Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 1006503 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 140
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #4360 : 29 Mayıs 2024, 19:46:02 »
Belli ki pilot üretim Arifiyede olacak. Uks silah olarak rahatlıkla Venom kullanabilir. Ama Akkor radarı ile vs tevcihi atış kontrolü faydalı olacaktır.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4361 : 29 Mayıs 2024, 21:00:04 »
Ben bugüne kadar altay hakkında bir şey öğrendiysem o da envanterde görene kadar haberleri önemsememektir

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4362 : 29 Mayıs 2024, 23:42:42 »
Malumunuz meşhur bir 18 ay hikayesi vardır bu tankın .. o şu demek; iş akış planına göre seri üretimin (alt parçaların üretiminin) başlamasından 18 ay sonra ilk tank teslim edilecek şekilde üretim zinciri planlanmış.

Eğer ilgili kişi seri üretim basladı dediyse baslamıştır ancak ilk tankı başlangıçtan18 ay sonra almaya
 başlayacağız. Misal ; ilk alt parça kendi üreticisinin fabrikasında 3 ay önce üretilmeye başlamış olsun.. iş akış şemasına göre  tank nihai montaj fabrikası da 2 ay önce insaatına başlamış 6 ay sonra inşaat bitecek olsun. Bu arada üretilen parçalar montaj fabrikasına getirilmeye başlanacaktır. Aslesan ilk kuleyi 15.ayda tamamladı diyelim.. hatta giren İlk tank gövdesinin mastara koyulmasından sonra hattan yürüyerek çıkması 18.aya tekabül eder.

Zaten açıklanan ilk teslim tarihi 2025 sonu ve ön üretimde ilk sene yanlış hatırlamıyorsam 14 civarı tank teslim edilecekti. Bunlar aynı zamanda üretim hattının kalibrasyon ve test üretimi olacaklardı. 2026'dan itibaren ise yılda 60 üretim kapasiteli fabrika tam faal olacaktı. 2031 itibarı ile 250 civarı tank (85 tanesi Kore, kalanı milli motorlu) ve ilave olarak belirli bir miktarda tank kurtarma aracı (altay ile aynı gövde ve yürürlü) ve ayrıca şoför eğitim (kulesiz) tanklar teslim edilecekti. Halen bir gecikme gözükmüyor.

Bu arada merak edenler için 250 tank demek ;

* Tank taburları 40 adetlik mevcut kadroya göre 6 tank taburu ve 10 adet eğitim-atış tankı demek.

*Tank taburları 31'li kadroya geçerse ise 8 tank taburu 2 adet de eğitim tankı demek.. 250 olmaz 258 üretilirse 8 tabur+10 eğitim-atış tankı demek.

Önce hangi birliğe verileceğini ise hararetle bekliyorum. Ben bahse girecek olsam banko 28.mknz.tugay (çubuk)  ve plase 2.zh.tugay(maraş) derim.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 78
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4363 : Bugün, 12:44:15 »
<a href="http://youtu.be/jc7VrvFFTnA?si=Djd24sKpIiy9u2mR" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/jc7VrvFFTnA?si=Djd24sKpIiy9u2mR</a>

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4364 : Bugün, 16:44:49 »
Malumunuz meşhur bir 18 ay hikayesi vardır bu tankın .. o şu demek; iş akış planına göre seri üretimin (alt parçaların üretiminin) başlamasından 18 ay sonra ilk tank teslim edilecek şekilde üretim zinciri planlanmış.

Eğer ilgili kişi seri üretim basladı dediyse baslamıştır ancak ilk tankı başlangıçtan18 ay sonra almaya
 başlayacağız. Misal ; ilk alt parça kendi üreticisinin fabrikasında 3 ay önce üretilmeye başlamış olsun.. iş akış şemasına göre  tank nihai montaj fabrikası da 2 ay önce insaatına başlamış 6 ay sonra inşaat bitecek olsun. Bu arada üretilen parçalar montaj fabrikasına getirilmeye başlanacaktır. Aslesan ilk kuleyi 15.ayda tamamladı diyelim.. hatta giren İlk tank gövdesinin mastara koyulmasından sonra hattan yürüyerek çıkması 18.aya tekabül eder.

Zaten açıklanan ilk teslim tarihi 2025 sonu ve ön üretimde ilk sene yanlış hatırlamıyorsam 14 civarı tank teslim edilecekti. Bunlar aynı zamanda üretim hattının kalibrasyon ve test üretimi olacaklardı. 2026'dan itibaren ise yılda 60 üretim kapasiteli fabrika tam faal olacaktı. 2031 itibarı ile 250 civarı tank (85 tanesi Kore, kalanı milli motorlu) ve ilave olarak belirli bir miktarda tank kurtarma aracı (altay ile aynı gövde ve yürürlü) ve ayrıca şoför eğitim (kulesiz) tanklar teslim edilecekti. Halen bir gecikme gözükmüyor.

Bu arada merak edenler için 250 tank demek ;

* Tank taburları 40 adetlik mevcut kadroya göre 6 tank taburu ve 10 adet eğitim-atış tankı demek.

*Tank taburları 31'li kadroya geçerse ise 8 tank taburu 2 adet de eğitim tankı demek.. 250 olmaz 258 üretilirse 8 tabur+10 eğitim-atış tankı demek.

Önce hangi birliğe verileceğini ise hararetle bekliyorum. Ben bahse girecek olsam banko 28.mknz.tugay (çubuk)  ve plase 2.zh.tugay(maraş) derim.

1. Orduya bağlı 1.Zırhlı tugay dışındaki leopard 1 taburlarına gidebilir bence.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4365 : Bugün, 17:01:00 »
Eskiden olsa bir kısmı eğitim için zırhlı birlikler tümenine, kalanlar da 1. orduya gider derdim. Öncelikler değişti uzun süre önce. Şimdi tahminim, bir kısmı eğitim için ayrılır, kalanlar da güneydoğuya gidebilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 464
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4366 : Bugün, 19:31:01 »
21.yy'da  "Tank" bu kadar konuşulmayı haketmiyor...