Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 247977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı göktürk77

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1150 : 15 Nisan 2022, 23:02:59 »
yani nasıl düşünürsem düşüneyim hala aklım hafsalam almıyor yani vurulan balıkçı takası degilki bu güdümlü mermi gemisi üzerinde radar sistemleri olan bir gemi madem ellerinde neptün füzeleri vardı neden şimdiye kadar kullanmadılar? tamam hepimiz rusların ellerindeki silah sistemlerinin çer çöp oldugunu dillendirsekte bu kadar kof dandik olacaklarını şahsen ben düşünemiyordum zira silah silahdır iyisi kötüsü olmaz diyerekten ama bu olacak iş degil üzerindeki füzeleri geçtim ciwsler herhangi bir radara baglı degilmi inanın bilmediğimden soruyorum yani bu gemi kendisine gelen tehditleri göremeyecek kadar acizmiydi ??bi şekilde elektronik köreltme yapıldı diyelim bu gemi tek başınamıydı eger öyleyse bu bildiğin saçmalık yani bir türlü izahı edemiyorum kendime vay canına

Çevrimdışı torik

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1151 : 16 Nisan 2022, 02:11:19 »
Ani bir haber gelmedikçe savaş uzayacak gibi gozüküyor. El altından daha sofistike silahlar verilecektir diye düşünüyorum. Hala Karadeniz'de niye Rus gemisi batmıyor, merak ediyorum

Geç olsun, güç olmasın :) Nasıl batar aklım almıyor diyenler var. Ben bugüne kadar nasıl batmadı onu merak ediyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1152 : 16 Nisan 2022, 08:54:53 »
Moskva 'yı vuran füze Neptün ise neden bu saate kadar beklediler?
Daha büyük , kaybı daha çok iç acıtacak örneğin uçak gemisi veya Moskva gibi Karadeniz donanmasının Amiral gemisi gibi bir hedefi vurmak için uygun anı beklemiş olabilir Ukrayna.

Çünkü biliyorlar ki tek bir sürpriz şansları var  sonra Ruslar gevşekliklerini üzerlerinden atıp önlemleri sıklaştıracak...

Eminim ki Rus uçak gemisi bölgede olsa Ukrayna Neptün füzesini de ilk olarak bu hedef için kullanırdı...

Ama  bu işin arkasında da TB2 varsa ki Rus televizyonlarında uzmanlar bunu söylemeye başladı , bu durum Bayraktar  teknisyenleri için kötü haber... Artık 24 saat çalışsalar bile TB2 siparişlerini yetiştiremezler...
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2022, 08:55:46 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1153 : 16 Nisan 2022, 10:08:54 »
kendi gemilerini vurmuş bile olabilirler.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1154 : 16 Nisan 2022, 10:24:23 »
Ruslar büyük bir yıkım için hazırlıklarını tamamlamak üzere, can kaybı büyük olacak, savaşın bu yüzünü görmeden hele hele Ruslar battı vs gibi erken öngörüler, durumu da tam görmemizi engelleyecektir.

Sayın DoganTuran; Şimdiye kadar Ruslar sizin gibi düşünenler ve acımasızlıkları sayesinde beceriksizliklerinin üstünü örtebildiler.

Batı, bu yeni giren "kitle imha silahlarını" gördüğü için, onları ilk birkaç günde yok edecek silah sistemlerini de Ukrayna'ya veriyor. Acımasızlık kozlarını ellerinden alıyor Rusların. Özetle, Rus ordusunun eli yüzü düzgün olan herhangi bir orduya karşı hiç bir şansı yoktur.

Bence durumu asıl göremeyen siz ve sizin gibi düşünenlerdir.

Sn. Merzifonlu, "Biz veya bizim gibi düşünenler" ne düşünüyoruz ki Rusları perdeleyebilsin? Benim düşüncem ise; bir kesinlik veya sonuçtan ziyade bir çok olasılıklarından biri olan Analiz/senaryoyu içeriyor. Bu seçeneklerden bazıları da Ukrayna'nın direniş kapasitesinin sonuçlarını içeriyor, bunu da belirttim. Temelde söylediğim; siyah veya beyaz bakmanın yanlış olacağı, Rus için bu aşamaların olası olduğunu, Rusya'nın ateş gücünü denklemde unutmadan, Ukrayna açısından da olasılıkların olduğu...

Ukrayna bitti-Ukrayna kazandı veya tam tersi Rusya bitti-Rus kazdı/kazanır demenin, şu aşamada gerçekçi olmayacağını söylüyoruz. Bunun en azından emareleri için önümüzdeki 2 haftayı beklemek gerekebilir zira 2 tarafta bu zamana yönelik hazırlık yapıyor... 

MOSKVA Kruvazörü; Yangın çıkması sonucu mühimmat patlaması veya Neptün Füzesi atılmasıyla Sancak gemisinin batma ihtimali düşük olasılık. Daha çok Sabotaj veya bizzat Rus İç kamuoyunda konsolidasyon için sahte bayrak operasyonu da olabilir.

« Son Düzenleme: 16 Nisan 2022, 10:44:29 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1155 : 16 Nisan 2022, 11:36:28 »
Hocam yapmayın ya... Neden bir olay olunca en uzak , en komplo teorisi niteliği aklınıza geliyor ki...
Ya Batı füzesi ya da Neptün ile battı işte bu kadar basit...
Mayın olsa zaten Rusya rezil olmadıkları için gönül rahatlığıyla açıklardı...

Ben Rusya'ya , Faşist Putin'e , Rus silah sistemlerine en çok sallayan kişiyim bu sitede. Ama Ruslar büyük bir millettir ve bu zorluğun altından kalkacak dirençli bir ulustur..

Putin fazla iktidarda kaldı ve güç sarhoşluğu ile Dünya sosyo-politik yapısıni değiştirmeye kalktı. Gerekli olan iyi bir tokat yedi sadece ayağa mutlaka kalkacaktır...

Putin'in de mutlaka gitmesi gerek bu arada...Yoksa Rusya , Dünya politik sistemine tekrardan giremez
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2022, 11:44:44 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1156 : 16 Nisan 2022, 11:41:34 »
diktatörler hic bir zaman gidmez buna potinde dahin

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1157 : 16 Nisan 2022, 12:44:00 »
Böyle gitmesi durumunda, Rusya'daki desteğini yıprattığı gibi, bu yıpranmanın derinleşmesi sonucunda Putin de gidebilir. Bunun hazırlıklarını Rus devletinin bazı birimlerindeki öncelik hamlelerinde görmek mümkün. Uzun süreli Yönetimlerde, belirli bir aşamadan sonra olgunluk seviyesi görüp, kazanım amacıyla hareket etme yaklaşımı tarihte de çoktur.

@Serkan, Olabilecek ilk akla gelenin haricinde, olaya altyapısıyla-verilerle farklı bakmak, Risk Analizleri benim gerçekte de şu anki işim... Tüm olasılıkları, birden fazla seçenekli ve her seçeneğe göre farlı sebep-sonuçları belirtmek... Aşamalara göre de değişkenlik gösteren bir yaklaşım.. Ne Ukrayna nede Rusya kazanır demek için erken, her iki tarafında bunu belirlemek için yaptığı hamleleri baz alıp, senaryoları ortaya koymak bize geniş açılarda bakma fırsatı verir. Ha böyle düşünmeyene de saygı duyar, yazdığındaki verileri de değerli görürüz.

Neptün veya yabancı GSF ile de vurmuş olabilirler mi?
Bu da mümkün ancak diğerlerine karşı daha zayıf olasılık gibi.
Şöyleki; Neptün füzesinin güdüm sistemi için bu süre içerisinde Batıdan destek verilmiş veya Füze otonom atışından sonra hedef düzeltme veya belirli mesafeden sonra link ile manuel güdüm verilmiş de olabilir. Böyle bir durumda dahi Moskva gemisinin savunma sistemleri bu füzeleri (2 füze deniyor) yüksek oranda savuşturacak imkana sahip.

Yani hem Füzenin eksikliklerinin giderilmiş olması, hem de Gemideki personelin zafiyeti birleştiğinde bu sonuç mümkün. Yabancı GSF olsa, bu şuana kadar tek gemiyle kalmamalı bir kaç haber daha düşmeliydi.
Olay tuhaflıklar içerince, biz de tuhaf sonuçlara çıkacak sebep-sonuç içeren seçenekleri koymaya çalışıyoruz.
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2022, 13:24:11 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1158 : 16 Nisan 2022, 12:53:13 »
CIA-potin nükler silah kullabilir demis

ukraynaninda nükler silah kullanma hakki dogar

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1159 : 17 Nisan 2022, 18:01:05 »

Moskva kruvazörü fotoğrafta yangından ziyade, isabet almış gibi görünüyor.

Bu arada önümüzde ki süreçte Litvanya'ya dikkat edelim, Suvaki bölgesi her an savaşa dahil olabilir.
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2022, 18:03:27 Gönderen: DoganTuran »