Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 93651 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #420 : 04 Ocak 2024, 17:20:02 »
Uçak gemisi gelecek ise Kaan Uçak gemisine büyük gelir. Hürjet çoğu yerde, Kızılelma-Anka-3 eşliğinde  iş görür ama, modern bir kuvvet ile karşı karşıya kanılırsa, Rafale/Eurofighter boyutlarında, tercihen EF güç ağırlık oranı altı olmamak üzere iki motorlu bir asli savaş jeti elzem olur.

Böyle bir uçağı baştan yapmak yerine buna uygun bir  gemi yapmak çok daha mantıklı. Yoksa adeta sıfırdan bir uçak yapmak zorunda kalacağız. 2030 sonrası için sadece Hürjet hiç mantıklı değil.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #421 : 04 Ocak 2024, 17:20:50 »
Geçen gün sosyal medyada emekli bir amiralin şu sözünü gördüm.

"Artık donanmalarda iki tür gemi var: denizaltılar ve yüzen hedefler" diyordu.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #422 : 04 Ocak 2024, 17:48:13 »
İ sınıfı bitirilince TF-2000'lere başlanacaktır diye düşünüyorum. Olayın ÇAFRAD ile ilgili olduğunu hiç düşünmüyorum. O hazır gibi bir şey bana göre, Aesa işini Cenk, Eirs v.b. sonrasında Murad, Çafrad, Bürfis ile seviyeyi en üst noktaya getiririz. 5 yıl...

Uçak gemisinin TF-2000'den önce ortaya çıkacağını da düşünmüyorum.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #423 : 04 Ocak 2024, 17:49:12 »
Emekli kontenjanından bayağı iyi sallamış o amiral.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #424 : 04 Ocak 2024, 18:11:22 »
Uçak gemisi gelecek ise Kaan Uçak gemisine büyük gelir. Hürjet çoğu yerde, Kızılelma-Anka-3 eşliğinde  iş görür ama, modern bir kuvvet ile karşı karşıya kanılırsa, Rafale/Eurofighter boyutlarında, tercihen EF güç ağırlık oranı altı olmamak üzere iki motorlu bir asli savaş jeti elzem olur.

Böyle bir uçağı baştan yapmak yerine buna uygun bir  gemi yapmak çok daha mantıklı. Yoksa adeta sıfırdan bir uçak yapmak zorunda kalacağız. 2030 sonrası için sadece Hürjet hiç mantıklı değil.

Kaan boyutunda bir uçağa gemi gerçekten sıkıntılı olur bence, bir de kaan'ın dış pazarlar için de lüks olabileceği değerlendirildiğinde, ihracat ve hatta bizim için bile Kaan'a göre Low bir uçağa ihtiyacımız var.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #425 : 04 Ocak 2024, 18:56:00 »

Moskva Kruvazörü; 16 adet P-500 Bazalt veya 16 adet P-1000 Vulkan süpersonik gemisavar füzesi taşıyordu. 64 adet S-300F ve 40 adet Osa-M hava savunma füzesi ile 6 adet AK-630 yakın hava savunma sistemi ile korunuyordu.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #426 : 04 Ocak 2024, 19:05:49 »
Geçen gün sosyal medyada emekli bir amiralin şu sözünü gördüm.

"Artık donanmalarda iki tür gemi var: denizaltılar ve yüzen hedefler" diyordu.

Çok doğru bir tespit yapmış...

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #427 : 04 Ocak 2024, 19:10:36 »

Kaan boyutunda bir uçağa gemi gerçekten sıkıntılı olur bence, bir de kaan'ın dış pazarlar için de lüks olabileceği değerlendirildiğinde, ihracat ve hatta bizim için bile Kaan'a göre Low bir uçağa ihtiyacımız var.

1 adet KAAN savaş uçağımız aynı anda 100 adet hatta 1000 adet f-22 ile savaşır.
Zira KAAN savaş uçağımızda elektronik destek/taaruz sistemi mevcut bu sistemin yüklü olduğu platformla kimse baş edemez.
Bu uçak pilotun isteği veya dikkatsizliği sonucu vurulabilir...

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #428 : 04 Ocak 2024, 19:41:08 »
Baybars konsepti benim çok hoşuma gitti, eni 1.1 boyu 1.2 kat büyük olsa süper olur,

Hatta bu gemi sadece uçak gemisi değil acil durumlar gemisi bile olur, Allah korusun muhtemel tekrar edecek Büyük İstanbul depreminde Türkiye' ye afetzedelere hızlı müdahale için 3-4 tane lazım olur İstanbul çevresinde; bundan her şeye yarar yangın mı çıktı Artvin'de Antalya'da çek sahile,yap müdahaleni 10 numara...

Araya bütün cehaletimle bir soru ekleyeyim; Yalnış bilmiyorsam katamaranların yüksek deniz koşullarında stabilite problemi oluyor diye hatırlıyorum sonuç bu gemi oldukça stabil olmalı ki uçaklar inerken, özellikle geniş kanatlı uçaklar, piste kanat vurmasın! Bu stabilite meselesi çözülebilir mi? Sonuçta aslen karadan bağımsız bir gemi olacak, büyük ihtimalle görevde açık denizde olacak! Konunun erbabları varsa aramızda aydınlatabilir mi? Nacizane bu cahil arkadaşınızı...

KAAN uçak gemisine büyük demiş bazı arkadaşlarda, SU-33 e baktım wiki den 30 cm daha büyük zalim.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #429 : 04 Ocak 2024, 19:51:47 »

Moskva Kruvazörü; 16 adet P-500 Bazalt veya 16 adet P-1000 Vulkan süpersonik gemisavar füzesi taşıyordu. 64 adet S-300F ve 40 adet Osa-M hava savunma füzesi ile 6 adet AK-630 yakın hava savunma sistemi ile korunuyordu.

Ve battı…