Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 994910 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #4070 : 24 Mart 2024, 00:37:13 »
Birde o namluya yerli tansavar roketi koyabildin mi…. Çok fazla enstrüman bir araya gelmiş oluyor…

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4071 : 24 Mart 2024, 00:37:31 »
Ne güzel bir kule personelin koruması taret yerine şase içerisinde kalması oluyor. Kulenin yanlarına bakınca görürsünüz komutan ve nişancı kapaklarını ve camlarını.

Evet m48 lere uygulanabilir.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4072 : 24 Mart 2024, 00:40:16 »
Çok feci sentez yaptık…

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4073 : 24 Mart 2024, 00:59:40 »
Bence Altaydan 1000 + üretelimde

Sahi birim maliyeti ne kadardı?

65+ ton tank

120 mm l55 namlu

1500 Bg motor

Akkor

İle leo2a7 seviyesinde tankımız olacak daha ne isteyelim ki birde kule üst tavanı daha korumalı.

Tamam şimdi hatırladım 3.500.000.000 $ a Ethem Sancak almıştı ihaleyi

3.500.000.000÷250=14.000.000 $ birim maliyeti

M10 booker için 13 milyon dolar birim maliyeti olduğu söylen yerde Altay tankı bedava demek hiç yanlış olmaz.
« Son Düzenleme: 24 Mart 2024, 01:05:38 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4074 : 24 Mart 2024, 01:32:55 »
Tank teknolojisi veya Piyade ağır mekanize birimleri doktrinleri değişmeye yüz tutmuşken 1000 altay basıp kenara çekilmek, buhar makineli fırkateynler çıkarken Mahmudiye, Kosova, Şadiye, Selimiye gibi dev yelkenli kalyonları yapmaktan farksız geliyor. Önce bir 250 altayımızı üretip bu konuyu daha kapsamlı düşünmek gerektiği kanaatindeyim.

Çünkü bana göre Türkiye'nin gelecek 50 sene kullanacağı tankı tasarlamak için geleceğin yakın hava desteği konseptini ve mekanize birlikler konseptini yeniden tasarlamak lazım.

Her ne kadar dünyada bir çok vurulabilecek eski nesil tank varsa da ülkelerin savaşma stili değişiyor, bunun yanında tahrik sistemleri değişiyor, 1500 hp standartı tankların ön zırhını daha efektik delebilmek için tank topları değişiyor.

Bizim biner adet basmayı hayal ettiğimiz standartta tankların ukranya'da nasıl heat başlıklı dronelarla perişan edildiğini gördük. Bu yüzden belki motorlar ön tarafa daha korumalı bir bölgeye alınacak, tank optikleri daha gömülü ve korumalı olarak tasarlanması gerekecek. Mesela biz daha zma'larımıza eş eksenli anti-tank füzesi koyamadık, dünyada bu çoktan eskimeye başladı artık eş eksenli heat başlıklı kamikaze dronelar koyulması düşünülüyor. Hem keşif yapabilecek hemde imha yapabilecek.

Yani toparlarsak uzun ömürlü bir iş yapmak istiyorsak, dünyadaki şu an ve gelecekteki muhtemel tehditleri düşünecek bunlara cevap olabilecek, yeni bir doktrini yaratmamız ve bu kapsamda, gelecekteki saldırı helikopteri, yakın hava destek sihaları, kmolardan tutun apc'lere yeniden dizayn etmemiz gerekecek.

Ben en başından söyleyeyim, Zma projesi ve altay iki farklı proje ancak kesinlikle birlikte ve birbirini tamamlayacak, açıklarını kapatacak şekilde dizayn edilmeleri gerekmektedir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4075 : 24 Mart 2024, 02:33:12 »
Dolar dahada artmadan 1000 tane alayım dedim kötü mü ettim😁

Şaka bir yana 1000 tane son nesil tankla caydırıcılığımız artar piyade'ye en iyi ateş destek ürünü vermemiz açısından önemli bir oyuncu olur.

Bu tankın tek eksiği ya 40 mm atom atan oba yada lazer silahı alka tarzı ikisinden birini monte ettik mi dronelardan da korkmayız.

Anttank için Akkor var ihtiyaç duyulursa pulat eklenir.

Sabot evet etkili sabot ve etkili he mühimmatı üretmemiz gerek.

Bunları yaptık mı ezemeyeceğimiz yada içinden geçemeyeceğimiz düşman yok
« Son Düzenleme: 24 Mart 2024, 02:51:27 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4076 : 24 Mart 2024, 02:57:15 »
Sayın Merzifonluya katılıyorum, Tank filoları oluşmalı, komuta merkezi, Taarruz İkaları, Hava savunma ikaları, ve çok yönlü ikadan oluşan gruplar, klasik tanklardan çok daha etkili olur.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4077 : 24 Mart 2024, 03:00:03 »
Savaş sanatı; ölmeden hasmını öldürebilme kabiliyetidir. Bugünkü tanklarla donatılmış olarak savaşmak, bu tarifin dışında kalıyor.

Tankların kullanım ömürleri bitmiş değil aslında. Hala savaş alanının vazgeçilmez silahları arasındalar. Ancak hem teknolojik, hem tasarım olarak esaslı revizyondan geçirilerek çağın gereksinimlerine ve yukarıdaki tarife uygun hale getirilmeleri gerekiyor.

Akkor/Pulat gibi aktif koruma sistemleri ile mücehhez, bunlara ek olarak koruyucu drone kullanımı ile takviye edilmiş üst düzeyde konvansiyonel ve ERA zırh taşıyan yüksek manevra kabiliyetli ve mürettebatını hayatta tutabilecek kalitede teknoloji ve tasarım değişikliğinden geçmiş makineler olmak zorundalar.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4078 : 24 Mart 2024, 03:06:20 »
Dolar dahada artmadan 1000 tane alayım dedim kötü mü ettim😁

Şaka bir yana 1000 tane son nesil tankla caydırıcılığımız artar piyade'ye en iyi ateş destek ürünü vermemiz açısından önemli bir oyuncu olur.

Bu tankın tek eksiği ya 40 mm atom atan oba yada lazer silahı alka tarzı ikisinden birini monte ettik mi dronelardan da korkmayız.

Anttank için Akkor var ihtiyaç duyulursa pulat eklenir.

Sabot evet etkili sabot ve etkili he mühimmatı üretmemiz gerek.

Bunları yaptık mı ezemeyeceğimiz yada içinden geçemeyeceğimiz düşman yok

Tabi ki şöyle temizinden 1000 tank hepimizin hayali ama Altay standartında bir tankı hakkıyla komuta, bakım idame ettirebilecek 4000+ mürettebatı hakkıyla yetiştirebilmek bile büyük bir iş.

Kaldı ki biz şu an şöyle bir tandem hayali kuruyoruz ;

Ama ne yazıkki bizim tandemin karşısında şöyle bir tandem olacak ;

Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4079 : 24 Mart 2024, 03:53:20 »
Arkadaşlar vurulmuyacak yada savaş dışı kalmayacak silah henüz icat edilmedi..

Herkez safdışı Tank gördü mü tukaka muamelesi çekiyor..

Elma ile armutu kıyaslayayım ve ne iş yapabilceğini aktarayım ondan sonra karar verin

1 savaş uçağı yaklasık 100 milyon dolar,Bu paraya yaklaşık 6 tane Altay alabilirsin

Bir uçakta kıta yükü maks 4-8 ton arası..6 Altay tankında ise adeti 40 mühimmattan toplam 240 adet top mermisi 500 adet 12.7 mm mühimmat olsa toplam 3000 adet 12.7 mm cephane 2000 adet 7.62 mühimmatı olsa toplam 12000 adet 7.62 mühimmat.

Bu farkı neden belirtiyorum hiç yazılmadı veya çizilmedi .bu kıta yükü ile belki iki-üc gün desteksiz çatışırsın.

Ama uçak menzil ve hız denkleminde göre taşıdığı mühimmat yükü azalabilir.Tank ise böyle değil.

Tank senin yanında hep olur,uçak ise piste ihtiyacı var ,en fazla 3-5 saat yanında olur daha uzun süre çap yapması için tanker uçağa ihtiyacı var aynı şekil bir pilotu maksimum 12 saat uçak uçüracak varsayıyorum,yani hertürlü üsse dönmek ve yanınızdan ayrılmak zorunda.

Şimdi soru şu siz bir bölüksünüz ve Suriye'de siniz üzerinizde 3-5 saat cap yapacak F16 mı istersiniz yoksa 6 adet sürekli yanınızda duran Altay tankı mı?sonuçta fiyatları aynı
Bu mukayese bile bazı şeylerin cevabını veriyor aslında..

Demem odur ki zaten 1960-1980 felsefesine göre tank kullanıyoruz. Envantere alcağımız Tank 2015 felsefesine göre kendi zamanın en iyi tanklarından ilk ikisinden birisi.

Leo2a7 ve Altay

Durum bu iken Altay'a neden ihtilal ile bakılıyor anlamış değilim.

Alalım bin tane emin olun pişman olmayız hem 14 milyon dolar olan birim maliyeti dahada ucuzlar yüklü siparişte.
« Son Düzenleme: 24 Mart 2024, 04:02:02 Gönderen: Denizci16 »