Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 344617 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #1660 : 03 Ekim 2022, 22:51:35 »
Aklıma birden Japonya geldi..

Pearl harbour saldırısından önce epeyce bir süre ABD açık ve gizli çeşitli ambargolar uygulayarak, Japonyanin fiilen savaştığı Çine destek vererek vs Japonyayi zorladikca zorladı ve kuşatti...Japonlarin 6 aylık hamlmade ve enerji deposu kalmıştı diye biliyorum...askeri ve ekonomik olarak tikanacaklardi, saldırdılar

Doğrudan karsilastirilamaz ama savaşın çıkacağı belliydi, Japonlar ilk saldıran olmayı tercih ettiler...

Herşey farklı ama temel ikilem aynı gibi..

sonlarının ne olduğunu da hepimiz biliyoruz zaten. allahtan içinde bulunduğumuz durum aynı değil.

talep ettiğimiz her şeyi diplomasi yoluyla almamız mümkün. Yunan da bunu bildiği için duygularımızla oynuyor. silahlanmayı da onlar için yapmıyoruz zaten, onlar kendi üstlerine alınıyor ve karşılık verme yoluna gidiyor. davasında haklı olan adam zaten vurdu kırdıyla uğraşmaz, vakur bir şekilde müzakere eder, istediğini alır.

hele biraz sabredin, biz bu gidişle Yunanistanın NATO'dan ve AB'den çıkışını da göreceğiz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1661 : 03 Ekim 2022, 23:53:11 »
Yunan Basını, TCG UFUK İstihbarat Gemisi ile ilgili bir iddia ortaya attı. İddiaya göre TCG UFUK, Yunanistan ile Fransa tarafından ortaklaşa gerçekleştiren bir tatbikatını izledi.

Milli imkanlarla STM tarafından üretilen Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591), Ocak 2021’de Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘İstihbarat Gemisi’ olduğu açıklanan UFUK, 11-21 Nisan 2022 tarihleri arasında Mavi Vatan – 2022 Tatbikatı’nda ilk görevini gerçekleştirmişti.

Yunan basınından Sportime, TCG UFUK ile ilgili bir iddia ortaya attı. İddiaya göre; TCG UFUK İstihbarat Gemisi, Yunan-Fransız Ortak Tatbikatı olan Argo 2022 Tatbikatı’nı izledi. İskiri ve Bozbaba Adaları’nda gerçekleştirilen tatbikat esnasında TCG UFUK da Ege Denizi’nde bulunuyordu.

Haberde, TCG UFUK’un Sinyal İstihbaratı (SIGINT) yeteneğine dikkat çekildi. Üstün teknolojilerle donatılan TCG UFUK İstihbarat Gemisi, düşman radar ve muhabere sistemlerini dinleyerek veri toplama yeteneğine sahip olduğu biliniyor.

https://www.savunmasanayist.com/yunan-basinindan-tcg-ufuk-iddiasi/

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/yunanistani-bu-kez-ufuk-telasi-sardi-42147050

Bu geminin yapılış amacı bu. Bize düşmanlık besleyen ülkelerin tatbikatlarını da, savaş sistemlerini de takip edip veri toplayacak haliyle. Boşuna yaygara yapmasınlar...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1662 : 03 Ekim 2022, 23:54:41 »

sonlarının ne olduğunu da hepimiz biliyoruz zaten. allahtan içinde bulunduğumuz durum aynı değil.

talep ettiğimiz her şeyi diplomasi yoluyla almamız mümkün. Yunan da bunu bildiği için duygularımızla oynuyor. silahlanmayı da onlar için yapmıyoruz zaten, onlar kendi üstlerine alınıyor ve karşılık verme yoluna gidiyor. davasında haklı olan adam zaten vurdu kırdıyla uğraşmaz, vakur bir şekilde müzakere eder, istediğini alır.

hele biraz sabredin, biz bu gidişle Yunanistanın NATO'dan ve AB'den çıkışını da göreceğiz.

Bugüne kadar diplomasi ile Yunana karşı neler kazandık şuraya bir sıralayalım:

.
.
.
.
.
.
.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1663 : 04 Ekim 2022, 00:11:34 »
Hiçbir şey yapmasak ve bu şekilde gitse her şey yine biz kazanırız ama bizimkilerde saçma sapan demeçler veriyor.

Demeç vermeye bile gerek yok, yunan işi icraate dökmedikten sonra havlasın dursun.

Sanki adaların silahlanması falan yeni sorunmuş gibi demeçler falan. Durdular durdular tam seçim zamanı ve dünyada/Amerika'da/Ukrayna'da ortalığın karışık olduğu zamanda böyle şeyler çıkartılıyor.

Abd, Türkiye ve Yunanistan seçimleri bir geçsin. O zaman tekrar oturur rayına işler.

İyi bari Kıbrıs'ı silah deposu yapacağız. İleride nükleer santral yapım işini öğrenirsek, birde nükleer santral kurarız oraya...

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1664 : 04 Ekim 2022, 00:12:26 »

.
.
.
.
.
.
.

diplomasiyi yunanla yapıp yapmayacağımızı belirtmedim fark ettiysen. çevredeki diğer ülkelerle müesses nizamı kurunca yunan otomatik olarak şapa oturuyor zaten. zaten bu müesses nizamın kurulmasını engellemek planlarının bir ayağı. öbür ayak da son çare istediğini şiddet ile elde etmek.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1665 : 04 Ekim 2022, 01:19:25 »

diplomasiyi yunanla yapıp yapmayacağımızı belirtmedim fark ettiysen. çevredeki diğer ülkelerle müesses nizamı kurunca yunan otomatik olarak şapa oturuyor zaten. zaten bu müesses nizamın kurulmasını engellemek planlarının bir ayağı. öbür ayak da son çare istediğini şiddet ile elde etmek.

+1

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1666 : 04 Ekim 2022, 02:02:32 »
.
.
.

Siz arkadaslara  ders falan verme gibi bir niyetim yok."Lutfen beni yanlis anlamayin"

"DIPLOMASI" denince oncelikli olarak tatli dil aklimiza gelir  ;) Ancak DIPLOMASI nin baska evreleri de vardir.

Ben sizlere  Turk -Yunan iliskilerinde bir dis politika araci olarak ZORLAYICI DIPLOMASI konusunda hazirlanmis bir tezi paylasmak istiyorum. "Vakti olanlar en azindan bir goz gezdirmesinde yara vardir" Bir cok bildiginizi sandiginiz Diplomasi konusunda bilgi mevcut.

https://openaccess.izu.edu.tr/xmlui/bitstream/handle/20.500.12436/2524/640508.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Gelelim Sn SKYWOLF sorusuna . Diplomasinin bir araci olan "ZORLAYICI DIPLOMASI" uygulanmis olan krizler  ve neticesinde elde edilen caydiricilik "Caydiricilik mutlak kazanim olmasada basari adledilmektedir"

Türkiye’nin Zorlama Yöntemlerini Devreye Soktuğu Krizler.
Kıbrıs Krizi 1963-1964   "Toplumlar arasi catismalari durdurma +THK ihtar ucuslari"
Kıbrıs Krizi 1967    " Mehmetcik ,Kofunye olaylari adaya mudahale tehditi THK ihtar ucuslari ,Yunan tumenin adadan cikartilmasi"
Ege Denizi Kıta Sahanlığı Krizi 1987  " TBMM Casus belli "
Kardak Kayalıkları Krizi 1995-1996   "Zorlama +Diplomasi"
S-300 Füzeleri Krizi 1997-1998   " S300 lerin Kibrisa konuslandirilmasi engeli"

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1667 : 04 Ekim 2022, 03:25:08 »

Akdeniz'deki enerji kaynakları konusunda Libya ile yaptığımız anlaşmalar zorlayıcı diplomasi sınıfında sayılabilir mi? Diğer ülkeleri bizimle anlaşmaya ya da çatışmaya zorluyor gibi geliyor bana.  ::)

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1668 : 04 Ekim 2022, 10:22:43 »

Akdeniz'deki enerji kaynakları konusunda Libya ile yaptığımız anlaşmalar zorlayıcı diplomasi sınıfında sayılabilir mi? Diğer ülkeleri bizimle anlaşmaya ya da çatışmaya zorluyor gibi geliyor bana.  ::)

Evet Libya MEB anlasmasi da dahil.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1669 : 04 Ekim 2022, 12:54:19 »
Yunanistan'ın eski savunma bakanı Apostolakis'ten itiraf gibi sözler... Savaşın kaç gün süreceğini açıkladı!

Ankara-Atina hattında tansiyon bir süredir Yunanistan cephesinden gelen açıklamalar ile artıyor. Daha önce 'Erdoğan'ın sözlerini dikkate almamız gerek' diyen Yunanistan Eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis savaş senaryosunu açıkladı. Eski bakan Yunan ordusu ile ilgili dikkat çeken bir yoruma da imza attı.

Komşu Yunanistan'da gündem bir kez daha Türkiye.

Son dönemde Türkiye'yi hedef alan açıklamalara imza atan Yunanistan'da gazeteler sayfalarını 'savaş senaryosu'na ayırdı.

Ülke basınına konuşan Yunanistan Eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis savaş senaryosunu açıkladı.

Katıldığı bir programda Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginliği değerlendiren Apostolakis, olası bir savaş senaryosunda çatışmanın en fazla 3-4 gün sürebileceğini belirtti.

İki ülke arasında savaş çıkması durumunda kimin kazanacağının kestirilemeyeceğinin altını çizen eski bakan, 'Savaş çıkarsa çatışmanın tüm bölgeye yayılma ihtimali de var. Adeta kontrol edilmeye çalışılan ama edilemeyen bir yangın gibi olur' dedi.

YUNAN ORDUSU İÇİN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

Apostolakis'ten Yunan ordusu ile ilgili dikkat çeken bir yoruma da imza attı. Apostolakis, 'Ordumuz iyi ama mükemmel değil çünkü bazı sorunlar var' dedi.

Apostolakis Türkiye ile ilgili 'Türkler baskılarla bir araya gelmezler. Her şeyi tartarak hareket ederler' yorumunda bulundu.

Eski bakanın bu açıklaması pek çok Yunan gazetesinde haber oldu.

KRİZ MİÇOTAKİS'İN AÇIKLAMALARI İLE BAŞLADI

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler Yunan Başbakanı Miçotakis'in ABD'deki açıklaması sonrası gerilmişti.

Miçotakis, adını vermeden Türkiye’yi kastederek 'Yunanistan komşularına dostluk elini uzatıyor. Ancak egemenliğimize, egemenlik haklarımıza yönelik ihlallere ve derhal son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki üst uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz. Siz Kongre üyelerinden, bölgede silah satışları ile ilgili kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir istikrarsızlık tehlikesini göz önünde bulundurmanızı istiyorum' demişti.

Miçotakis, bu sözleriyle dolaylı olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına onay verilmemesini talep etmiş oldu.

Yunan Başbakanın 'Siz Kongre üyelerinden, Helenizmin 48 yıldır büyük acı çektiği ve hâlâ kapanmayan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki saldırı ve adanın şiddetle ikiye bölünmesini kastediyorum. Kıbrıs’ta iki ayrı devleti, kimse hiçbir zaman kabul etmeyecektir' sözleri ise ayakta alkışlandı.
Gözden Kaçmasın
Miçotakis İngiliz basınına konuştu... Türkiyeyi şikayet etti Skandal suçlamaMiçotakis İngiliz basınına konuştu... Türkiye'yi şikayet etti! Skandal suçlamaHaberi görüntüle

'GERGİNLİK DÖNEMİ YAŞIYORUZ'

Miçotakis, Avrupa Halk Partisi 27’nci Kongresi çerçevesinde Rotterdam’da düzenlenen bir panelde de Türkiye karşıtı açıklamalar yapmıştı.

Yunan medyasına göre, Miçotakis, Türkiye’ye değinirken 'Gerginlik dönemi yaşıyoruz, tarihteki revizyonizmin yeni bir versiyonuna, kaybedilmiş imparatorluklar ile ilgili fantezilere ve uluslararası hukuk ile uyumlu olmayan güç gösterilerine müsamaha gösteremeyiz. Egemenlik haklarımızın ihlal edilmelerine razı olmayacağız” dedi.

Miçotakis ayrıca “Bu dönemde, NATO’nun güneydoğu kanadında en son ihtiyacımız olan şey gerginliktir. Rusya’da birileri, böyle bir şeye çok sevinecek' ifadesini kullanmıştı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/yunanistanin-eski-savunma-bakani-apostolakisten-itiraf-gibi-aciklama-savasin-kac-gun-surecegini-acikladi-42147693