Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 170549 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 10
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #310 : 13 Mart 2022, 18:07:03 »
Daha öncede söyledik, İsmi MİUS! Kızılelma bir hedefi, nihai amacı temsilen söylenir, burada da öyle kullanılmış... Atılan tiwitte de  bu bariz belirtilmiş. "Baykar'ın kızılelması" diye. Yani baykar'ın nihai hedefi (kızılelması), insansız üstün teknoloji içeren savaş uçağı yapmakmış, bunu belirtmişler ve adı da MİUS konmuş.

Burada böyle bir ürünün üretim bandına gelmesini, hatta hatırı sayılır motoru da istiflemiş olmasını görmek yerine, olmayan varsayım yaratıp sonra ona inanıp tartışmak, hatta ayrışıp bir birini rencide edici ithamlar yapmak...

Adam orada çok önemli bir şey daha söylemiş, bunları yakalamak yerine, olmayan bir şeyi varsayıp havanda su dövmenin, zaman kaybından başka kime faydası var.

Abi süper söyledin. Burda bir isim icin 2 gündür tartisiliyor. Artik tartisma  zamani degil sevinme zamani.
Kizilelma türk milletini ideallidir. Önemli olan su anda  nasil bir ilerlemelerle gidisati  mesala ön Kanadierin özelligi. Arkada iki dikey kanat ne kazandiriyor.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #311 : 13 Mart 2022, 18:28:52 »
Şuan Tiwit değişmiş ve adını "kızılelma" koyduğunu söylemiş...
Bu konuda söyleyeceğim, olmamış.. MİUS'un kalması daha isabetli olurdu. Benim açımdan ise esas olan, ürünün çıkması ve motorun temin edilmiş olmasıdır.

Tasarım olarak, daha büyük bir SİHAJ göreceğiz gibi.
Kalkış ağırlığı, 5,5 tondan 6 tona güncellenmiş, seyir hızı 850-900km/saat(ileride üstüne rahat çıkılır), havada kalış 5-6 saat, Gövde içi mühimmat 1 ton, düşük radar izi, pasif radar ve sensörler, otonom taarruz-kaçınma manevraları vs. Görünen, insansız küçük MMU gibi.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2022, 18:35:38 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #312 : 13 Mart 2022, 18:34:36 »
Şuan Tiwit değişmiş ve adını "kızılelma" koyduğunu söylemiş...
Bu konuda söyleyeceğim, olmamış.. MİUS'un kalması daha isabetli olurdu. Benim açımdan ise esas olan, ürünün çıkması ve motorun temin edilmiş olmasıdır.

Tasarım olarak, daha büyük bir SİHAJ göreceğiz gibi.
Kalkış ağırlığı, 5,5 tondan 6 tona güncellenmiş, seyir hızı 850-900km/saat, Gövde içi mühimmat 1 ton, düşük radar izi, pasif radar ve sensörler, otonom taarruz-kaçınma manevraları vs. Görünen, insansız küçük MMU gibi.

+1

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 187
  • DefenceTurk.com
Tusaş Tisu.
« Yanıtla #313 : 13 Mart 2022, 18:56:31 »
Alıntı
Anka+ SİHA
AKSUNGUR SİHA
Şimşek Kamikaze İHA
Göksungur Kamikaze İHA
X İHA projelerinin üretimlerini ve geliştirme faaliyetlerini aktif olarak yürütüyor.

AKSUNGUR SİHA 'dan 5 adet teslim edildi. Anka+ SİHA ve AKSUNGUR hangisi olacak öğrenemedim ama 3 ülkeye daha ihracata çok yakınlar.
TUSAŞ.

https://mobile.twitter.com/ssysfakb/status/1502956154699358209?cxt=HHwWgoC9nZyqydspAAAA

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #314 : 13 Mart 2022, 19:07:43 »
En alttaki fotoğraf, yarasa TİUS modelinin Rüzgar Tüneli ve Radar izi testlerinden.

« Son Düzenleme: 13 Mart 2022, 19:09:26 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #315 : 13 Mart 2022, 19:39:56 »
Bu arada, Kızılelma ülküsü gökten yere indiren İttihat ve Terakkici Ziya Gökalp'dir. Ümmetçiler kırmızı elma sanabilir.

Bu Tusaş niye Tisu ile ilgili bir şey demiyor, reklam yapmıyor anlamıyorum. Her şeyi sabah akşam televizyonda konuşan Temel Kotil özellikle. Lafı bile geçmiyor, sorsan çok gizli hacım derler.

İptal edildiyse iptal deyin.

Onun harici Mius'a eots, ırst v.b.'de eklenmeli. Gerçi, sadece aesa ile bile büyük bir güç çarpanı oluyor.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #316 : 13 Mart 2022, 20:05:51 »
leopard
apachi
hawk
stinger
harpoon
seehawk
davudun sapanı
barak
vb gibi isimler zaten hep genel isimler dimi.bu isimleri koyanlar neyi amaçlamışlar hiç düşündünüzmü yok nerdeee. bu vatanda birisi çıkmış inandığı ülkünün ismini kendi yaptığı uçağa koymuş siz ona bile tahammül edemiyorsunuz.ondan sonra çıkıp ötekileştirmeyin diyorsunuz.bu nasıl bir kafa yapısı.bence aklınızı başınıza alında saçmalamayın artık

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #317 : 13 Mart 2022, 21:14:05 »
 ;D ;D ;D

Şu isim tartışmasına yorum yapmadan gülüyorum başladığından beri.  ;D ;D
Memleketin kutuplaştırılmasının seviyesini gösteren trajikomik bir durum daha.  ;D :(

Önemli bir adım atılmış oldu havacılık sektörümüzde. Düşman çatlatan bir sistemimiz daha oldu ama sistemden çok isim tartışılıyor. Değiştirsinler bence de adını. TB2 ve Akıncı isimleri hiç tartışılmadı. Kızıl Elma daha çok tartışılır.

Biz bu sistemi diğerleri gibi satacaksak değiştirelim bencede de. Müşterileri adının Red Apple olduğunu öğrenince şüpheye düşüp vaz geçebilirler. Anlatamayız Kızıl Elma'yı elin gavuruna. ;D

Hayırlı olsun...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #318 : 13 Mart 2022, 21:40:51 »
;D ;D ;D

Şu isim tartışmasına yorum yapmadan gülüyorum başladığından beri.  ;D ;D
Memleketin kutuplaştırılmasının seviyesini gösteren trajikomik bir durum daha.  ;D :(

Önemli bir adım atılmış oldu havacılık sektörümüzde. Düşman çatlatan bir sistemimiz daha oldu ama sistemden çok isim tartışılıyor. Değiştirsinler bence de adını. TB2 ve Akıncı isimleri hiç tartışılmadı. Kızıl Elma daha çok tartışılır.

Biz bu sistemi diğerleri gibi satacaksak değiştirelim bencede de. Müşterileri adının Red Apple olduğunu öğrenince şüpheye düşüp vaz geçebilirler. Anlatamayız Kızıl Elma'yı elin gavuruna. ;D

Hayırlı olsun...

İşte o kadar... Millete kendimizi güldürmeyelim ... +++1111
« Son Düzenleme: 13 Mart 2022, 21:41:24 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #319 : 13 Mart 2022, 21:48:48 »
Kutuplaşan arkadaşlar niye kutuplaşıyorlar anlamak mümkün değil.Kızıl elma Türk milletine ait tarihi bir kavram.Ama altın elma isminde de bir muharip savaş uçağı olması biraz eğreti olur.Büyük ihtimal 'hedef' olarak kızıl elma tabiri kullanılmıştır.Seri üretime geçince isim belirlenir galiba.

6 ok hakkında yazılan saçma sapan sözlere karşı sayfalarca cevap vermek gerekir belki, ama o enerji bende yok şimdi.

Vatana millete hayırlı olsun inşallah..