Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 180449 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #750 : 21 Haziran 2023, 22:56:04 »
Geminin birde ön kısmına Sea RAM mi koysaydık ?

Bunun için iki yol var

1.si top ile vls arasına bir konstrüksiyon yani bir yükselti yapıp bu yükseltinin üstüne gökdeniz-er koyarak

İkinci yol ise

Kaptan köşkü üstündeki yada kumanda üstündeki Akrep d atış kontrol radarını kaldırıp buraya bir sea ram yada Gökdeniz-er kullanarak

Akrep d radarını ise satcom yerine yani masta (kuleye)bağlayarak, Satcom u ise arkaya gemi bacası ile kıç kısmındaki akrep radarının arkasına bağlayarak bir çözüm sunabiliriz

Her zaman diyorum bu gemi boyutlarına göre çok güzel silahlandırılır istenirse

Abartmadan söylüyorum 48 vls +16 atmaca sığdırırım

İsrail ayakta alkışlar...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #751 : 21 Haziran 2023, 23:35:33 »
Bir gemide 16 hüçreli VLS var ise deposuna 10 füze koyup bunu 26 füzeli yapamaması bana çok garip geliyor. Gemi illa limana iskeleye yanaşacak orada bir vinç VLS leri doldurcak bu çok saçma değilmi. Deponda yedek füze olur helikopter sana yedek füze getirir sen onu hücreye gemideki kabiliyet ile yerleştirirsin bunu neden çalışmıyor donanmalar anlamıyorum

Şu olay tamam ama alternatifi gemide de olmalı bu paketi bu hücreye koymaya ne var. Ben buna inanamadım sordum ettim yokmuş amarikalılar bile denemiş ama vazgeçmişler onlarda limana yanaşıp füzeleri vinç ile dolduruyor. Hayret bir şey. Şu kadar VLS bu kadar VLS diye gemi yarıştırana kadar depondaki paketi hücreye bir kaç dakikada yerleştirmenin otomasyonu çok mu zor. O zaman 16 VLS ile de gemi işini eksiksiz yapardı. Marsa gitmeye kalkınca her şeyi yapan insan uygarlığı iş VLS doldurmaya gelince oluyor bir zavallı

« Son Düzenleme: 21 Haziran 2023, 23:38:35 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #752 : 21 Haziran 2023, 23:43:56 »
Bir gemide 16 hüçreli VLS var ise deposuna 10 füze koyup bunu 26 füzeli yapamaması bana çok garip geliyor. Gemi illa limana iskeleye yanaşacak orada bir vinç VLS leri doldurcak bu çok saçma değilmi. Deponda yedek füze olur helikopter sana yedek füze getirir sen onu hücreye gemideki kabiliyet ile yerleştirirsin bunu neden çalışmıyor donanmalar anlamıyorum

Şu olay tamam ama alternatifi gemide de olmalı bu paketi bu hücreye koymaya ne var. Ben buna inanamadım sordum ettim yokmuş amarikalılar bile denemiş ama vazgeçmişler onlarda limana yanaşıp füzeleri vinç ile dolduruyor. Hayret bir şey. Şu kadar VLS bu kadar VLS diye gemi yarıştırana kadar depondaki paketi hücreye bir kaç dakikada yerleştirmenin otomasyonu çok mu zor. O zaman 16 VLS ile de gemi işini eksiksiz yapardı. Marsa gitmeye kalkınca her şeyi yapan insan uygarlığı iş VLS doldurmaya gelince oluyor bir zavallı

Barış zamanı icadı işte. Ola ki 3. Dünya savaşı nükleer olmazsa aynı işi yapmak için bundan iyi bir metot illa ki bulunur.

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #753 : 22 Haziran 2023, 00:07:26 »
Yeni İ SINIFI FIRKATEYN lerimzden  istanbul serisi ,gercekten guzel gorunmekte emegi gecenlerin ellerine saglik.
yalniz geminin tek begenmedigim kismi arka kismina monte edilmis Korkut."korkut muadillerine gore hem daha iri cusseli , sanirim daha kisa menzil sahibi yaninda daha dusuk atim yapmakta" Korkut uzerinde ya daha fazla calisilmasi ya da daha kucuk ve etkin bir sistem gelistirmemiz daha uygun olur diye dusunuyorum"

Durmak yok .Yola devam.

4bin metre etki menzili fena bir değer değil, cüsse olarak ise yapılacak çok birşey yok çift beslemeli çift namlulu silahın büyüklüğü bu kadar olabiliyor demek ki.
Muadili olan Millennium gun ‘ın boyutları da aşağı yukarı aynı düzeyde,  bizimkinin üzerindeki arama ve takip radarı silüetini arttırıyor
Gökdeniz bildiğimiz Korkut ve ilk yapılan prototipten çok daha ufak bir silah. Daha da küçültülecektir.

Artık süpersonik anti gemi silahları yaygınlaşmaya başladı. Hisar RF ya da Siper 0 veya ESSM tipi füzeler bu tip silahları vurabilecek yapıda. Bunlar kaçırırsa en son koruma CIWS lere düşüyor.
PHALANX 1500m altında vuruş yapabiliyor. Aynı anda iki adet Brahmos füzesinin geldiği bir mizansende ilkini vursa dahi ikincisini vurması çok zor. 1500m’nin altındaki vuruşta da terminal hızı 2.4 Mach olan Brahmos bu mesafeyi 1.5-2 saniyede alıyor demektir. 2.5 tonluk bir füze olan bu silah yakıtını tüketmiş dahi olsa en az 1.5 tondur. 1000m civarında vurulsa dahi, taşıdığı momentum ve kinetik enerji ile büyük parçaları gemiye çok zarar verecektir.

Gökdeniz ise 4000m mesafede füzeleri vuracaktır. Hatta aynı anda gelecek çoklu saldırıya karşı parçacıklı mermileriyle çelik bir duvar oluşturup birden çok füzeyi devre dışı bırakacaktır. uzun menzili ile ayrı ayrı olarak ta gemiye ulaşıncaya kadar çok sayıda hedefe angaje olabilecektir.

Ne çektin be Korkut! Aselsan belki de dünyanın en iyi CIWS'ını üretti, tombulmuş diye kimseye yaranamıyor. Kaldı ki tombul falan da değil, çift namlulu yüzlerce atışa hazır 35 mm mühimmat taşıyan bi alete göre küçük bile sayılır. Üzerinde kendi radarı var. Ana radar devre dışı kalsa bile çalışmaya devam ediyor, gerekirse geminin ikinci gözü oluyor. Kusura bakmayın ama ben Korkut'u on tane Phalanx'a değişmem. Phalanx'ın bir de gövde içinde kalan kısmı var. Korkut gibi onu da heli hangarının üstüne koymaya kalksanız kimbilir nasıl görünecek.

Geminin arkadan görünüşü bu. Korkut'un neresi büyü Allah aşkına. Sonra büyük olsa ne oluyor, aradan Scalp mı kaçırıyor?:

https://twitter.com/M5Dergi/status/1671149518140895233?s=20

Gemimizi inanılmaz beğendim, Allah nazarlardan korusun. Çok optimum bir gemi oldu.
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2023, 00:12:29 Gönderen: The Qonqueror »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #754 : 22 Haziran 2023, 00:33:49 »
Her gemiye böyle bir namlulu genel maksatlı silah lazım bunu RAM füzesi olsa bile koymak gerek. Bizde içimize sinmeyen şey bu Korkutun bir başına kalmış olması. Bunu geminin CIWS çözümü olarak görmemek gerek bence. Füzeli RAM muadili çözüm yetişmediği için bu durum oluştu ama ilerde revize edilecektir . Bu demek değil Korkut gidecek füze gelecek. Bence füzeli CIWS gelince de Korkut kalmalı. Bu Korkut yada Phalanx ı iyi anlamak lazım. Korkut da varmı emin değilim ama Phalanx da jeneratör radar her şey bir paketin içinde. Tabi ki gemiden hedef bilgisi de alıyor ama en kötü senaryoda mesela makine dairesi vurulmuş tüm ışıklar sönmüş durumda bile Phalanx gemiyi koruyabiliyor enerji için bile kendi jeneratörü var mesela. Korkut da böyledir çünkü bunlar geminin hayatta kalan son silahı olacak silahlar.

Korkut un gerçeği ise şöyle. Çift namlu diyoruz da bizim çift namlu aramızda kalsın rakibin tek namlusu kadar etmiyor atış hızı olarak. Aselsan Konya da boşuna mı 30-40 mm top yapmaya çalışıyor. MKE horul horul uyumuşsa Aselsan ne yapsın
Şu Konya daki yeni tesislerde çalışılan büyük top Korkut un iki topu kadar atış hızı olacak. Korkut layığı ile o zaman ortaya çıkacak.

Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #755 : 22 Haziran 2023, 00:56:01 »
Şu Vls olayını da çözmeliler. Dörtlü yapmalılar bir an önce, Tübitak ile Roketsan ortak proje yapmama yeminleri falan mı var?

Vls ve içine sığabilecek füze için ortak çalışsalar daha hızlı bir çözüm gelişirdi. Daha uzun menzilli, ama daha hafif ve daha ince füzeler...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #756 : 22 Haziran 2023, 11:09:11 »

Gözünüz gönlünüz açılsın

Şimdi bu  MDLAS içinde hangi füze var? Atmaca sığdırmak da mümkün mü?

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #757 : 22 Haziran 2023, 13:34:02 »
Daha uzun menzilli, ama daha hafif ve daha ince füzeler...

Henüz ehliyet almamış birinin Porsche otomobil kullanmayı hayal etmesi gibi olmuş. Önce Midas atım sisteminden gemi üzeri HİSAR-RF fırlatılsın. Test edilip operasyonel hale gelsin. Neyi yapıp neyi yapamadığımızı üretici ve kullanıcı oturup değerlendirsin. Sonra netice ışığında eldeki imkanlarla sistem üzeri iyileştirmeler yapılır.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #758 : 22 Haziran 2023, 14:56:08 »
Alıntı
Şimdi bu  MDLAS içinde hangi füze var? Atmaca sığdırmak da mümkün mü?

Bu MIDLAS, MK41 benzeri/kopyesi ise, içine tek bir Atmaca sığar (Atmaca’nın çapı 35cm). Belki 2 adet atmacayı da kurtarır.
MK41 sistemi 25” x 25” ebatta. Yani 63.5 x 63.5 cm bir haznesi var. Buraya 25.4 cm çaplı 4 adet ESSM sığıyor. Oda kıtı kıtına. Yani 25.4 cm çapından büyük füze quad-pack olarak 4’lü şekilde kullanılamaz eğer bizim sistem MK41’le aynı ebattaysa.
Hisar ve Siper füzelerinin çapını bilen varsa söylesin. Ona göre fikir yürütelim.
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2023, 11:34:07 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #759 : 22 Haziran 2023, 20:35:24 »
Bence midlas'ın içine atmaca sığdırırsak ki sığdırılır..

Tüm atmaca lançeri düsünülen İ sınıfı gemilerin orta gövdesine klasik yatay atmaca lançeri yerine o bölgeye midlas konulabilir .o bölgeye 4 tane midlas yerleştirsek 48 adet  vls'miz olur..

Sorun sağlam booster yapmak gerekir Atmaca 5 metre olsa 2-3 metrelik bir booster lazım ki midlas 8 metrelik boyu ile buna izin verir...

Birebir kopya strike versiyonu ile Sn. Yaşar tek fark 15 cm uzun bizim ki...