Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 854323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı The.Turk

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1050 : 08 Mayıs 2018, 11:05:07 »
Bizim kuvvetin stop gap olarak F 16'dan baska ucak isteyecegini sanmiyorum. TF-X'te cift motora zor ikna edildiler,Delta kanat ucaklara donup bbakmiyorlar bile Fi tarihinden beri. O yuzdendir ,kuvvetin yeni ana vurucu gucu degil, yara bandi olarak 1 F16= 3 JF17  ::)

« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2018, 11:08:20 Gönderen: The.Turk »
Yaşam ne kadar güzel olsa da, ''Ölüm'' yaşamdan daha güzeldir; Layıkıyla öldükten sonra...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1051 : 08 Mayıs 2018, 11:58:33 »

Bizim F-4'leri kullanmaya devam etmemizin bir nedeni de, silah yükünün yanı sıra yüksek hızları ve servis tavanlarının yüksek oluşu!

http://armedforces.eu/compare/multirole_aircraft_McDonnell_Douglas_F-4_Phantom_II_vs_General_Dynamics_F-16_Fighting_Falcon

Birkaç seçeneği değerlendirelim...

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1052 : 08 Mayıs 2018, 12:09:28 »
Öncelikle makale süper. +1

Rusların kurguladığı  sistem bence cok mantıksız değil. Neden ?

Çünkü hatırlarsanız almanlar 2. düya savaşında en yüksek teknolojik kabiliyete sahip ülkeydi vede ürettikleri panzer tankları rakiplerinin tanklarının 2 si 3 nün karşılığı olabiliyordu. Lakin savaş da

zayiat herzaman olur. Yerine yenisini koymanız gerekir. Evet şimdiki uçuş ömürleri barış zamanında pek işlevsel gelmese de olası bir sıcak savaş da düşman uçakları, füzeler vede motor arızaları ile

kaybedilecek uçak sayısını düşünün.  Bunun yanında tamir yerine yenisi ile değiştirmeden bahsedilmiş. Mükemmel tam savaş zamanı felsefesidir. Savaş anında direk olarak mübadele yaparsınız

tamir  işleri olabildiğince az olarak gerçekleşir. Nitekim nazi belgesellerinde herkes izlemiştir. Yapılan araştırmalarda alman tanklarının büyük çoğunluğunun kullanılabilir durumda olduğunu fakat 

savaşın  uzunluğu vede yetişmiş insan miktarının hızla bölünerek yok olduğu bir ortamda tankın karmasık sistemi nedeni ile marş motorunun veya siğortasının bile değiştirmeden terk etmek
zorunda

kalmışlardır.  Şimdi ABD günümüz konjiktürü için doğru sitratejiyi gütmekte  çünkü ağır zayiat vereceği bir savaş ortamında değil. Nükleer güçün etkisi ile savaşların sonlanma felsefesi değişmiş

durumda. Lakin konvansiyonel savaş da rusların sistemi daha kullanışlı vede süratli gibi geldi bana. Arkasında  iyi planlanmış vede yüksek rakamlara çıkabilen bir üretim imkanı ile özelleşmiş kaliteli

fakat  birim üretim hızı düşük rakiplere karşı savaş alanında avantaj sağlanması çok olası bence. 

Lakin makaleyi okuduktan sonra  ne kadar zorlu bir işe girdiğimizi  anlamış bulunmakdayım. Motor konusunda ise  gerçekden boynumuzda bir pranga olduğu aşıkar. Yerli üretimin yapılması

kaçınılmaz bir gereklilik bence.  Arkadaş uçaktan önce  uçağın adetinin 3 4 katı motor ihtiyacı olduğunu göstermiş  bakalım nasıl olacak bu iş. Bu tablolar ortaya konulunca sanki bizim uçak üretme

sevdamız hayal gibi görünüyor :(  ABD f-35 e 400 milyar dolar ayırıyor. Tüm alt yapısı hazırken bu zamana kadar binlerce ucak üretmişken biz sıfırdan 20 milyar dolara ne yaparız gercekden

düşünüyorum ?

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1053 : 08 Mayıs 2018, 12:13:03 »
JF-17 olabilecek en son seçenek... Amaçlanan şey; F-35 gerçekleşmezse, onu ikame edebilecek yeteneklerde yüksek performanslı bir uçak tedarik edebilmektir. Oysa ki JF-17, yetenek itibariyle F-16' dan bile geridedir. SU-35' e gelecek olursak; 4++ nesil olarak ifade ediliyor ki, kağıt üzerindeki özelliklerinde; 8 Ton mühimmat taşıma kapasitesi, en az 3600 km menzil, çift motor, 2,5 mach' tan fazla sürat, üstün manevra yeteneği ile çok maksatlı avcı uçağıdır. https://tr.sputniknews.com/infografik/201506291016254833/

Düşünsenize böyle bir uçağın yerlileştirildiğini! Geliştirilen milli mühimmatları kullanabilecek, envanterde ki NATO sistemleriyle entegre çalışabilecek, yüksek manevra ve hayatta kalma yetenekleriyle, uzun menzilde av önleme ve hava üstünlüğü elde edebilecek ve aynı zaman da yer angajmanlarına girebilecektir. süper olmaz mıydı? Uçağa da ''SU-35 T'' ismini verdik mi, yeme de yanında yat:)

J-17' ye gelince; SU-35 olmadı diyelim... Typhoon, Gripen, Mirage derken hiç birisi olmadı diyelim... O zaman ne yapacaksın? Mecburen, ''hiç uçağın olmamasından iyidir'' diyerekten tedarik edilebilecek bir seçenek olabilirdi.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1054 : 08 Mayıs 2018, 12:26:00 »
Şimdi ABD günümüz konjiktürü için doğru sitratejiyi gütmekte  çünkü ağır zayiat vereceği bir savaş ortamında değil. Nükleer güçün etkisi ile savaşların sonlanma felsefesi değişmiş

durumda. Lakin konvansiyonel savaş da rusların sistemi daha kullanışlı vede süratli gibi geldi bana. Arkasında  iyi planlanmış vede yüksek rakamlara çıkabilen bir üretim imkanı ile özelleşmiş kaliteli

Ben aynı kanaatte değilim... ikinci Dünya Savaşı şartlarıyla, günümüz şartları aynı değildir. En önemli fark; menzil diye bir problem kalmamıştır. Her hangi bir saldırı denizaltından ateşlenecek Tomahawk veya benzeri cruise füzeleri ile ana karanın en ücra köşesinde ki fabrika, tamir bakım atölyeleri veya üretim tesisleri saniyeler içinde çalışamaz hale getirilebilir. O nedenle, nicelikten çok niteliğin önem kazandığı bir dünyada yaşıyoruz. Sovyetlerin ikici Dünya Savaşında ki avantajı; üretim tesislerini ulaşması çok zor olan Ural dağları eteklerine taşımış olmaları ve süratlen üretim gerçekleştirmiş olmalarıydı. Günümüz şartlarında ise değil Ural dağları, isterlerse Himalaya dağının en yüksek noktasına fabrika inşa etsinler; saniyeler içinde imha edilecektir. O neden nitelik en önemli çarpan haline gelmiştir. 

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1055 : 08 Mayıs 2018, 12:33:59 »
Önemli bir husu daha, SU-35 hedefini 400 km öteden takip edebiliyormuş. ''SAVAŞAN HEİK'' veya ''AWACS'' desek yeridir:)

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1056 : 08 Mayıs 2018, 12:45:49 »
Evet menzil sorunu kalmadı fakat  nasılsa vuruluyor diye gerek rusya gerekse abd silah üretim fabrikaları vede kritik yerlerin savunması için çalışmalar yürütüyordur herhalde üsdat ?

Kullanılan sistemlerin çok fazla özelleşmesi vede karmaşık hale gelmesi çephede  ilk kullanımda illaki avantaj sağlar fakat iki büyük güçün savaşında uzun vadede ekonomisini gerçekden zora sokabilir.

En azından ben böle düşünüyorum. Günümüz elektronik konseptide artık eski rus sistemine dönmüş demekki artık hiçbir elektronik component tamir yoluna gidilmiyor atılıp yeni modul takiliyor

geciliyor. Ve evet iyi planlanmış bir seri üretim maliyetleri çok aşşağıya çekebilir. Adamlar üretmişler hocam hatta üretimin dibini bulmuşlar boşuna süper güç olmuyorlar, üşenmiyorlar vede tembellik

etmiyorlar.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1057 : 08 Mayıs 2018, 13:04:48 »
Sevgili arkadaşım, menzil sorunu kalmadığı gibi sürat sorunu da kalmadı. Her şeyi çok çabuk üretip-tüketebildiğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Fastfood kültürü üretim sürecine de sirayet etmiştir. Üretim bandından saniyeler içinde kap-kaçak, TV, Buzdolabı, çorap, kazak, araba, makine parçası ... gibi akla hayale gelmedik ürünler anında üretilebiliyor. Yazılım teknolojisi ile paralel gelişen yapay zeka; karmaşık pek çok sistemi kullanılabilir hale getirmektedir. Zaten sistem kendi içinde en rantabl şekilde çalışarak kullanıcıya çok az iş bırakmaktadır. O nedenle en karışık sistem bile kullanılabilir hale gelmektedir. En basitinden kaç, kişi kullandığı arabanın nasıl çalıştığını biliyor ki? En çok bilinen şey; gaza basarsan gider, frene basarsan durur! bu kadar yani. Araba kullanmak için bilmeme gereken şey bundan ibarettir. Biraz da tecrübe etiğin zaman iş bitti fiş gitti.

O nedenle sevgili arkadaşım, günümüz şartlarında sistem karmaşıklığı diye bir problem söz konusu değildir. Zaten sistemler kullanıcı dostu olarak dizayn ediliyor ki, pek çok yükü sistem kendisi çözmektedir. Sizin bahsettiğiniz sıkıntılar, mekanik çağın problemleriydi. Artık elektronik çağda yaşıyoruz ki, adeta dijital devrim yaşanmıştır.

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1058 : 08 Mayıs 2018, 13:10:19 »
Ne diyim Üsdat dediğin gibi olsun ;) Biz bu T-fx  nasıl üreteceğiz sen onu anlat bana  ;D

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1059 : 08 Mayıs 2018, 13:11:36 »
Ne diyim Üsdat dediğin gibi olsun ;) Biz bu T-fx  nasıl üreteceğiz sen onu anlat bana  ;D

İşte o iş biraz karışık!  ;D