Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 303054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #1550 : 12 Şubat 2023, 11:19:55 »

"Dünya Bankası, Türkiye'ye 1 milyar 780 milyon dolarlık kaynak sağlayacak." haberi geldi...

Tahmini yıkımın boyutu,yeniden yapılanma,konut vb ne kadara malolur ülkemize?

ABD Jeoloji Araştırmaları Merkezi (US Geological Survey), kayıpların Türkiye'nin GSYİH'sının yaklaşık yüzde 2'si olabileceğini tahmin ediyor. 2021’deki 806 milyar dolarlık milli gelirde en fazla öngörülen yüzde 2’lik kayıp ise 16 milyar dolar olarak ortaya çıkıyor.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/felaketin-ekonomiye-etkisi-ne-kadar-olacak/685330

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1551 : 12 Şubat 2023, 11:40:09 »
Ben de 20 milyar dolar civarı düşünmüştüm...

Şu an tv'de itü afet yönetim enstitüsü prof konuşuyor.
"Afet yönetimi tuzla buz olmuş binadan insan çıkarmak değildir" diyor "Afet riskini azaltmaktadır "diyor...

Şu 20 milyar doların 1000'de bir'i ile Türkiye'nin bütün inşaatları için  GERÇEK-SAĞLIKLI bir denetim mekanizması kurulurdu... Yazık gerçekten çok yazık...

Aydınlanma,Rönesans,Reform vs. ders kitaplarında geçen birer cümle olduğu sürece bu düzen devam eder...
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2023, 11:41:35 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1552 : 12 Şubat 2023, 12:21:27 »
İstanbul Kanal projesinin zaten işi bitti...Bu projeyi konuşanın bile siyasi hayatı biter...

Pek sanmıyorum. Bu zor günleri atlattığımızda yine aynen devam edecektir. Mevcut yöneticiler ne yazık ki bir konuda eleştirildiklerinde ya da uyarıldıklarında o bunu adeta hakaret olarak algılayıp inatla devam ediyorlar. Kendileri dışında herkesi ve herşeyi kendilerine düşman olarak gören bir ruh haline sahipler ve bu çok kötü bir durum. Bunu kimseye faydası olmadığı gibi büyük zararı var.

Bakınız...

Alıntı
Aynı depremin bu şehirde olduğunu 10 saniye hayal edin!

İstanbul için acil önlem!

https://twitter.com/turk_politika/status/1624435267858796545

Kanal projesi ortaya atıldığından beri ülkemizin en önemli sorunlarından birinin deprem olduğunu, Ülke nüfusunun en kalabalık bölgesinde çok büyük bir deprem beklendiğini ve bu tarz projelere aktarılacak paranın acil olarak depreme karşı alınacak önlemlere aktarılması gerektiğini belirtiyorum. Akıl ve mantık bunu gerektiriyor. Beklenen depremin bugünlerde yaşadığımız afetten daha fazla yıkıcı olacağı da söyleniyor. Bunu söyleyen biliminsanları bgünlerde yaşadığımız afet konusunda da uyarmışlardı. Beklenen deprem sadece İsntabul'u değil, Bursa, Çanakkale, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Balıkesir illerini etkileyecek. Ülkemiz nüfusunun ve sanayiinin büyük bölümü bu bölgede. Her an gerçekleşebilir.  O zaman bırakın savunma projelerimizi devam ettirmeyi, bütün projelerimiz hayat kurtama ve hayatta kalma üzerine olur.

Dün bir video seyrettim sosyal medyada. Bir vatandaş İstanbul Küçükyalı'da oturduğu binanın bodrum katına inerek kolonları gösterdi. Betonun özelliği bitmiş, kabarmış ve çatlamış, dökülüyor. Demiler ortaya çıkmış, yeterli sayıda değil ve korozyona uğramışlar. Zemin üzeri 3 kat bina. Bu binadaki daireler için 10 000 TL kira parası istemeyi biliyorlar diyor vatandaş. O bina gibi kimbilir daha ne binalar var. Ve bu bina yıllardır büyük bir deprem beklenen en kalabalık şehirde. Sizce hazırlıklarımız yeterli mi! Bütün Savunma projelerimizin, ülkemizin güvenliğinin, varlığının, geleceğimizin büyük risk altında olduğunu görebilmek bu kadar zor mu? Özellikle bu kadar büyük afetler yaşarken...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1553 : 12 Şubat 2023, 12:59:40 »
Ülkede ve dünyada şu anda Türkiye ve Suriye'ye inanılmaz bir bağış akışı mevcut. Türkiye'de sadece Ahbap derneğinin bile 2 milyar TL'nin üzerinde bir bağış topladığı söyleniyor. Dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde bağış kampanyaları mevcut. Dünyanın en büyük şirketleri milyonlarca dolarlık bağışlarda bulunuyorlar. Serkan arkadaşımızın yazdığı gibi Dünya Bankası ilk etapta  1,780 milyar dolar hibe edeceğini açıkladı ayrıyetten 1 milyar dolar daha  hazırladığı söyleniyor. Avrupa Birliği'de ülkemizin yeniden yapılanması için bir fon hazırladığını açıkladı. İnşallah çabuk toparlanacağız. Çünkü o kadar felaket gördüm Türkiye ve Dünyada gördüğüm birlik ve beraberlik manzarası hiçbirine benzemiyor.

Tabi bu kadar yardım giden hiçbir canı geri getirmiyor fakat sonuçta hayat devam ediyor bir şekilde toparlanmamız lazım. Kendi derdimize düşmüşken yanımızda yıkılan Suriye konusu ne olacak çok merak ediyorum bende.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #1554 : 12 Şubat 2023, 15:39:03 »
Bu yardım paraları fasa fiso bizim bırak dış borç ödemesini doları 18 aralığında tutmaya bile yetmezler. Bir iki milyar dolar bu ülkenin dişinin kovuğuna yetmez

Türkiye’nin gelecek bir yılda dış borç geri ödemeleri ve cari açık finansmanı için gereksinim duyduğu toplam dış kaynak şimdiden 216 milyar doları aşıyor.

https://www.dunya.com/ekonomi/2023te-216-milyar-dolar-araniyor-haberi-675466

Bu seçimi kimin kazanacağını bilmiyorum ama bir sonraki seçimi aynı partinin kazanamayacağına garanti verebilirim. Gelecek olan parti iktidardaki mi olur muhalefet mi olur bilmem ama Allah yardımcıları olsun tam bir enkaz devralacaklar.
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2023, 15:46:18 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1555 : 12 Şubat 2023, 18:03:55 »
Bu yeniden yapılanma için BAĞIMSIZ BİR BİLİM KURULU OLUŞTURULMALI , TÜM KARARLARI ONLAR VERMELİ...  Mevcut yöneticilerin bilgisi-kapasitesi-dünya görüşünü aşan bir iş bu yeniden yapılanma...Hatta seçim sonrasına kadar sadece enkaz temizlenmeli yeni işlere el sürmemeli bu mevcut yönetim....

https://streamable.com/807tjz

« Son Düzenleme: 12 Şubat 2023, 18:16:43 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1556 : 12 Şubat 2023, 18:52:05 »
Elektrik yeni geldi ben de ancak foruma girebildim, herkese geçmiş olsun. Bu arada konuyu gözden geçirirken dikkatimi çekti, sn Buraktunahan merak edilen birçok şeyi çok güzel izah etmiş, Maraş'a gelip de buradaki her şeyi en iyi bilen insanlara sorarsanız en zeki olanı "Müteahhit malzemeden çalmış31" gibi bir şey söylüyor.

Çevrimdışı keenan

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1557 : 12 Şubat 2023, 21:36:53 »
Hepimize geçmiş olsun. Depremde kaybettiğimiz tüm herkesin ışıklar içinde uyumasını kalanlara baş sağlığı diliyorum.

Deprem sonrası AFAD'a ait olan eAFAD ve AFAD Acil Arama uygulamalarını indirdim. eAFAD uygulaması hata verip açılmadı. AFAD Acil arama uygulaması ise açıldı ve anlık konumumu tespit etti. Kendimiz ve yakınlarımız için ihbar hattı da bulunuyor. Takdir edersiniz ki bu seçenekleri denemedim. Ayrıca uygulamada konumunuza en yakın toplanma alanlarını da gösteriyor. Ancak bana deprem sonrasında kişilerin kolayca organize olabilmesi için biraz eksikmiş gibi geldi.
Depremden zarar gören bölgedeki hastane alanları, yeni kurulan sahra hastaneleri, yemek ve yardım dağıtım, seyyar tuvalet noktaları gibi birçok lokasyon paylaşılabilir. Ayrıca bu uygulamanın dağıtık mimari ile tasarlanması olası felaket senaryolarında yetersiz kalması ya da kitlenmesini önler diye düşünüyorum. Buna ek olarak eğer bu uygulamanın koordinasyon ve yönetim yazılımları eğer varsa TSK personeli ile ortaklaşa kullanılabilir. Böylece deprem anında TSK'nın vereceği katkı da maksimuma yaklaştırılmış olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1558 : 12 Şubat 2023, 21:42:21 »
Tahmini yıkımın boyutu,yeniden yapılanma,konut vb ne kadara malolur ülkemize?

Bugün bir yerde bir yazı okudum. Nerede gördüğümü hatırlmıyorum şu an. Önceki depremlerdeki yıkıma göre yapılan bir hesaplama yöntemi varmış. O hesaba göre yaşanan afetin maliyeti 84 milyar dolar civarında çıkıyormuş. Muhtemelen hesaba yıkılan binalar dahil, ancak yollar, köprüler, hurdaya dönen araçlar vs dahil değil!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1559 : 12 Şubat 2023, 21:49:21 »
Elektrik yeni geldi ben de ancak foruma girebildim, herkese geçmiş olsun. Bu arada konuyu gözden geçirirken dikkatimi çekti, sn Buraktunahan merak edilen birçok şeyi çok güzel izah etmiş, Maraş'a gelip de buradaki her şeyi en iyi bilen insanlara sorarsanız en zeki olanı "Müteahhit malzemeden çalmış31" gibi bir şey söylüyor.

Anladığım kadarıyla Kahraman Maraş'tasın. Geçmiş olsun. Umarım kaybınız yoktur.

Bugün Maraş'ın kurtuluş yıldönümü arkadaşlar. İnşallah bu sıkıntılardan da kısa sürede kurtuluruz.

Bu arada eskiden Maraşlı 46 kullanıcı adıyla bildiğimiz, artık Japon harfleriyle bir kullanıcı adı bulunan arkadaşımızı son iletisini 5 Şubatta göndermiş. Kendisinin Almanya'da yaşadığını hatırlıyorum. Son iletisinin IP adresi de Almanya'dan. Mevcut durum nedeniyle memlekere dönmüş olabilir. Dilerim onun için de herşey yolundadır. Bu şartlarda kimse için yolunda olmasa da temmenim bu yönde.