Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 302721 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #1510 : 10 Şubat 2023, 18:07:23 »
Evelsi gun Burak arkadasa sormus oldugum sorulardan yonetmeligin tum yurt sathini baglayici oldugunu gibi bir master referans olmak yaninda uyulmasi gereken kural oldugunu anladim.

Tabii ki yonetmeligi uygun olarak yapilmis olan binalarin 100% yikilmayacagi garantisi yok sadece bu kurallara uyuslmasi sart cunku bu kurala gore yapilan yapilarin direncinin daha fazla oldugunu belirtir. Yani bina agir yara da olsa tamami ile yer yeksan olmayacak ve icerisinde bulunanlarin disari cikmasina olanak saglayabilecek veya yikilsa bile binadan enkazindan kurtulma olasiligi daha yuksek olacak.

Bina dikiminden once zemin etudu cok onemlidir neticede muhendis uzerine konduracagi zemin hakkinda dogru bilgiye sahip olmasi gerek ki gerekli projeksiyonu yapabilsin.

Mimarin /muhendis  binanin sadece projesinden yani planindan sorumlu degildir aslinda . Projenin isini ustlene mutahit olsa dahi mutahidi denetleyen muhendisdir.  projenin sonunda ise kabulunu yapacak olan yine mimar/muhendistir . Belediye veya icra makamindan ise projenin deklere edilmis oldugu ve yonetmeliklere gore yapildigini kontrolunden sorumlu kisi vardir ki o da evet proje tum normlara gore yapildi desin. Bir binanin kaba kismi kabulu oldugu gibi ayri elektrik kisminin ve gaz vs iceren kisimlarinin da kabulleri ayri yapilip sonradan birlestirilir.

Onun icin sorumlulik sinsilesi aslinda uzun dur  ;)

%100 yönetmeliğe uygun binaların bile yıkılmama garantisi yok...Ama emin olun ki yıkılmayan binaların %100'ü de yönetmeliklere uygun yapılmıştır...
Mühendis zemin etüdünü görmeden ezbere bina yapamaz...Demek ki zemin etüdüne uymadı ya da zemin etüdüne uygun yapı yöntemi , bina dizaynı seçmedi seçtiyse de uygun malzeme kullanmadı...Yani sonuçta ihale yine benim 4 'lüye patlar...

Ameleyi beton dökerken , demir burkarken denetlemediyse ona birşey diyemem...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1511 : 10 Şubat 2023, 18:11:09 »
İşte bu silsile içerisinde doğrudan bu dörtlüyü suçlamak mantıklı değil. Mimar ve mühendis projeyi yönetmeliğe uygun hazırlar. Müteahhit inşaatı projeye göre yapar. 99 depreminden sonra bütün bunlara bir de zemin etüdü eklendi diye biliyorum. Sonrasında denetleyiciler yapılan binanın yönetmeliklere uygun olup olmadığını denetleyerek ona göre ruhsat verirler. Burada en riskli olan denetleyici. Diğerleri hata yapsa bile denetimden geçemeyen binaya ruhsat verilmemeli! Ayrıca yönetmelik, kural vs her ne derseniz, onların da tam olarak sağlıklı olmadığını düşünebiliriz artık. Bakınız iki şiddetli depremi üst üste yaşadık. Kimsenin aklına gelmeyecek bir şey. İlkinde hasar gören ama yıkılmayan binalar yıkıldı. Aynı site içerisindeki binaların bazıları sağlam kaldı, bazıları yıkıldı. Bana müteahhittin veya diğer görevlilerin burada bilinçli bir yanlış yapmalar mantıklı gelmiyor. En azından hepsinin aynı şekilde yanlış yapması mantıklı değil.  Belki projede, belki zemin etüdünde, belki inşada hatalar yapıldı. Belki de yapılmadı, bilemediğimiz bazı faktörler var. Bence bütün bunların uzmanlar tarafından yeniden değerlendirilmesinde fayda var.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1512 : 10 Şubat 2023, 18:19:00 »
İşte bu silsile içerisinde doğrudan bu dörtlüyü suçlamak mantıklı değil. Mimar ve mühendis projeyi yönetmeliğe uygun hazırlar. Müteahhit inşaatı projeye göre yapar. 99 depreminden sonra bütün bunlara bir de zemin etüdü eklendi diye biliyorum. Sonrasında denetleyiciler yapılan binanın yönetmeliklere uygun olup olmadığını denetleyerek ona göre ruhsat verirler. Burada en riskli olan denetleyici. Diğerleri hata yapsa bile denetimden geçemeyen binaya ruhsat verilmemeli! Ayrıca yönetmelik, kural vs her ne derseniz, onların da tam olarak sağlıklı olmadığını düşünebiliriz artık. Bakınız iki şiddetli depremi üst üste yaşadık. Kimsenin aklına gelmeyecek bir şey. İlkinde hasar gören ama yıkılmayan binalar yıkıldı. Aynı site içerisindeki binaların bazıları sağlam kaldı, bazıları yıkıldı. Bana müteahhittin veya diğer görevlilerin burada bilinçli bir yanlış yapmalar mantıklı gelmiyor. En azından hepsinin aynı şekilde yanlış yapması mantıklı değil.  Belki projede, belki zemin etüdünde, belki inşada hatalar yapıldı. Belki de yapılmadı, bilemediğimiz bazı faktörler var. Bence bütün bunların uzmanlar tarafından yeniden değerlendirilmesinde fayda var.

Size "müteahhittin veya diğer görevlilerin burada bilinçli bir yanlış yapmalar mantıklı gelmiyor" olabilir ama adam 3 ton demir yerine 2 ton beton kullanıyor buna ceza yasasında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin katledilmesi" denir...

Adam KARADAĞ'A KAÇARKEN ENSELENMİŞ...Herkesi kendimiz gibi namuslu,ahlaklı düşünmeyelim Skywolf hocam bunları PARA ele geçirmiş , insan değil bu organizmalar...Direkt  yıkılan inşaatın önünde vince asacaksın bunları...Veli Göçer'i 1999'da vince assaydık bu müteahhit'ler inşaatlarında en kaliteli mühendisleri görevlendirmek için mühendisleri paraya boğarlardı...

Zaten bu hale bunlara acıdığımız için düştük...
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2023, 18:20:16 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1513 : 10 Şubat 2023, 18:26:30 »
Mantıklı gelmeyen şu Serkan; koca sitede binaların yapımında bir bölümünden malzeme çalan kişiler, aslında hepsinden çalar! Yani aslında hepsi yıkılır!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1514 : 10 Şubat 2023, 19:59:38 »
<a href="http://youtu.be/NOJoSNae0lM" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/NOJoSNae0lM</a>

Özellikle videonun son anlarına dikkat bu şiddette bir depremde hangi bina ayakta sağlam kalır bilmiyorum...
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2023, 20:02:50 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1515 : 10 Şubat 2023, 20:18:43 »
Mantıklı gelmeyen şu Serkan; koca sitede binaların yapımında bir bölümünden malzeme çalan kişiler, aslında hepsinden çalar! Yani aslında hepsi yıkılır!

https://www.emirhanaydin.com.tr/2021/02/bir-binanin-yapim-asamalari.html

Skywolf hocam bir binanın yapım aşamaları anlatılmış  , okurken benim başım döndü... Bu işte gerçekten müteahhit çok önemli bir filmin yapımcısı gibi düşünün , kötü senaryo,kötü oyuncular,kötü set o film berbat olur...

Bina yapılırken de müteahhit işi geçiştirirse , maddi kaygı odaklı çalışırsa  sonuç belli ; uzmanlara güvenir riske girmezse bina sağlam olur...
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2023, 20:19:25 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
« Yanıtla #1516 : 10 Şubat 2023, 20:39:17 »
Acaba bu ne olabilir?

Depremden 17 saniye önce görülen esrarengiz olay >> https://www.milliyet.com.tr/gundem/depremden-17-saniye-once-gorulen-esrarengiz-olay-6901543
.

Elektrostatik boşalma.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1517 : 10 Şubat 2023, 21:15:00 »
Alıntı
Bugün Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ;  hani şu meşhur altın makas ile açılan sitenin tamamen yıkıldı diye soru sorulunca " Ben o müteahhitin işini doğru yaptığını düşünüyorum , deprem şiddetliydi " dedi belediye başkanı , kulaklarıma inanamadım.
Araştırma yok , bilimsel soruşturma yok beyefendi şimdiden yüzlerce kişinin öldüğü site müteahhitini aklama peşinde.

Sn Serkan1976,
Bu TV yayınıyla ilgili kaynağı paylaşabilirmisiniz acaba?

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1518 : 10 Şubat 2023, 22:43:24 »

Müteahhit+Mühendis+Mimar+Denetleyici....

Tüm sorumluluk bu 4 kişi üstündedir... Bu 4 kişi işini düzgün  yapmadığı için olur bütün yıkımlar....

Halk " benim arsaya 2 kat daha imar izni veilsin" der , Politikacı da oy almak için değil Amik ovası suyun üstünü bile imara açma sözü verir......

Ama mühendis " ben bu zemine bu evi yapmaya onay vermem , bu sorumluluğu almam "dedikten sonra denetleyici de onay vermedikten sonra oraya ev felan da yapılmaz....
Polisin belinde tabanca var gidip tabancayla istediği kişiyi vurabiliyor mu ? Hayır...Mühendis de elinde ev yapma yetkisi var diye her bulduğu yere ev yapmayacak ...Polis yetkisi dışında adam vurursa nasıl hapse giriyor mühendis de girecek o hapse...Taki "Yok kardeşim ben bunu yapar bu ev de yıkılırsa 20 yıl hapse girerim" bilinci yerleşene kadar....

Bu 4 kişi bir afette yaptıkları binanın yıkılması durumunda hapse gireceğini bilirse yani HUKUK uygulanırsa bu manzaralar yaşanmaz....

Bugün Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ;  hani şu meşhur altın makas ile açılan sitenin tamamen yıkıldı diye soru sorulunca " Ben o müteahhitin işini doğru yaptığını düşünüyorum , deprem şiddetliydi " dedi belediye başkanı , kulaklarıma inanamadım.
Araştırma yok , bilimsel soruşturma yok beyefendi şimdiden yüzlerce kişinin öldüğü site müteahhitini aklama peşinde.
Yukarıda yazdım ya " at izi it izine karışmış" diye....

Bu dörtlü çok iyi çalışsa bile bir çok etmen var. İşçiler mesel; Sürekli başlarında olmak lazım yaramaz çocuklar gibiler. Sorumlulukları da yok neredeyse. Arkanı dönmeni bekliyor çoğu. Neler yok ki?

- Demir döşenirken pas payının gerekli olmadığına inanan.
- Kalıp şakül doğrultusundan kayıksa sırf iş çıkmasın diye elindeki ölçü aletini yamuk tutan.
- Beton öncesi kalıbın içine düşen tahta parçasının veya vibratörü yeterince kullanmayıp boşluk oluşan kolonun taşıyıcılığına etkisinin olmadığını iddia eden.
- Daha hızlı ve kolay dökülsün diye beton dökülürken pompacıya baskı kurup karışıma su ekleten
- projeyi yanlış okuyup yanlış demir bağlasa dahi pazarlık edenler.

Bunun dışında çoğunuzun es geçtiği gerçek katillerden biri de beton santralleri. Bu firmaların çoğu müteahhitlerden bile daha güçlü ve fırıldak. Beton dökülürken ilk mikserlerden numune alınıyor sonrakilerden alınmıyor. Kaçak yapılarla mücadele ediliyor ama kimse nedense bunları sıkıştırmıyor. Beton santrallerinin ruhsatsız yapılara beton vermemesi lazım. Veren firma ağır ceza ve kapatmaya uğramalı. Kaçak yapı oluyor siz de soruyorsunuz mühendis mimar devlet belediye yok mu?! Bu kaçak yapılar betonu alamasa hiç bir kaçak yapı olmazdı. Beton ve demir satarken sevk ederken resmi belge sorulmalı. Bu satıcıların da sorumlulukları olmalı.

Mühendis ve mimarları suçluyorsunuz eyvallah ama bu işin suçlusu herkes. İmar Barışı diye bir şey çıktı. Mimar mühendis imzası olmayan denetimsiz, kaçak durumdaki yapılar için 10 milyon kadar belge alındı. 10 milyon nedir yaa?! 85 milyonluk ülkede bu ne kadar kaçak.

Belediyede sözleşmeli olarak çalışan Teknik personel Yapınıza izin vermese hepiniz gelir burada haklı haksız isyan edersiniz. Eğer siyasi gücünüz varsa Belediye Başkanı o çalışana baskı yapar hatta devamında işten çıkarıp ona eyvallah diyeni oraya koyar. Siz de sorun çözen başkanı bağrınıza basarsınız. Olmadı kaçak yapar devam edersiniz. Teknik personel tutanak tutup kıçını da yırtsa Belediye Meclisi veya Valilikten onay çıkmadıkça yıkım gerçekleşmez.

Şu an bulunduğum ildeki devlet hastanesini jeoloji mühendislerinin uyarmadına rağmen yapılaşmaya uygun olmayan heyelanlı bölgenin dibine yaptılar. Buna Vali ve ilgili idareciler karar veriyor.  Deprem bile olmadan otoparkı aşağı kaydı ilk 2-3 senede. 

Bunları daha önce de söyledim. Sonuç hep halkımızın çıkarcı ahlaksızlığına dayanıyor. Ülkedeki yapıların birçoğu kaçakken kimse teknik personeli yerden yere vurma kolaylığına girmesin. (Teknik personel tertemiz mi? değil; içlerinde kötüsü de var. Başındaki idareciler temiz olsa görevden alırdı zaten)

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1519 : 10 Şubat 2023, 22:45:11 »
kolonda 4 tane demir var etriyeler yarım metrede bir tane bu nedir ya

Error 404 (Not Found)!!1

Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.