Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1023351 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #6510 : 12 Mayıs 2024, 23:01:50 »
Geliştirme maliyetlerinin yanına birde üretim maliyetleri de eklenecek 50 - 60 milyar dolar hangi zaman aralığında harcanır ?

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6511 : 12 Mayıs 2024, 23:21:54 »
2028 sözü telaffuz edildi. Düz hesap 2030 gibi üretim başlasa -yine sözü edildiği için- yıllık 24 adet üretim hızını dikkate alarak 5-6 yıllık sürede 120-140 adetlik üretim yapılabilir. Ardından büyük ölçüde benzer alt yapılara sahip tek motorlu daha hafif bir uçağa yöneleceğimizi düşünüyorum. İlk F-16'ların bile uçuş ömürlerinin 2030'ların ortalarına uzadığını tahmin ediyorum. Buna göre, Bizim ilk kafile Kaan'larımız F-16'ların yerini değil geçmişte 3 üste faaliyet gösteren F-4'lerin yerini alır.

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6512 : Bugün, 00:00:19 »
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, KAAN savaş uçağı için şu ana kadar 2 milyar dolar harcandığını açıkladı.
50-60 milyar$ ları görür.

Neden böyle söylediniz?
Su 57 program maliyeti 10milyar$ mış, f22 67milyr$.
Bizde sıfırdan başladığımız için böyle bir tahminde bulundum. Rakam tartışılır tabi

Çevrimdışı HKY

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6513 : Bugün, 00:43:06 »
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, KAAN savaş uçağı için şu ana kadar 2 milyar dolar harcandığını açıkladı.
50-60 milyar$ ları görür.

Neden böyle söylediniz?
Su 57 program maliyeti 10milyar$ mış, f22 67milyr$.
Bizde sıfırdan başladığımız için böyle bir tahminde bulundum. Rakam tartışılır tabi

Bu işin burdaki maliyeti ile amerikadaki maliyeti aynı değil. En basiti LM'deki mühendis kaç para mayış alıyor , Tusaş'daki mühendis kaç para alıyor ?

İkincisi biz "sıfır"dan başlamadık. F 35 projesinde bizim şirketlerin bir sürü işi vardı. Hatta bazı parçalarda tek üretici Türkiye idi.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #6514 : Bugün, 00:47:11 »
Biz amarikamıyız 50 milyar dolar tutacak. Uçak tedarik maliyetini hariç tutalım bir kaç milyar dolara bizim uçak hazır olur. Oda bir sürü ilk defa yapılacak tesisler örneğin rüzgar tüneli, yıldırım test sahası, elektromanyetik EMC filan denen test sahası gibi bundan sonraki her projede kullanılacak ilk yatırımlar yüzünden. Kocaman ofis binası yaptılar ARGE mühendisleri oturup pc de çalışsın diye o bina bir dahaki uçak projesinde yapılmayacak mesela. Süper bilgisayar aldılar filan hep ilk yatırımlar. Türkiye de uçak yapmaya ne olacak dört asgari ücret maaş verdim mi en şahane mühendis gece gündüz çalışır. Amerika da o paraya yerleri temziletemezsin çalışana
« Son Düzenleme: Bugün, 00:48:43 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6515 : Bugün, 00:52:01 »
Adamlar F35 için dünyanın en büyük firmalarına aynı anda iş verdiler. :D Öyle bir para var adamlarda. Biz o projelerin zekatı ile işi bitiririz. :)

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6516 : Bugün, 01:01:42 »
Yetkililer Kaan programı için 15-20 milyar dolar bir maliyetten bahsediyorlardı..

Motoruda ve maliyetini unutmayın