Gönderen Konu: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler  (Okunma sayısı 199223 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler
« Yanıtla #540 : 20 Ekim 2023, 19:26:27 »
Bu bütçe birçok noktaya ayrılacaktır ama ayrılacak ise deniz ve havacılığa ayrılmasını isterdim. Evet tank envanterimiz çok eski ve berbatlar. 6x6 ve 8x8 araçlarda da çok eksiğiz. Paketli FNSS araçlarımızda eski di ama kötü durumda değiller ama burda gayrinizami nizami olarak en deneyimli ve mahir bir kara kuvvetlerinden bahsediyoruz. Ve dünya şu an elektrikli araç çağından geçiyor. Burda biraz daha bekleyip özellikle Rusya ve İsrail savaşından çıkacak sonuçlar ile elimizdeki Pars gibi Tulpar serisi gibi araçların hem güç sistemi olarak  hem de asimetrik savunma yöntemlerinde gelişmeleri beklemeliyiz gibi bence. Elektrikli zmalar yapalım demiyorum. Askeri harakette çok saçma. Tertemiz dizel motorlar varken. Ama hibrit sistemler geliştirip kullanmak çok büyük avantajlar sunacak. Örneğin kaçış manevralarında hızlı intikallerde ekstra hızlanmadan tutun da Drone tehditleri için lazer silahların enerji ihtiyacını karşılanmasına kadar. Mobil hava savunma silahı Gürz gibi araçların enerji ihtiyacına kadar. Artık modern orduların baş belası dronelar bunu görüyoruz. Gelecek 30 40 yılımızın araçlarını seçiyorsak baştan buna göre tasarlanmalı ve donatılmalı. Örneğin eskiden 40 araçlık konvoyda 2 3 tane hava savunması için Zma felan kullanılırken artık drone savunmak için lazer ile savunma çok yakın hava savunmasında daha çok ihtiyaç var. Ve ZMA lar için de maliyeti etkin bir aktif koruma sistemleri zorunluluk haline geldi. Altaydakini takalım demiyorum bunu bizim ekonomiyi bırakın benim diyen Fransız Alman ekonomisi bile kaldıramaz. Lakin bir şekilde AESA radar kullanmadan bu füzeleri durduracak aktif savunma sistemleri şart oldu. Bu lazer ile mi olur farklı bir sistem ile mi olur hiç bilmiyorum ama kafa patlatmak lazım. Bunların yapıldığı dönemde 50 mm namlu çalışması da başlatılmalı bence. Farklı farklı kule tasarımları başlatmalıyız ZMA lar için.Çok yönlü kompakt olacak şekilde kuleler yapmalıyız. Zmalara bakınca tek fonksiyonlu kuleler görünce bunlar ne diyorum.  Asimetrik harp birçok savunma yöntemini ortak kullanmayı zorunlu kılıyor , kılacak.Birde asla anlamadığım karacılarda Ağır sınıf tank fantezisi var. Evet, herkes altındaki tankı ağır sınıf ister. Onlar canını ortaya koyuyor , haklılarda. Ama ortada bir gerçek var. Şimdi bana Tulpar orta sınıf tankını aldık. Tasarımını biraz daha modernize ettik. Zırh yapısını biraz daha geometrik ve koruma olarak değiştirdik. Ve gittik 120 mm L44 topunu taktık MKE lisansında. 1000 beygirlikte Iveco olur Cummins olur Cat olur motorunu da taktık. İleride Tabiki BMC motoru. Şimdi bu orta sınıf tankın M60 dan ne eksiği var. Her anlamda 10 kat daha iyi bir tank. Fırat kalkanında gittik ve gördük eksiğimizi. Altay’a verilen destek ve bütçe biraz Tulpar’a ayırsak 2020 den itibaren envanterimizde ilk fazları girerdi. Olası bir operasyonda elimizde Koç grubunun üretim kapasitesi ve Otokar üretim hattı  ile tahmin yürütüyorum 140 160 adet Tulpar olabilirdi. Ön hat için. Bunun ne gibi bir yanlışı var ki. Elde 600 adet M48 700 adet M60 150+ adet Leopard 1 ler var bunları nasıl komple Altay ile değiştireceğiz ? nerde ekonomi, nerde üretim kapasitesi. Ortaya hibrit bir Altay Tulpar harp doktrini koymak varken. Geçen yıl deniz tatbikatında çıkarma harekatında M48 gördü bu gözler. Bu mu yani…. Bu bütçesinin hava savunmasına ve mühimmat stokuna harcanması gerektiğini düşünüyorum. 2027 2028 gibi kara ordusunda ihtiyaç giderimi yapılabilir diyeceğim de o tarihlerde de TF2000 Reis sınıfları MMU atak 2 derken neler girmeyi bekleyecek. Çok para ayırmamız lazım gerçekten. Ama şu vakitte en elzem konu bu para harcanacaksa üretim fabrikalarına ve depolamaya harcanmalı bence. Fırat kalkanında Kore’den top almak zorunda kaldık. Olası bir savaş için MKE’nin Roketsanın kapasitelerini 5 6 kart artırmamız lazım Tabiki onlara parça veren kobi’leri unutmadan.

Sayın Kaptan-I Derya; İletilerinizi yazarken cümlelerinizi bölerseniz daha okunaklı bir hal alır. Nacizane tavsiyem sonraki iletilerinizi paragrafları bölerek yazmak olmalıdır. Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #541 : 20 Ekim 2023, 19:34:28 »
6x6 ve 8x8 konusunda Türkiye büyüklüğünde bir ordunun bu kadar eksik kalması üzücü. Üstelik bunları rahatlıkla envanterimize alabilecek konumdayız.

Otokar Arma II, FNSS Pars ve BMC Altuğ gibi 3 tane modelimiz var. Üstelik üçünün de güç paketi yerli. Otokar ve BMC kendi motorlarını üretti. FNSS, Tümosan ile çalışıyor. Yeni dönemde hatırı sayılır miktarda 6x6 ve 8x8 modellerin ivedilikle envantere alınması lazım.

Eskiyen M60 tanklarının yerine neden FNSS Kaplan veya Otokar Tulpar düşünülmüyor merak etmekteyim. Gelecek Altay'ın yanı sıra artık cacığı çıkan M60'ları hafif sınıf tanklarla değiştirmemiz gerektiği kanaatindeyim.

Alınacak çok sistem var. Elbette tamamı 2024'te karşılanamaz mevcut bütçe çok artsa bile hepsine yetecek bir para değil. 2024-2028 arasındaki 5 yılda Bütçemizi daha da arttırmalı, kara, deniz ve havadaki ihtiyaçlarımızı gidermeliyiz. Bölgede ne olacağı belirsiz. Silahlanmayı daha da arttırmalıyız.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #542 : 21 Ekim 2023, 20:53:13 »
Arkadaşlar 40.5 milyar dolar'ın nasıl paylaştırıldığı belli olmuş

TSK 15.7 milyar dolar
EGM 10.8 milyar dolar
Jandarma 5.8 milyar dolar
Savunma sanayi destekleme fonu 6.8 milyar dolar
Mit 622 milyon dolar
İç işleri bakanlığı 2.7 milyar dolar
Sahil güvenlik 410 milyon dolar

Yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde idi 2023-2024 bütçesi.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #543 : 21 Ekim 2023, 20:55:53 »
Hay Allah yalan oldu yani 40 milyar dolar.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #544 : 21 Ekim 2023, 23:49:23 »
Arkadaşlar 40.5 milyar dolar'ın nasıl paylaştırıldığı belli olmuş

TSK 15.7 milyar dolar
EGM 10.8 milyar dolar
Jandarma 5.8 milyar dolar
Savunma sanayi destekleme fonu 6.8 milyar dolar
Mit 622 milyon dolar
İç işleri bakanlığı 2.7 milyar dolar
Sahil güvenlik 410 milyon dolar

Yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde idi 2023-2024 bütçesi.

Böyleyse geçmiş olsun. Bu arada bu sene savunma bütçesi 16 Milyar dolardı. Bu açıdan bakarsak TSK'ya ayrılan para maksimum 7-8 Milyar dolardır. 40 Milyarlık bütçeden 15'i TSK'ya gidiyorsa bu seneyi varın siz hesap edin.

Yine de 2 kat bütçe artmış diyebiliriz ama hala yetersiz. TSK'ya tek başına en az 30-35 Milyar $ lazım. 2025 bütçesinden TSK'ya ayrılan paranın 30'dan aşağı olmaması lazım. 2025-2028 arası 120-140 Milyar $'la ciddi bir envanter yenileme yapılabilir.

2024'te karadan ziyade muhtemelen deniz platformlarına yönelecek gibiyiz. 2024'te bir F-16 ya da Typhoon gelmeyeceğine göre, Yine ciddi bir miktar Altay alınmayacağına göre bu paradan en çok pay deniz platformlarına ve hava savunmaya ayrılacaktır. Bu açıdan bakarsak da anlaşılabilir bir durum. Onun haricinde Gökbey alınacak hava platformu olarak. SİHA'ları da dahil edebiliriz.

TSK'ya 40 Milyar $ bile ayrılsa yeni bir uçak şu an imkansız. KAAN'ın en az 5-6 yılı var. Hürjet'in en az 4-5 yılı var. ABD kongresi F-16 için izin verse bile 3-4 yıldan önce gelmesi imkansız. Typhoon alsak onların da gelmesi 2-3 yılı bulur. Böyle bir ortamda para deniz platformlarına, HSS'lere verilecek bence.

Ama yine de 2025'ten itibaren TSK'ya 30-35 Milyar $ para harcamaya başlamamız gerek. Zira pek çok biten platform var hizmete girmek için. 15 Milyar $ ile hangisini alacaksın?

Öte yandan Emniyet'in bütçesi ile TSK arasında %50 olması beni şaşırttı açıkçası.

Diğer bir açıdan bakarsak bazı durumlarda kurumlar için ek bir bütçe yapılabiliyor sene içinde. TSK'ya 2024 için 15+5 bütçe verilmesi mantıklı olur.
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2023, 23:51:22 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 49
« Yanıtla #545 : 22 Ekim 2023, 08:14:30 »
Bu bütçelerin çoğu kısmı gene artan maaşlar nedeniyle personel gideridir

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #546 : 22 Ekim 2023, 09:40:29 »
Benim anlamadığım EGM’nin bütçesi nasıl bu kadar yüksek oluşu. 2022 verileri ile EGM’ de çalışan personel sayısı 316.000. TSK’da çalışan maaşlı personel sayısı da 230.000 civarında. Ayrıca 190.000 civarında askere alınanlar var. Şimdi personel gideri az çok aynı iken TSK’da bu kadar Zırhlı araçlar , uçaklar , deniz platformları varken bunların bakımları kışla masrafları vs vs varken EGM’nin bu bütçesi nedir. Yani bir yerden kısılacak ise EGM’den kısılması gerekiyor. TSK’dan değil.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #547 : 22 Ekim 2023, 12:01:01 »
Jandarmanin bütçesine Sahil güvenlik dahil sanırım. Bu kadar az personele rağmen 5.8 milyar dolar ayrılmış bölge komutanliklari kapatıldı sinir muhafızligi görevi kara kuvvetlerine geçti. Bütçenin bu kadar cok olmaması lazım.
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2023, 12:14:33 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı SERKAN70

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #548 : 13 Kasım 2023, 13:23:37 »
Ankara  semalarında Atak 2 uçuş yapıyor...

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #549 : 13 Kasım 2023, 13:51:08 »
Ankara  semalarında Atak 2 uçuş yapıyor...
Arkadaşım Kayseri’de yaşıyor  Nakliye filosu hakkında günlük çıkanları yazar bende sorarım herhalde  yazmaya kalksam günde sadece bunun için 10 entry girmem gerekir. Her işe onlar koşturuyor. Nakliye filosu durmuyor adeta. Ama gel gör ki 65 milyar dolarlık THY Airbus İhalesine 20 tane A400M ekleyemiyoruz. Ekonomiden dolayı. A330MRTT gibi  tanker uçağı eksiği  var bir de.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.