Gönderen Konu: İ SINIFI FIRKATEYN  (Okunma sayısı 180436 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
« Yanıtla #660 : 22 Aralık 2022, 22:30:24 »
Bu tartismaniza taktik bir katkı vermek açısından;

1) 4 firkateynlik bir görev grubuna yapılabilecek bir hava saldırısına katılacak maksimum uçak adedi 8'li saldırı paketini geçmez. Bu uçaklardan atılabilecek ASM mühimmat sayısı da X2 =16 olur. Bir kerede havadaki hedef sayısı maksimum 24 olacak demektir. her bir geminize eş zamanlı olarak en az 4'er füze atılması gerekir. Yukarıdaki senaryoda bu sağlanmış oluyor.

2) Günümüz füzelerine (ve özellikle de double pulse hisarlarda) vuruş yuzdesi eskisine nazaran çok yüksek olacaktır. Yine de hedeflere ikişer füze atıldığını düşünelim. 8'li saldırı uçak paketine 16 siper, 16 mühimmata ise önce 32 hisar, yarısı vurulsa  kalan 8 mühimmata 16 levend ciws füzeleri, yarısı vurulsa kalan 4 mühimmata da phalanx ve/veya korkut ile etki edebilirsiniz.

3) Hisarlarin vls hucrelerine ikili bile konulabildigini varsayarsak ; Görev grubundaki 4 fırkateynin toplam 64 vls hücresinde;  8'er siper ve 16'şar hisar-d bulunabilir. (ki toplam 32 siper ve 64 hisar yapıyor) bu görev grubu üzerindeki mühimmatlar ile en az iki adet majör hava saldırısına karşı kendi bölgesini ve kendisini koruyabilir demektir.

4) düşman hava görev gücündeki hava-hava görevli  veya keşif görevli ucaklar, görev grubuna güvenliği acisindan ihmal edilmiştir. Ki onlar hava kuvvetlerinin veya hava savunma muhribinin işi..

5) velhasıl hücreleri 4'leyemesek ve ikilesek bile ihtiyacımızı görür. Rakip belli, bölge belli, imkanlar belli..

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #661 : 22 Aralık 2022, 23:37:06 »
Düşman hava kuvveti olsam ve elimde 150-200 km menzilli gemisavar füzeleri bulunsa, gemilerin yerini biliyorsam bunları uçaksavar füzelerinin kapsama alanı dışından atarım . Bunun için ya uçaksavarların mutlak menzili dışından füzeleri gönderirim, yada gemiler dışarıdan radar link desteğine sahip değilse,  radarlarının  kilit atamayacağı irtifada kalırım. İkincisinde radara yakalanmadan gemilerin 10 km yakınına kadar sokulmak da mümkün, ama düşman uçağı muhtemelen en fazla 15-20 km yaklaşıp füzeleri gönderip geri dönecektir diye düşünüyorum.  Bu bakımdan elimizdeki TF-2000 veya İstif, alçaktan yaklaşan düşman uçağına karşı yapılabilecekler AWACS desteği olmadan benzer.
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2022, 23:39:26 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #662 : 22 Aralık 2022, 23:40:26 »
Battlestar hocam bu işi İngiliz,Fransızlar  da yapamadı dediğine göre bu iş VLS yapmak kadar kolay değil galiba...

Öyle bir şey demedi. İngilizler+İtalyanlar sorunu CAMM ile aşmayı planlıyorlar dedi. Fransızların ise kullandıkları VLS sistemlerinden kaynaklanan sorunları varmış.

Evet, bence de 20 yılı bulmaz. Bence 3-4 senede 4'lü atılır o füzeler.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #663 : 23 Aralık 2022, 08:13:30 »
Geçenlerde de bir düşüncemi paylaşmıştım. Bu füzeleri booster kullanmadan, elektromanyetik güçle fırlatabilecek bir sistem geliştirilemez mi? Elektromanyetik top gibi düşünün. Füzeyi yüksek hızla gerekli irtifaya çıkarır. Belki o hızla da ilerlemesini sağlayarak menzilini artırır. Ateş yok, duman yok! Füzenin içerisinde bulunduğu hücrenin çapı artar. Ancak Füze boyu kısalır. Gemide dikey alan kazanılır. Bence bu konu üzerinde çalışmak faydalı olur.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #664 : 23 Aralık 2022, 08:41:06 »
Soğuk atım yerine, soğuk elektro manyetik atım, hem de booster yerine de geçebilecek şekilde. Süper fikir.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #665 : 23 Aralık 2022, 09:50:44 »
Elektromanyetik atım fikri gemi için zor. Radar vb elektronik donanım için bile yeterince güç sağlanabilir mi derken elektromanyetik atım ancak nükleer güçlü bir gemide efektif olabilir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #666 : 23 Aralık 2022, 12:17:50 »
Elektromanyetik atım fikri gemi için zor. Radar vb elektronik donanım için bile yeterince güç sağlanabilir mi derken elektromanyetik atım ancak nükleer güçlü bir gemide efektif olabilir diye düşünüyorum.

Başta ben de öyle düşünmüştüm. Ancak bir savaş gemisi ömrü boyunca kaç defa füze atışı yapabiliyor ki? Atış kısa süreli ve gereken enerji depolanabilir. Artık elektrikli araçların devri başladı ve batarya teknolojisi sürekli gelişiyor. O nedenle nükleer olmayan gemilerde bile kullanılabilir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #667 : 23 Aralık 2022, 12:51:58 »
Zumwalt muhribi 95000HP enerji üretiyor ve EMT için uygun idi.

Sn Skywolf, elektromanyetik atım sırasında atılan merminin üzerindeki G güçleri inanılmaz boyuttadır. Aselsan’ın son yaptığı denemede 9 mach namlu çıkış hızı elde edilmişti.
2.5-3 mach namlu çıkış hızı olan 155mm obüs mermilerine, güdüm eklenmek istendiğinde,  yüksek G gücü etkisinden dolayı, elektronik sistem entegrasyonunda zorluk çekilirken, bu hızdaki namlu çıkışındaki G gücünü siz düşünün.
1kg bile olmayan bir mermiyi atmak için dev toplar inşa edilirken 500kg ağırlığında koca bir füzeyi atmak için ne kadar büyük bir EMT inşa etmek lazım acaba? O, 1kg’lık mermi EMT’nin raylarını nasıl paralıyor bir iki atış sonrası biliyoruz. 500kg’lık füzeyi atacak ray sistemi nasıl bir hasar yaratır siz düşünün.
Uçakları fırlatan EMT sistemi çok düşük G gücü ile uçaktaki pilota zarar vermeyecek seviyede olan bir atış hızına sahiptir. 100+ m içerisinde uçağı sıfırdan 200km/saat hıza çıkarır. Onun için hiç bir ünitede -insan dahil- hasarda oluşmaz. (Uçağın motorları da atışa yardımcı olur).
Ama bugünkü teknoloji ile EMT ile füze atışı imkansız denebilecek kadar çok zor .
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2022, 12:58:04 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #668 : 23 Aralık 2022, 14:26:05 »

Zumwalt muhribi 95000HP enerji üretiyor ve EMT için uygun idi.

Sn Skywolf, elektromanyetik atım sırasında atılan merminin üzerindeki G güçleri inanılmaz boyuttadır. Aselsan’ın son yaptığı denemede 9 mach namlu çıkış hızı elde edilmişti.
2.5-3 mach namlu çıkış hızı olan 155mm obüs mermilerine, güdüm eklenmek istendiğinde,  yüksek G gücü etkisinden dolayı, elektronik sistem entegrasyonunda zorluk çekilirken, bu hızdaki namlu çıkışındaki G gücünü siz düşünün.
1kg bile olmayan bir mermiyi atmak için dev toplar inşa edilirken 500kg ağırlığında koca bir füzeyi atmak için ne kadar büyük bir EMT inşa etmek lazım acaba? O, 1kg’lık mermi EMT’nin raylarını nasıl paralıyor bir iki atış sonrası biliyoruz. 500kg’lık füzeyi atacak ray sistemi nasıl bir hasar yaratır siz düşünün.
Uçakları fırlatan EMT sistemi çok düşük G gücü ile uçaktaki pilota zarar vermeyecek seviyede olan bir atış hızına sahiptir. 100+ m içerisinde uçağı sıfırdan 200km/saat hıza çıkarır. Onun için hiç bir ünitede -insan dahil- hasarda oluşmaz. (Uçağın motorları da atışa yardımcı olur).
Ama bugünkü teknoloji ile EMT ile füze atışı imkansız denebilecek kadar çok zor .

Frekans değişimi vs ile hızın istenilen seviyede ayarlanabileceğini düşünüyorum. Uçakları fırlatan sistemin de benzer şekilde çalıştığı düşüncesindeyim. Enerji kapasitif olarak depolanabilir ve anlık olarak kullanılabilir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #669 : 23 Aralık 2022, 14:47:50 »
Füzeler o şekilde fırlatılamazlar Sayın SKYWOLF. VLS ebadında fırlatıcı inşa edilse bile, edilemez ama edildiğini farz edelim, yine de olmaz.

Çünkü, fırlatıcı içinde oluşan elektro magnetik girdap akımları, füzelerin içindeki yanıcı kimyasalların kendiliğinden ateşlenmesine ve füzenin anında infilak etmesine neden olur.

İvmelenmenin füzeyi kola kutusu gibi ezmesini, oluşan aşırı ısının incecik füze duvarını mahvetmesini, devrelerin anında kızarmasını falan saymadım bile. Olmaz yani.