Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1045962 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 463
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #6560 : 28 Mayıs 2024, 21:48:02 »
Muhtemelen oturup uçağı onların dizayn etmesini bu sırada da bizimkilerin o mühendisler altında eğitim görmesini istiyor, adamlar da o kadar keriz değil oturup kimse bizim için bedavaya yakın parayla uçak tasarlayıp al yap bunu, sonra sağa sola da sat demez, demeyeceğini Kotil de bilir de işine gelmiyor bunu çıplak şekilde söylemeyi arkadan dolaştırıyor lafı (her zaman ki gibi)

BAE System ne verdi , ne katkı sundu , ne konuda hayal kırıklığı yarattı , hangi beklentilerimizi karşılamadı ileride açığa kavuşur mutlaka...
Temel Kotil köprüleri atmış gibi "dan dan dan" konuşmuş ama işbirliği - mühendisleriyle işbirliği devam ediyor İngiltere ile...
Niye bu kadar ters konuşmuş akıl alır gibi değil...Böyle ters açıklamaların ne faydası var anlamadım ki...

İleride  F-110 motoru temininde bile İngilizlerin katkısı olabilir , elektronik bir sistem temininde yararı olabilir ... ABD ile aramızda aracılık bile yapabilir  İngiltere hükümeti...
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2024, 21:49:00 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6561 : 28 Mayıs 2024, 22:36:39 »
En başından beri işin içerisinde olan TUSAŞ'ın "en tepesindeki 1. adam Temel KOTİL" "BAE'nin gönderdiği mühendisler pek de işimize yaramadı" diye "açık açık söylüyor", siz halen "kanıtın var mı?" diye mi soruyorsunuz?

Tuhaf   ??? :-[
Temel Kotil’in sözleri aşağıda:

Quote:
2016 yılında 60 mühendisler işe başladık. İngiliz BAE Systems şirketinden 100 mühendis gelecekti, gelmedi. Gıdım gıdım geldiler. 70,80,90 geldiler. Sonra sayı olarak aşağıya düştüler. Tecrübe olarak da beklediğimiz gibi gelmediler.
Unquote.

Sıfırdan fabrika kurmuş, yüzlerce kişi çalıştıran fabrikaların genel müdürlüğünü/orataklığını yapmış bir kişi olarak benim görüşüm; bu sözler Temel Kotil’den beklenecek sözler.
Kendi ekibini ve yönetimi altında kendi yetiştirdiği elemanların yaptıkların yüceltmek normaldir. Onun üstündeki SSB başkanı ve Sn Başbakan(Sn RTE o gün başbakandı) aldıkları danışmanlık bilgileriyle bugüne kadar tüm dünyanın uyguladığı yöntemle işi öğretecek dış menşeli mühendislerle çalışılması yöntemini seçmiş. Sn Kotil’in söz hakkı yok burada. Ama onları çalıştırıp onlardan maximum verim almakta onun görevi. Gelen mühendisler yetersiz idiyse, genel müdür olarak SSB başkanını uyarıp karşı tarafın anlaşma şartlarına uymaların sağlamakta kendi göreviydi. Sonradan sonraya,  gelen yabancı mühendisleri suçlamaktansa, onları ve iki ülkece anlaşılan çalışma sistemini verimli yönetmek onun göreviydi. 

https://gdh.digital/temel-kotil-milli-muharip-ucakta-her-seyi-2-yil-one-cektik-59247

Savunmasanayist, 2019’da Temel Kotil’in 100 kadar mühendisle BAE Systems’in  yardım ettiğini yazıyor.
https://www.savunmasanayist.com/ingiltere-milli-muharip-ucak-icin-muhendis-arayisinda/

Quote:
MMU için 300 mühendisimiz var. BAE Systems mühendis sayısını 100’e çıkartıyor. Bu sayı 10 bine kadar çıkacak.
Unquote.

https://www.airturkhaber.com/haberler/temel-kotilden-onemli-aciklamalar/

Her yöneticinin eksik ya da yanlış tarafı olabilir. Sn Kotil çok hevesli ve çok konuşuyor. Yanılma olasılığı yüksek. Konuşurken bazen yeterli bilgi vermiyor. Yanlış anlama da oluyor.
Ama Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek lazım.
Adam, Hürjet’i uçurdu. Kaan’ı uçurdu. T70 helikopteri üretiyor. T129 Atak helikopteri üretiyor ve ihraç ediyor. Anka, Aksungur , Anka 3 , Hürkuş hep onun döneminde gövde buldu.

BAE Systems işe yaramadı demek haksızlık olur. Zaten bunu da söylemiyor Kotil.
Onların görevi balık tutmasını öğretmekti. Balığı tutup pişirmek Tusaş’a ait.
+1

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 191
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6562 : 28 Mayıs 2024, 22:54:21 »
Parasını verip BAE System'e uçak yaptıracağımızı falan mı sanıyordunuz ben anlamadım?

Al kardeş şu parayı bana F-22 boyutlarında, F-35 özelliklerine sahip bir uçak yap demedik ki adamlara.

Belli bir ücret karşılığında bazı konularda destek istedik. Zaten anlaşma yüz küsür milyon dolardı. Öyle milyarlarca dolar para ödenmedi.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
« Yanıtla #6563 : Bugün, 00:17:50 »
Parasını verip BAE System'e uçak yaptıracağımızı falan mı sanıyordunuz ben anlamadım?

Al kardeş şu parayı bana F-22 boyutlarında, F-35 özelliklerine sahip bir uçak yap demedik ki adamlara.

Belli bir ücret karşılığında bazı konularda destek istedik. Zaten anlaşma yüz küsür milyon dolardı. Öyle milyarlarca dolar para ödenmedi.

+1

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #6564 : Bugün, 00:18:48 »
Acaba ne kazanımlar elde ettik ?

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 50
« Yanıtla #6565 : Bugün, 00:43:04 »

Zaten biz demedik ki böyle birşeyi , sn.Kotil birşeyler imasında bulunup gene aslında başka şeyler söylemeye çalıştı. İsmail Demir de biraz  gevezeydi o da çok konuşurdu; lüzümsuz bilgi saçmak lüzumsuz sorunlar yaratma potansiyeline sahiptir