Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 93649 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #400 : 03 Ocak 2024, 18:27:23 »
Yılın mutlu haberi geldi. Savunma Sanayi anlamında güzel başladı. Benim gibi bir denizci için üzen taraf Milden’den hiç bahsedilmemesi (tasarım, üretim vizyonu vs ) birde TF2000’lerin iyice ertelenmesi. Yeni üretilecek İstif’ler inşallah 4000-4500 tonluk İstif XXL olur. 16 VLS’li olursa hiç mi hiç olmaz. Ada sınıflarına da 8-12’li  Hisar ve siper lançerileri konulması lazım. Ben yeni yapılacak ağır sınıf fırkateyn olmasını olacak olan fırkateynlerin 32 VLS sahip olmasını yakın hava savunmasında Meteksan Nazar sisteminin bulunmasını hem Gökdeniz hem de Levent C-Ram bulunması gerektiğini düşünüyorum. Asimetrik su harbi için de Roketsan üretimi bir yeni bir silah sistemi tasarlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu haliyle İstif’ler asimetrik harp için yetersiz sadece İstif değil birçok Avrupa donanması da yetersiz. Su üstü platformlar çok çok daha gelişecek. Yeni yapılacak gemi de 2x2 adet İnsansız Su Aracı ve tekne taşıyacak orta alan gerekli. Birde artık Aesa Radarlı Mini Çafradlı bir konfigürasyona geçelim. İsrailliler 2000 tonluk Korvetine koyduğu radar ve elektroptik sistemleri herhalde 3000+ tonluk gemiye koyarız artık. Saar 6 Sınıfı hava savunması vs çok çok beğeniyorum o boyuta muhteşem bir silah donanımına sahip biz de ağır silahlı bir versiyon seçeriz. Denizaltı harbi gemileri yalan oldu tabi. Denizaltı için baştan sona bir tasarım be doktrin yapılması lazım. Şu an mümkün değil. Bizim böyle bir Sonar aktif pasif sensörlere yapacak teknolojik kabiliyetimizde  yok zaten.
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2024, 18:34:52 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #401 : 03 Ocak 2024, 18:32:51 »
En güzel haber İ sınıfı fırkateyn sayısının artırılması kararı ...

İ sınıfları inşallah büyümüş şekilde üretilir. Baştan böyle bir şeye ihtiyaç vardı. 16 fırkateyni olmuş hatta zamanında daha fazla olmuş bir ülkenin 4 fırkateyn yapma hedefi saçma idi. Tf2000’ler fırkateynlerin yerine geçecek proje olmamalı , TF2000 baştan itibaren Türk Deniz kuvvetlerinin platform ve deplasman büyütmeyi hedeflemeliyiz. Komple donanmayı teknolojik, personel, üs , platform olarak.  Almanlar bu platformlar güç ve güç aktarım sistemleri verecek mi acaba çok merak ediyorum
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #402 : 03 Ocak 2024, 18:37:35 »
Bize adalara hızlı hücum gerçekleştirmek için cb90 tipi botlar lazım,hem amfibi deniz piyade Tugayı hem Ege ordusu için Yunanlılar neye uğradığını şaşırır.

Acaba çıkarma gemilerinden kasıt lst ve lct veya lcm'ler mi?

Milgemler yani İ sınıfları çafradın dört yüzlü çok fonksiyonlu radarı ile teçhiz edilmeli direk bu şekilde tasarlanmalı arama radarı olarak cenk-s devam etmesinde sakınca yok mevcut vls 32 olmalı İ sınıflarınında sayılarıda 16 olmalı.

Milli hücumbot için Sn Ercüment tatlıoğlu daha küçük ve hızlı bir tasarım diyerek dikkat çekmişti merakla bekliyorum olması gereken bu çünkü.

« Son Düzenleme: 03 Ocak 2024, 19:08:37 Gönderen: Denizci16 »

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #403 : 03 Ocak 2024, 19:13:42 »
Bize adalara hızlı hücum gerçekleştirmek için cb90 tipi botlar lazım,hem amfibi deniz piyade Tugayı hem Ege ordusu için Yunanlılar neye uğradığını şaşırır.

Acaba çıkarma gemilerinden kasıt lst ve lct veya lcm'ler mi?

Milgemler yani İ sınıfları çafradın dört yüzlü çok fonksiyonlu radarı ile teçhiz edilmeli direk bu şekilde tasarlanmalı arama radarı olarak cenk-s devam etmesinde sakınca yok mevcut vls 32 olmalı İ sınıflarında sayılarıda 16 olmalı.

Milli hücumbot için Sn Ercüment tatlıoğlu daha küçük ve hızlı bir tasarım diyerek dikkat çekmişti merakla bekliyorum olması gereken bu çünkü.

Benim adalar için hayalim Howercraft. 2xTF6000 güç verecek şekilde konfigüre edilecek platformlar. Hem su altı mayın vs gibi tehlikelerden korunuyorsun ki olası bir Yunan savaşında adaların belli bir kısmında Yunan’lılar mayın döşeme çalışması mutlaka yapacaklar, hem de çok hızlı intikal edebiliyorsun ki bu çok çok elzem savaş zamanı hemde karaya çıkabildiği için ada çıkartması için birçok avantajı var. İdeal bir Türk Deniz kuvvetlerinde bolca çıkartma gemisi olur, dünyanın en büyük tank çıkartma gemileri bu açıdan çok doğru ama sayılarının artırılması gerekli. Çıkartma filosu Türk Deniz Kuvvetleri ‘nin kısa orta vadesinde en önemli araçlarından biri şu an ki durumdan dolayı.
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2024, 19:25:28 Gönderen: Kaptan-I Derya »

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #404 : 03 Ocak 2024, 20:23:10 »

2024 yılının ilk SSİK toplantısı sona erdi.

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) Toplantısı Askeri Gemi Projeleri  Alınan Kararlar;

⚓  Uçak Gemisi tasarım aşaması,

⚓ MİLGEM 9-10-11-12. gemilerinin (i sınıfı fırkateynler),

⚓ Açık deniz karakol gemilerinin,

⚓ Yeni tip çıkarma gemilerinin,

⚓ Yeni nesil mayın avlama gemisinin

⚓ Milli hücumbotun

inşasına yönelik kararlar alındı.

Kaynak: Mavi Vatan

BENİM DÜŞÜNCEM:
Uçak gemisi ve Fırkateyn üretmek 2030 yılından sonra gereksiz olacağı gibi bundan sonrada atıl duruma düşme ihtimalleri çok yüksek fakat bunların yerine;
Denizaltı,Sahil güvenlik,Hucumbotlar ve çıkarma gemilerinin önemi artacaktır.
Yukarda üretilmesine karşı olduğumun sistemlerin sebebi ise devir füze ve uzay devrine geçmekte karadenizde neptün füzeleri ile koskoca gemileri rahatlıkla vurdukları gibi aynı şekilde uzaydanda vurulabilme ihtimalleri çok yüksektir.
Onların yerine SG DOST gibi gemiler ile dediğim sistemlerin yapılması ile olusacak fazla bütçe HAVA UZAY KOMUTANLIĞINA aktarılarak uzay kuvvetlerini aktifleştirecek yatırımlar yapılmalı..........

Bugünden sonra uçak gemisine yapılacak yatırım bana göre israftır...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #405 : 03 Ocak 2024, 21:33:44 »
Kızmayın ama sn Aydın Durmuş hatalı düşünüyorsunuz bugün ABD dünyanın en büyük askeri gücü ise ve kara parçasından bağımsız ve hiçbir ülkeye ihtiyaçmadan operasyon ve savaş yapabilme kabiliyetleri 11 adet uçak gemisi ve 10 adet lha ki burda bir noktaya değinmek isterim ellerindeki lha gemilerinde f35 b ile aslında bir uçak gemisi sayılır bunlarda 10 ve üzeri sayıya sahip diye aklımda kalmış kasteddiğim wasp sınıfı.

Kısaca dünyada hegomanya kurmak istiyorsanız uzay değil deniz gücüne ihtiyacınız şu ana kadar hep deniz deniz güçleri dünya hakimiyetine soyundu Ve hiçbiri ABD nın eriştiği güce ulaşamadı.

Bizim bile 1 adet uçak gemimiz olsaydı ki 1 tane diye özellikle vurguluyorum.Libya'da hafter namına birşey kalmazdı.Bae wattiye üssünü bombalamaya cesaret edemezdi.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #406 : 03 Ocak 2024, 22:12:13 »
Kızmayın ama sn Aydın Durmuş hatalı düşünüyorsunuz bugün ABD dünyanın en büyük askeri gücü ise ve kara parçasından bağımsız ve hiçbir ülkeye ihtiyaçmadan operasyon ve savaş yapabilme kabiliyetleri 11 adet uçak gemisi ve 10 adet lha ki burda bir noktaya değinmek isterim ellerindeki lha gemilerinde f35 b ile aslında bir uçak gemisi sayılır bunlarda 10 ve üzeri sayıya sahip diye aklımda kalmış kasteddiğim wasp sınıfı.

Kısaca dünyada hegomanya kurmak istiyorsanız uzay değil deniz gücüne ihtiyacınız şu ana kadar hep deniz deniz güçleri dünya hakimiyetine soyundu Ve hiçbiri ABD nın eriştiği güce ulaşamadı.

Bizim bile 1 adet uçak gemimiz olsaydı ki 1 tane diye özellikle vurguluyorum.Libya'da hafter namına birşey kalmazdı.Bae wattiye üssünü bombalamaya cesaret edemezdi.

Asla kızmak yok yapıcı eleştiriye her zaman saygı duyarım fakat dikkat ettiyseniz 2030 dan sonra diye bir ifadede bulundum.
Hızlı gelişen teknolojiler sebebi ile mümkün olduğunca küçük seri ve ateş gücü olarak ta hatırı sayılır bir seviyede hücumbot ve diğerleri olması yönünde yazdım.
2030 dan sonra silah sistemlerinin evrimleştiği ve  sofistike değişimlerin hızlı olduğu dönem olacaktır bu dönemde gemi savaşlarından çok uçak+füze -gemi,gemi-füze+uçak ve artı LAZER silahı ile savaşlar olacak böyle bir savaş ortamında 1 sn'de almış olduğunuz mesafe bazı zamanlarda çok önem arz edecektir....
Atam ne diyor İSTİKBAL GÖKLERDEDİR. BURDAKİ KASIT ZAMANA GÖRE DEĞİŞMEKTE OLAN ÇOK BÜYÜK BİR CÜMLE VE BİZE GÖSTERİLEN HEDEFTİR.
Ben oraya harcanacak parayı UZAY HAVA KUVETLERİ komutanlığının ihtiyaç duyduğu duyacağı sistem ve silahlara harcanmasının uygun olacağını düşünmekteyim....
(bu arada leptomu geçen komple söküp bakımını yapıp topladım sık sık kapanma arızası kalktı rahat rahat yazabiliyorum artık)
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2024, 22:21:52 Gönderen: aydındurmus »

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #407 : 03 Ocak 2024, 22:26:31 »
Ben Denizci16’ya katılıyorum, hatta aksine uçak gemileri ve LHD’ler giderek daha önemli hale geleceğini düşünüyorum. Ben daha çok dağıtım mimaride bir gemi tasarımlarının önem kazanacağı hakkında düşüncelerim var. Yani gelecek savaş sahasında küçük deplasmana sahip ama farklı farklı kabiliyetleri farklı gemiler ile yapan tüm bu filoyu bir haberleşme mimarisinde konuşarak yapma fikri. Ama gelecekte deniz hava sahası daha kritik olacak ve olmaya devam edecek.

Denizci16’nın dediği gibi Türkiye’nin bir tane Charles De Gaule gibi bir tane uçak gemisi ve bu uçak gemimiz ve Rafale uçaklarımız olsaydı Libya da çok başka seviyede olurduk. Herkes hükümet hükümet diyor ama deniz kuvvetlerimizde bence Libya’dan önemli dersler çıkarttı. Bizim eleştirdiğimiz nokta uçak gemisinin filosunun hazır olmaması. Ben TCG Trakya’nın bile üretilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi Anadolu gibi değil. Anadolu’nun güvertesinin yanlarına daha uzadığı ve arka asansör yerine başka çözümlü halini,  ama amfibik çıkartma ve helikopter desteği çok mühim. Herkes uçak gemisi uçak gemisi diyor ama bu filoyu denizin altı ve asimetrik harp unsurlarından kurtaracak olan helikopterdir. Aynı zamanda helikopter ile birçok özel birim harekatları da yapılabilir vs vs. TB3 bu yüzden çok kritik, TB3 gibi platformlar gelecekte deniz hava sahasında büyük oyun değiştirici olmasalar da çok iyi görev adamı olacaklar.

Düşünsenize Basra körfezinde Amerikan ordususunuz, karşınızda 1000’lerce yüzen asimetrik unsuru olan bir İran ordusu ve devrim muhafızlarının botları var. Siz 2 saat havada kalan, yüksek maliyetlere uçan, çok hızlı yol kat eden bakım süreleri uzun olan F18 veya F35 mi istersiniz yoksa 20+ saat havada kalan Mam, kuzgun, kemankeş gibi uygun maliyete çokça atacağınız TB3 mü istersiniz. TB3 ve bu tür İHA’lar geleceğin harp sahasında çok önem taşıyacak.

Ben Türk  savunma sanayisinde şirkete sahip olsam herhalde  TB3’den atılan sonoboy çalışırdım. Atma platformu, sonoboyun kendisi, sonoboyun yükleyeyici, veri alıcı vs vs. Komple bir ürüm paketi şeklinde. TCG Anadolu ve TCG Trakya TB3 ve T925 ile başlı başına deniz harp sahası için çok önemli ürünler bu yüzden. Bizim HelikopterSOJ ve helikopterAwacs çalışmamız lazım TCG Anadolu için. Tabi önce T625 Gökbey’i navalize edelim de. SSİK kararı çıktı, Hisar sınıflarına ya da İsitiflere koyacak bir tane helikopterimiz yok. Şu an önümüzde böyle bir çalışma da yok. Yapacağız diyoruz da ne zaman.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #408 : 03 Ocak 2024, 22:40:23 »
Hava kuvvetleri olan bir gücün karşısına denizden Uçak Gemisi çıkartmanız gerekir. Uçak gemisi eşliğinde olmadan, Anadolu, Trakya veya herhangi bir SİHA, helikopter gemisi de risklidir.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #409 : 03 Ocak 2024, 23:04:27 »
TF 2000 Tasarımlarına inşaata başlamamın sebebi gine nedir ne olabilir bunu bir öğrenebilir miyim? dolanmamız için en önemli hava savunma muhribi gine ertelendi. Ben ertelendi diyorum belki de artık tamamen de vazgeçilmiş olabilir.

İnanıyorum ki Doğan bey bunun hakkından olan gelişmeleri bilir. Ama bilen varsa ne olur buraya yazsın.