Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 302750 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #2210 : 28 Kasım 2023, 08:02:22 »
Tesla Model Y dünyada en çok satılan araba şu anda. En çok satılan elektrikli araba demiyorum en çok satılan araba diyorum dikkatinizi çekerim. Zavallı Almanya'nın sonu yaklaşıyor. 2030 da Mercedes olmayacak BMW olmayacak

Türkiye içinde bu iyi bir haber değil bizde çok ciddi içten yanmalı araba endüstrisi olan bir ülkeyiz. Ama biz daha kötü ne olabiliriz ki o rahatlığımız var. Kendinizi garantiye alın arkadaşlar buhran geliyor yemin ediyorum sefil olacağız hepimiz. Kendinize ne yapın edin başınızı sokacağınız bir ev alın nerde bütcenize uygunsa ordan alın Yozgatta mı buldun al kiraya ver kenarda dursun dünyanın sonu hiç iyi değil şimdi 20 yaşlarında olanları Allah kurtarsın çok zor bir ömür onları bekliyor
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #2211 : 28 Kasım 2023, 08:13:18 »
Neden insanları kaçırılanlar rehine edilenler soluğu Türkiye'de alıyor ve biz bunda aracı olmaktan neden muhteşem gurur duyuyoruz anlamıyorum.  Alavere dalavere işler olunca neden bize koşuyorlar hep anlamıyorum.
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2023, 08:15:12 Gönderen: putty »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #2212 : 28 Kasım 2023, 08:27:57 »
Tesla Model Y dünyada en çok satılan araba şu anda. En çok satılan elektrikli araba demiyorum en çok satılan araba diyorum dikkatinizi çekerim. Zavallı Almanya'nın sonu yaklaşıyor. 2030 da Mercedes olmayacak BMW olmayacak

Onlar çoktan hazırlar. Haberin olsun istedim.

https://www.mercedes-benz.de/passengercars/models.html?filters=ELECTRIC&group=all&subgroup=see-all&view=BODYTYPE
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #2213 : 28 Kasım 2023, 10:49:58 »
Onlar hazırlık değil çırpınış skywolf. Problem yapmak değil kar edememek olacak. Bir Mercedes eskiden atıyorum araç başına 1000 dolar kazanıyorsa şimdi 80 dolar kazanacak. Ben Mercedes im biraz fazla kazanmak hakkım dese belki 100 dolara da hadi marka değeri bir süre devam etse izin verir müşteriler ama 150 dolar kazanmaya kalkarlarsa TOGG alır müşteri. Elektriklinin derdi bu işte. Araçlar kim yaparsa yapsın çok basit çok konforlu çok performanslı olacaklar. Araçta kullanılan motorun markasını bile bilmeyeceksiniz yakın gelecekte oysa şimdi o motor firmaların bütün medarı iftiharı. Elektrikli arabaların şimdi altın devri yaşanıyor ilk girişenler at oynatıyorlar piyasada ama o devir geçecek bir süre sonra bu aracın tüm parçaları oem ürüne dönüşecek ne pil derdi ne motor derdi ne yazılım otonom sürüş filan derdi ne şasi derdi kalmayacak. Her ülkenin değilde abartayım anlaşılsın diye her şehrin kendi araba markası olacak. Masa üstü pc ler gibi olacaklar eskiden IBM filandı ama şimdi bana şunu topla diyon kasayı düzüyo veriyo marka kalmadı teknoloji yaygınlaşınca ve standartlaşınca. Almanya araç başına bu minnacık karlarla refahını koruyamaz asgari ücret bugünün değeri ile 800 euro ya iner mesela. Karı koca çalışır tatile gidemeden yaşarlar.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
« Yanıtla #2214 : 28 Kasım 2023, 10:59:01 »
Yahu şu çocuğu boğaz köprüsünden uzak tutun. İçimi kararttınn be evladım

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #2215 : 28 Kasım 2023, 11:05:11 »

21 yy da insanlar bir çare illa üretecekler yeni dünya nizamı kurulacak ama geçiş dönemi çok sancılı olacak bizde onun içindeyiz. Tek çare sosyalizm ama oda artık olmaz

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
« Yanıtla #2216 : 28 Kasım 2023, 11:13:59 »

21 yy da insanlar bir çare illa üretecekler yeni dünya nizamı kurulacak ama geçiş dönemi çok sancılı olacak bizde onun içindeyiz. Tek çare sosyalizm ama oda artık olmaz

Niye olmasın? Sosyalizm o kadar kötü bir uygulama değil. Tabii ki ben demiyorum tamamen sosyalizm idare kurulsun. Kapitalizmin tamamen serbest piyasanın fazlalığı zararı var.

Bir yerde doğru söylüyorsun. Dünya düzenin değişimin başındayız. Devletler bu prosedürde saflarına aldıktan sonra bir çok kişilerin canı yanacak.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2217 : 28 Kasım 2023, 12:48:58 »
DW Türkçe  internet sitesine girebilen var mı?
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2023, 12:50:24 Gönderen: korsan2 »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2218 : 28 Kasım 2023, 15:00:50 »
DW Türkçe  internet sitesine girebilen var mı?

Türkiye'de engelli DW Türkçe. Yıllar oldu üstelik.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2219 : 28 Kasım 2023, 15:17:24 »
Dünyadaki otomotiv endüstrisinde para kazandıracak 2 şey var. Biri yazılım diğeri de tüm aracı yöneten ilerleten ana bilgisayarı. Yani yarı iletken sektörü. İleride otomobiller satın alındıklarında şimdiye göre daha ucuz olacak. Şu an yolun başında olduğumuz için batarya fiyatları pahalı, elektrik motorları pahalı ve büyük üreticilerin elektrikli otomobil üretmede ayrı, küçüklerin ayrı sorunları var. Bu da maliyete yansıyor. Ve hala yan sanayi çok da oluşmuş değil. Ve sektör git gide büyüyecek ve araçlar ucuzlayacak. Bugün Avrupa’da Renault Clio 14.000 Euro ise aynı segment araç 8.000 Euro olacak mesela.

Bizde geçerli bir durum değil. Bizim hükümetlerimiz baktı araçlar ucuzluyor. Vergiyi yüzde 400 yaparlar. Türk halkına ucuzluk haram nasıl olsa.

Ama bu sektöründe mutlaka kazananı olacak. O da yazılım sektörü olacak. Sony bundan 5 sene önce elektrikli otomobil hakkında çok güzel bir vizyon çalışması yapmıştı. Artık yeni düzende aracın performansı, sağlamlığı, hızı değil iç konforu, infotatement dediğimiz bilgi ekranı, yazılımı ve tüm bunlara hitap edecek inovatif teknolojileri yapan kazanacak demişti. Çok haklılar, çünkü ailecek gidiyordunuz bir yere. Şöför dahil herkes araçla ilgili bir şey yapmasına gerek yok. Kendi kendine gidiyor. Bu insanları o araçta tutacak birşeylere ihtiyaç var. İşte bunu yapan kazanacak. Tesla bu yüzden araç içi oyunlara önem veriyor. Video izleme uygulaması olan YouTube bu yüzden o araçta var. Kısacası sizi araç içinde vakit geçirtecek bir şeyler lazım. Bu da yazılım ve elektronik demek. Araçlar ucuz olacak belki ama içlerindeki yazılımlar paralı olacak. Abonelik sistemi gibi.

Ve git gide parayı bu işi yapanlar kazanacak. Donanımı yapan Mercedes Peugeot para kazanamayacak. Bu yüzden ya bu şirketler evrim geçirecek ve teknoloji şirketi olacaklar. Ya da böylece kalıp kaderlerine razı olacaklar. Ki bu durum onlar için aşırı zor ve piyasada çok büyük rakipleri var. Türkiye olarak burda bir avantajımız var. Bu da düşen maliyetler ve karlılık karşısında Türkiye’nin ucuz üretim kapasitesi. Geçen sefer yazdığım gibi. Çin’e kimse bu konuda kafa tutamaz. Bu mümkün değil. Ama Avrupa Çin’e karşı yapacağı gümrük antlaşmaları , pazardan Çinlileri uzak tutacak her hamle Türkiye ve Doğu Avrupa ülkelerine yazar bu sektörde.

Bizim yapmamız gereken otomobil yan sanayimizi buna uygun revize etmek ve üretim için büyük markaları kendimize çekmek. Gerekli avantajları sunmalıyız.. Üretim alanında bulunmak her zaman az da olsa para kazandırır. Ve bir çok avantajı var. Teslayı ne yapıp edip ülkeye çekmeliyiz. Elimizde birçok avantaj var. Hükümetin Elon ile olan görüşmeleri de fena değil. Çünkü Tesla sadece bir üretici değil, bir ekolü temsil ediyor. Bir vizyonu temsil ediyor. Bunun katacağı herşey bize dönüş olarak kazanç demek.

Ama Türkiye genel olarak ticarette yer almak istiyorsa mutlaka ama mutlaka yarı iletken pazarına girmeliyiz. Bu sektörde yüzde 1 bile yokuz. Böyle gidersek de olmayacağız. Ve olmak için çalışsak bile başarısız olma ihtimalimiz çok çok yüksek. Bana göre dünyadaki en zor, en meşakkatli sektör. Ama kazandırdığı avantaj ve kabiliyet dünyanın em kritik alanı demek. 
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.