Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1014815 defa)

kdg ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #6380 : 31 Mart 2024, 16:15:55 »
İlk çalıştırma dışında video da gelmedi...

Tumucin Bey, yine gaza geldi desenize :D

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6381 : 31 Mart 2024, 16:49:04 »
1.  ABD'nin  sınır ötesi operasyonlarımız veya başka bir konu nedeniyle  bu anlaşmayı askıya almama  olasılığı  yüzde kaçtır?

2.  F16  bile vermezse,  F16'dan  çok daha iyi bir uçağa sahip olmamızı  sağlayacak motorları niye versin?

3. ilişkilerin bir sebeple bozulması ve anlaşmanın rafa kalkması halinde  2034'e  kadar  F16  filolarının   kullanım ömürleri ve  yedek parça zincirine  dönük  olası etkileri  nelerdir?

4.  bu yukarıdaki üç sorunun  olumsuz cevabı bir milli güvenlik sorunu yaratır mı?

5.  hava kuvvetlerinin  mevcudiyetinin azalma olasılığını  göze almak mı?
uygarlığın tepkisini  göze almak mı?
---
motor bir silah değildir.
---
S400'lerden kurtulmak isteyen birisi varsa  bunun  çok basit yolları da vardır.

*sistemleri Süleyman şah türbesine yollayabilirsiniz.
*sistemleri bir gemiye yükleyip  Karadeniz'de  tutabilirsiniz.

bunlar  da olmadıysa  halletmenin  birçok yöntemi var.
---
alınmaması gereken riskler vardır;  ama bir de alınması gereken riskler vardır.
gerçekleşmesi halinde oluşacak sıkıntı eğer aldığın riskten fazlaysa o risk alınır.

felaket senaryoları oluşursa İran'ın SU-35'lerine Yunan'ın  F35'lerine Hürkuş  ile mi   karşı koyacaksınız?

doğrusu ben felaketi  bekleyeceğime  uygarlığın tepkisini  göze almayı tercih ederim.
üstelik  o  uygarlık  bize  zaten  sürekli tepki gösteriyor  yahu.
---
ha,  eğer  80 adet  motorun tedarik edilmiş olduğunu  müjdeleyecekseniz  ona da herkesten çok ben sevinirim işin aslı.
keşke.

ama ben yine de  ikinci soruyu  merak ediyorum.
bize F16  bile vermeyenler  çok daha iyi bir uçağa  sahip olmamızı sağlayacak motoru  verir mi?
o  motoru verecek olan adam zaten F16 da verir  bence.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6382 : 31 Mart 2024, 17:02:54 »
"Böyle düşünmenizin nedeni nedir hocam, biraz açıklayabilir misiniz?"

bu sistemler  baş edilemez şeyler değildi;  ama  mevcut savunma sistemleriyle  baş etmek astarı yüzünden pahalı geldiğinden  ordular  bütçelerini  bunlara karşı tedbir almaya değil,  yine klasik savaş araçlarına karşı tedbir almaya harcıyordu.
basit bir kıyaslama yapacak olursak:  bir seyir füzesinde 200 veya 500kg  arasında bir patlayıcı var türüne göre değişen.
oysa  şu ana kadar pazarda  yaygın  olan  insansız uçaklara   bakılırsa   patlayıcı başlık açısından  bundan çok çok  düşük  tahrip gücüne sahipler.
doğal olarak ordular  mevcut bütçelerini   seyir füzesi gibi ağır  patlayıcı taşıyan  şeylere karşı savunma  yapacak sistemlere harcıyordu.
yanında 400kg  patlayıcının patlaması mı?  yoksa 15kg  patlayıcının patlaması mı?
bu sorunun cevabı  her yerde aynı ve aynı olacaktı.

gel zaman git zaman   bu  insansız sistemler  yaygınlaştı ve  artık bunları  ucuz yoldan engelleyecek sistemler birer ikişer ürün  halini almaya  başladı.
bir gün olacaktı,  bu gün  oluyor  işte.
---
Ukrayna savaşında  taktik ihalardan bile küçük  boyutlarda  onlarca drone düşürülüyor  artık,  bunu  kabullenmek gerek.
birileri dersine iyi çalışmış ve panzehir bulma yolunda epeyi yol almış,  bu belli.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6383 : 31 Mart 2024, 17:10:15 »

afterburner  ile gelicek sonuc belli olacaktir

turbofan motorumus olmustur daha gelismisi de 5 sene sonra alacaktir

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6384 : 31 Mart 2024, 17:17:05 »
1.  ABD'nin  sınır ötesi operasyonlarımız veya başka bir konu nedeniyle  bu anlaşmayı askıya almama  olasılığı  yüzde kaçtır?

2.  F16  bile vermezse,  F16'dan  çok daha iyi bir uçağa sahip olmamızı  sağlayacak motorları niye versin?

3. ilişkilerin bir sebeple bozulması ve anlaşmanın rafa kalkması halinde  2034'e  kadar  F16  filolarının   kullanım ömürleri ve  yedek parça zincirine  dönük  olası etkileri  nelerdir?

4.  bu yukarıdaki üç sorunun  olumsuz cevabı bir milli güvenlik sorunu yaratır mı?

5.  hava kuvvetlerinin  mevcudiyetinin azalma olasılığını  göze almak mı?
uygarlığın tepkisini  göze almak mı?
---
motor bir silah değildir.
---
S400'lerden kurtulmak isteyen birisi varsa  bunun  çok basit yolları da vardır.

*sistemleri Süleyman şah türbesine yollayabilirsiniz.
*sistemleri bir gemiye yükleyip  Karadeniz'de  tutabilirsiniz.

bunlar  da olmadıysa  halletmenin  birçok yöntemi var.
---
alınmaması gereken riskler vardır;  ama bir de alınması gereken riskler vardır.
gerçekleşmesi halinde oluşacak sıkıntı eğer aldığın riskten fazlaysa o risk alınır.

felaket senaryoları oluşursa İran'ın SU-35'lerine Yunan'ın  F35'lerine Hürkuş  ile mi   karşı koyacaksınız?

doğrusu ben felaketi  bekleyeceğime  uygarlığın tepkisini  göze almayı tercih ederim.
üstelik  o  uygarlık  bize  zaten  sürekli tepki gösteriyor  yahu.
---
ha,  eğer  80 adet  motorun tedarik edilmiş olduğunu  müjdeleyecekseniz  ona da herkesten çok ben sevinirim işin aslı.
keşke.

ama ben yine de  ikinci soruyu  merak ediyorum.
bize F16  bile vermeyenler  çok daha iyi bir uçağa  sahip olmamızı sağlayacak motoru  verir mi?
o  motoru verecek olan adam zaten F16 da verir  bence.

Vereceği motor F-110 hocam 5.nesil motor değil ki KAAN'a takınca F-22'yi vurup Dünya'yı fethetsin... Verir F-110 veya APG-83 15 YIL DAHA SENİ KENDİSİNE BAĞLAR...

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6385 : 31 Mart 2024, 18:02:36 »
"Vereceği motor F-110 hocam 5.nesil motor değil ki KAAN'a takınca F-22'yi vurup Dünya'yı fethetsin... Verir F-110 veya APG-83 15 YIL DAHA SENİ KENDİSİNE BAĞLAR..."

F22 diyen yok,  abartmayın.
ama  F110'lu versiyon bile F16'dan daha iyi  olacağı iddia ediliyor.

e seni sıkıştırmak için F16  vermeyecek olan adam  ondan çok daha iyi bir uçağa sahip olman  için sana niye motor versin?

F16  gelirse motor da gelir;  ama F16  gelmezse  o  motor da gelmez  bence.
bunu diyorum.
bu  olasılığa karşı  bir motor alternatifi bulmak yerinde olacaktır.

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6386 : 31 Mart 2024, 18:09:26 »
ABD f16 larını bize satmaya yada modernizasyona mecbur. Çünkü bunu öteleyebilecekleri kadar ötelediler zaten. Dahada reddetse bunun Türkiye'ye NATO'yu terket başının çaresine bak demek olduğunu biliyorlar. Bu yüzden f16 konusunda hiç şüphem yok. MMU motorlarınıda ihracat kısıtıyla vereceklerdir. Vermese yüzyılın projesini kaldırıp çöpe atmayacağımızı, başımızın çaresine bakacağımızıda çok iyi biliyorlar. Aslında bağımlılık birazda karşılıklı. ABD herşeyi detaylıca düşünüyor. Gözü gibi korudukları nato savunma doktrinini birkaç motor kit veya uçak için çöpe atmıycaktır

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6387 : 31 Mart 2024, 19:30:13 »
bu tür haberlerin Kaan ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.
muhtemelen devlet de ABD  ile yapılan sözleşmenin  bir bahaneyle her an bozulabileceğini ön görüyordur.
F35'lere el koyanlar F16'lara mı el koyamayacak istese yani?

ha,  bu durum bence sadece  F16  için geçerli değil,  Kaan motoru için de geçerli.
yani F35  gelmeyip,  üzerine bir bahaneyle F16 da gelmezse Kaan motorlarının geleceğini  kim garanti ediyor?.
F16'yı  boş verip Kaan  bekleyelim hesabına   benim kafam hiç basmıyor.
o  yoksa   o nasıl olacak?
20  blok 10  için  en az 40  motor gerekli.
40  motor tedarik edildi mi?
---
Kaan büyük bir uçak ve  yetkililer  motorun en büyük ikinci motoru olacağını söylemişti.
o  büyük motor yuvalarına  AL-41  takmayı da düşünmek yararlı olabilir.

Hocam biz bir punduna getirip faydasız S-400'lerden kurtulmaya çalışıyoruz , siz bütün uygar Dünya'nın tepkisini çeken işgalci Rusya'dan savaş uçağı motoru alalım diyorsunuz...

Bu dediğiniz Türkiye düşmanlarına koz vermekten , ambargo yemek için fırsat vermek dışında bizim ne işimize yarayacak ? Motoru alacaksın başka bir sistem-kredi ihtiyacında tam tökezleyeceğiz.

Batı bize motor vermese , biz kendimiz üretemesek bile  işgalci Rusya'dan savunma sanayi alımı yapılmaz , başka bir alanda intikam alır Dünya bizden...S-400 sonrası bunu da yaparsak haketmişiz demektir...

Ben Türkiye düşmanı olsam ilk yapacağım dua "Allah'ım inşallah Türkler , Rusya'dan silah alsın" demek olur...

siz bütün uygar Dünya

NERDE O DÜNYA?

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6388 : 31 Mart 2024, 19:33:39 »
bu tür haberlerin Kaan ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.
muhtemelen devlet de ABD  ile yapılan sözleşmenin  bir bahaneyle her an bozulabileceğini ön görüyordur.
F35'lere el koyanlar F16'lara mı el koyamayacak istese yani?

ha,  bu durum bence sadece  F16  için geçerli değil,  Kaan motoru için de geçerli.
yani F35  gelmeyip,  üzerine bir bahaneyle F16 da gelmezse Kaan motorlarının geleceğini  kim garanti ediyor?.
F16'yı  boş verip Kaan  bekleyelim hesabına   benim kafam hiç basmıyor.
o  yoksa   o nasıl olacak?
20  blok 10  için  en az 40  motor gerekli.
40  motor tedarik edildi mi?
---
Kaan büyük bir uçak ve  yetkililer  motorun en büyük ikinci motoru olacağını söylemişti.
o  büyük motor yuvalarına  AL-41  takmayı da düşünmek yararlı olabilir.

Hocam biz bir punduna getirip faydasız S-400'lerden kurtulmaya çalışıyoruz , siz bütün uygar Dünya'nın tepkisini çeken işgalci Rusya'dan savaş uçağı motoru alalım diyorsunuz...

Bu dediğiniz Türkiye düşmanlarına koz vermekten , ambargo yemek için fırsat vermek dışında bizim ne işimize yarayacak ? Motoru alacaksın başka bir sistem-kredi ihtiyacında tam tökezleyeceğiz.

Batı bize motor vermese , biz kendimiz üretemesek bile  işgalci Rusya'dan savunma sanayi alımı yapılmaz , başka bir alanda intikam alır Dünya bizden...S-400 sonrası bunu da yaparsak haketmişiz demektir...

Ben Türkiye düşmanı olsam ilk yapacağım dua "Allah'ım inşallah Türkler , Rusya'dan silah alsın" demek olur...

Nedense Rusya Ukrayna'nın işgalinde bütün dünyanın tepkisini çekerken İsrail Filistin'de soykırım uygularken kimsenin tepkisini çekmiyor. Neyse uzatmayım daha fazla konu dağılmasın. ABD, F-35 üretiminde sıkışmış vaziyette ve Türkiye'den yardım isteyeceğe benziyor. Bunun karşılığında koparabileceğimiz kadar taviz koparmamız lazım. Fakat Trump yönetiminde ABD ne yapar muamma. Ayrıca Suriye'de yeni operasyondan bahsediliyor bu da ABD ile ilişkileri nasıl etkileyecek bakalım.

Bence şu an en önemli konu Murad AESA radarı ve Özgür projesi. Bu projelerin mutlaka başarıya ulaşması lazım. İkincisi de TF-35000 motoru olacak. ABD'de kongredeki ve senatodaki azılı Türk düşmanları eminim ki Türkiye, Suriye'de bir hamle yapsa da bizde engellemeye devam etsek diye fırsat kolluyorlardır.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3411237-abdli-cumhuriyetci-kongre-uyesinden-skandal-cagri-gazzeye-nukleer-bomba-atin

Bu insan demeye bile dilim varmayan varlıklarla iş yapmaya çalışıyoruz işte bunlar Ruslardan daha beter.

Attığı anda abd batar

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6389 : 31 Mart 2024, 22:09:58 »
Aydın hocam konu ; ABD'den alacağımiz F-16 sayısını azaltalım mı yoksa hepsini alalım mı konusu ...

Kimse ABD'nin Batı'nın Rusya'nın uygarlık seviyesini  sorgulamadı...
Ne yapalım Batı , Rusya, Ermeniler,Araplar, Yunanlilar,Hintliler vs bizi sevmiyor diye  Akdeniz'e yapay ada yapıp oraya mı taşınıp izole olalım...?

Bir şekilde bu şerefsizlerle ilişkileri sürdürmek zorundayız....
« Son Düzenleme: 31 Mart 2024, 22:10:34 Gönderen: serkan1976 »