Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 180434 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #790 : 31 Aralık 2023, 18:31:59 »
Projeler aciliyet sırasına alındı Sayın Kaptan'ım. En acili ve en olmazsa olmazı, balistik füzelerle HSS sistemleridir. Ardından radarlar geliyor. Hemen ardından ise TF-6000/10000 motoru geliyor. Aciliyet listesinin sonunda dizel motorlar bulunuyor. Radarların modüllerini lab. ortamında üretiyoruz ancak seri imalatta sorunlar var.

TS-1400 motoru 2024'ün sonlarına doğru seri üretime girer. O zamana kadar Gökbey düşük hızda üretilecek. Atak-2 için kimse çalışmıyor bu arada. Mühimmatlarda ve füzelerde üretim hızı artarak devam edecek.

Geriye kalan her şeyde, vites küçültülecek. Denizaltısından tutun da tankına kadar!

Not: RR, F136 motorunun tasarımında bir takım değişiklikler yaparak, isterse o prototipi 1 senede hazır eder. Ellerinde halihazırda çalışan bir motorun (F136) teknik bilgisi var, ki bu motor bizim isterlerimizin de ötesine sahip. Siyaset araya girmese bence F35'in motoru olacaktı, o F136 motoru. Yani abartmayalım lütfen.

F136'dan elde eder tabi de ben sıfırdan başlasa uçağa yetiştiremez dedim. Yani atıyorum sıfırdan motor tasarlamaya kalksa diye ben hala iddiamın arkasındayım. 5. Nesil tam randımanlı bir motor yapmak tahmin edildiğinden daha zor olduğunu düşünüyorum. Fransa ve İngiltere için bile. Bizim için zaten zor. Örneğin Safran firması Airbus FCAS projesi için atıyorum 37000 librelik motoru tasarlamaya bugün başlasın her türlü finansmanı da alsın ben 2028'e çok çok zor görüyorum. RR 'de olsalar Safran da olsalar zor görüyorum.

Denizaltı projesi inşası bu kadar gecikmemeli eğer ambargo yok ise. Pirireis denizaltısının normalde denize indirildikten sonra 20 ay da teslim edilmesi hedefleniyordu. Aradan kaç ay daha geçti bir haber yok. Hızırreis'i görseydik bari. Milden'in ötelenmesini anlarım, STM 500 ötelensin anlarım ama kızağa zaten koyalı çok olmuş inşası devam eden platformlar eğer dediğiniz gibi ise neden arka plana atılır ve ötelenir. Ki Cerbe sınıfları zaten ötelenmesiyle 10 yıla yaklaşmışken. İlk hedef neydi şimdi hangi zamandayız. Ki denizaltı gibi bir platformun önemine hiç girmiyorum. Bizim asıl hasımlarla kapışma sahamız  Doğu Akdeniz ve mavi sular olmasına da girmiyorum.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2023, 18:35:04 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #791 : 31 Aralık 2023, 18:42:13 »
0kızağa zaten koyalı çok olmuş inşası devam eden platformlar eğer dediğiniz gibi ise neden arka plana atılır.

Para yok ve çok acilen yetişmesi gereken üretimler var. HSS sistemleri ve radar seri imalat altyapısı var. O olmadan HSS'de olamıyor. Bir de, savaş başlıkları terminal aşamada kaçınma manevraları yapabilen, hareketli hedefleri bile vurabilen balistik füzeler var, acilen seri üretime alınması gereken.

Motorların ar-ge projeleri dahi bu 3 konunun gerisinde kalıyor. O kadar acil ihtiyaç bunlar yani.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2023, 18:45:27 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #792 : 31 Aralık 2023, 18:51:50 »
0kızağa zaten koyalı çok olmuş inşası devam eden platformlar eğer dediğiniz gibi ise neden arka plana atılır.

Para yok ve çok acilen yetişmesi gereken üretimler var. HSS sistemleri ve radar seri imalat altyapısı var. O olmadan HSS'de olamıyor. Bir de, savaş başlıkları terminal aşamada kaçınma manevraları yapabilen, hareketli hedefleri bile vurabilen balistik füzeler var, acilen seri üretime alınması gereken.

Motorların ar-ge projeleri dahi bu 3 konunun gerisinde kalıyor. O kadar acil ihtiyaç bunlar yani.
Anladım, teşekkürler. Hava sahasında bu kadar sıkışmışken haklısınız. HSS çok çok daha acil ihtiyaç.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #793 : 17 Ocak 2024, 19:23:47 »
HİSAR hava savunma füzelerinin deniz versiyonuna SAPAN adı verildi.

Bu füzeler ROKETSAN mühendislerinin Amerika'ya meydan okuyarak geliştirdiği MİDLAS dikey atım sisteminden fırlatılıyor. 16 hücreli MİDLAS çok yakında her hücreye 4 füzenin sığacağı 'QuadPack' özellikli olacak.

Bu kabiliyet, tek savaş gemisinde 64 adet SAPAN füzesi anlamına geliyor.

Bir de başımıza SAPAN çıktı...Şu füze , mühimmat isimlendirme işine bir çare bulmak lazım..

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #794 : 17 Ocak 2024, 20:18:42 »
Sapan ismi mdlas icin olmasın ?.. sapan atıcı alet demek ya, o bakımdan.. füze burada atici değil, atılan..
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2024, 20:45:10 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #795 : 17 Ocak 2024, 21:14:26 »
Sapan ismi mdlas icin olmasın ?.. sapan atıcı alet demek ya, o bakımdan.. füze burada atici değil, atılan..

Hayır Hisar-D sapan olarak isimlendirildi

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #796 : 18 Ocak 2024, 08:20:35 »
Hisar-D'lerin sayısı kadar fully active radar guided olması da çok önemli. Yani atıldığında menzilin çoğunu aktif radar güdümüyle gitmesi lazım. Bu mümkün olduğu taktirde İ sınıfları aynı anda güdümlenebilecek füze kısıtlamasından kurtulacaktır.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #797 : 18 Ocak 2024, 08:59:19 »
Hisar-D'lerin sayısı kadar fully active radar guided olması da çok önemli. Yani atıldığında menzilin çoğunu aktif radar güdümüyle gitmesi lazım. Bu mümkün olduğu taktirde İ sınıfları aynı anda güdümlenebilecek füze kısıtlamasından kurtulacaktır.

Hisar D , IIR güdümlü değil mi?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #798 : 18 Ocak 2024, 09:38:46 »
Değil sn.mehmet05

Deniz kuvvetleri RF başlıklı olanı istedi data link+active seeker olanını istedi...

Menzili minimum 35 km RF versiyonu ...hedefi 50 km'ye ulaşması idi ne oldu ne yapıldı bilmiyoruz.

Ayrıca sn.battlestar bırakın hisar d veya sapan veyahut aim120 yahut r77 hiçbir active radar güdümlü hava-hava füzesi boyutunda ve çapında olan bir hava savunma başından beri active radar seeker ile tarayarak gidemez çünkü mevcut başlığın arama çözünürlüğü hedefi bulmasına yardımcı olmaz yani datalink veya hedefin radar ile aydınlatılması yani hedeften dönen radar yansımalarını takip ederek bir diğer adıyla sar yani Semi active radar modunda hedefe yaklaşır son aşama yani vuruş aşamasında active radar açarak hedefi kendi bululup imha eder farzı misal konuşuyorum 12 km'de 3 M2 lik hedefi bulur 9 km de 1m2 lik hedefi bulur 6 km'de 0,1 M2 lik hedefi bulur şeklinde hassasiyeti ve angajman yeteneği vardır.durum böyle olunca 30 km ve üstü menzillerde hedefin aydınlatılmasına veya datalinke ihtiyaç vardır

Arkadaşlar bence en önemli modernizasyon;eldeki tüm fırkateynleri "İ"sınıfı ile değiştirmek olur...

Buda quadpack özellikleriyle herbiri 64 adet active radar başlıklı hava savunma füzesine sahip fırkateyne sahip olcağımız anlamına gelir vede taşıdığı active radar seeker ile günümüz tehdidi olan satürasyon saldırılarına cevap verebilceğimiz anlamına gelir..

Eldeki barbaros fırkateynlerinin iki adet mk41 'ine sahip olan versiyonları bile aydınlatmaya ihtiyaç duyan yarı aktif başlıklı essm füzelerine sahip olduğu gemilerinde iki-dört adet atış kontrol radarı olduğu için satürasyon saldırılarına cevap vermekten uzaktı.

Yani savunmasız ve sıkışık gözüken ege denizinde "İ" sınıfı fırkateynleri gönül rahatlığıyla dolaştırabilirsiniz.

Herbiri 500 milyon dolar olsa 16 fırkateyn 8 milyar dolara gıcır gıcır gemilerle değiştirilmiş olur.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #799 : 18 Ocak 2024, 10:01:41 »
İçimden bir ses, 3 vakte kadar Hisar-D'lerin hibrit güdümlü olacağını söylüyor. Yani hem radar, hem de IIR güdümlü.