Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 180471 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #820 : 26 Ocak 2024, 12:33:56 »
KOZAN S.ERKAN: İ sınıfından Hisar-RF atışı olmadı , denizden de karadan da olmadı çünkü Hisar-RF henüz hazır değil...

İ sınıfındaki MDLAS'ların içi şu an boş , her ne kadar donanmaya katılmış olsa bile...

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #821 : 26 Ocak 2024, 12:42:25 »
Bu detaya girmemeliydi bence, birkaç yıl önce bir başka uzmanımız da bir başka sistemin konusunda benzer açık etmişti. Eğer Kaan'da bazı parçalar yeniden üretiliyor ise açıklanan ilk uçuş günü ABD'nin F-35 resimlerini yayınlaması da manalı hale geliyor. Biraz daha dikkat etmek gerekiyor.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #822 : 26 Ocak 2024, 12:46:35 »
Dikkatinizi çektimi Cenk-S radarı "dome(kubbe)" ile kaplamışlar.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #823 : 26 Ocak 2024, 19:40:35 »
E photoshop işte.

Çevrimdışı salimc

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #824 : 26 Ocak 2024, 21:03:57 »
TCG İstanbul

1) Benim bildiğim karada MİDLAS' tan Hisar RF atışı yapıldı ama gemiden henüz yapılmadı. Yakında yapılacağı söylentileri var.

2) Gemi 'kısmi' teslim alındı. Birçok sistem daha çok yeni ve ilk defa deneniyor. MİDLAS' ın bu aşamada boş olması zaten beklenir.

3) Hızır sistemi (Torpido önleme sistemi) için gemide yer var. Henüz takılıp takılmadığını bilmiyorum. DÜFAS (düşük frekanslı çekili sonar sistemi) HIZIR sistemi ile birlikte aynı mekanizma üzerinden çalışacak. DÜFAS sisteminin geliştirilmesi devam ediyor. Sonradan fabrika düzeyi bakımla bu sisteme eklenebiliyor. HIZIR-DÜFAS sisteminin ikinci İstif sınıfı firkateyninden itibaren hazır olacağı çok daha önceden bildirilmişti.

Çevrimdışı mimkemal

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #825 : 28 Ocak 2024, 01:04:12 »
Değil sn.mehmet05

Deniz kuvvetleri RF başlıklı olanı istedi data link+active seeker olanını istedi...

Menzili minimum 35 km RF versiyonu ...hedefi 50 km'ye ulaşması idi ne oldu ne yapıldı bilmiyoruz.

Ayrıca sn.battlestar bırakın hisar d veya sapan veyahut aim120 yahut r77 hiçbir active radar güdümlü hava-hava füzesi boyutunda ve çapında olan bir hava savunma başından beri active radar seeker ile tarayarak gidemez çünkü mevcut başlığın arama çözünürlüğü hedefi bulmasına yardımcı olmaz yani datalink veya hedefin radar ile aydınlatılması yani hedeften dönen radar yansımalarını takip ederek bir diğer adıyla sar yani Semi active radar modunda hedefe yaklaşır son aşama yani vuruş aşamasında active radar açarak hedefi kendi bululup imha eder farzı misal konuşuyorum 12 km'de 3 M2 lik hedefi bulur 9 km de 1m2 lik hedefi bulur 6 km'de 0,1 M2 lik hedefi bulur şeklinde hassasiyeti ve angajman yeteneği vardır.durum böyle olunca 30 km ve üstü menzillerde hedefin aydınlatılmasına veya datalinke ihtiyaç vardır

Arkadaşlar bence en önemli modernizasyon;eldeki tüm fırkateynleri "İ"sınıfı ile değiştirmek olur...

Buda quadpack özellikleriyle herbiri 64 adet active radar başlıklı hava savunma füzesine sahip fırkateyne sahip olcağımız anlamına gelir vede taşıdığı active radar seeker ile günümüz tehdidi olan satürasyon saldırılarına cevap verebilceğimiz anlamına gelir..

Eldeki barbaros fırkateynlerinin iki adet mk41 'ine sahip olan versiyonları bile aydınlatmaya ihtiyaç duyan yarı aktif başlıklı essm füzelerine sahip olduğu gemilerinde iki-dört adet atış kontrol radarı olduğu için satürasyon saldırılarına cevap vermekten uzaktı.

Yani savunmasız ve sıkışık gözüken ege denizinde "İ" sınıfı fırkateynleri gönül rahatlığıyla dolaştırabilirsiniz.

Herbiri 500 milyon dolar olsa 16 fırkateyn 8 milyar dolara gıcır gıcır gemilerle değiştirilmiş olur.
  gemilerimizde 4 yüzey sabit aesa radar entegre etmedikçe, essm block 2 ve ssm  2 v4 kalitesinde füzelere sahip olmadıkça, füzelerimizi quadpack istifleme yeteneğine sahip olmadıkça gemilerimizin çatışma sahalarında etkin olabileceğini düşünmüyorum.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #826 : 28 Ocak 2024, 01:11:51 »
Yemen açıklarındaki gemiler yemenden yapılan saldırılara karşı çok başarılı performans sergiliyorlar bu beni şaşırttı. Eskiden gemiler barış zamanı şahane silahları vardı ama ilk gerçek tehditle yüzleşince vuruluyorlardı genelde hiç kendisini ciws le filan koruyabilen gemiye denk gelemdik. İlk defa ben bu sefer gemilere barış zamanı biçilen görevi savaş zamanı altından kalkabildiklerini görüyorum. Teknolojinin adım adım gelişimi şu noktada gemilere en azından bu seviye tehditler için avantaj sağlamış. Bu seviyeyi yakalamamız lazım bizimde.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #827 : 28 Ocak 2024, 08:58:05 »
TCG İstanbul

1) Benim bildiğim karada MİDLAS' tan Hisar RF atışı yapıldı ama gemiden henüz yapılmadı. Yakında yapılacağı söylentileri var.

2) Gemi 'kısmi' teslim alındı. Birçok sistem daha çok yeni ve ilk defa deneniyor. MİDLAS' ın bu aşamada boş olması zaten beklenir.

3) Hızır sistemi (Torpido önleme sistemi) için gemide yer var. Henüz takılıp takılmadığını bilmiyorum. DÜFAS (düşük frekanslı çekili sonar sistemi) HIZIR sistemi ile birlikte aynı mekanizma üzerinden çalışacak. DÜFAS sisteminin geliştirilmesi devam ediyor. Sonradan fabrika düzeyi bakımla bu sisteme eklenebiliyor. HIZIR-DÜFAS sisteminin ikinci İstif sınıfı firkateyninden itibaren hazır olacağı çok daha önceden bildirilmişti.

Hisar rf henüz mdlas'tan ( ne karadan ne gemiden) atilmadı. Mdlas dışında karadan atıldı.

Çekili sonar'a donanmanın şu aşamada sıcak bakmadığı konuşuluyor. Hatta Kozan S.Erkan " Dunya'da çekili sonar üretme kapasitesine sahip olup çekili sonar kullanmayan tek ülke Türkiye" dedi. Kuvvet Ege,Karadeniz gibi dar denizlerde çekili sonarı uygun bulmuyormuş gibi birşeyler söyledi. Akdeniz için ne düşünüyorlar bilmiyorum.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #828 : 28 Ocak 2024, 10:32:41 »
E photoshop işte.

Yapmasınlar şöyle photoshop'lar anlayanı var anlamayanı var😂

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #829 : 28 Ocak 2024, 11:57:24 »
Değil sn.mehmet05

Deniz kuvvetleri RF başlıklı olanı istedi data link+active seeker olanını istedi...

Menzili minimum 35 km RF versiyonu ...hedefi 50 km'ye ulaşması idi ne oldu ne yapıldı bilmiyoruz.

Ayrıca sn.battlestar bırakın hisar d veya sapan veyahut aim120 yahut r77 hiçbir active radar güdümlü hava-hava füzesi boyutunda ve çapında olan bir hava savunma başından beri active radar seeker ile tarayarak gidemez çünkü mevcut başlığın arama çözünürlüğü hedefi bulmasına yardımcı olmaz yani datalink veya hedefin radar ile aydınlatılması yani hedeften dönen radar yansımalarını takip ederek bir diğer adıyla sar yani Semi active radar modunda hedefe yaklaşır son aşama yani vuruş aşamasında active radar açarak hedefi kendi bululup imha eder farzı misal konuşuyorum 12 km'de 3 M2 lik hedefi bulur 9 km de 1m2 lik hedefi bulur 6 km'de 0,1 M2 lik hedefi bulur şeklinde hassasiyeti ve angajman yeteneği vardır.durum böyle olunca 30 km ve üstü menzillerde hedefin aydınlatılmasına veya datalinke ihtiyaç vardır

Arkadaşlar bence en önemli modernizasyon;eldeki tüm fırkateynleri "İ"sınıfı ile değiştirmek olur...

Buda quadpack özellikleriyle herbiri 64 adet active radar başlıklı hava savunma füzesine sahip fırkateyne sahip olcağımız anlamına gelir vede taşıdığı active radar seeker ile günümüz tehdidi olan satürasyon saldırılarına cevap verebilceğimiz anlamına gelir..

Eldeki barbaros fırkateynlerinin iki adet mk41 'ine sahip olan versiyonları bile aydınlatmaya ihtiyaç duyan yarı aktif başlıklı essm füzelerine sahip olduğu gemilerinde iki-dört adet atış kontrol radarı olduğu için satürasyon saldırılarına cevap vermekten uzaktı.

Yani savunmasız ve sıkışık gözüken ege denizinde "İ" sınıfı fırkateynleri gönül rahatlığıyla dolaştırabilirsiniz.

Herbiri 500 milyon dolar olsa 16 fırkateyn 8 milyar dolara gıcır gıcır gemilerle değiştirilmiş olur.
  gemilerimizde 4 yüzey sabit aesa radar entegre etmedikçe, essm block 2 ve ssm  2 v4 kalitesinde füzelere sahip olmadıkça, füzelerimizi quadpack istifleme yeteneğine sahip olmadıkça gemilerimizin çatışma sahalarında etkin olabileceğini düşünmüyorum.

Cenk-s AESA radarı şu an için İ sınıfı fırkateylerde bayağı iş görüyor daha sırada ÇAFRAD var. Ayrıca MİDLAS'ta Hisar-d, siper blok 1 füzeleri kullanılacak. Kuvvet zaten ısrarla quad pack istiyor MİDLAS'ta ilk fırkateynde olmasa bile diğer i sınıflarında mutlaka kullanılacak quad pack. Gemilerde  16 ATMACA gemisavar füzesi, gökdeniz yakın hava savunma sistemi ve torpido tüpleri de var daha nasıl etkin olmasını bekliyorsunuz gemilerin?
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2024, 11:59:19 Gönderen: fırtına06 »