Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 168126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #370 : 21 Mart 2022, 23:19:47 »
F16'dan 1.5 - 2 Mach ilk hızla ateşlenen füze ile Mius'tan 0.6 - 0.9 Mach ilk hızla ateşlenen füze aynı işi yapamaz. Mius'tan aynı füzeyi attığımızı varsayalım. İlk hız,son hız,ortalama hızınız daha düşük olacak. Dolayısıyla menziliniz bariz düşecek. Bu uçağı görüş ötesi muharebede safkan avcı olarak görmek istiyorsak ya itki güçlendirilecek ya da gövde içi hava hava füzeleri için daha uzun bir alan bırakıp Gökdoğan'ın boosterlısı yaptırılacak. Sadece radar avantajı elde etmek yeterli değil.

Türk Hava Kuvvetleri tarihinde bir ilk!

- İlk kez ses üstü hızda havadan havaya füze atışı gerçekleştirildi

- Bahsi geçen ses üstü atış, GÖKTUĞ Projesi kapsamında geliştirilen bir milli hava hava füzesiyle gerçekleştirildi...
İyi de , aim120amraam füzesi f16’dan ve diğer ABD uçaklarından yüksek süpersonik hızda atılabilecek şekilde tasarlanmış bir füze zaten. Yani bugüne kadar bu özelliğini kullanamıyormuyduk?
JDAM da yüksek süpersonik hızda bırakılabilen bir mühimmat. Acaba bunun bizdeki muadili HGK mühimmatını biz süpersonik hızda bırakabiliyormuyuz?

Çevrimdışı emre34

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #371 : 21 Mart 2022, 23:53:05 »
Yerli hava hava füzemizin ilk ses üstü atışı

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #372 : 22 Mart 2022, 03:09:10 »
Yerli olup olmaması önemli değil. İlk defa THK sesüstü uçan uçaktan hava hava füzesi ateşledi deniyor.
Tamamda ABD ‘den aldığımız aim120amraam larda sesüstü uçan uçaklardan ateşleyebilecek tasarımda!

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #373 : 22 Mart 2022, 03:25:08 »
Yerli olup olmaması önemli değil. İlk defa THK sesüstü uçan uçaktan hava hava füzesi ateşledi deniyor.
Tamamda ABD ‘den aldığımız aim120amraam larda sesüstü uçan uçaklardan ateşleyebilecek tasarımda!

ABD, dirhem hesabı sayılı adette verdiğinden, bizimkiler eğitim için bile olsa ateşlemeye kıyamamışlardır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #374 : 22 Mart 2022, 08:22:50 »
ABD, dirhem hesabı sayılı adette verdiğinden, bizimkiler eğitim için bile olsa ateşlemeye kıyamamışlardır.

Rus uçağını neyle vurmuştuk!

Alıntı

- Bahsi geçen ses üstü atış, GÖKTUĞ Projesi kapsamında geliştirilen bir milli hava hava füzesiyle gerçekleştirildi...

Açıklama genel olarak yanlış. Son cümle anlatılmak isteneni açıklıyor sadece.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı torik

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #375 : 22 Mart 2022, 18:27:17 »
F16'dan 1.5 - 2 Mach ilk hızla ateşlenen füze ile Mius'tan 0.6 - 0.9 Mach ilk hızla ateşlenen füze aynı işi yapamaz. Mius'tan aynı füzeyi attığımızı varsayalım. İlk hız,son hız,ortalama hızınız daha düşük olacak. Dolayısıyla menziliniz bariz düşecek. Bu uçağı görüş ötesi muharebede safkan avcı olarak görmek istiyorsak ya itki güçlendirilecek ya da gövde içi hava hava füzeleri için daha uzun bir alan bırakıp Gökdoğan'ın boosterlısı yaptırılacak. Sadece radar avantajı elde etmek yeterli değil.

Benim mesajımı niye alıntıladınız? Bağlantıyı çözemedim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #376 : 22 Mart 2022, 19:53:34 »
Ses üstü hızda  giden uçak veya mius'tan  ateşlenen füzenin menzili uzar dediniz ya....

F-16 Ses üstü hızda ilk kez  yerli hava-hava füzesi ateşlemiş...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #377 : 22 Mart 2022, 20:20:45 »

Sn Merzifonlu,
Güzel bir kinaye yapmışsınız. Yerine oturmuş laf olarak. Ancak benim bildiğim, yüklü sayıda füze alındığında satan şirket, belli sayıda test füzesini de ucuz fiyattan satar size.
Bizimkiler hiç mi süpersonik hızdaki jetten amraam atışı yapmamışlar bu test füzeleriyle?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #378 : 22 Mart 2022, 20:27:41 »

Benim mesajımı niye alıntıladınız? Bağlantıyı çözemedim.
Sn Torik,
Sizin mesajınızla bir alakası yok aslında. Haberin kendisi ile problem var. Sanki daha önce bizim uçaklar, süpersonik hızla giderken hiç hava hava füzesi atmamış gibi bir anlam çıkıyor haberden de!
Oysa, aim 120 amraam füzeleri hususi bu şekilde kullanım için tasarlanmış füzelerdir.
Onu sorguluyordum. Haberi sizin mesajınızdan aldım. 
Sn Skywolf, doğrusunu yazmış. Bu “İLK” atış bizim yerli projemize dönük bir ilk. Tüm elimizdeki füzelere dönük değil demiş.
« Son Düzenleme: 22 Mart 2022, 20:29:12 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #379 : 22 Mart 2022, 20:52:16 »
Basın , hatta savunma sanayi dergileri bile hala  toplumu ; tank ile obüs'ü ayırt edemeyen kitle zannediyor...Üfürüp duruyorlar...

Oysa bizim forumuzda bile onların bilgi seviyesini fersah fersah geçecek kalitede üstadlarımız var...