Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 151073 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #980 : 09 Mart 2024, 23:10:35 »
Bir hesap da ben yapayım: Benim bildiğim ana muharebe tankı kullanan/kullanacak 9 zırhlı tugay, 15 mekanize tugay, 4 mekanize alay vs. var. Normal hesapta 37 tank taburu eder. Ama bizim teşkilatımızda hazırlık seviyeleri diye bir şey var. Bizim teşkilatımız a, b1, b2, c ve yeşil birlik şeklindedir. Eskiden özellikle 1. ordumuz üst seviye teşkil edilmişti. Buna göre 3 tank taburlu zırhlı, 2 tank taburlu mekanize tugaylarımız var olmalıdır. Ayrıca, eğitim ve değiştirme maksatlı birlik ve depoları da vardır. Benim tahminim 45 kadar tank taburu bulunmaktadır. Bunlardan nispeten yeni olanlar ile ciddi modernizasyon geçirenler 41 tanklı yapıya sahiptir. Diğerleri eski tip 54 tanklı olmalıdır. Bu hesapla açık kaynaklardaki 2.300 civarı bir sayıya ulaşırız.

Bu noktada önerim veya tahminim, bu yapıyı tamamen mekanizeye çevirmektir. Böylece 30+ tabur ve 1.300 tanklık bir yapıya kavuşuruz. Ancak bu yapıyı diğer birliklere hafif tank (ateş destek aracı) vererek desteklememiz gerekir. Bu da yaklaşık 20 kadar tugaya tabur seviyesinde araç vererek olabilir. Bunların eğitim vs ihtiyacını da dikkate alırsak ortaya 900 civarı yeni bir ihtiyaç kalemi çıkar. Böylece sonuçta yine benzeri bir rakama ulaşıyoruz.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #981 : 10 Mart 2024, 01:31:21 »
aslında 35 mm atom mühimmatı atabilen bomba atar silahını modifiye edip sağlam bir kodlama ve radarlarla birleştirip mini gökdeniz yapıp tank ve zırhlılara takacaksın al sana enfes koruma
Twitter'da tank üstündeki UKSS'yi gelen füzelere ve drone'lara güdümleyip o UKSS'nin mermisiyle bertaraf eden bir atış kontrol sisteminin tanıtımına rastlamıştım. Fuarda sergiliyorlardı.

Çözüm odur. öyle FPV'ye ayrı sistem, ATGM'ye ayrı sistem, ona ayrı sistem, buna ayrı sistem olmaz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #982 : 10 Mart 2024, 03:14:36 »
Şimdi bu yeni kule ile birlikte otomatik doldurucu geliyor personel sayısı 3'e mi iniyordu ?

Evet aynen öyle

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #983 : 10 Mart 2024, 03:17:09 »
aslında 35 mm atom mühimmatı atabilen bomba atar silahını modifiye edip sağlam bir kodlama ve radarlarla birleştirip mini gökdeniz yapıp tank ve zırhlılara takacaksın al sana enfes koruma

40 mm lik oba'yı kasteddiniz sanırım.oba yani otomatik bomba atar.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #984 : 10 Mart 2024, 14:35:35 »
Bir hesap da ben yapayım: Benim bildiğim ana muharebe tankı kullanan/kullanacak 9 zırhlı tugay, 15 mekanize tugay, 4 mekanize alay vs. var. Normal hesapta 37 tank taburu eder. Ama bizim teşkilatımızda hazırlık seviyeleri diye bir şey var. Bizim teşkilatımız a, b1, b2, c ve yeşil birlik şeklindedir. Eskiden özellikle 1. ordumuz üst seviye teşkil edilmişti. Buna göre 3 tank taburlu zırhlı, 2 tank taburlu mekanize tugaylarımız var olmalıdır. Ayrıca, eğitim ve değiştirme maksatlı birlik ve depoları da vardır. Benim tahminim 45 kadar tank taburu bulunmaktadır. Bunlardan nispeten yeni olanlar ile ciddi modernizasyon geçirenler 41 tanklı yapıya sahiptir. Diğerleri eski tip 54 tanklı olmalıdır. Bu hesapla açık kaynaklardaki 2.300 civarı bir sayıya ulaşırız.

Bu noktada önerim veya tahminim, bu yapıyı tamamen mekanizeye çevirmektir. Böylece 30+ tabur ve 1.300 tanklık bir yapıya kavuşuruz. Ancak bu yapıyı diğer birliklere hafif tank (ateş destek aracı) vererek desteklememiz gerekir. Bu da yaklaşık 20 kadar tugaya tabur seviyesinde araç vererek olabilir. Bunların eğitim vs ihtiyacını da dikkate alırsak ortaya 900 civarı yeni bir ihtiyaç kalemi çıkar. Böylece sonuçta yine benzeri bir rakama ulaşıyoruz.

+1
Kuvvetin stratejik yapılanmasında; karşı tarafın kabiliyetini de esas aldığını varsayarsak, taktik harekât gereksinimlerinin değişiminde, olağan dışı bir tehdit algısının oluşması buna sebep olabilir. Banim kanaatim, taktikten de öte Stratejik tehdit algısının özellikle 1. Ordu karşılama ve Taarruz-i harekat birliklerinin donanımı açısından, Dedeağaç öncesi ve sonrası olarak değerlendirilmesinin elzem olduğudur.

Olası Harp koşullarında, Zırhlı ve Mekanize birliklerin nicelik ihtiyaçları ve bunlara bağlı nitelik yapılarının dengesinde de Dedeağaç hatta 2018 öncesi yeterlilik oranlarının revizesi hayati önemdedir. Yapılan Modernizasyonların nicelik yeterliliğinin dışında, Birliklerin unsur oluşumlarındaki etkinlik ve manevra kabiliyetlerinin yeterliliği de nitelik açısından güncellenmelidir.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #985 : 10 Mart 2024, 15:05:32 »
Trakya batısı taaruzi harekat için cok da uygun değil aslında. O bölgede daha cok savunma, yıpratma ve ateşle taaruz düşünülebilir. Kıbrıs da aynı şekilde.

Maksadınız yunansa ; toprak değil atesle taaruz planlamak lazım. Belki bir veya bir iki kritik ada cezalandirici harekat için uygun olur.

O sebeple trakyadaki leo-1'ler bile halâ isini görür. Onları taaruzdaki bir ordunun asıl muharebe tankları olarak değil de ; savunmadaki bir ordunun ates destek ve tanksavar silahları olarak görmek lazım.

Yunan (ve destekleyen ülke) hava kuvvetleri ve hava savunması eritilmeden ve deniz unsurları da etkisizlestirilmeden bir kara harekatı düşünülemez. Ayrıca BM hukuku gereği zaten zor kullanarak toprak elde etmek yasaktır. Haklı sebeplerle Topyekün harbe girmek gerekir.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #986 : 10 Mart 2024, 15:17:42 »

40 mm lik oba'yı kasteddiniz sanırım.oba yani otomatik bomba atar.
onu 35 mm lik atom mühimmatı atacak kısa namluyla değiştirip 360 derece dönüş açısı verebilecek şekilde tasarlayacaksın. ne akkor ne zaslona gerek kalmaz. atgm javelin dron ne varsa imha eder tek sıkıntısı tank atışlarını engelleyememesi olur.mühimmat doldur yükle derdin olmaz. bir kutuda en az 100 mühimmat koyarsın. her hedefe 5-10 atış yaparsın mayonları çift beslemeli tasarladınmı al sana en az 20 atışlık koruma kalkanı. personel mermi bittikçe içerden çıkıp doldurur tekrar devam.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #987 : 10 Mart 2024, 15:50:05 »
Sn Selçuk,
Yanlış anlamadıysam 40 mm lik de modifiye edilmiş bomba atardan atılan Atom mühimmatı var diyor sn Denizci…

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #988 : 10 Mart 2024, 15:59:21 »
Trakya batısı taaruzi harekat için cok da uygun değil aslında. O bölgede daha cok savunma, yıpratma ve ateşle taaruz düşünülebilir. Kıbrıs da aynı şekilde.

Maksadınız yunansa ; toprak değil atesle taaruz planlamak lazım. Belki bir veya bir iki kritik ada cezalandirici harekat için uygun olur.

O sebeple trakyadaki leo-1'ler bile halâ isini görür. Onları taaruzdaki bir ordunun asıl muharebe tankları olarak değil de ; savunmadaki bir ordunun ates destek ve tanksavar silahları olarak görmek lazım.

Yunan (ve destekleyen ülke) hava kuvvetleri ve hava savunması eritilmeden ve deniz unsurları da etkisizlestirilmeden bir kara harekatı düşünülemez. Ayrıca BM hukuku gereği zaten zor kullanarak toprak elde etmek yasaktır. Haklı sebeplerle Topyekün harbe girmek gerekir.

Taarruz-i harekat açısından katılıyorum ancak hava ve deniz gücü yumuşatılmış bir şart altında, Zırhlı-Mekanize birlik harekatının güzergahı Dedeağaç üzerimden mümkün görülüyor. Bu belki de bizim açımızdan en son tercih gibi görünse de, belli ki birileri Yunanlılara bunu ilk tercihimiz gibi gösterip Dedeağaç'a yerleşmeyi başarmış.

Savunma-Karşılama açısından baktığımızda, Dedeağaç konuşlu birliklerini saymasak dahi karşılama için kuvvet niceliği yeterli mi? Zeytin dalı ve özellikle Barış pınarı harekatlarındaki kaydırmalardan (kaç birlik kaydırıldığı o dönem belliydi.)  ve o tarihten bugüne mevcut genel Taarruz-i birlik sayılarının revizesine bakıldıktan sonra tekrar düşünmek gerekebilir.

Bu dengeye bir de Dedeağaç eklendiğinde Olası, bu bölgeden Trakya'ya yapılacak Hava destekli kara Harekatını Karşılamada daha etkin ve nitelikli bir birlik yapılanmasına gitmemiz gerektiği kanaatindeyim.
Evet bizim ilk saldıran olmak gibi bir niyetimiz yok (gerekirse belki de var bilemeyiz.) ancak ilk saldıran karşı taraf (ABD-Fransa-Yunanistan) olursa diyerek revizelere gitmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #989 : 10 Mart 2024, 16:09:23 »
Sayın TURAN yunan ve avareleri ilk saldırı yaptığı ilk 1 saat içinde en az 500 tank ve 50 hatta en az 100 savaş uçağını kaybeder bir o kadarınıda ilk 2 saat içinde hava üs ve kışlada tanklarını ilk 4 saat içinde 1000 e yakın hava kara ve deniz unsurunu kaybeder onun yanında en az 10 bin asker zayiat verir sonu. 12 adalar +selaniğe kadar olan bölgeyi kesinlikle kaybederler...

Bizim kaybımız sürpriz saldırı sebebi ile daha çok sivil kaybımız olur. asker zayiatımız az olur...