Anket

Hükümetin "kürt açılımı" politikasını destekliyormusunuz?

Hayır desteklemiyorum,şiddetle karşıyım
61 (77.2%)
Evet destekliyorum, çok olumlu buluyorum
10 (12.7%)
Kararsızım, çünkü sonuçları hakkında emin olamıyorum
8 (10.1%)

Toplam Oy Verenler: 79

Gönderen Konu: PKK İle Mücadele  (Okunma sayısı 1430564 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
Ynt: PKK İle Mücadele
« Yanıtla #5630 : 24 Aralık 2023, 18:00:43 »
PUTTY haklı olabilir abd pkk yı suriyedeki durumunu güçlendirmek için durdurmuş olabilir taktiksel olarak güçlendirdikten sonra istediğini yapmasına kısım kısım izin verebilir...
Kimseyle tartışmak istemiyorum ama bu naneyi bir kaçtır burada duyuyorum.
pkk her fırsatta eylem yapan bir örgüt pyd kurulduktan sonra 2015 2017 terör eylemlerine bakabilirsiniz.
Yurt içinde eskiye nazaran yok derece de azalan terörün sebebi tsknin kuzey Irakta yaptığı operasyonlardan ötürü verdiğimiz şehitlerin yanında hiç bir şey ama örgüt mensupları beşer onar geberiyor operasyonlarda onlarca yüzlerce silah ele geçiriliyor.
Bu tip fırsat eylemlerini saymazsak pkk çevre kamplarda hareket bile edemiyor bunu ele geçirilen muhimmatlardan rahatlıkla anlayabiliriz.(kaçıp gidiyorlar)
Tsknin sinir ötesi harekatlari olmasa o yakalanan muhimmatlar patlayicilar Yurt içinde Ankara İstanbul dahil terör olaylarında kullanılırdı.
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2023, 18:01:47 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 50
« Yanıtla #5631 : 24 Aralık 2023, 18:07:34 »
Yazmaktan vazgeçtim
40 senedir aynı , neyini yazacağız
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2023, 18:53:10 Gönderen: DelKu »

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5632 : 24 Aralık 2023, 18:52:58 »
Hayatım , eğitim yıllarım Bingöl , Diyarbakır , Batman vb illerde geçti 30 yıldır , siz bunlara kim oy veriyor deseniz de ; Apocu parti  %10 altında oy almıyor ... Bu eder çocuklarıyla beraber 20 milyon kişi ....

Bu ortamda terör biter mi?

Sayin Serkan, boyle bir gunde iyimserligimizi kaybetsekte, bolgede 90'lara gore onemli bir iyilesme oldugu kanisindayim. 90li yillarin basinda (terorun zirve yaptigi yillarda) bahsettiginiz ve benzeri illerde 4 yilim gecti babamin isi dolayisiyla, son yillarda da bolgenin farkli illerinde epey bir vakit gecirdim halkin arasinda es/dost vasitasiyla. Malum partinin aldigi oylarda anlamli bir dusus olmasada, 90larda bagimsiz bir ulke hayaliyle oy verirlerken, bugun cogu baris vb daha iyimser argumanlarla vermekte. Bunda en buyuk neden bence ulkenin geri kalan kismiyla akrabalik/is vb baglarin olusmasi. 80lerde bolgede nufus genellikle kirsalda oldugu icin, insanlarin tanidiklari genellikle kendi koyunde/ilcesinde yasayanlardan ibaretti. Gunumuzde ulkenin geri kalan kismiyla aile baglari cok yaygin, hemen hemen her aile/sulalede turk damat ve gelin var. Ayrica babadan ogula ideoloji pek gecmiyor, koyu orgutcu adamlarin cocuklari daha iyi bir gelecek gibi bambaska hayallerde. Cocuk sayisinin azalmasi ile (mesela sirnakta kadin basina 7 cocuk duserken 90larda, bugunlerde 3e kadar dusmus durumda, kaynak:tuik) cocuklarin degeri artti ve insanlar cocugunun daga gitmesine karsi cok daha dikkatli.

Ayrica, sokakta kullanilan dile baktiginizda, sehir merkezlerinde (sikintili bir kac mahalle haricinde, onlar hakkinda bilgim yok) 25 yas alti nufusun turkce disinda baska bir dil kullanmadigini gordum, bu gidisle 20-30 yil icinde dil farkliligi tamamen ortadan kalkacak gibi duruyor. Son olarak malum surecin bitmesi ile hdp'nin oylarinda da onemli dusus var, son secimde sadece %8.8 alabildiler her secim daha ilimli adaylarla gelmelerine ragmen.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5633 : 24 Aralık 2023, 19:03:59 »
Arkadaşlar teknolojinin sınırlarını zorladığı sisli havalar ve karlı coğrafyalar için alınması gereken önlemlerden biride köpeklerdir.Bunun kullanılması gerek sonuçta daha uzaktaki sesleri algılayabilir ve kokuları alabilirler.

Özellikle sızma girişimi olabilcek ve senenin uzun zamanı sisli olan bölgeler için elzem bir önlem.

Bir diğer önlem teröristlerin geçiş ve yaklaşma istikametine doğru konulabilcek kaya şeklinde kameralar ve hareket sensörleri ile akustik algılayıcılar.

Akustik algılayıcılar sınır bölgelerinde olabiliyor,hareket sensörleri üssün sınırına konulabilir ve bazı sivil alanlarda bile var.kayalara oyulu kamera sistemini bir türk firması tanıttı fakat ilgi görmedi galiba
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2023, 20:49:16 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 298
« Yanıtla #5634 : 24 Aralık 2023, 19:20:47 »
Siz hep gizlene gizlene gelirken tespit edildiğinde mahfolacak saldırgan terörist üzerine fikir üretiyorsunuz. Gerçek ise sen bir yerde on kişisin terör gurubu 30 kişi geliyor. Saklanmıyor ki biz onu tespit edelim. Bunun çaresi amerika gibi ateş testek imkanlarını kullanmak uçak helikopter top desteği sağlamak  hava indirmesi yapmalı yoksa düşman bölgede hazırlanıp gelene karşı üstün kalmak kolay değil. sis olduğunda nöbet yeri dağıtılmalıdır bir arada yeri belli yerde durulmamalı dinleme unsurları alana yayılmalı 
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2023, 19:28:50 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5635 : 24 Aralık 2023, 19:33:21 »
Sn.putty fark edilmiş olsa uçaksavar ateşi,havan gibi ağır destek ateşine maruz bırakılabilir teröristler.

Ama dediğiniz gibi üs kaç kişi, elindeki silahlar ne,kalekol mu ? değil mi? gibi birçok parametre var.

Fakat benim kasteddiğim şey kör noktaları olan bir arazi ve kötü hava koşullarının dinleme ve gözetlemeye el vermediği durumda durumsal farkındalığı arttırmak.

Yoksa teröristin vazgeçip vazgeçmemesi meselesi değil.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 298
« Yanıtla #5636 : 24 Aralık 2023, 19:43:33 »
toprak almak gerek en iyi caydırıcılık budur
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2023, 19:50:31 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5637 : 24 Aralık 2023, 20:16:18 »
Sayın putty size muhalif olmak için yazmıyorum o dedikleriniz zaten yapılıyor.
Dediğiniz gibi ilk önce o grubu tespit etmek asıl amaç maalesef karlı ve sisli havalarda sihalarda görüntü alamıyor.
Ne derece yaygın bilmiyorum ama Tsknin elinde taş kaya şekline kamufle olmuş kameralar var bunlar us bölgelerinin muhtemel sızma yerlerine yerleştirilebilir.
Bizim asıl amacımız kesif ve gözetleme araçlarının etki edemediği zamanlarda ki buna hava muhalefetini yanında sıkı meselik arazi dahil alınacak tedbirler.
Birde yukarıda entrylerim de yazdım Scan Eagle ve Orlan 10 gibi katapulta atılan 24 saat ara irtifada devriye atabilecek dronelar lazım. Bu dronelar 24 saat us bölgelerinin intikal halinde timlerin üzerinde uçacak.

Çevrimdışı Fedakar _asker

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5638 : 24 Aralık 2023, 21:17:04 »
Terör örgütü eylem yapmak için elinden gelen herşeyi yapıyor  gerçek şuki başta siha ları etkin bir şekilde kullanan ordumuz olmak özer'e profesyonel orduya geçiş süreci ile eylem yapamaz hale geldiler. Artık Karşılarında hep acemi bir ordu yok. Görmeden ateş eden yerini belli eden asker yok, ellerindeki sürpriz saldırı faktörü bitti o faktör şimdi bizde artık mağaradan çıkmaya korkuyorlar. Kafalarına ne zaman bomba düşeceği belli olmuyor.  Nefes alamaz hale geldiler ama ABD Sünni teneffüs yapıyor ölmemesi için askeri kanadı için bunu diyebiliriz.  Bu başarıda fetonun ordu içinde temizlenmesi nin etkisi çok büyüktür.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5639 : 24 Aralık 2023, 22:13:07 »
Hayatım , eğitim yıllarım Bingöl , Diyarbakır , Batman vb illerde geçti 30 yıldır , siz bunlara kim oy veriyor deseniz de ; Apocu parti  %10 altında oy almıyor ... Bu eder çocuklarıyla beraber 20 milyon kişi ....

Bu ortamda terör biter mi?

Önceki sayfalarda dile getirdim zaten. Yapılacak tek iş asimilasyondur. Bunları asimile etmeden bu sorunu çözemeyiz. Beyinleri yıkamak, kafalarında Kürtçülüğe, terörizme dair tek bir şey bırakmadan ilkokuldan itibaren asimile etmektir. Hatta ve hatta gerekirse kısırlaştırmak şart. Bazıları ifadelerimi çok uçuk kaçık bulacaktır ama ben başka bir çare göremiyorum.

Aslında güzel bazı istatistikler var. Doğum oranları onlarda da düştü. Pek çoğu kendi sözde dillerini dahi bilmiyor. Geçen sosyal medyada gördüm. Kürt dili için kurs açılması için başvuru yapılmış ve 1 kişi bile başvurmamış. Van'da yaşanıyor bu olay.

Ama tedbiri elden bırakmamak lazım. Osmanlı nasıl devşirdiyse, biz de devşirmeliyiz. Asimile etmek tek yoldur.