz 2020, 18:15:03
Ama biz tedbir alırsak biz olamayız ki...

Türk ; yumurta kapıya gelmeden,tokat yemeden aklını başına almaz.

Maalesef bu bizim ırkımızın karakteristik özelliği.

Tanklarımız 3-5 füze yemeden pulat takmadığımız gibi , 1-2 gemimiz batmadan da hava savunma gemisi yapımını hızlandırmayız.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: mimkemal - 13 Temmuz 2020, 18:20:43
Amerikadan hurda m1 alacaklarına kaynak ayırabilirler ise m60lar için merkava modernizasyonu onlar için daha faydalı olur hatta piyasadan 2. el miraj 2000 toplayıp onlara rafael güncellemesi yapsalar kazanacakları Meteor kabiliyeti ile bizim üzerimizde ciddi baskı unsuru oluşturabilirler.  Bizim Leolara Altay kulesi takmak değil leoların yanına bir o kadar sayıda modern amt koymaya ihtiyacımız var. Mevcut sayılar ülke savunması için yetersiz. Keşke zamanında bütün m60ları modernize edecek imkanımız olsaydı şu an çok farklı olurdu.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Gökbörü - 13 Temmuz 2020, 18:25:05
Forumda ayakları yere basan insanları görmek güzel

Biz bir gerçeğı kabul edelim bizim almanya yada fransa gibi gücümüz 100 değil belki 30 40 sviyesinde belkide en fazla 50 seviyesinde gücümüz var amerika gibi 300 yada çin gibi 250 olan gücümüz yok iş restleşmeye girince seni tokatlar bu saydığım ülkeler karşılığını veremez oturur ağlarsınız.

Gene buna rağmen suriyede ve libya da çıkarımızı iyi savunuyor oyuncu kurucu olabiliyoruz..

Bizim en büyük zafiyetimiz nedir diye sorulursa şayet prototip haline getirdiğimiz yada ürettiğimiz bir ürünü envantere alamıyoruz. Örnek kara kuvvetleri onca ürün sergileniyor tulpar kaplan20 ve 30 serisi 6x6 araçlar 8x8 araçlar Altay keza vesair bu liste uzar gider sadece ve sadece envantere alabildiğimiz mpt76 ile t155 fırtına obüsü aktif olarak envantere alabilmiş durumdayız geri kalan fasa fiso ideflerde vitrinde sadece boy gösteriyor.

O yüzden yerimizi ve gücümüz bilmek iyidir ona göre hareket etmek

Keza eksiklerimiz.

Tf2000
İ sınıfı fırkateyn
 Aip denizlaltıları bkz. type214
Tf-×
F35(nede olsa herkez siparişlerini almaya başladı)
Altay
Hisar a ile birlikte o serisi ve geliştirmede olan u serisi

İhtiyac listesi burda bir tane lüks diyebilceğimiz silah kalemi yok.

Eğer ordumuza sadece havagücü olarak bakar isek
İyikide aim120 c7 ile e7 t awacslarımız ile som atabilcek derindarbe yeteneğimiz var ve 238 civarı f16 ımız var

Daha dün m60t tanklarımıza pulat ilave edildi yada edilebildi.Kısaca eksik listemiz bayağı kabarık

Amerika, Cin ya da Rusya degil ama

Bir Fransa ya da Almanya kadar olmamamiz icin bahane yok, kabul edilmemeli..

Engel olursturanlarin gozunun yasina bakilmamali...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 13 Temmuz 2020, 18:45:46
Forumda ayakları yere basan insanları görmek güzel

Biz bir gerçeğı kabul edelim bizim almanya yada fransa gibi gücümüz 100 değil belki 30 40 sviyesinde belkide en fazla 50 seviyesinde gücümüz var amerika gibi 300 yada çin gibi 250 olan gücümüz yok iş restleşmeye girince seni tokatlar bu saydığım ülkeler karşılığını veremez oturur ağlarsınız.

Gene buna rağmen suriyede ve libya da çıkarımızı iyi savunuyor oyuncu kurucu olabiliyoruz..

Bizim en büyük zafiyetimiz nedir diye sorulursa şayet prototip haline getirdiğimiz yada ürettiğimiz bir ürünü envantere alamıyoruz. Örnek kara kuvvetleri onca ürün sergileniyor tulpar kaplan20 ve 30 serisi 6x6 araçlar 8x8 araçlar Altay keza vesair bu liste uzar gider sadece ve sadece envantere alabildiğimiz mpt76 ile t155 fırtına obüsü aktif olarak envantere alabilmiş durumdayız geri kalan fasa fiso ideflerde vitrinde sadece boy gösteriyor.

O yüzden yerimizi ve gücümüz bilmek iyidir ona göre hareket etmek

Keza eksiklerimiz.

Tf2000
İ sınıfı fırkateyn
 Aip denizlaltıları bkz. type214
Tf-×
F35(nede olsa herkez siparişlerini almaya başladı)
Altay
Hisar a ile birlikte o serisi ve geliştirmede olan u serisi

İhtiyac listesi burda bir tane lüks diyebilceğimiz silah kalemi yok.

Eğer ordumuza sadece havagücü olarak bakar isek
İyikide aim120 c7 ile e7 t awacslarımız ile som atabilcek derindarbe yeteneğimiz var ve 238 civarı f16 ımız var

Daha dün m60t tanklarımıza pulat ilave edildi yada edilebildi.Kısaca eksik listemiz bayağı kabarık

Amerika, Cin ya da Rusya degil ama

Bir Fransa ya da Almanya kadar olmamamiz icin bahane yok, kabul edilmemeli..

Engel olursturanlarin gozunun yasina bakilmamali...

+1
Denizci16 arkadaşım,
Sanıyorum sadece kara araçları için prototipten öteye geçemeyeceğimizi belirtiyorsun. Çünkü hava araçlarında oldukça üretim yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Anka, Bayraktar, Atak  vs. Bunlar üretimleri devam eden, envanterimizde sayıları artan, yurt içi ve dışı operasyonlarda yoğun olarak kullandığımız sistemler. Karar araçlarında da oldukça fazla MRAP tipi aracı envantere aldık. İhtiyaç aciliyeti ve maliyet değerlendirmesine göre bu alımlar yapılıyor sanıyorum.

Uyvar bugün önemli bir şey söyledi. Ama pek anlaşılmadı. Bundan sonraki dönemde savunma projelerinde daha fazla aksamalar görebiliriz. Ülkemiz üzerindeki gizli ambargolar, ekonominin olumsuz etkisi, dış siyasetteki hareket planımız gibi etkenler bunda önemli faktörler.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 13 Temmuz 2020, 18:51:22
Şu 2. Dünya savaşında dümdüz olan Almanya bu seviyeye nasıl geldi , inanılır gibi değil...

Bence 2.Dünya savaşını kaybettiklerini ve müttefiklerce darmadağın edileceklerini anlayan Alman kurmayları; bütün motor,denizaltı,makina, fabrika,tank üretim sırlarını sonradan kullanılabilmesi için gizli bir teşkat aracılığıyla  sakladılar.

Çünkü bu alandaki bilimadamlarını ve tüm teknik ekipmanı zaten ABD ve Sovyetler kendi ülkelerine götürdü.

Bu adamlar birdenbire yine dünyanın en iyi tank,denizaltı uçaklarını,otomobillerini yapmaya nasıl başlayabilirler ki bu üretim sırları olmadan.

Yıl 2020 olmuş biz de hala WW , Türkiye 'de otomobil fabrikası kursun diye araya adam sokuyoruz.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Gökbörü - 13 Temmuz 2020, 19:21:40
Şu 2. Dünya savaşında dümdüz olan Almanya bu seviyeye nasıl geldi , inanılır gibi değil...

Bence 2.Dünya savaşını kaybettiklerini ve müttefiklerce darmadağın edileceklerini anlayan Alman kurmayları; bütün motor,denizaltı,makina, fabrika,tank üretim sırlarını sonradan kullanılabilmesi için gizli bir teşkat aracılığıyla  sakladılar.

Çünkü bu alandaki bilimadamlarını ve tüm teknik ekipmanı zaten ABD ve Sovyetler kendi ülkelerine götürdü.

Bu adamlar birdenbire yine dünyanın en iyi tank,denizaltı uçaklarını,otomobillerini yapmaya nasıl başlayabilirler ki bu üretim sırları olmadan.

Yıl 2020 olmuş biz de hala WW , Türkiye 'de otomobil fabrikası kursun diye araya adam sokuyoruz.

Almanlarin teknik/bilimsel alt yapisi ve disiplini hep vardi, darmadagan olsalarda tekrardan ayaga kaldiracak bilgi birikimi hep mevcut

Birde tabi Amerika ve bati dunyasinin Bati Almanya Dogu Almanya karsisinda geri kalmasin, komunizm propagandasi olmasin diye epey verdigi yardimi unutmayin..

Japonlar icin de ayni sey gecerli, adamlar bir de iki tane Atom bombasi yemisler..Japonlara saygim bir ayridir..

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 13 Temmuz 2020, 20:05:26
Şu 2. Dünya savaşında dümdüz olan Almanya bu seviyeye nasıl geldi , inanılır gibi değil...

Bence 2.Dünya savaşını kaybettiklerini ve müttefiklerce darmadağın edileceklerini anlayan Alman kurmayları; bütün motor,denizaltı,makina, fabrika,tank üretim sırlarını sonradan kullanılabilmesi için gizli bir teşkat aracılığıyla  sakladılar.

Çünkü bu alandaki bilimadamlarını ve tüm teknik ekipmanı zaten ABD ve Sovyetler kendi ülkelerine götürdü.

Bu adamlar birdenbire yine dünyanın en iyi tank,denizaltı uçaklarını,otomobillerini yapmaya nasıl başlayabilirler ki bu üretim sırları olmadan.

Yıl 2020 olmuş biz de hala WW , Türkiye 'de otomobil fabrikası kursun diye araya adam sokuyoruz.

Almanlarin teknik/bilimsel alt yapisi ve disiplini hep vardi, darmadagan olsalarda tekrardan ayaga kaldiracak bilgi birikimi hep mevcut

Birde tabi Amerika ve bati dunyasinin Bati Almanya Dogu Almanya karsisinda geri kalmasin, komunizm propagandasi olmasin diye epey verdigi yardimi unutmayin..

Japonlar icin de ayni sey gecerli, adamlar bir de iki tane Atom bombasi yemisler..Japonlara saygim bir ayridir..

Alman ordusu ve altyapısı prusya'ya oda Alman şehir devletlerine dayanır, oda protestanlığın getirdiği anlayışa dayanır. Tabi Alman pragmatizmi de önemlidir.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 13 Temmuz 2020, 20:29:26
Protestan ahlakı ve kapitalizm ruhu , max weber

Tamam da hocam adamları dümdüz ettiler nasıl buradan doğrulup dünya liderliğine yükseldiler...

Mutlaka bir yerlere bu teknik bilgileri sakladı bunlar savaştan sonra kullanmak için...😎😎😎
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: BATTLESTAR - 13 Temmuz 2020, 20:38:17
Protestan ahlakı ve kapitalizm ruhu , max weber

Tamam da hocam adamları dümdüz ettiler nasıl buradan doğrulup dünya liderliğine yükseldiler...

Mutlaka bir yerlere bu teknik bilgileri sakladı bunlar savaştan sonra kullanmak için...😎😎😎

Türkler nasıl her seferinde devletleri yıkıldıkça bir başka muazzam devlet teşkil ettiler ?
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: metin62 - 13 Temmuz 2020, 21:02:37
Amerika, Cin ya da Rusya degil ama, Fransa ya da Almanya kadar olmamamiz icin bahane yok.

" Bosuna gercek olmayan behaneler ile kendi kendimizi kandirmayalim"

Belirtimis oldugunuz ulkeler kadar veya onlardan daha iyi olabilmemizin onundeki yegane engel kendimizden baskasi degil.Karar verdigimiz zaman neleri yapabilecegimiz in ornekleri fazlasi ile mevcut.Sayet kendimize hedef olarak Fransa veya Almanyayi almaya karar vermis isek, o zaman eksikliklerimizi de gormus ve neler yapmamiz gerektigini biliyoruz demektir.  "top sahamizda"

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 13 Temmuz 2020, 21:03:46
O kadar devlet kuracaklarına MTU gibi bir şirket kursalar çok daha hayırlısını yaparlarmış ya neyse😎😎😎
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 13 Temmuz 2020, 21:05:30
Protestan ahlakı ve kapitalizm ruhu , max weber

Tamam da hocam adamları dümdüz ettiler nasıl buradan doğrulup dünya liderliğine yükseldiler...

Mutlaka bir yerlere bu teknik bilgileri sakladı bunlar savaştan sonra kullanmak için...😎😎😎

Almanlar, Japonlar ve hatta Güney Kore.
Bunlar büyük savaşlarla büyük güç kaybeden ülkeler ve bugün bizden ilerideler.
Biz de çok büyük savaşlardan çıktık. Gücümüzü son damlasıyla düşmanı söküp attık ve sonraki 10 yılda müthiş gelişme yaşadık. Ama sonrasında malesef berbat yönetimlere kaldık. Ülkede sürekli belirli gruplar yönetimi ele geçirme amacıyla hareket ediyorlar. Birbirlerine destek olmak yerine birbirlerinin altını oymak için her şeyi yaparlar. Liyakat ve disiplin yok. Biat kültürü var. Osmanlıyı yıkan ne varsa bugün de var adeta.

Son 15 yılda her türlü zorluğa ramen tek partili iktidarın verdiği avantajla biraz gelişme yaşadığımız tartışmaşız bir gerçek. Ancak son yıllardaki ekonomide gerileme, siyasi söylemlerin artık sadece ayrıştırıcı olması, toplanan yardım paralarından tutun da şans oyunlarına kadar herşeyde sürekli dillendirilen yolsuzluklar ve bunlara karşı araştırmaya bile izin verilemesi, şeffaflığın kalmaması, artan dış baskılar vs daha pek çok etken bir noktadan sonra bir kırılma noktası yaratabilir. Bu noktadan sonraki dönemde pek çok proje aksayabilir ve hatta iptal edilebilir.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Gökbörü - 13 Temmuz 2020, 22:11:59
Amerika, Cin ya da Rusya degil ama, Fransa ya da Almanya kadar olmamamiz icin bahane yok.

" Bosuna gercek olmayan behaneler ile kendi kendimizi kandirmayalim"

Belirtimis oldugunuz ulkeler kadar veya onlardan daha iyi olabilmemizin onundeki yegane engel kendimizden baskasi degil.Karar verdigimiz zaman neleri yapabilecegimiz in ornekleri fazlasi ile mevcut.Sayet kendimize hedef olarak Fransa veya Almanyayi almaya karar vermis isek, o zaman eksikliklerimizi de gormus ve neler yapmamiz gerektigini biliyoruz demektir.  "top sahamizda"

Genellikle ayaklari yere basan iletiler yazmaya calisiyorum ama biraz da biz ucalim..

Gencler bilmeyebilirler, "Son Mohikan" diye bir film vardir...

Yanilmiyorsam orada (Amerika halen Ingiltere somurgesiyken) Ingiliz subaylari arasinda bir muhabbet doner..

"Ingilterenin politikasi dunyayi Ingiltere yapmaktir".

Politika her zaman bu olmalidir...:)

Unutmayin ki bir zamanlar dunya topraklarinin yuzde 25 Ingilterenindi...

Yani "Turkiyenin politikasi dunyayi Turklerin yapmak" olmalidir..Yani nerede kimden ne istiyorsam alabilmeliyim..yani superguc olmak.

Yilmadan hedefe odaklanip calisirsaniz, bakarsiniz bir gun ucuk olan hedefler yarin o kadar da ucuk gozukmez. Siz goremezseniz torunlariniz, onlar goremezse onlarin torunlari, onlar goremezse onlarin torunlari gorur..

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 13 Temmuz 2020, 22:15:49
Osmanlı tarihini iyi okumak ,anlamak lazım. Hülloooğ mantığıyla değil , realist bir bakış açısıyla okumak lazım....

Üniversitede "Türkiye Cumhuriyeti bir kopuş mu , devamlılık mı?" en meşhur tartışmadır.

Görülüyor ki Osmanlı ne hata yaptıysa aynı hataları biz de yaptık ve yapmaya devam ediyoruz...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Partikül - 14 Temmuz 2020, 00:50:06
Her seferinde teknik meseleler konuşuluyor, konuşuluyor, konuşuluyor... çaresizlik nedeniyle mesele dönüp dolaşıp yine de sistem meselesine geliyor. Mesele yapısaldır, zihniyet meselesidir; teknik mesele değildir.

Türkiye Cumhuriyeti' ni kuran irade; bütün bir Türk/ İslam tarihini analiz ettikten sonra bir neticeye ulaştı. Ve dediler ki, bu şekilde bizim adam olmamızın imkan ve ihtimali yoktur. Peki ne yapacağız?

Evvelinde ortaya üç seçenek çıkmıştı;

1- Osmanlıcılık
2- İslamcılık
3- Türkçülük

Osmanlı tebaası olan milletlerin birer ikişer Osmanlı' dan kurtulup bağımsızlıklarını ilan etmeleri üzerine Osmanlıcılık akımı kendiliğinden geçerliliğini yitirdi. Bunun üzerine kalan milletleri bir arada tutabilmek için can havliyle İslamcılığa sarıldılar. İlk darbe Arnavutlardan geldi. İnanışa göre Arnavutlar Osmanlıya sadık bir milletti ve daha da önemlisi din kardeşlerimizdi. Diğer gayri Müslimler gibi olmazlardır, kazan kaldırmazlardı! Kazan kaldırdılar ve bağımsızlıklarını ilan ettiler. Evlat acısı gibi koymuştur. Cihan harbinden sonra diğer Müslüman halkların elden çıkmasıyla, İslamcılık akımı da geçerliliğini yitirdi. Üstelik bu Müslüman halklar Halife' nin ilan ettiği Cihad-ı Ekber' e bile icabet etmediler. Osmanlı devleti açısından büyük bir hayal kırıklığı olmuştur.

İşte dostlar bütün bu yaşanmışlıklar ve tecrübelerden sonra elimizde kala kala Türk milleti kalmıştı. Ve bunun üzerine yeni devlet Türk devleti olarak kurulmuştur. Atatürk' ün yapmış olduğu bütün eylem ve söylemler, Türklük ve Türklüğü yüceltmek üzerine yapılmıştır. Eldeki mevcutla, imkanı tarifsiz başarılar elde edilmiştir.

Peki sonra ne oldu?

İşte ne olduysa ondan sonra oldu. Atatürk' ün icraatlarını hazmedemeyen bir takım zavallı adamlar, Atatürk' ü bir kaşık suda boğduktan sonra iktidarı ele geçirdiler. Ve çapsızlıklarına çapsızlık eklemek suretiyle bugünlere kadar gelinmiştir. Açıkça söylüyorum, Atatürk haricindekilerin tamamını çöp tenekesine atacaksın kardeşim. Hepsi Osmanlıcıydı, hepsi İslamcıydı. Osmanlıcılıkla, İslamcılıkla abad olunsaydı, Osmanlı abad olurdu. Peki olabildi mi?

Müslüman dünyaya bakın, içlerinde bir tanecik olsun aklı başında mamur bir devlet var mı yahu? Tamamı sefil, tamamı acizlik içinde. Atatürk sayesinde elimize bir şans geçmişti. Güya diğer milletleri yakalayıp geçecektik. OLDURMADILAR... devşirmeler, Osmanlıcılar, İslamcılar oldurmadı. Halkın bilinçlendirilmesine, aydınlanmasına da fırsat vermediler. Dolayısıyla halkımız, yüzlerce yılın ezilmişliğiyle işbu geri kafalıların arkasından gitmiştir. Doğruyu bırakmış yanlışın peşinden gitmiştir. Üzülerek söylüyorum hakikat budur. Yoksa koca bir millet, yüz yılda kendine çeki düzen veremez mi yav!

Almanya, japonya, Kore hepsi kendine çeki düzen verdi, bir tek biz veremedik. peki niye? Hep bu geri kafalılıktan. Aklı, irfanı bir tarafa bırak; hacı-hoca takımının peşinden git! Olacağı budur, farklı bir şey beklemeyin.     

Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: merzifonlu - 14 Temmuz 2020, 03:25:21
Son 15 yılda her türlü zorluğa ramen tek partili iktidarın verdiği avantajla biraz gelişme yaşadığımız tartışmaşız bir gerçek. Ancak son yıllardaki ekonomide gerileme, siyasi söylemlerin artık sadece ayrıştırıcı olması, toplanan yardım paralarından tutun da şans oyunlarına kadar herşeyde sürekli dillendirilen yolsuzluklar ve bunlara karşı araştırmaya bile izin verilemesi, şeffaflığın kalmaması, artan dış baskılar vs daha pek çok etken bir noktadan sonra bir kırılma noktası yaratabilir. Bu noktadan sonraki dönemde pek çok proje aksayabilir ve hatta iptal edilebilir.

Doğru, olabilir. Ancak esas olan kararlılıktır. Tüm bu sorunların çaresi vardır. Kararlılık ve inanç kaybolursa o zaman kötü işte. AKP ayrıştırıcı siyasetten başka bir yol bulamaz oldu, kararlılık ve inanç açısından asıl tehlike budur. Sorun siyasidir, çözümü de siyasi olacaktır.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 14 Temmuz 2020, 10:13:29
Hocam hiç kimse tarihin akış çizgisinden kurtulamaz.
Gençlik artık elinde elefon,bilgisayar tüm dünyayı izliyor. Kimse kimseyi kandırıp , çağ dışı ideolojisine çekemez. Her çağda 3-5 manyak çıkar bunların peşinden gider ama hepsi bu...
Sadece hızımız düşer ama doğruya gidişatı asla engelleyemez.
Bu millet bilimin tek mürşit olduğunu kavradı , gerisi fasa fiso...
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: metin62 - 14 Temmuz 2020, 11:25:27
Bu millet bilimin tek mürşit olduğunu kavradı , gerisi fasa fiso...

Sn Serkan1976 size gonulden inanmak istiyorum ancak ben belirtmis oldugunuz duruma pek ulastigimizi sanmiyorum.  Dunyada ve ulkemizde uzunca bir sureden beri icerisinde bulundugumuz  toplumun buyuk bir kismi dahil surdurdukleri yasam tarzi eglence,tuketim,vurdum duymazlik .... uzerine kurgulanmis.

Mevcut durum benligimizi esir almis bir uyusturucu gibi. Bu uyusturucuya benzeyen yasam tarzi oyle bir illet ki saglikli dusunmemizin onunu kapattigi gibi hareket kabilitiyetimizi de kisitlamakta. Bu yasam tarzindan dolayi "Halüsinasyon"  gormekteyiz ne zaman bu yasam tarzinin gercek olmadigini idrak edersek iste o zaman ancak egriyi dogruyu bilimin yegane cikis yolu oldugunu kavrariz dusuncesindeyim.

"O zaman gercekten Ulke olarak TANK gibi oluruz " ;)
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: serkan1976 - 14 Temmuz 2020, 15:07:47
Hocam günümüz gençliği , bu yobaz kafaların uydurduğu açıklamalarla kafa buluyor. Z kuşağı bunları insan yerine bile koymuyor.

3-5 televizyonun algı yaratma amaçlı yayınlarını dikkate almayın.Onların gençleri bile bu yayınlara kıçıyla gülüyor.

Bakın adamlar hemen hemen bütün büyükşehir belediyeleri kaybettiler. Aldıkları belediyelerin çorum,yozgat,giresun vb. nüfusunu toplasan İstanbul'un yarısı etmiyor.

1960 ların ideolojik hedefleri (Ayasofya vb) ile kitlelerine gaz veriyorlar. 50 milyon Y-Z kuşağı, "bunlar neden bu kadar sevindi Ayasofya'ya" diye şaşkın şaşkın bakıyor...Onlar için bunun bir anlamı yok.

Karamsar olmaya hiç gerek yok. Genç kuşak ilerici , gerici değil.


Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Commander - 14 Temmuz 2020, 15:25:07
Hocam ben mesela Z kuşağındayım ama gelin görün ki geleceği inşa eden biz olacağız bu inkar edilemez bı gerçek.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 14 Temmuz 2020, 19:03:14
Konuyu fazlasıyla dağıttık. Burada noktalayalım diyorum.
Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: Denizci16 - 14 Temmuz 2020, 20:08:51
Bizim tank modernizasyon işi ;

Evinde hırsızlık olan bir kişi süreklide bu olay tekrarlanılıyor yapması gereken evine kamera takması .Ama adam bunu yapmıyor

Bizimde politikida sürekli dışarsı ile boğuşuyoruz yapmamız gereken şey silahlanmak.Fakat biz bunu yapmıyoruz.Eee o zaman ona göre savaşsız politika geliştir bunuda yapamıyorsun.Coğrafyan ameliyatlara (yani bölünmelere açık)herkezin birbirine boğdurulup çatıştırabildiği bir coğrafya egede yunan ise g.doğuda bu iran olabiliyor suriye meselesinden yada toprak bütünlüğün o namaz kılcağımız şam yönetiminin ypg-pyd'ye verdiği destekle sana iç güvenlik sorunu bombalı eylemlerle geri dönebiliyor.heleki büyük aktörler var senin sınır güvenliğini takmıyor ve sana zor anlar yaşatabilcek kürt devletinin peşinde ve yolunda çabalamaktalar kim bunlar bkz.israil ve amerika.aynı politik mecrada enerji kaynağı ihtiyacımız var diyelim ve  bunun için savaşcağımızı varsayalım karşımızda da bu sefer rusyayı ilginç bir şekilde yada dramatik bir biçimde karşımızda bulabiliyoruz azeri petrolü engel ermenistan arkasında ise rusya ve yine libya da ki libya petrol zengini devlettir burda da devlet dışı aktörle savaşıyoruz arkasında rusya.Tüm arap devletleri soğuk savaş halindeyiz mısır suud ve bae .Yani kısaca bu durumun tek belirleyicisi biz değiliz herkezlede iyi geçinmemiz mümkün değil dünya tarihinin sadece 150 yılı savaşsız geçtiği söylendiyse ve söyleniyorsa ona göre hazırlığımızı yapmak zorundayız

Şimdi politik durum bu kendimize politik bir müttefik de bulamıyoruz bazen ortak çalışma alanları bulsak bile...

O zaman yapılcak iş stratejik dengeleri değiştirebilcek silah sistemlerine yönelmek bunu akıncı ve bayraktar ile bir nebze yapabildik asimetrik savaşta ve devlet dışı aktörlere karşı.

İş ilerde donanma hava kuvvetleri asli unsurları ile kara kuvvetleri asli unsurlarına kalabilir.Yani daha büyük güç gösterilerinde kendimizi içice bulabiliriz.

Şayet hazır mıyız?

Tıpkı prototip ürünleri ete kemiğe bürüyememiz gibi elimizde eski ve hurda veya teknolojik ömrünü yitirmiş sistemler ile işleri götürmeye çalışıyoruz.

Konumuz tank modernizasyonu olduğu için elimizdeki tank envanterine bakalım hepsi 1950 ve 1960 ürünü olan tanklar 40 yada 50 yaşında olan binlerce tank.Elimizde ise modern sayılabilcek tank sayısı maksimum "500" adet 160 adet m60t ve 335 adet leo2a4 bu iki tank yarın öbür gün ciddi bir savaşta işe yarıyabilcek tanklarımız.

Zaten leo1 tanklarımıza hiç deyinmiyorum ne amaçlı ve ne için hizmet ettiğini yada ciddi bir operasyonda kullanıldığını duyabileniniz var mı?
varsa söylesin tankçılarda bunu kendi arasında tartışıyordur.

Birde tanklarımıza yedek parça yurtdışından geldiği için belirli anlaşmalarca kullanmıyoruzdur yasaklara uyduğumuz vesair düşüneniz varsa şayet yurtdışından yedekparça falan bunları unutun tankçıların varsa bildiği tek şey tamir tamir ve yine tamir.Yani şunu demek istiyorum tank kullanımı konusunda bağlayıcı olacak bir antlaşmamız söz konusu dahil olamaz.

Şimdi kendimizi büyük görmeyelim yerimizi ve gücümüzü bilelimden kasıt olan budur.Bizim gücümüz 30 veya 40 tır en fazla 50 olsun.

Tabiki gücümüzün zayıf olmasının temelinde yönetilemiyor olmamız ve yanlış politikalar ile büyük kayırmacılık avanta devlet eli ile kişileri zengin etme vesair gibi konular ele gelir.Sn.partikülün dediği gibi osmanlıdan bu yana zayıf olan konuların başında gelir bu çark düzeni o zamandan beri rüşvetçilik avanta ve adam kayırmacılık sözkonusu yani kanayan biryara

Ama o Osmanlının bir farkı vardı şimdiki devletimizden farklı olarak inebahtı da tüm donanmamız yok olmasına rağmen yenisini 6 ayda koyabiliyordu ona göre ekonomisi ve tersanesi vardı hatta kesilen kol uzayan sakal muhabbetine konu olan inebahtı muharebesi Sn.battlestar askeri tarihçi olduğu için daha iyi aktaracaktır konun özünü.

Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak o kadar sanayi kuruluşumuz var bir tank bile üretemedik.demek ki büyük bir savaş olsa osmanlı gibi kısaltılan sakalı tekrar uzatamıcaz.

Demek ki Cumhuriyetin ilk 10-15senede gerçekleştirdiği atılımın devamını getiremedik.

Bu z kuşağını bilmem ama hayatta en hakiki mürşit ilimdir felsefesini benimsemiştirler umarım


Başlık: Ynt: Tank Modernizasyonu
Gönderen: SKYWOLF - 15 Temmuz 2020, 11:10:49
İnsansız kuleli değil, tamamen insansız yapabiliriz. Bir yığın cephaneyi havadan bir yerden başka bir yere götürüp hedefin tepesine indiren insansız hava araçları yapabiliyoruz da bunun kara versiyonunu mu yapamayacağız? İlla birilerinin seri üretime geçirmesi mi gerekiyor bizim el atmamız için?

Tamamen insansız, yakın gelecekte yapay zekalı, gerektiğinde otonom hareket edebilecek, uydulardan, Uçaklardan, ihalardan, hatta gsm hatlarından bile kontrol edilebilecek, daha küçük ama en az AMT seviyesinde ateş gücüne sahip, daha az zırh ve daha az güç gerektiren, sıfır can kaybı riskine sahip araçlara çevirebiliriz.

Günümüzde hiç bir tank birliği, hava harekatıyla ağır hasara uğratılarak etkisi neredeyse bitirilmiş düşman birliklerine taarruz etmiyor. Kısacası hava üstünlüğü şart. Bu araçlar hava desteği ile hareket etmediklerinde şansları yok gibi birşey. Dolayısıyla düşman hatlarında ilerleyebilecekleri derinlik de hava gücünün menziline eşdeğer. Bu menzil içerisinde bir aracı insansız olarak hareket ettirebilmek çok da zor olmasa gerek.

Bu araçları modüler hale de getirebilir, gerektiğinde yangına müdahale için de kullanabiliriz. Burada havai fişek fabrikası patladı. Patlamalar sürerken yangına müdahale etmek çok riskliydi. Ama zırhlı bir araç olsa, kısa sürede silah sistemi sökülüp yerine yangına müdahale sistemi yerleştirilse ve doğrudan yangının üzerine gönderilse, tüm yangınlar kısa sürede söndürülebilir.

(https://scontent.fsaw1-10.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/108868970_1602925676534915_7642588265340244034_o.jpg?_nc_cat=106&_nc_sid=825194&_nc_ohc=_rWf1kkueKgAX8_hh_E&_nc_ht=scontent.fsaw1-10.fna&oh=5786eb65bf7b9e85d1504cbdfb63dc34&oe=5F34E71A)

Buna benzer ve de insansız olduğunda yangına müdahale işi ne kadar kolay ve risksiz olur.