Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1042492 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5000 : 11 Aralık 2023, 13:58:07 »
VLS nin sürekli içerden aldığını ima ettiği insider bilgileri inandırıcı bulmuyorum ve kendimi kandırılmış hissettiriyor bu durum.
Bu kadar bilgiyi gerçekten bize fısıldasa eve polis gelirdi. Hiç bir insider bilgiye sahip olan böyle forumlarda bilgi paylaşmaz. Yüz bin tane işçisinden teknisyenine mühendisine memuruna askerine insan var tek bir tane içerden bilgi sızdı mı son on yılda ben hiç görmedim. VLS nin böyle her şeyden bize bir şeyler fısıldaması inandırıcı değil bunu ben biliyorum katlanayım diyorum ses etmiyorum ama her mevzuyu böyle bir toparlama noktayı koyma yorumu foruma zarar veriyor. Bence VLS aramızdan birisi ve gündemi iyi takip ediyor ama küçük bir eğlence üretmiş içerden bilgi alıyor gibi bize espiri yapıyor sürekli ben böyle düşünüyorum. Gündeme yakın geçmişe hakim olduğu içinde çok inandırıcı fısıltılar üretiyor. Bende yaparım aynısını istesem bir çoğumuz yapar
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2023, 14:01:56 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 113
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5001 : 11 Aralık 2023, 13:59:29 »
önce test uçuşu ardından ilk uçuş göreceğiz sanırım. test uçuşu herhalde 1 hafta öncesinde yapılır. sonra veriler gözden geçirilir. yani en azından teker kesme 4-5 m yükselme gibi şeyleri deneyeceklerdir.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5002 : 11 Aralık 2023, 14:00:36 »
ben hava  kuvvetlerinde  kimsenin  toptan vaz geçmeyeceğini düşünüyorum.
belki  ilk 20 adet blok 10  uçağı  erken duhul  uçağı  anlayışıyla,  top yuvası  bulunmak koşuluyla  topsuz  envantere alınabilir;  ama   mesela 2035  yılında bir modernizasyon paketiyle bu erken duhul uçaklarına da top takılır.
dün dediğim gibi,  2033 sonrası topa her zamankinden fazla ihtiyaç olacaktır.
çapı ve kudreti ne olursa olsun,  bir savaş uçağı  bazı görevler için 30000ft  ve altı irtifalara iner.
bu günün dünyasında 30000ft  irtifalara tırmanabilen dron  yapan ülke sayısı sınırlı;  ama bu durum dünya döndükçe böyle gitmez.
bu gün bir savaş uçağının 30000ft ve altındaki irtifalarda  bir dronla karşılaşma olasılığı atıyorum %2  ise,  2033  sonrası   hem  üreticilerin sayısının artması ve hem de  bu  sistemlere sahip ülkelerin  çoğalması  nedeniyle  oranlar  3 veya 5  katına çıkacak.
dronla karşılaşan bir Kaan   Bozdoğan mı atsın?
sonra biz bu uçağı  2070'e  kadar kullanacağız,  bu demek oluyor ki,  Kaan   kullanım ömrünün  yarısından çoğunu yanında F16  olmadan  dolduracak.
F16'ların topuna  bel bağlamak  orta ve uzun vade de  pek gerçekçi değil.
top şart yani,  it dalaşı filan için değil;  ama dron gerçekliğine karşı  şart.
20mm ve 100  mermi yeter,  o da olmadı 14mm.
yarın topun yerine başka bir şey geliştirilir,  o gün topu çıkartıp  o zımbırtıyı takarsın,  o ayrı konu.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5003 : 11 Aralık 2023, 14:06:55 »
VLS nin sürekli içerden aldığını ima ettiği insider bilgileri inandırıcı bulmuyorum ve kendimi kandırılmış hissettiriyor bu durum.
Bu kadar bilgiyi gerçekten bize fısıldasa eve polis gelirdi. Hiç bir insider bilgiye sahip olan böyle forumlarda bilgi paylaşmaz. Yüz bin tane işçisinden teknisyenine mühendisine memuruna askerine insan var tek bir tane içerden bilgi sızdı mı son on yılda ben hiç görmedim. VLS nin böyle her şeyden bize bir şeyler fısıldaması inandırıcı değil bunu ben biliyorum katlanayım diyorum ses etmiyorum ama her mevzuyu böyle bir toparlama noktayı koyma yorumu foruma zarar veriyor. Bence VLS aramızdan birisi ve gündemi iyi takip ediyor ama küçük bir eğlence üretmiş içerden bilgi alıyor gibi bize espiri yapıyor sürekli ben böyle düşünüyorum. Gündeme yakın geçmişe hakim olduğu içinde çok inandırıcı fısıltılar üretiyor. Bende yaparım aynısını istesem bir çoğumuz yapar

Ben bu kadar sert konusmak istemiyorum fakat eger zaten bu Savunma Sanayi ile koordineli sekilde bilgi paylasiliyorsa bunu Savunma Bakanligi da acikca dile getirmeli. Bu arkadaslar bizi temsil ediyorlar gibi bir aciklama yerinde olur. Aksi halde her dediginiz dogru bile olsa bu is kisisel insiyatif ile ilerliyor demektir yani siz kendi kafaniza gore bilgi paylasimi yapiyorsunuz demektir ki bu da hic olmamasi gereken bir sey.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 190
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5004 : 11 Aralık 2023, 14:14:24 »
27 Aralık'ta KAAN'ın uçuşunu hep beraber izleyeceğiz.

- Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 113
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5005 : 11 Aralık 2023, 14:17:03 »
paylaşılan bilgiler o kadar sıkıntılı bilgiler değil ki. olayı 007 filmlerine çevirmeyin bence. vls kardeşin verdiği bilgiler çok gizli sınıfına girmiyor girmezde .sadece kaan da 4-5000 personel çalışıyor. mühendislik ayrı , teknik kısım ayrı,parça üretim ayrı, bu arkadaş tutupta tasarım yada parçaların teknik veri paketinimi paylaştı. yada yazılımsal verimi paylaştı. sadece bir kaç hafta sonra zaten şirketin açıklayacağı bilgilerle ilgili fragman verdi. bu kadar kıskançlığa bu kadar örselemeye gerek yok. mit sizce bu gibi forumları taramıyormudur? yani hiç haberleri yok mu sizce? tik tok ta gö.. nü ba.. ı açmış onca serseriyi bulabiliyorlarsa skywolf danda mail yada ıp isteyebilirlerdi.demekki gerek görülmedi.

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5006 : 11 Aralık 2023, 14:23:45 »

Merhaba,

Endişenizi anlıyorum lakin bu noktada içeriden herhangi bir bilgi aktarımı söz konusu değildir. Bu noktada veri gizliliği üzerinden asla yazılarımda olmayan bir durum veya önceden açıklanmamış bir durum ile ilgili görüşler sunmuyorum. Kaldı ki zaten çoğu mesajımda detay açıklamam mümkün değil diyorum. Çünkü o noktada bildiklerim kamuoyu ile paylaşılmadan paylaşılmaması gereken bir husus olduğunu düşünüyorum.

Evet bende sizlerden biriyim ama bu noktada bilgilere erişimlerim tamamen çalıştığım alan kurum ve ekosistemim ile ilgili gizlilik içermeyen paylaşımlardan ibarettir. Bu forumu internet üzerinden keşfetmem ve içerisinde bu alanlara ilgili duyan üyelere bir nebze olsun birli kirliliğinden uzak yalın bilgiler verebilmek belirli bir paylaşım için sizlerle birlikteyim.

Bu noktada eğer forumda bir rahatsızlık bir acaba noktası var ise ve bunu sizlere hissetmenizi sağladı ise şahsım adına özür dilerim.

Saygılarımla

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #5007 : 11 Aralık 2023, 14:31:27 »
Yine aynı şeyi yapıyorsun sen bizim gibi odasında oturan bir savunma forumu hobisi olan birisin sanki kaynakların var gibi bize bilgi servis ediyor gibi davranıyorsun. Ben bu neşene karışmak istemiyorum görmezden gelirim ama her konuya otorite edası ile öyle olacak böyle olacak diye noktayı koyman zarar veriyor mevzulara
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5008 : 11 Aralık 2023, 14:43:03 »
"askerine insan var tek bir tane içerden bilgi sızdı mı son on yılda ben hiç görmedim. VLS nin böyle "

ben gördüm.
bir zamanlar bir forum vardı.
aslında benim  bu işlere merak salmama da o forum neden olmuştu.
şu ana kadar gördüğüm en iyi forum bence orasıydı, keşke tekrar kurulsa. .

yıllar önce orada bir kullanıcı  yakında  ilk Türk insansız uçağının  ilk defa silah testi yapacağı müjdesini vermişti.
forum  adama  şüpheyle ve eleştriyle yaklaşmıştı.
çünkü adam  golü  forvetin değil de,  beklenmedik bir oyuncunun atacağını yazmıştı.
doğru da çıktı.
adamın nicki de hala aklımda;  ama o bende kalsın.
---
ama  tespitlerinizde  benim de katıldığım noktalar var.
---
isim vermeyeyim;  ama ben başkasıyla ilgili de aynı şeyi hissediyorum.
paylaşımlarını ilgiyle okusam da,  Altay motorunun tanka takıldığını ve sığdığını yazmıştı,
meğer takılan motor değil,  motorun maketiymiş.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5009 : 11 Aralık 2023, 14:58:42 »

Merhaba,

P2'nin uçması planlanıyor . Sosyal medya da bu noktada inanılmaz bir bilgi kirliliği mevcut ne yazık ki . Şu an 3 uçağımız mevcut P1,P2,P3 (P3 üretim hattında P1 hangarda  P2 sistem entegrasyonları tamamlandı uçuşa hazırlık aşamasında) .

P1 in sökülme sebebi uçuşa hazırlık değil P2 üzerindeki test verilerinin değerlendirilerek güncellenmesini içeriyor.

Aralığın ilk haftasına yetiştirilmeye çalışılmakta . Belki ikinci haftası videoları sosyal medya ya düşebilir.

Anka özelinde esasında iki adet prototip mevcut. Biri şu an boyanmış olan diğeri ise Mini Anka-3  testler için kullanılmakta. Hatta konu ile ilgili önceki sayfalarda (2.sayfa) yazım mevcuttu.

Şu an gördüğünüz Anka-3 prototipi hangarda boyası sökülecek (hatta sökülmüş olması lazım son halini işlerimden ötürü göremedim) ve boyasız şekilde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

Saygılarımla

Burada hangara kadar girdiğinizi söylüyorsunuz sonra da içeriden bilgi aktarımı yoktur diyorsunuz.

Futbol takip ediyorsanız her transfer sezonunda ortata çıkan sürekli transferi kendisi yapıyormuş gibi bir algı yaratan, sanki sürekli o masadaymış gibi davranan arkadaşlar var. Teşbihte hata olmaz ama biraz bu duruma benziyor sizinkisi.

Ayrıca sizin söylediklerinizin hepsi doğru olsa bile ki neyi paylaşıp paylaşamayacağınızın kararını siz veremezsiniz. Gördüğünüz gibi boyası sökülecek falan gibi ince işlere giriyorsunuz. Size böyle bir yetki verilmediği için böyle bir hakkınız da yok kısacası. O zaman savunma sanayisinde çalışan herkes doğrularına göre bilgi paylaşsın? Daha geçen gün bu durumun zararları hakkında bilgi verildi biliyorsunuz.

Yorumlarınızı ilgi ile herkes gibi ben de takip ediyorum bu arada. Sadece referansı olmayan şeyleri paylaşmamanızı rica ediyorum.