Gönderen Konu: Milli AESA uçak üstü radar projesi  (Okunma sayısı 50903 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli AESA uçak üstü radar projesi
« Yanıtla #190 : 04 Ocak 2024, 01:10:16 »
Süper Bilgisayar konusunun bu konuda abartıldığını düşünüyorum, süperbilgisayarlar zaten siha içerisine sığmaz, ki sığmasına gerek de yok, Kızılelma ve Anka-3 gibi SİHAlar normal bilgisayarlarıyla da deep-learning yapıp, genel dogfight manevralarını öğrenebilirler. Süperbilgisayarlar yüksek sayıda verinin işlenmesi için kullanılır, mesela havadurumu tahmini için çok sayıda parametre gerekir, ve bi bakıma dünya simülasyonu oluşturmak gerekir, aşırı parametre fazlalığından süperbilgisayara ihtiyaç olur. şifrelenmiş verileri kırmak için de kullanılır çok fazla permütasyon gerektiği için. ama normal dogfightlar için gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Ha mesela Tüm sihaların verilerini işleyip komple bi savaş davranışı stimüle etmek istersin, sürü şeklinde ihaların kendi davranışlarıyla evrimleşip savaş planı uygulamalarını istersin, bu verileri işlemek için kuantum veya süper bilgisayara ihtiyacın olur, ama bu da sihaların içinde değil askeri üslerde olur

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #191 : 04 Ocak 2024, 02:44:35 »
bu verileri işlemek için kuantum veya süper bilgisayara ihtiyacın olur, ama bu da sihaların içinde değil askeri üslerde olur

Askeri üslerde değil, üniversitelerin lab.'larında lazım ilk başta. İşte tam da onu konuşuyoruz. Mobil işlemci başka bir mevzu. O da var sırada, sadece yokmuş gibi yapıyoruz.

Daha evvel de dedim, "motor ve aktarma" denilen illeti hayırlısıyla bir çözebilsek, sıra daha büyük illet olan çiplere gelecek.

Motor ve aktarmada 100 yıl geç kaldık. Çok tehlikeli bir zamanda bize ayak bağı oluyor. Dışarıda devletler bir birinin canına kastediyorlar. Asker-sivil ayrımı da gözetmiyorlar.

NOT: Rusya'nın BM daimi temsilcisi, bir diplomattan hayatımda duyduğum en utanmazca açıklamayı yaptı geçen gün. Neymiş efendim, Ukrayna sivil alanları korumak için HSS yerleştirdiğinden, bu durum sivillerin hayatını riske ediyormuş!! Bu tip ahlaksızca ve utanmazca açıklamalar en son II. Dünya Harbinde yapılmıştı.  Durum o kadar tehlikeli bir hal aldı yani.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #192 : 04 Ocak 2024, 03:32:44 »
AESA radarlar sanılanın aksine daha az ceyran tüketirler çünkü anten dizisindeki modüller bağımsız olarak kontrol edilebilirler. Çok ceyran tüketme senaryolarıda vardır tabi ama ceyran az ise az ceyran ilede çalışabilecek senaryoları vardır. KAAN da tüm modülleri cayır cayır kullanarak en şahane şekilde AESA nın imkanları dibine kadar kullanılır ama bir iha dada az ceyranla az modülle az tarama ile ceyranı daha idareli kullanabilir. Az modül derken daha az modüllü anten i kastetmiyorum kaan ın radarıda az modülle çalışabilir yada tarama algoritması daha az modülle olacak şekilde düzenlenebilir. AESA radarın aynı anda tüm modülleri çalışmıyor bazı modüller bir hedefe bazı gurup modüller başka yöne bakabiliyor. Ama dijital olarak yönlendirildikleri için milisaniyeler içinde bu paylaşımlar yönetilebilir aynı anda iki bölgeyide izlemezde bir onu bir öbürünü izler ve bu milisaniyeler hızında olur pratikte yine gerçek zamanlı sayılabilecek şekilde iki hedefide izler. Yani enerji darboğazında ceyran rahatlıkla yönetilebilir. AESA radarlar fiyat filan gibi şeyler hariç hemen hemen hiç bir fonsiyonel konuda önceki radarlardan dezavantajlı değillerdir.   Tabiki GAN transistörler yüksek frekans güç ve ısı meselesi yaratıyor ama sonuçta AESA radarın modülleri sırayla kullanma doğası sorunu şamasına izin verir
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2024, 04:08:51 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #193 : 04 Ocak 2024, 10:47:49 »
Cereyan

Dayanamadım, gözümü tırmaladı.

Çevrimdışı MeACuLpA

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #194 : 04 Ocak 2024, 11:20:27 »
Training (egitim diye ceviriliyor sanirim) ve inference (cikarim diye cevriliyor herhalde) arasindaki farki anlatiyorsunuz. Training genelde devasa cloud cluster'larinda yapilir, ama inference yani cikarim icin (ki bu da merkezi degil son nokta bu insansiz hava ucagi olabilir), training'de elde edilen datayi kullanan aslinda ozellestirilmis mimariye sahip islemciler ile kullanilir bu da geleneksel anlamdaki islemciler degil. Neyse konu cok dagildi.

bu verileri işlemek için kuantum veya süper bilgisayara ihtiyacın olur, ama bu da sihaların içinde değil askeri üslerde olur

Askeri üslerde değil, üniversitelerin lab.'larında lazım ilk başta. İşte tam da onu konuşuyoruz. Mobil işlemci başka bir mevzu. O da var sırada, sadece yokmuş gibi yapıyoruz.

Daha evvel de dedim, "motor ve aktarma" denilen illeti hayırlısıyla bir çözebilsek, sıra daha büyük illet olan çiplere gelecek.

Motor ve aktarmada 100 yıl geç kaldık. Çok tehlikeli bir zamanda bize ayak bağı oluyor. Dışarıda devletler bir birinin canına kastediyorlar. Asker-sivil ayrımı da gözetmiyorlar.

NOT: Rusya'nın BM daimi temsilcisi, bir diplomattan hayatımda duyduğum en utanmazca açıklamayı yaptı geçen gün. Neymiş efendim, Ukrayna sivil alanları korumak için HSS yerleştirdiğinden, bu durum sivillerin hayatını riske ediyormuş!! Bu tip ahlaksızca ve utanmazca açıklamalar en son II. Dünya Harbinde yapılmıştı.  Durum o kadar tehlikeli bir hal aldı yani.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #195 : 04 Ocak 2024, 11:23:30 »
GaN aslında GaS'a göre daha verimli, yani daha az elektrik gücü ile daha fazla çıkış gücü, daha az ısı yaratıyor bildiğim kadarıyla. Yine AESA, modül modül, sektörel çalışabilme veya modülleri ayrı görevlere yönlendirebilme imkanı sağlıyor. Putty'nin dediği gibi, ortam gereklerine göre AESA'da daha az modülle çalışıp, daha az enerji harcayarak çalışma imkanı olduğu gibi, mesela 360 derecede ortalama 450 km menzilli olan bir AESA radar 180 , 90 derece sektörlerde enerji basılınca 700 km gibi menzillere ulaşabiliyor. 

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #196 : 04 Ocak 2024, 12:05:57 »
Training (egitim diye ceviriliyor sanirim) ve inference (cikarim diye cevriliyor herhalde) arasindaki farki anlatiyorsunuz. Training genelde devasa cloud cluster'larinda yapilir, ama inference yani cikarim icin (ki bu da merkezi degil son nokta bu insansiz hava ucagi olabilir), training'de elde edilen datayi kullanan aslinda ozellestirilmis mimariye sahip islemciler ile kullanilir bu da geleneksel anlamdaki islemciler degil. Neyse konu cok dagildi.

+1. Aynen, dağıldı konu. Demek istediğim, çok önceden çözülmüş olması gereken motor&aktarma illeti yüzünden, işlemci ve yapay zeka olayına odaklanamıyoruz. Anladınız siz beni...

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #197 : 04 Ocak 2024, 17:41:23 »
Eğer bir 10-yıl önce çip işine girmiş olsaydık, özellikle korona dönemindeki çip krizinde devasa para girmiş olurdu ülkeye

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #198 : 04 Ocak 2024, 17:50:27 »

Malezya ile işbirliği veya takas olsa olmaz mı?  ;D Al sana Balistik, Denizaltı, Aesa v.b. şu teknolojisi, ver bana çip teknolojisi

Hali hazırda nu konuda Malezya ile İşbirliği var ama bu hangi düzeyde belli değil
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2024, 17:55:33 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #199 : 04 Ocak 2024, 18:06:40 »
-Çip konusunda ana problemimiz üretim altyapısı, yani makine tesisat yatırımları galiba. Yoksa tasarım teknolojimiz var. Parayı basarsak tesisimiz de olur ama, o tip bir yatırımın verimli/karlı olabilmesi için çok adetli seri üretim lazım. Bence pazarımız var, bu yatırım yapılabilir.