Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 506005 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #200 : 13 Mart 2012, 18:26:51 »

Bu bir soykırım mantığı, geçmişte, bugün ve gelecekte bebekleri öldürenlerin amacı neydi o zaman? Srebrenitsa'da, Gazze'de, Hocalı'da, Uygur'da masumları öldürenler faydası olacak diye mi öldürüyorlardı? Amaçları o veya bu şekilde düşman gördükleri halkı yok etmek... Sanırım Esad'da aynı psikoloji ile hareket ediyor.

Irak'ta, Felluce'de, Bahreyn'de olanları da anlat bi zahmet. Daha yeni Afganistan'da bir abd askeri sivillere ateş açtı.

Bunlari inkar eden mi var?

görmezden gelenler var ama...
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Ati

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #201 : 13 Mart 2012, 23:08:38 »

Bu bir soykırım mantığı, geçmişte, bugün ve gelecekte bebekleri öldürenlerin amacı neydi o zaman? Srebrenitsa'da, Gazze'de, Hocalı'da, Uygur'da masumları öldürenler faydası olacak diye mi öldürüyorlardı? Amaçları o veya bu şekilde düşman gördükleri halkı yok etmek... Sanırım Esad'da aynı psikoloji ile hareket ediyor.

Irak'ta, Felluce'de, Bahreyn'de olanları da anlat bi zahmet. Daha yeni Afganistan'da bir abd askeri sivillere ateş açtı.

Bunlari inkar eden mi var?

görmezden gelenler var ama...

Yazmadım diye dünyada olmuş bütün soykırımları görmezden geldiğim anlamını mı çıkarıyorsun?
« Son Düzenleme: 13 Mart 2012, 23:09:17 Gönderen: Ati »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #202 : 17 Mart 2012, 15:29:20 »
Şam'da dehşet!

Suriye'nin başkenti Şam bugün iki patlama ile sarsıldı. Ölü ve yaralı sayısı hızla yükseliyor
17 Mart 2012 Cumartesi, 12:02:23

HABERTURK.COM AJANSLAR

Şam'ın merkezi Gümrük kavşağı ve Bağdat caddesinde meydana gelen patlamalarda ölen ve yaralananların olduğu belirtildi. Suriye resmi televizyonu Gümrük kavşağındaki patlamanın hava istihbarat şubesini hedef aldığını duyurdu. Her iki patlamada güvenlik güçlerinin yanı sıra sivillerden de ölen ve yaralananların olduğunu ifade edildi.

SANA Haber Ajansı, patlamalardan ilkinin Gümrük Meydanı'nda, diğerinin ise Bağdat Caddesi üzerinde meydana geldiğini yazdı. Bombalı saldırıların hedefi istihbarat ve emniyet binalarıydı.

Dehşet anları kameralarda

SANA, Emniyet güçlerinin hedef alındığı saldırılarda emniyet görevlileri ile çok sayıda kişinin de hayatını kaybettiğini, kesin sayının resmi açıklama sonrası ortaya çıkacağını belirtti.

Suriye El İhbariye televizyonu Suriye Sağlık Bakanı Vail Nadir el Halaki'ye dayanarak verdiği haberde, iki patlamada çoğu sivil 27 kişinin öldüğünü, 97 kişinin yaralandığını duyurdu.

Daha önce yapılan açıklamada, Şam'da iki patlama meydana geldiği bildirilmişti.

Patlamalardan birinin gümrük binasında, diğerinin başkentin Vasala bölgesinde meydana geldiği belirtilmiş ve patlamalara bombalı araçların yol açmış olabileceği açıklanmıştı.
http://www.haberturk.com/dunya/haber/725495-samda-dehset-galeri
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #203 : 17 Mart 2012, 15:30:40 »

CHP'li Tarhan: Çocuklarımız BOP için ölüyor

Çocuklarımız Afganistan'da, BOP İÇİN ÖLÜYOR! Sakın bir çılgınlık yapıp, SURİYE'YE DE GİRMEYİN.
17.03.2012 - 13:34

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Başbakan Erdoğan'a "Ebaşkanlık cevvaliyetiyle bir hevesle koşturduğunuz BOP'un çıkarları için çocuklarımız Afgan topraklarına düşüyor. Sakın bir çılgınlık yapıp, evlatlarımızı Suriye topraklarına düşürmeyin."
SAKIN BİR ÇILGINLIK YAPMAYIN

"Suriye sınırında kargaşa sürerken, Afganistan'dan da bugün acı bir haber geldi. 12 askerimiz şehit oldu. Oysa anneler çocuklarını nerede olduğunu dahi bilmedikleri topraklarda şehit vermek için büyütmedi. Biz anneler, tıpkı Yemen türküleri gibi uzak topraklarda ölen oğullarımıza yeni ağıtlar yakılmasını istemiyoruz. Yakın bir tehlike olarak sinyal veren Suriye ile ilgili olarak da Başbakan ve ekibini uyarıyoruz. Eş başkanlık cevvaliyetiyle bir heves koşturduğunuz BOP'un çıkarları için çocuklarımız Afgan topraklarına düşüyorlar. Sakın bir çılgınlık yapıp, evlatlarımızı Suriye topraklarına da düşürmeyin. Egemenlik hakkını devrettiğiniz Amerika istiyor diye biz oğullarımızı bilmediğimiz topraklarda şehit vermek ve künyeleriyle yetinmek zorunda değiliz. Bir anne olarak sizi uyarıyorum."

http://www.ensonhaber.com/chpli-tarhan-cocuklarimiz-bop-icin-oluyor-2012-03-17.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #204 : 25 Mart 2012, 12:55:59 »
Urfa'da Suriye helikopteri düştü
Vali iddiayı doğruladı
25 Mart 2012 Pazar, 12:17:37
Urfa'da Suriye helikopteri düştü

Gönder

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi sınırları içinde Suriye'ye ait bir askeri helikopter düştü. Saat 11:30 civarında gelen ihbar üzerine olay yerine giden polis ve jandarma ekipleri bölgede arama çalışması başlattı.

VALİ DOĞRULADI
Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, kendilerine böyle bir bilginin geldiğini doğruladı. Güvenç, güvenlik güçlerinin ilçe genelinde ve Suriye sınırı hattında araştırma yaptığını araştırma sonunda konunun netleşeceğini söyledi.

SURİYELİ PİLOT TÜRKİYE'YE KAÇTI
Dün de sivillere ateş açmayı reddeden bir Suriyeli pilotun Türkiye'ye kaçtığı iddia edilmişti. El Arabiya televizyonunun iddiası henüz resmi olarak doğrulanmadı.

HABERTURK.COM VE AJANSLAR
http://www.haberturk.com/dunya/haber/727832-urfada-suriye-helikopteri-dustu

Çevrimdışı cracker66

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #205 : 25 Mart 2012, 20:54:32 »
Haber daha kesin değil Sn.SKYWOLF
http://www.zaman.com/haber.do?haberno=1263867&title=suriyeye-ait-helikopterin-sanliurfada-dustugu-iddiasi
Buradada valinin reddettiği yazıyor bende televizyonda vali yok öyle bir şey diyordu.

Çevrimdışı Ati

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #206 : 28 Mart 2012, 19:29:44 »
Bugün Kara Kuvvetleri komutanı Kiliste ki, G.Antepte'ki birlikleri ziyaret etmiş. Esad'da 42 yaş altı erkeklerin ülke dışına çıkmasını yasaklamış. Bu durum Esadın savaş ihtimaline hazırlık yaptığı şeklinde yorumlanmış.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #207 : 09 Nisan 2012, 14:24:11 »
Kilis sınırında çatışma
Türk Dışişleri Bakanlığı uyardı: Çatışmaya acilen son verin
09.04.2012 - 11:42

Özgür Suriye Ordusu'ndan bir yetkiliden alınan bilgiye göre,  Türkiye–Suriye sınırında bulunan Kilis'e geçmeye çalışan sığınmacılara Suriye güvenlik güçlerince ateş açıldı.
VALİ: 2 KİŞİ ÖLDÜ

Suriye'den de 13 yaralı Suriyelinin Türkiye'ye getirildiğini bunlardan 2'sinin ise tedavi için götürüldüğü Kilis Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybettiğini açıklayan Vali Odabaş, Öncüpınar Gümrük Kapısı'ndan Suriye'ye geçişlere güvenlik nedeniyle geçici olarak izin verilmediğini de kaydetti.

Ancak gelen son haberlere göre 3 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Sığınmacıların tam sınırdan Türkiye'ye geçiş yaparken vurulduğu belirtildi.
TÜRK DIŞİŞLERİ'NDEN SERT ÇIKIŞ

Türkiye, Suriye ile ilgili atacağı yeni adımlar için 10 Nisan'ı beklemeyecek. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, ' 10 Nisan kadük (hükümsüz) oldu, yarından itibaren yeni bir dönem başlayacak..Esad'ın barış planına uymayacağı ortada..' şeklinde konuştu
SIĞINMACI SAYISI 24 BİNİ AŞTI

Öte yandan, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısının 24 bin 246 kişiye ulaştığını açıkladı.Çadır kentlerde bulunan 738 Suriye vatandaşı çocuğa da eğitim hizmeti verildiği bildirildi.

AFAD açıklamasında, Suriyeli sığınmacıların gıda ve sağlık ihtiyaçlarının da karşılandığı vurgulandı.
http://www.ensonhaber.com/kilis-sinirinda-catisma-2012-04-09.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #208 : 09 Nisan 2012, 14:27:24 »
Beşar Esad'ın Türkiye şartı
Muhaliflerden ve onları destekleyen Türkiye ve Katar gibi ülkelerden yazılı güvence almazsak çekilmeyiz
09.04.2012 - 09:40

Askerlerini 10 Nisan'a kadar kentlerden çekme sözü veren Esad yönetiminin saatler kala "Muhaliflerden ve onları destekleyen Türkiye ve Katar gibi ülkelerden yazılı güvence almazsak çekilmeyiz" demesi ateşkesi zora soktu. BM temsilcisi Annan ise "Artan şiddet beni şoke etti. 12 Nisan sabah 06.00'da silahlar susmalı" dedi

Suriye'de 13 aydır devam eden ve 10 bine yakın insanın ölümüne neden olan isyan dalgasında silahları susturacak ateşkes anlaşması, uygulanmasına saatler kala tehlikeye girdi. BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi olarak tarafları uzlaştırmaya çalışan Kofi Annan, geçen hafta Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la anlaşma sağlandığını açıklamıştı. Anlaşmaya göre, ordu 10 Nisan'da kuşattığı kentlerden çekilecek, buna karşılık Suriyeli muhalifler de en geç 48 saat içinde silahlarını tamamen susturacaktı.
Suriye: Yazılı güvence verin

Anlaşma için son 24 saate girilirken, Suriye yönetimi herkesi şoke etti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdesi, askeri birliklerin geri çekilmesi için belirlenen 10 Nisan tarihinin kesin olmadığını duyurdu. "Ordunun 10 Nisan'da geri çekileceğini söylemek yanlış bir yorumlama olur. Öncelikle silahlı terörist grupların her türden şiddete son verdiklerini yazılı olarak açıklaması gerekiyor. Sayın Kofi Annan bize böyle bir garantiyi bize henüz sunmadı. Ayrıca Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye hükümetlerinin de terör gruplarını finanse etme, silahlandırma ve destekleme çabalarına son vereceklerine ilişkin bir yazılı güvence de bize verilmedi" dedi. Suriye hükümeti, gelecek hafta yürürlüğe girecek ateşkes anlaşmasından önce bazı kent ve kasabalardan askerlerini ve tanklarını çekmeye başladığını duyurmuş ancak ABD'nin yayınladığı uydu görüntüleri bunu yalanlamıştı.
Muhalifler: Garanti vermeyiz

Şam yönetiminin yazılı güvence isteği muhalifler tarafından hemen reddedildi. Özgür Suriye Ordusu'nun lideri Riyad el Esad, AP'ye telefonla yaptığı açıklamada, "Biz Esad rejimini tanımıyoruz. Bu sebepten herhangi bir garanti vermemiz söz konusu değil. Ancak rejim Annan'ın şiddeti sona erdirecek 6 maddelik planına uyarsa biz de ateşkes yaparız" dedi. Türkiye'deki muhalif lider, ateşkesin sağlanması için hükümetin birliklerini üslerine çekmesi ve sokaklardaki kontrol noktalarını kaldırması gerektiğini söyledi.
Annan: Herkes sorumlu davransın

Suriye ordusunun önceki gün düzenlediği operasyonlarda 156 kişinin öldüğü öne sürülürken, bu isyan başladığından beri en kanlı günlerden biri olarak kayıtlara geçti. Ateşkes tarihi yaklaştıkça ülkedeki şiddetin artmasına öfkelenen Kofi Annan da dün yaptığı yazılı açıklamayla her iki tarafa da sert çıktı. Açıklamasına "Suriye'nin birçok kent ve kasabasında şiddet ve vahşetin tırmandığına ilişkin son bilgilerden şoke oldum" diye başlayan Annan, şunları söyledi: "Düşmanlıkların sona ermesi, insani yardımların ulaştırılabilmesi, Suriye halkının talepleri ve endişeleri göz önüne alınarak siyasi süreç koşullarının oluşturulabilmesi için hepimiz hemen harekete geçmeliyiz. Şiddetin tırmanması kabul edilemez. Suriye'deki tüm taraflar kan dökmeye son vermeli ve ve diyaloğa başlamalı. Ülkede 12 Nisan (Şam saati ile) 06.00 itibariyle tüm silahlar susmalı. İki tarafla diyalog halinde olan ülkeler de bu yönde çaba harcamalı."
http://www.ensonhaber.com/besar-esadin-turkiye-sarti-2012-04-09.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #209 : 10 Nisan 2012, 10:16:54 »
'Sınır ihlali var, gereken yapılacak'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Pekin'de basın toplantısı düzenledi...
10 Nisan 2012 Salı, 05:37:57
'Sınır ihlali var, gereken yapılacak'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki olaylara ilişkin Türkiye'nin yapması gerekenin önemli olduğunu belirterek, ''Bir sınır ihlalinin olması halinde Türkiye ne yapmalıdır? Başka ülkeler uluslararası siyasette, uluslararası hukukta ne yaptıysalar tabii ki Türkiye'de sonunda onu yapacaktır. Bu bize uluslararası hukukun da tanıdığı bir haktır'' dedi.

Erdoğan, Pekin'de kaldığı otelde basın mensupları ile bir araya geldi. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Suriye konusunda Türkiye sanki bir yerlere zorlanıyor gibi kaygı var. Böyle bir kaygı taşıyor musunuz en son sınır ihlali ile birlikte?'' sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Bunu taşınıyor şeklinde mi değerlendirelim yoksa sınırımızda olan bu olay sebebiyle bize düşen insani bir görevin yerine getirilmesi olarak mı düşünelim. Bazen öyle şeyler olur ki bu hesapta yoktur, planda yoktur ama bu sizin başınıza kalabilir, bunu elinizde bulabilirsiniz. Suriye de, bu olayı ben böyle görmek istiyorum. Birinci şekliyle görmek istemiyorum.

Türkiye olarak da bizim bu noktada velev ki birincisi, velev ki ikincisi olsa dahi bizim ne yapmamız gerekir bu çok önemli. Yani bir sınır ihlalinin olması halinde Türkiye ne yapmalıdır? Başka ülkeler uluslararası siyasette, uluslararası hukukta ne yaptıysalar tabii ki Türkiye'de sonunda onu yapacaktır. Bu bize uluslararası hukukun da tanıdığı bir haktır. Ama bakın biz şu ana kadar yaklaşık 25 bin insanı geçici bir sığınmacı olarak kabul ettik, ediyoruz. Bu rakam nereye kadar gider? 100 bin mi olur, daha fazla mı olur? Biz bu kapıları kapayamayız. Çeşitli uluslararası televizyon kanallarında bu insanların nasıl kaçtığını görüyorsunuz. Herhalde bu insanlar keyfinden kaçmıyor. Burada keyfilik yok, bunlar ölümden kaçıyorlar. Siz bu insanlara kapılarınızı kapayamazsınız. Kapadığınız zaman o insanları gayri insani olarak adeta tost edersiniz. Böyle bir şey de olmaz.''

Suriye'den kaçanların kabul edildiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
''Bu kaçan insanları bile arkadan vuruyorlar. Burada çocuk, kadın böyle bir şeye de bakmıyorlar, acımasızca vuruyorlar. İşte sayın Annan'a söz verdi, söz verdiğinden bu yana yine her gün 60, 70, 80, 100 kişi öldürülmeye devam ediyor. Böyle bir durum var. Bir de tabii çok açık, net bir sınır ihlali artık oluşmuştur, bu da ortadadır. Bu sınır ihlaline yönelik olarak da bizler de son değerlendirmeleri yapacağız, gerek şahsım gerek Dışişleri Bakanımız yoğun bir şekilde çevre ülkelerle diplomasimiz de devam ediyor ondan sonra da atılması gereken adımları tabii ki atacağız.''

"BU İNSANLARIN FERYADINI DUYMAMAZLIKTAN GELEMEYİZ"
Bir gazetecinin uluslararası hukukun tanıdığı bütün hakların kullanacağını söylediğini belirterek, ''Bu tampon bölgenin hayata geçirilmesi anlamına mı geliyor?'' demesi üzerine Başbakan Erdoğan, bu konuda şudur, budur diye kesin bir şey söyleyemeyeceğini belirtti. Erdoğan, şunları kaydetti:

''Masaya yatıracağız. En isabetli olanı neyse, şüphesiz ki en uygun olanı neyse oradan farklı olanına gitme gibi bir adımımız olacaktır. Farklıdan kastım da düşünmek istemediğimizdir. Oraya gitmektir. Ama bizi buna zorlarsa Suriye rejimi zorlar. Zorlamaması için de atılması gereken adımı orası atması gerekir. Biz şimdi Rusya'ya gerekeni söylüyoruz, diyoruz ki; 'Böyle böyle...Şartları görüyorsunuz. Şu anda 25 bin insan benim ülkeme sığındı. Bunların bize şu andaki maliyeti 150 milyon doları buldu, şu ana kadar. Attığımız adımları da durdurmuyoruz. Düşünüyoruz ki bu iş 100 bine doğru giderse. Onlar geldikten sonra ben orada konteyner kent kurayım olmaz. Gelmeden tedbirleri alacaksınız oradaki bütün ön hazırlıkları yapacaksınız ki bunlar geldiği zaman başlarını koyabilecekleri bir yer olsun. Kampların içinde bile 'Türkiye bizi niye kurtarmıyorsunuz' diye bir feryat edenler de var. Çünkü Türkiye'ye öyle bakanlar var. Bir kurtarıcı gözüyle bakıyorlar. Bu insanların feryadını biz duymamazlıktan gelemeyiz. Bizim ne medeniyetimizde bu var, ne kültürümüzde bu var. Sahiplenmek durumundayız.''

Bazılarının buradaki insanları terörist olarak nitelendirdiğini, böyle bir yaklaşımda olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Bu insanları gidip gördüğünüz zaman bunun saf, samimi Suriye halkı olduğunu görüyorsun zaten. Çocuk, kadın bunlar. Hala orada oyuncakları ile oynayanlar var. Bunlardan terörist olur mu? Bunlara terörist nazarıyla bakacak kadar siyasette maalesef belli bir mahrumiyeti yaşayanlar var. Onlara diyoruz ki, 'Gidin oraları gezin, dolaşın'' diye konuştu.

Kendisinin de orayı göreceğini belirten Erdoğan, ''Gördükten sonra oradaki vatandaşın, halkın bütün arzularını, taleplerini tekrar kendilerinden bizzat dinlemeyi.. Benim ertelenmiş bir ziyaretimdi bunu da yerinde yapacağız'' dedi.

AA
http://www.haberturk.com/gundem/haber/732615-sinir-ihlali-var-gereken-yapilacak