Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 199916 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1540 : 03 Nisan 2024, 20:22:54 »
Ne tank motorunda ne de MMU motorunda işbirliği çağrımıza olumlu yanıt vermedi Japonlar...
Ben açıkçası Hürjet yolcusu , X yolcusu türü haberleri zahmet edip açıp izlemiyorum bile...

Hayır bizim Hürjet trainer uçak teknolojisinde farklı bir devrim mi yaptı da herkes Hürjet istiyor anlayamadım...

Ülke fakir bir ülke olur , ABD-Batı'nın silah satmadığı bir ülke olur anlarım , belki olur derim... Ama Japonya'nın T-7 alacağını bilmeyen bir kişi bile yoktur herhalde...Ayrıca Japonya rahatlıkla trainer uçak yapabilecek potansiyelde bir ülke...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1541 : 03 Nisan 2024, 20:40:22 »
Ama Japonya'nın T-7 alacağını bilmeyen bir kişi bile yoktur herhalde...Ayrıca Japonya rahatlıkla trainer uçak yapabilecek potansiyelde bir ülke...

Hayır ve hayır.

-Capınlar T-7 alamazlar, zira T-7 beklentilere göre iki yıl sonra seri üretime girecek. Boeing işi ağırdan aldı ve Çin-çon kapıya dayandı!
-Değil Capınlar, feriştahı gelse 2 yılda uçağı sıfırdan geliştirip seri üretime alamaz! Çin-çon kapıya dayandı, unutmayın.

T-7 ayarında olup, seri üretime girmesine sayılı haftalar kalan tek eğitim uçağı, şu anda Hürjet.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1542 : 03 Nisan 2024, 21:20:30 »
Bende şunu merak ettim G.Kore ile Japon arasında nasıl bir sıkıntı var ki T50'yi tercih etmiyorlar.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #1543 : 03 Nisan 2024, 21:34:47 »
35 yıl boyunca sömürüp neredeyse tüm Kore kadınlarına tecavüz etmeleri dışında pek bir sorun yok gibi

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1544 : 03 Nisan 2024, 21:46:49 »
Anladım geçmişten kalan kan davası teşekkürler sn.Delku

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1545 : 03 Nisan 2024, 21:50:52 »
Ama Japonya'nın T-7 alacağını bilmeyen bir kişi bile yoktur herhalde...Ayrıca Japonya rahatlıkla trainer uçak yapabilecek potansiyelde bir ülke...

Hayır ve hayır.

-Capınlar T-7 alamazlar, zira T-7 beklentilere göre iki yıl sonra seri üretime girecek. Boeing işi ağırdan aldı ve Çin-çon kapıya dayandı!
-Değil Capınlar, feriştahı gelse 2 yılda uçağı sıfırdan geliştirip seri üretime alamaz! Çin-çon kapıya dayandı, unutmayın.

T-7 ayarında olup, seri üretime girmesine sayılı haftalar kalan tek eğitim uçağı, şu anda Hürjet.

Merzifonlu hocam adamların 208 tane Japon üretimi Kawasaki T-4 uçağı zaten var...Ne yapacak Japonlar , Çin'i Hürjet ile mi durduracak ? Zaten fazlasıyla trainer uçağı var adamların...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1546 : 03 Nisan 2024, 23:06:09 »
Bende şunu merak ettim G.Kore ile Japon arasında nasıl bir sıkıntı var ki T50'yi tercih etmiyorlar.

Japonya 2. dünya savaşında Koreyi işgal edince Koreli kadınları askerleri için kullandı. Kore savaş sonunda bir gemi dolusu çocuğu Japonya ya gönderdi. Japonya Kore ye ilişkileri düzeltmek için üst düzey ziyaret yapmaya kalkınca Kore liler meydanda protesyo olarak parmaklarını puro kesicileri ile kestiler.
Bir Koreli ağzına almak istemez ama iş güç mecbur kalıpta bir Japon'dan bahsedecek olursa "ben kendisi ile görüştüm a...... k.....o... ç..... Yosirosu raporu dün hazırladı o raporda şurası şöyle yapılması gerekiyormuş a...... k.....o... ç..... Yosirosu nun bahsettiği gibi malzemeleri bir an önce tedarik etmek gerek" diye cümle kuruyor.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1547 : 03 Nisan 2024, 23:22:26 »
35 yıl boyunca sömürüp neredeyse tüm Kore kadınlarına tecavüz etmeleri dışında pek bir sorun yok gibi

Cografya kaderdir hikayesi...

Polonya Almanya ile Rusya arasına sıkışmış, Kore de Japonya ve Çin arasına...benzer..aşağı tukursen sakal yukarı tukursen biyik..

16.yyilin onlarında Asya ana kitasina yayilabilmek ve Çin'in göreceli daha verimli topraklarını işgal etmek icin Japonlar Koreyi işgal etmisler(yaklaşık 8 ila 10 sene yanlış hatirlamiyorsam)...

Kore'nin baskenti düşünce, Kore her sene Çine vergi gonderdigi ve savaşı kendi topraklarında yapmamak için Çin müdahale etmiş...Bu arada nitelik olarak üstün olan Kore donanması Japon donanmasini üst üste yenip ikmal yollarini zora sokunca Çin ve Japonya anlasip Japonlar geri dönmüş....

Uzun lafin kisasi tarihsel nedenlerle Japonlari Asyada pek seven yoktur...Japonlarda da eskiden beri fobi duzeyinde bir yabancı düşmanlığı vardır...adamlar memlekete bir iki ticaret limani dışında 250 sene yabancı sokmamis...Portekizli papazlari kovmus, hristiyan olan bazı samuray derebeyleri isyan edince bütün katolik japonlari kilictan gecirmis...

Neyse kaptirdim gidiyorum...

Japonyanin bizden birsey alma ihtimali düşük:

1. Kendini adadi mi çok kısa sürede tasarlayip uretir
2. Diyelim ki almayı istedi, ABD hop birader savaştan sonra senin ayağa kalkmani ben sagladim, Çine karşı  tek basinada birsey yapamazsin alırsın benden alırsın der olur  biter

« Son Düzenleme: 03 Nisan 2024, 23:31:44 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1548 : 03 Nisan 2024, 23:25:48 »
Yalnız son zamanlarda Çin tehdidi sebebiyle karşılıklı adımlar atıldı. Çok derin adımlar değilse bile pragmatik bakış açısıyla bakıldığında en uygun müttefik konumundalar. Koreliler Japonyaya karşı tepkili olsa da endüstriyel anlamda Japonyayı örnek alıp gelişmişlerdir.

İki Kore ülkesinin dahi birbirine düşman olduğu anlaması zor denklemler.

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1549 : 03 Nisan 2024, 23:28:36 »
Böyle bir gelişme olursa umarım bu bir şekilde jet motorunda da işbirliğine evrilir.

Kesinlikle karşıyım! İşbirliğine değil, yanlış anlaşılmasın. İşbirliğine evet, ama motorda işbirliğine karşıyım.

Motoru bir şekilde halledebiliriz. Ama çip üretiminde çok geriyiz. "Deveden kopardığın kıl kârdır" hesabı, çip imalatında Japonlardan alacağımız her teknoloji kırıntısı bize kazançtır.

Bu elmas değerindeki fırsatı kaçıramayız.
Çip konusunda biz neden gerideyiz. Neyi tam yapamadık anlatırmısınız. Aselsan-bilkent işbirliğinde aesa çipleri yapıldı biliyordum