Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 200330 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1460 : 26 Ocak 2024, 14:30:18 »
Hürjet'in yerli radarı ve yerli motoru seri üretimde olsaydı tam şu an, "F-16'lar için tek kuruş harcamayın, parça parça satın gitsin hepsini!" derdim. Dron yönetebilen Muhariip Hürjet, F-16'ların yerini rahatça alırdı. Onun kadar mühimmat taşımasa bile.

Ama işte...

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1461 : 26 Ocak 2024, 14:31:43 »
Aha tartıştığimiz çift motorlu, tek pilotlu, ufak 5.nesil cizgili, deniz+hava ortak hürjet-2 nasıl olsun sorumuzun bana göre cevabı.. rastgele internette rastladığım aslında f-35 için yapılmış bir ai what if..

https://img.imgyukle.com/2024/01/23/ypTzoP.jpeg

Koskoca YASSAĞ yazıyor...

https://resmim.net/cdn/2024/01/26/ZQYBqR.jpg

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1462 : 26 Ocak 2024, 16:24:32 »
Aha tartıştığimiz çift motorlu, tek pilotlu, ufak 5.nesil cizgili, deniz+hava ortak hürjet-2 nasıl olsun sorumuzun bana göre cevabı.. rastgele internette rastladığım aslında f-35 için yapılmış bir ai what if..

https://img.imgyukle.com/2024/01/23/ypTzoP.jpeg

Koskoca YASSAĞ yazıyor...

https://resmim.net/cdn/2024/01/26/ZQYBqR.jpg

Hangisinden bahsediyoruz? Resimde arkada sağda üst köşede görülenden mi?  ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1463 : 26 Ocak 2024, 16:50:50 »
Ben fantazi hakkımı TF-10000'den kaç İbf kuru itki alacağız  , onu öğrendikten sonra kullanacağım.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1464 : 30 Ocak 2024, 23:58:13 »
Ukrayna savaşını hayal edin Ukrayna'nın ve hatta Rusya'nın elinde iyi radarı olan bizim ürettiğimiz her mühimmat olan Hürjet muharip uçakları olsa az mı işe yarar çok mu işe yarar Ukrayna ne kadar sevinir bu duruma 

Benim önerim silahlı modeli dünyada uçaklardaki geçiş dönemine de uyum açısından Stealth Hürjet in yapılmasıdır. Salan koyarak işi çözmek yakın dönemin kolaylığıydı ama şimdi bence jet eğitim uçaklarını muharip hafif savaş uçaklarına dönüştürmek biraz daha zahmeti göze almayı gerektiriyor. Böyle bir uçak kapış kapış ihraç edilir.

Şöyle bir uçağı bir iki senede uçurursak yer yerinden oynar uçak pazarında bin tane satarız inşallah.
Önerilerim şöyle;
1- uçak stealth olacak gövde geometrisi ve kaplamaları uyarlanacak F35 den RCS si daha düşük olacak
2- iki kişilik uçak tek kişilik olacak ve kazanılan yer yakıt olarak kullanılacak
3- 2 adet Sidewinden ve 2 adet Amraam 4 tane hava hava füzesini dahili istasyonda mümkün olabilirse taşıyacak. F15 de bunu yaptılar mesela
4 - AESA radarı olacak dahili EOTS optik ve hedefleme sistemi olacak

« Son Düzenleme: 30 Ocak 2024, 23:59:07 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1465 : 31 Ocak 2024, 00:30:16 »
Ukrayna savaşını hayal edin Ukrayna'nın ve hatta Rusya'nın elinde iyi radarı olan bizim ürettiğimiz her mühimmat olan Hürjet muharip uçakları olsa az mı işe yarar çok mu işe yarar Ukrayna ne kadar sevinir bu duruma 

Benim önerim silahlı modeli dünyada uçaklardaki geçiş dönemine de uyum açısından Stealth Hürjet in yapılmasıdır. Salan koyarak işi çözmek yakın dönemin kolaylığıydı ama şimdi bence jet eğitim uçaklarını muharip hafif savaş uçaklarına dönüştürmek biraz daha zahmeti göze almayı gerektiriyor. Böyle bir uçak kapış kapış ihraç edilir.

Şöyle bir uçağı bir iki senede uçurursak yer yerinden oynar uçak pazarında bin tane satarız inşallah.
Önerilerim şöyle;
1- uçak stealth olacak gövde geometrisi ve kaplamaları uyarlanacak F35 den RCS si daha düşük olacak
2- iki kişilik uçak tek kişilik olacak ve kazanılan yer yakıt olarak kullanılacak
3- 2 adet Sidewinden ve 2 adet Amraam 4 tane hava hava füzesini dahili istasyonda mümkün olabilirse taşıyacak. F15 de bunu yaptılar mesela
4 - AESA radarı olacak dahili EOTS optik ve hedefleme sistemi olacak

Mantıklı bir öneri ben bunu kaan'ın tek motorlu olan 35-38 bin librelik motor gücüne sahip bir uçak ile hayal etmiştim.  Siz bu dahili silah yükünü hafif taarüz yada hafif jet uçağında hayal etmişsiniz sizin istediğiniz küçük bir gövde olacağı için daha zor bir istek...

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1466 : 31 Ocak 2024, 01:34:40 »
Benim önerim silahlı modeli dünyada uçaklardaki geçiş dönemine de uyum açısından Stealth Hürjet in yapılmasıdır. Salan koyarak işi çözmek yakın dönemin kolaylığıydı ama şimdi bence jet eğitim uçaklarını muharip hafif savaş uçaklarına dönüştürmek biraz daha zahmeti göze almayı gerektiriyor.

+1 Aynı fikirdeyim, sadece benim düşündüğüm konsept biraz daha farklı. Benim önerim: Çift kişilik olsun ki bu sayede dron yönetebilsin. Yalnızca özsavunma için (Sidewinder veya benzeri) silah taşısın, çünkü ona eşlik edecek olan KE+Anka-3 dronları zaten füze kamyonu olacaklar.

Biz 200 adet Kaan üretsek dahi, idame maliyeti yüzünden ne onu sık sık uçurabiliriz, ne de imalat maliyeti nedeniyle rahatça ihraç edebiliriz. Potansiyel hasımları ve potansiyel alıcıları düşünürsek, bize Kaan haricinde maliyet etkin ve tek motorlu bir radar-silik uçak lazım.
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2024, 01:42:52 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1467 : 31 Ocak 2024, 01:40:47 »
Dahili istasyon olmayabilir koskoca Kore fighter ında bile yok ama belki av önleme görevindeki görünmezlik sürprizini kaybetmemek için en azından 2 yada daha iyi 4 hava hava füzesi dahili istasyonda belki de şapkadan tavşan çıkartma derecesinde maharetle uçağa eklenebilir. Bu boyda bir tane av önleme uçağı üretmek lazım düşman topraklarına gidip bombalamak normal uçakla da yapılabilir fabrikalar kaçmıyor sonuçta ama düşman ile burun buruna yaklaşıp avantajı ilk yakalayanın füzeyi atacağı karşılaşmada her avantaj dibine kadar zorlanmalı. Hürjet den bir tane fakirin F35 i bence çıkabilir. Menzili bize yettiği kadar olur düşman uçağına önleme yapacak kadar silahı olur yeter. İnsanlar yakıştıramıyor bu uçağa F35 kabiliyeti ama seyir füzelerine bile görünmezlik uygulanıyor Hürjet e neden olmasın. Daha önce böyle bir mesele yoktu her jet eğitim uçağı performansı çok iyi olduğu için silahlandırılıyordu ama şimdi görünmezlik faktörü var kanatlara pylon takmak yetmeyecek. ama kimsede buna daha girişmedi biz ilk olabiliriz. Yani jet muharip uçakları silahlandırmak eskisi kadar basit değil artık eskiden menzili taşıma kapasitesi düşük küçük bir F16 oluyordu uçak ama artık birde görünmezlik eklendi savaş uçaklarına. Bunu yaparsak dünyada bu ebatta ilk seçenek olur çokta dikkat çeker inşallah. TAI bunu öz kaynağı ile yapsın bence
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2024, 01:41:36 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1468 : 31 Ocak 2024, 01:58:57 »
Şimdi o zaman sn putty ve sn. Merzifonlu bize

Kaan'ın hürjet boyutunda

Ya iki adet tf10000

Yada tek adet tf10000

Veyahut piyasadan bulabilirsek f404,snecma M88 ,rd33-93,ws13 gibi 17-22 bin librelik bir motor lazım

Bence biz hem ucuzluk hemde maliyet etkinlik adına
Tek motorlu tf10000 olan ve iki adet aim120 yi dahili istasyonunda taşıyan murad radarı ve ASELSAN ırst karat olan fakat eots Toygun sistemi olmayan bir uçak tasarlamalıyız...

Yada yukarda belirttiğim uçaklardan birer adet prototip yapıp yarıştırmalıyız

Bir adette çift koltuklu olan fakat hiç silah tasımıyan datalink özellikli sn Merzifonlu'nun bahsettiği uçağın prototipini yapmalıyız.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1469 : 31 Ocak 2024, 02:15:11 »
Çift motorlu yerli motorlu filan diye başlarsa o iş Kaan'dan sonra anca biter. Bize asıl tek motorlu uçak ile bu işi kotarmak lazım. Çift motorlu uçaklar tek motorlular yapılamadığında mecbur kalınıp yapılan uçaklardır bunu unutmayın kimse bayıla bayıla çift motor takmadı uçaklarına. F15 olsa tek motorlu yaparlardı olamadığı için yapmadılar. Çok rica ediyorum kafalardan bu çift motor uçak tek motor uçağın iki katı iyidir hissiyatını bir silin aksine yarısı kadar iyidir iki ile çarpmayın ikiye bölün öyle hissiyat oluşturun. F16 yı 1970 lerde meşhur eden şey 2000 lerde F35 i meşhur edenle aynı. O gücü iki değil tek motora sıkıştırdılar da bu uçaklar altın oranı yakaladı. Bugün F135 motoru nasıl şahane ise o vakitte F110 öyleydi süpergücün medarıiftiharı motordu. Velhasıl herkes tek motor uçak yapmaya çalışır bizde yaptık kıymetini bilin durup durup çift motor önerip tasarım yapanları çıldırtmayın. Aferin beklenecek mevzuya eleştiri getiriyorsunuz afedersiniz. Anlıyorum yerli motor a uygun uçak istiyorsunuz ama olacak iş var olmayacak iş var

Biz Hürjet ile fakirin F16 sını yaptık siz italyan M345 uçağı gibi bir şey istiyorsunuz. Olur ama onun üstüne hayal kurulmaz bir daha öyle olur

« Son Düzenleme: 31 Ocak 2024, 02:29:01 Gönderen: putty »