Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 93619 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #440 : 05 Ocak 2024, 08:07:19 »
Bu kararlarla orta vadede Tdzk muharip envanteri;

16 denizaltı (reis+gür+preveze+2xay sinifi)
1 lph-siha (anadolu)
4 fırkateyn ( gabya-vls'li)
12 daha hafif firkateyn ( istif+barboros)
4 korvet (ada)
8-10 adkg (hisar)
16-18 füze hücumbotu ( yeni tip+kiliç+yıldız)
2-4 lst (bayraktar +vb)
16+ çıkarma gemisi (lct ç-151 vb)
12+ mayın avlama gemisi (a, e, milli tip)
16 karakol botu ( tuzla )
Belirsiz sayıda sida ve siha 

Olarak görünüyor.

Sonrasında uçak gemisi + tf-2000+ milden eklenecek gibi. En pahalı işler sonraki dönemlere ötelenmek durumunda kaldı aslında. Görünen o.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #441 : 05 Ocak 2024, 13:19:29 »
TF-2000 HSM gemisi nasıl olsa artık siper veya hisar füzelerini baş topun arkasındaki kanisterlere yerleştirmiyormuyuz yerleştiriyoruz o zaman HSM gemisine acil ihtiyaç oluyormu bana göre hayır o halde 1 HSM yerine en az 2 adet fırkateyn yapmak daha mantıklı olmuyormu ki hemen hemen bütün fırkateynlerimizin hava savunma dahil 360 derece koruma radar ve sensör ağı mevcut....

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #442 : 05 Ocak 2024, 15:32:44 »
Bu kararlarla orta vadede Tdzk muharip envanteri;

16 denizaltı (reis+gür+preveze+2xay sinifi)
1 lph-siha (anadolu)
4 fırkateyn ( gabya-vls'li)
12 daha hafif firkateyn ( istif+barboros)
4 korvet (ada)
8-10 adkg (hisar)
16-18 füze hücumbotu ( yeni tip+kiliç+yıldız)
2-4 lst (bayraktar +vb)
16+ çıkarma gemisi (lct ç-151 vb)
12+ mayın avlama gemisi (a, e, milli tip)
16 karakol botu ( tuzla )
Belirsiz sayıda sida ve siha 

Olarak görünüyor.

Sonrasında uçak gemisi + tf-2000+ milden eklenecek gibi. En pahalı işler sonraki dönemlere ötelenmek durumunda kaldı aslında. Görünen o.

Normalde hisar sınıflarından 10 adet üretilmesi planlanıyordu fakat son bütçe kısıtlamaları artı 4 adet daha istif derken ben 8-10 adet Hisar sınıfından olacağını düşünmüyorum. 2+2 ya da 2+4 olmak üzere projenin biteceğini düşünüyorum. Ki bu şekilde birkaç tane duyum aldım ki ne kadar doğru onu bilmiyoruz. 6 adet Burak sınıfının yerine geçsinler ben yeter diyeceğim. Şu kısıtlamalarda.

Normalde 10 adet Hisar sınıfı savaş zamanı öyle aman aman muhteşem bir kabiliyette ürünler değil (işin garibi radar ve birkaç elektronik sistem hariç Ada'dan daha yüklü olacak olmaları) fakat barış zamanı muhteşem ürünler. Dizel elektrik güç sistemi olmasının verdiği seyir avantajının yanında Ada sınıfının benzeri olduğu için çokça üretilmiş olmanın verdiği avantajlarla denizlerde suyunu sıkacağımız bir platform olacaktı ya da olacak.

Gönder Doğu Akdeniz'e 2 tane biri Girit civarında biri Kıbrıs açıklarında saatlerce görev yapsın. Sakarya gaz sahasına gönder bir tane sürekli koruma yapsın. Ege'de canın istediğinde 6-12 mil kavgasında bayrak göstersin. Tüm denemeleri , tatbikatları, bazı eğitim faaliyetlerini bunda yap. NATO'nun bazı saçma ve dandik görevlerine bunları gönder. Bilmem ne çalışması yok ortak eğitim bilmemnesi vs vs  Kısacası donanmanın kahrını çeken, uygun maliyetli yüzen platformu. Bu yüzden öyle ya da böyle üretilmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Bu sayede Gabya ve Barbarosları daha fazla dinlendirmiş oluruz. Onlar artık savaş dönemi olursa ortaya çıkmalık olarak kalmalı. Her diplomatik krizde yüzdüremeyiz. Ben Yavuzların bile donanmada kalıp aktif dinlendirmede olması gerektiğini düşünüyorum. 2032-2033 yılına kadar. İstifler ile çıkacaklar ama bu dönemde  7-10 yıl daha kalmaları gerek.
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2024, 16:34:31 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #443 : 05 Ocak 2024, 16:03:16 »
Bu konuları derleyip toparlayıp yorumladığın için bir beğeni ateşledim.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #444 : 05 Ocak 2024, 16:25:54 »
Bu uçak gemisine harcanacak parayi:

1. Tüm hava, deniz ve kara araçlarinin güç sistemlerine
2. Denizden, karadan, havadan kullanilabilen HSSlerine
3. Radar ve aĝ merkezli savaş idare sistemlerine
4. Uzun menzilli ve hipersonik füzelere
5. Üretim kapasitemizi arttirma ve saldirilara dayanikli hale getirmeye (değişik illere yayma, korunakli daglik coğrafyada yerin altına almaya vs)

Harcasak çok daha faydalı işler yapmış oluruz
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #445 : 05 Ocak 2024, 16:46:55 »

5. Üretim kapasitemizi arttirma ve saldirilara dayanikli hale getirmeye (değişik illere yayma, korunakli daglik coğrafyada yerin altına almaya vs)

Katılıyorum ama zaten uçak gemisinin başlangıcı 2028i bulur. O zamana kadar bunlar zaten yapılabilir, sadece GDPnın %2sine eşitlemek gerekiyor askeri bütçeyi artık çünkü gerçekten silahlı kuvvetlerde büyük eksiklikler var artık. Şu an deniz kuvvetleri dışında tüm kuvvetlerde büyük eksiklikler var onlar kapatılmalı. Uçak gemisi de 2036a yetişir ki o zaman da uçak gemisine ihtiyaç olur zaten şimdi olmasa da.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #446 : 05 Ocak 2024, 17:40:41 »

Katılıyorum ama zaten uçak gemisinin başlangıcı 2028i bulur. O zamana kadar bunlar zaten yapılabilir, sadece GDPnın %2sine eşitlemek gerekiyor askeri bütçeyi artık çünkü gerçekten silahlı kuvvetlerde büyük eksiklikler var artık. Şu an deniz kuvvetleri dışında tüm kuvvetlerde büyük eksiklikler var onlar kapatılmalı. Uçak gemisi de 2036a yetişir ki o zaman da uçak gemisine ihtiyaç olur zaten şimdi olmasa da.

Ben yüzde 2yi, hele dünyanın bu gidisinde az buluyorum acikcasi ama o başka tartışma..

Yüzde 4 -5 bandinda olması lazım...
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #447 : 05 Ocak 2024, 18:21:17 »
Ben yüzde 2yi, hele dünyanın bu gidisinde az buluyorum acikcasi ama o başka tartışma..

Yüzde 4 -5 bandinda olması lazım...

%1.3 civarında dolanıyor, 2 olsa öpüp başımıza koyarız, 3-5 arasına 2028-2035 arasında çıkmalı şimdilik daha erken. O zaman TF-2000, Uçak Gemisi, Kaan, Altay gibi projeler için yüksek yatırım gerekecektir

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #448 : 05 Ocak 2024, 18:26:10 »
Uçak gemisi de 2036a yetişir ki o zaman da uçak gemisine ihtiyaç olur zaten şimdi olmasa da.

Tahminimce ilk kaynak 2028 seçiminin hemen öncesinde, denize indirme ve testleri 2032'de ve 2033 seçimleri öncesinde boğazda bol bol test yüzdürmesi olur. Donanmaya teslimi sizin de dediginiz gibi 36'yı bulur. O zaman kadar anca sihalar ucar. Belki 2038 seçimleri öncesi de inen kalkan hürjetler görebiliriz.Yani en az 3 secim ekmeği yenebilir bu vasıtanın.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #449 : 05 Ocak 2024, 18:48:40 »
İspanya'nın uçak gemisi yok ki nasıl birlikte yapacağız , orasını anlamadım... İspanyolların ileride yapmayı düşündükleri bir uçak gemisi konsepti felan var mı şöyle birkaç resim atabilir misiniz?