Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 200385 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #800 : 02 Kasım 2022, 10:50:41 »

Her zaman söylüyorum. Bize engel olması için dış güçler vs her ne haltlarsa pek bir şey yapmalarına gerek yok. İstediğimiz her şeyi versinler ve bizi kendimizle başbaşa bıraksınlar. Biz birbirimizi yeriz. Birbirimizin kuyusunu kazarız. Dışarıdakilerden fazla birbirimize nefret doluyuz. Dışarıdan bakan mantıklı bir gözle bakarsak o kadar boş ve olumsuz işlere enerjimizi harcıyoruz ki, muhtemelen dünyada bunun bir benzeri yoktur.

Özellikle bu konuda haklı çıkmak çok kötü. Forumda bile izlerini görebiliyoruz.

Paylaşılan iletiler konu içeriğinden çok uzaklaştı. Lütfen artık konumuza dönelim.
+1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #801 : 02 Kasım 2022, 11:06:58 »
Prototip imalatı ne durumda , yeni bilgi-resim var mı?

Konu değişsin diye araya bu soruyu sıkıştırmıştım.
Tekrar sorayım aynı soruyu...
Var mı bir gelişme?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #802 : 02 Kasım 2022, 13:29:40 »
Prototip imalatı ne durumda , yeni bilgi-resim var mı?

Konu değişsin diye araya bu soruyu sıkıştırmıştım.
Tekrar sorayım aynı soruyu...
Var mı bir gelişme?
Hürjet motorlarına dönük olası ambargo ile ilgili, içeriden son gelen bilgiye göre, prototipler için gerekli tüm F404 motorları gelmiş ve Tusaş’ın elinde.
Ancak Tusaş’a verilen 16 adetlik ilk seri üretim için GE’ye iletilen sipariş konusunda bir sessizlik var. Yalnız bu motorları ve devamını TEİ, kendi tesislerinde, T700 ve CTS800 motorlarındaki gibi, lisans altında üretim için GE ile görüşme aşamasında idi. Bu konuda bir gelişme olmadığı konusunda görüş var.
B planı olarak acilen RR ile EJ200 motorunun tekli kullanılacak modelini Türkiye’de yeni bir versiyon olarak üretmek için girişimde bulunulması gerek. Bilhassa Typhoon alımı ve bunlara motor temini de düşünülüyorsa bu bizim çok işimize gelir.
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2022, 13:30:44 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #803 : 02 Kasım 2022, 13:52:23 »
1000 tane mühendisi doçenti akademisyeni yabancıyı işe alıp bir güzel binaya koyup bir güç sistemleri enstitüsü kurup her türlü motoru geliştirmek lazım. Bu iş BMC ile TEI ile olacak iş değil bizim işleri çok hızlandıracak bir çözüme ihtiyacımız var. SAGE nin Roketsan a dışardan desteği gibi bu enstitüde ulusal motor üreticilerine destek olmalı. Çünkü takıldığımız son engel bu motor konusu kaldı onu yapınca başka orun gelecek filan değil bitti dertlerimiz öbür eksikleri bir iki mühendis bir kaç ayda aşabiliyor. 1000 yetmezse 5000 kişi alsınlar. Bizim on senede bu işleri aşma lüksümüz yok bir iki senede savaş şartları motivasyonunda idare edecek motorları üretmemiz lazım
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #804 : 02 Kasım 2022, 14:00:03 »
1000 tane mühendisi doçenti akademisyeni yabancıyı işe alıp bir güzel binaya koyup bir güç sistemleri enstitüsü kurup her türlü motoru geliştirmek lazım. Bu iş BMC ile TEI ile olacak iş değil bizim işleri çok hızlandıracak bir çözüme ihtiyacımız var. SAGE nin Roketsan a dışardan desteği gibi bu enstitüde ulusal motor üreticilerine destek olmalı. Çünkü takıldığımız son engel bu motor konusu kaldı onu yapınca başka orun gelecek filan değil bitti dertlerimiz öbür eksikleri bir iki mühendis bir kaç ayda aşabiliyor. 1000 yetmezse 5000 kişi alsınlar. Bizim on senede bu işleri aşma lüksümüz yok bir iki senede savaş şartları motivasyonunda idare edecek motorları üretmemiz lazım

Mantıklı bir öneri.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #805 : 02 Kasım 2022, 14:41:03 »

"B planı olarak acilen RR ile EJ200 motorunun tekli kullanılacak modelini Türkiye’de yeni bir versiyon olarak üretmek için girişimde bulunulması gerek. Bilhassa Typhoon alımı ve bunlara motor temini de düşünülüyorsa bu bizim çok işimize gelir. "

hocam,  sanıyorum biz bu RR konusunu ta başından yanlış anlamış olabiliriz.
RR  bize 2017'de EJ  motorunu mu teklif etti?
interneti  çok   kurcaladım,  bu konuda  kafamı karıştıracak bazı şeyler yazılmış açık kaynaklarda..
olasılık olarak,  2017'de  RR teklifiyle EJ  teklifi,  iki ayrı kulvarda,  birbirinden bağımsız iki teklif olma  ihtimali var.
biz sanki RR gelip bize EJ teklif etmiş gibi yorumluyoruz forumlarda yıllardır.
eğer RR,   EJ motordan bağımsız bir teklif sunmuştuysa,  ta o zamandan bir bildikleri vardı demek..
şu halde,  bizim RR ile motor arayışımıza dair senaryoları tümden değiştirmemiz gerekli.
bir kere,  EJ bir  ortaklık motoru,  RR ise bağımsız varlık gösteren  ayrı bir şirket.
biz RR ile  hangi çapta motor işine girersek girelim,  bunu  EJ200  olarak beklemek gerçekçi değil.
RR firmasının kendisine ait motor çözümleri içinde bir arayış beklemek gerekiyor.

bakın,  aşağıya bir kaynak koyuyorum,  bu kaynakta kullanılan cümle biraz kafa karıştırıcı.
ama bu cümleyi EJ  yetkilisi kullanıyor.

"EUROJET’in ortaklarından Rolls-Royce’nin, Kale Grubu ile ortaklığı hakkında sorular yönelttiğimiz Linden,

bu ortaklığın, Rolls-Royce’nin EUROJET programına katılımından bağımsız olduğunu ve

Rolls-Royce bünyesinde, EUROJET’e ilişkin faaliyetler ile Kale Grubu’na ilişkin faaliyetler arasında bir güvenlik-gizlilik duvarı örüldüğünü söyledi."

https://www.savunmahaber.com/idef-ozel-dosya-bolum-2-eurojetten-dunyanin-en-iyi-savasi-ucagina-dunyanin-en-iyi-motoru/

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #806 : 02 Kasım 2022, 14:50:12 »
belki, bu uçağı silahlandırma çabasından vaz geçmek,  bunun yerine Jaguar Darin III   gibi bir şeye yönelmek gerek.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #807 : 02 Kasım 2022, 14:53:31 »
RR konsorsiyumdan ayrı olarak EJ motorunu tüm hak ve know how'ı ile teklif edemez. Ancak bu motorun benzerini kendi know how'ı ile teklif edebilir

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #808 : 02 Kasım 2022, 15:13:20 »
Diyelim ki iyi bir motor bulduk veya yaptık ve Hürjet'i silahlandırdık. Hatta bu arada bir tane de uçak gemisi yaptık ve donanma uçağı olarak da kullanmaya başladık.

İyi... güzel...

Peki bu uçak bu coğrafyada Yunan veya Mısır Rafale'larına, Rus SU-35'lerine, İsrail ve Yunan F-35 ve F-16'larına karşı ne kadar etkin olabilir ki? Sizce bu uçakların karşısına Hürjeti çıkartabilir miyiz?

Terörle mücadele deseniz zaten sihalar o işi sırtlandı ve beklenenin çok üzerinde performans sergiliyorlar. O alanda hafif saldırı uçağına zaten ihtiyaç yok.

Yani demek istediğim tamam yapalım... yapalım da... ne işimize yarayacak silahlı Hürjet? Bu coğrafyada kimin karşısına çıkarabileceğiz ki?

Olsa olsa göreceli olarak küçük askeri güçlere sahip, güçlü orduları olmayan, yıkıcı büyük savaşların yaşanmadığı  coğrafyalara (örneğin Afrika'ya Orta Asya'ya vb) ihraç edebiliriz. Bunun için de bu kadar çabaya değer mi bilemiyorum doğrusu.

Bence bu proje eğitim uçağı olarak kalmalı ve bunun ötesinde daha fazla boşa enerji harcanmamalı bu projeye. Bütün enerjimiz MMU'da yoğunlaşmalı. Zaten TUSAŞ bu uçağa kendi öz kaynaklarıyla MMU öncesi tecrübe elde etmek için girmemiş miydi? Bence bu amaçtan sapılmamalı.

« Son Düzenleme: 02 Kasım 2022, 15:34:44 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #809 : 02 Kasım 2022, 16:22:15 »
Diyelim ki iyi bir motor bulduk veya yaptık ve Hürjet'i silahlandırdık. Hatta bu arada bir tane de uçak gemisi yaptık ve donanma uçağı olarak da kullanmaya başladık.

İyi... güzel...

Peki bu uçak bu coğrafyada Yunan veya Mısır Rafale'larına, Rus SU-35'lerine, İsrail ve Yunan F-35 ve F-16'larına karşı ne kadar etkin olabilir ki? Sizce bu uçakların karşısına Hürjeti çıkartabilir miyiz?

Terörle mücadele deseniz zaten sihalar o işi sırtlandı ve beklenenin çok üzerinde performans sergiliyorlar. O alanda hafif saldırı uçağına zaten ihtiyaç yok.

Yani demek istediğim tamam yapalım... yapalım da... ne işimize yarayacak silahlı Hürjet? Bu coğrafyada kimin karşısına çıkarabileceğiz ki?

Olsa olsa göreceli olarak küçük askeri güçlere sahip, güçlü orduları olmayan, yıkıcı büyük savaşların yaşanmadığı  coğrafyalara (örneğin Afrika'ya Orta Asya'ya vb) ihraç edebiliriz. Bunun için de bu kadar çabaya değer mi bilemiyorum doğrusu.

Bence bu proje eğitim uçağı olarak kalmalı ve bunun ötesinde daha fazla boşa enerji harcanmamalı bu projeye. Bütün enerjimiz MMU'da yoğunlaşmalı. Zaten TUSAŞ bu uçağa kendi öz kaynaklarıyla MMU öncesi tecrübe elde etmek için girmemiş miydi? Bence bu amaçtan sapılmamalı.

Hürjet=A4 Skyhawk

Uçak gemisinde de kullanılır...
Hani her tehdit için F-16 kaldırılmasın , ekonomik olmaz diyoruz ya işte Hürjet kaldırılacak...Asimetrik tehdit için. Rafale karşısına çıkarmak için değil...
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2022, 17:00:22 Gönderen: serkan1976 »