Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 868794 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3900 : 04 Kasım 2023, 21:20:26 »
TF-6000 iç yapısıyla TF-35000 iç yapısının-motor mantığının farklı olacağı konusunda herkes mutabık mı?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #3901 : 05 Kasım 2023, 15:19:30 »
Amerika bizi F35 projesinden çıkarmasından beri 5 yılı geçti hala düzenli ve planlı şekilde bizim üreteceğimiz parçaları üretecek yapı kuramadı. Almanya’da tesis kurulması planlanıyor mesela , 3 yıl sonra anca üretime başlanacağını o da yılda 50 adet ile sınırlı üretim olacağı söyleniyor.

5 Yıl mı? Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin ortak üreticisi olduğu F-35 programından resmi olarak çıkarıldığına ilişkin 21 Nisan 2021 tarihinde Ankara’ya bildirimde bulundu. Yani henüz 2 yıl geçmiş durumda.

Peki iki yıldır bizim üretmemiz gereken parçaları üretemiyorlar mı? Üretemiyorlarsa nasıl F-35 teslimatları devam ediyor?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3902 : 05 Kasım 2023, 19:34:38 »
Amerika bizi F35 projesinden çıkarmasından beri 5 yılı geçti hala düzenli ve planlı şekilde bizim üreteceğimiz parçaları üretecek yapı kuramadı. Almanya’da tesis kurulması planlanıyor mesela , 3 yıl sonra anca üretime başlanacağını o da yılda 50 adet ile sınırlı üretim olacağı söyleniyor.

5 Yıl mı? Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin ortak üreticisi olduğu F-35 programından resmi olarak çıkarıldığına ilişkin 21 Nisan 2021 tarihinde Ankara’ya bildirimde bulundu. Yani henüz 2 yıl geçmiş durumda.

Peki iki yıldır bizim üretmemiz gereken parçaları üretemiyorlar mı? Üretemiyorlarsa nasıl F-35 teslimatları devam ediyor?
uçağın %5 inden daha fazla bir kısmında tek tedarikçiydik %5-10 luk kısmında ise en büyük üreticiydik ki bir taneside orta gövdeydi. abd orta gövdeyi birilerine verdi ama hala sorunları devam ediyor. bazı önemli kısımlarını kendi iç tedarikçilerine kaydırdı ve düşük yoğunluklu bir tedarik ile kısıtlı olarak seri üretimine devam etmeye çalışıyor.üretimde aksamalar da olsa yinede akış sürdürülüyor. bunda bizle ilişkisini keseceği son güne kadar sürekli parça tedariğine devam etmesininde rolü var. bence el altından aracı firmalarla bizdeki firmalardan tedariğine devam ediyorlardı özellikle alp havacılıktan. italyanlar almanlar ve israillilerle parça anlaşmaları yapmaya çalışsalarda çok verimli gitmiyor ve fiyatları çok yukarı çekti. tahminim şu an 95 m dolar civarına çıktı birim fiyat

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3903 : 05 Kasım 2023, 20:48:45 »

Resmi olarak 2021 fakat bu iş 2018'de koptu. Devamında resmi prosedür işledi. Hatta başlarda 2020'de son Türk parçalarının kullanılacağı söylenmişti. Bu başarılı olmayınca takvimi 2022 ye uzattılar. Amerika'nın Türkiye'yi projeden izole etme tarihi Mart 2020. Kısacası iş çoktan 2018-2019'da bitmişti. Amerikan savunma sanayisi için çoktan belliydi projeden çıkartalacağı.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3904 : 05 Kasım 2023, 23:17:43 »

Teslimatlar devam ediyor ama yıllık üretim hedefine ulaşılabilmiş değil.

Yılda 150 küsür üretim yapılabiliyor. Lockheed Martin yıllık üretimin 250 adete çıkarılmasını istiyor ama tedarikçiler nedeniyle bu hedefe ulaşamıyor.

Gövde işini Almanlara vermek istiyorlar ama Almanlar 3 yılda 50 gövde üretebiliriz diyormuş.

Yani evet, teslimatlar var ama Lockheed Martin'in istediği seviyenin çok altında.

Lockheed Martin bu sorunlar nedeniyle dağıttığı parçaları tekrardan kendi üretmek istiyormuş. Maliyet? Katlanacak gibi görünüyor. Şu an 90 Milyon $'a yakın olan F-35A'nın birim maliyetinin üretim sıkıntısı devam ederse 150 Milyon $'a çıkma ihtimali varmış.

Proje ilk başladığında F-35 ucuz olacak dendi. Hedef 50 Milyon $ birim maliyetti. Önce 100'le başladı. 90 altına indi ama şimdi tekrardan birim maliyetleri artıyor.

Sormak lazım. Beyin yoksunu Amerikalılar bize zamanında gidip Patriot satsalardı, F-35 projesinde kalmaya devam ederdik, en iyi kaliteli parçaları almaya devam eder uçağın birim maliyetini düşürürdün.

Kısacası sayın @SKYWOLF üretim yapılıyor ama istenilen seviyeye bir türlü çıkılamıyor. Maliyet artıyor, birim fiyat yükseliyor.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3905 : 06 Kasım 2023, 04:42:50 »
Lockheed Martin bu sorunlar nedeniyle dağıttığı parçaları tekrardan kendi üretmek istiyormuş. Maliyet? Katlanacak gibi görünüyor.

Birisi voodoo büyüsü falan yaptı herhalde, projenin burnu boktan çıkamadı gitti. F-35B modelini projeye dahil etmek ilk hataydı. Arkası da geldi. Tekrardan parça üretirlerse, bence tüy dikerler, o kadar diyeyim. Yani rezaletin son perdesi olur bu, özellikle mali açıdan.

Tüy dikme deyiminin kaynağını biliyor musunuz? Eskiden, Osmanlının son dönemlerinde, kara cahil Anadolu köylüsünün evinde tuvalet olmazmış. Bu görgüsüz zevat, büyük dışkılarını açık arazide yapar ve işleri bitince de dışkıya tüy saplarlarmış. Dışkı kuruduğunda, diktikleri tüyden tutup dışkıyı ortamdan taşımak için yaparlarmış bunu. Tüy dikme deyimi bu durumdan türetilmiş.
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2023, 04:47:34 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #3906 : 06 Kasım 2023, 04:51:45 »
Siparişin yoğunluğundan dolayı oluşan darboğazı kriz gibi okumak yanılgısı da olabilir. Silah üretiminde sipariş yığıldı diye hemen kapasite artışına gidilmez onun yerine siparişler bekletilir sıraya konur bu sene değil iki sene sonra uçağı alırsın. Otomobil değil bu kapasiteyi arttırdığında o kapasite iki sene sonra atıl kalır dünyanın uçak ihtiyacı belli. Bir muhteşem başarıyı bilakis başarısızlık gibi okumak Star ın Akit in başarabileceği iştir. F35 teslimi şu anda 1000 adet filan adamların krizi siparişe yetişememe krizi aslında.  Fiyat da bu yüzden artıyor mala talep var fiyatı neden düşsün ipone un fiyatı düşüyor mu. Biz bu pastadan artarak sipariş kapardık tam bizlik bir iş F35 programının hakkaniyetli iş payı dağılımının da ötesine geçer belki başka ülkelerin işlerini bile bize paslarlardı bu sıkışmışlıkta. Papazdı krizdi misillemeydi derken yazık bize. Archangel99 da diyor patriod satsalardı diye. Adamlar çadır kurdular kapımıza patriod satabilmek için hayret bir şey daha dünkü olaylar bunlar nasıl bu kadar kopuyoruz olaylardan anlamıyorum
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2023, 04:55:51 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3907 : 06 Kasım 2023, 11:22:08 »
Konu dışı olacak ama yazayım. Tüy dikmek tabiri eski Avrupa sarayları ile ilgili. Bu saraylarda tuvalet olmazmış. İhtiyaçlarını uygun yerlere yaptıktan sonra üzerlerine tüy dikermiş ki sabah hizmetçiler kurumuş atıkları tüylerinden tutup atarlarmış.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
« Yanıtla #3908 : 06 Kasım 2023, 14:14:35 »
Lockheed Martin bu sorunlar nedeniyle dağıttığı parçaları tekrardan kendi üretmek istiyormuş. Maliyet? Katlanacak gibi görünüyor.

Birisi voodoo büyüsü falan yaptı herhalde, projenin burnu boktan çıkamadı gitti. F-35B modelini projeye dahil etmek ilk hataydı. Arkası da geldi. Tekrardan parça üretirlerse, bence tüy dikerler, o kadar diyeyim. Yani rezaletin son perdesi olur bu, özellikle mali açıdan.

Tüy dikme deyiminin kaynağını biliyor musunuz? Eskiden, Osmanlının son dönemlerinde, kara cahil Anadolu köylüsünün evinde tuvalet olmazmış. Bu görgüsüz zevat, büyük dışkılarını açık arazide yapar ve işleri bitince de dışkıya tüy saplarlarmış. Dışkı kuruduğunda, diktikleri tüyden tutup dışkıyı ortamdan taşımak için yaparlarmış bunu. Tüy dikme deyimi bu durumdan türetilmiş.

Sakın ha bana bakmayın. Hazreti Süleyman peygamberlin kudretti bende olsa bu durumda hiç bir F35 sağlam bırakmam. Bize yapılan şantaja karşı sadece lanet okuyup gerisini Allah’a bıraktım.

Daha beter olsunlar.

Voodoo moodoo bunlar hikaye.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3909 : 06 Kasım 2023, 15:38:47 »
    F-35 iyi bir uçak. Çok fazla eleştiri alması vb onu kötü yapmayacaktır. Birkaç gün önce İsrail üzerinde seyir füzesi avlıyordu. Yapalım daha iyisini sonra konuşuruz.
    Not: Tüy dikmek değimi cahil köylümüzden değil, uygar Fransız asilzadelerinden çıkmadır. Bu minvalde köylüyü cahil bırakıp, sırtından geçinen, sürekli Türk ler şöyle böyle diyerek aşağılayanların da mezarına, nasıl Napolyon un mezarına tüy dikildiyse tüy dikmemiz gerekirdi. Dayanamadım, olguyu eleştirmek için yazdım.