Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 256328 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #2680 : 02 Mayıs 2024, 13:59:36 »
Batı paktı rezil olmuş, ruslar dalga geçiyorlar yazın sonuna doğru Rusya karşı atakla Kiev'e girebilir

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2681 : 02 Mayıs 2024, 14:07:24 »
Ruslar'ın ordu sayısını sn marmara'dan öğrenmek lazım O zaman kiev'e girer veya giremez deriz

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 49
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2682 : 02 Mayıs 2024, 18:22:57 »
Rusya uzun süreli savaş taktiğini benimseyerek o yolda ilerliyor, en az daha 2 sene savaş sürecek gibi. Kiev'i o adar kısa sürede alması imkansız.
Tarihte 1768-74 arası geçen Osmanlı-Rus savaşı buna bir örnek, Osmanlı için çok yıpratıcı ve bıkkınlık hissini uyandıran savaştı, o savaştan sonra hasta adam ünvanına kavuştmuştu diyebiliriz, tabiki başka sebepleri de vardı. Küçük Kaynarca antlaşmasını çok ağır şartlarda imzanmiştı, Kırımın kaybı, Karadenizde Rus varlığı gelecekte başına daha büyük bela açacaktı.

Napolyonun 600 binlik ordusyla 1812 Rusya seferi insanlık tarihinde hiç bir zaman bu kadar çok sayıda askerle bir ülke diğer ülkeye saldırmamıştı. 200 binlik Rus ordusunun geri çekilmektan başka şansı yoktu. Ruslar şiddetli Borodino muhaberesini kaybederek Moskovaya Napolyon ordusu girdikten Ruslar ateşe verdiler. Kremlin dahil yandı, Moskova o dönemlerde bile Avrupanın büyük şehirleri arasındaydı ama düşmanı yıpratmak için ateşe verdiler, tüm şehir nufüsü de terketmişti. Yiyecek, içecek, kalacak yeri yok Fransız ordusu kış yaklaştığında terketmek zorunda kaldı, atları bile açlıktan ölüyordu. Geri çekilirken Napolyon ordusu Ruslar karşısında adeta buz gibi eridi, Polonya'ya ulaştığında sadece 40 binlik ordusu kalmıştı.

Hitler de 3.5 milyonluk ordusyla dalmıştı sonucu herkese malum.

Ruslar yıpratıcı savaş taktiğini seçmiş, karnı tok, parası bol, yeraltı kaynakları konusunda dünyada 1 numara, fabrikaları 7/24 çalışıyor ve batının ekonomik ambargoları umrunda değil. Ukrayna savaşı daha uzun süre devam edecek, Ruslar istediği toprakları alır ve şartlarına uygun şekilde barış antlaşması imzalanacaktır.
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2024, 18:31:10 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 49
« Yanıtla #2683 : 02 Mayıs 2024, 18:30:42 »
Batı dediğimiz yerlerin ukrayna kazansın diye bir derdi yok, amaç rusları örselemek sadece ,
bunu daha savaşın başlangıcında da yazmıştım, bir takım çok bilmişler hakaret yağdırdılar , yok 2 aya rusyanın işi tamam , yok kışa moskovadalar, yok bitik rus ordusu bilmem ne.
O zaman da söyledim ukraynanın ne öyle bir takatı var ne niyeti var , ukraynadan bir afganistan asla çıkmaz, bir kere coğrafyası uygun değil. Ukraynalıların yarısı savaştan neredeyse bir haberler , bir kısım bataklılarda çamur içinde ölüyor diğer kısmı ise zevki safasında. Amerika da aynı Tayvan’a yaptığı gibi ruslara karşı hakimiyeti getirecek yardımı asla yapmadı, hem az yetersiz hem geç veriyorlar. Ruslar da işi çevirdiler en iyi yaptıkları çamura yatıp avam takımı feda ederek yıpratma savaşı veriyor, gıdım gıdım ilerliyorlar, takii zelenski pes edip gidene kadar ya da alaşağı edilene kadar.

Çok ilginç aynı şeyi yazmışız , ben yazarken sn marmara’nın mesajını okumamıştım
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2024, 18:35:07 Gönderen: DelKu »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 49
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2684 : 02 Mayıs 2024, 18:37:01 »
Batı dediğimiz yerlerin ukrayna kazansın diye bir derdi yok, amaç rusları örselemek sadece ,
bunu daha savaşın başlangıcında da yazmıştım, bir takım çok bilmişler hakaret yağdırdılar , yok 2 aya rusyanın işi tamam , yok kışa moskovadalar, yok bitik rus ordusu bilmem ne.
O zaman da söyledim ukraynanın ne öyle bir takatı var ne niyeti var , ukraynadan bir afganistan asla çıkmaz, bir kere coğrafyası uygun değil. Ukraynalıların yarısı savaştan neredeyse bir haberler , bir kısım bataklılarda çamur içinde ölüyor diğer kısmı ise zevki safasında. Amerika da aynı Tayvan’a yaptığı gibi ruslara karşı hakimiyeti getirecek yardımı asla yapmadı, hem az yetersiz hem geç veriyorlar. Ruslar da işi çevirdiler en iyi yaptıkları çamura yatıp avam takımı feda ederek yıpratma savaşı veriyor, gıdım gıdım ilerliyorlar, takii zelenski pes edip gidene kadar ya da alaşağı edilene kadar.

Çok ilginç aynı şeyi yazmışız , ben yazarken sn marmara’nın mesajını okumamıştım

+1 ;)

Fanatik futbol taraftarı gibi olmaya gerek yok, ikimiz de gerçekleri yazmışız, sonuçta paralel evrenden bahsetmiyoruz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2685 : 02 Mayıs 2024, 18:48:55 »

Sn.Delku bunları trmilitary de teori duymasın ona kalsa Ukrayna kremlin'e girmişti şimdi sesi çıkmıyor pek gözükmüyor ortalıkta

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2686 : 02 Mayıs 2024, 19:05:43 »
Batı da Ukraynalilarin savaşa girmesine öyle çok istekli değildi. Olası bir savaş halinde göndereceği askeri yardımlar ve olası göç tehlikesi batınin istemeyeceği bir şey. Bundan daha önemlisi Ruslarin doğal gaz tehditi ve karşılıklı ambargolarla Rus pazarını kaybetmek. Zelenzki Ukrayna'nin tarihini bağlarını kullanarak batıyi kendine müttefik yapıp Ruslarla savaşmaya kalkıştı. Hem de ordusunda ki askeri eksikliklere rağmen.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 49
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2687 : 02 Mayıs 2024, 20:12:36 »
Alman yapımı İRİS-T lançeri, komuta merkezi ve yanındaki deposu 2 adet İskander-M tarafından imha edilmiş.

Dışişler Bakanı Dmitriy Kuleba "Savaşın asıl belası Rus balistik füzeleridir" demiş, tercüme ederken küfürlü kelimeler karışmamasına izah gösterdim ama balistik füzelerine karşı adam .rospu sözcüğünü kullanmıştı. Ukrayna'nın enerji tesislerinin çoğunu vurmuş, sağ kalanları da 3 adet nükleer santraller...

Bazı Rus silahları mükemmel, çok iyi olmadığını kendileri de kabul ediyorlar, lakin balistik füzesi konusunda dünyaya ders verebilecek bilgi, altyapı ve tecrübeye sahip olduklarını bu savaşta defalarca kanıtladı. Bunu Ukrayna bile kabul ediyor.

İskander-M klasik K.Kore veya İran yapımı balistik füzelerden farklıdır, balistik yönde uçarken seyir füzesi gibi manevra yapabilmesidir, yani yarı balistik veya aero balistik füzesidir. Havadayken şu kadar sürede bu kadar yol katedecek şeklinde hesaplayarak algoritmasını çıkartamazsın. Vurulurmu, tabiki ama sana 50 adet atmış, ondan 1 adetini ancak vurabiliyorsun, makineli tüfeğin mermi harcaması gibi SAM bataryası da füzelerini ardı ardına atarak bazen vurabilyor şansı varsa. Ekonomik olarak da yıpratır, 1 adet İskander füzesinin fiyatıyla Patriot füzesinin fiyatı yaklaşık aynıdır ama 1 adetini vurmak için kaç adet harcıyorsun, en önemlisi de Ukrayna'nın kendisi üretmiyor bunları.

Sahada Ukraynaya ait önemli hedef ne varsa karşısında hep İskander-M var. Klasik kısa menzilli balistik füzeleri gibi bol sayıda atmaya gerek yok, 1 adeti bile hedefini tam ortasından vurabilmesidir, CEP değeri, isabet oranı seyir füzelerini bile kıskandıracak seviyede.

İRİS-T imha vuruluş anı

Error 404 (Not Found)!!1

« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2024, 20:25:14 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 49
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2688 : 02 Mayıs 2024, 20:27:27 »
İletimi yazarken yarı yolda gönderilmiş, anidenmi bastım ne olduysa artık...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2689 : 02 Mayıs 2024, 20:32:07 »
Sn marmara çadır vurulmuş gibi ben iris t ye benzetemedim  belki komuta merkezidir orasını bilemem

Neyse birdaha izleyeyim.
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2024, 20:33:28 Gönderen: Denizci16 »