Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 993915 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3650 : 11 Ocak 2023, 16:49:22 »
Ukrayna'ya FNSS'in Kaplan hafif tankından versek olmaz mı? Sam amca ödesin parasını Kaplan yahut Tulpar satalım. 105mm namluyla gayet iyi iş çıkartır bunlar Ruslara karşı.

Çevrimdışı KIZILELMA

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3651 : 12 Ocak 2023, 21:40:39 »
Ukrayna'ya FNSS'in Kaplan hafif tankından versek olmaz mı? Sam amca ödesin parasını Kaplan yahut Tulpar satalım. 105mm namluyla gayet iyi iş çıkartır bunlar Ruslara karşı.

ABD Türkiyeyi CAATSA dogrultusunda bir rakip yada neredeyse düsman ülke olarak görüyor. Bizim Silah sistemlerimizi asla secmezler. Sadece kendilerine usaklik yapan Güney Kore, AB Ülkeleri gibi ülkeleri tercih ederler.

Çevrimiçi fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
ASELSAN ALTAY Tankı için teslimata başlıyor
« Yanıtla #3652 : 26 Ocak 2023, 16:06:32 »
ASELSAN, sahip olduğu kabiliyetler ve geliştirdiği çözümlerle seri üretim sürecinde ALTAY Tankı’na güç katacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığının ana muharebe tankı ihtiyacının yurt içi geliştirme modeli ile karşılanması amacıyla yürütülen ALTAY Tankı projesinde bu yıl seri üretimin ilk tanklarının ortaya çıkması hedefleniyor.

ASELSAN ile projenin ana yüklenicisi BMC arasında ALTAY Tankı Seri Üretim Projesi Sözleşmesi kapsamında kritik görev donanımlarıyla bu donanımlara ilişkin kullanıcı/bakım eğitimlerine yönelik yaklaşık 841 milyon avroluk sözleşme imzalanmıştı. Sözleşme kapsamındaki teslimatların 2026 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, ALTAY Tankı projesinde ASELSAN’ın sorumluluklarının belli olduğunu ve sözleşmeyi imzaladıkları andan itibaren bu doğrultuda çalışmaya başladıklarını söyledi.

Görgün, ALTAY Tankı’na yönelik yürüttükleri çalışmalarda gelinen duruma ilişkin şu bilgileri verdi:

“Sistemlerimizin birçoğu hazır, üretimi devam eden sistemlerimiz de var. Bu da geçmişte yine ASELSAN’a duyulan sorumlulukla çeşitli modernizasyon projelerinde farklı kapsamlarda verilen işlerin aslında bütünselliğinin oluşturduğu bir platform. Savunma Sanayii Başkanımız da açıkladı, seri üretimin ilk teslimatları bu yıl içinde çok gecikmeden yapılacak ve biz hazırız.

Artık platformlara baktığınızda, platformların kendini göstermesini sağlayan üzerlerindeki hem elektronik hem yazılımsal faydalı yükler. Bunların başarımları, etkin şekilde kullanılması o platformları değerli kılıyor. Hangi platform olursa olsun, bu platformların içindeki hem donanım hem yazılım bileşenlerini yerli ve milli olarak üretiyoruz. Karada, havada, denizde, denizin altında bunları teslim ediyoruz. ALTAY Tankı’nda da sorumluluklarımız çok büyük, sorumluluklarımızı zamanında yerine getirmek üzere planladığımız çalışmaları gerçekleştiriyoruz.”

Tanklara aktif koruma
Görgün, ASELSAN’ın tanklara yönelik tanksavar roket ve füzelerini platforma zarar vermeden durdurmak üzere geliştirdiği aktif koruma sistemlerine ilişkin soruya karşılık, “Pulat halihazırda kullanılıyor, Akkor’da da çok güzel gelişmeler var.” dedi.

Akkor’da radar teknolojilerinde elde ettikleri birikimi kullandıklarını dile getiren Görgün, “Onun da seri üretimi devam ediyor. Akkor tipi ürünleri dünyada üretebilen 4’üncü ülke yok. Önemli bir yetenek. Böyle düşünüldüğünde ALTAY Tankı ile teslim edildikten sonra uluslararası ihracat potansiyeli de çok yüksek ürünlerimizden birisi olacak.” diye konuştu.

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen Akkor, ALTAY Tankı için 360 derecelik tam koruma kalkanı oluşturacak. Akkor, yüksek teknoloji radarıyla üzerine gelen roket veya tanksavar füzesini çok kısa sürede algılama kabiliyetine sahip olacak. Fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensörler yardımıyla yaklaşan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak etkisiz hale getirecek.

https://www.savunmasanayist.com/aselsan-altay-tanki-icin-teslimata-basliyor/

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3653 : 30 Ocak 2023, 13:36:23 »
https://www.savunmasanayist.com/altay-tankinin-sanzimani-icin-Kore-ile-sozlesme-imzalandi/

Altay tankının motorundan sonra, testleri geçen şanzımanı içinde, G Kore ile sözleşme imzalanmış.
Buna göre 2027 yılına kadar 90 adet tankı kapsayacak sözleşme yapılmış. Ne olur ne olmaz, yerli güç gurubu ve şanzıman olmayabilir diye de 2028-2030 arası için bir 150 adet şanzıman için de opsiyon bırakılmış.
Yani 4 sene içerisinde 90 adet Altay üretmeyi planlıyorlar. Ayda 2.2 tank. Para mı yok? Yoksa bildikleri başka birşey mi var?
2030’a kadar 240 Altay planlanıyor yani.
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2023, 13:40:30 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3654 : 30 Ocak 2023, 14:12:30 »
Yani 4 sene içerisinde 90 adet Altay üretmeyi planlıyorlar. Ayda 2.2 tank. Para mı yok? Yoksa bildikleri başka birşey mi var?
2030’a kadar 240 Altay planlanıyor yani.

Muhtemelen ikisi de. Hava Kuvvetlerindeki projeler en önemlileri. Onların ve Siper'in tamamlanmasına öncelik verecekler.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3655 : 30 Ocak 2023, 14:33:03 »
Milli güç grubu (Batu+şanziman) ile T3 (ot.kule vs) hazır olana kadar yapılacak 240 tank garantiye alinmış.  Yedekleri ile baraber en az 250+ şanzıman içindir.

Opsiyonlar da düşünüldüğünde 240 tank için 2030'a kadar uretilme öngörüsü var. Bu kapsamda  tank teslimatları 2025 itibarı ile baslayacagini düşünebiliriz. (Sözleşme + 18 ay formülüne göre bu aralar BMC ile seri üretim sözleşmesi imzalanacaktır. Tahminen idef-2023'te imzalanabilir.)

Teslimat 2025-2030 arası demek; yılda ortalama 40 tank demektir. (üretim arifiyede olacağından orada kurulacak hat kapasitesi yılda 40 olacak gibi daha önce geçmişti bir yerlerde)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3656 : 30 Ocak 2023, 15:24:24 »
Biz hızla motorları ve şanzımanları alalım da depoda dursun...

Sonrasında bizimkiler ayda 10 tane mi üretecekler ;3 ayda 1 tane mi üretecekler ne yaparlarsa yapsınlar...

Almanya'dan aramız iyiyken şöyle 100 tane MTU MT 883 motoru alsaydık 10 yıldır bu tank muhabbetini de çekmezdik , millete dalga konusu da olmazdık... ,

Proje yönetimi önemli bir şey...En zeki adamı proje yönetimi başına getireceksiniz CNC tezgah başına-Autocad masasına değil...
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2023, 15:30:45 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3657 : 30 Ocak 2023, 15:41:25 »
Milli güç grubu (Batu+şanziman) ile T3 (ot.kule vs) hazır olana kadar yapılacak 240 tank garantiye alinmış.  Yedekleri ile baraber en az 250+ şanzıman içindir.

Opsiyonlar da düşünüldüğünde 240 tank için 2030'a kadar uretilme öngörüsü var. Bu kapsamda  tank teslimatları 2025 itibarı ile baslayacagini düşünebiliriz. (Sözleşme + 18 ay formülüne göre bu aralar BMC ile seri üretim sözleşmesi imzalanacaktır. Tahminen idef-2023'te imzalanabilir.)

Teslimat 2025-2030 arası demek; yılda ortalama 40 tank demektir. (üretim arifiyede olacağından orada kurulacak hat kapasitesi yılda 40 olacak gibi daha önce geçmişti bir yerlerde)
Katar’ın kesin siparişi vardı 150 tank için. Demekki Katar’ı hiç katmıyorlar üretim planına.
Bu tankı Azerbaycan da ister, Libya da ister. Hatta diğer körfez ülkeleri bile sıraya girerler.
Savaş deneyimi ile yoğurulmuş bilgi birikimimiz ile yaptığımız atış kontrol sistemi ve zırh üretim tecrübemizle ve de değişik tanklara uyguladığımız başarılı modernizasyonlarla ortaya çıkacak bu yeni Altay, çok aranan bir tank olacaktır. Yeterki uygun sayılarda üretebilelim.
Ukrayna’daki eski Sovyet tank fabrikasına ayda 200 adet tank imal edebileceklerini söylüyorlardı.
200 adeti zaten biz istemeyiz de; ayda en az 10-12 adet tank imal etmemiz lazım ki dışarıya da satalım. O zaman para sıkıntısı da kalmaz. Kendi ihtiyacımızı rahat karşılarız. Tabii ihracatı tankın geliştirme masraflarını yüklenen devlet kurumu yaparsa bu paralar kasamıza girer. Yok BMC’ye ihracatı yaptırırsanız o para rant arayan ceplere kanalize olur.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3658 : 30 Ocak 2023, 15:46:31 »
Acaba G.Kore motor ve transmisyonundan tam emin olamadılar mı? Çünkü 2023'de 2 adet tank (Kore motor ve şanzımanlı) TSK'ya teslim edilecek denemeler yapılacak deniliyordu...
(İsmail Demir: "Altay Tankı için Güney Kore'den gelen motorun testleri başladı" 14/03/2022)
"ALTAY Tankı’nun motoru, Güney Kore’den geldi. Motorun, güç sistemlerinin şu anda testleri yapılıyor. Mayıs’ı bekliyoruz. (BMC tarafından geliştirilen Altay Ana Muharebe Tankı sonunda motoruna kavuştu. Güney Kore’den temin edilen motor, Altay tankının prototipine entegre edildi ve testlere başlandı.12/05/2022 )

Aylardır Altay ; G.Kore motoruyla testler devam ediliyor deniliyordu hatta G.Kore motorunu geçtim BATU ile testler bile başlamıştı...
8 aydır tank üzerinde Kore motoru testleri devam ediyor....

Bu zamana kadar G.Kore motoru ile testlerden bir duyum - olumsuz bir sonuç mu geldi acaba 2 tane ile test tankı üreteceğiz 2023-2025 arası? Yani G.Kore motor-transmisyonuyla seri üretime geçmek için 2025 geç değil mi?
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2023, 16:06:19 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3659 : 30 Ocak 2023, 16:06:08 »
Acaba G.Kore motor ve transmisyonundan tam emin olamadılar mı? Çünkü 2023'de 2 adet tank (Kore motor ve şanzımanlı) TSK'ya teslim edilecek denemeler yapılacak deniliyordu...

Aylardır Altay ; G.Kore motoruyla testler devam ediliyor deniliyordu hatta G.Kore motorunu geçtim BATU ile testler başlamıştı...

Bu zamana kadar G.Kore motoru ile testlerden bir duyum - olumsuz bir sonuç mu geldi acaba 2 tane ile test tankı üreteceğiz 2023-2025 arası? Yani G.Kore motor-transmisyonuyla seri üretime geçmek için 2025 geç değil mi?
O 2 adet, bir çeşit prototip.
Bu üretim, seri üretim. Belli bir hazırlık gerektirir. Çarklar dönmeye başladığında, parçasıyla, değişik kademede üretim kontrol testleriyle, vs vs hiç bir şeyin sistemi durdurmadan işlemesi ile üretim yapılacak. Onun için 18 ay sonunda ilk seri üretim tankı hattan çıkmış olacak.
Ama katılıyorum; aylık üretim adedi çok düşük tutulmuş.