Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1020540 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #3940 : 18 Nisan 2023, 22:19:39 »
TUSAŞ kendine güveniyor 2023 sonu diyor. İsmail Demir çıkıp 2024 diyor.

İşi yapanlar 2023 diyorsa İsmail Demir'in 2024 ısrarını anlamıyorum. Elbette her şeyin başı güvenlik lakin fazla temkinlilikte abartı.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3941 : 18 Nisan 2023, 22:24:13 »
TUSAŞ gayet iyi bir performans gösteriyor MMU projesinde... Takvimi tutturdular hatta öne çektiler...Bence harika iş yapılıyor...

2024 deniliyorsa gerekli olduğundandır bence...Vakitsiz bir hareket projeye yönelik olumlu psikolojik havayı yok eder...Acele yok...Motor  ve alt sistem geliştirmeye devam...

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3942 : 18 Nisan 2023, 22:59:54 »
Temel Kotil bakın bu uçak uçuyor diyebilmeyi istiyor bence.Ama biraz daha sabırlı olup herşeyin emin bir şekilde yapılmasından yana benim gönlüm.İşin doğası gereği kazalar yaşanabilir ama mümkün olduğu kadar kimseye laf vermemeliyiz.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3943 : 19 Nisan 2023, 00:00:56 »
Uçağın uçmasını engel olacak bir parça yok, ambargo uygulansa bile, buna güveniyor Temel Kotil bey sanırsam. F110 ve Martin Baker fırlatma koltuğu da alındı, yedekleriyle...

İlk 40 uçak tamam gibi diye düşünüyorum. Sonrasınıda inşallah mühendislerimiz halledecek.

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3944 : 19 Nisan 2023, 00:25:32 »
Uçağın uçmasını engel olacak bir parça yok, ambargo uygulansa bile, buna güveniyor Temel Kotil bey sanırsam. F110 ve Martin Baker fırlatma koltuğu da alındı, yedekleriyle...

İlk 40 uçak tamam gibi diye düşünüyorum. Sonrasınıda inşallah mühendislerimiz halledecek.

Bilgili olmadığımdan soruyorum.CDR sürecinin henüz bitmemiş olmasıyla bir alakası olabilir mi?

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3945 : 19 Nisan 2023, 04:05:50 »
İşin siyasi boyutunu bir yana bırakıyorum, teknik olarak 2023’te uçsa güzel olur ama gerek yok Allah korusun o prototip bir düşse proje bakın net 1,5 sene uzar çünkü neden düştüğü araştırılacak yeniden prototip üretimi bir sürü prosedür vs. 2024’te daha güvenli bir şekilde uçsun.Mesela Hürjet için bunu demem çünkü 2’si arasında çok ciddi bir fark var o da aynı noktaya gelecek ama motor.Yani bu uçağın motoru 2035’den önce mümkün olmayacağına göre bu uçağın 2028 de ya da 2029 hazır olmasının bir amacı çokta yok hee şu olabilir daha çok test daha çok deneme daha çok … için tamam ama bu ürün gerçekten yerli ve bağımsız olarak en iyi ihtimalle  2035’de girecek ise motor yüzünden, uçağı 2023’e zorlamaya gerek yok.Zaten motoru bekleyeceğiz senelerce.Şimdi diyeceksiniz bu uçak F110 ile gelecek ben de şunu söylemek  istiyorum adamlar 40 sene önce Türkiye’de montajladığımız F16’ya izin vermiyor hala süründürüyorlar hadi onu geçtim en büyük düşmanları ve en büyük rakibi Çin’e karşı bile Pakistan Atak projesinde Türkiye’ye motorun lisansını vermediler.Rakip Çin birde hani rakip olmasa ya da İngiltere olsa da onlara bıraksalar işi anlarım.ABD bu boyutta iken bana inandırıcı gelmiyor bu motor yöntemi.Ben Hürjet’te bile özellikle silahlı modelinde alacağımızı düşünmüyorum.Geçtim yurtdışına satmayı felan.
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2023, 04:08:28 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #3946 : 19 Nisan 2023, 04:18:31 »
Hürjet uçsun bize yeter sonra TFX istediği zaman uçabilir
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3947 : 19 Nisan 2023, 04:55:53 »
Seçimden önce uçurulmaya çalışılırsa bu eleştirileri anlarım. Ama seçimden sonra uçurulacak uçak bunun bir siyasi propaganda mevzusu olduğunu sanmıyorum.

İsmail Demir'in endişelerini anlıyorum. Sonuçta ilk uçuşta bir problem yaşanabilir. Her şey bir yana pilotumuz şehit olabilir, sonrasında prototip tamamen kullanılamaz hale gelebilir ki bu uçak milyonlarca dolar değerinde. Ama işi yapan TUSAŞ'ın patronu Kotil diyor ki 2023 sonunda uçuracağız hazırız. İsmail Demir ise 2024'te uçsun diyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3948 : 19 Nisan 2023, 10:02:22 »

Hocam , " ilk 40 uçak tamam" sözü çok iddialı bir söz. Yedekleriyle 100'e yakın F-110 motor demek 40 uçak...
Bu iş kesinleşseydi davul-zurna ile her yerde anlatırlardı....

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3949 : 19 Nisan 2023, 20:49:19 »
TUSAŞ’ın Milli Muharip Uçak töreni için yeni tarih

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Milli Muharip Uçak’ın hangardan çıkışı için bir tören düzenleyecek. Törenin, TUSAŞ tesislerinde 1 Mayıs’ta yapılması bekleniyor.

TUSAŞ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı tören için çalışmalarını hızlandırdı. Milli Muharip Uçak‘ın motor çalıştırıp taksi yapacağı törende, yer testleri tamamlanırsa HÜRJET ve ANKA-3 platformlarının da ilk uçuşlarının gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Tolga Özbek’in haberine göre; aslında bu törenlerin, 18 Mart 2023 tarihinde yapılması öngörülmüştü. Ancak 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından tören ilerleyen bir tarihe ertelenmişti.

Yeni plana göre, Milli Muharip Uçak’ın temel prototipinin ilk uçuşunu bu yıl içinde yapması planlanıyor. Ancak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ilk uçuşun 2024’e kayabileceğini son dönemde yaptığı röportajlarda gündeme getirmişti.

Başkan Demir tarafından yapılan son açıklamada, “MMU’nun ilk uçuşunun 2024’e sarkması çok muhtemel. Biz, emniyetli olmayan hiç bir şeyin yapılmasını istemiyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

İlk uçuşlar için gözler HÜRJET ve ANKA-3’te
Bir taraftan da TUSAŞ’ın Uçak Bölümü tarafından testleri süren HÜRJET için de ilk uçuş planı yapılıyor. Motor çalıştırması 2 Şubat’ta yapılan uçak için ilk uçuş yapılması 1 Mayıs için planlar içinde.

İsim verilecek
Yapılacak törende ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli Muharip Uçak ve ANKA-3’e bir isim vermesi bekleniyor. Daha önceden T625 helikopterine Erdoğan ‘GÖKBEY’ adını vermişti.

MMU için ortaya atılan isimlerden biri de Türk Yıldızı.

Error 404 (Not Found)!!1