Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 302749 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #1650 : 20 Şubat 2023, 03:41:04 »
https://www.sozcu.com.tr/2023/gundem/koordinator-validen-deprem-itirafi-aciklanan-rakamlardan-5-kat-daha-kotu-7596869/
Devlet’in deprem bölgesine atadığı koordinasyon valisi, durumun çok kötü olduğunu, açıklanan rakamlardan 3-4 kat belki de 5 kat daha kötü olduğunu itiraf ederek geç reaksiyon dan ve geç kalınmadan dolayı özür dilediklerini söylemiş. Bazı şehirlerin ve vilayetlerin komple yeniden inşa edilmesi gerekeceğini anlatmış.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1651 : 20 Şubat 2023, 04:45:47 »
İlk doğru olmayan veri AFAD'dan geldi. Depremin büyüklüğünü yanlış beyan ettiler. Celal Şengör AFAD'ın açıkladığı verilere güvenmediğini söylemişti. Son derece muhafazakar bir hesapla, 124.800 kişiyi kaybettiğimizi hesaplamıştım. Dediğim yere doğru gidiş var maalesef.

Vali Bey yeni kentler kurmaktan bahsediyor, ki haklıdır. Nurdağı'nda oturulabilir bina kalmadığı gösterildi. Ama bence sadece orada kalmayacak bu iş. Bizim ayrıca, Eskişehir ile Ankara arasındaki bozkır araziye, İstanbul'un yaklaşık yarısını tahliye edebilmek için, yeni bir kent kurmamız şart. İşe de inşaat endüstrisinin yapılanmasından ve inşaat tekniklerinden başlamalıyız.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2023, 10:17:27 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1652 : 20 Şubat 2023, 13:40:02 »
İlk doğru olmayan veri AFAD'dan geldi. Depremin büyüklüğünü yanlış beyan ettiler. Celal Şengör AFAD'ın açıkladığı verilere güvenmediğini söylemişti. Son derece muhafazakar bir hesapla, 124.800 kişiyi kaybettiğimizi hesaplamıştım. Dediğim yere doğru gidiş var maalesef.

Vali Bey yeni kentler kurmaktan bahsediyor, ki haklıdır. Nurdağı'nda oturulabilir bina kalmadığı gösterildi. Ama bence sadece orada kalmayacak bu iş. Bizim ayrıca, Eskişehir ile Ankara arasındaki bozkır araziye, İstanbul'un yaklaşık yarısını tahliye edebilmek için, yeni bir kent kurmamız şart. İşe de inşaat endüstrisinin yapılanmasından ve inşaat tekniklerinden başlamalıyız.
Eskişehir-Ankara arası demek, yani Sivrihisar ve Polatlı bölgelerine.

Ankara'da fay hattı yok, iç anadolu'da yok zaten çoğunlukla. Eskişehir merkezden geçen küçük bir fay hattı var.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1653 : 20 Şubat 2023, 14:14:37 »
Ha bu arada, bu benim fikrim değildir. Bu CHP'nin projesidir. Kanal İstanbul'a alternatif olarak geliştirilmiştir. CHP'yi pek sevmem, çünkü CHP eski kafalıdır. Serbest ticarete ve serbest girişime öcü gözüyle bakar.

Ancak bu projesini son derece mantıklı buluyorum ve destekliyorum. Deprem bekleyen ve sınıra yakın bir kente, ekonomiyi ve yetişmiş insan gücünü yığmak deliliktir. Ankara boş yere başkent olmadı.

Kazakistan bağımsız olduğunda başkenti Çin sınırına çok yakın olan Alma Ata şehriydi. (Yani "Alma/Elma Yurdu", Elmasıyla meşhurdur.) Demirel veya Özal tam hatırlamıyorum, eski başkan Nur Sultan Nazarbayev'e "Çin sınırına çok yakın. Başkenti içeride bir yere taşıyın" demişti. Kazakistan bunun üzerine Nur Sultan adında yeni bir kent kurdu ve başkenti oraya taşıdı. Kazakistan'a bu tavsiyeyi veriyorsan, İstanbul'a niye tüm stratejik değerleri taşıyorsun ve kentin hormonlu şekilde şişmesine göz yumuyorsun, diye sorarlar adama!
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2023, 14:51:25 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1654 : 20 Şubat 2023, 14:35:09 »
Alfabeyi latin harflerine geçiren kılık kıyafet devrimi yapan kadınlara oy verme hakkı veren kadınları iş hayatına sokan okutan eğiten yönetici milletvekili yapan ülkeyi cumhuriyete geçiren medeni hukuk getiren CHP mi eski kafalı
CHP ye 20 yıl bu ülkeyi yönettirin Fransa oluruz
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2023, 14:37:36 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1655 : 20 Şubat 2023, 14:48:01 »
Alfabeyi latin harflerine geçiren kılık kıyafet devrimi yapan kadınlara oy verme hakkı veren kadınları iş hayatına sokan okutan eğiten yönetici milletvekili yapan ülkeyi cumhuriyete geçiren medeni hukuk getiren CHP mi eski kafalı

Ekonomi yönetimi anlamında eski kafalı. Fazla devletçi bir kafası var. Liberal değerleri ekonomide benimseyemedi bir türlü. Bu günlerin Fransa'sı olmak istemezsiniz, onu da ifade edeyim. :)
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2023, 14:57:36 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1656 : 20 Şubat 2023, 15:10:55 »
+1
Ancak demokratik düzende hiç bir partinin bir ülkeyi iki dönemden fazla yönetmesi sağlıklı olmuyor. İnsanlar ve sistem yozlaşıyor. Değişiklik lazım.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2023, 15:13:11 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1657 : 20 Şubat 2023, 15:11:17 »
Bize lazım olan tek şey mükemmel ahlaktır sadece. Yoksa kadrolar her parti için derya denizdir merak etmeyin.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1658 : 20 Şubat 2023, 15:23:48 »
+1
Ancak demokratik düzende hiç bir partinin bir ülkeyi iki dönemden fazla yönetmesi sağlıklı olmuyor. İnsanlar ve sistem yozlaşıyor. Değişiklik lazım.
Aynen, buna kesin çözüm bulunmalı, anayasaya konulmalı.

1 veya 2 dönemi geçmemeli Partiler, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Milletvekilleri, Bürokratlar...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1659 : 20 Şubat 2023, 16:03:32 »

Ekonomi yönetimi anlamında eski kafalı. Fazla devletçi bir kafası var. Liberal değerleri ekonomide benimseyemedi bir türlü. Bu günlerin Fransa'sı olmak istemezsiniz, onu da ifade edeyim. :)

Siyasi konulara girmek istemiyorum ama bir anımı anlatmak istedim. Belki daha önce de anlatmışımdır.

Sanatçı olan bir CHP milletvekili ile sosyal medya üzerinden bir sohbetim olmuştu. Yine bir seçim öncesiydi.

Kendisine gayet net bir şekilde sordum, millet olarak bizim şu sorunlarımız var. Bunlarla ilgili nasıl çözüm üretmeyi planlıyorsunuz?

Cevap o zamanki klasik cümleler. İktidar partisi şunu yaptı, biz daha iyisini yapacağız, iktidar partisi bunu yaptı, biz kaldıracağız.

Tamam da ne yapacaksınız dedim.

Biz Atatürkçüyüz, şöyleyiz böyleyiz vs dedi...

Tamam biz de Atatürk'ün izinden gitme taraftarıyız da bu sorunların çözümü için projeleriniz nelerdir?

Sorularıma bir türlü cevap veremedi. Hep aynı kelimeler, aynı cümleler...

O dönem sadece muhalefet olsun diye konuşarak iktidara gelebileceklerini sanıyorlardı. Çok üstelemedim, tek kelime kötü söz bile etmedim, ama beni engelledi!  ::)

Bu zamana kadar mevcut iktidarın iktidarda kalmasının en büyük nedenlerinden biri icraatlarından çok muhtemelen, muhalefetin bu kadar programsız ve boş söylemleriydi. Milletin sorunlarından çok kopuk bir yapıya sahiplerdi.

Ancak bugün daha farklı bir izlenim veriyorlar. Muhtemelen artık milletin sesini duydular ki projelerinden bahsedebiliyorlar.

Bize lazım olan tek şey mükemmel ahlaktır sadece. Yoksa kadrolar her parti için derya denizdir merak etmeyin.

+1
Kesinlikle!

+1

+1
Siyaset sisteminin kökünden değişmesi lazım. Her zaman dediğim gibi siyaset ülkenin ve milletin çıkarlarına hizmet için olmalı sadece. İçi boşaltılmış ideolojilerle, milleti ayrıştırarak, devletin imkanlarını kullanarak, milletin hakkını belirli gruplara  sağlama amacında olanlara geçit vermemeli asla!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com