Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1028056 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MrWrong

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #4150 : 14 Mayıs 2023, 00:56:16 »
Belki geçmiş sayfalarda konuşulmuştur ama KAAN için F35 muadili gibi bir algı var medyada. Acaba gerçekte tusaşın stratejisi nedir. Sanki bize F35 muadilinden ziyade abd'nin kimseye vermediği F22 rakibi bir uçak lazım

F35 yetkinliklerini kısmen ve zamanla belkide hepsi kızılelma projesiyle kazanılabilir gibi bir hissiyata kapıldım teknik özellikleri okuduğumda. Çünkü F35 hız, manevra, dog fight'tan ziyade teknolojik yetkinlikler düşük radar izi ve özellikle hava yer  yetkinlikleri gibi multi rol amaçlarlarla üretilmiş. Açıkcası F35'i detaylı incelediğimde alamadığımız için çok büyük bir şey kaybetmişiz gibi hissetmedim.  F35 muadilini insansız olarak yapmak ciddi PR ve başarı olur.

KAAN'ın F22 ile rekabet edecek hatta yazılım ve elektronik anlamında güncel teknolijilerle(örneğin verilerin pilotun kaskından okunabildiği hayalet göstergeler vs.) donatılmış advanced versiyonu olarak ortaya çıkması hkk'ya çağ atlatır diye düşünüyorum. Yetenekli pilotlarımıza böyle bir canavar verilirse sonuçları cidden merak ediyorum. KAAN'ı F22 alternatifi olarak istememin sebebi F22'nin hava hava da ciddi üstünlükleri olması. Sanırım KAAN ilk olarak 1.8 mach civarı bir motorla üretilecek. Sonrasında yeni versiyonlarda arttırmayı düşünüyorlar. Bu aşamaya gelebildikten sonra max hızı arttırmanın TEİ için büyük bir challange olacağını sanmıyorum.
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2023, 01:26:01 Gönderen: MrWrong »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4151 : 14 Mayıs 2023, 10:02:05 »
Iyi bir planın en büyük düşmanı Mükemmel plandir diye bir laf vardır..

Yani teorik Mükemmelliğe ulaşalım derken iyi bir şeyi yapmayı geciktirmenin anlamı yok..

Hava kuvvetlerinin isteklerini karşılasın,  motoru orta vadede yerlilessin, istediğimiz kadar üretip satalım da öpüp başımızın üstüne koyalim..

F22 ile doğrudan karşılaşma ihtimali yüzde 1...
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2023, 10:03:54 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4152 : 14 Mayıs 2023, 10:39:45 »
Beni en çok korkutan hadi Rusya'yı geçtim , Çin gibi sınırsız parası olan bir ülkenin milyarlarca dolar harcamasina , binlerce sanayi casusu görevlendirmesine , ABD üniversitelerinde binlerce kendi vatandaşı mühendis yetiştirmesine rağmen henüz  F-110 kadar bile sağlam motor yapamamış olması...

« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2023, 10:41:01 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4153 : 14 Mayıs 2023, 15:14:09 »
Beni en çok korkutan hadi Rusya'yı geçtim , Çin gibi sınırsız parası olan bir ülkenin milyarlarca dolar harcamasina , binlerce sanayi casusu görevlendirmesine , ABD üniversitelerinde binlerce kendi vatandaşı mühendis yetiştirmesine rağmen henüz  F-110 kadar bile sağlam motor yapamamış olması...
Biz de, o kadar ileri Batı teknolojisi ile uçak parçaları, eklemeli imalatla yanma odaları, 3üncü nesil tek kristal türbin bıçakları, Blisk fan ve kompresörler yapabilmemize rağmen eko sistemimiz hazır olmadığı için, ne Türbofan ne de büyük türboşaft motor yapamıyoruz. Antika Sovyet teknolojisi kullanan Ukrayna yapıyor ve biz de Çin de onlardan medet umuyoruz.

TF6000/10000 ve TF35000 yapılıp seri üretime geçtiği gün emin olun Çin’in uğraşıp yapamadığını başarmış olacağız.

Çin tüm motor üretim sistemini Rus ekolüne göre tasarlamış durumda. Onların AL31 motorlarını, tüm eksiklikleriyle ve geri kalmışlığıyla kopyalayıp AL41 serisi ve üstü motor yapmak için debelenip duruyorlar. Aynı handikap Ruslar’da da var. Hala AL41’i (izdeliye 30 olarak) istenilen verimliliğe ulaştırabilmişti değiller.

Daha önce yaptığım teşbihi burada da kullanırsam; Onlar modern gelişmiş yepyeni bir Lada üretmeye çalışıyorlar. Biz ise hemen her parçasını üretmeyi öğrendiğimiz Mercedes’i bir araya getirme çabasındayız.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4154 : 14 Mayıs 2023, 15:25:18 »

Ne alaka diyeceksiniz ama bence Çin'in 3 büyük sıkıntısı var, bunlar savunma sanayii dahil herseyi etkiliyor

1. Konfucyusten bu yana gelen baskıcı kültürel yapi

2. Siyasal ve ekonomik sistemi nedeniyle gelen sikintilar (hantallik, kimsenin kendi başına karar almayı göze alamamasi, firmaların hepsinin komünist parti tahakkümü altinda olmasi, parti içindeki gruplar arası mücadele vs)

3. Yolsuzluk

Bu üçünü topladın mi innovasyon, pratik olma ,hızlı karar verme gibi önemli şeyler epey bir torpuleniyor...

Anca Rusyanin verip, ABDden çaldıklarını kopyala yapıştır ile bir yerlere gitmeye çalışıyorlar..

Önce SSCB komünizm davasına, sonra bati bize ucuz mal üretsin diye bunlara yardım etmeseydi bunlardan bu kadar bir şey çıkmazdı..

Bizim pratik zekamiz,innovasyon kabiliyetiimiz onlarla kıyas kabul etmez kat kat üstün...yeter ki kafayı takip hedefe odaklanalim herseyin en iyisini yaparız..
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2023, 15:30:22 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4155 : 14 Mayıs 2023, 15:52:05 »
Ben sadece TF-6000'i bekliyorum eğer TF-6000 istenilen güç ve dayanıklılığa sahip olursa turbofan motor için ümidim artacak...

TEİ'ninn 300 mühendis ile KAAN motor projesine başlaması ve Akşit'in aylardır ısrarla bize MMU motor işini verirlerse bu işi rahatça yaparız söylemleri de inşallah bizi sonuca götürür

Çevrimdışı ErAlp

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4156 : 14 Mayıs 2023, 21:01:32 »

Çin'in aksine F-16 motorlarında uzun süredir lisanslı bir şekilde kısmi üretim ve bakım/onarım tecrübemiz var, bu son derece önemli. Buna rağmen milli motorun sorunsuz şekilde ve F119 ile muadil bir itki ve TBO ile seri üretime girmesinin 2035+ hatta 2040'lara sarkabileceğini düşünüyorum. Özellikle sayın Akşit ve Demir hocaların açıklamalarını dikkate almalıyız.
RCS hususunda özellikle F-22 ve 35'in sahip olduğu <0.001m^2 altında VLO değerlere sahip olmalı. Rusya ve Çin işte burada çakıldı. Uçakları Amerikanlardan 100-1000 kat daha görünür. İşte bu korkutucu. Meteor/JATM muadili füze geliştirilme mevzusu da var. Ya bu isterlerde bir uçak ve mühimmat için gerekli zaman ve para ayrılır, ya da istenenin altında suboptimal bir ürünle ihtiyaç geçiştirilmeye çalışılır ve F-35'lerin karşısına çıkamaz.
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2023, 21:52:26 Gönderen: ErAlp »

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4157 : 15 Mayıs 2023, 13:10:52 »
Türkiyenin bence artık bütün önündeki engeller kalktı batı istemesede bizimle artık iş birliğine gitmek zorunda güç üretim para ve know how doğuya kayıyor batının en kolay anlaşacagı dogusundaki ülke türkiye bizimle işbirliği yapmazlar ise orta doğu ve afrika yı kaybedecekleri için bizi istemeselerde desteklemek zorundalar.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4158 : 16 Mayıs 2023, 10:53:41 »
ya f 35 geliyor diyen birisi vardı forumda. hani seçimden sonra. ne oldu o arkadaş

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4159 : 16 Mayıs 2023, 11:01:06 »
ya f 35 geliyor diyen birisi vardı forumda. hani seçimden sonra. ne oldu o arkadaş

Artık bu atışmaları bıraksak? Laf sokmaları bıraksak?