Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 868701 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3840 : 22 Eylül 2023, 18:32:09 »
Bir ilk: F-35A ilk kez otoyoldan uçtu...

Norveç, Finlandiya'da düzenlenen bir tatbikat kapsamında konvansiyonel kalkış ve iniş yapabilen F-35A Müşterek Taarruz Uçağı'nın bir otoyoldan hareket etme kabiliyetini gösteren ilk ülke oldu.

https://gdh.digital/bir-ilk-f-35a-ilk-kez-otoyoldan-uctu-79792

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3841 : 22 Eylül 2023, 21:28:48 »
Bob Menendez ve eşi hakkında rüşvet davası açılmış..

Bileydik üç beş lira da biz atar bize engel değil destek olmasını sağladık :)

BBC News - US Senator Bob Menendez and wife charged in bribery inquiry
https://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-66893936
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3842 : 23 Eylül 2023, 00:12:40 »
Bob Menendez ve eşi hakkında rüşvet davası açılmış..

Bileydik üç beş lira da biz atar bize engel değil destek olmasını sağladık :)

BBC News - US Senator Bob Menendez and wife charged in bribery inquiry
https://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-66893936
Atardık da külçe altınla alıyormuş rüşveti, domuz...

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3843 : 23 Eylül 2023, 00:53:03 »
Dış ilişkiler komisyonu başkanlığını birakiyormus dava süresince. Komple senatodan istifa etmesi de gerekebilir.

https://x.com/MSNBC/status/1705248285030568347?s=20

Tahmin ediyorum yakında onlar f16lari biz de İsveçi onaylarız.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3844 : 23 Eylül 2023, 03:04:37 »
Bir ilk: F-35A ilk kez otoyoldan uçtu...

Norveç, Finlandiya'da düzenlenen bir tatbikat kapsamında konvansiyonel kalkış ve iniş yapabilen F-35A Müşterek Taarruz Uçağı'nın bir otoyoldan hareket etme kabiliyetini gösteren ilk ülke oldu.

https://gdh.digital/bir-ilk-f-35a-ilk-kez-otoyoldan-uctu-79792

Finlandiya ‘da da EF2000 Typhoon yola inip kalktı bu hafta.

https://www.eurasiantimes.com/british-eurofighter-typhoon-conducts-first-ever-landing/#:~:text=The%20first%2Dever%20landing%20on,highways%20within%20the%20Nordic%20countries.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3845 : 23 Eylül 2023, 10:06:14 »
Şahinciler ve hafriyat kamyonları olmasa bizim uçaklar da otoyollar inerdi...

Bizim uçakların tatbikat için yola indiği bir resim-video var mı?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #3846 : 23 Eylül 2023, 12:20:28 »

Bilemeyeceğiz diye bir şey yok dönemin kodamanı Michael Rubin'in bu konuda Pentagon'a verdiği raporda bu vardı.
 Hatta raporu geçtim Adam S400'ler kesinleşmeden hemen önce bunun makalesini yazmıştı yav.

Hatta Ben bu makaleyi buldum, 2017 tarihli:
https://www.commentary.org/michael-rubin/can-turkey-be-trusted-with-f-35s/

Aslında Michael Rubin gerekçelerinde Rusya yakınlaşması, İrana bilgi sızdırma ve ABD gizli depolarının ifşası gibi konuları dillendirip " Bunlar buz dağının görünen kısmı" diyerek Türkiye ile çok daha büyük sorunlar yaşadıklarını ima etmek istiyor.

Rubin dile getirmese de  Suriye de PKK/YPG sebebiyle iki taraf çatışma noktasına geldi. Rus istihbaratı ABD hava kuvvetlerinin Türkiye için olası operasyon verilerini Türk meslektaşları ile paylaştı. (yada bilgi sattı) Bazı askeri uzmanlar panikleyen Ankara'nın caydırıcılık için Rusya ile temas kurup Batı bloğu bir hava gücüne karşı mecburen doğu bloğunun elindeki en gelişmiş hava savunma sistemi olan s-400 yöneldiğini ifade ettiler.

Yukarıda duyup anlattıklarım komplo teorisi gibi gözükse de Fetö darbe girişimi ve Rahip Bronson'un açığa çıkması gibi olaylarla beraber F-35/S-400 ilişkisinin çook ötesinde kılıçların çekildiğini bize gösteriyor.

+1
Mantıklı bir iddia.

Şahinciler ve hafriyat kamyonları olmasa bizim uçaklar da otoyollar inerdi...

Bizim uçakların tatbikat için yola indiği bir resim-video var mı?

Ben hatırlayamadım. Artık o kadar geniş otoyollarımız var ki, aslında bu konuda denemeler yapmakta fayda var. Bir savaş durumunda acil iniş için uygun yerde trafik geçici olarak durdurulur ve iniş yapılır. Ya da kalkış!

Yolların ortalarındaki aydınlatma direkleri sorun olabilir. Yol yaparken bu durum göz önüne alınsa iyi olur.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3847 : 23 Eylül 2023, 12:41:59 »
Otoyola ilk kez bir F-35 savaş uçağı iniş yaptı
Norveç ordusuna ait iki F-35A savaş uçağı, Finlandiya'da gerçekleştirilen tatbikatın ardından bir otoyola iniş yaptı. Bu, F-35A savaş uçaklarının özel pist dışında bir otoyola ilk inişi oldu.

https://www.star.com.tr/dunya/otoyola-ilk-kez-bir-f-35-savas-ucagi-inis-yapti-haber-1814345/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3848 : 23 Eylül 2023, 12:59:37 »
Peki tüm arkadaşlara sorum olacak konuyu saptırmadan

Peki s400 harici ne gibi bahane bulabilirdi?

Yada ne gibi tasarılar ortaya koyabilirdi?

Özellikle f35 bize vermiyeceklerdi nasıl olsa diyen Arkadaşlar cevaplarsa yada konuya açıklık getirirse daha da sevinirim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Kendi kişisel görüşümü yada fikrimi belirtmem gerekirse s400 ü almamış olsaydık,bu uçakları istemeyerekte olsa teslim etmek zorunda kalacaklarını aksi takdirde NATO'nun sadık mütteğine yapılan f35 tecritinin ittifak içinde izah edilemeyeceğini düşünüyorum.

Bu benim fikrim diğer görüşleri de merak ediyorum

Sayın OKÇULAR gerekçelerin çoğunu sıralamış zaten. S-400'leri almasaydık ta bir çok sorun çıkacaktı önümüze F-16 konusunda olduğu gibi çünkü o zamanlar yavaş yavaş ABD çıkarlarına ters olarak hareket etmeye başlamıştık. ABD Senato ve Kongre seçimlerinde Ermeni - Rum - Yunan lobilerinin desteklediği kişilerin etkili mevkilere gelmesi de ilişkileri iyice içinden çıkılmaz bir hale getirdi. İsrail ile ilişkilerin Mavi Marmara nedeniyle kopmuş olması Yahudi lobisinin bize olan desteğinin kesilmesine ve aleyhimize çalışmasına neden oldu.

Yunanistan ile yaşadığımız sorunlar, Azerbaycan'a Karabağ'da verdiğimiz destek, Libya'daki iç savaşa müdahil olmamız, Rusya - Ukrayna  savaşındaki tutumumuz daha sayabileceğim bir çok olay var. Bu olayların hepsinde ABD'nin işine gelmeyen hareketlerde bulunduk - bulunuyoruz. Sonucunda da adı konmasa da bir NATO ülkesi olmamıza rağmen yuğun bir örtülü ambargo sorunu ile uğraşıyoruz.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3849 : 23 Eylül 2023, 16:09:12 »
Caatsa yasasının çıkması ile s 400 antlaşması arasında bir kaç aylık süre var. Yasa antlaşmadan sonra çıkarılmasına rağmen geriye işletilerek suç ittihaz ettiler. Bu dünyanın hiçbir yerinde yok ama abd çıkarı için yasaları bile yok sayar.
Bu forumda f 35 i en çok eleştiren benim.halada aynı fikirdeyim. Birtekiniz bile fikrimi değiştiremedi. Uçak en baştan yanlış tasarlandı. Tek motor hataydı, aerodinamik tasarım hataydı.mekanik elektironik ve hatta yazılımsal hataların sayısı 1000 lerle ifade ediliyor. O tomruk gibi gövdeyi havada tutabilmek adına dev bir motor tasarladılar ama oda dikiş tutmuyor.cunku aşırı ısınıyor.ucak  ses ustu hizlara cikamiyor o hizlarda savasamiyor ve tutunamiyor.belirli şartlar altında kısa süre ses ustu hızlara çıkabiliyor.
Çözüm aslında basitti çift motorlu f 22 gövdesine f 35 elektronik ve elektrooptiklerini yerleştirip şahane bir tasarım ortaya koymak. Ama açıkgöz abd li yamyam esnaf modunda olduğundan uçağı diğer ulkeleri kaziklayip tokatlamak için kullandı.
Gelelim s 400 ler olmasaydı yine f 35 ten atılımıydık sorusuna.elbette yahudi lobisi ermeni lobisi yunan lobisi ve pentagon deli gibi uçağı vermemek için ve ambargo uygulasın diye bastırıyordu. Bence hayırlısı oldu 30 40 adet almanlara bisey değişmezdi.sana verilen kırık versiyonlusu .adamlar bizim 6 adet ucaga el koyar koymaz yazilim ve donanim degistirmek icin butce ayirdilar. Yani alacagin suyunun suyu fikrasi gibi orjinalinden asiri derecede uzak bir modeli olacaktı.ondanda birşey öğrenemezdik.ayrica bakim hangarlarında abdli personel olacaktı.yani içini bile açmayı bırak dökülen boyayı bile toplayamazdin