Gönderen Konu: Zeytin Dalı Harekatı (AFRİN OPERASYONU)  (Okunma sayısı 143351 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı chngr

• DefenceTurk
  • *
  • -27
Ynt: Zeytin Dalı Harekatı (AFRİN OPERASYONU)
« Yanıtla #290 : 04 Şubat 2018, 17:53:18 »
Sayın Canik

Hem askeri karar alıcıları FETÖ üyesiydi diyorsunuz hemde hükümetin hiçbir suçu yok diyorsunuz bu ikisi birbiriyle çelişmiyor mu.

Tamam belki son 8-10 yıldaki bazı kararlarda FETÖ üyeleri etkili olabilir...Ama ortada söylentilerden fazlası gayet somut veriler var.

Buyrun dünya bankası verileri.

https://data.worldbank.org/indicator/MS.MIL.XPND.GD.ZS?end=2016&locations=US-TR-KR-FR-AU&start=1990
                       2002                   2016
Türkiye           %3.79                %1.71
Amerika          %3.25                %3.28
Fransa            %2.42                %2.26
Güney Kore     %2.31                %2.60
Avustralya       %1.95                %2.01

2002 yılında Türkiye'nin savunma harcamları milli gelirin yaklaşık %3.8'i miş..Yani Türkiye 2002 yılında en yüksekmiş....Ama 2002'den sonra çok sert düşerek 2005'de %2.4'e 2016 yılında ise %1.71'e düşmüş.Halbuki biz bu en çok tehlike'de olan ülkeyiz şuan'da da askeri operasyon yapıyoruz ve bölgemizde de sular durulacak gibi durmuyor.
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2018, 17:55:06 Gönderen: chngr »

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #291 : 04 Şubat 2018, 18:47:30 »
Ben hala siyasilerin TSKnın ne kadar yıpranmış , yenilikçi olmayan köhne kafalarla yönetildiğini anladıklarını sanmıyorum.İHA kullanmak teknolojik olarakj iyidir ama kullanan kafaların bu teknolojik seviyede oldugunu düşünmüyorum. Sinyal , elektronik harp vb. konularda hala çok gerideyiz kanısındayım. Bizim askerin savaş algısı (rütbelilerde dahil) mevziden çıkıp Allah Allah nidalarıyla  hücum etmek üzerine... Bu platformdaki birçok üstadın genelkurmayın kafasından ilerde oldugunu düşünüyorum. Tankın zırhsız kafessiz olmasınıda geçtim..Fırat Kalkanından sonra Afrine İKAsız girmek , İKAnın anlamını kavrayamamak tam bir fiyaskodur. Tankımızın vuruldugu yer hemen hemen sınırın dibi.. Kafamızı kullanıp o bölgeye birkaç İKA gönderseydik belki şuan 5 askerimiz hayatta olabilirdi. Sonucta karşıdakilerin saklanıp gizleneceğini , etrafın zeytin ağaçlarıyla dolu oldugunu bilerek giriyorsun bu savaşa. Askerin ne kadar yiğit olursa olsun , üst kademeler gerizekalıysa olan gariban askere olur. Ben savunma bakanlığının yerinde olsam tüm rütbelileri testten geçiririm. Bakalım dünyadaki askeri gelişmeleri ne kadar takip edebiliyolar. Bakalım Afrindeki bir astsubayın İKA veya benzeri sistemlerden ne kadar haberi var? Astsubayı geçtim o timi yöneten subayların terörle mücadelede hem sokak savaşı hem dağda çarpışma konusunda kazanılan yeteneklerin farkında mı ? Ben eğitim kurumlarını ayıran biriyim. Bana göre Boğaziçiden mezun olanla Sütçü imam üni. mezun olan arasında dağ kadar fark vardır. Bizdeki rütbeliler arasında her ne kadar aynı akademiden gelselerde ne kadar bilgi seviye farkı var. Yeniliklere ne kadar açıklar. Obüs yerine farklı bir sistemle orayı ateş çemberine almayı ne kadar sürede idrak edebiliyolar. Aman yazdıkça sinirleniyorum
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #292 : 04 Şubat 2018, 19:21:14 »
Ben hala siyasilerin TSKnın ne kadar yıpranmış , yenilikçi olmayan köhne kafalarla yönetildiğini anladıklarını sanmıyorum.İHA kullanmak teknolojik olarakj iyidir ama kullanan kafaların bu teknolojik seviyede oldugunu düşünmüyorum. Sinyal , elektronik harp vb. konularda hala çok gerideyiz kanısındayım. Bizim askerin savaş algısı (rütbelilerde dahil) mevziden çıkıp Allah Allah nidalarıyla  hücum etmek üzerine... Bu platformdaki birçok üstadın genelkurmayın kafasından ilerde oldugunu düşünüyorum. Tankın zırhsız kafessiz olmasınıda geçtim..Fırat Kalkanından sonra Afrine İKAsız girmek , İKAnın anlamını kavrayamamak tam bir fiyaskodur. Tankımızın vuruldugu yer hemen hemen sınırın dibi.. Kafamızı kullanıp o bölgeye birkaç İKA gönderseydik belki şuan 5 askerimiz hayatta olabilirdi. Sonucta karşıdakilerin saklanıp gizleneceğini , etrafın zeytin ağaçlarıyla dolu oldugunu bilerek giriyorsun bu savaşa. Askerin ne kadar yiğit olursa olsun , üst kademeler gerizekalıysa olan gariban askere olur. Ben savunma bakanlığının yerinde olsam tüm rütbelileri testten geçiririm. Bakalım dünyadaki askeri gelişmeleri ne kadar takip edebiliyolar. Bakalım Afrindeki bir astsubayın İKA veya benzeri sistemlerden ne kadar haberi var? Astsubayı geçtim o timi yöneten subayların terörle mücadelede hem sokak savaşı hem dağda çarpışma konusunda kazanılan yeteneklerin farkında mı ? Ben eğitim kurumlarını ayıran biriyim. Bana göre Boğaziçiden mezun olanla Sütçü imam üni. mezun olan arasında dağ kadar fark vardır. Bizdeki rütbeliler arasında her ne kadar aynı akademiden gelselerde ne kadar bilgi seviye farkı var. Yeniliklere ne kadar açıklar. Obüs yerine farklı bir sistemle orayı ateş çemberine almayı ne kadar sürede idrak edebiliyolar. Aman yazdıkça sinirleniyorum
Kesinlikle size katiliyorum bu çürümüş zihniyet yüzünden saçma sapan sebeplerle Anka teslimatı yıllarca uzadı ayrıca sınır karakolları yani sınır harabeleri ve duvarsız sınırlarda onların eseriydi.

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #293 : 04 Şubat 2018, 19:46:05 »
Sayın Canik

Hem askeri karar alıcıları FETÖ üyesiydi diyorsunuz hemde hükümetin hiçbir suçu yok diyorsunuz bu ikisi birbiriyle çelişmiyor mu.

Tamam belki son 8-10 yıldaki bazı kararlarda FETÖ üyeleri etkili olabilir...Ama ortada söylentilerden fazlası gayet somut veriler var.

https://data.worldbank.org/indicator/MS.MIL.XPND.GD.ZS?end=2016&locations=US-TR-KR-FR-AU&start=1990

2002 yılında Türkiye'nin savunma harcamları milli gelirin yaklaşık %3.8'i miş..Yani Türkiye 2002 yılında en yüksekmiş....Ama 2002'den sonra çok sert düşerek 2005'de %2.4'e 2016 yılında ise %1.71'e düşmüş.Halbuki biz bu en çok tehlike'de olan ülkeyiz şuan'da da askeri operasyon yapıyoruz ve bölgemizde de sular durulacak gibi durmuyor.
Somut veri savunmadaki yerlilik oranıdır bu da yüzde 20 lerden 60 lara çıkmış...Tanklarda kafes zırh bile yok bunu siyasetle ilişkilendirmek sacmaliginda ötesidir.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #294 : 04 Şubat 2018, 21:17:57 »
TSK, Zeytin Dalı Harekatı'nın 16'ncı gününde 2 askerimiz şehit oldu, 5 askerimiz yaralandığını duyurdu.

"Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, 04 Şubat 2018 tarihinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurlarına karşı gerçekleştirilen operasyonlarda, iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, beş kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır"
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
Terör örgütünün kayıpları artıyor...
« Yanıtla #295 : 04 Şubat 2018, 21:22:55 »
Terör örgütünün kayıpları artıyor...

Hürriyet Haber
04.02.2018 - 19:27 | Son Güncelleme: 04.02.2018 - 19:43
Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin'de etkisiz hale getirilen terörist sayısının 935'e yükseldiğini duyurdu. Öte yandan, ÖSO bugün stratejik 1027 tepesinin PKK/PYD terör örgütünden temizlediğini duyurdu.

TSK'dan yapılan açıklama şöyle:

Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre 04 Şubat 2018 tarihinde  3 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 935 olmuştur. Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.

ÖSO FOTOĞRAF PAYLAŞTI

Öte yandan, Özgür Suriye Ordusu, bugün stratejik 1027 tepesini PKK/PYD terör örgütünden temizlediğini duyurdu. Sosyal medyada tepeden fotoğraf paylaşıldı.

Terör örgütünün kayıpları artıyor...TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri harekatın başından bu yana PYD/PKK işgalindeki Afrin'in beş beldesinde 1'i belde merkezi, 21'i köy, biri köy altı yerleşim ve 9'u stratejik dağ veya tepe olmak üzere 32 noktayı örgütten kurtarmıştı. Terör örgütlerinden temizlenen bu yerleşim birimleri ve stratejik noktalar şöyle:

"Bülbül beldesi merkezinin yanı sıra Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı ile Kürdo köy altı yerleşimini, Racu beldesinde Ayn Batman Dağı, Edamanli, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği ve Alkana köyleri, 915. Tepe ile 740 Tepe'yi, Şeyh Hadid beldesinde Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak ve Hac Bilal köyleri, Cinderes beldesinde Hammam köyü ile Mersides Tepesi'ni, Şeran beldesinde Burseya Dağı ve Kastel Cündo köyü".

http://www.hurriyet.com.tr/teror-orgutunun-kayiplari-artiyor-40731305
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #296 : 04 Şubat 2018, 21:44:54 »
Asker neye ihtiyacı varsa talepte bulunur. Siyasi yönetim bu taleplerin karşılanması için ödenek sağlar!  Bu nedenle burada siyasilerin hiç suçu yok demek, sadece siyasi fanatizmdir! Gerçeği örtbas etme çabasıdır.

Örneğin Asker yeni nesil bir tank talep etti! Hem de çoook uzun zaman önce. Önce hazır alımı denediler. Bir sürü tankı test ettiler. Kimseyle anlaşamadılar. İptal ettiler. Sonra yine başladılar. Teknoloji trasnferi vs dediler. Yine olmadı. Yine dön başa. Bu arada idareten M60 tanklarını modernize ettiler. Sonra kendimiz yapalım dediler. Fırtına obüsüyle aynı yolu izlediler. O zaman da demiştik, tankı yapacaksak mutlaka motorunu dayapalım. Bunu derken ülkemizin defalarca karşılaştığı askeri techizat engellemelerini bilerek demiştik. Ama siyasi irade buna gerek görmedi. Tankın testleri bitti, üretime hazır. Bu satten sonra motor geliştirmeye mecbur kaldılar. Bütün dinyanın bzim gelişmemize karşı olduğunu iddia eden siyasiler motoru nedense zamanında yapmayı unutuverdi. Hiç suçları yok!!!  Sütten çıkmış ak kaşıklar. Her şeyin iyisini bilirler. Bütün bunlar olurken kaynayan bölgemize sıranın yakında bize geleceğini de defalarca dile getirmiştik. Ve artık bizde. Halen hazır olmayan pek çok sistemlerimizle ateş çemberinin ortasındayız.

Bu operasyondan önce birilerinin medyası avaz avaz haberlerde söylüyordu. Fırat Kalkanı operasyonundan alınan dersler neticesinde bu operasyona katılavak bütün tanklara yerli ve milli akkor sistemi takıldı vs. Ama biz nedense göremedik hiç birinde. İnsanlara yalan söylemek artık gayet normal zaten. Siyasilerin hiç suçu yok! Hepsi askerin suçu! Parayı da asker veriyor zaten!

Savaşın neredeyse ortasınagelmek üzereyiz. Halen tankı kimin üreteceği belli değil. En büyük olasılık daha üretim tesisi olmayan iktidara yakın firma. Bir de onu bekleriz senelerce fabrikayı bitirsin diye. Mehmetçik şehit oluyormuş kimin umrunda! Nasıl olsa çok var. İki gün yas olur üçüngü gün gimse hatırlamaz bile! Çıkar birileri gaz verir gündemi değiştirir. Unutulur.

Siyasilerin suçu yok, hepsi askerin suçu tabi! Asker düşünmez zaten çağın gerekleri neyi gerektiriyor. Aklına gelmez eskiyen sistemlerini gelişmiş olanlarıyla değiştirmesini. Süngüyle tanka füzeye kafa tutar. 10 kaplan gücündeler zaten her biri.

Gerçekleri görmezden gelmek, başkalarının da görmemesine çaba sarf etmek, o gerçeği ortadan kaldırmıyor. O gerçek eninde sonunda gelip seni buluyor! O nedenle her zaman dürüst olmak gerekiyor.

Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin.  Anaların göz yaşı dökmelerine sebep olanları da kahreylesin!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
Darmık dağı ve çevresi havadan karadan vuruluyor
« Yanıtla #297 : 04 Şubat 2018, 21:49:21 »
Darmık dağı ve çevresi havadan karadan vuruluyor

İHA
04.02.2018 - 21:28 | Son Güncelleme: 04.02.2018 - 21:45
Kilis’in Gülbaba köyü karşısındaki Darmık dağı ile çevresi havadan uçaklar, karadan ateş destek vasıtalarıyla terör örgütü PKK/PYD hedefleri vuruluyor.

Zeytin Dalı Hareketi 16’ıncı gününde Mehmetçik ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerlerinin ilerleyişi sürerken, Türk Silahlı Kuvvetleri savaş uçaklarıyla havadan, sınırda konuşulu bulunan fırtına obüs, tank ve Çok Namlulu Roketatarlar (ÇNRA) tarafından ateş de stek vasıtalarıyla Darmık dağı ve çevresindeki PKK/PYD hedefleri gün boyunca ateş altına aldı. Yükselen dumanlar ve patlama sesleri Kilis’in sınır köylerinden görülüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/darmik-dagi-ve-cevresi-havadan-karadan-vuruluyor-40731357

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #298 : 04 Şubat 2018, 21:56:25 »
Bugün ele geçirilien silahları bu tankerle taşınıyormuş.

Çevrimdışı chngr

• DefenceTurk
  • *
  • -27
« Yanıtla #299 : 04 Şubat 2018, 22:08:48 »
Sayın Canik

Somut veri savunmadaki yerlilik oranıdır bu da yüzde 20 lerden 60 lara çıkmış...Tanklarda kafes zırh bile yok bunu siyasetle ilişkilendirmek sacmaliginda ötesidir.
Ne yani Amerika,Fransa,Güney Kore bizden daha az mı yerli silah kullanıyor.Ortada gösterilen iki farklı veri var ve siz bunları birbirine karıştırarak üste çıkmaya çalışıyorsunuz.

Yerli savunma sanayi anlamında ilerledik tabi zaten ilerlemeseydik bu ancak ilerlemek istememekle açıklanırdı.Bu ülkenin geçmişi belli yerli savunma anlamındaki geçmişden günümüze yatırımları belli, gayet büyük bir ordumuz var, terörizmle de yıllardır mücadele ediyoruz ve ekonomik nüfus anlamında büyüğüz..Tüm bunlar zaten savunma sanayi anlamında ilerlememizi mecbur kılıyor ortada gayet iyi bir pazar var.

Ama ben halen övünülecek seviyenin çok altında olduğumuzu düşünüyorum şuan olmamız gereken yerin hala uzağındayız...Güzel prototip veya proje aşamasında ürünlerimiz var ama bunları önemli sayıda üretip kullanmadan hatta ihraç etmeden bir şey demek doğru olmaz.

%20 %60 sayılarının ne kadar somut emin değilim, neye göre fiyat,stratejik önem?.Gösterdiğim verilerde harcamalarımız düşmüş buda daha az silah alımı ve çok daha az ithalat demek.

Yabgu'ya katılıyorum karşılaştığım rütbelisine kadar her asker'de söylediği konu var zaten TV'ye çıkan emekli askerlerden durumu anlayabilirsiniz...Bunlar TSK'nın tedarik mekanizması içinde söylenebilir mi bilmiyorum ama kesin olan birşey varsa çok yavaş olmaları...Ben her zaman söylüyorum tedarik ve ihtiyaç belirleme'de TSK'ya ek olarak savunma bakalığının içinde bu konularda yetkin sivil personeller oluşturacağı dünyayı takip eden yeniliklere açık bir ''kurum'' olmalı.

TSK daha cazip hale getirilmeli daha iyi notlara sahip öğrencilerin gitmek isteyeceği bir kurum olmalı...terfilerde ve alımlarda siyaset,torpil değil işini iyi yapmak idealist olmak etkili olmalı.
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2018, 22:09:25 Gönderen: chngr »