Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 301581 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #1420 : 07 Şubat 2023, 21:32:16 »
2007 deprem yönetmeliği sonrasında yapılan binalarda çökme yaşandımı bilgisi olan varmı
Hem de nasıl , daha bir yaşında rezidans ! lar çöktü, ama herkesin müteahit, önüne gelenin mühendis , ipinin koparanın yapı denetmeni olduğu yerde normal .
Kayıp sayısı da her zamnki yalan dolanımıza uygun. 6000 ne yakın bina yıkıldı deniyor değil mi? Her binada ortalama 6 daire bulunsa ki , bir çoğu çok lazımmış gibi zebellah gibi binalar ama ortalama 6 diyelim ne eder 6 x 6000 = 36.000 daire
Her dairede ortalama 2 kişi yaşasaydı . Kaç kişi enkazdan kurtarıdı 8bin mi 10bin mi ? Gerisini sizlerin tahayyülünüze bırakıyorum
Üzgünüm bu iş böyle .

Hesabın mantıklı. Ama yıkılan binların bir bölümü ikinci depremde yıkıldı ve onlar boştu. Az sayıda da değiller.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1421 : 07 Şubat 2023, 21:44:36 »
2007 sonrası deprem yönetmeliklerine uygun yapılmayan binaların incelenmesi lazım eğer çok bariz kötü niyet varsa çok ağır cezalandırma gerekiyor çünkü bu artık bizim kamu düzeni meselemiz. Kaderimiz bir belediye memurunun ahlağına bırakılmamalı 40 yıl ceza verilmeli o imzayı atan izinleri verenlere. Kanun  çıkıyor binalar depreme uygun olacak ama orada bir adam indragandi yapacak diye biz bir asır daha deprem derdi yaşayacağız. Onu yapan adamı binanın kapısına asardı osmanlı olsa
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1422 : 07 Şubat 2023, 22:20:58 »
2007 deprem yönetmeliği sonrasında yapılan binalarda çökme yaşandımı bilgisi olan varmı
Hem de nasıl , daha bir yaşında rezidans ! lar çöktü, ama herkesin müteahit, önüne gelenin mühendis , ipinin koparanın yapı denetmeni olduğu yerde normal .
Kayıp sayısı da her zamnki yalan dolanımıza uygun. 6000 ne yakın bina yıkıldı deniyor değil mi? Her binada ortalama 6 daire bulunsa ki , bir çoğu çok lazımmış gibi zebellah gibi binalar ama ortalama 6 diyelim ne eder 6 x 6000 = 36.000 daire
Her dairede ortalama 2 kişi yaşasaydı . Kaç kişi enkazdan kurtarıdı 8bin mi 10bin mi ? Gerisini sizlerin tahayyülünüze bırakıyorum
Üzgünüm bu iş böyle .

Evet blokların birinden daire alanlar arasında Malatya'da ortaokul arkadaşım da var. Onun bloğu yıkılmadı ama ağır hasarlı . Yapı denetim, kontrol mühendisi sistemleri ücretlerinin müteahhit tarafından ödenmesi sebebiyle baştan hatalı. En azından baştan depo edilip, belediye veya meslek odası tarafından ödenmesi şeklinde çalışma sistemi lazım. (Keza iş güvenliği de aynı şekilde.,) Hazır betoncular, laboratuvarlar vs sistem sıkıntılı

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1423 : 07 Şubat 2023, 22:27:57 »
Bir tesellimiz yeni binaların iyi olması zamanla eskiler yıkılacak zaten çok iptidai konforsuz yapıldılar bir zaman sonra eskiler azalır yeniler çoğalır diyoruz ama bu üç kağıtçılar ile o umutta kalmıyor. Yeni binalarda yapıldımmı en az bir asır orada duracak demektir istiklaldeki binalar bile bir asırı devirdi. Bir yerden sonrasının binalarının iyi olduğundan emin olacak bir sistem oluşturmak lazım bir kaç üç kağıtçı koca ülkenin en az bir asırını riske ediyor. Ateşe atıp yakalım bu adamları vallahi haktır koca ülkenin kaderi ile oynayanı lime lime keserlerdi eskiden olsa
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2023, 22:28:58 Gönderen: re »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1424 : 07 Şubat 2023, 23:20:42 »
Üzgünüm bu iş böyle .

Evet blokların birinden daire alanlar arasında Malatya'da ortaokul arkadaşım da var. Onun bloğu yıkılmadı ama ağır hasarlı . Yapı denetim, kontrol mühendisi sistemleri ücretlerinin müteahhit tarafından ödenmesi sebebiyle baştan hatalı. En azından baştan depo edilip, belediye veya meslek odası tarafından ödenmesi şeklinde çalışma sistemi lazım. (Keza iş güvenliği de aynı şekilde.,) Hazır betoncular, laboratuvarlar vs sistem sıkıntılı

Ödeme sistemi biraz değişti ama yapı denetim firmaları özellikle bu depremdeki veya konya zümrüt apartmanı gibi olaylarda nasıl olsa buralarda deprem olmuyor deyip gevşek iş yapıyorlar.
Mevzuata bakınca genel olarak gayet iyi görünen işler uygulamaya geçtikçe takibi zorlaşıyor. Beton dökülürken önce numuneler alınır slump testi yapılır yerinde ve döküm başlar. Sonra kalıpçı ve yanındaki vibratörcü herifler pompacıya bağırır durur “su ver su ver” diye. Nedeni onlara göre betonun yoğun olması sebebiyle kolay dökülemediği ve işini uzattığıdır. Pompacı da bunlara uyar basar karışıma suyu. Sonuçta karışım değişmiştir sen o numunelere göre iyi dersin ama priz alam beton bambaşka dayanıma sahiptir. Yani mühendis değil orada iki üç cahil herif her şeyi alt üst eder.

Jeolojik olarak yapılaşmaya uygun olmayan alan vardır teknik olarak bağırsan bile planda orayı hastane olarak işleyip meclisten geçiren Vali ve Sağlık Müdürü var. İlk büyük depremde heyelan garantili hastane. Neden inatla oraya yaptılar? Sonradan ortaya çıktı ki Sağlık müdürlüğünde bazıları o tepeden arazi vs almış çoktan.

Kentsel dönüşüm çok güzel bir şeydi değil mi? Evet uzaktan bakınca evet ama asıl amacının dışına çıkıp müteahhitlere iş alanı yaratmak amacıyla kullanıldı. Normalde binaların yıkılıp yeniden yapımı zordu çünkü mülkiyet sahiplerince fikir birliği gerekiyordu ve biri bile istemese kalıyordu. Devlet bu inadı ortadan kaldırmak isterken ranta dayalı bambaşka şeyler çıktı. Eski yapılar para etmiyorsa aynen kaldı.

İmar barışı… çok pembe şekilde lanse edildi barışıyoruz vs diye ama denetlenmemiş milyonlarca yapının yasal sayılmasını sağladı. Bakın hiç bir denetim görmeden bir binanın afet anlamındaki tüm sorumluluğu yapı kayıt belgesi sahibine ait olduğu söylendi. Sen bir daire alıyorsun ve yıkılınca öğreniyorsun ki imar barışı görmüş ve hiç denetlenmemiş. Suçun ne? Peki diğer taraftan ruhsat ve iskanlı iş yapanın suçu ne? Adaletsizlik hissiyatı tavan.

Bu ülkede bir çok şeye teknik personel karar vermiyor arkadaşlar. Bir binanın nereye nasıl yapılacağına ya Mülk sahibi ve müteahhit; kurumlarda ise vali rektör komutan vs karar veriyor. Bunu kabul etmeyen teknik çalışan sözleşmeliyse özellikle vay haline. Ayrıca teknik personele maaş zammı yapılmazken Devletin imar barışı adı altında rüşvet alıp insanlara belge vermesi teknik çalışanların mesleki onurunu ve ahlakını bozmaya başladı. Bizim yaptıklarımızın bir hükmü yoksa neden yapıyoruz diyorlar.

Adam diyor ki “ben kaçak yapıya tutanak tuttum başım müteahhitle belaya girdi hatta iş mahkemelik oldu davam sürüyor ama o kaçak yapı şu an yasal hale geldi. Hem de benim almadığım rüşveti Devlet benim adıma alıp da verdi bu belgeyi. Ben bir daha kimsenin tavuğuna kışt der miyim?”

Bakın bu adama bir daha kaçak yapı şikayeti gelirse rüşvetini yer kafası rahat takılır. Devlet nasıl olsa affediyor hepsini.

Sorun yine ahlaka bağlandı. Arkadaşlar deprem 7.8 diye uyarıyor ama bir şeyleri de yazmanın zamanı geldi sanki. Sevdiklerimiz ölüyor.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2023, 23:24:00 Gönderen: ACE »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1425 : 08 Şubat 2023, 00:14:09 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1426 : 08 Şubat 2023, 02:16:33 »
Afad personeli sorun baş edilir boyutta ise kendi kadroları ile kurtarmayı yapmalı ama sayısı onları aşıyor ise her afat uzman personeli yerel halkın başındaki idareci gibi davranmalı bir binaya iki afad çalışanı kalanı yerel gençler erkekler olmalı hatta belediye çalışanları filan olmalı. Bir yıkıntıya bir Afad uzmanı düşmüşse o eli,ne çekiç almayacak mühendis amir gibi talimat verecek. Şurayı kıracağız diyecek gençler sırayla balyozu sallayacak. Gerekliyse buradaki gençlere bir haftalık sefer görev emri çıkartılsın asker sayılsınlar emir altına girsinler yada bir aylık sözleşmeli personel olsunlar yada orada bir fabrikanın personeli görevlendirilsin başlarında amirleri ve onların başında iki afad uzmanı. Bu metropol lere müdahale yöntemi yani en kötü senaryolarda en yeterli sonucu alma seçeneği. Bir bina yıkılması ile üç şehrin yıkılmasına aynı organizasyon aynı yöntemle müdahale etmez ki buna kadro yetmez. Bunlar düşünülmemiş bir sürü sivil savunma hazırlığı yapılabilir kamu çalışanları var postacıdan belediye çalışanına kadar orman işçisine kadar bunların başına bir afad uzmanı amirlik yapsa hiç yoktan iyidir. Asrın depremi, olursa megapol depremi olursa diye hazırlık yapmaz mı bir organizasyon

sonra böyle ağlarsın

Error 404 (Not Found)!!1

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1427 : 08 Şubat 2023, 08:55:49 »
Afad personeli sorun baş edilir boyutta ise kendi kadroları ile kurtarmayı yapmalı ama sayısı onları aşıyor ise her afat uzman personeli yerel halkın başındaki idareci gibi davranmalı bir binaya iki afad çalışanı kalanı yerel gençler erkekler olmalı hatta belediye çalışanları filan olmalı. Bir yıkıntıya bir Afad uzmanı düşmüşse o eli,ne çekiç almayacak mühendis amir gibi talimat verecek. Şurayı kıracağız diyecek gençler sırayla balyozu sallayacak. Gerekliyse buradaki gençlere bir haftalık sefer görev emri çıkartılsın asker sayılsınlar emir altına girsinler yada bir aylık sözleşmeli personel olsunlar yada orada bir fabrikanın personeli görevlendirilsin başlarında amirleri ve onların başında iki afad uzmanı. Bu metropol lere müdahale yöntemi yani en kötü senaryolarda en yeterli sonucu alma seçeneği. Bir bina yıkılması ile üç şehrin yıkılmasına aynı organizasyon aynı yöntemle müdahale etmez ki buna kadro yetmez. Bunlar düşünülmemiş bir sürü sivil savunma hazırlığı yapılabilir kamu çalışanları var postacıdan belediye çalışanına kadar orman işçisine kadar bunların başına bir afad uzmanı amirlik yapsa hiç yoktan iyidir. Asrın depremi, olursa megapol depremi olursa diye hazırlık yapmaz mı bir organizasyon

Bir beğeni ateşledim re.

Ben de aynı şeyi düşünüyordum. Bir savaş halinde işgal atındaki düşman hattına sızan özel birlikler oradaki halkı örgütler. İşgale direniş için.

Afet durumlarında da az sayıda olan personel ulaştıkları yerde hayatta kalanları bu şekilde yönlendirebilir. Böyle afetlerde hayatta kalanların çoğu geçirdikleri şok nedeniyle pek bir şey yapamıyorlar. Ancak şoktan çıkmaları için de faydalı olur. Çok daha fazla hayat kurtarılabilir.

Daha önce de demiştim. Arama kurtarma ekipleri ülkenin her yerine dağılmış durumda. Sayıları artırılmalı. İtfaiyeciler, askerler, sivil gönüllüler vs. Afet durumunda seferberlik hali gibi hareket etmeliler. Her birinin her zaman ulaşabileceği yeterli ekipmanı olmalı. Afet durumunda hemen en yakın toplanma noktasına ulaşmalı, oradan da helikopter, uçak vs olabildiğince hızlı şekilde afet bölgesine hareket etmeliler. Bir savaş durumunda yapılan uçarbirlik operasyonu gibi... Çünkü hayat kurtarmak için zamanla yarışılıyor. Gerekli ekipmanlar kara yoluyla iletilirken, acil ekipmanlar da havadan paraşütle bile atılabilir. Şu anki durumumuzdan çok çok daha hızlı hareket edilebilir.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2023, 08:56:28 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1428 : 08 Şubat 2023, 09:00:31 »

sonra böyle ağlarsın

Error 404 (Not Found)!!1

Bak bu dediğin gayet mantıklı. Akutta TAMT eğitimi adında temel bir eğitim vardı. Büyük beton bir bloğun manivela ve kalaslar ile kaldırıldığı desteklendiği tahkimat eğitimi vb şeyler yer alıyordu. Nasıl ki acemi er tüfek kullanmayı öğrenmesi için eğitim görüyorsa bunun gibi bir eğitimi de alabilir. Mükemmel bir atıcı olması değil gerektiğinde ateş etmesini sağlamak ana beklentidir ya aynı şekilde bir vatandaş hilti nasıl kullanılır; tahkimat nedir, kesici ve hidrolik araçlar nasıl çalışır öğrenmeli. Artı orman yangını söndürme de dahil edilmeli.

Bu arada söylemek zorundayım Sayın re, tabliye betonun balyozla 5 dakikada kırılıp geçilmesi çok olası değil ne yazık ki.

Bir de enkazda şu tarz konveyorlerin de bu işe adapte şekilde hazır olması gerek sanki.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1429 : 08 Şubat 2023, 11:11:09 »
Daha detaylı açıklama için tarafımca silinmiştir.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2023, 11:14:09 Gönderen: buraktunahan »