DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: Şahinbey - 04 Eylül 2009, 13:55:53

Başlık: 142 bin ABD askeri Türkiye'ye tatile geliyor!
Gönderen: Şahinbey - 04 Eylül 2009, 13:55:53
Irak'tan çekilen 142 bin Amerikan askeri, önce İncilik Üssü'ne gelecek. Sonra ailelerini de yanlarına alacak Coniler, Beyaz Saray desteğiyle Türkiye'nin dört bir tarafına tatile gidecek  Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilmesi, Türkiye'ye de maddi açıdan büyük bir döviz girdisi sağlayacak... Öyle ki ABD Başkanı Barack Obama, seçim vaadini gerçekleştirmek için Irak'taki 142 bin Amerikan askerinin, Aralık 2009'dan itibaren ülkelerine geri döneceğini açıkladı. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'dan, İncirlik Hava Üssü'ndeki 39. Wing Komutanlığı'na gönderilen yazıda, ilk etapta Irak'tan çekilecek 100 bin askerin (42 bini ise ilk grup tamamlandıktan sonra çekilecek) İncirlik'te toplanacağı ve sevkiyatın bu üs üzerinden sağlanacağı belirtildi. Ancak Beyaz Saray, Irak'ta zor şartlar altında görev yapan Amerikan askerlerine bir de tatil hediye ediyor.

Anket yapıldı, biz çıktık!
Irak'taki Amerikan askerleri arasında yapılan anketlerde, "Tatilinizi hangi ülkede yapmak istersiniz? sorusuna verilen yanıtların büyük bir çoğunluğu "Türkiye" oldu. Aileleriyle birlikte 1 hafta tatil yapacak olan Coniler'in Türkiye tercihinden sonra kent olarak da İstanbul ve Antalya'nın adı ön plana çıktı. Tatil için Türkiye'nin tercih edilmesinin nedenlerinden biri olarak ise Bağdat ve Tikrit'te görev yapan Türk asıllı 100'ü aşkın Amerikan askerinin Türkiye'yi anlatması gösteriliyor.

Adana esnafı da kazanacak
Aralık ayından itibaren 8 aylık sürede çekilmesi planlanan 142 bin Amerikan askeri, Adana esnafını da sevindirecek. Çünkü İncirlik'te bulundukları günlerde Amerikan askerlerine sık sık çarşı izni verilecek.

Amerikan ordusunda 101 Türk bulunuyor
Amerikan ordusu, askerlerine yüksek ücret ödüyor. Irak'ta görevli Coniler'in maaşı 3 bin dolar civarında... Ayrıca göçmenlere de vatandaşlık veriliyor. İşte bu nedenle, 6'sı kız 101 Türk, Irak'ta ABD üniformasıyla görev yapıyor. Irak'ta görevli Türk kızı Romina da Amerikan ordusunda... İzmirli Romina, "Arkadaşlarım Türkiye'yi çok merak ediyor" dedi.

Başka sürprizler de var
ABD Başkanı Barack Obama, Irak'ta görev yapan Amerikan askerlerin yaşadığı sıkıntıları gözardı etmeyeceklerini her fırsatta söylüyor. Beyaz Saray'a yakın kaynaklar, tatil sırasında günlük 200 dolarlık harcama kartının da Coniler'e verileceğini belirtiyor.

kaynak:http://www.haberturk.com/haber.asp?id=170532&cat=200&dt=2009/09/04