Gönderen Konu: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri  (Okunma sayısı 214697 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
Ynt: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri
« Yanıtla #420 : 20 Ekim 2023, 17:19:47 »
Uçak gemisini batırmak biraz zor olabilir ama savaş dışı bırakmak o kadar da zor değil bence.

Aynı anda ateşlenecek ve sürü halinde saldıracak 10-20 balistik füze ile güvertedeki mancınık sistemleri ve kontrol kulesi vurulduğunda, artık uçak kaldırma imkanı kalmayan gemi bir balıkçı teknesi kadar masum hale gelecektir.

Hele bir de balistik füzeler hipersonik ise uçak gemisi grubunun işi daha da zor olacaktır. (dün akşam Yemenden israile atılan 3 seyir füzesini vurabilmek için füze destroyeri 11 füze ateşledi, öyle düşünün.) https://www.savunmasanayist.com/abd-muhribinden-husi-fuzelerine-karsi-11-sm-2-atisi/

Çin bir ara çölde bunun tatbikatlarını yapıyordu. https://news.usni.org/2021/11/09/second-u-s-aircraft-carrier-missile-target-spotted-in-chinese-desert

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #421 : 20 Ekim 2023, 18:23:02 »
Teşekkürler...

Yüksek hızlı beş on tane fuzeyi aynı anda cakamazsak ya da düşük etkili bir nükleer başlık kullanılmaz ise batırmak zor ama sahadan çekilmeye zorlayacak kadar hasar verilebilir diyorsunuz yani..

Doğru anladım mi?
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #422 : 20 Ekim 2023, 18:42:21 »
Doğru anladım mi?

Evet hocam, aynen bunu kastettim. Ama bu yazdıklarım okuduğum herhangi bir makaleye, kaynağa, araştırmaya/değerlendirmeye veya askeri doktrine dayanmıyor. Bu sadece benim fikrim.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #423 : 20 Ekim 2023, 19:37:14 »
 Sn Yaşar
Yapacağımız Tayfun füzesi gibi füzeler yaklaşık olarak ki kompozit üretim olduğu söylendi ne kadar ağırlıkta ve büyük boyutta. Şunun için soruyorum. Elimizde İHA 230 mühimmat ailesi güzel bir kapı açtı. Bu tip balistik topçu roketleri havadan süpersonik ve ya hipersonik olarak ateşlenebiliyor. Tayfun füzesi kadar büyük olmasına da gerek yok havadan atıldığında 400 500 km menzil verebilen ve hipersonik bir füzenin ağırlığı ve ebatı ne kadar olur. Şunun için soruyorum gelecekte çift motorlu Kızılelma F16 larımız hatta MMU’nun gövdesinin ortasına takacağınız (harici istasyon  şeklinde Tabiki) bir füze mümkün mü acaba diye. Olası ekstrem bir senaryo çiziyorum. Akdeniz’de Amerikan görev grubunun uçak gemisi vurulması gerek. Akdeniz nispeten küçük ve tahmin edilebilir bir coğrafya. 400 500 km öteden tespit ettiğimiz bir uçak gemisi filosuna atış yapabilir miyiz?
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #424 : 20 Ekim 2023, 22:16:10 »
Sn Yaşar
Yapacağımız Tayfun füzesi gibi füzeler yaklaşık olarak ki kompozit üretim olduğu söylendi ne kadar ağırlıkta ve büyük boyutta. Şunun için soruyorum. Elimizde İHA 230 mühimmat ailesi güzel bir kapı açtı. Bu tip balistik topçu roketleri havadan süpersonik ve ya hipersonik olarak ateşlenebiliyor. Tayfun füzesi kadar büyük olmasına da gerek yok havadan atıldığında 400 500 km menzil verebilen ve hipersonik bir füzenin ağırlığı ve ebatı ne kadar olur. Şunun için soruyorum gelecekte çift motorlu Kızılelma F16 larımız hatta MMU’nun gövdesinin ortasına takacağınız (harici istasyon  şeklinde Tabiki) bir füze mümkün mü acaba diye. Olası ekstrem bir senaryo çiziyorum. Akdeniz’de Amerikan görev grubunun uçak gemisi vurulması gerek. Akdeniz nispeten küçük ve tahmin edilebilir bir coğrafya. 400 500 km öteden tespit ettiğimiz bir uçak gemisi filosuna atış yapabilir miyiz?
Kompozit yapıda olmaları bu füzeleri hafifletiyor. Doğru. Bu şekilde daha çok patlayıcı ve/veya yakıt koyabiliyorsunuz. Yalnız bu hipersonik balistik füzelerin terminal safhada hızları düşer. Örneğin 5 Mach hıza ulaşan bir Bora yaklaşık 1.5-2 Mach hızla hedefi vurur. 4.2 Mach hıza ulaşan bir trg230 ya da trg300 1.1.2 Mach hızla hedefi vurur. Bunun sebebi terminal hız kanunlarının varlığıdır. Füzenin ağırlığı arttıkça terminal hızı da artar. Tabii ki füzelerin çapı ve aerodinamik yapısı da burada büyük etkendir. Ama en önemlisi ağırlığıdır. 100+ tonluk bir ICBM, 7-10 Mach arası hızla hedefini vuracaktır. Onun için hedefi vuruncaya kadar itkisi daim olan bir Scramjet motorlu füze, terminal safhada da hipersonik hızlara yakın hızda olacaktır.

Bir füzenin yerden ya da havadan ateşlenmesi hızını çok etkilemez. Asıl menzilini etkiler. Trg300’ü ele alırsak; yerden ateşlendiğinde yerçekimini yenmek için yakıtının bir kısmını ziyan edecektir. Ama ha 0 km den atılmış ha 10 km irtifadan atılmış, her türlü , trg300 45-50 km irtifaya kadar çıkar. Ve burada yakıtı tükendikten sonra yere doğru inişe geçer ve hız kazanır. 15 km irtifadan sonra kalın atmosfer tabakalarındaki sürtünme dolayısıyla hızı düşmeye başlar.

Sorunuzun cevabı Kinzhal füzesinde yatıyor. Rusların İskander füzesinin büyüğü ve havadan atılan versiyonu. 1m çapında, 8m boyunda. Orta kademe irtifada uçarken 7-8 Mach ile uçuyor. (Ruslar 10 Mach diyorlar) . 4300kg lık bir füze. Mig31K uçağından atılıyor. Bu uçak tek bir Kinzhal atabiliyor. Ama balistik olduğundan terminal safhada hızı çok düşer. Onun için Ukrayna’da patriotlar vurabiliyorlar terminal safhada.

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #425 : 20 Ekim 2023, 22:46:24 »
Sn Yaşar
Teşekkürler bilginiz için. Uçak gemisi görev grubunu bu tipte vurmak Patriot  sistemlerinin vurduğu durumda SM-6 ile füzeleri imha etme ihtimalleri çok yüksek olur o zaman. Satürasyona benzer 9 10 füzenin atıldığı durumda belki 1 tanesi isabet edebilir belki. Bizim Akdeniz de caydırıcı gücümüz TÜBİTAK Sage’nin ileride geliştireceği Hypersonic füzelerde gibi o zaman. Ben denizciliğe daha meraklı olarak ve denizaltının ölümcül gücüne inanan biri olarak Akdeniz havzasında STM-500 denizaltısında görüyorum. Faz faz geliştire geliştire üretsek son fazda çok ileri seviye ölümcül bir denizaltı çıkartabiliriz.Orta boyutta torpidolar ile tek seferde batırmak mümkün olmaz ama planlı bir torpido saldırsında Türk denizaltı personeli ile çok etkili olabiliriz gibi geliyor. Denizin ortasında herhangi savaş durumunda olmadığı zaman şok saldırısında bu aletler muhteşemler.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #426 : 20 Ekim 2023, 22:48:12 »
Terminal safhada küçük bir katı ramjet motoru çalıştırabilecek kademeli balistik füze yapılabilir herhalde!!?

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #427 : 20 Ekim 2023, 23:02:09 »
Sn mehmet05
Dediğiniz çok garip bir proje olur gibi. Bu füze biraz maliyet etkin balistik füzeler amacı düşük bütçede maliyet etkin füzeler gibi ,  dediğiniz noktada aslında hypersonic seyir füzesinin seyir füzesi elektroniği olmayan daha basit yapılı füze gibi oluyor. TÜBİTAK’ın şimdiden bu tip motorlara girmesi gerçekten takdire şayan. Garip bir milletiz. 400 beygirlik zırhlı araçta dizel motoru ithal ediyoruz. 2 3 seneye Gökhan füzesinin atışlarını yapacağız. Okyanusu geçip derede boğuluyoruz. Deniz projeleri içinde dizel motor ve diğer güç sistemleri ihtiyaç noktasına geldi bugün izlediğim bir programda Türkiye Milgem korvetlerini bir ülkeye teklif etmiş Almanlar dizelde sorun oluşturduğu için olmadığı duyumunu aldım. Tahminimce Endonezya veya Afrika ülkesi.BMC power bu işe girişmesi lazım Altay’dan sonra 3000 5000 8000 vs vs beygir diye Tabiki şanzıman ve diğer alt sistemleri ile beraber.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #428 : 21 Ekim 2023, 00:06:52 »
Terminal safhada küçük bir katı ramjet motoru çalıştırabilecek kademeli balistik füze yapılabilir herhalde!!?
Sn mehmet05,
Ramjet düşüncesi doğru. Ama…. Terminal safhada çalıştırmadan öte;
Brahmos gibi bir füze deniz yüzeyini yalayarak 3 Mach hızla gidiyorsa bu, uçak gemisine en fazla 20-25 saniye reaksiyon zamanı verir ki, 3-4 adet Brahmos ile hücum ettiğinizde kesin sonuç alırsınız.

Bir de Rusların ve bazı bilim adamlarının iddialarına göre , yoğun atmosfer içinde uçan hipersonik hızdaki füze etrafındaki havayı  plazma haline getirdiğinden radarlara görünmüyormuş. O bakımdan vurulmaları da imkansızmış. Doğruysa!!!
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2023, 00:15:22 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #429 : 21 Ekim 2023, 01:51:33 »
Bir de Rusların ve bazı bilim adamlarının iddialarına göre , yoğun atmosfer içinde uçan hipersonik hızdaki füze etrafındaki havayı  plazma haline getirdiğinden radarlara görünmüyormuş. O bakımdan vurulmaları da imkansızmış. Doğruysa!!!

Bu tam bir palavra. Havada hipersonik hızla giden bir plazma öbeği varsa, tek yapacağın şey radarların yazılımını değiştirmek olur. Çevresine yaptığı extrem etkilerden dolayı muhakkak yakalanacaktır, kendisi doğrudan radarda görülmese bile.

Deniz projeleri içinde dizel motor ve diğer güç sistemleri ihtiyaç noktasına geldi

Şanzımana gerek yok. Denizde de hibrit sistemler iş görür. Büyük tekneler için TF-6k ve TF-35k kafidir, jeneratör anlamında. Yeter ki TF-6k ve TF-35k motorları envantere girsinler. Daha ufak tekneler içinse, BATU ve UTKU dahil, tüm dizellerin denizcileştirilmiş versiyonlarını geliştirmek gerekiyor.

İDA'lar için gerekecek dizel motorlarda bu işlem TÜMOSAN ve BMC tarafından yapıldı galiba.
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2023, 02:06:02 Gönderen: Merzifonlu »