Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 186843 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #1180 : 27 Ocak 2024, 17:26:52 »
Kaan  için  tam olarak hangi modeli seçmiştik  yahu?  unuttum.
GE129'un hangi  modeliydi?

F110-GE-129 modeli seçildi. F-15EX uçaklarındaki motor.
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2024, 17:28:42 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1181 : 27 Ocak 2024, 17:30:25 »
Savunma sanayiini takip eden amatörlerin silah şehvetiyle gözü karararak sürekli kaçırdıkları bir nokta var:

Abd için uslu çocuk olursanız f 35 iniz olur. Onu da zaten Rusya ve İranla gireceğiniz ve canınızı çok ama çok yakacak savaşlar hariç kullanamazsınız. Abd size f 35 lerin yanında rusya ve iranla soğuk/sıcak savaş, pydpkk ile barış süreci, yunan kardeşliği ve 12 milin kabulünü de paketler koltuğunuzun altına verir onlarla gezerziniz

Abd ile kötüyseniz elinizdeki imkanlara bakacaksınız. Ya da yukarıdaki formülü kabul edeceksiniz. Uğraştığımız adamlar embesil değil ve süper güç.

F 35 sizlik konusuna gelirsek. Fransada da yok. Niye acaba? Yukarıya tekrar bakın cevap için.

Türkiye kimseyle savaşmamak için savunmaya para harcar. Yunanistan gibi bir ülke eline 40 f 35 geçti diye Türkiyeye saldıracaksa buyursun. Buna inanan arkadaşlara silahlar dışında ekonomi, uluslararası ilişkiler, jeopolitik, tarih vb alanlarla da ilgilenmelerini şiddetle tavsiye ederim. Bir de son yıllarda yapılan savaşlara bakmalarını. Değil 40 400 f 35 le de teslim olacak ülke değiliz biz.
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2024, 17:32:06 Gönderen: ocelot »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1182 : 27 Ocak 2024, 17:49:15 »
motorlar tek motorlu F16 larda kullanılan F16 D motoru yani f110 ge 129 D çift motorlu uçaklarda kullanılan versiyonu E modeli.

Yine burda konuşulmamış ama

Sniper podu 16 adet denmiş

Sayısı belirtilmeyen ırst podu var

Acaba bu ırst podunun adını kodunu ve özelliklerini bilen var mı aramızda?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1183 : 27 Ocak 2024, 17:56:36 »
Galiba Legion pod adı .

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1184 : 27 Ocak 2024, 20:12:35 »
Şimdi F-4E'lere ne yapılacak acep?  ???

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1185 : 27 Ocak 2024, 20:23:43 »

Artık bi zahmet emekli olsunlar. F-4'ler emeklilikte uçaksızlığa takıldılar  :)

Tabii 40 F-16 geliyor diye değil 40 adette Typhoon T4 alalım öyle emekli olsunlar.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1186 : 27 Ocak 2024, 20:35:37 »
F16 nın motoru belli bir saat sonrasında periyodik bakımı oluyor biliyoruz ama belli bir periyodda tamamen değişme durumu var mı.
Periyodik ve ana bakımı  düzenli yapılan f110 motoru 12000 saattan fazla hizmet verir. Yıllık 200 saat uçan bu motorlar için 60 yıl eder.
Bu arada %8 oranında motor kaybı yaşanabilir. Onun içinde yedek motor alınır.
Ayrıca motor teknolojisinde kayda deger gelişme olursa, bir kısım uçağın motoru komple değiştirilebilir. Bu da geçmişte yapılmıştı.
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2024, 20:42:20 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1187 : 27 Ocak 2024, 20:43:06 »

Tabii 40 F-16 geliyor diye değil 40 adette Typhoon T4 alalım öyle emekli olsunlar.

Bazı yerli mühimmatlar için halen ihtiyaç duyuluyor olabilir. Muharip filolar kal edilebilir, ama test filoda düşük adette olsa bile Terminatör bulunabilir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1188 : 27 Ocak 2024, 20:46:33 »

Bazı yerli mühimmatlar için halen ihtiyaç duyuluyor olabilir. Muharip filolar kal edilebilir, ama test filoda düşük adette olsa bile Terminatör bulunabilir.

Olabilir. bir süre daha envanterde duracak gibi zaten F-4'ler.

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1189 : 27 Ocak 2024, 21:01:08 »
Yerli motor gelene kadar muharip Hürjet işi zor. Çünkü G.E. ile yapılan anlaşma elimizi kolumuzu bağlıyor. Amerikalılar Hürjet'in silahlı olmasını istemiyorlar hele ki uçtuğunu gördükten sonra.

Biliyorum ama bir noktayı atlıyorsunuz bence. Bir veya iki Hürjet'i silahsız olarak test filosuna atayacağız. Önce "dron yöneten Hürjet+KE+Anka-3" konseptini oluşturmalıyız. O konu çok ama çok önemli.

"Muharip" kısmı yerli motorlardan sonra ele alınacak bir şey. Hatta bence, "Muharip Hürjet" mevcut Hürjet'ten bile türetilmeyecek. Başka bir uçak olacak o. Mevcut Hürjet her zaman eğitim uçağı olarak kalacak.

Savunma sanayiini takip eden amatörlerin silah şehvetiyle gözü karararak sürekli kaçırdıkları bir nokta var:

Abd için uslu çocuk olursanız f 35 iniz olur. Onu da zaten Rusya ve İranla gireceğiniz ve canınızı çok ama çok yakacak savaşlar hariç kullanamazsınız. Abd size f 35 lerin yanında rusya ve iranla soğuk/sıcak savaş, pydpkk ile barış süreci, yunan kardeşliği ve 12 milin kabulünü de paketler koltuğunuzun altına verir onlarla gezerziniz

Abd ile kötüyseniz elinizdeki imkanlara bakacaksınız. Ya da yukarıdaki formülü kabul edeceksiniz. Uğraştığımız adamlar embesil değil ve süper güç.

F 35 sizlik konusuna gelirsek. Fransada da yok. Niye acaba? Yukarıya tekrar bakın cevap için.

Türkiye kimseyle savaşmamak için savunmaya para harcar. Yunanistan gibi bir ülke eline 40 f 35 geçti diye Türkiyeye saldıracaksa buyursun. Buna inanan arkadaşlara silahlar dışında ekonomi, uluslararası ilişkiler, jeopolitik, tarih vb alanlarla da ilgilenmelerini şiddetle tavsiye ederim. Bir de son yıllarda yapılan savaşlara bakmalarını. Değil 40 400 f 35 le de teslim olacak ülke değiliz biz.

Sayın Merzifonlu

Size katılıyorum, "bence" Hüjet2 çift tf10000 motorlu ve aynı zamanda "Navalize" olan modeli olarak tekrar tasarlanacaktır tabi bunun adına Hürjet2 mi denir bilemiyorum.

Hatta belki çift tf6000 motorlu eğitim modeli bile olabilir.

Böylece hem tek motorlu uçaklar için hem de çift motorlu uçaklarımız için birer eğitim modeli de ortaya çıkabilir.

Ben artık Tusaş olarak kısa zamanda bir uçak tasarlayabilecek yeteneğe ulaştığımızı düşünüyorum, eğer Tei motor işini kısa zamanda çözebilirse, 2030 yılına kadar ihracat için mini bir Kaan'ımız olacaktır ve ayrıca TCG-Anadolu ve gelecek diğer uçak gemilerine konuşlandırılır.

Çünkü mantıken Anka3 ve Kızılelma TCG-Anadolu gemisine konuşlandırılacaksa ve bunlar için tf6000 motoru bekleniyor ise dolayısıyla tf6000-10000 motorları aynı zamanda Navalize olarak tasarlanacak demektir.

Kısacası bizim daha güçlü muharip tek motorlu Hürjet yapmak için, güçlü bir ikinci motor projesi için uğraşacak zaman yerine, daha kısa zamanda bahsettiğim gibi çift motorlu bir Hüjet2 yapmak daha olası gibi duruyor.

Sayın ocelot

Size katılıyorum, buradaki bazı arkadaşlar bizi ısrarla Yunanistan ile karşılaştırıyorlar ama onlar bize denk değil ve olamazlar da, hasbelkader bir savaş durumu olsa ve abilerinden 40 değil 400 tane f35 alsalar bile yine bizi teslim alamazlar.

Bizi işgal edebilecek tek durum 1. Dünya savaşı gibi bir durum ortaya çıkması ve 7 düvel olarak üzerimize çullanmaları gerek ve bu bile yeterli olmaz.

Artık Avrupa'nın hasta adamı olan Osmanlı değiliz, o yılların şartlarını görece olarak karşılaştırma yaparsak Osmanlı'dan 100 kat daha avantajlı durumdayız.

Konuya dönecek olursak

Ben baştan beri bu kadar yüklü bir siparişin Amerika ile arayı düzeltmek için verilen bir siyasi rüşvet olarak görüyorum.

Yoksa bu paraya Kaan ve daha nice projeler sonuçlandırılırdı.

Yapacak bir şey yok, erken öten horozun kelle gidermiş misali, sayın yöneticilerimiz erkenden konuştular ve başımıza bunlar geldi, inşaallah bu kadar da kalır.

Başımızdaki sayın büyüklerimize, başta yanındaki çapsızlara ve sonra bürokrat ve teknokratların yaparız, hallederiz gibi gazlamalarına inanmamayı salık veririz.

Yoksa bu U dönüşleri çokça görmeye devam ederiz.

Maalesef erkenden konuşmak yerine iş yapsaydık şimdi başımızda ne Suriye ne Irak sorunu olurdu, maalesef çok kötü bir durumda yakalandık, en basitinden Afrika ülkelerini bile teker teker Rusya'ya kaptırıyoruz.

Kısacası bizim biraz daha Batı ile iyi geçinip bu projelerin bitmesini sağlamamız gerekiyordu ama arkasına güvenen kabadayı misali Eyyyyy, heyytt, höytt söylemleri nedeniyle  başımıza karlar yağdı ve bu günlere geldik.

Uzatmadan tekrar toparlamak gerekirse inşaallah bu ödediğimiz haraç devam etmekte olan projelerimizi engellemez.

Bizim önümüzdeki 5 yıl içinde motor, sensör, yazılım gibi tüm stratejik işleri halletmemiz gerekiyor çünkü konjonktür bizi bir seçim yapmaya itiyor ve çok ciddi bir şekilde 3. Dünya savaşı gibi olmasa da bir paylaşım savaşı tehlikesi var, bu paylaşımdan memnun olmayan bir tek biz değiliz ama tüm olayların bir şekilde tam ortasında kalıyoruz ve bu paylaşım savaşına hazırlıklı ve enazından caydırıcı olmamız gerekiyor.

F16'lar gelmez diyen arkadaşlar ile farklı düşünüyorum, bu paraya istediklerimizi verirler ama sürekli bir sürüncemede bırakırlar.

Dolayısıyla rehavete kapılmadan bir seferberlik edasıyla milli projeleri devam ettirmemiz gerekiyor, umarım -san'larımız da bu duruma kendilerini uydurabilirler.