Gönderen Konu: Sohbet odası  (Okunma sayısı 42450 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
Ynt: Sohbet odası
« Yanıtla #240 : 19 Nisan 2024, 02:15:06 »
Seçimden sonra sorunlara yaklaşım tarzı değişme eğilimine girdi. Ne yapsak yine seçiliriz yaklaşımı vardı ama oy kaybedilince sorunları çözme gereği oluştu. Böyle olunca en büyük sorun nedir say deseler ekonomi dersin sonra mülteciler geliyor. Ekonomi zor iş geriye mülteci sorununa el atabilirler. Hep muhalefet bu sorunu çözer algısı var ama iktidarda talip olabilir bu şu tabloda en kolay kalem belki de. Başkan bir gün çıkacak koşullar düzeldi orada evler yaptık barış bölgesi oluştu artık geri dönme vakti geldi diyecek. Yada mülteci kamplarına yerleştirecek. Bence olabilir bu. Halkı döndürmek için en kolay maddelerden birisi bu aslında. Öbür çözümlerin hepsi akçeli işler ha deyince olacak gibi değil.
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2024, 02:15:54 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #241 : 19 Nisan 2024, 06:38:47 »
Halkı döndürmek kolay filan değil artık , yüzbinlerce çocuk doğdu bu ülkede hiç Suriyeyi bile görmemiş, bunlar artık Türk vatandaşı nerey yolluyoruz, bu çocukları şimdi Suriyeye gitseler orada da ciddi adaptasyon sorunları yaşarlar hep yabancı , bizim almanya doğumlu alamancılar gibi ötekileştirilecekler.
Burada öteki orada öteki, sonuç bu ülkede kalmaya devam edince gettolaşma, 2 gün sonra başka isteklerle karşımızda olacaklar.Bu konuyu hiç yazmayacağım çünkü forumda gene direkt kavga çıkarır

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #242 : 19 Nisan 2024, 10:04:40 »
Türkiyeyi hiç görmemiş olanlar nasıl geldi uyum sağladı ise Anne babası ile tüm gün Arapça konuşanlarda gidince uyum sağlar. Ayrıca savaştan çıkmış bir halk o kadar da sorun yaşasın öleceklerine uyum sorunu yaşıyorlar odamı olmasın akranları kendini patlattı savaşta. Yani benim görüşüm beklenmedik olan gerçekleşecek bu geri göndermeyi AKP başlatacak
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2024, 10:06:38 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #243 : 19 Nisan 2024, 10:35:41 »
O dönüşümü Akp başlatmayacak sn putty çünkü onlar için oy kapısı niye kendisine güç kazandıran grubu bıraksın ki...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #244 : 19 Nisan 2024, 10:41:07 »
Kuvvetli bir ihtimal değil tabiki ama eskiden sıfır olan ihtimalin ben artık kayda değer bir ihtimale dönüştüğünü düşünüyorum. Halkın desteği için ya ekonomik bir şeyler yapılacak yada ekonomik olmayan bir şeyler yapılacak. Bana ekonomik olamayan tek kalem Suriyelilerin yollanması görünüyor. Ama tabiki yüzdeye vursak dediğimin olma ihtimali bence yarıdan çok daha az şu an için. Size % 10 ihtimal ile büyük ihramiye çıkma ihtimali olsa heyecanlanmaz mısınız onu dedim ben yoksa küçük ihtimal tabi ki

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #245 : 19 Nisan 2024, 17:01:20 »
Halkı döndürmek kolay filan değil artık , yüzbinlerce çocuk doğdu bu ülkede hiç Suriyeyi bile görmemiş, bunlar artık Türk vatandaşı nerey yolluyoruz, bu çocukları şimdi Suriyeye gitseler orada da ciddi adaptasyon sorunları yaşarlar hep yabancı , bizim almanya doğumlu alamancılar gibi ötekileştirilecekler.
Burada öteki orada öteki, sonuç bu ülkede kalmaya devam edince gettolaşma, 2 gün sonra başka isteklerle karşımızda olacaklar.Bu konuyu hiç yazmayacağım çünkü forumda gene direkt kavga çıkarır

Gelenlerin de çoğu hiç Türkiye görmemişti. Burada Türkleşmediler de. Pek uyum sorunu yaşıyor gibi de görünmüyorlar. Uymuyorlar zaten. Hızla çoğalıyorlar. Kültürleri bizden çok farklı. Bu bizim için iyi bir durum değil. Biz onları vatandaşımız olsunlar diye kabul etmedik. Savaştan kaçtıkları için misafir ettik. Artık ortada kaçılacak bir savaş yoksa evlerine geri dönmeliler. Ziyaretin kısası makbuldür.

Almanya'daki Türklerin durumuna benzer diyemeyiz tam olarak. Almanya'daki Türklerle durumları biraz farklı aslında. Oradaki Türkler oraya Almanya'nın işçi açığını kapatmak için Alman Hükümeti tarafından kabul edildiler. Orada ciddi katkı sağladılar.

Bizdeki durum ise tam tersi. Bizde zaten ciddi bir işsizlik sorunu var. Nüfus yoğunluğuna göre yeterli konut yok. Ekonomimiz üretimden çok tüketim üzerine kurulu. Devleti yönetenler kendi vatandaşlarına yeterli hizmeti sağlayamıyor. Yetmiyormuş gibi dışarıdan göç alıyoruz. Bize katkı sağlamayan, aksine yük olan bir göç!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #246 : 19 Nisan 2024, 17:49:32 »
Gelenlerin de çoğu hiç Türkiye görmemişti. Burada Türkleşmediler de. Pek uyum sorunu yaşıyor gibi de görünmüyorlar. Uymuyorlar zaten. Hızla çoğalıyorlar. Kültürleri bizden çok farklı. Bu bizim için iyi bir durum değil. Biz onları vatandaşımız olsunlar diye kabul etmedik. Savaştan kaçtıkları için misafir ettik. Artık ortada kaçılacak bir savaş yoksa evlerine geri dönmeliler. Ziyaretin kısası makbuldür.

Almanya'daki Türklerin durumuna benzer diyemeyiz tam olarak. Almanya'daki Türklerle durumları biraz farklı aslında. Oradaki Türkler oraya Almanya'nın işçi açığını kapatmak için Alman Hükümeti tarafından kabul edildiler. Orada ciddi katkı sağladılar.

Bizdeki durum ise tam tersi. Bizde zaten ciddi bir işsizlik sorunu var. Nüfus yoğunluğuna göre yeterli konut yok. Ekonomimiz üretimden çok tüketim üzerine kurulu. Devleti yönetenler kendi vatandaşlarına yeterli hizmeti sağlayamıyor. Yetmiyormuş gibi dışarıdan göç alıyoruz. Bize katkı sağlamayan, aksine yük olan bir göç!

Sayin Skywolf, buraya belli yasta gelenlerin turklesmesini zaten beklememeliyiz ama burda dogan veya kucuk yasta gelenler de Turkce konusma cok yaygin. Hatta evde bile anne babalariyla Turkce konusmaya calistiklarini bir cok arastirma da okudum.

Cok cocuk yapma hususuyla ilgili olarak da, merak etmeyin o bir sonraki nesilde cok azalir. 1990'lari hatirlayanlar iyi bilir, o zamanlarda kurtler ileride cogunluk olacak deniyordu. Sonra ne oldu? Turk orani azalmak soyle dursun artti bile.

Ulus devlet ve tek dilli egitimden vazgecilmedigi surece, ben uzun vadede etnik farkliliklarin daha da azalacagini dusunuyorum. Cumhuriyet kuruldugundan beri turk oraninin surekli artmasi aslinda bu konuda cok da kotu olmadigimizi gosteriyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #247 : 19 Nisan 2024, 19:21:54 »

Sayin Skywolf, buraya belli yasta gelenlerin turklesmesini zaten beklememeliyiz ama burda dogan veya kucuk yasta gelenler de Turkce konusma cok yaygin. Hatta evde bile anne babalariyla Turkce konusmaya calistiklarini bir cok arastirma da okudum.

Cok cocuk yapma hususuyla ilgili olarak da, merak etmeyin o bir sonraki nesilde cok azalir. 1990'lari hatirlayanlar iyi bilir, o zamanlarda kurtler ileride cogunluk olacak deniyordu. Sonra ne oldu? Turk orani azalmak soyle dursun artti bile.

Ulus devlet ve tek dilli egitimden vazgecilmedigi surece, ben uzun vadede etnik farkliliklarin daha da azalacagini dusunuyorum. Cumhuriyet kuruldugundan beri turk oraninin surekli artmasi aslinda bu konuda cok da kotu olmadigimizi gosteriyor.

Bu sizin düşünceniz olabilir. Saygı duyarım. Ancak gerçeği yansıtmadığını da söyleyebilirim. Evet Türkçe konuşma çok yaygın. Ancak bu onlardaki kültürel farklılığı hiç değiştirmiyor. Kendi aralarında, kendi ekosistemlerini kurmuş durumdalar ve değişmiyorlar. Yani etnik farklılıkları azalmıyor. Ayrıca neden değişimi beklemek zorunda olduğumuzu da bilmiyorum. Bu duruma neden katlanmak zorundayız!

Ek olarak nüfuslarının azalmasını bekleyerek kendimizi kandırmak son yıllarda nüfuslarının nasıl hızla arttığı gerçeğine dikkat ederek başımız ağrımadan nasıl önlem alırız diye düşünsek daha iyi olur bence!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #248 : 19 Nisan 2024, 19:37:22 »
Fatura (su,gaz,elektrik,telefon,tv) ; alış veriş taksidi ve kredi taksidi ödemeye başladıkça;

Her geçen yıl ortalama eğitim süresi arttıkça;

İş bulmak icin Türkçe öğrenmek durumunda kalıp ve iş bulduğunda baba evinden ayrılıp geçim dertleri başladıkça;

Mecburen bu sepet herkesi eler bir eder. 12000 yıldır eliyor.

İş ki; milli eğitim, milli savunma, sgk, adalet  sağlam olsun.

Birliği ve milliyeti;  etnisite, din ve mezheb önceleyerek (ve bunları siyasete alet ederek) değil; insan hakları, hukuk ve vatandaşlık üzerinden tanımlamaya ve sağlamayı başarırrsak bu devran sorunsuz geçilebilir.

Ancak kabul edilen bu zorlukların ve emeklerimizin bir bedeli mutlaka suriye, ırak,iran ve arkalarındakilere ödetilmelidir. Bunca uğraşın ve kaybın faturası güney sınırlarında lehimize bir düzenleme ile olabilir. ( Daha kolay kontrol edilebilir coğrafik ilerleme ve petrol/gaz sahasına erişim gibi)
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2024, 22:16:47 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #249 : 19 Nisan 2024, 22:33:33 »

Özellikle 1877 Rus savaşı sonrasından itibaren 1950'li yıllara kadar Gayri Türk olan Balkan ve Kafkas milletleri ülkemiz sınırları içerisinde iskan edilmiştir. Bu unsurlar geldiğinde Türkçe bilmiyorlardı ve adapte olma süreçleri enaz iki nesil sürdü ve halen bu süreç devam ediyor.

Aynı olay şimdiki Suriyeliler için geçerli.

Ancak şöyle bir durum var, o zamanlar ülke coğrafyası boştu ve nüfusa ihtiyaç vardı. Şimdi ise coğrafyamız kendi kendine yetemiyor, en son bundan 30 yıl önce ülke nüfusu 60 milyon ve görece turist sayısı minimal iken, tarım ve hayvancılık bize yetiyordu.

Şu anda iyi bir planlama yapılırsa ülke coğrafyası 300 milyonu bile besler ama bu iyi planlama olayı biraz imkansız.

Şu durumda 10 milyona yakın göçmen ve 60 milyona yakın turist ile 150 milyona yetmeye uğraşıyoruz, Gıda ürünlerinin pahalı olmasının nedenlerinden biri de bu gerçekliktir yani sanayi toplumu olma yolunda ilerlerken tarım ve hayvancılık üretimimiz görece düştü.

İkinci olarak sanayi toplumu hatta refah toplumu olmaya doğru gidiyoruz ve maalesef uygulanan yanlış eğitim politikaları nedeniyle de son 10 yıldır sürekli artarak hem Tarım hem Hayvancılık hem de her türlü Sanayi üretimi için ara eleman ve kalifiye eleman sıkıntısı devam ediyor.

Maalesef gençlerimizi üretime entegre edemedik, işte bu durumda Hayvancılık kısmında özellikle Afganlar olmak üzere, Tekstil sektöründe Pakiler ve hemen hemen her sektörde Suriyeliler istihdam ediliyor hatta bunlar piyasada bilinenin aksine ucuz işçi falan da değil, belki sadece SSK prim ödenmiyor olabilir ama onun haricinde bir Amele veya Usta veya Çoban bir Türk vatandaşı ne kadar alıyorsa aynısını belki sıkı çalışma ile fazlasını alıyorlar.

Çünkü ucuz işçiden ziyade bize işçi lazım, bizim gençlerimizin ülke şartlarına göre yüksek getirili olan ama yapmadığı tüm işlere bir şekilde istihdam gerekiyor ve hatta bize bir bu kadar daha eleman gerekiyor dolayısıyla üreticiler halen eleman arayışında yani herkes Suriyeliler gitsin diyor ama aslında gördüğüm kadarıyla üreticiler halinden memnun.

Kısacası Suriyeliler konusu "maalesef" artık ülkemizin bir gerçeği ve istemesek de buna alışmamız lazım ama tabii ki bu kadar cefa cekiyorsak en azından Misak-ı Milli sınırlarına kadar genişlemeliyiz ancak yine şöyle bir durum var ki; bu gelen Suriyeliler bizzat Nutuk'ta yazdığı gibi Osmanlı bakiyesi ve bizden yana olan Arap asıllı tebeanın torunları.

Ayrıca halihazırda ülke coğrafyası içerisinde zaten milyonlarca Arap asıllı Türk vatandaşımız var ve bildiğiniz üzere bazı il ve ilçelerde çoğunluk durumundalar ama tabii geçen 100 yıllık süreçte ülkemize adapte olmuşlardır.

Her ne kadar şimdi Suriyeliler ile toplumumuz arası bir çok sorun ve düşmanlık olsa da, iki nesil sonra bunlar unutulur ve kaynaşmış oluruz.

Şimdi sorulması gereken soru şu; Biz tarihin her döneminde imparatorluk kurmuş ve bu bilinç düzeyinde ve kodlarında bir milletiz, başarısız olmuş bir ulus devlet mi olmak istiyoruz yoksa geçmişteki gibi imparatorluk veya şimdiki adıyla Süper Güç mü olmak istiyoruz?

Tarihin hiç bir döneminde tek bir Irk'a dayalı bir imparatorluk olmamıştır ve denemeleri de başarısız olmuştur bunun en yakın örneği Alman Nazi denemesidir. Günümüzde Abd, Rusya veya Çin hatta Hindistan, geçmişte Asur, Akad, Roma, Pers veya Cengiz imparatorlukları hatta bizim Hun veya Göktürk devletlerimiz bile çok uluslu ve çok inanışta toplulukları barındıran oluşumlardı.

Sanırım kimse farkında değil ama kimsenin dilinden Ulus devlet söylemleri düşmüyor ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde Türk ırkına mensup olan vatandaş sayısı maalesef en fazla 35 milyon, gerisi herkesin bildiği 72 millet.

Sonuç olarak ne istiyoruz sorusuna vatandaşın bir yanıtı yok ama anladığım kadarıyla devlet artık kararını verdi ve Emperyal genlerine dönmeyi düşünüyor daha bugün sayın Bahçeli 2053 vizyonundan bahsetti, daha önce açıklanan 2053 ve 2071 hedeflerini inceleyen var mı acaba?

Çok uzattım, telefondan yazıyorum, hata yapmışsam affola.