Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 186396 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #900 : 24 Ekim 2023, 14:21:44 »
Özgür Özgür diyoruz da AESA radardan haberler pek gelmiyor...
Akıncı'ya takılıp denenen kısıtlı modül sayısına sahip AESA radar , farklı modül sayısı ve soğutma gerektiren Murad için nasıl referans olacak onu anlayamadım....
Bu iş TF-6000'i yapıp çalıştırınca , tamam artık TF-35000 de oldu demeye benzemiyor mu?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #901 : 24 Ekim 2023, 14:39:58 »
Eğer F16 larımız güncel modern aviyonikler ile olsaydı sayı olarak bizim çok kritik bir eksiğimiz yok bence. Hava kuvvetleride bu Kaan öncesi dönemi yönetmek isterse yeni bir uçak modeli kesinlikle istemez mümkün ise kesinlikle F16 düşünür. Yeni F16 da olabilir eldekilerin modernizasyonuda olabilir ama F16 olmak zorunda. Yeni tayyareye geçmek çok büyük iş bunu kesinlikle istemeyiz bence. Özgür projesi burada çok belirleyici olur eğer yeterli ise o zaman yeni F16 ya bile gerek kalmaz eldeki 200 uçak haydi haydi yeterli olur. En kötü tabloda yeni uçak gerekirmi o belki olabilir. O senaryoda hem Özgür projesi kafi değil ve hemde ABD F16 vermiyor modernize de etmiyor olması gerekir. Eğer yeni F16 satarlarsa kesinlikle alırız yeter bize eğer modernize ederlerse yine modernize ederiz oda yeter bize Özgür başarılı ise oda yeter bize. Eğer bu üç kapıda kapalı ise o zaman belki ama belki yeni modele geçeriz onu askerler bilir benim hissiyatımca yinede yeni model olmaz dişimizi sıkarız Kaan ı bekleriz gibi geliyor ama asker bilir ben bilmem o kadarını. AESA radar ramjet füze hatta Hürjet bizim Kaan a kadar dişimizi sıkma kapasitemizi çok arttırır
Güzel analiz de Sn re, karşımızda sadece 1990 sonrası dişi kırık Rusya ve PKK olduğu yıllardan bu yana, bizim devamlı 300+ uçaklı bir Türk Hava Kuvvetlerimiz vardı. En son, 54 adet f4, terminatör modernizasyonu ile 240 adetlik f16 filosuna katılmıştı.
F16’lara  geçiş dönemimize kadar, THK 433 adet f104 teslim almıştır. Bunlarla birlikte f5 filolarmız vardı. Adet olarak 300+ savaş uçağı ancak yeterlidir bizim gibi büyük bir ülkeye.
Kaldı ki o günden beri etrafımızdaki tehlike miktarı devamlı artmıştır. F35 proğramı ile 200+ adet f16 ve 100+ adet f35 kullanmayı ve bilahare f16’ları zaman içerisinde MMU ile değiştirmeyi planlıyorduk. Şu anda 230 kadar uçak var elimizde. G4’leri artık saymamamız lazım.

O bakımdan kaza kırım adetlerini de düşünerek (270 adet üretilen F16’dan geriye kalan 230 civarı aktif uçaktır) bize en az 80 adet ara bir uçak gerekiyor.
F16 Özgür modernizasyonu bu ülkenin olmazsa olmazıdır. Murad Aesa radarı ile elimizdeki filonun en az 180 adedini acilen modernize etmemiz gerekir. Buna ilaveten 80 adette ara çözüm uçak alımı yapmamız lazım. Yoksa bırakın Rusya ve İsrail’i, Yunan’ın da gerisine düşeceğiz caydırıcılıkta.

İHA ve SİHA’cı arkadaşlara söyleyeceğim de ; İHA , SİHA ile savaş uçağı açığı kapatılmaz.
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2023, 15:04:42 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #902 : 24 Ekim 2023, 14:46:23 »
Akıncı ile F16 nın radarı aynı Murat radarı olabilir diye düşünüyorum. Çünkü Akıncı bu radarın performansına en az F16 kadar ihtiyaç duyan bir platform. Akıncı belkide erken ihbar yada sar keşif uçağı olacak buna basit bir radar takmak istemezler. Güç tüketimi sorunu tartışılıyor ama bunun ne kadar profesyonel bir tartışma olduğu konusunda ben endişelerim var bilerek mi tartışıyoruz merak ediyorum. Ben bilmiyorum ama bu uçağa bu radar olmaz diyenler gerçekten biliyorlar mı yoksa tahmin mi yürüyorlar. Benim hissiyatıma göre AESA radarlar var olan platformun ceyran imkanına göre güç tüketimini modüllerin taksimini yöneterek çözebilirler gibi geliyor bana. Yani bu radar 1000 tane modülün hepsini hedefe yöneltmiyor aynı anda 10 hedefi takip etmez üç hedefi takip eder sonraki milisaniyede öbür üç hedefi takip eder filan modül yönetimini ceyrana göre uygun algoritmada taksim eder olmaz mı öyle. Bence güç tüketimi AESA radarlarda maksimum senaryoda çok yüksek olabilir ama minumum senaryoda çok düşük de olabilir gibi geliyor bana mantıken.
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2023, 14:49:22 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #903 : 24 Ekim 2023, 15:12:55 »
Peki söylenen doğru ise Akıncı'ya ilave güç gereksinimini karşılayacak  Apu veya benzeri bir sistem takılıp F-16 Murad radarı entegre edilemez mı?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #904 : 24 Ekim 2023, 15:18:20 »
Akıncı gibi platformlarda radar olmaması bu tayyare her şeye razı gelir düşüncesi oluşturmamalı. Akıncı radarsızda yapar ama radarı olacaksa da o zamanda en iyisini ister görevi icabı. Bu uçaklar radarları olursa HEIK in görevini bir kaç Akıncı uygun formasyonda yayılarak belki de erken ihbar görevi üstlenecekler. Sonuçta HEIK 6 saat havada kalıyor bunlar 24+ saat. Bu yüzden bence APU lazımsa üşenmezler koyarlar uğraşıya değer onu demek istedim
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #905 : 24 Ekim 2023, 15:54:35 »

Güzel analiz de Sn re, karşımızda sadece 1990 sonrası dişi kırık Rusya ve PKK olduğu yıllardan bu yana, bizim devamlı 300+ uçaklı bir Türk Hava Kuvvetlerimiz vardı. En son, 54 adet f4, terminatör modernizasyonu ile 240 adetlik f16 filosuna katılmıştı.
F16’lara  geçiş dönemimize kadar, THK 433 adet f104 teslim almıştır. Bunlarla birlikte f5 filolarmız vardı. Adet olarak 300+ savaş uçağı ancak yeterlidir bizim gibi büyük bir ülkeye.
Kaldı ki o günden beri etrafımızdaki tehlike miktarı devamlı artmıştır. F35 proğramı ile 200+ adet f16 ve 100+ adet f35 kullanmayı ve bilahare f16’ları zaman içerisinde MMU ile değiştirmeyi planlıyorduk. Şu anda 230 kadar uçak var elimizde. G4’leri artık saymamamız lazım.

O bakımdan kaza kırım adetlerini de düşünerek (270 adet üretilen F16’dan geriye kalan 230 civarı aktif uçaktır) bize en az 80 adet ara bir uçak gerekiyor.
F16 Özgür modernizasyonu bu ülkenin olmazsa olmazıdır. Murad Aesa radarı ile elimizdeki filonun en az 180 adedini acilen modernize etmemiz gerekir. Buna ilaveten 80 adette ara çözüm uçak alımı yapmamız lazım. Yoksa bırakın Rusya ve İsrail’i, Yunan’ın da gerisine düşeceğiz caydırıcılıkta.

İHA ve SİHA’cı arkadaşlara söyleyeceğim de ; İHA , SİHA ile savaş uçağı açığı kapatılmaz.

Sn Yasar ile Ayni gorusteyim.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #906 : 24 Ekim 2023, 17:05:18 »
Eğer F16 larımız güncel modern aviyonikler ile olsaydı sayı olarak bizim çok kritik bir eksiğimiz yok bence. Hava kuvvetleride bu Kaan öncesi dönemi yönetmek isterse yeni bir uçak modeli kesinlikle istemez mümkün ise kesinlikle F16 düşünür. Yeni F16 da olabilir eldekilerin modernizasyonuda olabilir ama F16 olmak zorunda. Yeni tayyareye geçmek çok büyük iş bunu kesinlikle istemeyiz bence. Özgür projesi burada çok belirleyici olur eğer yeterli ise o zaman yeni F16 ya bile gerek kalmaz eldeki 200 uçak haydi haydi yeterli olur. En kötü tabloda yeni uçak gerekirmi o belki olabilir. O senaryoda hem Özgür projesi kafi değil ve hemde ABD F16 vermiyor modernize de etmiyor olması gerekir. Eğer yeni F16 satarlarsa kesinlikle alırız yeter bize eğer modernize ederlerse yine modernize ederiz oda yeter bize Özgür başarılı ise oda yeter bize. Eğer bu üç kapıda kapalı ise o zaman belki ama belki yeni modele geçeriz onu askerler bilir benim hissiyatımca yinede yeni model olmaz dişimizi sıkarız Kaan ı bekleriz gibi geliyor ama asker bilir ben bilmem o kadarını. AESA radar ramjet füze hatta Hürjet bizim Kaan a kadar dişimizi sıkma kapasitemizi çok arttırır

300 adet uçak fikri bariz yanlış bence.kara kuvvetlerinin savaş doktrini 2.5 ülkeye karşı olmak üzere oluşturulmuş.deniz kuvvetleri bile 2 den fazla ülkeyle kapışabilecek kapasite düşünülerek yapılmış. ama hava kuvvetlerimiz sadece 1 ülke ile kapışacak yeterlilikte maalesef. tabiki bunun teknoloji eksiği satıcı ülkelerin ambargoları ve belli sayıların üstünde uçak satmamaları ve kontrol altında tutulmak istenmemizle alakalı olması asıl sebepleridir.
akıncı kızıl elma hürjet ve en son kaanla bu düzen bozulacaktır. bizim en az 1000 savaş uçağına ihtiyacımız var. israilde 400 civarı rusyada 800 civarı yunanda 250 civarı uçak var biz ancak 1000 li sayılarla durumu kontrol altında tutabiliriz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #907 : 24 Ekim 2023, 17:49:27 »
Ben 1998 -2001 arasını hatırlıyorum

240 f16
165 adet F4
120 adet f5

Toplamda yaklaşık 520 uçak olduğu yılları hatırlıyorum da biz 500 üzeri savaş uçağı olan yıllarımız oldu tabi o yıllardan sonra birçok filoyu sönümlemek zorunda kaldık

Zamanında yapılan büyük hatalardan biri f4 filosunu sönümlememizdi.savunma bakanı İsmet Yılmaz idi o zamanlar

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #908 : 24 Ekim 2023, 18:32:26 »
"3000 libre nereden çıktı yahu? "

buradan çıkıyor.

8. dakikadan itibaren ilk prototipten  beklenen ve hedeflenen güç değeri telaffuz edilmiş.

https://www.youtube.com/watch?v=LgD52Oh3H2M

uzun bir ince ayar dönemi olacakmış, .

genel olarak haklısınız;  ama ben ABD  uçaklarından büsbütün ümidi kesmedim.
kehanetimi yine yazayım,  sekiz veya on yıl içinde ABD ile aramızdaki  tansiyon yarı yarıya düşmek zorunda kalacak.
onlar ortaklık konusunu kalıcı olarak kapattı ve o yolda yürüyorlar,  bir gün biz de  ortaklık konusunu tamamen kapatıp kendi yolumuzda yürümeye  başlayacağız.
o gün  ABD ve Türkiye arasında  gerçekçi ve ayakları yere basan yeni bir  ilişki kurulur ve bu doğrultuda  bir rutin oluşur.
bu süreçte ve hatta belki bu  yeni rutin dönemin  oluşmasından bile önce  biz istersek eğer,  bir gün F35 bile alırız;
fakat işte sorun olan şey,  o gün gelene kadar çok çok stresli bir süreçten geçirecekler bizi.
bu projeler de esasen,  bu strese girmeyelim diye  yapılmış  olması gereken projeler idi.
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2023, 18:42:34 Gönderen: korsan2 »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #909 : 24 Ekim 2023, 18:52:07 »
2024 abd'de başkanlık seçimleri var. Biden gider, seçimle gitmezse ölüp gider zaten

İlişkilerin düzelme şansı var